PDA

View Full Version : bmw με ABS ή οχι?



panavour
17/03/2019, 21:07
Ρωταω για BMW με ΤΕLELEVER μπροστινο.

Μπορει να οδηγηθει ασφαλως χωρις ABS ,ή το ABS ειναι μονοδρομος???

Απαντησεις απο κατοχους ει δυνατον.

Ευχαριστω

karellen
17/03/2019, 21:28
To ABS δεν έχει να κάνει με το telelver ή το 'συμβατικό' πηρούνι.Ίιισως η ελλειπέστερη πληροφόρηση του δρόμου που έχει το μπροστινό λόγω telelever να κάνει το abs πιο αναγκαίο.
Εγώ όταν το απενεργοποιώ καμμιά φορά μπλοκάρει με το παραμικρό.

Translatoras
17/03/2019, 22:10
To ABS δεν έχει να κάνει με το telelver ή το 'συμβατικό' πηρούνι.

Αν θυμάμαι καλά όταν μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός το Telelever "κλειδώνει", δηλαδή δεν δουλεύει η ανάρτηση.

Όπως και να έχει, ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ δεν το λες (τόσα χρόνια χωρίς ABS το είχαν).

Αν μπορείς πάντως να πάρεις με ABS πάρ'το διότι είναι από τα καλύτερα της πιάτσας (για την εκάστοτε εποχή τους) και απενεργοποιείται κατά βούληση.

karellen
18/03/2019, 07:35
Αν θυμάμαι καλά όταν μπλοκάρει ο μπροστινός τροχός το Telelever "κλειδώνει", δηλαδή δεν δουλεύει η ανάρτηση.


Και γιατί τότε σου δίνει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις αν είναι να μην δουλεύει η ανάρτηση,με ότι κακό συνεπάγεται (χώμα)?

kordix
18/03/2019, 07:41
Δεν είναι πρόβλημα κατά τη γνώμη μου σε νορμάλ ως γοργή οδήγηση. Το abs έχει ενεργοποιηθεί 1 - 2 φορές στο δικό μου και μόνο σε κατάσταση πανικού. Στο χώμα απενεργοποιώ το abs έτσι κι αλλιώς χωρίς πρόβλημα. Αλλά λόγω telelever χρειάζεται χρόνος για να το συνηθίσει κάποιος αμύητος.

Με σωληνάκια υψηλής, το 1150 αποκτά πολύ καλά φρένα και με αίσθηση. Για σπορ οδήγηση με έντονα φρενα - επιταχύνσεις δεν κάνει έτσι κι αλλιώς η μηχανή, δεν της αρέσει. Θέλει αυτοκινηταδικες αλλαγές ταχυτήτων και γλυκές κινήσεις στο γκάζι. Μπορεί να πάει γρήγορα έως πολύ γρήγορα αλλά με smooth οδήγηση.

telegonos
18/03/2019, 08:23
Σωστή απάντηση: Όχι.

Μην πάρεις BMW.

kordix
18/03/2019, 08:28
Σωστή απάντηση: Όχι.

Μην πάρεις BMW.

:cry:

p@nos
18/03/2019, 10:25
Αμα κοιτας για τελελεβερ χωρις abs μαλλον κοιτας για παρα πολυ παλιο μηχανακι. Και σε αυτα τα παλια μοντελα παντα υπηρχαν αρκετα καλυτερες εναλλακτικες

Translatoras
18/03/2019, 10:49
Αμα κοιτας για τελελεβερ χωρις abs μαλλον κοιτας για παρα πολυ παλιο μηχανακι. Και σε αυτα τα παλια μοντελα παντα υπηρχαν αρκετα καλυτερες εναλλακτικες

Η σωστή απάντηση της ημέρας!!!! Αυτό ακριβώς.

kordix
18/03/2019, 11:03
Aν μιλάμε για gs 1100 ή 1150 ποιες είναι οι καλύτερες εναλλακτικές? Το varadero ή το tiger 955 γιατί άλλο ονοφ του τότε, δεν μου έρχεται στο μυαλό. Το καθένα έχει τα + και τα - του αλλά εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. Στο ταξίδι παντού, χώμα-ασφαλτο, εθνική-στενο επαρχιακο, πιστεύω πως το gs είναι πιο κατάλληλο άπλα γιατί φορτωμένο και δικάβαλο δεν αλλάζει καθόλου οδηγικά. Αλλά αν κάποιος ταξιδεύει εθνική τότε varadero, αν θέλει ασφάλτινα στροφιλιά 955.

Αν μιλάμε για sportouring θα συμφωνήσω πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές, πχ vfr 800, cbr 1100xx, Sprint st κτλ. Αλλά και πάλι ο boxer έχει πολλά + στο ταξίδι αλλά φυσικά έχει και πολλά -, ας πούμε επιδόσεις, άξονας, πόλη κτλ.

Όμως ο panavour ρώτησε για telelever + abs και πάλι πήγαμε αλλού.

Translatoras
18/03/2019, 11:35
Και γιατί τότε σου δίνει την δυνατότητα να το απενεργοποιήσεις αν είναι να μην δουλεύει η ανάρτηση,με ότι κακό συνεπάγεται (χώμα)?

Νομίζω ότι στο χώμα θες να μπλοκάρεις κατά βούληση τον πίσω τροχό, όχι τον μπροστινό.

Αν μπλοκάρει ο μπροστινός, αυτό το αφήνεις να διαρκέσει ελάχιστα (διαφορετικά έπεσες είτε δουλεύει η ανάρτηση είτε όχι),
οπότε δεν τρέχει τίποτα αν σου "κλειδώνει" η ανάρτηση για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου.

karellen
18/03/2019, 11:45
Νομίζω ότι στο χώμα θες να μπλοκάρεις κατά βούληση τον πίσω τροχό, όχι τον μπροστινό.

Αν μπλοκάρει ο μπροστινός, αυτό το αφήνεις να διαρκέσει ελάχιστα (διαφορετικά έπεσες είτε δουλεύει η ανάρτηση είτε όχι),
οπότε δεν τρέχει τίποτα αν σου "κλειδώνει" η ανάρτηση για λίγα κλάσματα του δευτερολέπτου.

Ίσως να είναι έτσι,πάντως πουθενά δεν έχω δει να αναφέρεται αυτή η ιδιαιτερότητα,ούτε στα μάνιουαλ ούτε σε συζητήσεις με άλλους κατόχους.

Translatoras
18/03/2019, 12:12
Ίσως να είναι έτσι,πάντως πουθενά δεν έχω δει να αναφέρεται αυτή η ιδιαιτερότητα,ούτε στα μάνιουαλ ούτε σε συζητήσεις με άλλους κατόχους.

Έχεις προσπαθήσει να συμπιέσεις το μπροστινό με τον τροχό μπλοκαρισμένο;;;;

Για παράδειγμα, όταν θέλεις να τραβήξεις το μηχανάκι προς τα πίσω για να βγεις από παρκάρισμα.

kostas_1100gs
18/03/2019, 13:11
Αν έχει Abs, καλό είναι. Το 1100 που είχα, δεν είχε. Δεν έχεις θέμα με κάτι ή με την πληροφόρηση. Συνήθεια είναι. Σε άσχημη λειτούργησε όπως όλες οι μοτο, γλίστρησε. Το 1150 είχε. Σε άσημη, ποδηλάτης, έμεινε παρά τον απότομο κ ``άσχημο`` χειρισμό από εμένα, τέλεια, έμεινε στην γραμμή της, χωρίς να κουνηθεί.

filipp0s
18/03/2019, 13:14
Είχα 1100 για καμια δεκαετία, το abs το είχα ψιλομόνιμα απενεργοποιημένο, δεν μου μπλόκαρε ποτέ μπροστινό. Αν έχει πάντως καλό είναι.

MG-KTiNoS
18/03/2019, 14:14
Να ζει κανείς ή να μη ζει?
Ζεστά σκ... ή κρύα?
Να παντρευτώ ή να μείνω λέφτερος...
Θεμελιώδη ερωτηματικά στη ζωή ενός άντρα?

Αλλά να σου πω...
-Λεφτά....
Έχεις?

p@nos
18/03/2019, 19:25
Aν μιλάμε για gs 1100 ή 1150 ποιες είναι οι καλύτερες εναλλακτικές? Το varadero ή το tiger 955 γιατί άλλο ονοφ του τότε, δεν μου έρχεται στο μυαλό. Το καθένα έχει τα + και τα - του αλλά εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. Στο ταξίδι παντού, χώμα-ασφαλτο, εθνική-στενο επαρχιακο, πιστεύω πως το gs είναι πιο κατάλληλο άπλα γιατί φορτωμένο και δικάβαλο δεν αλλάζει καθόλου οδηγικά. Αλλά αν κάποιος ταξιδεύει εθνική τότε varadero, αν θέλει ασφάλτινα στροφιλιά 955.

Αν μιλάμε για sportouring θα συμφωνήσω πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές, πχ vfr 800, cbr 1100xx, Sprint st κτλ. Αλλά και πάλι ο boxer έχει πολλά + στο ταξίδι αλλά φυσικά έχει και πολλά -, ας πούμε επιδόσεις, άξονας, πόλη κτλ.

Όμως ο panavour ρώτησε για telelever + abs και πάλι πήγαμε αλλού.


δηλαδη το 1100gs ηταν το καλυτερο μηχανακι της κατηγοριας του και δε μπορει κανεις να βρει καποια εναλλακτικη? αυτη τη στιγμη το συγκεκριμενο μοντελο (που εχει μεση τιμη 3000 απ οτι βλεπω στο καρ) εχει απειρες καλυτερες εναλλακτικες, ειδικα για τα συγκεκριμενα χρηματα...τωρα πανω κατω ολοι ξερουμε τι μπορει να παρει κανεις σημερα με αυτο το μπατζετ αντι να προτιμησει ενα αμαξι 20 χρονων με 2 ροδες και ακριβα ανταλλακτικα

το προβλημα με τον παναβουρ εινια οτι δε ξερει/δεν εχει καταλαβει τι θελει. Εχει ανοιξει πολλα θρεντ τελευταια και απο εκει φαινεται οτι ειναι λιγο χαμενος, και εξου και οι γενικοτητες των τελευταιων του θρεντ βλ. τελελεβερ και αβς----ναι αλλα ποιο???---, μπεμβε με 100κ χλμ αν αξιζει---παλι δε λεει μοντελο---, να αλλαξω το 500 με καποιο 600---φουλ γενικοτητα δηλαδη...

οποτε στον παναβουρ πλεον, αν εχεις βαρεθει το μηχανακι σου απλα αλλαξε το με καποιο που θα σου αρεσει και θα το γουσταρεις...μη ψαχνεις την πιο καλη, συμφερουσα λυση γιατι απλα θα πεταξεις τα λεφτα σου και δε θα κανεις και αυτο που θες

kordix
18/03/2019, 21:44
δηλαδη το 1100gs ηταν το καλυτερο μηχανακι της κατηγοριας του και δε μπορει κανεις να βρει καποια εναλλακτικη? αυτη τη στιγμη το συγκεκριμενο μοντελο (που εχει μεση τιμη 3000 απ οτι βλεπω στο καρ) εχει απειρες καλυτερες εναλλακτικες, ειδικα για τα συγκεκριμενα χρηματα...τωρα πανω κατω ολοι ξερουμε τι μπορει να παρει κανεις σημερα με αυτο το μπατζετ αντι να προτιμησει ενα αμαξι 20 χρονων με 2 ροδες και ακριβα ανταλλακτικα

το προβλημα με τον παναβουρ εινια οτι δε ξερει/δεν εχει καταλαβει τι θελει. Εχει ανοιξει πολλα θρεντ τελευταια και απο εκει φαινεται οτι ειναι λιγο χαμενος, και εξου και οι γενικοτητες των τελευταιων του θρεντ βλ. τελελεβερ και αβς----ναι αλλα ποιο???---, μπεμβε με 100κ χλμ αν αξιζει---παλι δε λεει μοντελο---, να αλλαξω το 500 με καποιο 600---φουλ γενικοτητα δηλαδη...

οποτε στον παναβουρ πλεον, αν εχεις βαρεθει το μηχανακι σου απλα αλλαξε το με καποιο που θα σου αρεσει και θα το γουσταρεις...μη ψαχνεις την πιο καλη, συμφερουσα λυση γιατι απλα θα πεταξεις τα λεφτα σου και δε θα κανεις και αυτο που θες

Ας αποφασίσει ο panavour λοιπόν εμένα δεν μου πέφτει πια λόγος. Απλά σαν κάτοχος είπα να γράψω δυο λόγια και το μετάνιωσα για άλλη μια φορά.

Ας μιλήσουν οι γνώστες λοιπόν.

p@nos
18/03/2019, 21:48
Ας αποφασίσει ο panavour λοιπόν εμένα δεν μου πέφτει πια λόγος. Απλά σαν κάτοχος είπα να γράψω δυο λόγια και το μετάνιωσα για άλλη μια φορά.

Ας μιλήσουν οι γνώστες λοιπόν.

δεν υπαρχει λογος ουτε να παρεξηγιεσαι, ουτε τιποτα, φορουμ ειμαστε οχι μπλογκ απλα να γραφει 5 αραδες ο καθενας σαν αποψη...συζητηση κανουμε και μαλιστα σε αρκετα πολιτισμενο επιπεδο...

stefanos
18/03/2019, 21:58
1000 ούτε ABS ούτε tele :)

panavour
18/03/2019, 22:15
Η ερωτηση μου ηταν καθαρα τεχνικης φυσεως και οχι επιλογη μοντελου.Γι αυτο και ανεφερα οτι προτιμω την αποψη κατοχων.Η αληθεια ειναι οτι μ αρεσουν οι μποξερ της ΒΜW ,και οι bmw γενικωτερα σαν φιλοσοφια απλοτητος ειδικα τα παλαιοτερα μοντελα,αλλα οχι οι σημερινες υπερβολες που κοστιζουν και μια περιουσια.
Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 3500 χιλιαρικα αν πουλησω και το ερ-5 ,απο 1200-1500 ευρω και ψαχνω κατι που να με χωραει πρωτιστως λογω σωματοδομης, ψηλος και χοντρος. Παραδοξως το ερ-5 με χωραγε και το μονο παραπονο μου απο το μηχανακι που το εχω αναφερει ειναι η πισω αναρτηση που δεν κανει για τα κιλα μου.
Επειδη λοιπον το μπατζετ ειναι χαμηλο για κατι πιο συγχρονο γι αυτο ρωτησα για το ΑΒS της μπεμπας.Ειχα ακουσει παλαιοτερα οτι το τελελεβερ δεν οδηγειται χωρις ABS γι αυτο και ρωτησα, και ζητησα γνωμη κυριως απο κατοχους. :)

p@nos
19/03/2019, 10:40
Οι ιδιοκτητες μπεμβε δε νομιζω να σου δωσουν τη καλυτερη απαντηση γιατι τους αρεσουν τα μηχανακια και δεν ειναι αντικειμενικοο:lol:

Προσωπικα δεν ειχα ποτε μποξερ αν και κατα καιρους λιγουρευομαι καποια μοντελα, και εχω οδηγησει αρκετα. Η αποψη μου ειναι οτι αμα εισαι χαλαρος οδηγος η ελλειψη πληροφορισης δε θα σε ενοχλησει καν. Προσωπικα το οτι το μπροστινο δε βυθιζεται μαρεσει πολυ. Αν θες να κυνηγησεις ομως εχεις μια πλασματικη αισθηση ασφαλειας γιατι το μπροστινο ειναι μπετο και μπορει να φυγεις χωρις να το παρεις χαμπαρι. Αλλα ειπαμε εξαρταται τι στυλ οδηγος εισαι. Γενικα στα μποξερ ειναι πολλα που πρεπει να συνηθησεις, αξονας, μοτερ αργοστροφο, αναρτησεις περιεργες. Κανε μια βολτα και κρινε καλυτερα. Αλλα με 3.5κ που θες να δωσεις υπαρχουν πολλες καλες εναλλακτικες οπως ειπα παραπανω.

Για την ιστορια και αμεσα σχετικο με το ερωτημα σου, οι μοναδες αβσ ειδικα στα παλιοτερα μπεμβε χαλουσαν αρκετα συχνα, με την αντικατασταση να ειναι πανακριβη και την επισκευη, αν μπορουσε να γινει, απλα ακριβη. Οποτε αρκετοι απλα καταργουσαν την μοναδα, οποτε τελεκλεβερ χωρις αβς ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις. Απλα δεν ειναι και το ενδεδειγμενο πραγμα για να κανει κανεις

karellen
19/03/2019, 12:16
Οι ιδιοκτητες μπεμβε δε νομιζω να σου δωσουν τη καλυτερη απαντηση γιατι τους αρεσουν τα μηχανακια και δεν ειναι αντικειμενικοο:lol:
Η ερώτηση ήταν πληροφοριακή και όχι κρίσεως,εξ ου και οι αντικειμενικές απαντήσεις :lol:


Για την ιστορια και αμεσα σχετικο με το ερωτημα σου, οι μοναδες αβσ ειδικα στα παλιοτερα μπεμβε χαλουσαν αρκετα συχνα, με την αντικατασταση να ειναι πανακριβη και την επισκευη, αν μπορουσε να γινει, απλα ακριβη. Οποτε αρκετοι απλα καταργουσαν την μοναδα, οποτε τελεκλεβερ χωρις αβς ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις. Απλα δεν ειναι και το ενδεδειγμενο πραγμα για να κανει κανεις
Πάνο πιο πολύ χάλαγε ο ηλεκτρο-σερβομηχανισμός για την υποβοήθηση και μοιραία λοιπόν έπαιρνε η μπάλα και τα abs.

p@nos
19/03/2019, 12:24
Πάνο πιο πολύ χάλαγε ο ηλεκτρο-σερβομηχανισμός για την υποβοήθηση και μοιραία λοιπόν έπαιρνε η μπάλα και τα abs.

Εγω κρινω το συνολο και οχι τι χαλαγε, σιγουρα κατι συγκεκριμενο χαλαγε και οχι ολο το μαραφετι:lol:
Το βερντικτ ειναι ομως το ιδιο, πολλοι που δεν ηθελαν να δωσουν λεφτα για να το φτιαξουν απλα το εβγαζαν εκτος, πραγμα που απαντα και στο ερωτημα του παναβουρ

kostas_1100gs
19/03/2019, 13:12
Οι ιδιοκτητες μπεμβε δε νομιζω να σου δωσουν τη καλυτερη απαντηση γιατι τους αρεσουν τα μηχανακια και δεν ειναι αντικειμενικοο:lol:

Προσωπικα δεν ειχα ποτε μποξερ αν και κατα καιρους λιγουρευομαι καποια μοντελα, και εχω οδηγησει αρκετα. Η αποψη μου ειναι οτι αμα εισαι χαλαρος οδηγος η ελλειψη πληροφορισης δε θα σε ενοχλησει καν. Προσωπικα το οτι το μπροστινο δε βυθιζεται μαρεσει πολυ. Αν θες να κυνηγησεις ομως εχεις μια πλασματικη αισθηση ασφαλειας γιατι το μπροστινο ειναι μπετο και μπορει να φυγεις χωρις να το παρεις χαμπαρι. Αλλα ειπαμε εξαρταται τι στυλ οδηγος εισαι. Γενικα στα μποξερ ειναι πολλα που πρεπει να συνηθησεις, αξονας, μοτερ αργοστροφο, αναρτησεις περιεργες. Κανε μια βολτα και κρινε καλυτερα. Αλλα με 3.5κ που θες να δωσεις υπαρχουν πολλες καλες εναλλακτικες οπως ειπα παραπανω.

Για την ιστορια και αμεσα σχετικο με το ερωτημα σου, οι μοναδες αβσ ειδικα στα παλιοτερα μπεμβε χαλουσαν αρκετα συχνα, με την αντικατασταση να ειναι πανακριβη και την επισκευη, αν μπορουσε να γινει, απλα ακριβη. Οποτε αρκετοι απλα καταργουσαν την μοναδα, οποτε τελεκλεβερ χωρις αβς ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις. Απλα δεν ειναι και το ενδεδειγμενο πραγμα για να κανει κανεις
Το ότι δεν βυθίζει είναι καλό, δεν ``σηκώνει`` την μοτοσυκλέτα, και δεν έχεις αλλαγή του βάρους. Χάλαγαν τα σεβρο, τα μοτεράκια απο συχνή χρήση. Ειδικά αν άφηνες κανένα πίσω πόδι στο φρένο. Η βενβε το είχε σαν αναλώσιμο σε κάποια χρόνια. Αλλά ίσως τα καλύτερα φρένα μέχρι σήμερα. Άγκυρα.

vaska
19/03/2019, 19:20
Το ότι δεν βυθίζει είναι καλό, δεν ``σηκώνει`` την μοτοσυκλέτα, και δεν έχεις αλλαγή του βάρους. Χάλαγαν τα σεβρο, τα μοτεράκια απο συχνή χρήση. Ειδικά αν άφηνες κανένα πίσω πόδι στο φρένο. Η βενβε το είχε σαν αναλώσιμο σε κάποια χρόνια. Αλλά ίσως τα καλύτερα φρένα μέχρι σήμερα. Άγκυρα.

όπως ακριβώς το λες. Άγκυρα.

BLiTzER
19/03/2019, 19:38
Ναι, όλα τα πλοία έχουν τουλάχιστον μία.

viper1
19/03/2019, 19:53
Η ερωτηση μου ηταν καθαρα τεχνικης φυσεως και οχι επιλογη μοντελου.Γι αυτο και ανεφερα οτι προτιμω την αποψη κατοχων.Η αληθεια ειναι οτι μ αρεσουν οι μποξερ της ΒΜW ,και οι bmw γενικωτερα σαν φιλοσοφια απλοτητος ειδικα τα παλαιοτερα μοντελα,αλλα οχι οι σημερινες υπερβολες που κοστιζουν και μια περιουσια.
Το μπατζετ μου ειναι μεχρι 3500 χιλιαρικα αν πουλησω και το ερ-5 ,απο 1200-1500 ευρω και ψαχνω κατι που να με χωραει πρωτιστως λογω σωματοδομης, ψηλος και χοντρος. Παραδοξως το ερ-5 με χωραγε και το μονο παραπονο μου απο το μηχανακι που το εχω αναφερει ειναι η πισω αναρτηση που δεν κανει για τα κιλα μου.
Επειδη λοιπον το μπατζετ ειναι χαμηλο για κατι πιο συγχρονο γι αυτο ρωτησα για το ΑΒS της μπεμπας.Ειχα ακουσει παλαιοτερα οτι το τελελεβερ δεν οδηγειται χωρις ABS γι αυτο και ρωτησα, και ζητησα γνωμη κυριως απο κατοχους. :)

Μπορείς βέβαια να μπεις και σε ένα φόρουμ αποκλειστικά με μπεμβε να μάθεις περισσότερα και να γλυτώσουμε και κανένα μεγαμπαιτ από το moto.gr :D

vaska
19/03/2019, 20:18
Ναι, όλα τα πλοία έχουν τουλάχιστον μία.

είπε ο πλιτς και άνοιξε την πόρτα να μπει στον νέο τετράτροχο φίλο του που του προσφέρει πλείστες συγκινήσεις

kostas_1100gs
20/03/2019, 05:25
Ναι, όλα τα πλοία έχουν τουλάχιστον μία.

Όλα έχουν τα πλοία, αλλά μιλάμε για άγκυρα. οτι καλύτερο μέχρι σήμερα.

Andreasnemea
25/03/2019, 15:16
Τιποτα απο τα 2 παρε αυτοκινητο ΔΕΝ μπορω να βλεπω ανθρωπο να ρωτα αν ειναι να παρει μηχανη με ABS η χωρις λες και αν δεν ξερει να οδηγα θα τον σωσει αυτο!

viper1
25/03/2019, 15:54
Τιποτα απο τα 2 παρε αυτοκινητο ΔΕΝ μπορω να βλεπω ανθρωπο να ρωτα αν ειναι να παρει μηχανη με ABS η χωρις λες και αν δεν ξερει να οδηγα θα τον σωσει αυτο!

Αν δεν ξέρει πως να φρενάρει Ναι θα τον σώσει

panavour
25/03/2019, 16:00
Τιποτα απο τα 2 παρε αυτοκινητο ΔΕΝ μπορω να βλεπω ανθρωπο να ρωτα αν ειναι να παρει μηχανη με ABS η χωρις λες και αν δεν ξερει να οδηγα θα τον σωσει αυτο!

Φιλε επειδη μαλλον εισαι νεος στο φορουμ και δεν με εχεις παρακολουθησει απο παλαιοτερα σε πληροφορω οτι εχω αυτοκινητο και μηχανη χωρις ΑBS και ειμαι υπερμαχος του ΑΒS και στα δυο.Υποστηριζω δε ,οτι οσο και εμπειρια να εχεις-που εχω γιατι οδηγω 45 χρονια δικυκλο στη ΑΘΗΝΑ-δεν μπορεις να ξεπερασεις οταν θα σου τυχει η στραβη, το ΑΒS.Η ερωτηση μου ηταν διοτι μη μπορωντας λογω οικονομικων να αγορασω bmw με telelever με ABS,ηθελα να πληροφορηθω απο ΙΔΙΟKΤΗΤΕΣ γνωστες την συμπεριφορα των συγκεκριμενων μοτοσυκλετων ΧΩΡΙΣ ABS.Νομιζω λοιπον οτι γενικα κρινει καλυτερα ο ιδιοκτητης, και λιγωτερο καλα ολοι οι υπολοιποι.Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος,Οσο για την γνωμη που εκφραζεις, ΝΑΙ αν δεν ξερει να οδηγει ο οποιοσδηποτε οδηγος σιγουρα θα τον βοηθησει το ABS περισσοτερο απο καποιον που ξερει.

p@nos
25/03/2019, 16:08
Τιποτα απο τα 2 παρε αυτοκινητο ΔΕΝ μπορω να βλεπω ανθρωπο να ρωτα αν ειναι να παρει μηχανη με ABS η χωρις λες και αν δεν ξερει να οδηγα θα τον σωσει αυτο!



Ανωμαλες αδερφες... Τι να πεις... Οχι οπως παλια που ειχαμε τα ταμπουρα και το να εχεις φρενο θεωρουυαν ντροπη, γιατι ως γνωστον τα φρενα ειναι για τους δειλους... Μερικοι φορανε και κρανος, εκει καταντήσαμε

gior-gos
25/03/2019, 19:06
Η ερωτηση μου ηταν διοτι μη μπορωντας λογω οικονομικων να αγορασω bmw με telelever με ABS,ηθελα να πληροφορηθω απο ΙΔΙΟKΤΗΤΕΣ γνωστες την συμπεριφορα των συγκεκριμενων μοτοσυκλετων ΧΩΡΙΣ ABS.

Υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην τιμή μέ, και χωρίς abs;
Το abs αυτών των μοντέλων είναι απαρχαιωμένο πλέον. Το μπροστινό δεν μου έχει ενεργοποιηθεί ποτέ. Το πίσω ενεργοποιήται για πλάκα και τότε εύχεσαι να μην υπηρχε.

Andreasnemea
28/03/2019, 03:22
Ανωμαλες αδερφες... Τι να πεις... Οχι οπως παλια που ειχαμε τα ταμπουρα και το να εχεις φρενο θεωρουυαν ντροπη, γιατι ως γνωστον τα φρενα ειναι για τους δειλους... Μερικοι φορανε και κρανος, εκει καταντήσαμε

Οτι ημουν ετοιμος να γραψω και αλλο μηνυμα τα ειπες ολα εσυ ομως :p

Οκ panavour οντως δεν σε εχω παρακολουθησει εγω εκφρασα κατι αλλο ομως.
Ειπα οτι αν δεν ξερει καποιος να οδηγα απλα οτι και να εχει θα πεσει και το ειπα γιατι θεωρο οτι καποιος που ρωτα για το αν πρεπει να παρει μια μηχανη με ABS η οχι την εχει την τουμπα στο τσεπακι του αυτη ειναι η γνωμη μου παντα ξαναλεω.
Το ABS ειναι μετρο προστασιας για καποιον απειρο η εμπειρο αναβατη δεν διαφωνω σε αυτο.
Αλλα θεωρο και αυτη ειναι η γνωμη μου
οτι οποιος αγοραζει μηχανη με κακη συμπεριφορα πχ και ψαχνει αν θα τον σωσει το ABS η ΟΧΙ δεν τον βλεπω καλα
Βεβαια εσυ θες να μαθεις αν εχει η μηχανη ασχημη συμπεριφορα βασικα νομιζω ομως οτι αν οντως εχει ενα ABS απλα δεν αρκει τεσπα ισως διατυπωνω λαθος αυτο που θελω να πω!
Να εισαι παντα καλα και ορθιος

viper1
28/03/2019, 06:43
Οτι ημουν ετοιμος να γραψω και αλλο μηνυμα τα ειπες ολα εσυ ομως :p

Οκ panavour οντως δεν σε εχω παρακολουθησει εγω εκφρασα κατι αλλο ομως.
Ειπα οτι αν δεν ξερει καποιος να οδηγα απλα οτι και να εχει θα πεσει και το ειπα γιατι θεωρο οτι καποιος που ρωτα για το αν πρεπει να παρει μια μηχανη με ABS η οχι την εχει την τουμπα στο τσεπακι του αυτη ειναι η γνωμη μου παντα ξαναλεω.
Το ABS ειναι μετρο προστασιας για καποιον απειρο η εμπειρο αναβατη δεν διαφωνω σε αυτο.
Αλλα θεωρο και αυτη ειναι η γνωμη μου
οτι οποιος αγοραζει μηχανη με κακη συμπεριφορα πχ και ψαχνει αν θα τον σωσει το ABS η ΟΧΙ δεν τον βλεπω καλα
Βεβαια εσυ θες να μαθεις αν εχει η μηχανη ασχημη συμπεριφορα βασικα νομιζω ομως οτι αν οντως εχει ενα ABS απλα δεν αρκει τεσπα ισως διατυπωνω λαθος αυτο που θελω να πω!
Να εισαι παντα καλα και ορθιος

Το ABS είναι μέτρο προστασίας για όλους.

p@nos
28/03/2019, 09:09
Οτι ημουν ετοιμος να γραψω και αλλο μηνυμα τα ειπες ολα εσυ ομως :p

Οκ panavour οντως δεν σε εχω παρακολουθησει εγω εκφρασα κατι αλλο ομως.
Ειπα οτι αν δεν ξερει καποιος να οδηγα απλα οτι και να εχει θα πεσει και το ειπα γιατι θεωρο οτι καποιος που ρωτα για το αν πρεπει να παρει μια μηχανη με ABS η οχι την εχει την τουμπα στο τσεπακι του αυτη ειναι η γνωμη μου παντα ξαναλεω.
Το ABS ειναι μετρο προστασιας για καποιον απειρο η εμπειρο αναβατη δεν διαφωνω σε αυτο.
Αλλα θεωρο και αυτη ειναι η γνωμη μου
οτι οποιος αγοραζει μηχανη με κακη συμπεριφορα πχ και ψαχνει αν θα τον σωσει το ABS η ΟΧΙ δεν τον βλεπω καλα
Βεβαια εσυ θες να μαθεις αν εχει η μηχανη ασχημη συμπεριφορα βασικα νομιζω ομως οτι αν οντως εχει ενα ABS απλα δεν αρκει τεσπα ισως διατυπωνω λαθος αυτο που θελω να πω!
Να εισαι παντα καλα και ορθιος

τα μπεμβε με το τελελεβερ εχουν ολα πολυ καλη οδικη συμπεριφορα, απλα ειναι ιδιαιτερη ταυτοχρονα διοτι δεν παρεχουν αρκετη πληροφοριση. Το προβλημα δημιουργειται κυριως διοτι ολοι οι αναβατες εχουν συνηθησει σε διαφορετικο ειδος πληροφορισης οποτε το τελελεβερ ειναι παντα κατι καινουριο...

στα του αβσ ειναι παντα καλο να υπαρχει. Αμα εισαι εμπειρος μπορει να σε σωσει, αμα εισαι απειρος ΘΑ σε σωσει. Ειναι win win situation και ο μονος λογος να μη θες αβς ειναι ειτε επειδη κανεις χωμα ειτε επειδη εχεις καποιο παλιο και πραγματικα πολυ κακο αβς που ακομα και στο φρεναρισμα σου σημιουργει προβλημα. Αλλα στην περιπτωση των μπεμβε ειναι κατι που σιγουρα μπορεις να ζησεις χωρις αυτο, οι περισσοτεροι οπως εγραψα πριν οταν χαλαει απλα το καταργουν μιας και η επισκευη του στοιχιζει πολυ