PDA

View Full Version : Γνωριζει κανεις τι εξοδα εχω οταν αγοραζω καινουρια μηχανη εκτος απο την τιμη αγορας;



Ioannis112
05/04/2019, 09:43
Αν λοιπον αγορασω μια μηχανη καινουρια απο ενα καταστημα ,πρεπει να μπω σε μεγαλη διαδικασια για να εκδοσω πινακιδες και αδειες κτλ;
Ευχαριστω.

borgiriadis1
05/04/2019, 09:57
Βασικά δεν μπαίνεις καν στη διαδικασία. Θα τα αναλάβουν όλα από το μαγαζί που θα την πάρεις. Τώρα κόστος δεν είμαι και σίγουρος άλλα πρέπει να ναι 80-100 ευρώ.

McGyver
05/04/2019, 09:59
Αν λοιπον αγορασω μια μηχανη καινουρια απο ενα καταστημα ,πρεπει να μπω σε μεγαλη διαδικασια για να εκδοσω πινακιδες και αδειες κτλ;
Ευχαριστω.

Συνήθως, η διαδικασία διεκπεραιώνεται από το κατάστημα που κάνεις την αγορά.
Το ακριβές κόστος θα σου το πουν εκεί.

Διάβασε και αυτό: https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156272

Φυσικά έχεις και το κόστος για την ασφάλεια, αυτό είναι 100% δικό σου.

Ioannis112
05/04/2019, 10:05
Καλα το κοστος της ασφαλειας προφανως το εχω εγω.
Ευχαριστω πολυ

νεοσσός
05/04/2019, 10:23
Είναι και τα τέλη κυκλοφορίας. Στα επιπλέον είναι τα μέσα προστασίας, ήτοι συναγερμός, κουλούρα, disc lock, καθώς και μανιτάρια προστασίας της μοτοσυκλέτας σε περίπτωση πτώσης.

Θεωρώ αυτονόητο ότι έχεις προβλέψει στον προϋπολογισμό το κόστος του προσωπικού σου εξοπλισμού ασφαλείας.

o_gavros
05/04/2019, 11:16
Επίσης κάτι που δεν πληρώνεται: ηρέμησε λίγο φίλε.
Τα τόσα σου ποστ μου βγάζουν μια ανησυχία.
Κάνε το κουμάντο σου με τα λεφτά, βγάλε τι διπλωμα είναι να βγάλεις και μετά το να επιλέξεις τι & απο που, είναι ευχάριστος πονοκέφαλος.

Το ποστ που σε παραπέμπει ο μαγκάηβερ είναι αναλυτικότατος οδηγός για το DIY της διαδικασίας.