PDA

View Full Version : F650GS - ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣ ΞΑΦΝΙΚΑ



AUFGEBRACHT
13/04/2019, 11:29
F650GS, μοντέλο άγνωστης χρονολογίας, η άδεια αναφέρει 2005, αλλά είναι το πρώτο μοντέλο, προ FL, μονόμπουζο. Ψιλοπαρατημένο, πρόσφατα απέκτησε νέο ιδιοκτήτη από ανταλλαγή αυτοκινήτου. Μπαταρία 4ετίας σχεδόν, η οποία όμως δούλευε μέχρι χτες. Σήμερα το πρωί παίρνει μπρος κανονικά, αν και στην πρώτη μιζιά γύρισε λίγο διστακτικά. Δούλεψε 2-3 λεπτά κανονικά και όταν μετά από 10 λεπτά έγινε νέα προσπάθεια, ξαφνικά τίποτα, γυρνάει η μίζα, αλλά δεν παίρνει. Προσπάθεια εκκίνησης με κροκοδειλάκια, αποτέλεσμα μηδέν. Φέρνω τη δικιά μου τη μπαταρία, την βάζουμε πάνω, κι εκεί που περιμέναμε θριαμβευτικό ξεκίνημα... πάλι τίποτα. Ανάβουν φώτα, κάνει τσεκ ο εγκέφαλος, ανάβει το λαμπάκι της πίεσης λαδιού, η μίζα γυρνάει, αυτό είναι όλο...

Τα μηχανολογικά δεν είναι το φόρτε μου, αλλά πιθανολογώ α) τρόμπα βενζίνης β) ανορθωτής γ) τπτ φαγωμένα καλώδια από ποντίκια ελέω ψιλοπαρατημένης κατάστασης. Άλλος έλεγχος δεν έγινε (πχ μπουζί, ασφάλειες) γιατί η βροχή διέκοψε τις προσπάθειες. Καμιά ιδέα;

telegonos
13/04/2019, 11:42
Με την δικιά σου καλή μπαταρία, γυρνάει πρόθυμα, αλλά δεν ξυπνάει το μοτέρ, σωστά;

Πολλά μπορεί να είναι.

Καταρχήν είναι δυο τα σύνδρομα. Το άμεσο, και το έμμεσο.

Το έμμεσο, είναι όλα όσα έκανε ΠΡΙΝ βάλεις την δική σου μπαταρία. Το άδειασμα της υπάρχουσας, που πήρε κι έσβησε, που γύρναγε ξεψυχισμένα, που δεν ξαναπήρε κ.ο.κ.

Το άμεσο, είναι γιατί δεν παίρνει τώρα που έχεις βάλει την δική σου καλή μπαταρία. (βενζίνη έχει; φτάνει στην τροφοδοσία; μύρισε βενζίνη η εξάτμιση αφού το γύρισες λίγη ώρα με την μπαταρία σου χωρίς να πάρει; ή είναι ηλεκτρικό το θέμα π.χ. λάδωσε το μπουζί από την προσπάθεια ΠΡΙΝ την δική σου μπαταρία και τώρα δεν κάνει σπινθήρα; ΒΓΑΛΕ ΜΠΟΥΖΙ ΝΑ ΔΕΙΣ)

Για το έμμεσο , είναι τόσο πολλά που μπορεί να συμβαίνουν, που δύσκολα να το πετύχουμε. Παίζει να έχει καεί ανορθωτής και να μην φορτίζει η μπαταρία και για αυτό να σταμάτησε μετά από λίγο, παίζει να μην τροφοδοτεί με βενζίνη σωστά, πολλά μπορεί να είναι.

Βγάλε μπουζί και δες κατάσταση για αρχή, όποτε βρεις ευκαιρία.

MAIK72
13/04/2019, 13:50
Φαίνεται για συχνό προβληματάκι στο μοντέλο
https://www.f650.co.uk/forums/showthread.php?9234-vapour-lock-when-the-tank-is-half-empty!!
https://www.youtube.com/watch?v=hjf8ANP_M8g

AUFGEBRACHT
13/04/2019, 15:13
Φαίνεται για συχνό προβληματάκι στο μοντέλο
https://www.f650.co.uk/forums/showthread.php?9234-vapour-lock-when-the-tank-is-half-empty!!
https://www.youtube.com/watch?v=hjf8ANP_M8g

Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι Funduro, εμείς μιλάμε για GS.

MAIK72
13/04/2019, 15:33
Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι Funduro, εμείς μιλάμε για GS.

και τα δύο; ΟΚ

MAIK72
13/04/2019, 16:37
Aντλία βενζίνης; Eδώ λέει για οξειδωμένο καλώδιο στο μοτεράκι της αντλίας. Και πως να την ελέγξεις
http://f650.com/forum/showthread.php?30345-2001-F650GS-stalled-won-t-start-acts-like-no-gas-but-yes-it-has-some
Δεν ξέρω να σε βοηθήσω περαιτέρω

Grafton 505
14/04/2019, 20:27
Η μίζα γυρνάει τον κινητήρα ή γυρνάει μόνη της ;

Acacius
14/04/2019, 21:56
Αν είναι θέμα επαφής στην αντλία βενζίνης, δε θα φαίνεται από το ότι δεν ακούγεται η αντλία ενώ θα έπρεπε να κάνει priming με το που γυρίζει ο διακόπτης;

AUFGEBRACHT
14/04/2019, 22:08
Βγάλαμε το μπουζί και είναι ΟΚ, είπα ότι το μηχανολογικό κομμάτι δεν είναι το φόρτε μου (θα μου πεις γιατί, είναι το οδηγικό σου;....σωστό κι αυτό), τώρα τι είναι το priming και το αν γυρίζει η μίζα ή και ο κινητήρας... πάντως με το που πατάς τη μίζα έχω την αίσθηση πως μυρίζω βενζίνη... την απάντηση θα δώσει συνεργείο ιαπωνικών μοτό, που βλέπει έλικα και παθαίνει αναφυλαξία :p

Grafton 505
14/04/2019, 22:46
Βγάλαμε το μπουζί και είναι ΟΚ, είπα ότι το μηχανολογικό κομμάτι δεν είναι το φόρτε μου (θα μου πεις γιατί, είναι το οδηγικό σου;....σωστό κι αυτό), τώρα τι είναι το priming και το αν γυρίζει η μίζα ή και ο κινητήρας... πάντως με το που πατάς τη μίζα έχω την αίσθηση πως μυρίζω βενζίνη... την απάντηση θα δώσει συνεργείο ιαπωνικών μοτό, που βλέπει έλικα και παθαίνει αναφυλαξία :p

:lol:

Βγάζεις το πιο εύκολο μπουζί και κοιτάς από την τρούπα, άμα έρχεται το πιστόνι, όταν πατάς την μίζα. Μπακάλικα πράγματα. :D

telegonos
14/04/2019, 22:49
To οτι μυρίζει βενζίνη, σημαίνει ότι φέρνει βενζίνη, δεν έχει θέμα η τροφοδοσία με καύσιμο, απλά για κάποιο λόγο, δεν το αναφλέγει.

Το μπουζί είναι καθαρό, οκ, αν το βάλεις στην μπουζόπιπα, και το γειώσεις πάνω στο μέταλο του πλαισίου, και δώσεις μίζα, βλέπεις ωραίο καθαρό γαλάζιο σπινθήρα από την ακίδα στον συλλέκτη;

Αν δεν βλέπεις καθόλου σπινθήρα ή βλέπεις κοκινοκίτρινες εκρηξούλες, τότε υπάρχει κάποιο θέμα ανάφλεξης ή έχει χαλάσει το μπουζί αντίστοιχα.

Τέσπα, αφού θα πάει σε επαγγελματία, θα το βρει αυτός.

AUFGEBRACHT
25/04/2019, 16:23
Feedback report: Τελικά σήμερα έμαθα πως ο "ένοχος" ήταν το TPS, και αν κατάλαβα καλά προκλήθηκε από το γεγονός του ότι η βενζίνη ήταν κάτι μήνες μέσα και η μηχανή ψιλοπαρατημένη. Ένας απλός καθαρισμός χρειάστηκε και ο κινητήρας πήρε αμέσως.

Grafton 505
25/04/2019, 22:01
TPS και βενζίνη δεν συνδέονται. Η παλιά βενζίνη δεν επηρεάζει και δεν έχει καμιά σχέση με το Throtle Positioning Sensor. Φαντάζομαι ότι καθάρισε τα σωληνάκια απλά.

AUFGEBRACHT
25/04/2019, 22:11
TPS και βενζίνη δεν συνδέονται. Η παλιά βενζίνη δεν επηρεάζει και δεν έχει καμιά σχέση με το Throtle Positioning Sensor. Φαντάζομαι ότι καθάρισε τα σωληνάκια απλά.

Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω - ή για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα η σύνδεση με τη βενζίνη, τώρα τι καθαρίστηκε και από τι καθαρίστηκε, θα σε γελάσω... Έχω την εντύπωση πως το TPS είναι αυτό:

406265

Grafton 505
25/04/2019, 22:17
Ναι αυτό είναι. Μετράει, σε μοίρες, την θέση της πεταλούδας έτσι ώστε ο εγκέφαλος να κανονίσει τα της ανάφλεξης τα σχετικά. Ψεκασμός και ποσότητα καυσίμου και σπινθηρισμός από το μπουζί.

Αν κουνηθεί το TPS βέβαια ένα από τα συμπτώματα είναι να μην παίρνει μπρος, αλλά συνήθως είναι το τελευταίο.

Θεωρώ ότι ο μάστορας καθάρισε με ένα καθαρισμό σε σωλήνες βενζίνης και ίσως έβγαλε την παλιά βενζίνη και έβαλε καινούργια.