PDA

View Full Version : Φλάντζα κεφαλής σε Tiger 955i



antsoar
04/03/2019, 10:31
Μετά την τελευταία μεγάλη βόλτα φάνηκε πια καθαρά ότι πάμε για φλάντζα κεφαλής στο Tiger. Όπως μου είπαν δεν είναι σπάνιο και γενικά είναι ίσως το μόνο "θέμα" σε αυτό το μοτερ. Βάζεις μια μεταλλική aftermarket και ησυχάζεις.

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ασχοληθώ μόνος μου. Χώρος και εργαλεία υπάρχουν, τα χέρια μου πιάνουν και το κυριότερο, δεν με βιάζει να τελειώσει γρήγορα.

Η ερώτηση είναι, το έχει κάνει κάποιος, τι πρέπει να προσεχθεί, υπάρχουν σημεία παγίδα;

Δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, είμαι στη φάση που μαζεύω πληροφορίες ;)

vaska
04/03/2019, 10:51
φαντάζομαι εννοείς την φλάντζα καύσεως και όχι αυτή του καπακιού των βαλβίδων. Χρειάζεσαι στα εργαλεία σου κι ένα καλό δυναμόκλειδο. Just saying

o_gavros
04/03/2019, 12:42
Αν εννοείς το λεγόμενο 'Η' που είναι στο καπάκι των βαλβίδων τότε (το λέω χωρίς να γνωρίζω αν οι κιλότες :D έχουν κάποια ιδιαιτερότητα) είναι σχετικά εύκολη δουλειά.
Αναλόγως το είδος της φλάτζας είτε απλά αφαιρείς το ενιαίο λαστιχο (στο δικό μου ετσι είναι) και το αντικαθιστάς ή αλλιως με ενα εργαλείο αφαίρεσης φλατζών σμιλεύεις το υλικό πάνω απο το χείλος και μετά περνάς λιγο φλατζόκολλα και βάζεις τη νέα.
Τωρα αν εννοείς την καύσεως που λεει κι ο βασκας ,τότε έχει σαφως περισσότερο λύσε-δεσε και ίσως εκει να θέλει προσοχή με τα εκκεντροφόρια και τον χρονισμό τους(?).

Σαφώς σωστό δυναμόκλειδο και σφίξιμο στην σωστή αλληλουχία τις βίδες.

sapila racing
04/03/2019, 13:39
Μετά την τελευταία μεγάλη βόλτα φάνηκε πια καθαρά ότι πάμε για φλάντζα κεφαλής στο Tiger. Όπως μου είπαν δεν είναι σπάνιο και γενικά είναι ίσως το μόνο "θέμα" σε αυτό το μοτερ. Βάζεις μια μεταλλική aftermarket και ησυχάζεις.

Σκέφτομαι το ενδεχόμενο να ασχοληθώ μόνος μου. Χώρος και εργαλεία υπάρχουν, τα χέρια μου πιάνουν και το κυριότερο, δεν με βιάζει να τελειώσει γρήγορα.

Η ερώτηση είναι, το έχει κάνει κάποιος, τι πρέπει να προσεχθεί, υπάρχουν σημεία παγίδα;

Δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, είμαι στη φάση που μαζεύω πληροφορίες ;)

Καταλαβαίνω οτι μιλάς για φλάντζα καύσης, είναι και γνωστό πρόβλημα σε αυτό το μοτέρ, οπότε θα χρειαστείς σίγουρα service manual και το set φλαντζών κεφαλής.
Μια και θα βγεί η κεφαλή είναι ευκαιρία και γι άλλες δουλειές, τρίψιμο βαλβίδων, ίσως αλλαγή καδένας εκκεντροφόρου η και τεντωτήρα και γενικώς έλεγχος μια και θα είσαι εκεί.
Μόνο οι φλάντζες πάντως θα σου κοστίσουν αρκετά.

Ψάξε και στα Triumph forums, είναι πολύ γνωστό θέμα.

Εχεις συμπτωματα ανάμιξης λαδιών/παραφλού?
Επίσης πρέπει να ελεγθεί αν έχει στραβώσει η κεφαλή, τότε θέλει και μηχανουργείο.

viper1
04/03/2019, 13:41
Αντώνη το βιβλίο συντήρησης το έχεις?
Ροποκλειδο θα χρειαστείς όπωσδηποτε. Στο βιβλίο θα βρεις τι αναλώσιμα χρειάζεσαι φλατζοκολλες, ασφαλιστικά σπειρωματος, φλατζες κλπ.
Αν δεν έχεις το βιβλίο στείλε μου να ψάξω σε κάποια site που έχω στα υπόψιν

antsoar
04/03/2019, 15:54
Ναι, μιλάμε πάντα για την φλάντζα καύσεως, και πράγματι τελευταία έβρισκα λάδι μέσα στο κύκλωμα ψύξης. Στην τελευταία βόλτα μου τσίμπησε και λίγο θερμοκρασία οπότε πλέον το κλείδωσα μέχρι να αποφασίσω τι θα κάνω.

Το βιβλίο συντήρησης το έχω, ροπόκλειδο δεν έχω, αλλά όλο και κάποιο καλό παλικάρι θα βρεθεί να δανειστούμε.

Το θέμα είναι, όπως σωστά λέει ο σαπίλας, πως μια τέτοια δουλειά είναι ευκαιρία να ελεγχθούν και άλλα πράγματα στο μοτέρ. Σε αυτό θα ήθελα βοήθεια όπως και στο αν υπάρχουν ιδιαιτερότητες στο συγκεκριμένο μοτέρ όσον αφορά την όλη διαδικασία, πχ ειδικά εργαλεία ή κάτι άλλο.

o_gavros
04/03/2019, 16:19
ροπόκλειδα,λοκτάητ και όρεξη για μαύρα νύχια; τσεκ.
σφύρα όταν και εφόσον.
Αλλά πέρα απο το να λύσω-δέσω, δεν ξέρω να βοηθήσω περισσότερο τεχνικά.
Αυτά που λέει δηλαδή ο Άρης, πως ελέγχεις αλήθεια αν η αλυσίδα του εκκεντροφόρου θέλει αλλαγη;
Επίσης,αν λυθεί η κεφαλή δεν θα χρειαστεί μετά ρύθμιση των βαλβίδων και χρονισμός τους; εγω εκεί δεν φτάνω.

antsoar
04/03/2019, 16:56
ροπόκλειδα,λοκτάητ και όρεξη για μαύρα νύχια; τσεκ.
σφύρα όταν και εφόσον.
Αλλά πέρα απο το να λύσω-δέσω, δεν ξέρω να βοηθήσω περισσότερο τεχνικά.
Αυτά που λέει δηλαδή ο Άρης, πως ελέγχεις αλήθεια αν η αλυσίδα του εκκεντροφόρου θέλει αλλαγη;
Επίσης,αν λυθεί η κεφαλή δεν θα χρειαστεί μετά ρύθμιση των βαλβίδων και χρονισμός τους; εγω εκεί δεν φτάνω.

Εκεί που έχω την μηχανή είναι ακριβώς δίπλα το μαγαζί, οπότε αυτό σημαίνει άπειρα λίτρα καφέ μετά ζαμπονοτυρόπιτας, ;) :lol:

Το παράδειγμα της καδένας εκκεντροφόρου είναι μεγαλύτερο θέμα για μένα, να μην ξεφύγει κάτι που μπορεί να θέλει επίσης αλλαγή δηλαδή, από τον χρονισμό και τις βαλβίδες. Έχω ρυθμίσει εκατοντάδες σετ σε αυτοκίνητα, πόση διαφορά μπορεί να έχει;

πάντως όπως έγραψα παραπάνω δεν το έχω αποφασίσει ακόμα, θα το κάνω μόνο αν μαζέψω αρκετές πληροφορίες ώστε να νιώθω ασφαλής ;)

vaska
04/03/2019, 18:17
ροπόκλειδα,λοκτάητ και όρεξη για μαύρα νύχια; τσεκ.
σφύρα όταν και εφόσον.
Αλλά πέρα απο το να λύσω-δέσω, δεν ξέρω να βοηθήσω περισσότερο τεχνικά.
Αυτά που λέει δηλαδή ο Άρης, πως ελέγχεις αλήθεια αν η αλυσίδα του εκκεντροφόρου θέλει αλλαγη;
Επίσης,αν λυθεί η κεφαλή δεν θα χρειαστεί μετά ρύθμιση των βαλβίδων και χρονισμός τους; εγω εκεί δεν φτάνω.


Ρύθμιση βαλβίδων όχι, αν από πριν το λύσιμο δεν χρειάζονταν ρύθμιση αλλά χρονισμός εκκεντροφόρου ναι. Δύσκολο δεν είναι αρκεί να έχεις το μάνιουαλ για μπούσουλα.

toyar
04/03/2019, 18:53
γενικοτερα αν υπαρχει manual δεν χρειαζεται να φοβαται κανεις για κατι
πιθανον περιγραφεται ακομα και ο τροπος αξιολογησης της καδενας

o_gavros
04/03/2019, 18:58
Έχοντας παρακολουθήσει πολύ στενά στο δικό μου πως γίνεται, παρόλο που θεωρώ ότι πιάνουν τα χέρια μου, δεν θα ήμουν άνετος να χρονίσω κινητήρα.

toyar
04/03/2019, 19:01
ο χρονισμος δεν ειναι κατι φοβερο
ακολουθεις συγκεκριμενα σημαδια
ακομα και λαθος να γινει φαινεται μολις γυρισεις τον κινητηρα με το χερι

teogtp
04/03/2019, 19:05
Έχοντας παρακολουθήσει πολύ στενά στο δικό μου πως γίνεται, παρόλο που θεωρώ ότι πιάνουν τα χέρια μου, δεν θα ήμουν άνετος να χρονίσω κινητήρα.

Και λάθος να κάνεις δίπλα είναι το λιμάνι.....

:tooth:

o_gavros
04/03/2019, 20:45
να βάλουμε ένα χεράκι πάμε ρε φαρμακόγλωσσε όχι να το παρει σε τεύχη :p

viper1
04/03/2019, 20:51
Το πολύ πολύ να το κάνουμε 4κυλινδρο αφού θα το ανοίξουμε που θα το ανοίξουμε

o_gavros
04/03/2019, 20:52
α δεν αντελήφθειν ότι είναι open gala η φάση :p

viper1
04/03/2019, 20:56
Όλοι θα φέρουν από κάτι.
Πικ-νικ ένα πράγμα

teogtp
04/03/2019, 21:50
α δεν αντελήφθειν ότι είναι open gala η φάση :p

Ο Ντάλτον θα φέρει τα κόλλυβα......

viper1
04/03/2019, 22:39
Ο Ντάλτον θα φέρει τα κόλλυβα......

Ο νταλτον θα φέρει τα γραναζια για να κάνουμε τους εκκεντροφορους γραναζωτους μέχρι τον στροφαλο

MAIK72
05/03/2019, 00:48
ο χρονισμος δεν ειναι κατι φοβερο
ακολουθεις συγκεκριμενα σημαδια
ακομα και λαθος να γινει φαινεται μολις γυρισεις τον κινητηρα με το χερι

Αν δεν έχει γίνει λάθος και τα σημάδια δεν ευθυγραμμίζονται πλήρως μετά από μια πλήρη περιστροφή τότε σίγουρα φταίει η καδένα ;) Μου φάνηκε πιο έυκολο από το μέτρημα συνδέσμων στην καδένα. Κι αν είδα καλά στο tiger η καδένα είναι στο πλαι και όχι στο κέντρο ,άρα εύκολα προσβάσιμη

7Tolis
05/03/2019, 04:34
Τον πετράν τον θυμάστε με το cbr που πήγε να το φτιάξει μόνος του;Βαγδάτη νομίζω ήταν η κατάληξη.

o_gavros
05/03/2019, 10:06
Ωπα ρε...οχι αμέσως Βαγδάτη...το τσανάμε και εμεις λιγο το τόπι

telegonos
05/03/2019, 14:24
Η ερώτηση είναι, το έχει κάνει κάποιος, τι πρέπει να προσεχθεί, υπάρχουν σημεία παγίδα;


Είναι πολύ αργά η ερώτηση, τώρα, το πήρες. Για την παγίδα, ρωτάμε πριν πέσουμε, μετά δεν έχει νόημα.

:p


Στα σοβαρά τώρα, οι κινητήρες αυτοί της Triumph (750-885(900)-955-1050) έχουν την ιδιαιτερότητα, ότι έχουν βιδωτά χιτώνια κυλίνδρων. Ξεχωριστό, βιδωτό χιτώνιο για κάθε κύλινδρο. Αυτά σφραγίζουν στην θέση τους και κρατιούνται σε αυτήν, από την κεφαλή, που τα πατάει όταν δεθεί πάνω τους.

Θέλει μια κάποια προσοχή, και μέτρημα, να μην σου έχουν φύγει από την θέση τους, όταν θα πας να δέσεις την κεφαλή, καθώς επίσης και που χρειάζεται κάποια ειδική κόλλα.

Επίσης η διαρροή ψυκτικού στα λάδια, ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι από την φλάντζα πάνω, αλλά να έχει φύγει πολύ ελαφρά κάποιο χιτώνιο από την θέση του και να μην σφραγίζει στο μπλοκ υδατοστεγώς.

Χτύπα στο google ''Χιτώνια 1050'' και θα πάρεις μια ιδέα.

Βρες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το workshop service&repair manual και διάβασε την σχετική διαδικασία, γιατί αλλοιώς φοβάμαι ότι θα αποτύχεις.