PDA

View Full Version : Ναύπλιο η Πήλιο?



Σελίδες : [1] 2

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 19:43
Παλικάρια εάν θα είχατε ένα διήμερο το καλοκαίρι τον Ιούλιο ποιο θα επισκεφτώσασταν? Ναύπλιο η Πήλιο? Βρίσκονται και τα δύο στην ίδια απόσταση από Πειραιά.Το ζητούμενο είναι να έχει ωραίες παραλίες και τουρισμό διότι θα υπάρχει γυναίκα που θέλει μαγαζάκια και βραδινη βόλτα. Σας παρακαλώ πείτε μου σε ποιο από τα δύο αξίζει κανείς να πάει και γιατί? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

o_gavros
27/03/2019, 19:46
είναι το Ναύπλιο ίδια απόσταση απο τον Πειραιά όση το Πήλιο;;;
πατερ νομίζω κάνεις λάθος.

Πήλιο θα έλεγα εγω αλλά δεν ξέρω για ναητλάηφ τι παίζει.
Απο ομορφιά όμως νομίζω δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

granazi
27/03/2019, 20:03
Αθήνα Πορταριά είναι αν θυμάμαι καλά περίπου 350 χλμ.
Αντίστοιχα το Ναύπλιο γύρω στα 150 χλμ.
Εγώ αν θέλεις σου δίνω και μία τρίτη πρόταση να πας Μεθώνη (περίπου 300 χλμ)
από εκεί αν έχεις διάθεση πετάγεσαι, Πύλο από τη μία, Φοινικούντα από την άλλη, μέχρι και Κορώνη.

giorgosb
27/03/2019, 20:05
Αν είναι για διήμερο, καλύτερα Ναύπλιο. Το Πήλιο είναι πιο μακριά κ θέλει να του αφιερώσεις λίγες μέρες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 20:06
Μισό να ξαναδώ στο Google γιατί μπορεί να έχω κάνει λάθος. Μου βγάζει 150 χιλιόμετρα από Πειραιά το Πήλιο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 20:10
Κοινόχρηστη διαδρομή
Από Πειραιάς προς Πήλιο μέσω Α/Δ ΠΑΘΕ/E75/Α1 και ΕΟ Χαλκίδας Αιδηψού.

2 ώρ. 5 λεπτ. (140 χλμ.)
2 ώρ. 5 λεπτ. με την τρέχουσα κυκλοφορία


1. Κατευθυνθείτε βορειοδυτικά στην Λεωφ. Βασιλέως Γεωργίου Α προς Κολοκοτρώνη
2. Στροφή δεξιά στη(ν) Εθ. Αντιστάσεως
3. Μείνετε αριστερά για να παραμείνετε σε Εθ. Αντιστάσεως
4. Μείνετε αριστερά για να παραμείνετε σε Εθ. Αντιστάσεως
5. Μείνετε αριστερά για να παραμείνετε σε Εθ. Αντιστάσεως
6. Στροφή δεξιά στη(ν) Ομηρίδου Σκυλίτση
7. Χρησιμοποιήστε τη δεξιά λωρίδα για να πάρετε τη ράμπα προς Λαμία
8. Συνεχίστε προς Α/Δ ΠΑΘΕ/E75/Α1
9. Μείνετε δεξιά στη διχάλα για να συνεχίσετε σε Α/Δ Σχηματαρίου Χαλκίδας/A11, ακολουθήστε τις πινακίδες για Χαλκίδα
10. Στον κυκλικό κόμβο, πάρτε την 3η έξοδο προς Στύρων
11. Βγείτε από τον κυκλικό κόμβο στο Στύρων
12. Ανοιχτή στροφή αριστερά για να παραμείνετε στην ΕΟ Χαλκίδας Αιδηψού
13. Στροφή δεξιά στη(ν) Επαρ.Οδ. Προκοπίου - Παραλίας Πηλίου
14. Στρίψτε δεξιά
15. Άφιξη στην τοποθεσία: Πήλιο
Για να δείτε την καλύτερη διαδρομή με βάση την τρέχουσα κυκλοφορία, επισκεφτείτε τη διεύθυνση https://maps.app.goo.gl/oryvK
Τι λάθος κάνω αδέρφια? :wave2:

granazi
27/03/2019, 20:11
https://vriskoapostasi.gr/el/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE/%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1/%CE%9C%CE%B5%CE%B8%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CE%9C%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B7%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82 Δοκιμασε αυτό

giorgosb
27/03/2019, 20:13
Είναι το Πήλι Εύβοιας αυτό! Το γνωστό Πήλιο είναι στον νομό Μαγνησίας

o_gavros
27/03/2019, 20:13
έχεις βάλει λάθος γεωγραφικά Πήλιο στο χάρτη σου.
Αυτο που ρωτάς πιθανολογώ είναι αυτό που είναι πανω απο το Βόλο.

lleonidas
27/03/2019, 20:13
Πάτερ, θα μας τρελάνΝεις; Πάνω από 200 χλμ είναι να πας μέχρι τη Λαμία μόνο.Κοντά στα 350 είναι το Πήλιο!
Να έρθεις Μάνη να σε γνωρίσουμε, 300χλμ. Και μετά βολτάρεις αν προλαβαίνεις και προς Μεσσηνία ή Μονεμβάσια.

teo_g7
27/03/2019, 20:14
Φίλε βάλε χωριό η τοποθεσία,το Πήλιο είναι βουνό

Αυτό που σου βγάζει το Google είναι το Πηλι (aka Πήλιο) στη βόρεια Εύβοια



BTW Πήλιο by far

o teos
27/03/2019, 20:14
Πήλιο.....καλοκαιρι τσαγκαραδα και περιξ με τσιπουρακια στους ισκιους.....μαγεια...παρε ζακετα κανει κρυο το βραδυ εκει πανω οι θάλασσες κοντα φαι σουπερ και ναιτλαιφ τουλαχιστον εκει που πηγα εγω μονο στο χαλαρο ποτάκι τιλοτα τρελο,οπως πρέπει να ναι οι διακοπές δηλαδη...Ναύπλιο ΝΟΤ απο μενα για καλοκαιρι...πατα με να σε πατω και ειναι πολη στην τελική...τιποτα τρελο τριγύρω..αυτα:wave2:

Eiver
27/03/2019, 20:17
https://vriskoapostasi.gr/el/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE/%CE%A0%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B1%CE%B9%CE%AC%CF%82/%CE%A0%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%9C%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82

Kas_Tracer
27/03/2019, 21:15
Παρεπιμπτοντως το Πήλι και λίγο πιο πέρα η Βλαχιά είναι πανέμορφα (έστω , ήταν μέχρι να κάνουν κατάλειψη τα τροχόσπιτα!)
Χώρια που περνάς και από τις πιο γνωστές διαδρομές των επιδοξων διαδόχων του Ρόσσι.

lykourgi
27/03/2019, 21:39
.............. διήμερο .......................................ζητούμενο είναι να έχει ωραίες παραλίες και τουρισμό διότι θα υπάρχει γυναίκα που θέλει μαγαζάκια και βραδινη βόλτα.
Με αυτά τα δεδομένα, πήγαινε Ναύπλιο. Είναι πολύ ωραία πόλη και ιδανική για διήμερο.

Το Πήλιο είναι καλύτερο από φυσική ομορφιά, αλλά είναι πολύ πιο μακριά και απαιτεί πολύ περισσότερο χρόνο.

katsar
27/03/2019, 22:37
Ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω,γραφικό μεν το Ναύπλιο αλλά το Πήλιο είναι πιο ωραίο μέρος σαν περιοχή για εμένα ,δάσος,δροσιά,διαδρομές,θάλασσα,κόσμο και γούστα έχει επίσης το καλοκαίρι,δεν θα είστε στην απομόνωση.
Και στο Ναύπλιο φυσικά θα περάσεις ωραία,πιο πολύς κόσμος μαζεμένος και αφού έχεις 2 ημέρες μόνο+γυναίκα μαζί δεν είναι για πολλές εξερευνήσεις και να τρως ώρες στον δρόμο.Μπορείς να πας και μια βόλτα προς το Αστρος απο εκεί επίσης.
Ψηφίζω Ναύπλιο λοιπόν λόγο των λίγων ημερών,με το μοτόρι θα έρθετε;

BLiTzER
27/03/2019, 22:42
Στείλε τη γυναίκα Ναύπλιο κι εσύ πήγαινε Πήλιο. Win-win.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 22:49
Στείλε τη γυναίκα Ναύπλιο κι εσύ πήγαινε Πήλιο. Win-win.

Έγραψες :lol:

katsar
27/03/2019, 22:52
Μια άλλη πρόταση ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ, να μην πάτε Πειραιά αλλά Γύθειο αν δεν είναι μακρυά σου το λιμάνι στο Καστέλι ,είναι ωραίος και ο νομός Λακωνίας.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 22:54
Ότι είπαν τα παιδιά παραπάνω,γραφικό μεν το Ναύπλιο αλλά το Πήλιο είναι πιο ωραίο μέρος σαν περιοχή για εμένα ,δάσος,δροσιά,διαδρομές,θάλασσα,κόσμο και γούστα έχει επίσης το καλοκαίρι,δεν θα είστε στην απομόνωση.
Και στο Ναύπλιο φυσικά θα περάσεις ωραία,πιο πολύς κόσμος μαζεμένος και αφού έχεις 2 ημέρες μόνο+γυναίκα μαζί δεν είναι για πολλές εξερευνήσεις και να τρως ώρες στον δρόμο.Μπορείς να πας και μια βόλτα προς το Αστρος απο εκεί επίσης.
Ψηφίζω Ναύπλιο λοιπόν λόγο των λίγων ημερών,με το μοτόρι θα έρθετε;

Με τη μηχανή θα πάμε.
Είδα τη βλακεια μου με το Google.
Η φάση είναι ότι το δρομολόγιο το έχω κάνει στο περίπου. Το 2010 κατέβηκα από Χαλκιδική στο Βόλο με ένα βεστρομ και έμεινα μια βραδιά. Την άλλη μέρα πήγα Πειραιά και όντως τα 140 χλμ που μου έβγαζε το Google δεν μου φάνηκε περίεργο :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 22:56
Μια άλλη πρόταση ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ, να μην πάτε Πειραιά αλλά Γύθειο αν δεν είναι μακρυά σου το λιμάνι στο Καστέλι ,είναι ωραίος και ο νομός Λακωνίας.

Καλή και αυτή η ιδέα. Το έχω σκεφτεί και αυτό. Όλα παιζουν.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 23:01
Πάτερ, θα μας τρελάνΝεις; Πάνω από 200 χλμ είναι να πας μέχρι τη Λαμία μόνο.Κοντά στα 350 είναι το Πήλιο!
Να έρθεις Μάνη να σε γνωρίσουμε, 300χλμ. Και μετά βολτάρεις αν προλαβαίνεις και προς Μεσσηνία ή Μονεμβάσια.

Έχω δει και για μονεμβασια. Αν ερχόμουν Ναύπλιο σίγουρα δε θα παραλειπα και τη μόνη μαλεβη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
27/03/2019, 23:05
Πήλιο.....καλοκαιρι τσαγκαραδα και περιξ με τσιπουρακια στους ισκιους.....μαγεια...παρε ζακετα κανει κρυο το βραδυ εκει πανω οι θάλασσες κοντα φαι σουπερ και ναιτλαιφ τουλαχιστον εκει που πηγα εγω μονο στο χαλαρο ποτάκι τιλοτα τρελο,οπως πρέπει να ναι οι διακοπές δηλαδη...Ναύπλιο ΝΟΤ απο μενα για καλοκαιρι...πατα με να σε πατω και ειναι πολη στην τελική...τιποτα τρελο τριγύρω..αυτα:wave2:

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ. Άσε που τα 350 χλμ μου ακούγονται πιο καλά. Πιο πολύ οδηγική απόλαυση :D
Δε ξέρω βέβαια αν θα προλάβω. Όλα παιζουν.

makisuchiha
27/03/2019, 23:21
Κι εγώ θα σου πρότεινα να ανέβεις Γύθειο και από εκεί ότι προλάβεις από Μάνη και Μονεμβάσια που είναι για εμένα το μόνο πιο όμορφο μέρος την Κρήτη που έχω πάει. Βέβαια είχα πάει αρχές Μαρτίου οπότε δεν ξέρω τι παίζει καλοκαίρι. Και η Μάνη έχει ωραίους δρόμους για την οδηγική απόλαυση και ωραίες παραλίες αλλά μάλλον θα χρειαστείς κι άλλο διήμερο για να την χορτάσεις. Πήλιο είναι πολύ ωραία αλλά νομίζω χρειάζεσαι περισσότερες μέρες αν και πέρυσι που πήγα ο ¨Αγιος Ιωάννης δεν μου άρεσε άλλα αναπλήρωσε από Τσαγκαράδα και μετά!

Panos76
27/03/2019, 23:26
Τον katsar να ακούς που τα λέει σωστά :D
Θα επανέλθω το πρωί με δική μου πρόταση..

teogtp
27/03/2019, 23:30
Πάτερ για Πήλιο υπολόγισε τουλάχιστον τετραήμερο.

airmav
28/03/2019, 07:01
Πηλιο : αγ. ιωαννης ,παπα νερο, χορευτο, τσαγκαραδα, μηλιες, βολτα ως το τρικερι βολτα χανια πορταρια ζαγορα , μυλοποταμος και ποσα αλλαξεχνω σε ενα 2ημερο??? θα γυρισεις με μεγαλη στεναχωρια πισω...ναυπλιο τολο καραθωνας δρεπανο κονδυλι καντια....πιο μαζεμενο και πιο γηινο το ναυπλιο.....για 2ημερο....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 07:33
Κι εγώ θα σου πρότεινα να ανέβεις Γύθειο και από εκεί ότι προλάβεις από Μάνη και Μονεμβάσια που είναι για εμένα το μόνο πιο όμορφο μέρος την Κρήτη που έχω πάει. Βέβαια είχα πάει αρχές Μαρτίου οπότε δεν ξέρω τι παίζει καλοκαίρι. Και η Μάνη έχει ωραίους δρόμους για την οδηγική απόλαυση και ωραίες παραλίες αλλά μάλλον θα χρειαστείς κι άλλο διήμερο για να την χορτάσεις. Πήλιο είναι πολύ ωραία αλλά νομίζω χρειάζεσαι περισσότερες μέρες αν και πέρυσι που πήγα ο ¨Αγιος Ιωάννης δεν μου άρεσε άλλα αναπλήρωσε από Τσαγκαράδα και μετά!

Από Γύθειο δε μπορώ να πάω καθότι έχω εισιτήρια των μινωικον γραμμών για να πάω τζάμπα. Τον ερχομό θα τον πληρώσω. Ήταν να πάμε βόρεια αλλά η γυναίκα δεν θέλει γιατί φοβάται ότι θα τη βγάλω Βουλγαρία(πράγμα που είναι αλήθεια :a014:).Οι μέρες μπορεί να γίνουν και παραπάνω αν είναι τόσο καλύτερα στο Πήλιο. Απλά είπαμε φέτος να συνδυαζαμε ένα διήμερο οι 2 μας και ένα 4 ήμερο με τα παιδιά μας στην άδεια μας. Αλλά το 4 ήμερο των παιδιών μπορεί να γίνει και 3ημερο :D
Όλα είναι στο τραπέζι.

bulmont
28/03/2019, 07:56
Πάτερ για Πήλιο υπολόγισε τουλάχιστον τετραήμερο.



Με γυναίκα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θ' αντέξει τόσες μέρες με γυναίκα στο Πήλιο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

teogtp
28/03/2019, 08:31
Με γυναίκα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Θ' αντέξει τόσες μέρες με γυναίκα στο Πήλιο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τόσα γκρεμια έχει εδώ επάνω..... Τσουπ και ησυχασε...

Panos76
28/03/2019, 08:38
Λοιπόν, Ελληνικό Καλοκαίρι = Πελοπόννησος ή/και Αιγαίο._ Με αυτό το δόγμα στο μυαλό,

κατεβαίνεις από καράβι, τραβάς κατευθείαν - μέσω Δραπετσώνας (περιφερειακό) / Σχιστό - για Εθνική προς Κόρινθο. Στην Ελευσίνα θα πρέπει να αποφασίσεις αν ακολουθήσεις τον παλιό ή τον καινούριο δρόμο.

Φτάνοντας Κόρινθο, θα συνεχίσεις αριστερά προς Τρίπολη στην ΕΟ. Μετά στρίβεις για αρχαία Νεμέα και μετά από κανα μισάωρο φτάνεις στην ιστορική πόλη.

Μετά οι επιλογές είναι βουνό ή θάλασσα. Το Ναύπλιο θάλασσα έτσι και αλλιώς δεν έχει (πόσο μάλλον για έναν νησιώτη που θα έβαζε τα γέλια). Για τα δεδομένα σας (αυτό που έχετε στο μυαλό ως θάλασσα) θα πρέπει να μεταβείτε Άστρος, τη δεύτερη μεγάλη πρωτεύουσα της Επαναστατικής περιόδου.

(Από εκεί μπορείς να τραβηχτείς Κοσμά, Λεωνίδιο, Μονεμβασία, Ελαφόνησο, αλλά μιλάμε για πολύ Km και στροφές).

Αν θέλετε βουνό, μπορείτε να επισκεφθείτε Αραχναίο στην Αργολίδα (για Ναύπλιο) ή να πάτε στα ορεινά της Αρκαδίας (Πάρνωνα, Άγιο Ιωάννη = Μαλεβή μετά από λίγη οδήγηση, Πλάτανο,κλπ) αν κινηθείτε προς Αρκαδία.

Με αυτούς τους τρόπους συνδυάζεις βουνό και θάλασσα, περνώντας από πολλά ενδιαφέροντα σημεία. (αρχαία, μονές, όμορφες διαδρομές, θάλασσα, cosmopolitan, αλλά και μόνος στη φύση) - όλα συμπυκνωμένα και όμορφα χωρίς να ταλαιπωρηθείς σε χιλιόμετρο (ο Βόλος είναι τα διπλάσια km)

teogtp
28/03/2019, 08:46
Λοιπόν, Ελληνικό Καλοκαίρι = Πελοπόννησος ή/και Αιγαίο._ Με αυτό το δόγμα στο μυαλό,

κατεβαίνεις από καράβι, τραβάς κατευθείαν - μέσω Δραπετσώνας (περιφερειακό) / Σχιστό - για Εθνική προς Κόρινθο. Στην Ελευσίνα θα πρέπει να αποφασίσεις αν ακολουθήσεις τον παλιό ή τον καινούριο δρόμο.

Φτάνοντας Κόρινθο, θα συνεχίσεις αριστερά προς Τρίπολη στην ΕΟ. Μετά στρίβεις για αρχαία Νεμέα και μετά από κανα μισάωρο φτάνεις στην ιστορική πόλη.

Μετά οι επιλογές είναι βουνό ή θάλασσα. Το Ναύπλιο θάλασσα έτσι και αλλιώς δεν έχει (πόσο μάλλον για έναν νησιώτη που θα έβαζε τα γέλια). Για τα δεδομένα σας (αυτό που έχετε στο μυαλό ως θάλασσα) θα πρέπει να μεταβείτε Άστρος, τη δεύτερη μεγάλη πρωτεύουσα της Επαναστατικής περιόδου.

(Από εκεί μπορείς να τραβηχτείς Κοσμά, Λεωνίδιο, Μονεμβασία, Ελαφόνησο, αλλά μιλάμε για πολύ Km και στροφές).

Αν θέλετε βουνό, μπορείτε να επισκεφθείτε Αραχναίο στην Αργολίδα (για Ναύπλιο) ή να πάτε στα ορεινά της Αρκαδίας (Πάρνωνα, Άγιο Ιωάννη = Μαλεβή μετά από λίγη οδήγηση, Πλάτανο,κλπ) αν κινηθείτε προς Αρκαδία.

Με αυτούς τους τρόπους συνδυάζεις βουνό και θάλασσα, περνώντας από πολλά ενδιαφέροντα σημεία. (αρχαία, μονές, όμορφες διαδρομές, θάλασσα, cosmopolitan, αλλά και μόνος στη φύση) - όλα συμπυκνωμένα και όμορφα χωρίς να ταλαιπωρηθείς σε χιλιόμετρο (ο Βόλος είναι τα διπλάσια km)και έχει τα καλύτερα παιδιά... :D

:smokin:

πυξιδας990
28/03/2019, 08:48
Λοιπόν, Ελληνικό Καλοκαίρι = Πελοπόννησος ή/και Αιγαίο._ Με αυτό το δόγμα στο μυαλό,

κατεβαίνεις από καράβι, τραβάς κατευθείαν - μέσω Δραπετσώνας (περιφερειακό) / Σχιστό - για Εθνική προς Κόρινθο. Στην Ελευσίνα θα πρέπει να αποφασίσεις αν ακολουθήσεις τον παλιό ή τον καινούριο δρόμο.

Φτάνοντας Κόρινθο, θα συνεχίσεις αριστερά προς Τρίπολη στην ΕΟ. Μετά στρίβεις για αρχαία Νεμέα και μετά από κανα μισάωρο φτάνεις στην ιστορική πόλη.

Μετά οι επιλογές είναι βουνό ή θάλασσα. Το Ναύπλιο θάλασσα έτσι και αλλιώς δεν έχει (πόσο μάλλον για έναν νησιώτη που θα έβαζε τα γέλια). Για τα δεδομένα σας (αυτό που έχετε στο μυαλό ως θάλασσα) θα πρέπει να μεταβείτε Άστρος, τη δεύτερη μεγάλη πρωτεύουσα της Επαναστατικής περιόδου.

(Από εκεί μπορείς να τραβηχτείς Κοσμά, Λεωνίδιο, Μονεμβασία, Ελαφόνησο, αλλά μιλάμε για πολύ Km και στροφές).

Αν θέλετε βουνό, μπορείτε να επισκεφθείτε Αραχναίο στην Αργολίδα (για Ναύπλιο) ή να πάτε στα ορεινά της Αρκαδίας (Πάρνωνα, Άγιο Ιωάννη = Μαλεβή μετά από λίγη οδήγηση, Πλάτανο,κλπ) αν κινηθείτε προς Αρκαδία.

Με αυτούς τους τρόπους συνδυάζεις βουνό και θάλασσα, περνώντας από πολλά ενδιαφέροντα σημεία. (αρχαία, μονές, όμορφες διαδρομές, θάλασσα, cosmopolitan, αλλά και μόνος στη φύση) - όλα συμπυκνωμένα και όμορφα χωρίς να ταλαιπωρηθείς σε χιλιόμετρο (ο Βόλος είναι τα διπλάσια km)
1-1.30 ειναι η μαλεβη απο το ναυπλιο,καλη παραλια στα περιξ ναυπλιου,ειναι μετα το βιβαρι ,η ακτη κονδυλι..
αν φθασεις μεχρι μαλεβη σημαινει οτι εχεις περασει απο την περιοχη του αστρους,οποτε επιλεγεις για μπανιο παραλιο αστρος,οπου εχει και μαγαζια και ωραια παραλια απο τη μια μερια..αν επιλεψεις ναυπλιο εδω ειμαστε να πουμε και αλλα

Panos76
28/03/2019, 08:50
:smokin:

Ο Βόλος είναι για Φθινόπωρο ή χειμώνα να πας με το παράνομο σε κανα Λαυρέντη να θαφτείς στο χιόνι και να βγεις την Άνοιξη :D

ή να πας για 3-4 μέρες μίνιμουμ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 09:17
Τόσα γκρεμια έχει εδώ επάνω..... Τσουπ και ησυχασε...

Το στεφάνι μου ρε παιδιά. ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 09:19
Λοιπόν, Ελληνικό Καλοκαίρι = Πελοπόννησος ή/και Αιγαίο._ Με αυτό το δόγμα στο μυαλό,

κατεβαίνεις από καράβι, τραβάς κατευθείαν - μέσω Δραπετσώνας (περιφερειακό) / Σχιστό - για Εθνική προς Κόρινθο. Στην Ελευσίνα θα πρέπει να αποφασίσεις αν ακολουθήσεις τον παλιό ή τον καινούριο δρόμο.

Φτάνοντας Κόρινθο, θα συνεχίσεις αριστερά προς Τρίπολη στην ΕΟ. Μετά στρίβεις για αρχαία Νεμέα και μετά από κανα μισάωρο φτάνεις στην ιστορική πόλη.

Μετά οι επιλογές είναι βουνό ή θάλασσα. Το Ναύπλιο θάλασσα έτσι και αλλιώς δεν έχει (πόσο μάλλον για έναν νησιώτη που θα έβαζε τα γέλια). Για τα δεδομένα σας (αυτό που έχετε στο μυαλό ως θάλασσα) θα πρέπει να μεταβείτε Άστρος, τη δεύτερη μεγάλη πρωτεύουσα της Επαναστατικής περιόδου.

(Από εκεί μπορείς να τραβηχτείς Κοσμά, Λεωνίδιο, Μονεμβασία, Ελαφόνησο, αλλά μιλάμε για πολύ Km και στροφές).

Αν θέλετε βουνό, μπορείτε να επισκεφθείτε Αραχναίο στην Αργολίδα (για Ναύπλιο) ή να πάτε στα ορεινά της Αρκαδίας (Πάρνωνα, Άγιο Ιωάννη = Μαλεβή μετά από λίγη οδήγηση, Πλάτανο,κλπ) αν κινηθείτε προς Αρκαδία.

Με αυτούς τους τρόπους συνδυάζεις βουνό και θάλασσα, περνώντας από πολλά ενδιαφέροντα σημεία. (αρχαία, μονές, όμορφες διαδρομές, θάλασσα, cosmopolitan, αλλά και μόνος στη φύση) - όλα συμπυκνωμένα και όμορφα χωρίς να ταλαιπωρηθείς σε χιλιόμετρο (ο Βόλος είναι τα διπλάσια km)

Ευχαριστώ πάρα πολύ πανό. Σίγουρα αν πάω προς τα εκεί θα διαβάσω αυτό το ποστ για οδηγό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 09:21
1-1.30 ειναι η μαλεβη απο το ναυπλιο,καλη παραλια στα περιξ ναυπλιου,ειναι μετα το βιβαρι ,η ακτη κονδυλι..
αν φθασεις μεχρι μαλεβη σημαινει οτι εχεις περασει απο την περιοχη του αστρους,οποτε επιλεγεις για μπανιο παραλιο αστρος,οπου εχει και μαγαζια και ωραια παραλια απο τη μια μερια..αν επιλεψεις ναυπλιο εδω ειμαστε να πουμε και αλλα

Αν πάω ναυπλιο σίγουρα θα πάω μαλεβη.

katsar
28/03/2019, 09:43
Επίσης 350χλμ ως τον Βόλο είναι ωραία βόλτα όπως είπες αλλά καλύτερα να τα κάνεις στα πέριξ της περιοχής που θα διαλέξεις παρά απάνω στην Εθνική καλοκαιριάτικα.Π.χ μια εκδρομή από Ναυπλίο στο μοναστήρι και από εκεί πίσω στο Αστρος για μπάνιο,φαγητό,καφέ μου ακούγεται ''ποιοτικότερο'',συνδυάζει βόλτα για εσένα+τουρισμό για την σύζυγο.Μετά πίσω στο Ναυπλιο ξεκούραση και το βράδυ έχει εκεί να κάνετε πολλά.

viper1
28/03/2019, 10:33
Πήλιο.....καλοκαιρι τσαγκαραδα και περιξ με τσιπουρακια στους ισκιους.....μαγεια...παρε ζακετα κανει κρυο το βραδυ εκει πανω οι θάλασσες κοντα φαι σουπερ και ναιτλαιφ τουλαχιστον εκει που πηγα εγω μονο στο χαλαρο ποτάκι τιλοτα τρελο,οπως πρέπει να ναι οι διακοπές δηλαδη...Ναύπλιο ΝΟΤ απο μενα για καλοκαιρι...πατα με να σε πατω και ειναι πολη στην τελική...τιποτα τρελο τριγύρω..αυτα:wave2:

Να προσθέσω άγιο Ιωάννη. Μετρημένα μπαράκια και καφέ αλλά όλα μπροστά στην θάλασσα
Μυλοπόταμο για μπάνιο επίσης . Προσοχή μόνο με βοριάδες γιατί στην θάλασσα δεν μπαίνουν ούτε τα ψάρια

pkemmos
28/03/2019, 10:33
Όχι Πήλιο είναι πολύ λίγες οι ημέρες.Σε ένα πενθήμερο πιστεύω θα γυρίσεις αρκετά μέρη αν και πάλι λίγο είναι.

borgiriadis1
28/03/2019, 10:48
Όπως αναφέρθηκε Πήλιο είναι πιο μακρυά και θέλει και μέρες (ίσως πάνω απο 3-4). Αλλά μην περιμένεις night life. Πιο πολύ τσιπουράδικο, παραλία και στην καλύτερη κάποιο μπαρ να κρατήσει κόσμο το βράδυ (λίγο πολύ σε όλες τις περιοχές).
Για 2ήμερο νομίζω οτι είσαι για Ναύπλιο. Πιο προσβάσιμο το γυρνάς σε 2 μέρες και το βράδυ έχει να γυρίσεις αρκετά.

kons
28/03/2019, 11:39
Λοιπόν, Ελληνικό Καλοκαίρι = Πελοπόννησος ή/και Αιγαίο._ Με αυτό το δόγμα στο μυαλό,

κατεβαίνεις από καράβι, τραβάς κατευθείαν - μέσω Δραπετσώνας (περιφερειακό) / Σχιστό - για Εθνική προς Κόρινθο. Στην Ελευσίνα θα πρέπει να αποφασίσεις αν ακολουθήσεις τον παλιό ή τον καινούριο δρόμο.

Φτάνοντας Κόρινθο, θα συνεχίσεις αριστερά προς Τρίπολη στην ΕΟ. Μετά στρίβεις για αρχαία Νεμέα και μετά από κανα μισάωρο φτάνεις στην ιστορική πόλη.

Μετά οι επιλογές είναι βουνό ή θάλασσα. Το Ναύπλιο θάλασσα έτσι και αλλιώς δεν έχει (πόσο μάλλον για έναν νησιώτη που θα έβαζε τα γέλια). Για τα δεδομένα σας (αυτό που έχετε στο μυαλό ως θάλασσα) θα πρέπει να μεταβείτε Άστρος, τη δεύτερη μεγάλη πρωτεύουσα της Επαναστατικής περιόδου.

(Από εκεί μπορείς να τραβηχτείς Κοσμά, Λεωνίδιο, Μονεμβασία, Ελαφόνησο, αλλά μιλάμε για πολύ Km και στροφές).

Αν θέλετε βουνό, μπορείτε να επισκεφθείτε Αραχναίο στην Αργολίδα (για Ναύπλιο) ή να πάτε στα ορεινά της Αρκαδίας (Πάρνωνα, Άγιο Ιωάννη = Μαλεβή μετά από λίγη οδήγηση, Πλάτανο,κλπ) αν κινηθείτε προς Αρκαδία.

Με αυτούς τους τρόπους συνδυάζεις βουνό και θάλασσα, περνώντας από πολλά ενδιαφέροντα σημεία. (αρχαία, μονές, όμορφες διαδρομές, θάλασσα, cosmopolitan, αλλά και μόνος στη φύση) - όλα συμπυκνωμένα και όμορφα χωρίς να ταλαιπωρηθείς σε χιλιόμετρο (ο Βόλος είναι τα διπλάσια km)

Συμφωνώ 100% για Ναύπλιο και για να γίνει πιο δελεαστικό στην γυναίκα και εφόσον αντέχει λίγο παραπάνω στη σέλα. Από Ναύπλιο μπορείτε πάρα πολύ γρήγορα μέσω διαδρομής Ιρίων να πεταχτήτε μια βολτίτσα Πόρτο Χέλι και Κόστα με το ταχύπλοο για βολτίτσα Σπέτσες. Αν έχεις κανα ON/OFF στρίβεις μέσα από το φαράγγι των Ιρίων και μέσα από μια πανέμορφη χωμάτινη διαδρομή φτάνεις στην Μονή Αυγού και εκεί πάλι από χώμα μέχρι τον κεντρικό για Κρανιδι - Πορτο Χέλι.
Η Αργολίδα με την Αρκαδία Δίπλα έχουν απίστευτες ομορφιές θάλασσα και βουνό, χρόνο και όρεξη να έχετε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 11:56
Ευχαριστώ πολύ παιδιά μάλλον η ζυγαριά γέρνει προς Ναύπλιο αλλά θα σας ενημερώσω για νεότερα!


Να προσθέσω ότι δεν είμαστε του nightclub απλά θέλει η γυναίκα να έχει λίγο τουρισμό και μαγαζάκια γιατί είναι άρρωστη με τα ψώνια μικρής αξίας:lol

THRESH
28/03/2019, 13:23
Πήλιο θέλει όρεξη για χιλιόμετρο

Ξεκινάς , πιάνεις Βόλο μια πρώτη στάση για καφέ (κ Μικέλ κ όλα) ή πιτσόγυρο για φαγητό στο Makis Taste it,
λαγανάτο ψωμάκι στο Σουβλάκι της Αλεξάνδρας ή το πολύ γκουρμέ εστιατόριο απέναντι απο το Public.

Πιάνεις , ανεβαίνεις Μύρτιλο για κρασάκι ή γλυκό του κουταλιού/ καφέ κ θέα (ακυρώνεις τον πρώτο στην ανάγκη).

Μένεις εκεί που θα μείνεις, ξεκινάς την άλλη μέρα , ανεβαίνεις Χάνια ,
χιονοδρομικό για φωτο , κατεβαίνεις προς Ζαγόρι (έχει καταπληκτικά σημεία για στάσεις)

Τσαγκαράδα για φαγητό , επισκέψεις σε πλατεία, εκκλησία κ μερικά παραδίπλα (π.χ έχει μια καλλιτέχνη που φτιάχνει κομψοτεχνήματα σε ξύλο, πηλό κλπα)
περνάτε απο Μηλιές για τρενάκι κ όταν είναι για επιστροφή , έρχεστε απο Άφησσο , που έχει απο τα ωραιότερα μέρη για ψάρι , πάνω στο κύμα , για
μεζεδάκια κ τσιτσίραβλα (ένα πολύ νόστιμο χορταρικό , παίζει με τσίπουρο καλό)

Θα περάσετε απο Αγριά για τσίπουρο δίπλα στο κύμα, γενέτειρα του σπουδαίου Παπαθανασίου κ μπορείτε να κλείσετε παραλιακά Βόλο πριν την επιστροφή.

Αποστολάκη , κλειστό Τυρνάβου είναι μια χαρά απο κλειστά , παίζουν κ διάφορα χύμα , καλά συνήθως.

Vrasidas
28/03/2019, 14:04
Χωρίς να έχω δει τα περισσότερα σχόλια, θα έλεγα Ναύπλιο.
Έχει τόσα μέρη εντός και εκτός να δεις, που το διήμερο είναι λίγο. Πολύ πιο βατός δρόμος, άρα κερδίζεις χρόνο.
ΚΑΙ επειδή ακριβώς θα πας με το αίσθημα ... ένας παραπάνω λόγος το Ναύπλιο. Ροματζάδα στο φουλ ... :pink::pink:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 14:41
Πήλιο θέλει όρεξη για χιλιόμετρο

Ξεκινάς , πιάνεις Βόλο μια πρώτη στάση για καφέ (κ Μικέλ κ όλα) ή πιτσόγυρο για φαγητό στο Makis Taste it,
λαγανάτο ψωμάκι στο Σουβλάκι της Αλεξάνδρας ή το πολύ γκουρμέ εστιατόριο απέναντι απο το Public.

Πιάνεις , ανεβαίνεις Μύρτιλο για κρασάκι ή γλυκό του κουταλιού/ καφέ κ θέα (ακυρώνεις τον πρώτο στην ανάγκη).

Μένεις εκεί που θα μείνεις, ξεκινάς την άλλη μέρα , ανεβαίνεις Χάνια ,
χιονοδρομικό για φωτο , κατεβαίνεις προς Ζαγόρι (έχει καταπληκτικά σημεία για στάσεις)

Τσαγκαράδα για φαγητό , επισκέψεις σε πλατεία, εκκλησία κ μερικά παραδίπλα (π.χ έχει μια καλλιτέχνη που φτιάχνει κομψοτεχνήματα σε ξύλο, πηλό κλπα)
περνάτε απο Μηλιές για τρενάκι κ όταν είναι για επιστροφή , έρχεστε απο Άφησσο , που έχει απο τα ωραιότερα μέρη για ψάρι , πάνω στο κύμα , για
μεζεδάκια κ τσιτσίραβλα (ένα πολύ νόστιμο χορταρικό , παίζει με τσίπουρο καλό)

Θα περάσετε απο Αγριά για τσίπουρο δίπλα στο κύμα, γενέτειρα του σπουδαίου Παπαθανασίου κ μπορείτε να κλείσετε παραλιακά Βόλο πριν την επιστροφή.

Αποστολάκη , κλειστό Τυρνάβου είναι μια χαρά απο κλειστά , παίζουν κ διάφορα χύμα , καλά συνήθως.

Είμαι σίγουρος ότι όπου και να πάω αυτό εδώ το νήμα θα το χρησιμοποιώ για οδηγό. Είτε τώρα είτε του χρόνου αν έχουμε την υγεία μας. Ευχαριστώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 14:44
Χωρίς να έχω δει τα περισσότερα σχόλια, θα έλεγα Ναύπλιο.
Έχει τόσα μέρη εντός και εκτός να δεις, που το διήμερο είναι λίγο. Πολύ πιο βατός δρόμος, άρα κερδίζεις χρόνο.
ΚΑΙ επειδή ακριβώς θα πας με το αίσθημα ... ένας παραπάνω λόγος το Ναύπλιο. Ροματζάδα στο φουλ ... :pink::pink:

Ροματζαδα? ???Γουστάρω! !!
Όταν με το καλό κλείσουμε τα εισιτήρια θα ρωτήσω περαιτέρω για Ναύπλιο.

MG-KTiNoS
28/03/2019, 15:28
ΠΗΛΙΟ

Στο χαμένο μονόκερο... Για εραστές...
(ο Βρασίδας κάνει έκφυλη ζωή και δεν ξέρει από ρομάνς)

noodles
28/03/2019, 16:00
ναυπλιο δεν εχω παει (το εχω βαλει στο προγραμα ομως), οποτε δε γνωριζω πολλα.

το πηλιο ειναι ωραιο και αν θες να κανεις βολτες θα χρειαστεις 4-5 μερες.
η καλυτερη εποχη για μενα ειναι το φθηνοπωρο, τα παντα εκει γυρω ειναι απιστευτα ομορφα

για διημερο με τη γυναικα αραγμα, καφε, ποτακι κτλ καλυτερα πηγαινε ναυπλιο ;)

raccoon
28/03/2019, 17:15
Το Πήλιο για 2 μέρες από Πειραιά το ξεχνάς. Πήγαινε Ναύπλιο, καλός δρόμος και σύντομος, θάλασσα, κάστρα, φαγητό, καφέ, ποτό, μαγαζιά, βόλτα σε πλακόστρωτα, σελφι στο Μπούρτζι και στα κανόνια, ανάβαση σκαλιων στο κάστρο, βόλτα στον παραθαλάσσιο δρόμο προς Τολό, επιλογές για Μοτο βόλτα προς Επίδαυρο, Πόρτο Ύδρα, γάλατα, Πόρο. Αν και για 2 μέρες δεν βλέπω να πηγαίνετε κάπου αλλού.

GiorgosLa
28/03/2019, 20:17
Πήλιο γιατί υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρεις Θοδωρή (gtp) και Γιώργο (La) ΤΑ αξιοθέατα!!!




Κατά τα άλλα είναι τόσο ίδια και τόσο διαφορετικά και τα δυο. Από τουρισμό και τουριστικά μπιμπλίκια για μικρο αγορές, θα "μπουχτίσεις" και στα δυο. Για να γυρίσεις όλα τα αξιοθέατα του Ναυπλίου η του Πηλίου, θα χρειαστείς μήνες. Για δυο τρεις μέρες περιορίζεσαι σε δυο τρία μέρη. Η μόνη διαφορά είναι καμιά ωρίτσα δρόμος παραπάνω για το Πήλιο. Μασάς? ;)

raccoon
28/03/2019, 21:30
Το Ναύπλιο είναι 1:30 ωρα από Πειραιά χωρίς στάση ενώ το Πήλιο είναι 3:30 ώρες και 20 λεπτά στάση στην Λαμία. Αυτά επί 2 λόγο επιστροφής.
2 μέρες Πήλιο δεν πας, κυρίως με γυναίκα από πίσω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 21:51
ΠΗΛΙΟ

Στο χαμένο μονόκερο... Για εραστές...
(ο Βρασίδας κάνει έκφυλη ζωή και δεν ξέρει από ρομάνς)

Βρασιδας. Τι όνομα? Ιστορία :lol:
Βασικά το έχω ξαναπεί. Προσωπικός μου μίνι ήρωας :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 22:01
Το Πήλιο για 2 μέρες από Πειραιά το ξεχνάς. Πήγαινε Ναύπλιο, καλός δρόμος και σύντομος, θάλασσα, κάστρα, φαγητό, καφέ, ποτό, μαγαζιά, βόλτα σε πλακόστρωτα, σελφι στο Μπούρτζι και στα κανόνια, ανάβαση σκαλιων στο κάστρο, βόλτα στον παραθαλάσσιο δρόμο προς Τολό, επιλογές για Μοτο βόλτα προς Επίδαυρο, Πόρτο Ύδρα, γάλατα, Πόρο. Αν και για 2 μέρες δεν βλέπω να πηγαίνετε κάπου αλλού.

Πολλά μου βάζεις και δε θα κάνω ούτε τα μισά :lol:
Βασικά θέλω πάρα πολύ να πάω μόνη μαλεβη. Για ποτάκι το βράδυ σίγουρα όχι. Δεν ήμαστε αυτού του σπορ. Αλλά βολτίτσα σε κανένα πλακοστροτο με κάνα δυο μαγαζάκια θα ήταν το ιδανικό. Κάποια παραλία για μπανιο και καμιά ωραία διαδρομή για μοτο σε κάποιο κοντινό αξιοθεατο και καμιά καλή ταβερνουλα και ας μην είναι χαι κλας δε θα με χαλούσε. Ήσυχα πράγματα.
Από όλα αυτά που έχεις πει σίγουρα θα πάρω κάποια όπως μπουρτζι ή Επίδαυρο ή βόλτα στο παραθαλάσσιο τολο. Όταν έρθει η ώρα θα το ξαναδιαβάσω από την αρχή και θα το χρησιμοποιώ σαν χάρτη.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/03/2019, 22:11
Πήλιο γιατί υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρεις Θοδωρή (gtp) και Γιώργο (La) ΤΑ αξιοθέατα!!!




Κατά τα άλλα είναι τόσο ίδια και τόσο διαφορετικά και τα δυο. Από τουρισμό και τουριστικά μπιμπλίκια για μικρο αγορές, θα "μπουχτίσεις" και στα δυο. Για να γυρίσεις όλα τα αξιοθέατα του Ναυπλίου η του Πηλίου, θα χρειαστείς μήνες. Για δυο τρεις μέρες περιορίζεσαι σε δυο τρία μέρη. Η μόνη διαφορά είναι καμιά ωρίτσα δρόμος παραπάνω για το Πήλιο. Μασάς? ;)
Σε ευχαριστώ πολύ ρε φυλε για άλλη μια φορά για το κάλεσμα σου. Δε τα μασάμε τα χλμ. Έχουμε κάνει και χειρότερα. Το 2010 με ένα στρώμα κάναμε 2.200 χλμ με διαμονή παπιγκο Καστοριά Βόλο.Σε 4 μέρες. ΔΕ κολλάω να κάνω 350 τη Δευτέρα και τη τρίτη να τα ξανακάνω οπός και πόλοι από εδώ μέσα. Για το Πήλιο μου έχει πει ο γαμπρός μου πολλά μιας και είναι Βολιώτης και από τους πωρωμενους. Το σίγουρο είναι ότι τον Ιούνιο που θα βγάλω τα εισιτήρια θα πέσει και το Πήλιο στο τραπέζι.

GogosLux
29/03/2019, 12:28
Αμα εισαι ρομαντικός πηγαινε Ναυπλιο, αμα εισαι πιο προς βουκολικός τοτε το Πηλιο επιβάλεται :lol:

Για μενα πρεπει να πας Ναυπλιο, καφεδάκι με θεα το μπούρτζι και βολτα στα σοκάκια ;)

Τωρα για θάλασσα, απο Κρήτη έρχεσαι οποτε .............................

Panos76
29/03/2019, 12:35
Τωρα για θάλασσα, απο Κρήτη έρχεσαι οποτε .............................

γιατί ρέι; O Παπασούζας να μη κάνει μπάνιο; :p

GogosLux
29/03/2019, 13:22
γιατί ρέι; O Παπασούζας να μη κάνει μπάνιο; :p

Η καλή υγιεινή ειναι πανω απο ολα !!!!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2019, 14:55
γιατί ρέι; O Παπασούζας να μη κάνει μπάνιο; :p

Ευχαριστώ ρε πανό που με σκέφτεσαι :D

πυξιδας990
29/03/2019, 17:10
επειδη το βλεπω οτι το θελεις με τα μοναστηρια,εχει και αλλα εκει στα περιξ..
https://www.newmail.gr/7-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%81%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82/

katsar
29/03/2019, 17:48
[QUOTE=ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ;2986313 είναι Βολιώτης και από τους πωρωμενους. [/QUOTE]
Δηλαδή;;Βλέπει Λαρισαίο και βγάζει πεταλούδα;; :lol: Σορι για το σπαμ :)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2019, 23:23
Δηλαδή;;Βλέπει Λαρισαίο και βγάζει πεταλούδα;; :lol: Σορι για το σπαμ :)

Ακριβώς. Αν είσαι στην ηλικία των 35 +- μπορεί να τον ξέρεις. Πλατεία τσιγαντε. Νίκη Βόλου. Γαυρος.
Άσε. Μου τα χει κάνει τούμπανα με το Βόλο :lol:

teogtp
29/03/2019, 23:47
Ακριβώς. Αν είσαι στην ηλικία των 35 +- μπορεί να τον ξέρεις. Πλατεία τσιγαντε. Νίκη Βόλου. Γαυρος.
Άσε. Μου τα χει κάνει τούμπανα με το Βόλο :lol:

Ποτς γκενγκεν ατό!
Πρέπει να τον έχουν σταύρωσει ειδικά στην τσιγαντε....

Bowleno
30/03/2019, 00:50
Ροματζαδα? ???Γουστάρω! !!
Όταν με το καλό κλείσουμε τα εισιτήρια θα ρωτήσω περαιτέρω για Ναύπλιο.

Μετά από 4 παιδιά;; Εσύ αγόρι μου είσαιι ανίατη περίπτωση λέμε:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/03/2019, 05:34
Μετά από 4 παιδιά;; Εσύ αγόρι μου έρθει ανίατη περίπτωση λέμε:lol:

άστα. Ανίατη περίπτωση. Στανιση :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/03/2019, 05:35
Ποτς γκενγκεν ατό!
Πρέπει να τον έχουν σταύρωσει ειδικά στην τσιγαντε....

Μου έχει κάνει τρελές ιστορίες. Από Βόλο είσαι?

Bowleno
30/03/2019, 07:40
Μου έχει κάνει τρελές ιστορίες. Από Βόλο είσαι?

Δεν ξέρω αν αν είναι από εκεί αλλά ξέρω ότι πουλάει καφέδες εκεί....:D
:lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/05/2019, 21:34
Καλησπέρα.Ήρθε η ώρα για το ξενοδοχείο. Επειδή βλέπω πολλές περιοχές στο Ναύπλιο για διαμονή από το μπουκιν ποια περιοχή να κλείσω?Ευχαριστώ :wave2:

billy84
17/05/2019, 21:59
Καλησπέρα.Ήρθε η ώρα για το ξενοδοχείο. Επειδή βλέπω πολλές περιοχές στο Ναύπλιο για διαμονή από το μπουκιν ποια περιοχή να κλείσω?Ευχαριστώ :wave2:

Αν βρεις μέσα είναι ιδανικό.Αν δε βρίσκεις ή θες πιο οικονομικά δες προς Τολό-Βιβάρι που ειναι δίπλα.Σε αυτά τα 2 να πας ούτως ή άλλως για καφέ-φαγητό και ας μη μείνεις.;)

Panos76
17/05/2019, 22:25
Δρέπανο επίσης δεν είναι κακό, (λίγο μακρύτερα από εκεί που λέει ο Μπιλ) με ωραία παραλία, οικονομικότερο από Ναύπλιο και σε κοντινή απόσταση.

Τσέκαρέτο να δεις αν σας αρέσει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/05/2019, 05:14
Τολο είδα ένα χοτελ αλλά δεν ήξερα αν βολεύει για Ναύπλιο. Θα το ξανακοιτάξω. Ευχαριστώ.

stratoss2
18/05/2019, 12:26
Ζήτημα αν είναι δέκα - δώδεκα λεπτά ή απόσταση τόλο Ναύπλιο με το μηχανάκι. Εγώ πάντα τόλο μένω οταν πάω καθώς είναι πιο εύκολο να βρεις και οικονομικότερη επιλογή από το Ναύπλιο αν και αρκετά καταλύματα είναι υποδεέστερα του Ναυπλίου

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/05/2019, 17:47
Ζήτημα αν είναι δέκα - δώδεκα λεπτά ή απόσταση τόλο Ναύπλιο με το μηχανάκι. Εγώ πάντα τόλο μένω οταν πάω καθώς είναι πιο εύκολο να βρεις και οικονομικότερη επιλογή από το Ναύπλιο αν και αρκετά καταλύματα είναι υποδεέστερα του Ναυπλίου

Μαγαζάκια, νυχτερινή ζωή, θάλασσα και καφετέριες που έχει? Να κοιτάξω για Ναύπλιο κέντρο που βρίσκω στο μπουκιν ή τολο?

Greg61
18/05/2019, 18:11
Η γνώμη μου, κλείσε μέσα στο Ναύπλιο αφού βρίσκεις, για να μπορείς και το βράδυ να διασκεδάσεις με φαγητά, ποτά κλπ, χωρίς να σκέφτεσαι οτι χρειάζεται να οδηγήσεις μετά.
Όσες φορές πήγα Ναύπλιο με τη γυναίκα, πάντα μέσα κλείναμε και περνούσαμε θαυμάσια. Γυρίζαμε όλο το Ναύπλιο με τα πόδια.

lykourgi
18/05/2019, 18:16
Συμφωνώ.
Αφού πηγαίνεις πρώτη φορά, μείνε μέσα να το γνωρίσεις.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/05/2019, 21:07
Ελήφθη. Ευχαριστώ.

stratoss2
19/05/2019, 21:25
Αν και καθυστερημένα, εννοείται ότι καλύτερα μαγαζιά έχει στο Ναύπλιο. Στο Τόλο για εμένα είναι πιο τουριστικά. Αυτό βέβαια που θα σου πρότεινα από εκεί είναι το καφέ στα βράχια λίγο πιο έξω από το κάμπινγκ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/05/2019, 05:06
Καθόλου καθυστερημενα. Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.

Kickstart
20/05/2019, 13:04
και το Βιβαρι ειναι καλο φίλε...και ησυχο και η θαλασσα μπροστά σου.

Bowleno
20/05/2019, 18:53
Φαντάζομαι θα πήγατε (η θα πάτε) για ρομαντικό 3ημερο κι έτσι.
Κανόνισε να γυρίσετε με το 7ο μέλος στην οικογένεια...:lol:

azar41
20/05/2019, 19:48
Κάνε και μια τον Αχλαδόκαμπο ανέβασμα και επιστροφή από Κάτω Δολιανά, διαδρομάρα!
https://www.google.com/maps/dir/%CE%9C%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CE%B9/%CE%95%CF%80%CE%B1%CF%81.%CE%9F%CE%B4.+%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%8D+-+%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82,+%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%BB% CE%B7/@37.4792962,22.5385676,22812m/data=!3m1!1e3!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x149fe4aa7005cd1f:0x21bd217c37be3114!2m2!1d22.7169494!2d37.553481 5!1m5!1m1!1s0x136019b483734d49:0x43627efbc5370a52!2m2!1d22.4464881!2d37.4672251!3e0

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 05:35
και το Βιβαρι ειναι καλο φίλε...και ησυχο και η θαλασσα μπροστά σου.

Ευχαριστώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 05:37
Φαντάζομαι θα πήγατε (η θα πάτε) για ρομαντικό 3ημερο κι έτσι.
Κανόνισε να γυρίσετε με το 7ο μέλος στην οικογένεια...:lol:

Μπα. Και λάθος να κάνω 7ο μέλος δεν έχει λόγο προβλήματος :)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 05:38
Κάνε και μια τον Αχλαδόκαμπο ανέβασμα και επιστροφή από Κάτω Δολιανά, διαδρομάρα!
https://www.google.com/maps/dir/%CE%9C%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CE%B9/%CE%95%CF%80%CE%B1%CF%81.%CE%9F%CE%B4.+%CE%A3%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%8D+-+%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82,+%CE%A4%CF%81%CE%AF%CF%80%CE%BF%CE%BB% CE%B7/@37.4792962,22.5385676,22812m/data=!3m1!1e3!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x149fe4aa7005cd1f:0x21bd217c37be3114!2m2!1d22.7169494!2d37.553481 5!1m5!1m1!1s0x136019b483734d49:0x43627efbc5370a52!2m2!1d22.4464881!2d37.4672251!3e0

Να δω τι θα προλάβω σε 2 μέρες :lol:

Greg61
21/05/2019, 11:46
Να δω τι θα προλάβω σε 2 μέρες :lol:

Το Ναύπλιο έχει μιά πολύ μεγάλη ιστορία, που για να τη γυρίσεις με τα πόδια δέν σου φτάνουν 2 μέρες.
Καθήστε λοιπόν μέσα ατην πόλη με τη γυναίκα και χαλαρώστε, αγοράστε κανέναν οδηγό πόλης για ν' αποφασίσετε τί θα δείτε, γνωρίστε ό,τι προλάβετε να γνωρίσετε και βγάλτε πολλές φωτογραφίες. Στο τέλος της επόμενης 10ετίας, αυτές θα έχετε για να θυμάστε πώς περάσατε.

Αυτά απο μένα, κι αφήστε τα βουνά και τα λαγκάδια. Τέτοια έχει και η Κρήτη.
Με το καλό να 'ρθείτε, καλά να περάσετε και καλή επιστροφή.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 12:08
Το Ναύπλιο έχει μιά πολύ μεγάλη ιστορία, που για να τη γυρίσεις με τα πόδια δέν σου φτάνουν 2 μέρες.
Καθήστε λοιπόν μέσα ατην πόλη με τη γυναίκα και χαλαρώστε, αγοράστε κανέναν οδηγό πόλης για ν' αποφασίσετε τί θα δείτε, γνωρίστε ό,τι προλάβετε να γνωρίσετε και βγάλτε πολλές φωτογραφίες. Στο τέλος της επόμενης 10ετίας, αυτές θα έχετε για να θυμάστε πώς περάσατε.

Αυτά απο μένα, κι αφήστε τα βουνά και τα λαγκάδια. Τέτοια έχει και η Κρήτη.
Με το καλό να 'ρθείτε, καλά να περάσετε και καλή επιστροφή.

Ευχαριστώ. Βασικά έχω καταλήξει τι θα κάνω μες τις άκρες. Κυρίως θα κινηθώ Ναύπλιο μέσα στη πόλη. Θα κάνω μια για μονη μαλεβι και στο δρόμο θα αραξω στο αστρος. Δε θα παραλείψω και παγωμένο μπυρακι με θέα το μπουρτζι. Αυτά μου αρκουνε.

Greg61
21/05/2019, 12:11
Ευχαριστώ. Βασικά έχω καταλήξει τι θα κάνω μες τις άκρες. Κυρίως θα κινηθώ Ναύπλιο μέσα στη πόλη. Θα κάνω μια για μονη μαλεβι και στο δρόμο θα αραξω στο αστρος. Δε θα παραλείψω και παγωμένο μπυρακι με θέα το μπουρτζι. Αυτά μου αρκουνε.

:beer:

Panos76
21/05/2019, 13:38
Ευχαριστώ. Βασικά έχω καταλήξει τι θα κάνω μες τις άκρες. Κυρίως θα κινηθώ Ναύπλιο μέσα στη πόλη. Θα κάνω μια για μονη μαλεβι και στο δρόμο θα αραξω στο αστρος. Δε θα παραλείψω και παγωμένο μπυρακι με θέα το μπουρτζι. Αυτά μου αρκουνε.

Πες μου ημερομηνία που θα είσαι Άστρος!

Εννοείται πως Μαλεβό θα πας μέσα από Άστρος, δηλ. Ναύπλιο, Νέα Κίος, Μύλοι, Κιβέρι, Ξηροπήγαδο, Κάτω Βέρβενα (θα περάσεις έξω από Άστρος, δεν χρειάζεται να μπλέξεις από μέσα στο πήγαινε), Άστρος, Ορεινή Μελιγού, Άγιος Ιωάννης (εκεί θα κάνετε στάση) και Μαλεβό.

Στην επιστροφή θα αράξετε Παράλιο Άστρος και όχι Άστρος (Μεσόγειο- όπως το λένε) και μπορείτε να περάσετε πολλές ευχάριστες ώρες.


Edit: Στο Ναύπλιο προτείνω το μηχανοκίνητο τραινάκι το οποίο πήρα πέρυσι με τα παιδιά και τρελάθηκα. Μας πήγε σε σημεία που είχα να δω από 7-8 ετών. Ένοιωσα πως ξαναγνώρισα το Ναύπλιο (ένα μέρος που επισκέπτομαι τα τελευταία 43 χρόνια..).

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 15:07
Πες μου ημερομηνία που θα είσαι Άστρος!

Εννοείται πως Μαλεβό θα πας μέσα από Άστρος, δηλ. Ναύπλιο, Νέα Κίος, Μύλοι, Κιβέρι, Ξηροπήγαδο, Κάτω Βέρβενα (θα περάσεις έξω από Άστρος, δεν χρειάζεται να μπλέξεις από μέσα στο πήγαινε), Άστρος, Ορεινή Μελιγού, Άγιος Ιωάννης (εκεί θα κάνετε στάση) και Μαλεβό.

Στην επιστροφή θα αράξετε Παράλιο Άστρος και όχι Άστρος (Μεσόγειο- όπως το λένε) και μπορείτε να περάσετε πολλές ευχάριστες ώρες.


Edit: Στο Ναύπλιο προτείνω το μηχανοκίνητο τραινάκι το οποίο πήρα πέρυσι με τα παιδιά και τρελάθηκα. Μας πήγε σε σημεία που είχα να δω από 7-8 ετών. Ένοιωσα πως ξαναγνώρισα το Ναύπλιο (ένα μέρος που επισκέπτομαι τα τελευταία 43 χρόνια..).

Ωραία ρε Πάνο. Θα ακολουθήσω αυτή τη διαδρομή για τη μονή. Και το τραινακι είναι μια καλή ιδέα. 22Και 23του Ιουνίου θα είμαι εκεί. Θεού θελοντος καιρού επιτρεποντος.

tzimidis
21/05/2019, 17:40
Σκέφτηκες να το κάνεις 2 σε 1?










Εσύ στο Πήλιο, η κυρά στο Ναύπλιο.......

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/05/2019, 22:56
Σκέφτηκες να το κάνεις 2 σε 1?










Εσύ στο Πήλιο, η κυρά στο Ναύπλιο.......

Ναι μου το πρότεινε και ένας άλλος παραπάνω. Ρε μπαγάσα. Από Ναύπλιο είσαι ?Για κορόιδα ψάχνεις? :p

tzimidis
22/05/2019, 02:50
Ναι μου το πρότεινε και ένας άλλος παραπάνω. Ρε μπαγάσα. Από Ναύπλιο είσαι ?Για κορόιδα ψάχνεις? :p


Φιλε μου,
Μετά από 20 χρόνια γαμου, εσένα σκέφτομαι, όχι την κυρά.
Υπογραφη: Al Bundy

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/05/2019, 06:28
Φιλε μου,
Μετά από 20 χρόνια γαμου, εσένα σκέφτομαι, όχι την κυρά.
Υπογραφη: Al Bundy

Μι καλιψςς:lol:

Bowleno
22/05/2019, 10:41
Φιλε μου,
Μετά από 20 χρόνια γαμου, εσένα σκέφτομαι, όχι την κυρά.
Υπογραφη: Al Bundy

:bawl:
Η πιο αγαπημένη σειρά ever.... Τι τραβούσε ο δύσμοιρος... Τον νιώθω λέμε, μετά από 20 χρόνια στον πρώτο και 3 χρόνια στον δεύτερο μου γάμους....:D

teogtp
22/05/2019, 10:45
Να δω τι θα προλάβω σε 2 μέρες :lol:

Το μόνο που θα προλάβεις είναι να δεις το πορτοφόλι σου να αδειαζει.


:D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/05/2019, 13:10
Το μόνο που θα προλάβεις είναι να δεις το πορτοφόλι σου να αδειαζει.


:D

Σύνηθες φαινόμενο :p

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
22/05/2019, 13:11
:bawl:
Η πιο αγαπημένη σειρά ever.... Τι τραβούσε ο δύσμοιρος... Τον νιώθω λέμε, μετά από 20 χρόνια στον πρώτο και 3 χρόνια στον δεύτερο μου γάμους....:D

Ίσως και η μεγαλύτερη μορφή της τότε εποχής.
Η γυναίκα του ήταν τούμπανο και η κόρη στα τελευταία επεισόδια το ίδιο :smokin:

GogosLux
22/05/2019, 14:18
:bawl:
Η πιο αγαπημένη σειρά ever.... Τι τραβούσε ο δύσμοιρος... Τον νιώθω λέμε, μετά από 20 χρόνια στον πρώτο και 3 χρόνια στον δεύτερο μου γάμους....:D

Καλα εσυ εισαι αδιόρθωτος ήρωας :lol::lol: ακου μετα απο 20 χρονια ξανα :cry:

Καλή συνέχεια :beer:

Panos76
22/05/2019, 14:22
Καλα εσυ εισαι αδιόρθωτος ήρωας :lol::lol: ακου μετα απο 20 χρονια ξανα :cry:

Καλή συνέχεια :beer:

double strike του είπαν να κάνει αλλά εννοούσαν στο μπόουλινγκ :D

Bowleno
22/05/2019, 15:00
Καλα εσυ εισαι αδιόρθωτος ήρωας :lol::lol: ακου μετα απο 20 χρονια ξανα :cry:

Καλή συνέχεια :beer:


double strike του είπαν να κάνει αλλά εννοούσαν στο μπόουλινγκ :D

:moutza::moutza::moutza:

Να πω δεν έχετε δίκιο...:lol:



(κάποιος πρέπει να πλένει τα σωβρακα....)