PDA

View Full Version : ZX636R 2005



giannisgr
19/03/2019, 16:25
Μιας και δεν έχει γράψει κανείς γι'αυτό...

Η άποψη μου για το 636 σαν προκάτοχος του έχω να πω ότι είναι ένα εκπληκτικό μηχανάκι δυναμης .
Το αποκτησα μεταχειρισμένο ,το κράτησα 2 χρόνια ,η χρήση του δεν ήταν καθημερινή, μόνο Κυριακές και αργίες!!!! Πολύ σπάνια καθημερινά.


Μια τέτοια μηχανή την αποκτάς έχοντας συνειδητοποιήσει ότι είσαι σε κατηγορία super sport , άνετο δεν το λες κάποια στιγμή πονάς σε καρπούς και αυχένα, αν έχεις συνεπιβάτη το πράγμα γίνεται πιο δύσκολο ,η κατανάλωση είναι σε νορμάλ συνθήκες 8L/100Km. Αν το σκίζεις ξεπερνά τα 12L/100Km. Πράγμα που δεν με ενδιαφέρει . Είναι καθαρά μηχανή για χόμπι,όχι για κάθε μέρα (γνώμη μου).
Για μένα πολύ καλά φρένα και αμορτισέρ (είναι σκληρά και απόλυτα για σπορ οδήγηση σίγουρα μπορείς να βάλεις καλύτερα αν το θες για πίστα και να κάνεις χρόνους, εμένα το πακέτο αυτό που έχει με ικανοποιεί) Στις λακούβες τα νιώθεις όλα εννοείτε,είναι μηχανή δρόμου και επιδόσεων. Θερμοκρασία ανεβαίνει εύκολα, δεν είναι να μπλέξεις σε κίνηση, καιγεσαι ολόκληρος!
Η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται σταμπιλιζατερ τιμονιού ,είναι πολύ νευρικό και πιστεύω ότι είναι χρήσιμο. , (εγώ του είχα και είδα μεγάλη διαφορά στην σταθερότητα) .

Συντήρηση,: αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιου κάθε 3000km . Καλό είναι να τσεκαρουμε την στάθμη του λαδιού πριν και μετά από καθε μεγάλη βολτα . Καλό ζεσταμα στον κινητήρα, συχνή λίπανση στην αλυσίδα. Δεν το οδηγούσα συχνά,αλλά στις βόλτες του έπινα το αίμα, απροβληματιστα χιλιόμετρα.

telegonos
19/03/2019, 23:39
Οι καταναλώσεις που αναφέρεις, μου φαίνονται κάπως μπόλικες. Κατά τα άλλα, ωραία μηχανή, να ένα που έχω βγάλει σε ωραία φωτό στον λιμενοβραχίονα στο Λαύριο.

404557

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/03/2019, 04:37
Οι καταναλώσεις που αναφέρεις, μου φαίνονται κάπως μπόλικες. Κατά τα άλλα, ωραία μηχανή, να ένα που έχω βγάλει σε ωραία φωτό στον λιμενοβραχίονα στο Λαύριο.

404557

Τελεγονε.Νιντζα που δεν ειναι πρασινο δεν ειναι νιντζα;)

giannisgr
20/03/2019, 06:22
Πολύ ωραίο το πράσινο αλλά το καλοκαίρι μαζεύεις ότι ακρίδα και έντομο υπάρχει στη γειτονιά !!! Xaxaxaxaxaxa

viper1
21/03/2019, 03:55
Οι καταναλώσεις που αναφέρεις, μου φαίνονται κάπως μπόλικες. Κατά τα άλλα, ωραία μηχανή, να ένα που έχω βγάλει σε ωραία φωτό στον λιμενοβραχίονα στο Λαύριο.

404557

Τελευταία φωτογραφία πριν το ρίξεις στο λιμάνι ? :lol:

telegonos
21/03/2019, 08:20
Τι μου φταίνε τα ψαράκια να τα πνίξω στα δηλητήρια.... :D

kostas_1100gs
21/03/2019, 08:50
Είχα του 2004, έχω οδηγήσει πολύ του 2005 (τα αλλάζαμε με φίλο). Πολύ καλό και καλύτερο από του 2004 (στήσιμο). Νευρικό είναι και λόγο ροπής, αναγκάζεσαι να να το δουλεύεις ψηλά, οπότε είναι νευρικό. Σταμπ δεν είχε ο φίλος, αλλά σε τρέμουλο μπροστά σε άνοιγμα του γκαζιού, μαλακώσαμε λίγο πίσω, απόσβεσις καλύτερη κ δεν έτρεμε.
Πολύ καλό πάντως. Θα το αγόραζα.

Μικe777
23/03/2019, 19:55
πολυ ωραιο!!παντα ηθελα ενα τετοιο μηχανημα μα ποτε δεν
απεκτησα!:beer::beer:

noodles
28/03/2019, 15:48
τοσο συχνα αλλαγη λαδιου για πολιτικη χρηση? 5 η 6κ δινει ο ανταγωνισμος.

λυση για το "νευρικο" τιμονι υπαρχει: αλλαζεις ταχυτητα κατω απο 10κ :lol:
περα απο την πλακα, χρειαζονται σταμπιλιζατερ οντως, ολα τα ss...

giannisgr
31/03/2019, 16:59
Ναι τόσο λέει και στην Kawasaki . Η άποψη μου είναι να τα αλλάζω νωρίτερα γιατί κάνω γενική χρήση.