PDA

View Full Version : αγορά μοτοσυκλέτας



vasilisch
26/04/2019, 03:44
καλησπέρα σας.προσφατα μετακόμισα με τη γυναίκα μου σε χωριό και πρέπει να κάνω καθημερινά μια απόσταση 40 - 45 χλμ όπου το 90 % της διαδρομής είναι σε εθνική. με το αμαξι δεν βγαίνω από το θέμα βενζίνης γιατί θέλω περίπου κάθε μέρα 5 ευρώ καθημερινά.οποτε ψάχνω κάποια μηχανή να κάνω αυτή την απόσταση όσο πιο οικονομικά γίνεται. budget είναι μέχρι 3.000
δεν θέλω αυτοματα...και το δοκίμασα αν γίνεται με παπι αλλά δεν παλεύεται ...υπόψιν είμαι 1.83

korkod
26/04/2019, 05:44
http://www.sym.gr/vf185/ εάν θες κάτι καινούργιο οικονομικό πας άνετα με 110-120 χιλιόμετρα σταθερά.
Πλεονεκτήματα είναι καινούριο έχει εγγύηση 2 χρόνια εάν θυμάμαι καλά. καεί λιγότερο από 2.5 λίτρα στα 100. 150 χιλιόμετρα περίπου τελική. Έχει abs στήσιμο μηχανης σουλουπι παπιου είναι 6 ταχυτο με συμπλέκτη Οικονομικότερη συντήρηση σε σχέση ένα με ενα σκούτερ 250 cc η μία μηχανή. Και το βασικότερο κοστίζει λιγότερο από 3Κ. Εάν θες κάτι πιο γρήγορο που δεν νομίζω να το χρειάζεσαι για την χρήση που θέλεις να κάνεις , τότε κοίτα σε μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού

toyar
26/04/2019, 06:36
Εθνική καλύτερα και οικονομικότερα από το αυτοκίνητο δεν θα πας με μηχανή
Όπως είδες το παπί δεν παλεύεται
Με τα 3000 για αγορά + τα έξοδα της μηχανής βάζεις βενζίνη για χρονια

panavour
26/04/2019, 07:41
αμαξι 5 ευρω παπι 2,5 ευρω επι 5 , 12,5 ευρω την εβδομαδα.επι 47 εβδομαδες -λογω αδειας- ισον 587,5 βενζινη τον χρονο λιγωτερο αρα σε 5,1 χρονια εχεις αποσβεσει το παπι βαλε και ασφαλεια και τελη κλπ σε 5,5. Βαλε και κινδυνο κλπ Αστο καλυτερα.ΑΝ παρεις μηχανη που καιει περισσοτερο τοτε η αποσβεση θα γινει σε 8 χρονια:wave2:

Eiver
26/04/2019, 09:47
...

νεοσσός
26/04/2019, 10:14
Θα συμφωνήσω με κάποιους από τους προλαλήσαντες. Θεωρώντας ότι θα κρατήσεις το αμάξι, τότε προστίθενται:

- Κόστος αγοράς μοτοσυκλέτας.
- Ασφάλεια μοτοσυκλέτας. Αν μπει και η σημαντική ασφάλεια κλοπής, αυξάνεται πολύ το κόστος. Αν πληρώσεις parking κοντά στη δουλειά σου για να είναι ασφαλής, έχεις επιπλέον πάγια έξοδα.
- Εξοπλισμός ασφάλειας αναβάτη.
- Τέλη κυκλοφορίας και ΚΤΕΟ.
- Συντήρηση μοτοσυκλέτας.


Ενώ αφαιρείται:

- Μειωμένη χιλιομετρική συντήρηση αυτοκινήτου. Αλλά παραμένει η χρονική. Για παράδειγμα λάστιχα και λάδια πρέπει να αλλάζεις σε τακτά χρονικά διαστήματα, ακόμα κι αν το αμάξι κινείται ελάχιστα.
- Η διαφορά στην κατανάλωση βενζίνης.

Τι αμάξι έχεις; Αν έχεις κανένα δίλιτρο εκτός δρόμου, με βενζίνη, η κατανάλωση είναι απαγορευτική. Κάποια σύγχρονα αμάξια χαμηλού κυβισμού μπορούν να ρίξουν την κατανάλωση σε 4 L/100 km, αν κινείσαι με σταθερή ταχύτητα 60 km/h, ενώ η κατανάλωση διπλασιάζεται αν κινείσαι με 130 km/h. Σε diesel, υγραέριο ή φυσικό αέριο, η κατανάλωση πέφτει πολύ πιο χαμηλά.


Κινούμενος με παπί στην εθνική οδό (αναφέρεσαι σε αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακή εθνική οδό; ) με 60 km/h θα κάψεις 2 L/100 km. Με τη μοτοσυκλέτα που ζητάς, θέλεις τουλάχιστον 3 L/100 km. Σε μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού, πάμε στα 4 L/km και είσαι κοντά στην κατανάλωση αμαξιού με diesel/υγραέριο. Και όλα αυτά για χαμηλές ταχύτητες. Αν θέλεις οικονομία σε ανοικτό δρόμο, αναγκαστικά μειώνεις την ταχύτητα κάτω από τα 80 km/h και σίγουρα ξεχνάς τριψήφια νούμερα και έντονες επιταχύνσεις. Νομίζω ότι απόσβεση πάει σε βάθος ετών και υπάρχουν τα εξής αρνητικά:

- Με χαμηλή ταχύτητα σε σχέση με την ταχύτητα ροής, με μοτοσυκλέτα, είσαι εκτεθειμένος στην αφηρημάδα των ταχέως κινούμενων οδηγών που θα σε προσπερνούν.
- Είσαι εκτεθειμένος σε καιρικά φαινόμενα, ειδικά τους χειμερινούς μήνες.
- Μειώνεται η ασφάλειά σου.

vasilisch
26/04/2019, 21:30
ένα Peugeot 307 του 06 έχω.με 90 χλμ ταχύτητα καίει περίπου 6lt/100 .Ο δρόμος είναι εθνική από το χωριό μέχρι τα Χανιά. είναι αυτές οι μικρές "εθνικές"που είναι σε πολλά σημεία εδώ στην Κρήτη. επειδή είμαι άσχετος με αυτά είπα να ρωτήσω γιατί θεωρούσα πως οι καταναλώσεις μηχανών μικρού κυβισμού καίνε λίγο.το sym που είπε ο φίλος πιο πάνω φαίνεται Καλή ιδέα πάντως.σας ευχαριστώ όλους για αυτά που γράψατε!

bmwr1100gs
26/04/2019, 22:48
Καλησπέρα,

Βάζεις υγραέριο στο αυτοκίνητο και κάνεις την δουλειά σου εύκολα και οικονομικά.

basilis_k6
26/04/2019, 23:23
Καλησπέρα,

Βάζεις υγραέριο στο αυτοκίνητο και κάνεις την δουλειά σου εύκολα και οικονομικά.

αυτο^

και εγω το ιδιο εκανα και οταν πρεπει να παρω μηχανη κλαιω

νεοσσός
26/04/2019, 23:45
ένα Peugeot 307 του 06 έχω.με 90 χλμ ταχύτητα καίει περίπου 6lt/100 .Ο δρόμος είναι εθνική από το χωριό μέχρι τα Χανιά. είναι αυτές οι μικρές "εθνικές"που είναι σε πολλά σημεία εδώ στην Κρήτη.
Δοκίμασε να κινηθείς χωρίς να περνάς τα 60 km/h και χωρίς έντονες επιταχύνσεις-φρεναρίσματα, με πρόβλεψη του δρόμου. Αν το αμάξι σου είναι 1.400cc, θα ρίξεις τη μέση κατανάλωση κάτω από 5 L/100 km.

Το υγραέριο είναι μία λύση, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις η μετατροπή μειώνει την αξιοπιστία του αυτοκινήτου.

BLiTzER
27/04/2019, 00:12
Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.

νεοσσός
27/04/2019, 00:30
Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.
Στις κατηφόρες, με ενεργό τον κινητήρα, αν έχεις ταχύτητα στο κιβώτιο και αφημένο το συμπλέκτη, τα αμάξια με ψεκασμό, διακόπτουν τελείως την παροχή καυσίμου, οπότε γλιτώνεις ακόμα και την κατανάκλωση που έχεις στο ρελαντί. Με το συνδυασμό αυτό, έχεις μηδενική κατανάλωση, λίπανση και ψύξη του κινητήρα, φόρτιση της μπαταρίας, δε ζεσταίνονται και δε φθείρονται τα φρένα, ενώ παράλληλα διατηρείς καλύτερο έλεγχο του αυτοκινήτου.

Με σβηστό κινητήρα, δε λειτουργεί στα αμάξια η αντλία των φρένων. Ξέρω ότι κάνεις πλάκα, απλά βρήκα αφορμή για να γράψω μερικές πληροφορίες.

telegonos
27/04/2019, 03:01
Με σβηστό κινητήρα, δε λειτουργεί στα αμάξια η υποβοήθηση της δύναμης στο πεντάλ του φρένου μέσω υποπίεσης του μοτέρ.

Έτσι για το αληθές του θέματος. Μια χαρά λειτουργεί η αντλία και το φρένο, απλά θέλει πιο πολύ δύναμη.

kerasaki
27/04/2019, 03:10
Εχεις καποιο φρένο για 1-2 τρομπαρισματα.
Μετα ειναι απλα για να παθαινεις ανάκοπη, πρεπει να ανεβεις με 150 κιλα δυναμη πανω στο πεντάλ.

teogtp
27/04/2019, 10:52
Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.

Και να ανεβάσει την πίεση στα ελαστικά κοντά στο 45psi για να μειώσει τον συντελεστή τριβής.

νεοσσός
27/04/2019, 11:26
Και να ανεβάσει την πίεση στα ελαστικά κοντά στο 45psi για να μειώσει τον συντελεστή τριβής.
Ισχύει αυτό που λες, διότι ο συντλεστής τριβής κύλισης εξαρτάταται άμεσα από την πίεση του ελαστικού. Όμως φθείρεις ανομοιόμορφα το πέλμα του ελαστικού και μειώνεις την πρόσφυση που σου χρειάζεται στις στροφές και στο φρενάρισμα, οπότε αντενδείκνυται. Είναι όμως σημαντικό για την κατανάλωση, να έχεις την πίεση που αναφέρει ο κατασκευαστής και όχι μικρότερη.

Στην ποδηλασία, ακόμα και 20% πίεση να χάσει το λάστιχο, καταλαβαίνεις την αυξημένη τριβή κύλισης. Στους χρόνους των προπονήσεων, καταλαβαίνεις ακόμα και τη διαφορά όταν καθαρίσεις και λιπάνεις την αλυσίδα.

Για να γυρίσουμε στο θέμα που καίει το φίλο, θα πρέπει απαραιτήτως να κινείται με χαμηλή ταχύτητα και όχι 90 km/h, να μην επιταχύνει έντονα, να προβλέπει τις επιβραδύνσεις-επιταχύνσεις ώστε να γίνονται ομαλά, να χρησιμοποιεί την πέδηση του κινητήρα, να μην ανεβάζει πολλές στροφές, να έχει σωστή πίεση στα λάστιχα, κλειστά παράθυρα στο αμάξι, όχι σχάρα (αυξάνει σημαντικά την αεροδυναμική τριβή, άρα και την κατανάλωση) και να κάνει έγκαιρα τα service στο αμάξι του. Ακόμα κι ένα πολυκαιρισμένο μπουζί, μπορεί να αυξήσει αισθητά την κατανάλωση.

THRESH
27/04/2019, 11:43
Μπορεί να βγάλει τη ρεζέρβα , ξήλωμα τα πίσω καθίσματα , μπαταρία λιθίου , λεπτότερα ζαντολάστιχα, ανθρακονημάτινα τάσια.

Η νηστεία τελείωσε δυστυχώς.

karateo
27/04/2019, 11:51
καλησπέρα σας.προσφατα μετακόμισα με τη γυναίκα μου σε χωριό και πρέπει να κάνω καθημερινά μια απόσταση 40 - 45 χλμ όπου το 90 % της διαδρομής είναι σε εθνική. με το αμαξι δεν βγαίνω από το θέμα βενζίνης γιατί θέλω περίπου κάθε μέρα 5 ευρώ καθημερινά.οποτε ψάχνω κάποια μηχανή να κάνω αυτή την απόσταση όσο πιο οικονομικά γίνεται. budget είναι μέχρι 3.000
δεν θέλω αυτοματα...και το δοκίμασα αν γίνεται με παπι αλλά δεν παλεύεται ...υπόψιν είμαι 1.83

Σε πόσα χρόνια θές να κάνεις απόσβεση?

Επίσης άλλο Εθνική που πάς με 90χλμ σταθερά και άλλο ο επαρχιακός με στροφές και 3η-4η-5η συνέχεια.

Με Golf 1.4 160hp του 2009 με 90 σταθερά έχω κατανάλωση ~5.1λ/100χλμ με 3 άτομα μέσα.
Μιλάω ΜΟΝΟ για Εθνική πορεία με 6η σταθερά cruise control.

To 6 λίτρα δεν είναι πολύ.
Κάνει τις πράξεις για υγραέριο. Νομίζω είναι η πιο συμφέρουσα λύση

νεοσσός
27/04/2019, 11:54
Μπορεί να βγάλει τη ρεζέρβα , ξήλωμα τα πίσω καθίσματα , μπαταρία λιθίου , λεπτότερα ζαντολάστιχα, ανθρακονημάτινα τάσια.

Η νηστεία τελείωσε δυστυχώς.
Προφανώς διυλίζουμε τον κώνωπα, αλλά από τη στιγμή που λέει ότι δε βγαίνει οικονομικά, είναι καλύτερο να αρχίσει να οδηγεί με οικονομικό τρόπο παρά να αποκτήσει και μοτοσυκλέτα (έχει απορρίψει το παπί). Η απόσβεση θα γίνει μετά από πολλά χρόνια.

toyar
27/04/2019, 12:04
Η μοτοσυκλέτα είναι οικονομικότερη σε μεταβαλλομενες ταχύτητες λόγω μικρότερης αδράνειας
Σε κίνηση με σταθερή ταχύτητα συνήθως το αυτοκίνητο υπερτερει

THRESH
27/04/2019, 12:08
Δε γίνεται να κάνεις ένα παλιό αυτοκίνητο να καίει σημαντικά λιγότερο με tips.
Οι κατασκευαστές ξοδεύουν εκατομμύρια κάθε χρόνο σε R&D για να ενσωματώσουν τεχνολογίες στο κινητήρα κ στο αμάξωμα για να χαμηλώσουν καταναλώσεις.
Μακάρι να ήταν εύκολο για έναν Πέζουρα 307 με 1-2 κινήσεις να βλέπεις 1-2 λίτρα κάτω.
Θα βάλεις μεταβλητό ? Θα βγάλεις βάρος ? Θα παίξεις με κύκλο Άτκινσον ? Θα εγκαταστήσεις κάνα ηλεκτρικό μοτέρ στους πίσω τροχούς ?

Μόνο υγραέριο ως λύση για το αυτοκίνητο, αλλιώς αντικατάσταση του οχήματος με μικρότερο κ πιο οικονομικό ή ένα φθηνό μηχανάκι χαμηλών απαιτήσεων.

νεοσσός
27/04/2019, 12:28
Δε γίνεται να κάνεις ένα παλιό αυτοκίνητο να καίει σημαντικά λιγότερο με tips.
Οι κατασκευαστές ξοδεύουν εκατομμύρια κάθε χρόνο σε R&D για να ενσωματώσουν τεχνολογίες στο κινητήρα κ στο αμάξωμα για να χαμηλώσουν καταναλώσεις.
Μακάρι να ήταν εύκολο για έναν Πέζουρα 307 με 1-2 κινήσεις να βλέπεις 1-2 λίτρα κάτω.
Κι όμως το στυλ οδήγησης μπορεί να αλλάξει αισθητά την κατανάλωση στο ίδιο όχημα. Πρώτος παράγοντας είναι η ταχύτητα. Δεύτερος, σε μη υβριδικά/ηλεκτρικά οχήματα είναι ο ρυθμός επιτάχυνσης, διότι εκεί πάσχουν οι κινητήρες εσωτερικής καύσης και μετά ακολουθούν όσα άλλα ανέφερα σε προηγούμενα μηνύματα. Φυσικά οι κατασκευαστές κάνουν σημαντικές βελτίωσεις, αλλά οι συνθήκες του δρόμου (σταμάτα-επιτάχυνε, υψομετρικές διαφορές) και οι επιλογές του οδηγού είναι πολύ σημαντικές και ξεπερνάνε τα 2 L/km αν κάποιος θέλει να κινηθεί οικονομικά.

THRESH
27/04/2019, 14:41
Ρε συ

Είναι νομίζω σαφές οτι μπορεί να βελτιώσει κάποιος την κατανάλωση οδηγώντας συνετά , μέχρι εκεί.

Μιλάμε για εθνική , δεν είναι ασφαλές να οδηγεί με 60 για να μην κάψει ή να μην επιταχύνεις άρα να μην έχεις ενεργητική ασφάλεια.
Την λογική οικονομία, τα μη άσκοπα δηλαδή, τα ξέρουν όλοι λίγο πολύ.

Απο κει κ πέρα , μπορείς να σβήσεις το αμάξι κ να κάνεις βρουμ βρουμ , εκεί να δεις οικονομία

korkod
27/04/2019, 22:55
Δοκίμασε να το σβήνεις στις κατηφόρες. Θα πέσει κάτω από τα 4 λίτρα.

Τι λέτε ρε παιδιά;; Θα το διαβάσει κανένας καινούριος άσχετος οδηγός και θα σκοτωθεί πουθενά έλεος δηλαδή. Δεν σβήνουμε ποτέ το μοτέρ σε κατηφόρες θέλουμε πάντα την μέγιστη απόδοση στο φρενάρισμα χωρίς μοτέρ αναμμένο δεν λειτουργεί σωστά το πεντάλ γίνεται σαν τσιμέντο...

καλό Πάσχα!

taisteal
27/04/2019, 23:00
Τι λέτε ρε παιδιά;; Θα το διαβάσει κανένας καινούριος άσχετος οδηγός και θα σκοτωθεί πουθενά έλεος δηλαδή. Δεν σβήνουμε ποτέ το μοτέρ σε κατηφόρες θέλουμε πάντα την μέγιστη απόδοση στο φρενάρισμα χωρίς μοτέρ αναμμένο δεν λειτουργεί σωστά το πεντάλ γίνεται σαν τσιμέντο...

καλό Πάσχα!

Προφανώς το γράφει ειρωνικά..

korkod
27/04/2019, 23:03
Προφανώς το γράφει ειρωνικά..

Δεν μπορώ να ξέρω πως γράφει ο καθένας εδώ μέσα ούτε πως σκέφτεται. ούτε με αφορά. απλά κάποιος που δεν γνωρίζει μπορεί να το θεωρήσει λογικό να σβήσει το μοτέρ δε κατηφόρες.. γι'αυτό το διευκρινίζω..

taisteal
27/04/2019, 23:09
Δεν μπορώ να ξέρω πως γράφει ο καθένας εδώ μέσα ούτε πως σκέφτεται. ούτε με αφορά. απλά κάποιος που δεν γνωρίζει μπορεί να το θεωρήσει λογικό να σβήσει το μοτέρ δε κατηφόρες.. γι'αυτό το διευκρινίζω..

Καλό Πάσχα..

νεοσσός
27/04/2019, 23:51
Καλό Πάσχα..
...με αναμμένο το μοτέρ στις κατηφόρες. Διαφορετικά, καλή ανάσταση... :p