PDA

View Full Version : Καθαρισμός γυαλιού στάθμης λαδιού



Anritsu
04/03/2019, 16:24
Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω το γυαλί που κοιτάμε την στάθμη λαδιού σε παπί Modenas kriss 125 ? Εχει πιάσει σαν μούργα ένα πράγμα από μέσα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι παίζει . Στο περίπου ξέρω αλλά αν πέσει απότομα η στάθμη για κάποιο έκτακτο λόγο δύσκολα θα το καταλάβω . Κυκλοφορεί κάποιο βουρτσάκι πτυσσόμενο κλπ ? Καμία πατέντα ; (Τι ωραίο πράγμα που ήταν η τάπα με τον μετρητή ...)

Ευχαριστώ

sapila racing
04/03/2019, 16:40
Η μούργα δημιουργείται απο τους υδρατμούς οταν το σβήνεις πριν ζεσταθεί πλήρως. Μπορεί να καθαρίσει σχετικά αν το σκίσεις παρατεταμένα να ζεσταθεί καλά.
Αν έχεις ψιλομάπα φτηνά λάδια το πρόβλημα ενισχύεται, καθώς τα καλά λάδια έχουν πρόσθετα για να αποφεύγεται αυτό το φαινόμενο.

Το CB1300 εχει ενσωματωμένο καθαριστήρα στο ματι του, ειναι η μοναδική μοτο που έχει κατι τέτοιο.

viper1
04/03/2019, 16:49
Υπάρχει τρόπος να καθαρίσω το γυαλί που κοιτάμε την στάθμη λαδιού σε παπί Modenas kriss 125 ? Εχει πιάσει σαν μούργα ένα πράγμα από μέσα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη τι παίζει . Στο περίπου ξέρω αλλά αν πέσει απότομα η στάθμη για κάποιο έκτακτο λόγο δύσκολα θα το καταλάβω . Κυκλοφορεί κάποιο βουρτσάκι πτυσσόμενο κλπ ? Καμία πατέντα ; (Τι ωραίο πράγμα που ήταν η τάπα με τον μετρητή ...)

Ευχαριστώ

Μπορείς αν βγάλεις το καπάκι και έχεις άμεση πρόσβαση

MAIK72
04/03/2019, 17:04
Δεν ξέρω αν είσαι τυχερός και το ψαρέψεις με κανά βουρστάκι μπουκαλιών (http://www.interbrush.gr/catalog/product_info.php?cPath=3158_3171&products_id=3029&osCsid=64c258dfd75122c517026e06bf06e630)
Αλλιώς άνοιγμα (https://www.car.gr/parts/photos/8640024/#3)και καθάρισμα αν έχει μαζέψει τόση πολλή μούργα.

GogosLux
04/03/2019, 17:14
Ρε παιδες, ολο προβληματα για παπια διαβάζω τελευταια :uplate:

Τι διαολο παθανε τα ερμα ?? :uplate:

Στα παλια χρονια στο τσακίρ κέφι αλλαζαμε λάδι (λεμε τώρα) και τώρα ................................................... τους καθαρίζουν ακομα και το τζαμάκι απο το λάδι :lol::roflmao::roflmao::roflmao:

vaska
04/03/2019, 18:14
Το CB1300 εχει ενσωματωμένο καθαριστήρα στο ματι του, ειναι η μοναδική μοτο που έχει κατι τέτοιο.

Πτανα Χόνδα, πάντα μπροστά
:lol:

george.S
05/03/2019, 08:19
να κανω μια ερωτηση μιας και εχω το ιδιο προβλημα στο ttr
αν αδειασουμε τα λαδια υπαρχει καποιο καθαριστικο που μπορουμε να ριξουμε μεσα ?
κουνωντας το και οχι βαζοντας το μπροστα να σπασει την μουργα μετα αδειασμα και ξανα λαδια.......

Anritsu
05/03/2019, 08:47
Μπορείς αν βγάλεις το καπάκι και έχεις άμεση πρόσβαση

Κάτι τέτοιο περίπου μου είπανε στην αντιπροσωπία που ρώτησα πριν κάτι μέρες που πέρασα να πάρω ένα ανταλλακτικό . Οταν αλλαχθούν δίσκοι που θα βγει όλο το δεξί καπάκι να καθαριστεί . Προς το παρόν δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη . Τώρα γιατι βρώμισε ,μετά από δεκαετή σχεδόν χρήση και 55.000 χλμ ίσως είναι και αναμενόμενο . Για καθαρισμό σε κάποιο γκουγκλάρισμα πέτυχα ένα τύπο που έγραφέ για "λιπαντικό σαπούνι " . Οτι το βάζεις , δουλεύεις την μηχανή με αυτό 15 λεπτά , στραγγίζεις και μετά βάζεις τα λάδια σου κανονικά . Και καλά καθαρίζει μέσα τα πάντα όλα . Κυκλοφορεί ρε παιδιά τέτοιο ματζούνι ;

psomaras
05/03/2019, 15:06
Κάτι τέτοιο περίπου μου είπανε στην αντιπροσωπία που ρώτησα πριν κάτι μέρες που πέρασα να πάρω ένα ανταλλακτικό . Οταν αλλαχθούν δίσκοι που θα βγει όλο το δεξί καπάκι να καθαριστεί . Προς το παρόν δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη . Τώρα γιατι βρώμισε ,μετά από δεκαετή σχεδόν χρήση και 55.000 χλμ ίσως είναι και αναμενόμενο . Για καθαρισμό σε κάποιο γκουγκλάρισμα πέτυχα ένα τύπο που έγραφέ για "λιπαντικό σαπούνι " . Οτι το βάζεις , δουλεύεις την μηχανή με αυτό 15 λεπτά , στραγγίζεις και μετά βάζεις τα λάδια σου κανονικά . Και καλά καθαρίζει μέσα τα πάντα όλα . Κυκλοφορεί ρε παιδιά τέτοιο ματζούνι ;

Ναι υπάρχει πχ https://www.todos.gr/esoterikos-katharismos-kinitira-engine-flush-protec-375ml
αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει δουλειά στην περίπτωση σου

o_gavros
05/03/2019, 15:10
Αυτό αν δεν είναι φούμαρα, είναι πολύ καλό σαν ιδεα.

DrIoannis
05/03/2019, 15:46
Καθαριστικό κινητήρα όπου το βάζεις στο λαδάκι το υπάρχων, το ζεσταίνεις και το αδειάζεις. Μετά βάζεις κανονικά φρέσκα λαδάκια.

πχ
Liqui Moly (http://www.liqui-moly.eu/liqui-moly/produktdb.nsf/id/en_2865.html?OpenDocument&land=GB). Το συγκεκριμένο δεν κάνει για υγρό συμπλέκτη.

george.S
05/03/2019, 15:54
https://www.todos.gr/esoterikos-katharismos-kinitira-engine-flush-bike-200-ml

teogtp
05/03/2019, 17:10
Ένα τέτοιο που χρησιμοποίησα στο αμάξι έβγαλε απίστευτη μούργα

toyar
05/03/2019, 18:14
πιθανον ειναι σε καθαρη μορφη τα καθαριστικο που εχουν τα λαδια μεσα
προσωπικα δεν θα εβαζα κατι που δεν ζηταει κανεις κατασκευαστης ειδικα στο κυκλωμα λιπανσης

borgiriadis1
06/03/2019, 08:40
Το έχει χρησιμοποιήσει κανένας τλκ αυτό σε μηχανάκι να μας κάνει review? Φαίνεται καλή περίπτωση για να φύγει η μούργα απο μέσα χωρίς να μπει χέρι. Στην μηχανή δεν ξέρω αν θα το έβαζα αλλά σκέφτομαι να το ρισκάρω στην πάπια.

annateo
06/03/2019, 10:34
πιθανον ειναι σε καθαρη μορφη τα καθαριστικο που εχουν τα λαδια μεσα
προσωπικα δεν θα εβαζα κατι που δεν ζηταει κανεις κατασκευαστης ειδικα στο κυκλωμα λιπανσης
Σε ορισμένες εταιρείες (αυτοκινητων) υπαρχει σαν προτεινόμενη λυση σε υπόνοια κολλημενων ελατηρίων.

karateo
06/03/2019, 11:14
αρκεί να αδειάσει το παλιό λάδι και να μπεί καινούργιο ή καλό είναι για να ξεπλυθεί τελείως άλλη μία αλλαγή?

Το σκέφτομαι για το αμάξι αφού η μηχανή είναι καινούργια.

SONone
06/03/2019, 12:49
εχω βαλει το engine flush της liqui moly, απίστευτη μουργα εβγαλε απο μεσα. κανει και το λαδι ποιο λεπτορευτο και φευγει σαν νερο. οποτε αδειαζει τελειος. αλλαζεις και φιλτρο φυσικα ε!!!
ομως το τζαμακι δεν καθάρισε. το εκανα με το χερι και αρκετό σπρευ οταν το εβγαλα για αλλαγή δίσκων.

DrIoannis
06/03/2019, 13:04
Ο αδερφός μου το έχει βάλει στο αυτοκίνητο. Πράγματι έβγαλε πολύ υλικό και μετά όταν έβαλε τα νέα λαδάκια κρατήθηκαν πιο καθαρά από πριν. Μιλάμε για αυτοκίνητο 19 ετών το οποίο βέβαια το φροντίζει.

o_gavros
08/03/2019, 13:57
το δοκίμασα σήμερα στο παπί που ηθελε αλλαγη λαδι/φίλτρο.
Ρε σεις,δεν έβγαλε μούργα οπως λετε.
Και το παπι εχει >130Κ χλμ πάνω του,δε το λες και αδουλευτο το μοτέρ.
Απο χρώμα, το γνωστο μαύρο οπως παντα σε καθε αλλαγη ακομα κι αν αυτη γινει μετα απο 300χλμ.

borgiriadis1
08/03/2019, 14:28
Ποιό χρησιμοποίησες? Το μηχανάκι ήταν καλοσυντηριμένο? Μήπως παίζει ρόλο κ αυτό όπως και τα λάδια που χρησιμοποιείς.

(Off topic το παπί σου έχει φίλτρο λαδιού?)

o_gavros
08/03/2019, 15:47
Το liqui moly engine flush 250ml για μηχανάκια, έβαλα.
Το παπί είναι ευλαβικά συντηρημενο και φυσικα και εχει φίλτρο λαδιού,το οποιο το αλλαζω σε κάθε 2η αλλαγή λαδιού. Γιατί ρωτας;
Λαδια εδω και λιγα χρόνια βαζω καστρολ 20-50.

GogosLux
08/03/2019, 15:51
Το liqui moly engine flush 250ml για μηχανάκια, έβαλα.
Το παπί είναι ευλαβικά συντηρημενο και φυσικα και εχει φίλτρο λαδιού,το οποιο το αλλαζω σε κάθε 2η αλλαγή λαδιού. Γιατί ρωτας;
Λαδια εδω και λιγα χρόνια βαζω καστρολ 20-50.

Γενικά παιζει μια δυσπιστία αν αυτα τα χημικά όντως δουλεύουν ή θα θέλαμε να δουλεύουν.

Το ιδιο αναρωτιέμαι και για τα σπρευ που και καλα ειναι για τον καθαρισμό βαλβίδων εξαγωγής σε direct injection αυτοκίνητο μιας και οι γνώμες στο νετ διίστανται ;)

o_gavros
08/03/2019, 15:57
Δεν ξέρω ακομα αν ειμαι δύσπιστος προς το προϊόν.
Μπορεί να μην έβγαλε όντως επειδή είναι καλοσυντηρημενο.
Πάντως και τα φίλτρα λαδιου όποτε τα αλλάζω,παρολο που είναι χάρτινα, δεν εχουν υπολείμματα πανω τους.

MG-KTiNoS
08/03/2019, 17:04
Εγώ είχα ρίξει στο ΧΤ μια μλκια που είχα αγοράσει από τον Λαμπριανίδη και κάτι είχε κάνει
μετά δεν το ξανάκανα γιατί βαρέθηκα.
(τζαμάκι δεν έχει το ΧΤ)

SONone
08/03/2019, 18:23
το δοκίμασα σήμερα στο παπί που ηθελε αλλαγη λαδι/φίλτρο.
Ρε σεις,δεν έβγαλε μούργα οπως λετε.
Και το παπι εχει >130Κ χλμ πάνω του,δε το λες και αδουλευτο το μοτέρ.
Απο χρώμα, το γνωστο μαύρο οπως παντα σε καθε αλλαγη ακομα κι αν αυτη γινει μετα απο 300χλμ.

οπα ρε κατι δεν κατάλαβες. δεν θα έβγαζε κατι διαφορετικό απο μαύρο. οτι μαζεύετε (σε μουργα) ανακατευόντανε με το λάδι και τα απορρυπαντικά που εχει το λαδι μεσα προσπαθεί να τις διαλύσει. με αυτό το ζουμι τις βγάζει ποιο εύκολα όποτε πλέον τα λάδια σου δεν θα μαυρίσουν στα 300χλμ αλλα στα 600χλμ πχ. και αν το χρησιμοποιείς συχνά θα φτάσεις όταν αλαζεις το λαδι απο ξανθό που μπαίνει μέσα να βγαίνει καφέ οπως οταν πρώτο αγόρασες το μότο και οχι μαύρο οπως τώρα.

o_gavros
08/03/2019, 18:27
εγω νόμισα ότι θα βγανα βρύα και λειχήνες να πούμε έτσι όπως τα λέγατε :p

SONone
08/03/2019, 18:35
εγω νόμισα ότι θα βγανα βρύα και λειχήνες να πούμε έτσι όπως τα λέγατε :p

https://www.youtube.com/watch?v=8xwg5TnMjL8

το εξηγει εδω

Hunter
12/03/2019, 15:25
Η πιο απλή λύση με την προυπόθεση ότι το "μάτι" είναι εύκολα προσβάσιμο από την τάπα που βάζουμε τα λάδια είναι σπρέι καθαρισμού ψεκασμού ή φρένων , άδειο το μοτέρ από λάδια το ψεκάζουμε και καθαρίζει αμέσως , και λόγω της σύνθεσής του εξατμίζεται αμέασως...

Επίσης τα καθαριστικά κινητήρα πρέπει να είναι ειδικά για μοτό γιατί υπάρχουν και οι δίσκοι του συμπλέκτη μέσα στον μοτέρ...

vaska
12/03/2019, 21:30
Τα μαύρισμα του λαδιού γίνεται από τα υπολείμματα της καύσης. Κοινώς το λαδάκι με τα καθαριστικά πρόσθετα που έχει, όσο καλύτερα κάνει την δουλειά του τόσο πιο μαύρο πρέπει να βγαίνει (τηρουμένων των χιλιομέτρων ή ωρών χρήσης που καθορίζει ο κατασκευαστής). Οπότε όσο το μοτέρ σας καίει βενζίνη, όσα ματζούνια και να βάζετε, πάλι μαύρο θα βγαίνει το λάδι. Τα ματζούνια υπόσχονται να σπάσουν τους δεσμούς των συσσωρευμένων υπολειμμάτων όπου αυτά βρίσκονται σαν επικαθίσεις έτσι ώστε να τα παρασύρει το λάδι κατά την αλλαγή και να καθαρίσει ο κινητήρας. Έχω δει άλλα να δουλεύουν και άλλα (τα περισσότερα) όχι. Το σίγουρο είναι ότι είναι αμφίβολα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω σίγουρα αν κάνουν περισσότερο κακό από καλό. Δεν είναι και τόσο αθώα όσο παρουσιάζονται, για να έχουν δύναμη να διασπούν τις επικαθίσεις μάλλον τσακίζουν και το λάδι και τρέχα γύρευε πόσο επηρεάζουν τις λιπαντικές του ικανότητες.
Προσωπικά δεν βάζω τπτ σε κανένα μου όχημα πέραν του πολύ καλού λαδιού. Καφέ λάδι σε αλλαγή δεν έχω δει ποτέ. Όσο πιο παλιός ο κινητήρας τόσο περισσότερα τα κατάλοιπα της καύσης (λόγω φθοράς σε ελατήρια, κύλινδρο κλπ) που καλείται να καθαρίσει το λάδι οπότε και τόσο περισσότερο θα μαυρίζει από αλλαγή σε αλλαγή.
Γνώμη μου σταματήστε να βάζετε διάφορα από καθαριστικά μέχρι ενισχυτικά και θα δείτε διαφορά στην τσέπη σας.

;);).

Το τζαμάκι στάθμης στο πλαϊνό καπάκι το καθαρίζουμε όταν βγει το καπάκι για αλλαγή δίσκων. Υγρά καθαρισμού φρένων - καρμπιρατέρ και λοιπά αλχημιστικά υγρά απαγορεύονται δια ροπάλου, δεν έχουν καλές σχέσεις μα τα λάδια και τσακώνονται σφόδρα.

SONone
12/03/2019, 23:10
Τα μαύρισμα του λαδιού γίνεται από τα υπολείμματα της καύσης. Κοινώς το λαδάκι με τα καθαριστικά πρόσθετα που έχει, όσο καλύτερα κάνει την δουλειά του τόσο πιο μαύρο πρέπει να βγαίνει (τηρουμένων των χιλιομέτρων ή ωρών χρήσης που καθορίζει ο κατασκευαστής). Οπότε όσο το μοτέρ σας καίει βενζίνη, όσα ματζούνια και να βάζετε, πάλι μαύρο θα βγαίνει το λάδι. Τα ματζούνια υπόσχονται να σπάσουν τους δεσμούς των συσσωρευμένων υπολειμμάτων όπου αυτά βρίσκονται σαν επικαθίσεις έτσι ώστε να τα παρασύρει το λάδι κατά την αλλαγή και να καθαρίσει ο κινητήρας. Έχω δει άλλα να δουλεύουν και άλλα (τα περισσότερα) όχι. Το σίγουρο είναι ότι είναι αμφίβολα τα αποτελέσματα και δεν ξέρω σίγουρα αν κάνουν περισσότερο κακό από καλό. Δεν είναι και τόσο αθώα όσο παρουσιάζονται, για να έχουν δύναμη να διασπούν τις επικαθίσεις μάλλον τσακίζουν και το λάδι και τρέχα γύρευε πόσο επηρεάζουν τις λιπαντικές του ικανότητες.
Προσωπικά δεν βάζω τπτ σε κανένα μου όχημα πέραν του πολύ καλού λαδιού. Καφέ λάδι σε αλλαγή δεν έχω δει ποτέ. Όσο πιο παλιός ο κινητήρας τόσο περισσότερα τα κατάλοιπα της καύσης (λόγω φθοράς σε ελατήρια, κύλινδρο κλπ) που καλείται να καθαρίσει το λάδι οπότε και τόσο περισσότερο θα μαυρίζει από αλλαγή σε αλλαγή.
Γνώμη μου σταματήστε να βάζετε διάφορα από καθαριστικά μέχρι ενισχυτικά και θα δείτε διαφορά στην τσέπη σας.

;);).

Το τζαμάκι στάθμης στο πλαϊνό καπάκι το καθαρίζουμε όταν βγει το καπάκι για αλλαγή δίσκων. Υγρά καθαρισμού φρένων - καρμπιρατέρ και λοιπά αλχημιστικά υγρά απαγορεύονται δια ροπάλου, δεν έχουν καλές σχέσεις μα τα λάδια και τσακώνονται σφόδρα.

εννοειτε οτι τσακίζουν το λαδι. το ρίχνεις και δουλεύεις ρελαντι και μετα πετας φίλτρο και λάδια δεν το εχεις για παντα εκει μεσα.

θα σου πω την προσωπική μου εμπειρια και σε παπι απο σχεδον πεντακαθαρο μοτερ (μιας και ειχε γινει επισκευη) το λαδι στα 1000χλμ βγαίνει καφετι επισης με χρηση engine flush 3 φορες δεν εβγαλε προβλημα για αρκετα χιλιαδες χλμ μετα 30-40 και απο εκει που γινοταν μαυρο και φαινοταν στην αλλαγη , ξανα εγινε καφε στις αλλαγες.

το βλέπω τωρα καφε στο cbr που εχει κανει 2500χλμ μετα απο engine flush , ενω πριν το ιδιο λαδι έβγαινε μαυρο.

sapila racing
13/03/2019, 09:12
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο προιόν ποτέ και δεν νομίζω οτι θα το κάνω ούτε στο μέλλον.

Κι αυτό γιατί οτι και να λέει ο κατασκευαστής για διάσπαση ιζημάτων σε μορια κλπ, πάντα καραδοκεί ο κίνδυνος να αποκολληθούν κάποια κομματάκια ιζήματος και να βουλώσουν κρίσιμες διόδους λαδιού.
Αν συμβεί αυτό ο κινητήρας μετα απο πολύ λίγο είναι σχεδόν για πέταμα, οπότε δεν το ρισκάρω.

Προτιμώ να χρησιμοποιώ καλά λάδια και να τα αλλάζω συχνότερα απ οτι προτείνει ο κατασκευαστής ωστε να μην δημιουργούνται ιζήματα εξ αρχής.

vaska
13/03/2019, 10:12
Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει τέτοιο προιόν ποτέ και δεν νομίζω οτι θα το κάνω ούτε στο μέλλον.

Κι αυτό γιατί οτι και να λέει ο κατασκευαστής για διάσπαση ιζημάτων σε μορια κλπ, πάντα καραδοκεί ο κίνδυνος να αποκολληθούν κάποια κομματάκια ιζήματος και να βουλώσουν κρίσιμες διόδους λαδιού.
Αν συμβεί αυτό ο κινητήρας μετα απο πολύ λίγο είναι σχεδόν για πέταμα, οπότε δεν το ρισκάρω.

Προτιμώ να χρησιμοποιώ καλά λάδια και να τα αλλάζω συχνότερα απ οτι προτείνει ο κατασκευαστής ωστε να μην δημιουργούνται ιζήματα εξ αρχής.


Δεν το έθιξα πριν γιατί θα με θεωρούσαν υπερβολικό, όμως το έχω ζήσει με κινητήρα citroen σε αυτοκίνητο που πούλησα στον γαμπρό μου. Το αυτοκίνητο δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα στα χέρια μου, αυτός αποφάσισε να χρησιμοποιεί τέτοιου είδους ματζούνια και μια μέρα πήρε τον κινητήρα στο χέρι από φραγμένη αντλία λαδιού. Εγώ και ο μάστορας που είδε τον κινητήρα το αποδώσαμε στα ματζούνια, ο ίδιος είπε ότι "ήταν το τυχερό του".
Συμφωνώ σε όλα με τον Σαπίλα.

vaska
13/03/2019, 10:13
εννοειτε οτι τσακίζουν το λαδι. το ρίχνεις και δουλεύεις ρελαντι και μετα πετας φίλτρο και λάδια δεν το εχεις για παντα εκει μεσα.

θα σου πω την προσωπική μου εμπειρια και σε παπι απο σχεδον πεντακαθαρο μοτερ (μιας και ειχε γινει επισκευη) το λαδι στα 1000χλμ βγαίνει καφετι επισης με χρηση engine flush 3 φορες δεν εβγαλε προβλημα για αρκετα χιλιαδες χλμ μετα 30-40 και απο εκει που γινοταν μαυρο και φαινοταν στην αλλαγη , ξανα εγινε καφε στις αλλαγες.

το βλέπω τωρα καφε στο cbr που εχει κανει 2500χλμ μετα απο engine flush , ενω πριν το ιδιο λαδι έβγαινε μαυρο.

"εννοείται". Τι θέλεις τώρα να σε δει ο πλιτσεράκος και να έχουμε άλλα?
:lol::a014:

Anritsu
13/03/2019, 12:45
το δοκίμασα σήμερα στο παπί που ηθελε αλλαγη λαδι/φίλτρο.
Ρε σεις,δεν έβγαλε μούργα οπως λετε.
Και το παπι εχει >130Κ χλμ πάνω του,δε το λες και αδουλευτο το μοτέρ.
Απο χρώμα, το γνωστο μαύρο οπως παντα σε καθε αλλαγη ακομα κι αν αυτη γινει μετα απο 300χλμ.

Που το βρήκες αν επιτρέπεται (αν μιλάμε για το λικουι μόλι για μοτοσακό). Σήμερα που πέρασα από κάνα δύο λαδάδικα Φραντζή γιοκ . Μόνο για αμάξι έιχε ο ένας . Και μια και το φέρε η κουβέντα , αν βάλουμε το αντίστοιχο για αμάξι , σαν τι θα γίνει ; Αφού μετά θα αδειάσουμε κάρτερ και θα αλλάξουμε φίλτρο εννοείται . Θα μείνει στους δίσκους να πατινάρουνε ?

George_Sp
13/03/2019, 13:00
στο πολύ πρόχειρο:
πριν την αλλαγή λαδιών και με ελαφρά ζεστό κινητήρα.

παίρνουμε από κάποιον μαντρά μια ξεχασμένη βέργα στάθμης λαδιού από κινητήρα αυτοκινήτου.
την τσακίζουμε κατά το δοκούν με βάση τις γωνίες που έχει η διαδρομή από την τάπα πλήρωσης λαδιού μέχρι το τζαμάκι.
δένουμε στην άκρη της βέργας βουρτσάκι heavy duty ή αν δε χωράει ένα κομμάτι πράσινο σκληρό σφουγγάρι εμποτισμένο με wd40 και το ασφαλίζουμε σφιχτά με το μικρότερο δεματικό.

με πολύ σάλιο και υπομονή, ψαρεύουμε την άκρη με το τζαμάκι και τρίβουμε ελαφρά από τη μέσα μεριά.

κάνουμε και ένα πέρασμα με καθαριστικό κινητήρα, αδειάζουμε τα παλιά λάδια και βάζουμε τα φρέσκα με νέο φίλτρο.

άμα βρω κάπου τις φωτογραφές και το βίδεο θα τα βάλω και αυτά.

viper1
13/03/2019, 14:59
Βουρτσακι που καθαρίζουν τα μπιμπερό.

o_gavros
13/03/2019, 15:41
Που το βρήκες αν επιτρέπεται (αν μιλάμε για το λικουι μόλι για μοτοσακό). Σήμερα που πέρασα από κάνα δύο λαδάδικα Φραντζή γιοκ . Μόνο για αμάξι έιχε ο ένας . Και μια και το φέρε η κουβέντα , αν βάλουμε το αντίστοιχο για αμάξι , σαν τι θα γίνει ; Αφού μετά θα αδειάσουμε κάρτερ και θα αλλάξουμε φίλτρο εννοείται . Θα μείνει στους δίσκους να πατινάρουνε ?

Ναι τα 250ml for bikes.
απέναντι απο το εμπορικό κέντρο που είναι σχεδόν στη διασταύρωση Πειραιώς & Χαμοστέρνας έχει ένα μεγάλο μαγαζι, εκτοξευτής λέγεται.
Και μάλιστα φτηνότερα απο ότι το έβρισκα στο ιντερνετ.
Είχα πάει απο Λαμπριανιδη στον Πειραια την προηγούμενη και ούτε εκείνος το είχε διαθεσιμο.

SONone
13/03/2019, 16:23
"εννοείται". Τι θέλεις τώρα να σε δει ο πλιτσεράκος και να έχουμε άλλα?
:lol::a014:

εχω χαρτι δυσλεξίας και δυσορθογραφιας ουτε στις πανελλήνιες δεν με άγγιξαν οσο για τον πλιtzer μεχρι να παρει μοτο δεν μιλάει και πολυ εχω προσέξει. :D


πάντως οντως παιζει αυτο που λετε. και αν ειναι κατι να συμβει σε εσας που ειστε προκατειλημμένοι θα συμβεί. οποτε ναι μην βάλετε ποτε τετοιο πράγμα. :p

ξανα λεω ειχα alfa romeo και δεν ειχα κανενα μηχανολογικό ή ηλεκτρολογικο πρόβλημα ΠΟΤΕ!! 2 kle που δεν εβγαλαν ποτε πρόβλημα σε πηνία κτλπ κτλπ. αυτη ειναι η τυχη μου το ξερω δεν περιμένω κανα τζοκερ. :D

borgiriadis1
14/03/2019, 08:04
Το liqui moly engine flush 250ml για μηχανάκια, έβαλα.
Το παπί είναι ευλαβικά συντηρημενο και φυσικα και εχει φίλτρο λαδιού,το οποιο το αλλαζω σε κάθε 2η αλλαγή λαδιού. Γιατί ρωτας;
Λαδια εδω και λιγα χρόνια βαζω καστρολ 20-50.

Για το ποιο είναι ρωτάω για να ξέρω μη μου πουλήσουν κανένα για αμάξι και με πιάσουν κότσο. Όσο για το φίλτρο (oldman δείξε επιείκεια γτ μπορεί να έρχεται κοτσάνα) ρωτάω γτ τόσα χρόνια στο daytona το 50 cc που έχω νομίζω πως δεν έχει και αν έχει φυσικά (αν έχει) δεν το άλλαξα ποτέ.

o_gavros
14/03/2019, 10:07
Δεν πολυκαταλαβα τι εννοείς με το αστείο (?) για το αμάξι.
Το παπι ενα κρυπτονΧ είναι.
Δεν παίζει να μην εχει φίλτρο λαδιού το δικο σου.
Μηπως κάτι κοιτάς λάθος;

borgiriadis1
14/03/2019, 10:45
Δεν πολυκαταλαβα τι εννοείς με το αστείο (?) για το αμάξι.
Το παπι ενα κρυπτονΧ είναι.
Δεν παίζει να μην εχει φίλτρο λαδιού το δικο σου.
Μηπως κάτι κοιτάς λάθος;

Δεν το είπα για αστείο. Ρώτησα σε ένα μαγαζί και μου είπαν να πάρω αυτό που είναι για αμάξι λέγοντας μου οτι είναι το ίδιο και δεν το πήρα.
Μάλλον κοιτάω λάθος ναι. Θα το ψάξω περισσότερο δε κάνα 10ήμερο που θα αλλάξω λάδια. Εκτός αν ξέρει να μου πει κάποιος από εδώ το daytona sprinder 50cc αν και που έχει φίλτρο λαδιού.

Anritsu
14/03/2019, 12:35
Πήρα και εγώ σήμερα αυτό το ματζούνι το λίκουι μόλι . Μια ο πάπιος πλέον έχει μια δεκαετία στην καμπούρα του και 55Κ χλμ είπα να του κάνω δώρο ένα φλους μια και έχω σκοπό να του αλλάξω φίλτρο . Και όσο βοηθήσει . Παρατήρησα πίσω πως λέει πως τα 250 ml είναι αρκετά για μηχανή 4 lt . Να το ρίξω σε παπί που παίρνει 1 και κάτι με το φίλτρο λάδι είναι υπερβολή ; Να ρίξω το μισό , φίλτρο αλλάζω κάθε περίπου 10000 χλμ , δηλαδή 2-3 χρόνια . Μέχρι τότε στο ράφι δεν θα έχει ...ξυνίσει ?

Τι συνιστούν οι ειδικοί/εμπειροτέχνες του μοτο.γρ ΄. Εγώ λεω να το ρίξω όλο . Σαν τι να πάθει ;

Lamnian
14/03/2019, 12:51
Παιδιά ,
προσέξτε γιατί στην επίσημη σελίδα του προιόντος λένε ότι δεν ενδεικνύται για wet clutch .

Edit :

Η παραπάνω παρατήρηση αφορά το Engine flush plus

teogtp
14/03/2019, 13:29
Πήρα και εγώ σήμερα αυτό το ματζούνι το λίκουι μόλι . Μια ο πάπιος πλέον έχει μια δεκαετία στην καμπούρα του και 55Κ χλμ είπα να του κάνω δώρο ένα φλους μια και έχω σκοπό να του αλλάξω φίλτρο . Και όσο βοηθήσει . Παρατήρησα πίσω πως λέει πως τα 250 ml είναι αρκετά για μηχανή 4 lt . Να το ρίξω σε παπί που παίρνει 1 και κάτι με το φίλτρο λάδι είναι υπερβολή ; Να ρίξω το μισό , φίλτρο αλλάζω κάθε περίπου 10000 χλμ , δηλαδή 2-3 χρόνια . Μέχρι τότε στο ράφι δεν θα έχει ...ξυνίσει ?

Τι συνιστούν οι ειδικοί/εμπειροτέχνες του μοτο.γρ ΄. Εγώ λεω να το ρίξω όλο . Σαν τι να πάθει ;

Θα βάλεις την σωστή αναλογία.

Anritsu
14/03/2019, 16:46
Παιδιά ,
προσέξτε γιατί στην επίσημη σελίδα του προιόντος λένε ότι δεν ενδεικνύται για wet clutch .

Edit :

Η παραπάνω παρατήρηση αφορά το Engine flush plus

Η συζήτηση εδώ αφορά το https://products.liqui-moly.com/motorbike-engine-flush-1.html


Θα βάλεις την σωστή αναλογία.

να στείλω τηλεγράφημα στο εργοστάσιο τι πιθανότητες έχω να πάρω απάντηση ;

teogtp
14/03/2019, 17:06
Το οποίο θα λέει τι;
Θα ζητήσεις την αναλογία του ματζουνιου προς λαδι;
Αφού σου γράφει ότι είναι για 4lt.
Βάλε 70ml και είσαι έτοιμος.

Anritsu
14/03/2019, 17:28
Το οποίο θα λέει τι;
Θα ζητήσεις την αναλογία του ματζουνιου προς λαδι;
Αφού σου γράφει ότι είναι για 4lt.
Βάλε 70ml και είσαι έτοιμος.


Θα μου λέει πόσο καιρό κρατάει το υπόλοιπο ζουμί στον τενεκέ πριν ξινίσει . Μια περιουσία έδωσα !!!

vaska
14/03/2019, 18:07
φιρι φιρί το πάτε να πάρετε στροφαλομπιέλες στη μασχάλη.

Bowleno
14/03/2019, 21:06
φιρι φιρί το πάτε να πάρετε στροφαλομπιέλες στη μασχάλη.

Και τί θα κάνουν οι μάστορες ρε; Κλέφτες θα γίνουν;:lol:

viper1
14/03/2019, 21:27
Παίξτε τώρα που μπορείτε γιατί σε λίγο που θα είναι όλα ηλεκτρικά θα τα λέμε να τα θυμόμαστε

andreaspetr
15/03/2019, 00:35
με ενα πολυ ψιλο ισιο κατσαβιδακι εγω το βγαζω το τζαμακι και το καθαριζω με ενα πανακι και το ξαναβαζω.
με το μηχανακι εννοειται στο πλαινο σταντ για να μην τρεξει λαδι εξω.

MAIK72
15/03/2019, 01:07
με ενα πολυ ψιλο ισιο κατσαβιδακι εγω το βγαζω το τζαμακι και το καθαριζω με ενα πανακι και το ξαναβαζω.
με το μηχανακι εννοειται στο πλαινο σταντ για να μην τρεξει λαδι εξω.

Κατσαβίδι??:uplate: Μα πως το βγάζεις χώρις να καταστρέψεις τα λάστιχα γύρω-γυρω ή ακόμα και να γδάρεις το αλουμίνιο?? Οχι δεν θα το έκανα ούτε με χίλιες κόλλες!!

Anritsu
15/03/2019, 12:21
Τελικά σήμερα μια και το πρωί ήμουνα ελεύθερος καταπιάστηκα με τον πάπιο . Έριξα τελικά το μισό ματζούνι, το δούλεψα ρελαντί δέκα λεπτά , άδειασα λάδια , έβγαλα φίλτρο και το στράγγιξα το σύμπαν .

404482 404483

Δυστυχώς οπως και ήταν περίπου αναμενόμενο το τζαμάκι δεν καθάρισε . Εδώ το βλέπεται εντελώς άδειο απο λάδια . Εχει κάνει και εκείνη τη γραμμή υποπτεύομαι από παλιότερα που είχα σπάσει πόδι και έμεινε το μηχανάκι ακίνητο για περίπου 4 μήνες . Δοκίμασα με διάφορα εύκαμπτα μεγάλα δεματικά αλλά τίποτα δεν περνάει εκεί μέσα . Η μόνη εφικτή λύση για να ξέρω τι μου γίνεται είναι να βρω μία βέργα λαδιού από αυτοκίνητο σχετικά κοντή και με μεγάλη βαθμονόμηση . Θα πάρω μία μέτρηση γεμάτο , τη χαράσω , και μετά κάθε φορά που συμπληρώνω προσπαθώ να το φέρω τη στάθμη σε αυτό το σημείο . Οπότε θα ξέρω και τι έκαψε . Φυσικά αυτό προϋποθέτει να τερματίζω τη βέργα πάντα στο ίδιο σημείο . Επαναλαμβάνω , τι ωραίες που ήταν οι βαθμονομήμενες τάπες

404484

MAIK72
15/03/2019, 14:02
Η μόνη εφικτή λύση για να ξέρω τι μου γίνεται είναι να βρω μία βέργα λαδιού από αυτοκίνητο σχετικά κοντή και με μεγάλη βαθμονόμηση . Θα πάρω μία μέτρηση γεμάτο , τη χαράσω , και μετά κάθε φορά που συμπληρώνω προσπαθώ να το φέρω τη στάθμη σε αυτό το σημείο . Οπότε θα ξέρω και τι έκαψε . Φυσικά αυτό προϋποθέτει να τερματίζω τη βέργα πάντα στο ίδιο σημείο . Επαναλαμβάνω , τι ωραίες που ήταν οι βαθμονομήμενες τάπες

404484

Μήπως και ταιριάζει τάπα με δέικτη από άλλο παπί;

Anritsu
15/03/2019, 14:37
Μήπως και ταιριάζει τάπα με δέικτη από άλλο παπί; Δεν νομίζω , αλλά και να μπαίνει προφανώς θα είναι για αλλό μοτερ κλπ . Αλλωστε στο δικό μου σχεδόν απο κάτω έχει γρανάζια και δεν μπορεί να μπεί τάπα με τσουτσούνι

SONone
15/03/2019, 17:03
Δεν νομίζω , αλλά και να μπαίνει προφανώς θα είναι για αλλό μοτερ κλπ . Αλλωστε στο δικό μου σχεδόν απο κάτω έχει γρανάζια και δεν μπορεί να μπεί τάπα με τσουτσούνι

οταν αλαξεις δισκους καθαρισε το. αλλιως στα επομενα λαδια να εχεις χρονο παρε και φλατζα και βγαλτο καθαρισετο

andreaspetr
18/03/2019, 23:45
το εχω βγαλει 5-6 φορες σιγουρα τα τελευταια χρονια και μονο λιγο το λαστιχακι του γυρω γυρω εχει φθαρει.
αν σε φοβιζει μην σταζει μετα παρε ενα καινουργιο τζαμακι (φθηνο ειναι) και αλλαξε το.

MAIK72
19/03/2019, 00:24
το εχω βγαλει 5-6 φορες σιγουρα τα τελευταια χρονια και μονο λιγο το λαστιχακι του γυρω γυρω εχει φθαρει.
αν σε φοβιζει μην σταζει μετα παρε ενα καινουργιο τζαμακι (φθηνο ειναι) και αλλαξε το.

Δεν ήξερα ότι η kawasaki το δίνει ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό :uplate: 52005-0019 https://haritosmoto.gr/9748-e14 Eννοείται ότι θα το έπαιρνα απευθείας από την kawasaki.

vaska
19/03/2019, 13:21
Γιατί ήμουν σίγουρος ότι το μαντζούνι θα έκανε μιά τρύπα στο νερό??

viper1
19/03/2019, 14:54
Γιατί ήμουν σίγουρος ότι το μαντζούνι θα έκανε μιά τρύπα στο νερό??

Όπως όλοι μας.....
δεν ξέρω και το κόστος από το μαντζούνι αν υπερβαίνει το κόστος της φλατζας από το καπάκι....

DrIoannis
19/03/2019, 14:58
Τουλάχιστον έχει ένα καθαρό μοτέρ πλέον:D

MAIK72
19/03/2019, 16:10
Όπως όλοι μας.....
δεν ξέρω και το κόστος από το μαντζούνι αν υπερβαίνει το κόστος της φλατζας από το καπάκι....

3 ευρώ η φλάντζα ,10 ευρώ το τζαμάκι ,9 ο μαγικός ζωμός,1 φιλτρο λαδιού, 1 λίτρο λάδι ευλογημένο ,1 κοκκαλάκι νυχτερίδας ,ξόρκια και ευχές :p

andreaspetr
20/03/2019, 00:24
τζαμακι εγω ειχα παρει ιμιτασιον οταν καποιος εξυπνος το εσπασε,νομιζω 1-2 ευρω ειχε.

Anritsu
20/03/2019, 11:43
Γιατί ήμουν σίγουρος ότι το μαντζούνι θα έκανε μιά τρύπα στο νερό??

Για να είμαστε δίκαιοι δεν αναφέρει πουθενά το μαντζούνι ότι καθαρίζει τα τζαμάκια . Βεβαία εφόσον υποστηρίζει ότι καθαρίζει το μοτέρ από κατακαθίσεις και κατάλοιπα , δικαίως ήλπιζα σε κάποιο αποτέλεσμα . Προσωπικά περισσότερο το χρησιμοποίησα κυρίως προληπτικά . Στην λογική ότι κακό δεν κάνει και εντέλει 8 € δίνω .

Για ιστορικούς :lol: λόγους παραθέτω και το email απάντηση οσο αφορά στην χρήση του προϊόντος . Για χωρητικότητα ενός λίτρου μου πρότεινε 60-80 ml (αναλογικά δηλαδή σύμφωνα με το 250 ml / 4,5 . Δεν μου απάντησε ωστόσο πόσο κρατάει στο ράφι αφού το ανοίξουμε το μαντζούνι . Οπότε και στην απάντηση τον ξαναρωτάω .Η λογική απάντηση είναι κάνα χρόνο .

Το ότι απάντησε και μόνο δείχνει σοβαρή εταιρία ακόμα και αν το ερώτημα δεν είναι δα και τόσο επιστημονικό . Στο επισυναπτόμενο είναι τo specs pdf όπως υπάρχει και στο site με τις οδηγίες χρήσης .

Thank you very much for your technical e- mail and your interest about Liqui- Moly Products.
We recommend, to use for your bike about 60 - 80 ml additiv. The product is testet for this amount, then you get a good result.
Attached you find the suitable productinformation.

Should you have further questions, please contact us again.

Τωρά όσο αφορά στο γυαλί αν άλλαζε εύκολα ίσως το δοκιμάζα . Παπί είναι πες , συμπληρώνεις παρακολουθείς , με καμία πατέντα ψιλομετράς κλπ . Άπλα απορώ σε μεγαλύτερες μοτοσικλέτες , πάλι με γυαλί σε ανάλογη περίπτωση τι γίνεται ΄Γιατί σίγουρα η θολούρα δεν είναι από δική μου αμέλεια . Λαδια πάντα αλλαγή τυπικά . 1000 τα ορυκτέλαια , 2500 με 3000 τα ημισυνθετικά . Και πλην ελάχιστων εξαιρέσεων τα περισσότερα λάδια από τα γνωστά , elf , motul , castrol , torco , liqui moly και κάποια λιγότερα γνωστά , mpm , federal oil .

viper1
20/03/2019, 11:52
Για να είμαστε δίκαιοι δεν αναφέρει πουθενά το μαντζούνι ότι καθαρίζει τα τζαμάκια . Βεβαία εφόσον υποστηρίζει ότι καθαρίζει το μοτέρ από κατακαθίσεις και κατάλοιπα , δικαίως ήλπιζα σε κάποιο αποτέλεσμα . Προσωπικά περισσότερο το χρησιμοποίησα κυρίως προληπτικά . Στην λογική ότι κακό δεν κάνει και εντέλει 8 € δίνω .

Για ιστορικούς :lol: λόγους παραθέτω και το email απάντηση οσο αφορά στην χρήση του προϊόντος . Για χωρητικότητα ενός λίτρου μου πρότεινε 60-80 ml (αναλογικά δηλαδή σύμφωνα με το 250 ml / 4,5 . Δεν μου απάντησε ωστόσο πόσο κρατάει στο ράφι αφού το ανοίξουμε το μαντζούνι . Οπότε και στην απάντηση τον ξαναρωτάω .Η λογική απάντηση είναι κάνα χρόνο .

Το ότι απάντησε και μόνο δείχνει σοβαρή εταιρία ακόμα και αν το ερώτημα δεν είναι δα και τόσο επιστημονικό . Στο επισυναπτόμενο είναι τo specs pdf όπως υπάρχει και στο site με τις οδηγίες χρήσης .

Thank you very much for your technical e- mail and your interest about Liqui- Moly Products.
We recommend, to use for your bike about 60 - 80 ml additiv. The product is testet for this amount, then you get a good result.
Attached you find the suitable productinformation.

Should you have further questions, please contact us again.

Τωρά όσο αφορά στο γυαλί αν άλλαζε εύκολα ίσως το δοκιμάζα . Παπί είναι πες , συμπληρώνεις παρακολουθείς , με καμία πατέντα ψιλομετράς κλπ . Άπλα απορώ σε μεγαλύτερες μοτοσικλέτες , πάλι με γυαλί σε ανάλογη περίπτωση τι γίνεται ΄Γιατί σίγουρα η θολούρα δεν είναι από δική μου αμέλεια . Λαδια πάντα αλλαγή τυπικά . 1000 τα ορυκτέλαια , 2500 με 3000 τα ημισυνθετικά . Και πλην ελάχιστων εξαιρέσεων τα περισσότερα λάδια από τα γνωστά , elf , motul , castrol , torco , liqui moly και κάποια λιγότερα γνωστά , mpm , federal oil .

Είναι γυαλί ή έιναι πλαστικό?
Όπως και να έχει αν ο κινητήρας μένει αρκετο καιρός χωρίς να τον δουλεύεις τα κατάλοιπα του λιπαντικού αφήνουν τα σημάδια τους παντού. Ιδίως αν είναι χαμηλής ποιότητας λάδι ή έχεις πολύ καιρό να τα αλλάξεις. Προσωπικά σε μηχανάκια μου που προορίζονται για ανακατασκευή αδειαζω τα λάδια και γεμίζω μέχρι την τάπα λάδι συντήρησης. Sae 10.

MAIK72
20/03/2019, 12:54
τζαμακι εγω ειχα παρει ιμιτασιον οταν καποιος εξυπνος το εσπασε,νομιζω 1-2 ευρω ειχε.

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν δείκτες ιμιτασιον, γενικώς ή ειδικώς για μηχανάκια.Είτε για λάδια είτε για τρόμπες φρένων* (https://www.aliexpress.com/item/2pcs-18mm-Motorcycle-Master-Brake-Cylinder-Reservoir-Sight-Glass-with-Rubber-Gasket-for-Motorbike-Brake-Clutch/32899569801.html?spm=2114.search0104.3.42.ce0d48353cyg5S&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_319_317_10696_10084_453_10083_454_10618_10304_ 10307_10820_10821_537_10302_536_10902_10059_10884_10887_321_322_10103,searchweb201603_6,ppcSwitch_0&algo_expid=d9783eb6-93be-40f7-95ad-1ecf8e38bf1c-6&algo_pvid=d9783eb6-93be-40f7-95ad-1ecf8e38bf1c&transAbTest=ae803_5).Και αν υπάρχουν με 1-2 ευρώ δεν θα μιλόυσαμε τώρα για καπάκια και φλάντζες ;)

*Για τις τρόμπες φρένων δεν υπήρχαν πουθενά πριν λίγο καιρό

Anritsu
21/03/2019, 09:32
Είναι γυαλί ή έιναι πλαστικό?
Όπως και να έχει αν ο κινητήρας μένει αρκετο καιρός χωρίς να τον δουλεύεις τα κατάλοιπα του λιπαντικού αφήνουν τα σημάδια τους παντού. Ιδίως αν είναι χαμηλής ποιότητας λάδι ή έχεις πολύ καιρό να τα αλλάξεις. Προσωπικά σε μηχανάκια μου που προορίζονται για ανακατασκευή αδειαζω τα λάδια και γεμίζω μέχρι την τάπα λάδι συντήρησης. Sae 10..
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μάλλον γυαλί θα είναι . Γιατι πλαστικό με ζέστες εκει μέσα σίγουρα θα κιτρίνιζε σε dt . Υποθέτω τουλάχιστον .

Τώρα για όσους παρακολουθούν το νήμα , μου απάντησαν και για το πόσο κρατάει το ματζούνι στο ράφι . Έτσι όσοι έχετε παπάκια βάζετε από 60-80 ml σε κάθε αλλαγή και θεωρητικά κρατάει κλειστό στο ράφι μέχρι 3 χρόνια .

"Hello,

the durability of the originally closed product is 5 years. When it is open, we say at least between 2-3 years. "

o_gavros
21/03/2019, 19:17
για ρώτα το μπάρμπα και πέσε του πως ένας απ'το χωριό, δε με ξέρει, έσταξε όλο το μπουκάλι μέσα, έκανε καλά ή τάνι τάνι μέκρι πετάνι;

viper1
21/03/2019, 21:36
για ρώτα το μπάρμπα και πέσε του πως ένας απ'το χωριό, δε με ξέρει, έσταξε όλο το μπουκάλι μέσα, έκανε καλά ή τάνι τάνι μέκρι πετάνι;

Αν έριχνα τέτοιο υλικό μέσα θα έκανα την επόμενη αλλαγή λαδιών και φίλτρου πιο σύντομα

Anritsu
22/03/2019, 11:57
για ρώτα το μπάρμπα και πέσε του πως ένας απ'το χωριό, δε με ξέρει, έσταξε όλο το μπουκάλι μέσα, έκανε καλά ή τάνι τάνι μέκρι πετάνι;

Ε τώρα επιστήμονα άνθρωπο να του ζαλίσω τα μέζεα για τον μπάρμπα από το χωριό δεν μου πάει καρδιά . Χρήσιμοι πάντως αυτοί οι "μπαρμπάδες" που τολμάνε αυτά που εμείς κωλώνουμε να δοκιμάσουμε . Και εγώ παντως ψιλο overdose έριξα με μισό μπουκάλι .
Πληροφοριακά πάντως μετά το ματζούνι και αλλαγή λαδιών φίλτρων ακούγεται αρκετά πιο στερεοφωνικά . Μέταλλα , γκλαν γκλουνγκ , ρουλεμαν μέσα , γρανάζια , όλα ακούγονται "απελευθερωμένα" να το αποδώσω πιο ποιητικά μια και είχαμε και ημέρα ποίησης προχτες . Εχω παραπάνω πρίμα να το αποδώσω με όρους hifi .

viper1
22/03/2019, 14:27
Ε τώρα επιστήμονα άνθρωπο να του ζαλίσω τα μέζεα για τον μπάρμπα από το χωριό δεν μου πάει καρδιά . Χρήσιμοι πάντως αυτοί οι "μπαρμπάδες" που τολμάνε αυτά που εμείς κωλώνουμε να δοκιμάσουμε . Και εγώ παντως ψιλο overdose έριξα με μισό μπουκάλι .
Πληροφοριακά πάντως μετά το ματζούνι και αλλαγή λαδιών φίλτρων ακούγεται αρκετά πιο στερεοφωνικά . Μέταλλα , γκλαν γκλουνγκ , ρουλεμαν μέσα , γρανάζια , όλα ακούγονται "απελευθερωμένα" να το αποδώσω πιο ποιητικά μια και είχαμε και ημέρα ποίησης προχτες . Εχω παραπάνω πρίμα να το αποδώσω με όρους hifi .

Έγινε Ducati με λίγα λόγια

SONone
23/03/2019, 09:25
Αν έριχνα τέτοιο υλικό μέσα θα έκανα την επόμενη αλλαγή λαδιών και φίλτρου πιο σύντομα

το ματζουνι αυτο ειναι το engine flush δλδ το ριχνεις πριν την αλλαγη των λαδιων σου, δουλευεις 10 λεπτα ρελαντι και μετα πετας στα σκουπίδια λαδια φιλτρο. το λαδι ειναι και ζεστουλι αλλα και με το ματζουνι γινετε τοσο λεπτόρρευστο που αδειαζει με την μια. οποτε δεν εχεις φοβο υπολειμματων .. (το ειδαμε σε παπι που ανοίχτηκε για ρεκτιφιε ειχε μεινει ελαχιστο λαδι απο το στραγγιγμα. σε συγγριση με αλλο που απλα αδειασαν τα λαδια και βεβαια ηταν και πολυ ποιο καθαρο μεσα.)

τωρα ως αναλογία για τον Γιαννη ισως προφανος αυτο το ελαχιστο που μενει οταν βαζεις 80ml στο λιτρο να μην επηρεάζει αλλα τα 250ml στο λιτρο κατι να κανουν?? δεν ξερω λεω και εγω την μαλακια μου. αλλα ποσο σιγα 30-40ml να μενουν μεσα στο μοτερ

GogosLux
23/03/2019, 19:40
Ερώτηση / απορία "χαζή", τι θα γινει αν του βαλεις καθαρη βενζίνη που δεν αφηνει υπολείματα ? Φυσικά δεν θα το δουλέψεις.

Βαζεις την βενζίνη, καθαρίζει το φοβερο τζαμάκι, το στραγγίζεις, ξαναβάζεις τα παλια λάδια να δουλέψει, τα αδειάζεις και βαζεις νεα λάδια.

Παπι ειναι, τι θα πάθει???

Anritsu
23/03/2019, 23:46
Ερώτηση / απορία "χαζή", τι θα γινει αν του βαλεις καθαρη βενζίνη που δεν αφηνει υπολείματα ? Φυσικά δεν θα το δουλέψεις.

Βαζεις την βενζίνη, καθαρίζει το φοβερο τζαμάκι, το στραγγίζεις, ξαναβάζεις τα παλια λάδια να δουλέψει, τα αδειάζεις και βαζεις νεα λάδια.

Παπι ειναι, τι θα πάθει???

Αδικό δεν έχεις αλλά το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να το τρίψω κάπως . Δεν έχω πρόσβαση . Οπότε σκέτο μούλιασμα σε βενζίνη δεν ξέρω κατά πόσο θα βοήθαγε . Αυτό φαίνεται να έχει κάνει σώμα εκεί πάνω .

GogosLux
24/03/2019, 09:42
Αδικό δεν έχεις αλλά το πρόβλημα μου είναι πως δεν μπορώ να το τρίψω κάπως . Δεν έχω πρόσβαση . Οπότε σκέτο μούλιασμα σε βενζίνη δεν ξέρω κατά πόσο θα βοήθαγε . Αυτό φαίνεται να έχει κάνει σώμα εκεί πάνω .

Πιστεύω ότι το μούλιασμα σε τόση ποσότητα για κάποια ΛΙΓΗ ώρα και με ταρακούνημα θα καθαρίσει αρκετά έως τελείως .

Φυσικά εάν δεν υπάρχει κίνδυνος να προκαλέσει κάπου αλλού βλάβη, πχ σε τσιμούχες ή φλάτζες

borgiriadis1
24/03/2019, 15:48
Να ρωτησω κ εγω κτ ακομα. Στην Λαρισα που μενω εν τελη δεν το βρηκα καπου το σκευασμα(το συγκεκριμενο που βαλατε της λικουι μολι). Απο Αθηνα στο σκρουτζ βγαινει αρκετα περισσοτερα λογω μεταφορικων και αντικαταβολης. Υπαρχει καποιος που να το πηρε στη Θεσ/νικη γτ σε μερικες μερες θα ανεβω λογω δουλειας αν ειναι να περασω να το παρω απο εκει?

borgiriadis1
03/04/2019, 08:32
Εν τέλη σμρ ήρθε το ματζούνι (παραγγελία απο μαγαζί με λάδια στα 8,5 ευρό). Βέβαια μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Αν και για το παπί που προορίζεται στα 70-80 ml δεν πειράζει. Αν θέλω να το ρίξω όλο (σε μηχανή ας πούμε) πρέπει να αφαιρέσω 250 ml πρώτα?

Anritsu
03/04/2019, 09:24
Εν τέλη σμρ ήρθε το ματζούνι (παραγγελία απο μαγαζί με λάδια στα 8,5 ευρό). Βέβαια μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Αν και για το παπί που προορίζεται στα 70-80 ml δεν πειράζει. Αν θέλω να το ρίξω όλο (σε μηχανή ας πούμε) πρέπει να αφαιρέσω 250 ml πρώτα?

Έχω γράψει πιο πίσω για την αναλογία .Προφανώς και να δουλέψει το μηχανάκι σου με 250 ml επιπλέον λάδι για δέκα λεπτά δεν είναι το τέλος του κόσμου . Αλλά δεν έχει και νόημα . Βάλε όπως έκανα και εγώ το μισό και το άλλο μισό την επόμενη φορά .

borgiriadis1
03/04/2019, 10:04
Έχω γράψει πιο πίσω για την αναλογία .Προφανώς και να δουλέψει το μηχανάκι σου με 250 ml επιπλέον λάδι για δέκα λεπτά δεν είναι το τέλος του κόσμου . Αλλά δεν έχει και νόημα . Βάλε όπως έκανα και εγώ το μισό και το άλλο μισό την επόμενη φορά .

Την αναλογία την διάβασα σε προηγούμενο ποστ ναι. Απλά μου δημιουργήθηκε η απορία γτ στη συζήτηση που είχα με τον πωλητή μου είπε να αφαιρέσω πρώτα λίγο λάδι πριν ρίξω το σκεύασμα. Και σκέφτηκα οτι δεν έχει αναφερθεί οπότε είπα να ρωτήσω πριν το βάλω.