PDA

View Full Version : ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΗΧΟΣ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ



lio1991
01/04/2019, 12:00
Καλησπέρα σε όλους,

λοιπόν έχω το εξής θέμα. Άλλαξα πρόσφατα λάδια και φίλτρο λαδιού στο μηχανάκι μου (drz 400e) . Από όταν άλλαξα τα λάδια το έβαλα μπροστά και όλα κομπλέ.
Μέτα συνειδητοποίησα πως όταν ανέβαζα στροφές,άρχισε να ακούγεται σε ένα συγκεκριμένο φάσμα στροφών (ψηλά) ένας ήχος από τον κινητήρα σαν κάτι να συντονίζεται.
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει? Το μηχανάκι δεν το κουνάω γιατί έχω τρομάξει μην έχω κάνει καμιά μακακια και το κολλήσω.

Τα λάδια που έβαλα είναι 15-50 ημισυνθετικά . Η ποσότητα που έβαλα είναι λίγο παραπάνω από 1800 που αναφέρεται στο manual. Διαρροές δεν είχα καθόλου όποτε πιστεύω κομπλέ.
Σκέφτηκα μήπως είναι κάποια βίδα που ίσως δεν έσφιξα καλά άλλα από ότι τσέκαρα όλα ήταν κομπλέ.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

telegonos
01/04/2019, 13:57
Αν στο κάνει με κενή τον συντονισμό, μπας και σταματάει ο συντονισμός όταν τραβάς τον συμπλέκτη;

bulmont
01/04/2019, 15:20
Το θέμα είναι πόσο παραπάνω λάδι έβαλε..........(μάλλον)

lio1991
01/04/2019, 16:16
Δεν το προσεξα αλλα νομιζω πως το κανει και με κενη και με ταχυτητα.
Τωρα για παραπανω λαδι ο κατασκευαστης ελεγε να βαλω 1.800 με την αλλαγη φιλτρου λαδιου και εγω εβαλα 1.900...ίσως και λιγοτερα.
Υπαρχει περιπτωση να το κανει επειδη εβαλα παραπανω λαδια?

SeniorCanardo
01/04/2019, 17:08
Εκτός από λάδια, άλλαξες πείραξες τίποτα άλλο;

Τα o-rings είναι στη θέση τους. (2 πρέπει να είναι, ένα μεγάλο στο καπάκι και ένα μικρότερο στο φιλτράκι)

Κάνε έναν έλεγχο όλες τι βίδες, μήπως και έχει χαλαρώσει καμία και απλά συνέπεσε με την αλλαγή των λαδιών.

kordix
01/04/2019, 18:15
Άνοιξες και τις δύο τάπες να αδειάσεις το παλιό λαδι?

lio1991
01/04/2019, 18:28
Παιδια ακυρο. Ολα καλα. Τελικα συντονιζει κατι με την ποδια επειδη την ειχα λυσει για να αλλαξω τα λαδια (και απο τις δυο ταπες) και μαλλον δεν έσφιξα κατι πολυ καλα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις και συγνωμη για τη χαζομαρα.