PDA

View Full Version : ασπρος καπνός σε yamaha xt250 ...



alexis72
20/03/2019, 23:51
απο την εξάτμιση βγαίνει ασπρος καπνός ...και οταν ειναι κρύο το μοτέρ αλλά κ οταν ζεσταθεί ...
η μοτοσυκλέτα κ το μοτέρ ειναι σε αρκετά καλή εως πολύ καλή κατάσταση (για την ηλικία τής μοτο ,1990 μοντέλο με 20.000 χλμ προσεκτικής ηρεμης οδήγησης ) αλλά για λόγους υγείας ο εξάδελφός μου ,
δεν το κινεί στόν δρόμο εδώ κ 1 χρόνο αλλά κάθε 10 -15 ημέρες περίπου το εβαζε μπροστά γιά 10 -15 το πολύ λεπτά για να δουλέψει το μοτέρ να κυκλοφορήσουν τα λάδια κλπ ,
το καλοκαίρι εβαζε πάντα μπροστά στο μοτέρ εναν δυνατό ανεμιστήρα για να ψύχεται ο κινητήρας ...εβαζε συνέχεια 20w50 λάδια αλλά την τελευταία φορά πού του εκανε service τού εβαλε 10w40 ο μάστορας χωρίς να τον ρωτήσει πρίν 1 χρόνο περίπου εγινε αυτό ,τώρα τελευταία 10 μήνες περίπου ,που το βάζει μπροστά βγάζει ασπρο καπνό ....κ με κρύο κ με ζεστό το μοτέρ ...να φταίει το λεπτό λάδι ? ελατήρια πιστονιού ? τσιμουχάκια βαλβίδων ?
εσείς τι λέτε ?

Pew
21/03/2019, 02:50
Σε περιπτωσεις ελαχιστης χρησης/ακινησιας καλυτερα να το παρατας στην ησυχια του, παρα να βαζεις μπρος μια φορα το τριμηνο για 10 λεπτα.

Οι μεγαλυτερες φθορες, ειναι στο ξεκινημα του κινητηρα. Χωρις να γραψει χιλιομετρα, τον ταλαιπωρεις χωρις λογο.
Εκτος αυτου, στο ρελαντι ενα τεταρτακι, δεν ερχονται ολα τα μερη του σε θερμοκρασια λειτουργιας.


Οσον αφορα τον καπνο, δυσκολο να πουμε απο ενα φορουμ.
Μυριζει καυσαεριο; Μυριζει λαδι;
Ποσο πυκνος ειναι;
Εμφανιζεται στο ανοιγμα γκαζιου; Στο κλεισιμο;
Εαν εμφανιζεται στο ανοιγμα, αναλογει ως προς το φορτιο του κινητηρα/ανοιγμα γκαζιου ή εξαρταται καθαρα και μονο απο τις στροφες που λειτουργει;

κλπ κλπ κλπ....

viper1
21/03/2019, 03:27
απο την εξάτμιση βγαίνει ασπρος καπνός ...και οταν ειναι κρύο το μοτέρ αλλά κ οταν ζεσταθεί ...
η μοτοσυκλέτα κ το μοτέρ ειναι σε αρκετά καλή εως πολύ καλή κατάσταση (για την ηλικία τής μοτο ,1990 μοντέλο με 20.000 χλμ προσεκτικής ηρεμης οδήγησης ) αλλά για λόγους υγείας ο εξάδελφός μου ,
δεν το κινεί στόν δρόμο εδώ κ 1 χρόνο αλλά κάθε 10 -15 ημέρες περίπου το εβαζε μπροστά γιά 10 -15 το πολύ λεπτά για να δουλέψει το μοτέρ να κυκλοφορήσουν τα λάδια κλπ ,
το καλοκαίρι εβαζε πάντα μπροστά στο μοτέρ εναν δυνατό ανεμιστήρα για να ψύχεται ο κινητήρας ...εβαζε συνέχεια 20w50 λάδια αλλά την τελευταία φορά πού του εκανε service τού εβαλε 10w40 ο μάστορας χωρίς να τον ρωτήσει πρίν 1 χρόνο περίπου εγινε αυτό ,τώρα τελευταία 10 μήνες περίπου ,που το βάζει μπροστά βγάζει ασπρο καπνό ....κ με κρύο κ με ζεστό το μοτέρ ...να φταίει το λεπτό λάδι ? ελατήρια πιστονιού ? τσιμουχάκια βαλβίδων ?
εσείς τι λέτε ?

Λευκός καπνός συνήθως είναι λάδι . Κατανάλωση λαδιού έχεις ?

MAIK72
21/03/2019, 03:47
Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά για ένα μηχανάκι που δεν περπατάει καθόλου παρά μόνο δουλέυει στο ρελαντί κάθε 15 μέρες .Τώρα που ανοίγει ο καιρός είναι ευκαιρία να το ξεκαπνίσετε :vroum:με καλές βόλτες για να φύγει η υγρασία που πιθανόν έχει μαζευτεί στην εξάτμιση. Αλλά θα είχα το νου μου και στην στάθμη του λαδιού :wave2:

viper1
21/03/2019, 03:51
Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά για ένα μηχανάκι που δεν περπατάει καθόλου παρά μόνο δουλέυει στο ρελαντί κάθε 15 μέρες .Τώρα που ανοίγει ο καιρός είναι ευκαιρία να το ξεκαπνίσετε :vroum:με καλές βόλτες για να φύγει η υγρασία που πιθανόν έχει μαζευτεί στην εξάτμιση. Αλλά θα είχα το νου μου και στην στάθμη του λαδιού :wave2:

Γιατί δεν του γράφεις να ανοίξει και καμμία τρύπα στην εξάτμιση να φεύγει η υγρασία ? :)

MAIK72
21/03/2019, 03:56
Γιατί δεν του γράφεις να ανοίξει και καμμία τρύπα στην εξάτμιση να φεύγει η υγρασία ? :)

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για ένα μηχανάκι του 90 με μόλις 20000 χλμ που δεν κυκλοφορεί ποτέ.:) Εκτός αν το ζεσταίνουν με ξερογκαζιές στις 10000 στροφές ;)

Καλή σου μέρα :)

Pew
21/03/2019, 04:50
Γιατί δεν του γράφεις να ανοίξει και καμμία τρύπα στην εξάτμιση να φεύγει η υγρασία ? :)

Καποια ατσαλινα εργοστασιακα τελικα, εχουν τρυπουλα για να φευγει η συμπυκνωμενη υγρασια... The more you know...

viper1
21/03/2019, 04:52
Καποια ατσαλινα εργοστασιακα τελικα, εχουν τρυπουλα για να φευγει η συμπυκνωμενη υγρασια... The more you know...

Και η ουρήθρα μου έχει τρύπα να φεύγει η υγρασία αλλά δεν βγάζει λευκό καπνό

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/03/2019, 06:26
Κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά για ένα μηχανάκι που δεν περπατάει καθόλου παρά μόνο δουλέυει στο ρελαντί κάθε 15 μέρες .Τώρα που ανοίγει ο καιρός είναι ευκαιρία να το ξεκαπνίσετε :vroum:με καλές βόλτες για να φύγει η υγρασία που πιθανόν έχει μαζευτεί στην εξάτμιση. Αλλά θα είχα το νου μου και στην στάθμη του λαδιού :wave2:

Θα πονταρα και εγω στην υγρασια αλλα του το κανει λεει και ζεστο.Αλλα ποσο μπορει να ζεσταθει ενα μηχανακι που ειναι στη στεκα με ρελαντι?Προτιμοτερο θα ηταν μια βολτα στο τετραγονο μια φορα τη βδομαδα για να δει αν συνεχιζει να το κανει.Αν σταματαει ο καπνος μετα τη βολτα ειναι υγρασια.Αν οχι ψαχνεσαι για κανενα ελατηριακι.

doctoras
21/03/2019, 06:42
αν ήταν υδρόψυκτο θα λεγαμε πιθανόν εισροή νερών απο το κύκλωμα ψύξης στην κάυση, αλλά όπως είπαν όλοι οι αποπάνω φρέσκα λαδάκια μπουζί και ξεκινήστε να γράφετε χιλιόμετρα να δείτε πως θα συμπεριφερθεί

Pew
21/03/2019, 07:46
Και η ουρήθρα μου έχει τρύπα να φεύγει η υγρασία αλλά δεν βγάζει λευκό καπνό
Κανε καλου κακου και μια καυσαναλυση στην πισω τρυπα..

viper1
21/03/2019, 08:04
Κανε καλου κακου και μια καυσαναλυση στην πισω τρυπα..

Καλύτερα να μασάς πάρα να γράφεις :a9:

viper1
21/03/2019, 08:23
απο την εξάτμιση βγαίνει ασπρος καπνός ...και οταν ειναι κρύο το μοτέρ αλλά κ οταν ζεσταθεί ...
η μοτοσυκλέτα κ το μοτέρ ειναι σε αρκετά καλή εως πολύ καλή κατάσταση (για την ηλικία τής μοτο ,1990 μοντέλο με 20.000 χλμ προσεκτικής ηρεμης οδήγησης ) αλλά για λόγους υγείας ο εξάδελφός μου ,
δεν το κινεί στόν δρόμο εδώ κ 1 χρόνο αλλά κάθε 10 -15 ημέρες περίπου το εβαζε μπροστά γιά 10 -15 το πολύ λεπτά για να δουλέψει το μοτέρ να κυκλοφορήσουν τα λάδια κλπ ,
το καλοκαίρι εβαζε πάντα μπροστά στο μοτέρ εναν δυνατό ανεμιστήρα για να ψύχεται ο κινητήρας ...εβαζε συνέχεια 20w50 λάδια αλλά την τελευταία φορά πού του εκανε service τού εβαλε 10w40 ο μάστορας χωρίς να τον ρωτήσει πρίν 1 χρόνο περίπου εγινε αυτό ,τώρα τελευταία 10 μήνες περίπου ,που το βάζει μπροστά βγάζει ασπρο καπνό ....κ με κρύο κ με ζεστό το μοτέρ ...να φταίει το λεπτό λάδι ? ελατήρια πιστονιού ? τσιμουχάκια βαλβίδων ?
εσείς τι λέτε ?

Το service manual του XR250 δίνει και 10-40 και 20-50.
Δεν ξέρω τι διαφορές έχει ο κινητήρας σου με το xr. Κοίτα εάν έχεις κατανάλωση σε λάδι. Αν αυτό συμβεί μετά που αλλάξατε τα λάδια και βάλατε το 10-40 ίσως να έχει ανοχές στα ελατήρια.

telegonos
21/03/2019, 08:33
Φίλος, τα καμένα λάδια, που τα βλέπεις οπτικά σαν άσπρο καπνό, ΜΥΡΙΖΟΥΝ.

Τι μυρίζουν δλδ, ΒΡΩΜΑΝΕ. Μια μπόχα αποπνιχτική, σαν λιωμένο πλαστικό.

Το βάζεις μπροστά, και βγάζει άσπρο καπνό στατικά. ΑΝ αυτό ήταν καψιμο λαδιού, και εσύ στεκόσουν δίπλα, ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΕΚΟΣΟΥΝ από την βρώμα.

Βάλε το χεράκι στην εξάτμιση και άστο να ...υγρανθεί λίγο από το καυσαέριο μερικά δευτερόλεπτα. Δες μετά, νερό και καπνίλα ή λάδι έχεις στο χέρι σου;

Προφανώς έχει υγρασία η εξατμισή σου, και την διώχνει.


1-Μην το βάζεις μπροστά στατικό, όπως σου είπανε. Ή κάνε συντήρηση μακράς αποθήκευσης (άδειασμα παλιών λαδιών, νέα λάδια, βγάλσιμο μπουζί και ψέκασμα λαδιού στον θάλαμο καύσης, τακάρισμα, άδειασμα από παντού οι βενζίνες και λάδωμα με ελαφρύ λάδι προστασίας, και μπαταρία στον φορτιστή-συντηρητή) ή να το βάζετε μπροστά και να το πηγαίνετε βολτούλα, έστω γύρω-γύρω το τετράγωνο, να κινείται, να φτάσει σωστά σε θερμοκρασία λειτουργίας.

2-Φτιάξε μια αυτοσχέδια τάπα ή πάρε μια έτοιμη, για την εξάτμιση. Το ζεσταίνεις με βόλτα και μετά ΠΡΙΝ κρυώσει, ταπώνεις την εξάτμιση. Δεν θα σταματήσει ΟΛΗ την υγρασία από το να τρυπώσει πάλι στην εξάτμιση, αλλά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της, και κυρίως την υγρασία που προστίθεται στον κύκλο της ημέρας (ζέστη το μεσημέρι-κρύο το βράδυ).

17inchwheeler
21/03/2019, 08:48
απο την εξάτμιση βγαίνει ασπρος καπνός ...και οταν ειναι κρύο το μοτέρ αλλά κ οταν ζεσταθεί ...
η μοτοσυκλέτα κ το μοτέρ ειναι σε αρκετά καλή εως πολύ καλή κατάσταση (για την ηλικία τής μοτο ,1990 μοντέλο με 20.000 χλμ προσεκτικής ηρεμης οδήγησης ) αλλά για λόγους υγείας ο εξάδελφός μου ,
δεν το κινεί στόν δρόμο εδώ κ 1 χρόνο αλλά κάθε 10 -15 ημέρες περίπου το εβαζε μπροστά γιά 10 -15 το πολύ λεπτά για να δουλέψει το μοτέρ να κυκλοφορήσουν τα λάδια κλπ ,
το καλοκαίρι εβαζε πάντα μπροστά στο μοτέρ εναν δυνατό ανεμιστήρα για να ψύχεται ο κινητήρας ...εβαζε συνέχεια 20w50 λάδια αλλά την τελευταία φορά πού του εκανε service τού εβαλε 10w40 ο μάστορας χωρίς να τον ρωτήσει πρίν 1 χρόνο περίπου εγινε αυτό ,τώρα τελευταία 10 μήνες περίπου ,που το βάζει μπροστά βγάζει ασπρο καπνό ....κ με κρύο κ με ζεστό το μοτέρ ...να φταίει το λεπτό λάδι ? ελατήρια πιστονιού ? τσιμουχάκια βαλβίδων ?
εσείς τι λέτε ?


Habemus papam ή τσιμουχακια βαλβιδων

vaska
21/03/2019, 09:07
Habemus papam ή τσιμουχακια βαλβιδων


με προλαβες ρπμ κι εγώ στο Habemus Papam ποντάρω
:bawl::bawl:

@ Αλέξης. Σόρυ φιλαράκι εσύ έχει θέμα κι εμείς κάνουμε πλάκα αλλά λευκός καπνός σημαίνει ότι "Έχουμε Πάπα"

alexis72
21/03/2019, 10:55
ευχαριστώ για τίς απαντήσεις σας ,
το προσέχει παρα πολύ το χτ του με τα service του τακτικά κλπ ,
και μού ελεγε οτι πάντα οταν το ζέσταινε (κάθε 10-15 ημέρες για 10-15 λεπτα) εβαζε ανεμιστηρα δυνατό μπροστά στο μοτέρ ,πάντα με ηρεμο γκάζι ποτέ ξερογκαζιές και τέτοια ,ειδικά οταν ηταν κρύο το μοτέρ ,
αλλά και πάντα εβαζε ενα ξύλο κάτω απο το stand για να ειναι σε ορθια θέση το xt να μήν στέκεται δηλ. στο stand και να πλάγιαζε και να ειχε ελειπή κυκλοφορία του λαδιού μέσα στο μοτέρ σε κάποια σημεία επειδή ηταν πλαγιασμένο (αυτό τού το ειχε πεί ο μηχανικός του να το κάνει ) θα τον πάρω τηλ. να τόν ρωτήσω να δεί αν εχει ελειψη λαδιού στο μοτέρ

Bowleno
21/03/2019, 11:40
Κανε καλου κακου και μια καυσαναλυση στην πισω τρυπα..

Κινκυ καταστάσεις βλέπω....:cry::lol:
Λείπει και ο γέρος και ανησυχώ....

OldMan
21/03/2019, 13:20
Δεν ευκαιρω ρε τρελοκοτσιδιαρη γιατι εχω μπλεξει αλλου με τα ρευματα..

Bowleno
21/03/2019, 15:16
Δεν ευκαιρω ρε τρελοκοτσιδιαρη γιατι εχω μπλεξει αλλου με τα ρευματα..

Δεν περίμενα και κάτι άλλο :lol:

:beer: