PDA

View Full Version : Διαχρονικές αγάπες



ΤάκηςΜπ
26/03/2019, 00:42
Κοιτώντας car καθημερινά για μηχανάκια που δεν πρόκειται να πάρω ποτέ και κάνοντας κάθε 3ημερο όνειρα για διαφορετική μοτοσικλέτα μου γεννήθηκε μια απορία. Μόνο εγώ είμαι τόσο ψυχακιας που Δευτέρα κοιτάω για fazer, Τρίτη για crf450, Τετάρτη για magna, Πέμπτη για cb750, Παρασκευή για mt07 και Σάββατο για zxr400; Κυριακή παίρνω ρεπό και ανασυντάσσομαι.

Στο ζουμί, ποια είναι τα μηχανάκια που σας κρατανε ξύπνιους το βράδυ, αλλά δεν έχουν ευθυγραμμιστεί οι πλανήτες για να τα αγοράσετε; Δεν μιλάω για v4r ή αντίστοιχα μηχανάκια των 10-15-20 χιλιάδων. Μιλάω για καθημερινά μηχανάκια που απλά δεν έχετε κάνει την κίνηση να αγοράσετε για τον αβ λόγο. Και υποερώτημα:υπό ρεαλιστικές συνθήκες, πώς θα θέλατε να είναι το γκαράζ σας σε 5 χρόνια;

basilis_k6
26/03/2019, 00:53
και εγω ετσι κάνω. αλλα επειδη ξερω οτι θα μου περάσει μετα απο 2 μέρες ο κάθε έρωτας ειμαι άνετος. πριν λιγο κοιτουσα το hyper 939. Μετά καπάκι τα tracer 900.

αυτο που θα ήθελα να αγοράσω πραγματικά δεν υπάρχει. θα υπάρξει αν η κτμ βγαλει το 790 smt αλλα δεν θα το παρω γιατι μεχρι να πέσει η τιμη του μτχ θα το εχω ηδη βαρεθει.
Το γκαραζ μου σε 5 χρόνια ελπίζω να έχει μια λιγοτερη μοτοσυκλέτα...

toyar
26/03/2019, 05:35
διαχρονικο ειναι κατι που ερχεται απο παλια και κραταει για παντα
προσωπικα θα ηθελα καποια στιγμη να εχω ενα cb400sf
και μην πει κανεις....σιγα ρε φιλε με το μηχανακι του χιλιαρικου:)

thunder ace
26/03/2019, 05:50
διαχρονικο ειναι κατι που ερχεται απο παλια και κραταει για παντα
προσωπικα θα ηθελα καποια στιγμη να εχω ενα cb400sf
και μην πει κανεις....σιγα ρε φιλε με το μηχανακι του χιλιαρικου:)
Το χιλιαρικο που ειναι;
Μη τοδατε μη ταπαντησατε.

panavour
26/03/2019, 06:19
https://www.motorcyclespecs.co.za/model/Honda/honda_fx650_vigor%2099.htm404868

M αυτο το απλο μηχανακι αν ιδανικα το εβρισκα καπου καινουργιο θα ηθελα να τελειωσει η μοτοσυκλετιστικη μου καριερα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
26/03/2019, 07:46
Δεν είσαι μόνο εσύ ο αρωστός.Όλοι έχουμε αυτή την ασθένεια. Και εγώ κοιτάζω καθημερινά για κάθε λογής διαφορετικής κατηγορίας μηχανάκι στο καρ.
Θα ήθελα να αποκτήσω το κτμ 990 αλλά δεν το παίρνω γιατί Λυπάμαι το φριγουιντ.
Το ιδανικό γκαράζ για μένα. ..
Αστρεα Γκραντ για την πόλη.
Ντιτι 200 για το χώμα. (η Crf 250)
φριγουιντ γιατί δεν θέλω να το κρατήσω εκτός λίστας. Δεν με έχει προδώσει πότε.
Γιαμαχα ρ6 2006. Γιατί είναι το πιο όμορφο της κατηγορίας του και κάθε Κυριακή θα το βγαζω για μία στο Μπαλί και πάλι μέσα.
Κτμ adv 990 για μεγάλα ταξίδια.:wave2:

leftos
26/03/2019, 08:32
Εγω για 2 κοιτάω μονο πία και δέν θα πάρω τίποτα αλλό μόνο ένα απο αυτά τα 2.
Gsxr 750 srad 1998+ Νομίζω είναι και πίο κλάσσικο πλέον.
Και cbr600f 2001+
Αλλα τα κοιτάω και βγαίνουν κάποια ώρες ώρες αχχχ. Αλλα η κυρα δεν θέλει και εγώ τώρα δέν έχω τον χρόνο ( ίσως και την όρεξη ) να το χαρώ οπότε το αφήνω λίγο πίσω.

Μικe777
26/03/2019, 09:12
ολα εκτος παπια σκουτερ
εννοειται ολα τα σπορ δεκετιας ειχα κολλημα απο
μικρο παιδι κατι zx9r cbr 900 ηταν ονειρο ζωης...
εμεινα με τα ονειρα!!!:)

stelios_R6
26/03/2019, 09:57
gsxr 750 του 91 το αεροελεοψυκτο, το είχα το έδωσα και το έχω μετανιώσει.Το ποίο ζωντανό μοτέρ που έχω οδηγήσει. Το βλέπω καμιά φορά στο car, καί ποίο σπάνια στο δρόμο καί τό ζαχαρωνω!!

lospsi
26/03/2019, 10:12
Μάλιστα...ανακουφίστηκα γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω λόξα!

Κοιτάω παλιά και εγώ μιας και έχω αποφασίσει για φθηνό σπορ/πίστας, με σημαντική υποσημείωση να χωράω...Παλιός έρωτας το 98αρι Fireblade (αλλά και το ΖΧ9R) αλλά δύσκολα μηχανάκια πλέον να βρεθούν σε καλή κατάσταση. Πέρασα και φάση Fazer 1000...
Στα πιο σοβαρά, 954RR (και και καρατιμόνα) αλλά μάλλον θα καταλήξω με SV1000, φθηνό, τίμιο, τιμονάτο.

tzimidis
26/03/2019, 11:36
404872

thunder ace
26/03/2019, 11:42
Μάλιστα...ανακουφίστηκα γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ έχω λόξα!

Κοιτάω παλιά και εγώ μιας και έχω αποφασίσει για φθηνό σπορ/πίστας, με σημαντική υποσημείωση να χωράω...Παλιός έρωτας το 98αρι Fireblade (αλλά και το ΖΧ9R) αλλά δύσκολα μηχανάκια πλέον να βρεθούν σε καλή κατάσταση. Πέρασα και φάση Fazer 1000...
Στα πιο σοβαρά, 954RR (και και καρατιμόνα) αλλά μάλλον θα καταλήξω με SV1000, φθηνό, τίμιο, τιμονάτο.
Σωστος.

ΤάκηςΜπ
26/03/2019, 20:01
Εγώ διαχρονικές αγάπες δεν έχω πολλές.Σίγουρα ένα μικρό γιαπωνέζικο ss και ένα μεγάλο γιαπωνέζικο thumper θα γίνουν δικά μου κάποια στιγμή.

Γκαράζ σε 5 χρόνια υπό ιδανικές μεν,ρεαλιστικές δε συνθήκες:fazer 600 s2,xr650r κι ένα μικρό,θες να'ναι wr250x,θες να'ναι astrea grand,κάτι τέτοιο...

giannis113
27/03/2019, 05:55
Την ίδια αρρώστια και εγώ.

Κ@βλες που πηγαινοέρχονται ειναι, βεβαια τα πράματα ηρέμησαν λίγο μόλις μπήκε μότο στο γκαράζ , αλλά η μεγαλύτερη μου χει κάτσει χρόνια τώρα να είχα όσα πούλησα συν εγκαταστάσεις για κάθε λογής πρότζεκτ.

Πριν λίγο ζαχαρωνα το xtz 700 ισως η μόνη μοτοσυκλέτα που θα αγόραζα καινούρια (τόσο με άρεσε) αν και είμαι της παλιάς σχολής.

Kickstart
01/04/2019, 12:20
εγώ φίλε είμαι πιο προχωρημένος...οτι δω στο δρόμο ή στο βουνο (καθοτι και εντουράς) και μου αρέσει, καπάκι την άλλη μέρα στον ελεύθερο χρόνο χαζεύοντας νετ τα ψάχνω στο car πόσο κάνει κτλ.

επίσης κοιτάω που και που και για παλιές μου μηχανές που τις έχω πουλήσει μήπως τις πετύχω στο car...

γιατι; τπτ ετσι για να δω τι "κάνουν" και πως είναι σήμερα..

έχω θέμα το ξέρω.

απο μοντέλα που κοιτάω συνέχεια και πιθανότατα δεν θα αγοράσω ποτέ είναι το καινούργιο αφρικα.

lospsi
01/04/2019, 16:32
εγώ φίλε είμαι πιο προχωρημένος...οτι δω στο δρόμο ή στο βουνο (καθοτι και εντουράς) και μου αρέσει, καπάκι την άλλη μέρα στον ελεύθερο χρόνο χαζεύοντας νετ τα ψάχνω στο car πόσο κάνει κτλ.

επίσης κοιτάω που και που και για παλιές μου μηχανές που τις έχω πουλήσει μήπως τις πετύχω στο car...

γιατι; τπτ ετσι για να δω τι "κάνουν" και πως είναι σήμερα..

έχω θέμα το ξέρω.

απο μοντέλα που κοιτάω συνέχεια και πιθανότατα δεν θα αγοράσω ποτέ είναι το καινούργιο αφρικα.
Αχαχχαχαχα
Φίλε, αφού το έγραψες και εσύ, θα το ομολογήσω....

.... ΝΑΙ ΣΕ ΌΛΑ
(εκτός του νέου Africa)

ΤάκηςΜπ
01/04/2019, 19:39
Οκ όλα αυτά,αλλά δεν είπα το σημαντικότερο.Αγαπάω το xtάκι μου.Δηλαδή ξενοκοιτάω επί 10ώρου βάσεως καθημερινά,αλλά είμαι ευχαριστημένος και υπερχαρούμενος με την μηχανή μου.Ούτε εγώ δεν ξέρω πως γίνεται.Ανθρώπινη φύση I guess.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/04/2019, 06:22
Αχαχχαχαχα
Φίλε, αφού το έγραψες και εσύ, θα το ομολογήσω....

.... ΝΑΙ ΣΕ ΌΛΑ
(εκτός του νέου Africa)

Ακριβώς το ίδιο :lol: