PDA

View Full Version : Καλύτερο κατάστημα στην Αθήνα για αγορα καινούριας μηχανής;



Ioannis112
03/04/2019, 12:28
Ψαχνω να βρω κατάστημα στην Αθήνα για να αγοράσω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα, ποια καταστήματα θα προτείνατε από άποψη εξυπηρέτησης;
Ευχαριστώ.

Panos76
03/04/2019, 12:31
Επειδή είμαι στην ίδια φάση, λέω να καταλήξω Μπαξεβάνη (χόνδα) μετά από απόψεις και γνώμες που έχω ακούσει, διαβάσει, αλλά και τηλεφωνικά που μίλησα μου φάνηκαν οκ.

Σύντομα θα τους επισκεφθώ και θα κάνω απντέϊτ..

DRAKONET
03/04/2019, 12:32
Για καινουριο...εγω τις αγορες μου τις εχω παρει απο βυνιο
για μεταχειρισμενη....για εμενα φιλε μου...ειναι τυχη !

Ioannis112
03/04/2019, 12:35
Και σε έχουν εξυπηρετήσει καλά στον Βυνιο; Είναι γνωστό κατάστημα οπότε νομίζω ότι είναι οκ για αγορα καινούριας μηχανής αλλά δεν είμαι σίγουρος.

DRAKONET
03/04/2019, 12:58
Και σε έχουν εξυπηρετήσει καλά στον Βυνιο; Είναι γνωστό κατάστημα οπότε νομίζω ότι είναι οκ για αγορα καινούριας μηχανής αλλά δεν είμαι σίγουρος.

ναι φιλε μου εξυπηρετηθηκα αψογα !
στο μεταξυ εχω διαβασει τα απιστευτα για τον βυνιο....τα οποια τα θεωρω μπαρουφες!
αλλωστε δεν εχει τυχαια 4-5 μαγαζια...την στιγμη που οι αλλοι πασχιζουν για ενα...αυτο κατι λεει
και πιστευω οτι βγαζουν ταχα μου δεν ειναι σωστος
στην φωτια παντως το χερι μου για κανεναν δεν το βαζω..μιλαω καθαρα για μενα 3 μοτοσυκλετες εχω παρει χωρις θεμα

μιλαω μονο για ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ετσι

o teos
03/04/2019, 15:23
Εξαρτάται τι θες να παρεις...Καλό ειναι να προτιμάς αντιπρόσωπιες της εκάστοτε εταιρίας αφου πρωτα ρωτησεις σχετικα..θες γιαμαχα θες χοντα θες καβασακι θες τραιουμφ πας αναλογα σε ενα επίσημο αντιπρόσωπο...για γιαμαχα εχω να σε κατεύθυνω σχετικα αν θες..:wave2:



Αν παρεις καινούριο παρτο απο βυνιο αν πας για μεταχειρισμένο μεινε μακρια και αγαπημένοι..τοσο απλα...;)

BLiTzER
03/04/2019, 15:38
στο μεταξυ εχω διαβασει τα απιστευτα για τον βυνιο....τα οποια τα θεωρω μπαρουφες!
αλλωστε δεν εχει τυχαια 4-5 μαγαζια...την στιγμη που οι αλλοι πασχιζουν για ενα...αυτο κατι λεει

Έτσι είναι. Τα πολλά λεφτά συνήθως βγαίνουν με καλοσύνη και τιμιότητα.

Ανάλογα τι μοτοσικλέτα θέλεις να πάρεις, θα επιλέξεις το κατάστημα. Αλλού αγοράζεις Honda, αλλού αγοράζεις Yamaha.

basilis_k6
03/04/2019, 15:56
οπου σου κάνουν καλυτερη τιμη. δεν έχει καμια σημασια εκτος απο τον χρονο που θα κάνει να σου φερει το μηχανάκι. Εγω οταν πηρα έκλεισα το μηχανάκι που ειδα μπροστα μου. Αν δεν το εχει εκει απλα δεν δινεις φραγκο. φερτο και τα λεμε.

o_gavros
03/04/2019, 16:35
Έτσι είναι. Τα πολλά λεφτά συνήθως βγαίνουν με καλοσύνη και τιμιότητα.



Ελα κακοήθειες...
Εχω ψωνίσει κι εγω.
Καινούριο...μου ειπαν.
Χερι στη φωτιά δε βαζω :p

DRAKONET
03/04/2019, 17:40
Έτσι είναι. Τα πολλά λεφτά συνήθως βγαίνουν με καλοσύνη και τιμιότητα.

Ανάλογα τι μοτοσικλέτα θέλεις να πάρεις, θα επιλέξεις το κατάστημα. Αλλού αγοράζεις Honda, αλλού αγοράζεις Yamaha.
==========================================
τοσο δικυκλα...τοσοι μηχανοβιοι...τοσοι πελατες..
κανενας δεν καταλαβε κατι δλδ??
το οτιδηποτε !
τελος παντων..εγω θα ξαναπω οτι εχει πιο πολλα καταστηματα...και αν υπηρχε κατι στραβο
οι ιδιοι ανταγωνιστες θα τον εβγαζαν στον ΤΑΚΟ.....δεν εγινε ομως !
εγω παντως πηγα λογο οτι το βρηκα σε καλυτερη τιμη !

DRAKONET
03/04/2019, 17:47
Ελα κακοήθειες...
Εχω ψωνίσει κι εγω.
Καινούριο...μου ειπαν.
Χερι στη φωτιά δε βαζω :p
==========================
90-92 δουλευα στον σαρακακη στην volvo απεναντι ειχαμε το μονταρισμα των μοτοσυκλετων και τις δοκιμες που εκαναν
το κοληταρι μου την ιδια περιοδο...στην yamaha...και ανταλαζαμε κουβεντες ....:D
τι να σου πω τωρα....τι να σου πω
ο αλλος κατηγορουσε τον βυνιο ελεγε ενα σορο μα@@@ιες..και οταν μας το εκανε λιανα..ελεγε οτι δεν του ειπε καλη τιμη στη μηχανη του
επειδη ειχε βαλει 4-5 extra επανω...ηθελε να τα βαλει στην τελικη τιμη...αν ειναι δυνατον !
γι'αυτο λεω !

o_gavros
03/04/2019, 17:47
κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει.
Ας παμε παρακάτω τωρα

gior-gos
03/04/2019, 18:53
Όταν έκανα έρευνα αγοράς για καινούριο μηχανάκι, πήγα σε γνωστή αλυσίδα στην Καλλιθέα. Η αλυσίδα αυτή, είχε όντως την καλύτερη τιμή της αγοράς για το μηχανάκι που μ ενδιέφερε. Όταν τον ρώτησα αν θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο - μιας και θα πλήρωνα μετρητά - μου απάντησε αρνητικά αλλά με ύφος του στυλ "σ έχω στο χέρι". Δεν το πήρα απ αυτόν, αλλά από άλλον με 50€ περισσότερα, μόνο και μόνο για το άσχημο ύφος του.
Μια άλλη φορά, που έκανα πάλι έρευνα αγοράς για καινούριο μηχανάκι, τελικά ψώνισα από ένα άσχετο μαγαζί γιατί ήταν το μόνο που δέχτηκε τους όρους που ήθελα.
Σίγουρα η τιμή παίζει ρόλο· αλλά δεν είναι το παν..

Karma
03/04/2019, 19:02
Και σε έχουν εξυπηρετήσει καλά στον Βυνιο; Είναι γνωστό κατάστημα οπότε νομίζω ότι είναι οκ για αγορα καινούριας μηχανής αλλά δεν είμαι σίγουρος.


ναι φιλε μου εξυπηρετηθηκα αψογα !
στο μεταξυ εχω διαβασει τα απιστευτα για τον βυνιο....τα οποια τα θεωρω μπαρουφες!
αλλωστε δεν εχει τυχαια 4-5 μαγαζια...την στιγμη που οι αλλοι πασχιζουν για ενα...αυτο κατι λεει
και πιστευω οτι βγαζουν ταχα μου δεν ειναι σωστος
στην φωτια παντως το χερι μου για κανεναν δεν το βαζω..μιλαω καθαρα για μενα 3 μοτοσυκλετες εχω παρει χωρις θεμα

μιλαω μονο για ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ετσι

Πριν 10-+ μέρες δεν θα έλεγα ότι έμεινα ευχαριστημένος που πήγα με cash να πάρω μηχανή και μου είπε απλά πήγαινε στον άλλο...

jim83
04/04/2019, 08:30
Για Suzuki ποιος ειναι ο καλυτερος αντιπροσωπος για αγορα καινουργιας μηχανης?

basilis_k6
04/04/2019, 13:47
Πριν 10-+ μέρες δεν θα έλεγα ότι έμεινα ευχαριστημένος που πήγα με cash να πάρω μηχανή και μου είπε απλά πήγαινε στον άλλο...

παζαρια εκανες?

Billymuse
04/04/2019, 14:26
Ο Βύνιος εχει πολλά καταστήματα γιατί πουλάει και αγοράζει μηχανές με λίγα χιλιόμετρα.

DoctoR_k6
04/04/2019, 16:25
Ο Βύνιος εχει πολλά καταστήματα γιατί πουλάει...μηχανές με λίγα χιλιόμετρα.

Το διορθωσα καπως...:lol:

mia_zoi_kawa
04/04/2019, 18:00
Για suzuki θα πήγαινα Σφακιανάκη

mia_zoi_kawa
04/04/2019, 18:04
Μην ξεχνάτε ότι καινούργια μηχανή μπορείτε να αγοράσετε και από το (σοβαρό) συνεργείο σας. Απλά συζητήσετε πρώτα αν θα σας καλύπτει η εγγύηση.

panagos159
04/04/2019, 19:39
Εγώ που πήρα πρόσφατα καινούργιο μηχανάκι το πήρα από Motom στο Ν. Ηράκλειο. Πολύ καλό μαγαζί με ποικιλία, άριστη εξυπηρέτηση και ο Κώστας είναι κύριος. Από Βύνιο προσωπικά δε θα πάρω ποτέ μηχανή. Έχει πολλά μαγαζιά γιατί πουλάει με 13% Φ.Π.Α στις δόσεις και για άλλους γνωστούς λόγους που είπαν και άλλοι. Εμένα πήγε να μου πουλήσει μηχανάκι του 16 για του 18 επειδή είχε το 8 στο 10ο ψηφίο του αριθμού πλαισίου, το οποίο στη μηχανή δεν ήταν καν 8 αλλά Β, και μου έλεγε μπαρούφες.

Karma
04/04/2019, 20:09
παζαρια εκανες?

Όχι κάτι ιδιαίτερο. Απλά του είπα ότι δεν χρειάζομαι κανένα από όλα τα δώρα που δίνει και τι τιμή μπορεί να μου δώσει. Μου είπε μια τιμή, τότε του εξήγησα ότι ένας ανταγωνιστής του μου δίνει 50€ διαφορά και μου απάντησε πήγαινε εκεί. Ποίος έχασε;

BLiTzER
04/04/2019, 20:17
Απλά του είπα ότι δεν χρειάζομαι κανένα από όλα τα δώρα που δίνει και τι τιμή μπορεί να μου δώσει. Μου είπε μια τιμή, τότε του εξήγησα ότι ένας ανταγωνιστής του μου δίνει 50€ διαφορά και μου απάντησε πήγαινε εκεί. Ποίος έχασε;

Μεταξύ μας, αλλά για 50€ κι εγώ το ίδιο θα σου'λεγα. Αυτό που οι αγοραστές νομίζουν ότι πρέπει να τους πέφτουν στα 4 επειδή έχουν το χρήμα, δε δουλεύει σε όλους. ;)

Και σίγουρα δεν είναι αυτό το πρόβλημα με τον Βύνιο.

basilis_k6
04/04/2019, 20:21
Όχι κάτι ιδιαίτερο. Απλά του είπα ότι δεν χρειάζομαι κανένα από όλα τα δώρα που δίνει και τι τιμή μπορεί να μου δώσει. Μου είπε μια τιμή, τότε του εξήγησα ότι ένας ανταγωνιστής του μου δίνει 50€ διαφορά και μου απάντησε πήγαινε εκεί. Ποίος έχασε;

κανένας.
απο αυτο που διαβάζω εξυπηρετήθηκες άψογα πάντως. δεν σου είπε μα μου ξου, σου ειπε να πας να το παρεις εκει που σου δίνουν καλυτερη τιμη.

Red Rider
07/04/2019, 13:18
Αμα μιλήσεις όμορφα πετυχαίνεις πολλά.
Εγώ πήγα να κλείσω μηχανάκι και του είπα, καταλήγω σε εσένα γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα, παρόλο που ο τάδε μου εδωσε - ελαφρως- καλύτερη προσφορά.
Με ρώτησε τι μου ειπε ο άλλος, του έδωσα το χαρτί με την προσφορά και μου έκανε ακριβώς την ίδια τιμή.

viper1
07/04/2019, 14:46
Πέτσας

Red Rider
07/04/2019, 18:47
Πέτσας

+1;)

nastos
07/04/2019, 22:13
Παίζει ρόλο φίλε μου τι μηχανή θες να πάρεις.εγω θα συμφωνήσω με δύο φιλους από εδώ,αν είσαι στα βόρεια προάστια και γύρω,εξαιρετικός είναι ο Κώστας (motom) Ηράκλειο Αττικής.Εξαιρετικος γνωστής,ευγενικός κτλ
Αν είσαι από Πειραιά η νότια προάστια και
θες να συνδυάσεις και αγορα και σέρβις για μένα επέλεξε πέτσα στη Καλλιθέα

Panos76
08/04/2019, 13:08
Έμαθα καλά λόγια και για την HONDA ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ - ακόμα και για σέρβις, έχουμε άποψη;



(Βασικά θα πάω σε 4-5 και θα δω που θα καταλήξω, επίσης το επίσημο site της honda δεν έχει τα μοντέλα του 2019! Είναι λογικό; )

Red Rider
08/04/2019, 13:15
Έμαθα καλά λόγια και για την HONDA ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ - ακόμα και για σέρβις, έχουμε άποψη;



(Βασικά θα πάω σε 4-5 και θα δω που θα καταλήξω, επίσης το επίσημο site της honda δεν έχει τα μοντέλα του 2019! Είναι λογικό; )
Μου έκανε και εμένα εντύπωση αυτό, και όπου ρώτησα μου είπαν ότι απλά δεν είναι ενημερωμένο.

basilis_k6
08/04/2019, 13:49
η ερωτηση "καλύτερο μαγαζι για αγορά φουρνου μικροκυμάτων?" ειναι ακριβώς η ίδια με αυτήν εδω. Το προιόν ειναι το ίδιο, τι κολλημα τρώτε με τα μαγαζια?

Μικe777
08/04/2019, 14:11
η ερωτηση "καλύτερο μαγαζι για αγορά φουρνου μικροκυμάτων?" ειναι ακριβώς η ίδια με αυτήν εδω. Το προιόν ειναι το ίδιο, τι κολλημα τρώτε με τα μαγαζια?

ελα ντε!εγω νομιζω οτι ολοι το κερδος κοιτανε
πας σε οποιον κανει την καλλυτερη προσφορα
γνωμη μου

Panos76
08/04/2019, 14:24
η ερωτηση "καλύτερο μαγαζι για αγορά φουρνου μικροκυμάτων?" ειναι ακριβώς η ίδια με αυτήν εδω. Το προιόν ειναι το ίδιο, τι κολλημα τρώτε με τα μαγαζια?

Για να δούμε ποιος είναι πιο άπλας στις προσφορές με το κασέρι εν τη παλάμη :lol:

spyrval
08/04/2019, 14:47
Έμαθα καλά λόγια και για την HONDA ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ - ακόμα και για σέρβις, έχουμε άποψη;



(Βασικά θα πάω σε 4-5 και θα δω που θα καταλήξω, επίσης το επίσημο site της honda δεν έχει τα μοντέλα του 2019! Είναι λογικό; )

Εγώ έχω πάρει 2 μηχανάκια από κει και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Άτοκες δόσεις με πιστωτική ή ένα ποσό σε δώρα το οποίο το προσαρμόζεις σε αυτά που χρειάζεσαι. Δε θυμάμαι για καλύτερη τιμή απολύτως μετρητοίς γιατί δεν είχα όλα τα λεφτά. Σέρβις είχα κάνει μόνο το πρώτο στο καινούργιο σκούτερ, δεν πρόλαβε δεύτερο:lol:

Το 2045 που θα μπορώ να ξαναπάρω καινούργιο Honda μάλλον σε αυτόν θα ξαναπάω.

Red Rider
11/04/2019, 17:17
η ερωτηση "καλύτερο μαγαζι για αγορά φουρνου μικροκυμάτων?" ειναι ακριβώς η ίδια με αυτήν εδω. Το προιόν ειναι το ίδιο, τι κολλημα τρώτε με τα μαγαζια?

Άμα την έχεις πατήσει, η έχεις ακούσει διάφορες ιστορίες για εμπόρους, έχεις μια καχυποψία όσο να ναι...

BLiTzER
11/04/2019, 17:20
Επίσης υπάρχει και το after sales, η ύπαρξη ή όχι συνεργείου/καλού μηχανικού στο κατάστημα και πολλά άλλα.

katsar
11/04/2019, 17:56
Φυσικά το προιόν είναι ίδιο αλλά κάποιοι δεν θέλουμε να αφήνουμε λεφτά σε εμπόρους που ο ηλεκτρολογος τους χαράκωσε καινούργια μότο κατά την τοποθέτηση συναγερμου και ο έμπορας δεν πήρε το μέρος του πελάτη.
Ούτε σε μάστορες που ενώ είναι καλοί φάγανε καινούργια μπαταρία και έβαλαν άλλη,φάγανε φίλτρα αέρα κ&n κτλ.
Ούτε σε εμπόρους με δικό τους συνεργείο που πληρώνεις polini πιστονάκι για το chappy και ανακαλύπτεις μετά από μερικά χρόνια ότι σου έβαλε ένα random taiwan.

Panos76
23/04/2019, 07:58
μίνι απντέϊτ:

Πέρασα εχθές από Πέτσα να δω το μηχανάκι σε όλα τα χρώματα (ήταν και ο μόνος ανοιχτός).

Ούτε κρύο ούτε ζέστη για αμφότερα.

ggs
23/04/2019, 09:16
Από την στιγμή που μιλάμε για καινούργιο μηχανάκι, απλώς κοιτάς από τα εξουσιοδοτημένα ποιο σου κάνει την καλύτερη προσφορά.
Επίσης , καμία φορά μπορεί να βρεις καλή προσφορά σε καινούργιο και σε μεγάλα μαγαζιά που αντιπροσωπεύουν πολλές μάρκες.

Γενικά , η αγορά καινούργιου κάνει τα πράγματα πιο εύκολα για την επιλογή μαγαζιού .
(φυσικά, να είναι ελληνικής αντιπροσωπίας και όχι παρεισαγωγής)

Τώρα , όσο αφορά την χονταρα (και αντίστοιχες εταιρίες που δεν έχουν κανένα επίσημο χρηματοδοτικό πλάνο ) παιζει μεγάλο ρολο για την καλή χρηματοδοτική προσφορά η ευρωστία του καταστήματος , οι πωλήσεις που κάνει και η υγιής και καλή σχέση του με τις τράπεζές που συνεργάζεται .
Φυσικά , ο πελάτης δεν μπορεί να τα ξέρει όλα αυτά ,αλλά θα το καταλάβει στο επιτόκιο , στον χρόνο της διαδικασία ,στην πρόσφορα κλπ

Panos76
23/04/2019, 09:47
Από την στιγμή που μιλάμε για καινούργιο μηχανάκι, απλώς κοιτάς από τα εξουσιοδοτημένα ποιο σου κάνει την καλύτερη προσφορά.
Επίσης , καμία φορά μπορεί να βρεις καλή προσφορά σε καινούργιο και σε μεγάλα μαγαζιά που αντιπροσωπεύουν πολλές μάρκες.



Αυτό ακριβώς έχω ξεκινήσει να κάνω! Την Παρασκευή πήγα Ν Μάκρη αλλά δεν τον πρόλαβα ανοιχτό :(

O Πέτσας μου είπε ότι δεν έχουν ακόμα κατάλογο με τα γνήσια αξεσουάρ για να δει τι προσφορά θα μπορούσε να μου κάνει (σε αντίστοιχη ερώτησή μου). Οπότε αναμονή ένα μήνα ακόμα.

Εν κατακλείδι (μιλώντας για αντιπροσωπείες), καταλήγουμε σε αυτό ακριβώς: παίρνεις σβάρνα όλες τις αντιπροσωπείες ώστε να καταλήξεις με την προσφορά που σε καλύπτει στο μέτρο του δυνατού.

lleonidas
23/04/2019, 11:06
Πάνο, για ποιο μοντέλο ψάχνεις;;

Panos76
23/04/2019, 11:24
Πάνο, για ποιο μοντέλο ψάχνεις;;

Το cb500x ('19).

Πριν 4 μέρες ξεκίνησα τις επισκέψεις αλλά μέχρι τώρα μόνο Πέτσα κατάφερα να πάω.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο όμως βλέπω ότι είναι λίγο νωρίς για κίνηση, οπότε θα το δω σε ένα μήνα ζεστότερα.

lleonidas
23/04/2019, 11:59
Το μοντέλο του 2018 το είχε στα 6.490€ ο Βύνιος στο car αλλά υποθέτω πως σε ενδιαφέρει το καινούριο με τον 19'' μπροστινό τροχό οπότε περιμένεις!

Panos76
23/04/2019, 12:07
Το του '19 έχει έρθει σχεδόν σε όλους (στα 7.200)!

Ο Πέτσας βέβαια το έχει σε όλα τα χρώματα, ο Μπαξ, μόνο σε κόκκινο.

Αυτό που δεν έχει έρθει ακόμα είναι η λίστα με τα αξεσουάρ (και τις τιμές τους - αν και εγώ τα ξέρω :D ) οπότε μου είπε πως δεν μπορεί να μου κάνει ακόμα προσφορά*.


*Αυτό διότι του είπα ότι θα ήθελα μια προσφορά μόνο με γνήσια αξεσουάρ του μηχανακίου σε τιμή τοις μετρητοίς (7.200) αντί των δώρων και των άτοκων δόσεων.

ποπαϋ
23/04/2019, 12:37
...
(φυσικά, να είναι ελληνικής αντιπροσωπίας και όχι παρεισαγωγής)
...

γιατί;;
(αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;)

Panos76
23/04/2019, 12:47
γιατί;;
(αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;)

Εικάζω πως έχει να κάνει με το θέμα της (κάλυψης) εγγύησης το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει (πρόβλημα), από τη στιγμή που ένα μηχανάκι έχει εργοστασιακή εγγύηση κανονικότατα.

teogtp
23/04/2019, 13:16
Το του '19 έχει έρθει σχεδόν σε όλους (στα 7.200)!

Ο Πέτσας βέβαια το έχει σε όλα τα χρώματα, ο Μπαξ, μόνο σε κόκκινο.

Αυτό που δεν έχει έρθει ακόμα είναι η λίστα με τα αξεσουάρ (και τις τιμές τους - αν και εγώ τα ξέρω :D ) οπότε μου είπε πως δεν μπορεί να μου κάνει ακόμα προσφορά*.


*Αυτό διότι του είπα ότι θα ήθελα μια προσφορά μόνο με γνήσια αξεσουάρ του μηχανακίου σε τιμή τοις μετρητοίς (7.200) αντί των δώρων και των άτοκων δόσεων.

Σε τιμή κασέρι να υποθέσω ότι δεν σου δώσανε τίποτα;

Panos76
23/04/2019, 13:29
Σε τιμή κασέρι να υποθέσω ότι δεν σου δώσανε τίποτα;

Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα :)


*τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.

ggs
23/04/2019, 13:49
γιατί;;
(αν έχεις τον χρόνο και την διάθεση μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;)


Εικάζω πως έχει να κάνει με το θέμα της (κάλυψης) εγγύησης το οποίο κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει (πρόβλημα), από τη στιγμή που ένα μηχανάκι έχει εργοστασιακή εγγύηση κανονικότατα.

καθε "μαμα" εταιρία για οποιαδήποτε διαφορά ή απαίτηση έχεις απ αυτή , σε παραπέμπει για την λύση στην αντιπροσωπία που έχει στην χώρα σου.
δλδ , ο ΕΔΏ αντιπρόσωπος είναι υπεύθυνος και έχει την διαχείριση των εγγυήσεων , των προβλημάτων, την επέκταση κάλυψης εγγύησης κλπ.

επίσης, υπαρχουν αρκετές φορές διαφορές απο χώρα σε χώρα για το ιδιο μοντέλο.

θεωρητικα , αμα επιμένεις και μπορείς να αποδείξεις τι και πως , μπορει να καλυφθείς και για ενα παραεισαγωγης , σίγουρα οχι με την ιδια προθυμία και ευκολία.

δεν μπορώ να βρω ικανο λογο να παρει κάποιος ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι παραεισαγωγης μιας κα δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο οικονομικο οφελος.

basilis_k6
23/04/2019, 13:53
Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα :)


*τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.

να πας και στον ats

ποπαϋ
23/04/2019, 14:12
καθε "μαμα" εταιρία για οποιαδήποτε διαφορά ή απαίτηση έχεις απ αυτή , σε παραπέμπει για την λύση στην αντιπροσωπία που έχει στην χώρα σου.
δλδ , ο ΕΔΏ αντιπρόσωπος είναι υπεύθυνος και έχει την διαχείριση των εγγυήσεων , των προβλημάτων, την επέκταση κάλυψης εγγύησης κλπ.

επίσης, υπαρχουν αρκετές φορές διαφορές απο χώρα σε χώρα για το ιδιο μοντέλο.

θεωρητικα , αμα επιμένεις και μπορείς να αποδείξεις τι και πως , μπορει να καλυφθείς και για ενα παραεισαγωγης , σίγουρα οχι με την ιδια προθυμία και ευκολία.

δεν μπορώ να βρω ικανο λογο να παρει κάποιος ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι παραεισαγωγης μιας κα δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο οικονομικο οφελος.

νομίζω πως την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και όχι ο αντιπρόσωπος, συνεπώς εάν τεθεί θέμα εγγύησης δεν έχει σημασία απο που το αγόρασες γιατί η εγγύηση σε καλύπτει.
κάνω λάθος;

spyrval
23/04/2019, 14:48
Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα :)


*τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.

Θα σου πω τί κατάλαβα από πολλές αγοραπωλησίες καινούργιων και μεταχειρισμένων μηχανών κατά τις οποίες γνώρισα πολλούς εμπόρους. Επίσης ρώτησα για μηχανάκια σε ακόμα περισσότερους, χωρίς τελικά να ψωνίσω. Η συμπεριφορά όλων είναι καρμπόν και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη συμπεριφορά εμπόρων από άλλους κλάδους. Κυμαίνεται από "μεγάλε πάνω που έλεγα να πάρω έναν υπνάκο μου ήρθες και μου τα πρήζεις" έως "μου είναι απολύτως αδιάφορο αν θα αγοράσεις μηχανάκι από μένα". Είτε πας με ένα τούβλο μετρητά σαν Ρώσος έμπορος όπλων είτε όχι η αδιαφορία που δείχνουν είναι χαρακτηριστική. Το "δε βγάζω τίποτα από τα καινούργια μηχανάκια" πρέπει να είναι γραμμένο σε εγχειρίδιο.

Σε περίπτωση ανταλλαγής φυσικά σου συμπεριφέρονται σαν να μη θέλουν το μηχανάκι σου, άσχετα από το μεγάλο κέρδος που βγάζουν στα μεταχειρισμένα.Πας παπί, σου λένε είναι η εποχή που αγοράζουν οι συνειδητοποιημένοι αναβάτες μεγάλες μηχανές. Πας 1000άρα σου λένε δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ.

Οπότε απλώς κοίτα τί σε συμφέρει μέχρι το τελευταίο ευρώ.

ggs
23/04/2019, 14:56
νομίζω πως την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και όχι ο αντιπρόσωπος, συνεπώς εάν τεθεί θέμα εγγύησης δεν έχει σημασία απο που το αγόρασες γιατί η εγγύηση σε καλύπτει.
κάνω λάθος;


καθε "μαμα" εταιρία για οποιαδήποτε διαφορά ή απαίτηση έχεις απ αυτή , σε παραπέμπει για την λύση στην αντιπροσωπία που έχει στην χώρα σου.
δλδ , ο ΕΔΏ αντιπρόσωπος είναι υπεύθυνος και έχει την διαχείριση των εγγυήσεων , των προβλημάτων, την επέκταση κάλυψης εγγύησης κλπ.

επίσης, υπαρχουν αρκετές φορές διαφορές απο χώρα σε χώρα για το ιδιο μοντέλο.

θεωρητικα , αμα επιμένεις και μπορείς να αποδείξεις τι και πως , μπορει να καλυφθείς και για ενα παραεισαγωγης , σίγουρα οχι με την ιδια προθυμία και ευκολία.

δεν μπορώ να βρω ικανο λογο να παρει κάποιος ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ μηχανάκι παραεισαγωγης μιας κα δεν νομιζω να υπαρχει τοσο μεγαλο οικονομικο οφελος.

η "μαμα" εταιρια δινει την εγγυηση , ο αντιπρόσωπος της χώρας έχει την ευθύνη και διαχείριση.

basilis_k6
23/04/2019, 15:06
Θα σου πω τί κατάλαβα από πολλές αγοραπωλησίες καινούργιων και μεταχειρισμένων μηχανών κατά τις οποίες γνώρισα πολλούς εμπόρους. Επίσης ρώτησα για μηχανάκια σε ακόμα περισσότερους, χωρίς τελικά να ψωνίσω. Η συμπεριφορά όλων είναι καρμπόν και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τη συμπεριφορά εμπόρων από άλλους κλάδους. Κυμαίνεται από "μεγάλε πάνω που έλεγα να πάρω έναν υπνάκο μου ήρθες και μου τα πρήζεις" έως "μου είναι απολύτως αδιάφορο αν θα αγοράσεις μηχανάκι από μένα". Είτε πας με ένα τούβλο μετρητά σαν Ρώσος έμπορος όπλων είτε όχι η αδιαφορία που δείχνουν είναι χαρακτηριστική. Το "δε βγάζω τίποτα από τα καινούργια μηχανάκια" πρέπει να είναι γραμμένο σε εγχειρίδιο.

Σε περίπτωση ανταλλαγής φυσικά σου συμπεριφέρονται σαν να μη θέλουν το μηχανάκι σου, άσχετα από το μεγάλο κέρδος που βγάζουν στα μεταχειρισμένα.Πας παπί, σου λένε είναι η εποχή που αγοράζουν οι συνειδητοποιημένοι αναβάτες μεγάλες μηχανές. Πας 1000άρα σου λένε δεν πρόκειται να πουληθεί ποτέ.

Οπότε απλώς κοίτα τί σε συμφέρει μέχρι το τελευταίο ευρώ.

βγάζουν λεφτα απο τα καινουργια. το θεμα ειναι οτι καινουργια τωρα πουλάνε μονο παπια/σκουτερ. παλιοτερα βγαζανε πολύ καλα λεφτα. φευγανε σε ενα μηνα 10ss, 20naked, 40adv/street απο τον καθενα τους. για τους μεγάλους λεω.

406239

harris_x
23/04/2019, 15:41
νομίζω πως την εγγύηση την δίνει ο κατασκευαστής και όχι ο αντιπρόσωπος, συνεπώς εάν τεθεί θέμα εγγύησης δεν έχει σημασία απο που το αγόρασες γιατί η εγγύηση σε καλύπτει.
κάνω λάθος;


η "μαμα" εταιρια δινει την εγγυηση , ο αντιπρόσωπος της χώρας έχει την ευθύνη και διαχείριση.

Οι εγγυήσεις παρέχονται από τον κατασκευαστή και λόγω αυτού δεν αφήνουν όφελος σε κανένα επίσημο συνεργείο/dealer/εισαγωγική εταιρία.
Ακόμα και η χρέωση της εργασίας γίνεται με κάποιο υποτυπώδες rate που πραγματικά με το ζόρι καλύπτεται η εργασία που έγινε.
Έτσι, κανένας από τους παραπάνω δεν χαίρεται να "φορτώνεται" ευθύνες και διαχείριση για οχήματα που το εμπορικό όφελος (κέρδος απο την πώληση) έχει πάει σε άλλα χέρια ;)

Γι'αυτό τον λόγο δεν υπάρχει ιδιαίτερη προθυμία στην εξυπηρέτηση των οχημάτων παραεισαγωγής.

Φυσικά όλες οι σοβαρές εταιρίες εξυπηρετούν χωρίς κανένα πρόβλημα.

lleonidas
23/04/2019, 17:45
Δεν μου έκανε προσφορά διότι - όπως μου είπε - δεν έχει έρθει ακόμα ο κατάλογος με τα αξεσουάρ (Βάσει αυτού που ζήτησα)

Προσωπικά είδα μια χλιαρή αντιμετώπιση*. Ίσως να κάνω εγώ λάθος που θεωρώ πως έναν δυνητικό πελάτη πρέπει να τον προσεγγίζεις λίγο θερμότερα.

Θα ξέρουμε σε 1 - 1,5 μήνα :)


*τόσο πολύ που δεν μου έκανε κλικ ούτε να του ζητήσω να καβαλήσω.

Η μία εξήγηση είναι αυτή που γράφεται παραπάνω αλλά έχω αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο κάποιες φορές σε μεταβατικές περιόδους που αλλάζει μοντέλο.Ψάχνοντας για αυτοκίνητο πριν από 3-4 χρόνια, το είδα και δεν το πίστευα!Ήθελα να τους δώσω τα ωραία μου λεφτάκια για ένα μοντέλο που αναμενόταν πολύ σύντομα και σχεδόν με αποθάρρυναν!Η εξήγηση ήταν ότι προσπαθούσαν να διώξουν όλο το παλιό stock και εγώ τους το χαλούσα με την άρνηση να πάρω το απερχόμενο μοντέλο, πράγμα που συνειδητοποίησα μετά από κάποιους μήνες όταν η αντιμετώπιση ήταν εντελώς διαφορετική(αφού είχε φύγει όλο το stock).
Κάτι αντίστοιχο συνάντησα και σε μια μίνι έρευνα αγοράς για δίτροχο που είχα κάνει λίγο αργότερα για λογαριασμό συγγενή μου.Ενδιαφερόταν για καινούριο μοντέλο που δεν είχε έρθει ακόμα στην Ελλάδα και όταν το άκουγαν οι έμποροι, δεν πετούσαν και από τη χαρά τους!Και επειδή σε όλους τονιζόταν εξαρχής ότι δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το τωρινό μοντέλο, δεν ασχολούνταν καν...αδιαφορία!

mia_zoi_kawa
23/04/2019, 21:33
Οι μάντρες (ειδικά στα αυτοκίνητα) ανοίγουν και κλείνουν σαν τις καφετέριες. Μην τις βάζετε στην κουβέντα γιατί πολλές λειτουργούν και σαν πλυντήρια χρήματος κτλ.

Όσον αφορά τους επίσημους αντιπροσώπους θα πω την δικιά μου εμπειρία. Το 2014 χρειάστηκε να αγοράσω ένα παπάκι ινοβα από έναν επίσημο αντιπρόσωπο της honda στην Αττική. Στο πρώτο ΚΤΕΟ που χρειάστηκε να γινει οι τεχνικοί μου είπαν ότι είχε γυρισμένα χλμ. Για την ιστορία το παπάκι αν και είχε 100κ χιλιόμετρα έκανε αλλα 45κ μαζί μου πριν χτυπήσει μπιέλα και έβγαλε τα λεφτά του. Όμως δεν θα ξεχάσω ποτέ το ψέμα του ΕΠΙΣΗΜΟΥ αντιπροσωπου.


Edited by daz

ποπαϋ
24/04/2019, 09:21
η "μαμα" εταιρια δινει την εγγυηση , ο αντιπρόσωπος της χώρας έχει την ευθύνη και διαχείριση.

άρα μπορεί να αγοράζει από οποιοδήποτε κατάστημα, επίσημου εισαγωγέα ή παραεισαγωγής, άφοβα.

daz
24/04/2019, 10:52
Λίγο προσοχή στο τι γράφουμε παρακαλώ. Εκτός και αν θέλετε να τρέχετε για συκοφαντική δυσφήμιση.

Έχω διαγράψει κάποια σχόλια όχι επειδή δε μ άρεσαν ή επειδή είναι αντίθετα με τους κανόνες αλλά επειδή άγγιζαν τα παραπάνω όρια.

Sebastian1980
24/04/2019, 20:04
Το cb500x ('19).

Πριν 4 μέρες ξεκίνησα τις επισκέψεις αλλά μέχρι τώρα μόνο Πέτσα κατάφερα να πάω.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο όμως βλέπω ότι είναι λίγο νωρίς για κίνηση, οπότε θα το δω σε ένα μήνα ζεστότερα.

Και εγώ φίλε σαν εσένα σκέφτομαι. Από μέσα Μαϊου θα ξεκινήσω το ψάξιμο.(Θα κουραστω πολύ).Όλο και όλο δύο αντιπροσώπους honda έχουμε στην Θεσσαλονίκη. Το άσπρο 500x όλα τα λεφτά.

Panos76
24/04/2019, 20:42
Το κοκκινο Κ το άσπρο μου αρέσουν (αναγκαστικά μιας και δεν έχει Κ πολλές επιλογές) και εμένα, αλλά αφού η μικρή είπε κοκκινο.. :D

teogtp
24/04/2019, 21:17
Το κοκκινο Κ το άσπρο μου αρέσουν (αναγκαστικά μιας και δεν έχει Κ πολλές επιλογές) και εμένα, αλλά αφού η μικρή είπε κοκκινο.. :D

Λογικό,τα κουβαδάκια κόκκινα είναι.






















:p

Panos76
25/04/2019, 00:13
Πάλι καλά που δεν έχει ροζ :lol:

Πάντως το μηχανάκι κλασσική χοντάρα. Ντεκαβλέ αλλά θελκτικό..

Ariis
21/05/2019, 03:41
Το μακρινό 1999 πήρα ένα Honda Grand από τον Βύνιο.
Το έδινε με την κλασσική του διαφήμιση + αυτό + το άλλο + ... +...
Πήγα το έκλεισα και τους είπα να μην πάρω τίποτα από τα έξτρα, και στη θέση τους να πάρω ένα κράνος. Το κράνος έκανε 72,000 δρχ, και από τα έξτρα θα μου έκαναν μία έκπτωση για το άλλο κράνος. Μου είπαν θα τα υπολογίσουμε τη μέρα της παραλαβής, κάπου μεταξύ 15-20,000.
Τη μέρα που πήγα να το παραλάβω, ο Βύνιος άρχισε να λέει κάτι παπάτζες ότι τα παίρνει όλα με μαζικές αγορές, μείον αυτό, διά το άλλο, στο τέλος μου είπε, πως για το κράνος θα μου κάνει έκπτωση 3,000 δρχ! Δηλαδή 9 ευρώ.

Τέλος πάντων πήρα τη μηχανή με την αρχική προσφορά. Αλλά ήταν να δείτε το ύφος. Υπολογισμός αλά Ντάλτον.
Δεν ξαναπάτησα ποτέ φυσικά, και μετά από τόσα χρόνια, μπορώ να πω ότι έχω δώσει αρκετές χιλιάδες ευρώ σε μηχανές, αξεσουάρ, σέρβις. Αν ήταν έντιμος στη συναλλαγή, θα μπορούσε να έχει πάρει τα περισσότερα από αυτά.

Panos76
22/05/2019, 13:05
Λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει στην επιλογή αντιπροσωπείας αλλά μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:

Γιατί άλλοι το έχουν άμεσα διαθέσιμο - ετοιμοπαράδοτο - και άλλοι (επίσημοι) το καθυστερούν; Έχει να κάνει με την ευρωστία του καταστήματος; Παραεισαγωγές; κάτι άλλο;

basilis_k6
22/05/2019, 13:21
Λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει στην επιλογή αντιπροσωπείας αλλά μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:

Γιατί άλλοι το έχουν άμεσα διαθέσιμο - ετοιμοπαράδοτο - και άλλοι (επίσημοι) το καθυστερούν; Έχει να κάνει με την ευρωστία του καταστήματος; Παραεισαγωγές; κάτι άλλο;

συνηθως εννοουν το ίδιο. δηλαδη δωσε μου λεφτα να το ζητησω απο την αντ/πια και αν το εχει στο δίνω. Να δωσεις λεφτα σε αυτον που το έχει ΜΠΡΟΣΤΑ σου στο χρωμα που το θες. αν δεν το εχει κανενας θα πρεπει να ρωτησεις την αντ/πια αν υπάρχει διαθέσιμο ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΟ κομμάτι αλλιως ο έμπορας θα σου πουλησει φουμαρα οτι το εχει ενω θα ειναι ακομα στο καράβι και θα ρχετε.

Zinc
22/05/2019, 13:50
Λοιπόν μάλλον έχω καταλήξει στην επιλογή αντιπροσωπείας αλλά μου γεννήθηκε το εξής ερώτημα:

Γιατί άλλοι το έχουν άμεσα διαθέσιμο - ετοιμοπαράδοτο - και άλλοι (επίσημοι) το καθυστερούν; Έχει να κάνει με την ευρωστία του καταστήματος; Παραεισαγωγές; κάτι άλλο;

Η πιο απλή περίπτωση είναι να μην έχει το χώρο στο μαγαζί να έχει κάθε μοντέλο και σε κάθε χρώμα που κυκλοφορεί.
Σε αυτή την περίπτωση θα περιμένει είτε να έρθει η μηχανή από τις αποθήκες του εισαγωγέα είτε -αν δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο και δεν μπορεί να το βρει από συνάδελφο- θα πρέπει να περιμένει την επόμενη παραλαβή από εξωτερικό.

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μου έρθει «κούτα» παρά να πάρω κάποιο που υπάρχει ήδη στο μαγαζί και ανεβαίνει και το σκαλίζει ο καθένας.

Panos76
22/05/2019, 14:05
Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μου έρθει «κούτα» παρά να πάρω κάποιο που υπάρχει ήδη στο μαγαζί και ανεβαίνει και το σκαλίζει ο καθένας.

Εννοείται, αλλά συνέβη το εξής περίεργο: ένας τα είχε σε πλήθος (τουλ. 3-4 από κάθε χρώμα!), άλλος δεν το είχε και μου είπε 2 εβδομάδες και άλλος πως δεν το έχει, ούτε και έχει εικόνα και πως θα πρέπει να ρωτήσει και να με πάρει τηλ.

basilis_k6
22/05/2019, 14:12
Εννοείται, αλλά συνέβη το εξής περίεργο: ένας τα είχε σε πλήθος (τουλ. 3-4 από κάθε χρώμα!), άλλος δεν το είχε και μου είπε 2 εβδομάδες και άλλος πως δεν το έχει, ούτε και έχει εικόνα και πως θα πρέπει να ρωτήσει και να με πάρει τηλ.

κάθε κατάστημα δεσμεύει κομμάτια. αυτος που ειχε πολλα μάλλον πουλάει πολλα. επισης παιζει και το μεγεθος/ονομα του μαγαζιου. οταν το καράβι φερνει 10 κοκκινα ο τυχαιος έμπορας θα παρει ενα η κανενα. ο βυνιος/πετσας/κτλ θα παρει 3-4 η και παραπάνω. οσο για την "κουτα", θα πρεπει να περιμένεις και να κάνεις συμφωνια οτι θες μηχανάκι που δεν έχει εκτεθει ποτε. αυτο συνηθως σημαινει αναμονη.

ο πρώτος λοιπον το ειχε εκει, ο 2ος έχει παραγγελία που περιμένει και ξερει ποτε θα φτάσει και ο 3ος θα παρει οτι περισσέψει απο τους πρωτους 2 ή οτι έχει σε στοκ η honda.

Sebastian1980
24/05/2019, 19:34
κάθε κατάστημα δεσμεύει κομμάτια. αυτος που ειχε πολλα μάλλον πουλάει πολλα. επισης παιζει και το μεγεθος/ονομα του μαγαζιου. οταν το καράβι φερνει 10 κοκκινα ο τυχαιος έμπορας θα παρει ενα η κανενα. ο βυνιος/πετσας/κτλ θα παρει 3-4 η και παραπάνω. οσο για την "κουτα", θα πρεπει να περιμένεις και να κάνεις συμφωνια οτι θες μηχανάκι που δεν έχει εκτεθει ποτε. αυτο συνηθως σημαινει αναμονη.

ο πρώτος λοιπον το ειχε εκει, ο 2ος έχει παραγγελία που περιμένει και ξερει ποτε θα φτάσει και ο 3ος θα παρει οτι περισσέψει απο τους πρωτους 2 ή οτι έχει σε στοκ η honda.


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,έτσι είναι.
Εδώ στην Θεσσαλονίκη έχουμε δύο αντιπροσώπους honda. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το honda 500x 2019 πήγα και στους δύο.
Ο (ανατολική) Θεσσαλονίκη είχε ένα άσπρο(κούκλα) αλλά δεν έκανε ούτε ενα € έκπτωση από την τιμή.
Ο (δυτική) Θεσσαλονίκη είχε μόνο ένα κόκκινο(έτσι και έτσι εμφανισιακά) για τεστ και μου είπε ότι έχει κάνει παραγγελία πολλά (4 άτομα έχουν δώσει προκαταβολή και τα περιμένουν) αλλά δεν ξέρει πόσα θα του στείλουν τέλει του μηνός.
Πάντως σωστός,200€ έκπτωση στην τιμή μετρητοίς. Τελική τιμη με χαρτιά κτλ. 7100€.

basilis_k6
24/05/2019, 20:25
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου,έτσι είναι.
Εδώ στην Θεσσαλονίκη έχουμε δύο αντιπροσώπους honda. Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για το honda 500x 2019 πήγα και στους δύο.
Ο (ανατολική) Θεσσαλονίκη είχε ένα άσπρο(κούκλα) αλλά δεν έκανε ούτε ενα € έκπτωση από την τιμή.
Ο (δυτική) Θεσσαλονίκη είχε μόνο ένα κόκκινο(έτσι και έτσι εμφανισιακά) για τεστ και μου είπε ότι έχει κάνει παραγγελία πολλά (4 άτομα έχουν δώσει προκαταβολή και τα περιμένουν) αλλά δεν ξέρει πόσα θα του στείλουν τέλει του μηνός.
Πάντως σωστός,200€ έκπτωση στην τιμή μετρητοίς. Τελική τιμη με χαρτιά κτλ. 7100€.

καλο ειναι να αγοράζεις μετά το καλοκαιρι που πεφτουν οι τιμές στα χρώματα του περασμένου έτους που πρεπει να φύγουν. επισης ειναι ολα ετοιμοπαράδοτα μιας που έχουν κλεισει οι παραγγελίες για αυτα τα χρωματα και περιμένουν τα νεα. αυτο βεβαια εφόσον δεν μιλάμε για μηχανάκι που έκανε πρεμιέρα εκεινη τη χρονια γιατι έτσι θα χάσεις και όλες τις κρυφες βελτιώσεις του επόμενου μοντέλου. οι εταιριες απο χρονιά σε χρονιά βελτιώνουν πολλα πραγματα μεσα στο μηχανάκι που δεν το μαθαίνει κανενας, δεν τα αναφέρουν καπου. θυμάμαι κάποτε μου έιπε ενας της piaggio οτι το χ μοντέλο του 2010 με το ίδιο του 2011 είχε πάνω απο 30 αλλαγές που δεν έγιναν γνωστές σε κανέναν. η πολύ σημαντική ήταν στην τροφοδοσία που την έμαθαν the hard way μετά απο κάποια χρόνια οι ιδιοκτήτες της πρωτης γενιάς. Τις περισσοτερες φορες παντως δεν ειναι πολύ σημαντικές οι αλλαγές.

επίσης αθελα μου έχω πέσει σε κουβέντα έμπορα που λέει στον συνάδελφο του στο μαγαζι:
-ο τάδε το θέλει τωρα (το μηχανάκι)
-μα αυτο ειναι το χρώμα ειναι του τάδε2
-να του πούμε οτι δεν ήρθε? δίνει χ ποσό cash (ο ταδε)
-θα τον παρω εγω, θα βρω μια δικαιολογία, δωστου το αλλα πες του να έρθει δευτερα πρωι πρωι να το πάρει να φυγει απο εδω (απο την έκθεση για να μην το δει ο τάδε2)

εν ολίγοις ο τάδε2 έφαγε 20 μέρες αναμονή. yamaha ήταν νομίζω το μοντέλο, αυτο πριν απο 10-12 χρόνια.

Coyote.V
25/05/2019, 09:08
Ψαχνω να βρω κατάστημα στην Αθήνα για να αγοράσω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα, ποια καταστήματα θα προτείνατε από άποψη εξυπηρέτησης;
Ευχαριστώ.

Φίλε το καινούργιο είναι καινούργιο.... από εκεί και πέρα κοιτάς τι δώρα σου δίνει ο εκάστοτε μαγαζάτορας για την μηχανή και κρίνεις τι σε συμφέρει. Εμένα μου έκαναν δώρο τα κάγκελα το μπάξτερ και την βαλίτσα... ο Βίνιος.

Μεταχειρισμένο δεν έχω πάρει ποτέ από μαγαζί.

Eiver
25/05/2019, 11:03
Ψαχνω να βρω κατάστημα στην Αθήνα για να αγοράσω την πρώτη μου μοτοσυκλέτα, ποια καταστήματα θα προτείνατε από άποψη εξυπηρέτησης;
Ευχαριστώ.

επισκεφτηκα προσφατα το μαγαζι του Τσαλικη Λ Μαραθωνος.
παρολο που του ημουν εντελως αγνωστος και το ανταλλακτικο που θα αγοραζα ηταν ευτελους αξιας ο ανθρωπος ηταν πολυ φιλικος και πιασαμε κουβεντα δινοντας μου αρκετες τεχνικες συμβουλες (και ειμαι σε θεση να μπορω να καταλαβω οτι αυτα που μου ελεγε ηταν σωστα και οχι παπαριες για το συμφερον του οπως κανουν αλλοι)
respect τον προτεινω ως υποψηφιο

mikebud
27/08/2020, 02:12
αφού το thread είναι ανοικτό, ας γράψω και γω εδώ. Παιδιά, για yamaha scooter που θα μου προτείνατε να πάω? Δε με πολυενδιαφέρει η συμπεριφορά όσο ο επαγγελματισμός και η τιμιότητα. θέλω να ζητήσω μηχανάκι "κούτα" και να παραλάβω "κούτα", όχι κάποιο ηλιασμένο σκονισμένο και βρεγμένο, και καλά βιτρινάτο (πεζοδρομιάτο). οπότε, ανεξάρτητα από το αν ο έμπορας ή ο υπάλληλος θα είναι άξεστος, βαρύμαγκας, ή γλυψιματίας (μ' ένα ψεύτικο χαμόγελο ως τα αυτιά), σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ και να είμαι σίγουρος ότι δε θα εξαπατηθώ? επιπρόσθετα, μπορώ να μάθω μήνα/χρονολογία παραγωγής του παραγγελθέντος σκούτερ και να τσεκάρω με την εισαγωγική εταιρία? ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον διάβασε και μπορεί ή όχι να βοηθήσει.
Αθήνα μένω και πληρωμή με προκαταβολή και δόσεις...παρόλα αυτά δε με νοιάζει η τελική τιμή...πάνω κάτω οι ίδιες θα είναι.

STF
27/08/2020, 07:39
αφού το thread είναι ανοικτό, ας γράψω και γω εδώ. Παιδιά, για yamaha scooter που θα μου προτείνατε να πάω? Δε με πολυενδιαφέρει η συμπεριφορά όσο ο επαγγελματισμός και η τιμιότητα. θέλω να ζητήσω μηχανάκι "κούτα" και να παραλάβω "κούτα", όχι κάποιο ηλιασμένο σκονισμένο και βρεγμένο, και καλά βιτρινάτο (πεζοδρομιάτο). οπότε, ανεξάρτητα από το αν ο έμπορας ή ο υπάλληλος θα είναι άξεστος, βαρύμαγκας, ή γλυψιματίας (μ' ένα ψεύτικο χαμόγελο ως τα αυτιά), σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ και να είμαι σίγουρος ότι δε θα εξαπατηθώ? επιπρόσθετα, μπορώ να μάθω μήνα/χρονολογία παραγωγής του παραγγελθέντος σκούτερ και να τσεκάρω με την εισαγωγική εταιρία? ευχαριστώ εκ των προτέρων, όποιον διάβασε και μπορεί ή όχι να βοηθήσει.
Αθήνα μένω και πληρωμή με προκαταβολή και δόσεις...παρόλα αυτά δε με νοιάζει η τελική τιμή...πάνω κάτω οι ίδιες θα είναι.

Ειδικά για σκούτερ Yamaha ο καλύτερος -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι η Yamaha Paddock στο Χαϊδάρι. Ο Χρήστος Γκουζιβελάκης είναι ο ιδιοκτήτης, είναι εξαιρετικός άνθρωπος από χαρακτήρα και 100% επαγγελματίας. Το κατάστημα του έχει εντρυφήσει στα σκούτερ.

basilis_k6
27/08/2020, 12:17
Ειδικά για σκούτερ Yamaha ο καλύτερος -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι η Yamaha Paddock στο Χαϊδάρι. Ο Χρήστος Γκουζιβελάκης είναι ο ιδιοκτήτης, είναι εξαιρετικός άνθρωπος από χαρακτήρα και 100% επαγγελματίας. Το κατάστημα του έχει εντρυφήσει στα σκούτερ.

+100

katsar
27/08/2020, 12:40
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από τον κ.Γκουζιβελάκη αλλά τα παιδιά από το tdm club λένε πολύ καλά λόγια.

BLiTzER
27/08/2020, 13:05
Αν λένε καλά λόγια παιδιά από club tdm, εγώ θα εμπιστευόμουν τυφλά.

mikebud
30/08/2020, 19:00
ευχαριστώ για την απάντηση, και τα σχόλια. Για το άλλο που ρώτησα, γνωρίζετε κάτι? πως μπορώ να μάθω έτος και μήνα παραγωγής? επίσης (γενικό είναι αυτό), τα σκούτερ έρχονται από εργοστάσιο ευρώπης, ιαπωνίας, ή... κίνας?