PDA

View Full Version : κεφαλωμα δισκων



drifter
06/04/2019, 19:57
καλησπερα στην παρεα αυτο που λεμε οτι κεφαλωνουν οι δισκοι του συμπλεκτη τι εννοουμε;
και τι επιπτωσεις εχει;

panavour
06/04/2019, 20:39
δεν τοχω ξανακουσει ποτε .μηπως εννοεις πατιναρουν?

Eiver
06/04/2019, 20:48
ουτε εγω το εχω ξαναακουσει...σαν εκφραση δεν πολυστεκει...κεφαλωνει ας πουμε το καρφι (γινεται πιο πλατυ το κεφαλι του) οταν το κοπανας με ενα σφυρι

S705
06/04/2019, 22:18
Το μόνο που παρουσιάζουν οι δίσκοι του συμπλέκτη και μάλλον αυτό εννοείς είναι η πατουρα που κάνουν στο σημείο που εφάπτονται με την καμπάνα.
Εάν κάνει και η καμπάνα αντίστοιχες πατουρες τότε έχεις δύσκολη αλλαγή ταχυτήτων γιατί δυσκολεύει η κίνηση των δίσκων.

vaska
08/04/2019, 08:48
Το μόνο που παρουσιάζουν οι δίσκοι του συμπλέκτη και μάλλον αυτό εννοείς είναι η πατουρα που κάνουν στο σημείο που εφάπτονται με την καμπάνα.
Εάν κάνει και η καμπάνα αντίστοιχες πατουρες τότε έχεις δύσκολη αλλαγή ταχυτήτων γιατί δυσκολεύει η κίνηση των δίσκων.

Προφανώς αυτό εννοεί αλλά σχεδόν όλοι το λένε "δόντι" και όχι κεφάλωμα. Είναι τόσο ενοχλητικό σε κίνηση σε συνθήκες πόλης που σου έρχεται να βάλει φωτιά και να κάψει τη μοτό. Κανα δυό φορές το έχω διορθώσει σε φίλους που δεν ήθελαν να αλλάξουν καμπάνα με το dremel. Ξύσιμο μέχρι να εξαφανιστεί το δόντι. Το ένα μηχανάκι που βλέπω έτσι δουλεύει ακόμα. Ο άλλος το πούλησε και δεν ξέρω τι έχει γίνει

drifter
08/04/2019, 13:37
Προφανώς αυτό εννοεί αλλά σχεδόν όλοι το λένε "δόντι" και όχι κεφάλωμα. Είναι τόσο ενοχλητικό σε κίνηση σε συνθήκες πόλης που σου έρχεται να βάλει φωτιά και να κάψει τη μοτό. Κανα δυό φορές το έχω διορθώσει σε φίλους που δεν ήθελαν να αλλάξουν καμπάνα με το dremel. Ξύσιμο μέχρι να εξαφανιστεί το δόντι. Το ένα μηχανάκι που βλέπω έτσι δουλεύει ακόμα. Ο άλλος το πούλησε και δεν ξέρω τι έχει γίνειναι αυτο που λετε καταλαβαινω οτι κανουν πατουρα οι δισκοι και η καμπανα