PDA

View Full Version : Αγορασα τελικα ενα CBF 125



Akalestos
03/03/2019, 14:26
Καλησπερα συμφορουμητες,

Εψαχνα καιρο κατι οικονομικο για να πηγαινοερχοναι στη δουλεια (60χλμ) να ειναι ανετο,συμπαθητικο (οχι παπι),αξιοπιστο,με γκαζακι ικανοποιητικο,να μη το κλεβουν (οσο αυτο ειναι εφικτο ολα κλεβονται) και αρχισα να γλυκοκοιταζω το CBF 125 που χει και ιντζεξιον,5αρι σασμαν,δεν ειναι "κυνηγημενο" (οπως ενα παπι)και επισης δεν ειναι παπι ειναι μικρο μοτοσυκλετακι.Ετσι λοιπον προχθες αγορασα ενα CBF 125 του 2013' ιντζεξιον με 25.000χλμ απο ιδιωτη με βιβλιο σερβις,συμαγερμο,μπαγκαζιερουλα κτλ.

Επειδη εχω το γνωστο "μαλακισμενο" μικροβιο του "ψειρα" ιδιοκτητη πηγα χθες αγορασα λιπαντικο σπρευ αλυσιδας,λαδια μπροστινων,καθαριστικα παλαιων λαδιων,λαδια κινητηρα,φιλτρα κτλ κτλ εφτιαξα ενα καφε κι αρχισα το "γλυκο" για μενα "παιδεμα" (ΠΑΝΤΑ οτι αγοραζω κανω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σερβις να ξερω τι μου γινεται ασχετως αν θελει η οχι).Εφερα αναρτηση πισω στα "μετρα" μου,το τιμονι στα "μετρα" μου,ρυθμισα τις μανετες εκει που τις θελω,καθαρισα,αλλαξα,λιπανα και γενικα εριξα μια ΓΕΝΙΚΗ ματια/ελεγχο σε ολη την μοτο μεχρι και στα πηνια και στη καμπανα μεσα,καθαρισα σιτουλα λαδιων,γρασαρα ρουλεμαν τροχων,τσεκαρα κτλ κτλ.

Μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος για την "χρηση" που θελω να κανω αλλα και απο την επιλογη της συγκεκριμενης μοτο κι απο την κατασταση στην οποια ειναι (ΑΨΟΓΗ).

Εγραψα να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας κι ευχομαι στον καθενα ο,τι ποθει η καρδια του να το καταφερει.Με υγεια και παντα ορθιοι φιλοι μου.

Bowleno
03/03/2019, 14:31
Ωραίος, καλοβολτο και να το χαρείς!

zoslen
03/03/2019, 15:03
ενημέρωσε μας πότε θα σου καούν τα πηνεια...

ΤάκηςΜπ
03/03/2019, 15:11
Μεγάλη αγάπη το cbf.Έκανες σε 1 μέρα παραπάνω πράγματα από όσα κάνει ο μέσος χρήστης μιας μηχανής όσο καιρό την έχει.Θα το καταχαρείς να ξέρεις.Θα ξεχάσεις τι σημαίνει βενζινάδικο.

mia_zoi_kawa
03/03/2019, 19:05
Νομίζω ότι πλέον πολλοί στο φόρουμ έχουν 125 άρια. Να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά βόλτα που θα γραψει ιστορία....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
03/03/2019, 19:12
Ωραια σκεψη να παρεις μικρη μοτοσυκλετα αντι για παπι.Καλοριζικο και να το χαρεις:beer:

Akalestos
03/03/2019, 19:56
Καταρχας σας ευχαριστω για τις ευχες!

Μετα απο χρονια με μεγαλες μοτο,δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν πλεον να χω πολλα μεταφορικα μεσα (εχω κι ενα fiesta) αλλα επιπλεον δεν εχω ουτε πολυ χρονο και χρημα για εξορμησεις (μακρινες) κτλ.Οποτε μετα απο το "ενδοξο" παρελθον στις μεγαλες κατηγοριες "κρεμαω τα παπουτσια μου" και κατεληξα στο CBF 125 να πηγαινοερχοναι στη δουλεια μου κυριως αντε και καμια βολτουλα εντος Αττικης η' και λιγο παραεξω. Αυτα :-)

Ζεύκας
03/03/2019, 19:59
το νου σου στα λάδια. να τα τσεκάρεις συχνά.

viper1
03/03/2019, 20:07
Καταρχας σας ευχαριστω για τις ευχες!

Μετα απο χρονια με μεγαλες μοτο,δυστυχως τα οικονομικα μου δεν μου επιτρεπουν πλεον να χω πολλα μεταφορικα μεσα (εχω κι ενα fiesta) αλλα επιπλεον δεν εχω ουτε πολυ χρονο και χρημα για εξορμησεις (μακρινες) κτλ.Οποτε μετα απο το "ενδοξο" παρελθον στις μεγαλες κατηγοριες "κρεμαω τα παπουτσια μου" και κατεληξα στο CBF 125 να πηγαινοερχοναι στη δουλεια μου κυριως αντε και καμια βολτουλα εντος Αττικης η' και λιγο παραεξω. Αυτα :-)

Μακάρι τα πράγματα να πάνε καλύτερα και να πάρεις ότι επιθυμείς. Καλά χιλιόμετρα με το μικρό. Φόρεσε του καλά ελαστικά.

giorgosb
03/03/2019, 20:09
Νομίζω ότι πλέον πολλοί στο φόρουμ έχουν 125 άρια. Να οργανωθούμε να κάνουμε καμιά βόλτα που θα γραψει ιστορία....

Μπήκα ήδη Google maps. :D

Ακάλεστε, καλορίζικο!

νεοσσός
03/03/2019, 20:12
Με γεια! Καλοτάξιδο!

ΤάκηςΜπ
03/03/2019, 20:22
Φόρεσε του καλά ελαστικά.

Michelin Pilot Street ακάλεστε

kyo
03/03/2019, 20:32
Καλορίζικο καλές βόλτες:beer:

Akalestos
03/03/2019, 21:49
Ευχαριστω παιδια σας ευχομαι ο,τι επιθυμειτε!

Μεχρι τωρα εκανα τα εξης :

Αλλαγη λαδια κινητηρα
Καθαρισμα σιτας λαδιων
Αλλαγη λαδια μπροστινων
Γρασσαρισμα ρουλεμαν μπροστινου τροχου
Καθαρισμα/λιπανση και τεντωμα αλυσιδας
Αλλαγη φιλτρου αερα
Αλλαγη μπουζι
Αλλαγη υγρων μπροστινου φρενου
Ρυθμισεις τιμονιου/μανετων/καθρεφτων στα μετρα μου

Και τελος της εκανα ενα καλο πλυσιμο και καθισα και τσεκαρα ολα τα σημεια της.

Παω για λαστιχα ειμαι αναμεσα στα Pirelli Angel CT η οπως ειπε ο φιλος Τακης τα μισελεν.Μαλλον για Angel CT θα παω που το φοραει και μπροστα κι μου φαινεται αρκετα καλο ελαστικο.Michelen pilot street φοραει πισω και ψιλογλυστραει αλλα ειναι και 5 χρονων!

Υ.γ ειμαι μεσα κι εγω για βολτουλες (τωρα πια θα λεω οτι "εγω ερχομαι για να απολαυσω την διαδρομη") γιατι απο γκαζια...... χαχαχα

Υ.γ 2 για ολα τα παραπανω (εκτος ελαστικων) πληρωσα σε αναλωσιμα το αστρονομικο ποσο των 45€ (εργασια τα εκανα μονος μου) :-Ρ

ΤάκηςΜπ
03/03/2019, 22:09
Αρχικά μπες στο groupάκι στο fb και διάβασε περί ελαστικών. Φίλος που έχει δοκιμάσει 4 ελαστικά απεφάνθη ότι τα michelin είναι τα ανώτερα. Τα δικά μου τα φορούσα 20κ χλμ και τότε τα άλλαξα προληπτικά αφού τα άτιμα δεν γλιστρούσαν ποτέ.

Edit:πες μου ότι δεν έβαλες motul λάδια

Akalestos
03/03/2019, 22:17
Αρχικά μπες στο groupάκι στο fb και διάβασε περί ελαστικών. Φίλος που έχει δοκιμάσει 4 ελαστικά απεφάνθη ότι τα michelin είναι τα ανώτερα. Τα δικά μου τα φορούσα 20κ χλμ και τότε τα άλλαξα προληπτικά αφού τα άτιμα δεν γλιστρούσαν ποτέ.

Edit:πες μου ότι δεν έβαλες motul λάδια

Θα το κοιταξω περι ελαστικων φιλε Τακη σ ευχαριστω.Οχι εβαλα iPone 10w40 Synthetic

νεοσσός
03/03/2019, 22:20
Υ.γ ειμαι μεσα κι εγω για βολτουλες (τωρα πια θα λεω οτι "εγω ερχομαι για να απολαυσω την διαδρομη") γιατι απο γκαζια...... χαχαχα
Αν κανονίσεις καμία διαδρομή, είμαι μέσα. Αλλά θα με περιμένεις, ε! :)

Akalestos
03/03/2019, 22:23
Αν κανονίσεις καμία διαδρομή, είμαι μέσα. Αλλά θα με περιμένεις, ε! :)

Εννοειται!! φημιζομαι για την υπομονη μου (ουτε καν δλδ) χαχαχα μεσα ειμαι ομως για βολτουλα.

fatsas35
13/03/2019, 20:54
Μου αρέσει ο πορωτικος τρόπος που τα λες..Ακομα και σε μικρή μοτοσυκλέτα η κ@υλα δεν σβήνει!! Να το χαρείς φιλαράκι! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!

Akalestos
13/03/2019, 22:21
Μου αρέσει ο πορωτικος τρόπος που τα λες..Ακομα και σε μικρή μοτοσυκλέτα η κ@υλα δεν σβήνει!! Να το χαρείς φιλαράκι! Καλές βόλτες και πάντα όρθιος!!

Να σαι καλα φιλε μου κι εσυ το ιδιο ευχομαι!!

Potis
14/03/2019, 07:05
Καλορίζικο!!! Πάντα όρθιος!!!! Εννοείται για βόλτες είμαι και γω μέσα!!!!

Akalestos
14/03/2019, 08:50
Καλορίζικο!!! Πάντα όρθιος!!!! Εννοείται για βόλτες είμαι και γω μέσα!!!!

Ολο λεμε ολο λεμε και ποτε δε το κανονιζουμε ρε σεις! Εγω λογω δουλειας παιρνω ρεπο κυλιομενα οποτε δεν εχω στανταρ (π.χ οπως αλλοι που μπορουν μονο Σ/Κ) και ψηνομαι και για μεγαλυτερες βολτουλες αν μας παιρνει ο χρονος κτλ εδω εχω σκεφτει την καλοκαιρινη μου αδεια (10 μερες) μπας και κανω κανα 10ημερο τουρ! (οποιος ψηνεται το συζηταμε κιολας)

Potis
14/03/2019, 11:26
Ολο λεμε ολο λεμε και ποτε δε το κανονιζουμε ρε σεις! Εγω λογω δουλειας παιρνω ρεπο κυλιομενα οποτε δεν εχω στανταρ (π.χ οπως αλλοι που μπορουν μονο Σ/Κ) και ψηνομαι και για μεγαλυτερες βολτουλες αν μας παιρνει ο χρονος κτλ εδω εχω σκεφτει την καλοκαιρινη μου αδεια (10 μερες) μπας και κανω κανα 10ημερο τουρ! (οποιος ψηνεται το συζηταμε κιολας)

Ωχ κατάλαβα έχεις θέμα με το ωράριο. Και με μένα μπερδευεται το ωράριο.. Κοίτα καλό είναι να είναι Πολλά άτομα.. όχι πέντε έξι ξέρω γω .. Γενικά με τι ταχύτητα πηγαίνετε σε τέτοιες εκδρομές ? Μήπως όμως η κουβέντα αυτή καλό είναι να γίνει σε άλλη σελίδα για να μην χαλάμε το ποστ... ?

Akalestos
14/03/2019, 21:40
Ωχ κατάλαβα έχεις θέμα με το ωράριο. Και με μένα μπερδευεται το ωράριο.. Κοίτα καλό είναι να είναι Πολλά άτομα.. όχι πέντε έξι ξέρω γω .. Γενικά με τι ταχύτητα πηγαίνετε σε τέτοιες εκδρομές ? Μήπως όμως η κουβέντα αυτή καλό είναι να γίνει σε άλλη σελίδα για να μην χαλάμε το ποστ... ?

Συμφωνω @Potis παμε σε αλλη σελιδα εγω παντως μεσα ειμαι αν ταιριαζουν οι μερες.. ειτε κοντα ειτε και πιο εξω!

Akalestos
16/03/2019, 16:06
Να μαστε κι εμεις!! σας λεμε μια καλησπερα με φωτο ετσι για το καλο :wave2:

404508

katsar
16/03/2019, 16:08
Με γειά!Ωραίο ( και ΠΑΟΚτσίδικο :D )

Akalestos
16/03/2019, 16:13
Με γειά!Ωραίο ( και ΠΑΟΚτσίδικο :D )

Αυτο δε το χα σκεφτει.. μηπως να το ανενασω πανω για φωτογραφιση μες την Τουμπα? :lol: :beer:

Xoriatlamas14
18/03/2019, 07:43
Σε ποια περιοχή είστε; Που θα κανονίσετε βόλτα;

Akalestos
18/03/2019, 19:39
Μηπως να ανοιξει καποιος ενα θεμα στις Συναντησεις π.χ "χαλαρες βολτουλες με τα 125αρια μας" γτ βλεπω ειμαστε καμποσοι τελικα με τους "πυραυλους" μας χαχαχα

Xoriatlamas14
18/03/2019, 21:08
Μην σας πω ομάδα στο φβ...

Xoriatlamas14
18/03/2019, 21:13
Εδώ στο φόρουμ σίγουρα να κάνουμε μια ενότητα

raftako13
05/09/2021, 21:36
Να ρωτήσω εγώ τι είναι η αλλαγή μπροστινών λαδιών;

νεοσσός
05/09/2021, 21:40
Να ρωτήσω εγώ τι είναι η αλλαγή μπροστινών λαδιών;
Υποψιάζομαι ότι εννοείς αλλαγή λαδιών στο μπροστινό (σύστημα ανάρτησης). Αλλάζουν λάδια και τσιμούχες στο πιρούνι.