PDA

View Full Version : Αλλοιωση λαδιου 2Τ



crazycamber
14/04/2019, 21:11
Καλησπερα, εχω σε ακινησια το διχρονο μου απο το 2011.
Ξερω οτι τα λαδια στα τετραχρονα αλλοιωνονται με τον καιρο και πρεπει να αντικαθιστανται, ακομα και αν δεν δουλευουν.
Ισχυει το ιδιο και για το λαδι της καυσης;
Ρωταω γιατι το δικο μου εχει ξεχωριστο δοχειο για το λαδι της καυσης.
Το λαδι ηταν καποιο της Bellray αν παιζει καποιο ρολο αυτο.

kostaskk
14/04/2019, 22:36
Για 10 ευρώ και 15 λεπτά να αδειάσεις το παλιό λάδι αξίζει να ρισκάρεις για πιστόνι,κύλινδρο,στρόφαλο έως και να μαζεύεις την μπιέλα από την άσφαλτο?

turogalos
15/04/2019, 16:32
Λογικά δεν θα έχει πάθει τίποτα. Δεν είναι λάδι που ήταν μέσα στον κινητήρα να έχει δουλέψει κα να χάσει κάποιες ιδιότητες λίπανσης.

ΑΝ τελικά αποφασίσεις να το αλλάξεις, να ξέρεις ότι θα είναι μανούρα μιας και δεν είναι μόνο το δοχείο. Από το δοχειο φεύγει σωληνάκι που πάει στην αντλία λαδιού (που είναι μέσα στην μετάδοση πίσω από το βαρούλκο), που με άλλο σωληνάκι πάει στο καρμπυρατέρ. Αν θελήσεις να αλλάξεις ΟΛΟ το λάδι πριν το ξαναβάλεις μπρος, θα πρέπει να εξαερώσεις το σύστημα μετά. Δεν θες να δουλέψει χωρίς λάδι μέχρι να έρθει φρέσκο από το δοχείο.

Αν σε καίει τόσο πολύ να τα αλλάξεις, ρούφα με μια χοντρή ένεση μέχρι τον πάτο του δοχείου και βάλε νέο λάδι. Μετά από 30-50χλμ θα έχει κάψει ότι είχε μέσα στα σωληνάκια.

crazycamber
15/04/2019, 19:17
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, δηλαδη η διαφορα με του τετραχρονου ειναι οτι δεν εχει δουλευτει, αρα δεν εχουν προστεθει η αλλοιωθει καποια στοιχεια του σωστα;
Μονο απο την πολυκαιρια δηλαδη το αδουλευτο λαδι δεν αλλοιωνεται ετσι;
Οντως το ειχα διαβασει στο manual οτι θελει εξαερωση στα σωληνακια που πανε στην αντλια και για αυτο το φοβομουν να το αλλαξω.
Μην εχει εγκλωβιστει καμια φυσσαλιδα μεσα και κανω κακο αντι για καλο.

kostaskk
15/04/2019, 21:23
Μπα. Παίρνει υγρασία.

crazycamber
15/04/2019, 21:35
Μπα. Παίρνει υγρασία.

:uplate: Aμαν...:sick::sick::sick:
Δεν το γλυτωνω μου φαινεται, αλλωστε 8 χρονια ειναι πολλα.
Αν και το ειχα μεσα στο σπιτι ολα αυτα τα χρονια...

pano kato
16/04/2019, 08:09
Βγαλε με μια συριγγα το λαδι απτο δοχειο και βαλε καινουριο. Βγαλε το σωλινακι που φερνει λαδι στο καρμπ και περαστο σενα μικρο δοχειο, πιαστο μενα ταιραπ οπου σε βολευει και ταποσε την εισοδο λαδιου στο καρμπ. Βαλε βενζινολαδο στο ρεζερβουαρ και κανε μια βολτα ωσπου η αντλεια λαδιου να φερει καινουριο λαδι στο δοχειο. Συνδεσε το σωλινακι στο καρμπ βαλε καθαρη βενζινη, και ετοιμος!:D

turogalos
16/04/2019, 08:28
Μπα. Παίρνει υγρασία.

Μήπως μπερδεύεις τα υγρά φρένων με τα λάδια; Από πότε το λάδι ανακατεύεται με το νερό;

Άσε που και ο αέρας που ρουφάνε οι κινητήρες είναι γεμάτος υγρασία (εδικά τον χειμώνα στην Ελλάδα). Μην βάζουμε το παλικάρι σε ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

toyar
16/04/2019, 09:11
Μετά από 8 χρόνια ακινησία θα πρέπει να ανησυχεις για τσιμουχες στροφαλου κι όχι για το λαδι

kostaskk
16/04/2019, 11:45
Σε μανουαλ αγωνιστικής χρήσης έχω δει η honda να λέει χρήση του λαδιού μέσα σε 24ωρες η ποιο γρήγορα σε μέρες με πολύ υγρασία. Βέβαια μπορεί να έλεγε για παλιά λάδια, μίξη μόνο στο ντεπόζιτο. αυτά μόνο για τρόμπα λαδιού ίσως αντέχουν παραπάνω αλλά γενικά έχω δει αλλοιώσεις σε πολυκαιρισμενα ανοικτά δοχεία σε μορφή άσπρων καταλοίπων που άνετα βουλώνουν διόδους. Και η castrol είχε βγάλει μια εποχή ανάκληση για νερό σε 2τ λαδια. Από την στιγμή που ανοιγει το δοχείο η προορισμένη χρήση του είναι να τελειώσει σε 1-2 μήνες. Άντε χρονο.. όχι 8 χρόνια μετα

daz
16/04/2019, 12:29
Μήπως μπερδεύεις τα υγρά φρένων με τα λάδια; Από πότε το λάδι ανακατεύεται με το νερό;

Από πότε δεν το κάνει? Τα λάδια "ρουφάνε" την υγρασία και την παγιδεύουν.


Άσε που και ο αέρας που ρουφάνε οι κινητήρες είναι γεμάτος υγρασία (εδικά τον χειμώνα στην Ελλάδα). Μην βάζουμε το παλικάρι σε ταλαιπωρία χωρίς λόγο.

Σωστά! Ρουφάνε την υγρασία και οξειδώνονται! Βέβαια μεσα σε έναν κινητήρα που έχει δουλέψει έστω και λίγο έχουν ακόμα περισσότερους λόγους να οξειδωθούν. Δεν είναι τυχαίο που οι κατασκευαστές ζητούν αλλαγές κάθε χρόνο ανεξάρτητα απ' τη χρήση.

daz
16/04/2019, 12:35
Μάγκες μη το συζητάμε πολύ. Ακόμα και τα λάδια που βρίσκονται στην αρχική τους συσκευασία η οποία έχει ανοιχτεί, μετά από τόσα χρόνια έχουν οξειδωθεί και θέλουν πέταμα (ανακύκλωση).

Σε ιδανικές συνθήκες, (μακριά από υγρασία, αρχική συσκευασία) μπορούν να αντέξουν το πολύ 3 χρόνια.

Το ίδιο και τα υγρά φρένων.

OldMan
16/04/2019, 14:07
Μάγκες μη το συζητάμε πολύ.
Το "πολυ" μΕ αρεσε ρε μελανοφορε..

Ανοιγουμε κουβεντες για της ψωλης μας το χαβα και δίνουμε και βαση να 'ουμ'..

Δηλ. εγω που ανακαλυψα κατι ξεχασμενες πλαστικες εφεδρικες μανετες πισω απο την μασκα του ΚΤΜ απο το 2004 να ερθω και να ξεκινησω μουχαμπετι για την πιθανη γηρανση του υλικου σε σχεση με τις περιβαλλοντικες συνθηκες και αν ειναι ασφαλες να τις τσαρουχώσω σε περίπτωση που θα φευγω με τα μουτρα στον γκρεμό..?? :smokin:

crazycamber
16/04/2019, 15:42
Το "πολυ" μΕ αρεσε ρε μελανοφορε..

Ανοιγουμε κουβεντες για της ψωλης μας το χαβα και δίνουμε και βαση να 'ουμ'..

Αδερφε αυτο για εμενα πηγαινε που ανοιξα το θεμα;

crazycamber
17/04/2019, 09:24
Παριστανεις και τον moderator τρομαρα σου...:facepalm:

Bowleno
17/04/2019, 11:13
Παριστανεις και τον moderator τρομαρα σου...:facepalm:

Είδες να κάνει παράθεση σε σένα η απάντηση του;

daz
17/04/2019, 11:49
Παριστανεις και τον moderator τρομαρα σου...:facepalm:

Είναι ο χειρότερος που έχουμε! Αν ρωτήσεις όλους τους παλιούς χρήστες εδω μέσα, έχουν όλοι πρόβλημα μαζί του.

crazycamber
17/04/2019, 12:30
Γραφει στο θεμα που εχω ανοιξει εγω το παρακατω αμιμητο:

"Ανοιγουμε κουβεντες για της ψωλης μας το χαβα και δίνουμε και βαση να 'ουμ'..

Δηλ. εγω που ανακαλυψα κατι ξεχασμενες πλαστικες εφεδρικες μανετες πισω απο την μασκα του ΚΤΜ απο το 2004 να ερθω και να ξεκινησω μουχαμπετι για την πιθανη γηρανση του υλικου σε σχεση με τις περιβαλλοντικες συνθηκες και αν ειναι ασφαλες να τις τσαρουχώσω σε περίπτωση που θα φευγω με τα μουτρα στον γκρεμό..??

Αναφερεται σαφως σε εμενα με το "ανοιγουμε κουβεντες" και με σαφως απαξιωτικο τροπο με το "για της ψωλης μας το χαβα και δίνουμε και βαση να 'ουμ'.."
Πρωτον, γραφω σε φορουμ για ενα σαφως τεχνικο θεμα, και ρωταω για κατι που μπορει να βοηθησει και καποιον αλλον σαν αναφορα.
Και παραλληλιζει το θεμα με την αστοχη αναφορα στις πλαστικες μανετες του.

Και δευτερον που την ξερει την ψωλη του καθενος και τον χαβα της;

Εκτος αν νομιζει οτι ειναι μεσα στα πλαισια του moderation η αγενεια και η απαξιωση των χρηστων!
Προσπαθω να ειμαι πολυ ευγενικος με οσους απαντησαν, και να τους ευχαριστησω για τις απαντησεις τους.
Αλλα αυτη η συμπεριφορα στο θεμα μου ειναι ανεπιτρεπτη και του την επιστρεφω! (να' ουμ')...

OldMan
17/04/2019, 13:20
Αδερφε αυτο για εμενα πηγαινε που ανοιξα το θεμα;

Οχι και αδερφε ρε φιλαρακι..
(όπως δεν ξερω της φωλης σου τον χαβα ετσι δεν ξερεις και το δικο μου γονιδίωμα..)

Τωρα, αν αυτο πηγαινε σε σενα ή όχι, όπως θελεις παρτο..;)

Και που'σαι.. Μη βαφτίζουμε ότι μας ερθει στο κεφαλι "Τεχνικό θέμα"..

SeniorCanardo
17/04/2019, 13:25
Είναι ο χειρότερος που έχουμε! Αν ρωτήσεις όλους τους παλιούς χρήστες εδω μέσα, έχουν όλοι πρόβλημα μαζί του.

Χα χα, και οι νέοι χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα!:roflmao:

OldMan
17/04/2019, 13:31
Χα χα, και οι νέοι χρήστες έχουν το ίδιο πρόβλημα!:roflmao:

Μπαααα.. Προσπαθουν επισταμενως, οφειλω να ομολογησω, να το αποκτησουν αλλα εχω τρεξιματα και δεν...

crazycamber
17/04/2019, 13:34
Αφου δεν γουσταρεις να βλεπεις θεματα πλην της αρεσκειας σου, τι το ηθελες το μοντεριλικι θα ηθελα να ηξερα.
Ξεχασα να σε ρωτησω, επρεπε να το βαλω στο section της καλαθοπλεκτικης!
Να σε χαιρονται αυτοι που σε ορισαν τσιφλικα του φορουμ!:lol: