PDA

View Full Version : SV1000N, νέος κάτοχος



lospsi
15/04/2019, 07:02
Τελικά, μετά από αρκετό χάζεμα και σκέψη, πήρα ένα SV1000N. Το μηχανάκι είναι του κουμπάρου μου, πρώτο χέρι και καθόταν πίσω από μια πυλωτή για πάνω από ένα χρόνο...
Οπότε, αρχικά θα πέσει λίγο φροντίδα και θέλω την γνώμη σας.
Η μηχανή ήταν από σέρβις, παρόλα αυτά θα κάνω αλλαγή λαδιών/φίλτρου λαδιού, υγρών φρένων/συμπλέκτη (είναι μαύρα άρα δεν ξέρω αν είχαν αλλαχθεί), φρέσκο παραφλού, φρέσκια βενζίνη, καθάρισμα φίλτρου αέρα. Επίσης, θα τοποθετηθεί πίσω αμορτισέρ που θα γίνει revalving. Η μηχανή ήδη έχει σωληνάκια υψηλής, εξατμίσεις Yoshimura, φίλτρο DNA, ohlins ελατήρια εμπρός.

Ερωτήσεις:
- Υγρά φρένων να βάλω 5.1 ή να παραμείνω στα dot 4? Δεν θυμάμαι ποιά δεν είναι συμβατά (τα dot 5?)
- φίλτρο αέρα, το πλένω με χλιαρό νεράκι μόνο, βάζω κάποιο λαδάκι όπως στα K&N, φύσημα με πίεση απαγορεύεται?
- Στα μπροστινά είχε γίνει σέρβις αλλά μετά η μηχανή ακινητοποιήθηκε. Θα χρειαστεί να ξαναλλάξω τα λάδια ή όχι?

Γενικά, αν και έχω κάνει κάποιες από τις παραπάνω δουλειές στο παρελθόν, είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ ολοκληρωτικά με μια μηχανή και την "ανάσταση" της. Οπότε θα είναι μια κατάσταση work in progress:D
Υποτίθεται ότι θα προσπαθήσω να κάνω και την τοποθέτηση του πίσω αμορτισέρ καθώς και έλεγχο/γρασάρισμα του μοχλικού αλλά θα δούμε πως θα πάει μέχρι εκεί.

Τώρα, γιατί SV?
Γιατί είναι τίμιο, φθηνό, φαίνεται εύκολο στην βασική του συντήρηση, με κάποιες μικρές αλλαγές στις αναρτήσεις (λένε ότι) γίνεται αξιόλογο. Για μένα που θέλω κάτι φθηνό για να γυρνάω 2-3 φορές τον χρόνο Μέγαρα, νομίζω ότι είναι ταμάμ.

bulmont
15/04/2019, 07:17
:beer::beer::beer:


Καλά χιλιόμετρα και πολλά να ΄χεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

telegonos
15/04/2019, 07:38
Ερωτήσεις:
- Υγρά φρένων να βάλω 5.1 ή να παραμείνω στα dot 4? Δεν θυμάμαι ποιά δεν είναι συμβατά (τα dot 5?)
Το 5.1 έχει υποτίθεται ψηλότερο σημείο βρασμου, οπότε σε χρήση με εντονα φρενα και συνεχόμενα επί ώρα, αντεχει περισσότερο στο βρασιμο. ότι και να βάλεις να το αλλάζεις όσο πιο συχνά, μόνο καλο κάνεις. Δεν είναι και κανά έξοδο. Τα dot5.σκετο είναι υγρό σιλικόνης, και είναι ασύμβατο με τα υγρά με γλυκόλες (dot4, dot5.1), αλλά μπορει να μπει και αυτο, αν λυθει τελειως το συστημα των φρένων, καθαριστει εξονυχιστικα από τα παλιο υγρό, και μπει τελείως σκέτο και από την αρχή dot5. Δεν έχει νόημα βέβαια να κάνεις κάτι τέτοιο.
- φίλτρο αέρα, το πλένω με χλιαρό νεράκι μόνο, βάζω κάποιο λαδάκι όπως στα K&N, φύσημα με πίεση απαγορεύεται?
Ανάλογα τι φίλτρο(α) έχει μέσα. Η ΔΝΑ τι συντήρηση λέει να του κάνεις;
- Στα μπροστινά είχε γίνει σέρβις αλλά μετά η μηχανή ακινητοποιήθηκε. Θα χρειαστεί να ξαναλλάξω τα λάδια ή όχι?
όταν η μηχανή κάθεται πολύ καιρό, είναι συχνό φαινόμενο να πιέζονται μονόμπαντα οι τσιμούχες, και μόλις την ξανακυκλοφορείς, αρχίζουν τα δακρύσματα. Είναι λαχείο η φάση αν θα σου κάτσει. Αν δακρύσουν, τις αλλάζεις και αυτές και το λάδι. Αν δεν δακρύσουν, δες πως πάει, και βλέπεις αν χρειάζεται κάτι. Δεν παθαίνει τίποτα το λάδι της ανάρτησης, ειδικά αν ήταν προστατευμένη η μηχανη σε πυλωτή και δεν έτρωγε βροχή.






Καλοτάξιδο και καλόστριφτο ;)

lospsi
15/04/2019, 07:55
Ευχαριστώ παιδιά!

@telegonos
φίλτρο έχει DNA. Ξέχασα να ρωτήσω επίσης τι ψυκτικό βάζω.Το μάνουαλ λέει ethenol glycol αντιψυκτικό και ΟΧΙ alcohol based. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Στο μπουκαλάκι θα έχει τα συστατικά?
Λάδια το μάνουαλ λέει 10/40, μένω αυστηρά σε αυτό ή βάζω το κλασσικό 10/50??

RaGe_Raptor
15/04/2019, 09:04
Ευχαριστώ παιδιά!

@telegonos
φίλτρο έχει DNA. Ξέχασα να ρωτήσω επίσης τι ψυκτικό βάζω.Το μάνουαλ λέει ethenol glycol αντιψυκτικό και ΟΧΙ alcohol based. Πρακτικά τι σημαίνει αυτό? Στο μπουκαλάκι θα έχει τα συστατικά?
Λάδια το μάνουαλ λέει 10/40, μένω αυστηρά σε αυτό ή βάζω το κλασσικό 10/50??

10w-40 λέει το Αγγλικό manual, 15w50 γράφει το μεταφρασμένο ελληνικό. Για το καλοκαίρι καλό είναι το 10w-50 (και για τον ελληνικό χειμώνα, βασικά)

Βάλε ένα organic ψυκτικό όπως το valeo protectiv 50 και θα είσαι οκ.

telegonos
15/04/2019, 09:24
Ξέχασα να ρωτήσω επίσης τι ψυκτικό βάζω.Το μάνουαλ λέει ethenol glycol αντιψυκτικό και ΟΧΙ alcohol based.

Η αιθυλενογλυκόλη (ethenol glycol) είναι το πιο σύνηθες πρόσθετο που έχει το σύστημα ψύξης στο νερό, για να μην παγώνει τον χειμώνα. Εϊναι μάλλον απίθανο, να βγεις στην αγορά, να ψάξεις κάποιο ψυκτικό διάλλειμα και να μην είναι κάτι του στυλ 75% νερό, 25% αιθυλενογλυκόλη. Θα πρέπει να ψάξεις κάτι πολύ εξειδικευμένο, να βασίζεται σε ΑΛΛΗ αντιπαγωτικη ουσία.

Το περίεργο με αυτό που είδες και μετέφερες, είναι ότι η αιθυλενογλυκόλη ή 1,2-αιθανοδιόλη όπως είναι το σωστό επιστημονικό όνομα, υπάγεται στις αλκοόλες, οπότε αυτό που λέει η φράση είναι του στυλ ''βαλε αιθυλενογλυκόλη που είναι αλκοόλη αλλά μην βάλεις αλκοόλη'' :confused: .

Αλκοόλες, λέγονται οι ενώνεις που έχουν -ΟΗ (ρίζα με ένα οξυγόνο-υδρογόνο) σε ένα τουλάχιστον άνθρακα του μορίου.
1,2αιθανοδιόλη δλδ HO-CH2-CH2-OH , σημαίνει, το ΑΙΘ πάει να πει ότι έχει 2 άτομα άνθρακα, το ΑΝ ότι είναι κορεσμένοι οι δεσμοί, και το ΔΙΟΛΗ ότι έχει ΔΥΟ ρίζες -ΟΗ. τα 1,2 μας λένε ότι είναι στον άνθρακα 1 το ένα -ΟΗ και στον άνθρακα 2 το άλλο -ΟΗ . Το σύνηθες οινόπνευμα για παράδειγμα είναι ''αιθανόλη'' CH3-CH2-OH : 2 άνθρακες, κορεσμένοι, μια ρίζα -ΟΗ.

Επί του πρακτικού τώρα, απλά πάρε ένα επώνυμο διάλυμα και όχι κάτι πολύ χύμα στο τελευταίο ράφι του ξεχασμένου βενζινάδικου. Μην ξεχάσεις αφού αδειάσεις-γεμίσεις, και δουλέψει λίγη ώρα το μοτέρ και βγάλει τον όποιο αέρα πάνω, να συμπληρώσεις αν χρειάζεται μετά.

p@nos
15/04/2019, 10:10
στον ενα χρονο που καθεται το μηχανακι στο γκαραζ, αλλαξε λαδια μονο, και λιωσε το στη βολτα...αντε αμα εισαι και σουπερ μερακλης αλλαξε και υγρα φρενων...δε χρειαζεται κατι αλλο...στη χειροτερη περιπτωση να χρειαστει μπαταρια αν αδειασε τελειως...

lospsi
15/04/2019, 10:53
στον ενα χρονο που καθεται το μηχανακι στο γκαραζ, αλλαξε λαδια μονο, και λιωσε το στη βολτα...αντε αμα εισαι και σουπερ μερακλης αλλαξε και υγρα φρενων...δε χρειαζεται κατι αλλο...στη χειροτερη περιπτωση να χρειαστει μπαταρια αν αδειασε τελειως...

Κοίτα, πέρα ότι μου αρέσει που θα ασχοληθώ, η μηχανή ήταν σε εξωτερικό χώρο, κουκουλωμένη. Επίσης, ήταν από σέρβις αλλά τι εργασίες έγιναν σε αυτό? Ο κουμπάρος μου δεν θυμάται, εγώ που κοίταξα στα δοχεία των υγρών φρένων και συμπλέκτη, στο μεν πρώτο τα υγρά είχαν σκουρίνει αρκετά, στο δε δοχείο υγρών συμπλέκτη τα υγρά ήταν κατράμι...

Τηλέγονε, ίσως δεν σου μετέφερα σωστά τι λέει στο manual, επισυνάπτω την φωτό.

GogosLux
15/04/2019, 10:55
Καλορίζικο ΚΑΙ να το χαρείς !! :beer:

telegonos
15/04/2019, 11:04
Α μην αναμίξεις με άλλου είδους λέει. ΟΚ, λύθηκε η απορία.

Το ίδιο με το δικό σου, είχε φίλος στην Καλαμάτα, και το είχα κάνει μια σύντομη βόλτα. Σε σχέση με το VTR1000SP2 που με είχε ταξιδέψει εκείνη την ημέρα στην Καλαμάτα, θυμάμαι πόσο απείρως πιο εύκολο ήταν το SV, παρότι V2 1000ρι το ένα, V2 1000ρι και το άλλο.

Απότι βλέπω μια συχνή βελτίωση στο μοντέλο από όσους το ''κυνηγάνε'' είναι κομπλέ μπροστινό από GSXR

406099

sapila racing
15/04/2019, 11:49
Καλά χιλιόμετρα, να την ευχαριστηθείς! :beer:

karellen
15/04/2019, 11:57
Το ίδιο με το δικό σου, είχε φίλος στην Καλαμάτα, και το είχα κάνει μια σύντομη βόλτα. Σε σχέση με το VTR1000SP2 που με είχε ταξιδέψει εκείνη την ημέρα στην Καλαμάτα, θυμάμαι πόσο απείρως πιο εύκολο ήταν το SV, παρότι V2 1000ρι το ένα, V2 1000ρι και το άλλο.


Αυτό?

406102

lospsi
15/04/2019, 12:07
Α, ωραίο SV!
Οι εξατμίσεις είναι dominator? Έχει γίνει κάποια πατέντα 2 σε 1 γιατί διακρίνω λίγο διαφορετικούς τους λαιμούς...

Γενικά, ο V2 της Suzuki είναι πολύ ομαλός και ελαστικός, καμία σχέση με αυτόν της Aprilia πχ που γνωρίζω καλά. Επίσης, εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι ενώ φαίνεται χαμηλό, βολεύομαι σχετικά άνετα πάνω στατικά. Περί αναρτήσεων, γνωρίζω για την μεταροπή με μπροστινά από GSXR, όπως και πίσω που βάζουν αμορτισέρ από K4 1000. Δεν θα ασχοληθώ προς το παρόν, θα πάρω μόνο το μαμά πισινό και θα του κάνω ένα σερβις/revalving/αλλαγή ελατηρίου και βλέπουμε. Μπροστά έχει ήδη ελατήρια, πρέπει να δω σκληρότητα όμως...

karellen
15/04/2019, 15:23
Α, ωραίο SV!
Οι εξατμίσεις είναι dominator? Έχει γίνει κάποια πατέντα 2 σε 1 γιατί διακρίνω λίγο διαφορετικούς τους λαιμούς...


Dominator αλλά 2->2,βγάζει και δεύτερο τελικό από την άλλη.
Καλοτάξιδο και το δικό σου και πάντα όρθιος! :beer:

telegonos
15/04/2019, 16:33
Αυτό?

Ίδιο χρώμα ναι, τώρα αν είναι το ίδιο, 2007 το είχα δει εγώ. Θάνος, εκπαιδευτικός (τότε) ο φίλος, είχε (τότε) κι ένα bros 400 αν σου λέει κάτι.

Πόσα γκρι SV1000N να έχει πια στην Καλαμάτα;

karellen
15/04/2019, 16:35
Δύο.

telegonos
15/04/2019, 16:38
Δύο.

''Τουλάχιστον δύο''

:lol:

karellen
15/04/2019, 16:50
Στην αρχή έγραψα 2 αλλά δεν μ' άφησε η πλατφόρμα,ήθελε τουλάχιστον 3 χαρακτήρες :lol:

νεοσσός
15/04/2019, 18:41
Με γεια! Καλοτάξιδο!

Ένα ακόμα μηχανάκι θα αξιοποιηθεί από το νέο χαρούμενο ιδιοκτήτη του.

kyo
15/04/2019, 19:02
καλοριζικη ωραια μοτοσυκλετα.

KonstantinS
16/04/2019, 05:50
Καλο ταξιδο .
Χαμηλωσε 5mm το μπροστινο και θα δεις αρκετη διαφορα στο πως μπενει στα κλειστα [ειδικα για τα Μεγαρα].

lospsi
16/04/2019, 06:41
Ευχαριστώ παιδιά!


Καλο ταξιδο .
Χαμηλωσε 5mm το μπροστινο και θα δεις αρκετη διαφορα στο πως μπενει στα κλειστα [ειδικα για τα Μεγαρα].

Μάλλον θα το σηκώσω λίγο πίσω με άλλα λαμάκια στο μοχλικό.

pektis
16/04/2019, 08:53
Καλοταξιδο!:beer:

lospsi
23/06/2019, 19:45
Κάναμε και την πρώτη γυροβολιά στα Μέγαρα.
ΟΚ, δεν είναι Tuono αλλά για ξεχαρμάνιασμα, καλό είναι. Δεν έκανε κιχ, δεν διαμαρτυρήθηκε, τουλάχιστον στους ρυθμούς που μπορούσα να πάω...https://i.imgur.com/5SnsQheh.jpg

thanosgp
27/06/2019, 18:05
Πάντα όρθιος με το εργαλείο ,απέκτησες έναν από τους καλύτερους κινητήρες μοτό!

RaGe_Raptor
27/06/2019, 19:15
Κάναμε και την πρώτη γυροβολιά στα Μέγαρα.
ΟΚ, δεν είναι Tuono αλλά για ξεχαρμάνιασμα, καλό είναι. Δεν έκανε κιχ, δεν διαμαρτυρήθηκε, τουλάχιστον στους ρυθμούς που μπορούσα να πάω...https://i.imgur.com/5SnsQheh.jpg

Ωραίος. Βάλε μπροστινό gsxr με ακτινικές και καλό αμορτισέρ, λέμε.

Παρεπιπτόντως, ο σύνδεσμος που έβαλες βγάζει αυτό :D
Χαριτωμένο, δε λέω...
407654

lospsi
28/06/2019, 06:45
Μπα, δεν νομίζω να ασχοληθώ άλλο, το έχω ήδη βάλει αγγελία. Δεν με τρελαίνει, θέλω κάτι πιο όρθιο (μάλλον).
Το μοτεράκι του πάντως όντως είναι πολύ καλό και γραμμικό.

(φωτό κανονική ακολουθεί):lol::lol::lol: