PDA

View Full Version : Παιδιά να πάρω ΧΤ660Χ ή θα μου το κλέψουν;



asxetos
28/04/2019, 18:32
Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά λόγω ημέρας κτλ.

Σκέφτομαι να πάρω ΧΤ660Χ αλλά διάβασα εδώ μέσα κάτι απίθανα ότι κλέβουν λέει το φανάρι μπροστά μαζί με τα όργανα και κόβουν ότι καλώδια βρίσκουν εκεί κτλ και μετά τα πουλάνε στο car . gr και το μηχανάκι δεν παίρνει μπρος μετά και ένα απίστευτο μπλέξιμο για το τίποτε

και λέω, δηλαδή έλεος, άμα είναι έτσι κρατάω και αυτό που έχω που είναι τόσο παλιό και χάλια που δεν το κλέβουν

αλλά θα ήθελα κάτι ας πούμε πιο σύγχρονο

τόση ζήτηση έχουν αυτά τα μηχανάκια και τα κλέβουν έτσι και αυτή η ιστορία με τα φανάρια μπροστά κτλ, τιναφτόρε που λέει και ο ποιητής.

Παρακαλώ την άποψή σας, δεν έχω γκαράζ, στο δρόμο θα είναι το μηχανάκι αφημένο στην καλύτερη με κλειδωμένο το δισκόφρενο πίσω δεμένο με αλυσίδα ηλεκτροκολλημένη σε μεταλλικό πλαίσιο συρόμενης πόρτας.

Θα το ψάχνω το ίδιο το μηχανάκι ή τα εξαρτήματα και θα πρέπει να τα αγοράζω από τους κλέφτες που τα βάζουν σε αγγελία; Να βάλω κι άλλη αλυσίδα πιο ψιλή και να κλειδώνω και το φανάρι μπροστά μαζί και τα όργανα ας πούμε με κανένα κλουβί ιδιοκατασκευή να μην μπορούν να κόψουν και να τα πάρουν;

Γιατί άμα είναι έτσι και πάμε σε τέτοια ξεφτιλίκια με κλουβιά κτλ κρατάω κι αυτό που έχω τώρα να μην δίνω και τζίρο στους κλέφτες ας πούμε.

taisteal
28/04/2019, 18:33
Σε ποια περιοχή μένεις;

asxetos
28/04/2019, 18:37
Αθήνα, άγρια δύση

taisteal
28/04/2019, 18:43
Δεν είσαι και σε κόκκινη ζώνη,αλλά αν φοβάσαι τόσο,άστο,θα αρρωστήσεις.
Ή πλήρωσε πάρκινγκ.

asxetos
28/04/2019, 18:47
Κατάλαβα, το ξεχνάμε δηλαδή, και από περιέργεια ας πούμε, αυτοί που τα κλέβουν τι τα κάνουν; Ανταλλακτικά; Εξαγωγή σε άλλη χώρα;

Σωστό είναι ότι δεν αξίζει να αρρωστήσεις, υποτίθεται το παίρνεις για καλό, νομίζω ε;

Όμως από ότι κατάλαβα είναι απλά θέμα χρόνου ας πούμε εφόσον είναι κάθε βράδυ έξω.

taisteal
28/04/2019, 18:51
Κατάλαβα, το ξεχνάμε δηλαδή, και από περιέργεια ας πούμε, αυτοί που τα κλέβουν τι τα κάνουν; Ανταλλακτικά; Εξαγωγή σε άλλη χώρα;

Σωστό είναι ότι δεν αξίζει να αρρωστήσεις, υποτίθεται το παίρνεις για καλό, νομίζω ε;

Όμως από ότι κατάλαβα είναι απλά θέμα χρόνου ας πούμε εφόσον είναι κάθε βράδυ έξω.

Αν στο φάνε,λίγη σημασία έχει τι το κάνουν..
Καλά νομίζεις.
Δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα στο κλέψουν,απλά παίζεις με τις πιθανότητες

kostaskk
28/04/2019, 18:56
Σημάδεψε τα αρχικά σου στα κομμάτια που νομίζεις ότι θα κλέψουν. Αν πουληθούν εδώ ίσως τα ξανασυναντήσεις κάποτε και ρωτοντας να μάθεις διάφορα. Άλλη λύση gps tracker. Από την στιγμή που το έχεις έξω μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Ίσως αν βρεις σημείο που φαίνεται από το σπίτι και το τσεκαρεις κάθε μισή ώρα η αφηνεις ανοικτά παράθυρα για να ακούς κάτω.

asxetos
28/04/2019, 19:13
Καλά παιδιά η ιστορία εδώ μου θυμίζει κάτι που έζησα δεκαετία 80 στη Θεσ/νίκη, ένα παιδί που σπούδαζε εκεί και δούλευε παράλληλα σε καφενείο μάζεψε κάποια λεφτά συν γραμμάτια και πήρε ένα μηχανάκι καλό ας πούμε για την εποχή, σύντομα του το έκλεψαν μέρα μεσημέρι ανέβηκε λέει ένα λεπτό στο σπίτι και μέχρι να κατέβει πάλι το είχαν πάρει, μάλλον τον ακολουθούσαν, μαφία κανονική λέμε, γυρίζαμε λοιπόν τις νύχτες σε κάτι απίθανα 'συνεργεία' μάλλον διαλυτήρια κλεμμένων εκεί γύρω μπας και βρούμε κανένα κομμάτι,

στο τέλος βρήκε μια ζάντα μόνο, δεν ήταν και 100% σίγουρος, πάει το μηχανάκι, το παιδί δούλεψε ακόμα πολλά χρόνια στο καφενείο για να ξεπληρώσει τα γραμμάτια που χρώσταγε για το παλιό μηχανάκι που ποτέ δεν βρέθηκε και τελικά να πάρει άλλο μηχανάκι, και μη χειρότερα όμως έτσι;

Sebastian1980
28/04/2019, 20:03
Δεν είσαι και σε κόκκινη ζώνη,αλλά αν φοβάσαι τόσο,άστο,θα αρρωστήσεις.
Ή πλήρωσε πάρκινγκ.


Η καλύτερη δουλειά είναι να πληρώσεις πάρκινγκ,ας είναι και λίγο μακριά από το σπίτι σου.
Εγώ δύο χρόνια το έχω σε πάρκινγκ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κοιμάσαι ξένοιαστος το βράδυ και αν έξω ρίχνει καρέκλες, το πρωί θα το βρεις στεγνό. Έτσι παρατείνεις την ζωή της μοτό σου και σου φεύγει το ανχος.

asxetos
28/04/2019, 20:48
Σίγουρα δίκιο έχετε για πάρκινγκ με τις βροχές κτλ, το μηχανάκι μου τόχω δεκαετίες έξω στις βροχές στα χιόνια, στον ήλιο, έτσι κατάντησε τόσο χάλια που να μην θέλουν καν να το κλέψουν, το οποίο βέβαια στις εποχές που ζούμε το θεωρώ σοβαρό πλεονέκτημα

αλλά άμα πάρω μηχανάκι ανώτερης κατηγορίας ας πούμε όπως αυτό που λέω να πάρω, εκεί όσο νάναι το λυπάσαι κιόλας να είναι έξω εκτεθειμένο και απ την άλλη να το κοιτάει και ο κάθε πικραμένος και να σκέφτεται τι ώρα να περάσει τη νύχτα να το κλέψει και άλλα τέτοια ενδιαφέροντα.

πρέπει να κοιτάξω για γκαράζ, κανένα 100ρι Ευρώ το μήνα από ότι είχα ακούσει σε μια πρόσφατη συζήτηση για Transalp βέβαια και σε άλλη συνοικία, δεν είναι και λίγα, από την άλλη άμα τόχεις έξω και στο πάρουν η ζημιά είναι χιλιάδες ευρώ.

άσχετο, τώρα που αναφέρθηκε, στη βροχή σε προστατεύει καθόλου αυτό το μηχανάκι όσο αφορά νερά του δρόμου που πετάει η μπρος ρόδα κτλ, δεν λέω για τα νερά που πέφτουν από τον ουρανό, αλλά ας πούμε έβρεχε όλο το βράδυ και σταμάτησε το πρωί, δρόμοι με νερά κάτω και πας με το μηχανάκι, χρειάζεσαι ολόσωμο αδιάβροχο αλλιώς θα πετάξεις στα σκουπίδια ρούχα, παπούτσια κτλ ή προστατεύει κάπως, δεν είναι παπί βέβαια αλλά απ' το τίποτε... έχω μαρτυρήσει με βροχές ειδικά φέτος γι αυτό ρωτάω.

taisteal
28/04/2019, 20:51
Όχι,δεν έχει προστασία από τα νερά του δρόμου.

MG-KTiNoS
28/04/2019, 21:06
Να μην πάρεις τίποτα μπορεί να σου το κλέψουν
Πάρε όμως ένα χρηματοκιβώτιο και μπες μέσα
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ !

Ζήσε με όση πιο πολύ ασφάλεια μπορείς, δηλαδή καθόλου.

MAIK72
28/04/2019, 21:11
Καλά παιδιά η ιστορία εδώ μου θυμίζει κάτι που έζησα δεκαετία 80 στη Θεσ/νίκη,

θα πάρεις λοιπόν ένα xt του 80 .Τι το θες το κριάρι?

:lol:

asxetos
28/04/2019, 21:22
Ρε παιδιά μη με δουλεύετε, στα σοβαρά ρώτησα, άμα τα ήξερα δεν θα ρωτούσα έτσι; Μπορεί π.χ. αυτό το μηχανάκι να μην το κλέβουν, μπορεί και να το κλέβουν σαν τρελοί, ξέρω γω το μυαλό του καθενός που κυκλοφορεί στο δρόμο τι έχει μέσα; Εδώ λέμε κλέβουν το φανάρι και σου κάνουν απλά ζημιά γιατί; Για να στο ξαναπουλήσουν πίσω μετά;

Όσο για την ιστορία στη Θεσ/νίκη ο εν λόγω άνθρωπος δεν ζει πια αλλά τι να κάνουμε, εκείνα τα χρόνια έγιναν αυτά και επειδή τα έζησα σε νεαρή ηλικία τα θυμάμαι καλά, ακόμα και τις φάτσες που συναντούσαμε ψάχνοντας στα μεταμεσονύκτια 'συνεργεία' θυμάμαι, ειδικά έναν τύπο κουτσό, άλλες εποχές βέβαια τότε, εντελώς όμως λέμε.

νεοσσός
28/04/2019, 21:26
Καλώς ήρθες στο forum.


Σίγουρα δίκιο έχετε για πάρκινγκ με τις βροχές κτλ, το μηχανάκι μου τόχω δεκαετίες έξω στις βροχές στα χιόνια, στον ήλιο, έτσι κατάντησε τόσο χάλια που να μην θέλουν καν να το κλέψουν, το οποίο βέβαια στις εποχές που ζούμε το θεωρώ σοβαρό πλεονέκτημα
Πραγματικά είναι σοβαρός λόγος να κρατήσεις μία μοτοσυκλέτα που δεν τραβάει συχνά τα μάτια των κλεφτών. Προσπάθησε να επενδύσεις στη συντήρησή της, ώστε να είναι αξιόπιστη και ασφαλής και μείνε με αυτή. Τι μοτοσυκλέτα έχεις;

Αν πάρεις καινούρια, υπολόγισε 25€-40€ το μήνα για parking.

asxetos
28/04/2019, 21:37
Ένα αρχαίο XLR το οποίο βέβαια δεν γυρίζουν να το κοιτάξουν έτσι που επίτηδες το έχω χρόνια τώρα, αλλά άμα το φτιάξω ωραία και καλά μετά θα γυρίζουν να το κοιτάνε πάλι,

πλάκα πλάκα μερικές φορές είσαι σε μια κατάσταση που απλά δεν επιδέχεται βελτίωση, είναι ήδη όσο βελτιωμένη γίνεται και ή δεν σε συμφέρει να αλλάξεις ουσιαστικά τίποτε ή πρέπει να τα αλλάξεις όλα 100% και να πας σε κάτι εντελώς άλλο, σε αυτό το δίλημμα βρίσκομαι να πω την αλήθεια σχετικά με το μηχανάκι που έχω και με αυτό που σκέφτομαι να πάρω, αν πάρω τελικά

Sebastian1980
28/04/2019, 21:38
Φίλε κάποιο λάθος έχεις για τα πάρκινγκ-γκαραζ. Δεν ξέρω από πού είσαι, αλλά εδώ Θεσσαλονίκη 20-25€ το μήνα κοστίζει.Επισης παπί και ντουκατι το ίδιο πληρώνουν. Δεν έχει σχέση το κόστος η το είδος της μοτοσυκλέτας. Όλοι το ίδιο πληρώνουν.
Να φανταστείς εγώ δίνω 25€ ,που θεωρούνται πολλά γιατί βρήκα άλλα δύο πάρκινγκ που ζητάνε 20€.
Γυρίζεις από την δουλειά, πατάς το μικρό τηλεκοντρόλ που σου δίνουν, το βάζεις μεσα, το ξαναπατας και αυτό ήταν. Τέλος το ανχος.

νεοσσός
28/04/2019, 21:42
Έχει να κάνει με την περιοχή, όχι με τη μοτοσυκλέτα. Στην Αθήνα δεν έχω ακούσει κάτω από 25€/μήνα, ενώ έχω ακούσει και για περισσότερα από 50€.

asxetos
28/04/2019, 21:45
Σίγουρα έτσι είναι και σε μένα φάνηκαν ακριβά τα 100 Ευρώ που μου έλεγε γνωστός τις προάλες, δεν ξέρω λεπτομέρειες όμως, Αθήνα συνοικία ήταν Καλλιθέα και εκεί γύρω, τώρα τι άλλο μπορεί να είναι μέσα σε αυτή την τιμή όταν τον ξαναδώ θα τον ρωτήσω γιατί όταν τάλεγε δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία, απλά έλεγε ότι δίνω μεν 100 το μήνα αλλά είμαι ήσυχος και τέτοια, το μηχανάκι καθαρό κτλ, τα γνωστά.

Βέβαια με 20 Ευρώ είναι όντως πολύ οικονομικό και δεν αξίζει να τόχεις έξω το μηχανάκι.

Sebastian1980
28/04/2019, 21:52
Έχει να κάνει με την περιοχή, όχι με τη μοτοσυκλέτα. Στην Αθήνα δεν έχω ακούσει κάτω από 25€/μήνα, ενώ έχω ακούσει και για περισσότερα από 50€.


Περισσότερα από 50€;. Δηλαδή περισσότερα από 600€ το χρόνο;. Αν αγοράσεις ένα παπί 2.400€ σε 4 χρόνια το κάνεις δώρο στον ιδιοκτήτη του γκαράζ με λίγα λόγια.600x4=2400€. Αν είναι δυνατόν. Τι να πω.

MAIK72
28/04/2019, 21:58
Ρε παιδιά μη με δουλεύετε, στα σοβαρά ρώτησα, άμα τα ήξερα δεν θα ρωτούσα έτσι; Μπορεί π.χ. αυτό το μηχανάκι να μην το κλέβουν, μπορεί και να το κλέβουν σαν τρελοί, ξέρω γω το μυαλό του καθενός που κυκλοφορεί στο δρόμο τι έχει μέσα; Εδώ λέμε κλέβουν το φανάρι και σου κάνουν απλά ζημιά γιατί; Για να στο ξαναπουλήσουν πίσω μετά;

Όσο για την ιστορία στη Θεσ/νίκη ο εν λόγω άνθρωπος δεν ζει πια αλλά τι να κάνουμε, εκείνα τα χρόνια έγιναν αυτά και επειδή τα έζησα σε νεαρή ηλικία τα θυμάμαι καλά, ακόμα και τις φάτσες που συναντούσαμε ψάχνοντας στα μεταμεσονύκτια 'συνεργεία' θυμάμαι, ειδικά έναν τύπο κουτσό, άλλες εποχές βέβαια τότε, εντελώς όμως λέμε.

Καθόλου, κι εγώ το έxω άχτι το xt Αυτό εδώ https://www.google.com/search?q=Yamaha+XT+600+%2789&tbm=isch&tbs=rimg:CSpzeOTbpSlmIjimuyQzqghVohSXef31qJsW4PwlmoIh7M2T2UeE21hXcxLG3DTc4dYaC_1t_1ppqNkly9RapXvJNq4 yoSCaa7JDOqCFWiEdpU1KV4FJgUKhIJFJd5_1fWomxYR3yC52lTvXSYqEgng_1CWagiHszREFlbJsmgxEqCoSCZPZR4TbWFdzEab bnjY2KmVqKhIJEsbcNNzh1hoRzX7XzJQhAJcqEgkL-3-mmo2SXBHaVNSleBSYFCoSCb1Fqle8k2rjESH0b39iFggu&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwjCnL7Gx_PhAhUF6aQKHRvyDLsQ9C96BAgBEBs&biw=1370&bih=658&dpr=1.88#imgrc=prskM6oIVaJ8IM:Είχε το ίδιο ακριβώς πολύ καλός φίλος το 94 Το χα κάνει βόλτα ,μετά του το κλέψανε ενω δεν το είχε ξεχρεώσει ,και μετά τρέχαμε να αφήσουμε τα λεφτά(δικά μου) σε μια διαστάυρωση για να το δώσουν οι κλέφτες πίσω. Ακόμα το κλαίει. Αφού σκέφτομαι να παω να χτυπήσω ένα και να του το χαρίσω άμα τον ξαναδώ. Γιατί δυστυχώς μετά απ΄αυτό το σκηνικό χαθήκαμε.

asxetos
28/04/2019, 22:03
Βρίσκουν και τα κάνουν δυστυχώς, σε περιοχές που δεν έχει πάρκινγκ και σου λένε άμα θέλεις και άμα δεν, έλα γιατί περιμένουν άλλοι σειρά.

Τώρα άμα βάλεις το ρίσκο να έρθουν πχ να σου πάρουν έστω μόνο το φανάρι και τα όργανα και να είσαι χωρίς μηχανάκι γιατί δεν παίρνει μπρος μετά, έ θα τα δώσεις και θα πεις και ευχαριστώ, βρίσκουν και τα κάνουν και βοηθάνε πάρα πολύ οι κλέφτες και οι σοβαροί και οι ξεφτίλες που κλέβουν το φανάρι σε αυτό.

asxetos
28/04/2019, 22:06
Ναι, το θυμάμαι το ΧΤ600 του 89 μια χαρά, το κόκκινο κυρίως, και αυτοί που το είχαν τότε αυτό το μηχανάκι το γούσταραν πολύ, και επίσης θυμάμαι ότι το έκλεβαν πολύ, πάρα πολύ μπορώ να πω.

Sebastian1980
28/04/2019, 22:19
Ναι, το θυμάμαι το ΧΤ600 του 89 μια χαρά, το κόκκινο κυρίως, και αυτοί που το είχαν τότε αυτό το μηχανάκι το γούσταραν πολύ, και επίσης θυμάμαι ότι το έκλεβαν πολύ, πάρα πολύ μπορώ να πω.

Την δεκαετία του 80 πολύ αγαπητό ήταν το xt550 με το στρογγυλό φανάρι (παπαγάλος). Πριν καμιά 10ρια χρόνια είδα ένα πάνω στην Εγνατία πού ηταν λες και μόλις το είχες βγάλει από το εργοστάσιο,τόσο καινούριο. Φαντάζομαι αγάπη που το είχε ο ιδιοκτήτης για να το έχει σε τόσο σούπερ κατάσταση.
Γενικά τα xt έχουν γράψει ιστορία στην Ελλάδα. Είναι πολύ αγαπητά μοτό.

ΓιώργοςΤΤ
28/04/2019, 22:54
Παπαγάλος είναι το 89άρι 600 στα χρώματα της Benetton.

ΓιώργοςΤΤ
28/04/2019, 23:01
Στα του θέματος: χωρίς γκαράζ μην κάνεις κίνηση.

Είχα μηχανή έξω 3 χρόνια και όποτε έβρεχε πονούσε η καρδιά μου. Χώρια που ένα πρωί την βρήκα ριγμένη γιατί κάποιος θεώρησε αστείο να την ρίξει. Και μια φορά μου κλέψανε την βενζίνη. Ποτέ ξανά μηχανή έξω. Βασικά ούτε και αυτοκίνητο.

basilis_k6
29/04/2019, 00:56
πάρε ένα φθηνο που έχει πλαστικά σε κακή κατάσταση και βαψτο ενα χρώμα που δεν έβγαινε απο το εργοστάσιο. βάλε προς το πεζοδρόμιο που το παρκάρεις ενα αυτόματο φως ΠΟΛΥ δυνατό και κατα πάσα πιθανότητα εισαι οκ.
βενζινάδικο 24ωρο σε πόση απόσταση εχεις απο το σπίτι σου?

asxetos
29/04/2019, 12:34
Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις και μερικές ιδέες που δεν θα τις σκεφτόμουνα ποτέ, τακτικές ανταρτοπολέμου ας πούμε με τους κλέφτες.

Γκαράζ σε βενζινάδικο 24ωρο εδώ κοντά πρέπει να το ψάξω, δεν το χρειάστηκα ποτέ, ίσως στα 500 μέτρα.

Φως αυτόματο ακριβώς εκεί που παρκάρω μπαίνει απλά και εύκολα και με διευκολύνει κιόλας εδώ που τα λέμε όταν έρχομαι βράδυ και ψάχνω να βρω την τρύπα της αλυσίδας με το λουκέτο στα ψαχουλευτά, στη γειτονιά έχουν βάλει κι άλλοι τέτοια φώτα, δεν θα φανεί καθόλου περίεργο εδώ που τα λέμε.

Τώρα όσο για τη βροχή κτλ, είχα ρε παιδιά διαφόρων ειδών και κυβικών μηχανάκια στη ζωή μου και πάντα έξω τα είχα με βροχή με χιόνια με ήλιο, θα μου πεις άμα ήταν μέσα δεν θα ήταν καλύτερα; Σίγουρα αλλά μέρος για μέσα ποτέ δεν υπήρξε σε κανένα σπίτι που να έχω μείνει και έχω αλλάξει πολλά σπίτια και πόλεις στην Ελλάδα, μια ιδέα είναι βέβαια, το παίρνεις απόφαση νομίζω, σε μένα έτσι λειτούργησε και τώρα βλέπω π.χ. σε αγγελίες μηχανάκια που γράφει ο άλλος ότι ήταν πάντα σε γκαράζ, δεν έχει βραχεί ποτέ, και τέτοια, και λέω πού να ξέρεις τι σε περιμένει άμα πέσεις στα χέρια μου...

Από την άλλη πλευρά, υποτίθεται όλα αυτά τα εργαλεία αντέχουν να είναι έξω στη βροχή στην υγρασία κτλ, εδώ τα οδηγάμε με βροχή, από ανάγκη βέβαια άμα πρέπει να πας κάπου ή άμα σε πιάσει η βροχή στο δρόμο, πάντως από την εμπειρία μου τόσα χρόνια μπορεί στο μηχανάκι αισθητικά ας πούμε να έχει επιπτώσεις το συνέχεια έξω, λειτουργικά όμως σε εμένα δεν είχε και ότι τυχόν προέκυψε πάντα ήταν κάτι πολύ απλό που το βρήκα και το έφτιαξα έξω στο πεζοδρόμιο και αυτό.

Όσο για την ιδέα να το βάψω σε κουλό χρώμα, εδώ βγάζω το καπέλο που λεμε!

MAIK72
29/04/2019, 12:44
Aκόμα δεν έχω καταλάβει αν ζεις σε εμπόλεμη ζώνη ή φταίει αποκλειστικά το μηχανάκι που θες να πάρεις ή έχεις κάποιες σοβαρότερες αποφάσεις να πάρεις όπως η μετακόμιση...

viper1
29/04/2019, 12:57
Ρε παιδιά μη με δουλεύετε, στα σοβαρά ρώτησα, άμα τα ήξερα δεν θα ρωτούσα έτσι; Μπορεί π.χ. αυτό το μηχανάκι να μην το κλέβουν, μπορεί και να το κλέβουν σαν τρελοί, ξέρω γω το μυαλό του καθενός που κυκλοφορεί στο δρόμο τι έχει μέσα; Εδώ λέμε κλέβουν το φανάρι και σου κάνουν απλά ζημιά γιατί; Για να στο ξαναπουλήσουν πίσω μετά;

Όσο για την ιστορία στη Θεσ/νίκη ο εν λόγω άνθρωπος δεν ζει πια αλλά τι να κάνουμε, εκείνα τα χρόνια έγιναν αυτά και επειδή τα έζησα σε νεαρή ηλικία τα θυμάμαι καλά, ακόμα και τις φάτσες που συναντούσαμε ψάχνοντας στα μεταμεσονύκτια 'συνεργεία' θυμάμαι, ειδικά έναν τύπο κουτσό, άλλες εποχές βέβαια τότε, εντελώς όμως λέμε.



Δυο πιθανότητες υπάρχουν
Η θα στο κλέψουν η όχι . Όλοι με αυτές τις πιθανότητες ζούμε

asxetos
29/04/2019, 13:06
Κατά ένα ποσοστό όπως το έχω καταλάβει είναι το μηχανάκι το συγκεκριμένο, να το πω με ιστορικούς όρους, το 89 όποιος είχε XT600 το συγκεκριμένο που αναφέρθηκε παραπάνω έπρεπε να το δένει με 2-3 διαφορετικές κλειδαριές στο κρεβάτι που κοιμάται για να μπορεί να κοιμάται ήσυχος, τα έκλεβαν ακόμα και μέσα από τα γκαράζ των βενζινάδικων. Όποιος τα έζησε ξέρει, και όποιος δεν τα ξέρει ευχαρίστως να του πω πώς το έκαναν.

Ας το πούμε αλλιώς, αν πάρω ένα μηχανάκι άλλο που κι αυτό το έχω στα υπόψιν για μεταχειρισμένο κι αυτό, διαφορετικού τύπου βέβαια, Piaggio GTS300 θα είχα πολύ λιγότερη έννοια έως καθόλου, με τα μέτρα που έτσι κι αλλιώς λαμβάνω και με το άθλιο μηχανάκι που έχω τώρα, για θέμα κλοπής όλου ή εξαρτημάτων κτλ.

Βέβαια πάντα συμβαίνουν διάφορα, να μην σου τύχει γεγονός εκτός στατιστικής κατανομής που λέμε, αυτή την περίπτωση δεν την εξετάζω, πάντα πρέπει να σε θέλει λίγο και η μπάλα γιατί άμα δεν σε θέλει καθόλου...

νεοσσός
29/04/2019, 21:21
Δυο πιθανότητες υπάρχουν
Η θα στο κλέψουν η όχι . Όλοι με αυτές τις πιθανότητες ζούμε
Ο σωστός όρος των μαθηματικών γι' αυτό που περιγράφεις είναι "ενδεχόμενα". Ακόμα όμως κι αν υπάρχουν μόνο δύο ενδεχόμενα, δε σημαίνει ότι μοιράζονται ισόποσα τις πιθανότητες επαλήθευσης. [Το είδα σε ταινία πρόσφατα (Berlin I love you) με την ίδια λογική και απόρησα με τη λογική ασυνέπεια του σεναρίου. Τον ρωτάει η άλλη "Τι πιθανότητες δίνεις να με ρίξεις;" κι απαντάει ο άλλος 50-50, και το αποδίδει στο γεγονός ότι τα ενδεχόμενα είναι 2 (σου κάθομαι <-> δε σου κάθομαι).]

Για να γυρίσω στο θέμα, σκοπός του asxetou είναι να μειώσει τις πιθανότητες επαλήθευσης του ενδεχόμενου της κλοπής. Υπάρχουν επιλογές που μπορείς να κάνεις για το πετύχεις αυτό. Δε σου εξασφαλίζει κανένας την απόλυτη ασφάλεια, αλλά δεν παύει να είναι σημαντικό να προβλέψεις μερικά σενάρια.

basilis_k6
29/04/2019, 21:31
υπάρχουν πολλοι τρόποι να εισαι 90% ασφαλής αλλα πρεπει να σκεφτείς λίγο out of the box. η καλυτερη λυση γενικα ειναι τα 24ωρα. το παρκάρεις χυμα και δίνεις κανα πουρμουαρ μαζι με το στανταρ γέμισμα απο εκει. αμα πηγαινεις και με το αμαξι για κανα πλυσιμο θα σου βγει τσαμπα. Πάντως το χρωμα βοηθάει πολύ γιατι κανένας δεν κάνει ληστεία με κιτρινο μηχανάκι και κανένας δεν προτιμα ενα βαμμένο απο ενα μαμα μαυρο πχ που θα διωξει και τα πλαστικα ευκολα. εγω θα άλλαζα και το κοντερ. μετα μένουν μονο τα καλαμια, ολα τα άλλα τους ειναι άχρηστα.

Kickstart
29/04/2019, 21:32
Φιλε εχεις καθε δίκιο να φοβάσαι, το μηχανακι αυτο ειναι το αγαπημένο των κλεφτων...ηταν και θα ειναι πάντα..

Αν το γουστάρεις και το πάρεις τελικά δωσε κατι παραπάνω τον μήνα για παρκιν να σαι ήσυχος..

kordix
30/04/2019, 22:44
Πάρε Aprilia Πήγασο trail με το μοτέρ του ΧΤΖ.

Θα κοιμάσαι πιο ήσυχος.

ggs
30/04/2019, 23:47
Ένα χτχ ολόκληρο κάνει γύρω στο 3χιλιαρο...
Μάσκα - φανάρι - όργανα κάνουν γύρω στα 2-3 κατοστάρικα..

Μία καλή αλυσίδα κάνει γύρω στο 150ρι..
Ενας καλός συναγερμός κάνει γύρω στο 200ρι..
Ενα πάρκινγκ κάνει γύρω στο 600ρι τον χρόνο..
Μία ασφάλεια κλοπής (δεν ξέρω αν κάνουν στο χτχ) θα κάνει γύρω στο 250ρι τον χρόνο...

Βαλτα στην ζυγαριά..

BLiTzER
01/05/2019, 03:50
Πάρε Aprilia Πήγασο trail με το μοτέρ του ΧΤΖ.

Θα κοιμάσαι πιο ήσυχος.

Βέβαια, όταν ξυπνάς και πρέπει να το βάλεις μπρος, θα έχεις ένα άγχος. Επιλογές. :lol:

asxetos
01/05/2019, 14:13
Να πω την αλήθεια, για το Pegaso που έριξα μια ματιά λένε το όργανο έχει πρόβλημα με την υγρασία, λέω εντάξει, είχα Ιταλικά και παλιά (πάρα πολύ παλιά) θα του βάζω μια ομπρελίτσα πάνω στο όργανο να μην πέφτει νερό και το χαλάει όταν βρέχει,

πέραν της πλάκας όμως και αφού οι κλέφτες έχουν τέτοια μανία ακόμα με τα XT γενικώς να πω ότι προσωπικά δεν καίγομαι ας πούμε να πάρω XTX, απλά στα 3 με 4 χιλιάρικα για κάτι σχετικά σύγχρονο κάπως της προκοπής που θα ήθελα αν άλλαζα μηχανάκι

είχα 2-3 επιλογές

ένα ήταν το XTX, με ψεκασμό προβληματικό έως επικίνδυνο με σβησίματα κτλ, βαρύ, αναρτήσεις εντελώς της πλάκας, το κλέβουν κιόλας σαν τρελοί, άγνωστο τι τους τραβάει τόσο σε αυτό

ένα άλλο ήταν το DRZ-400SM, με καρμπυρατέρ (έλεος!), κινητήρας σχεδόν αυτοκαταστρεφόμενος, κλειδαριά τιμονιού στο πλάι (έλεος!) φαντάζομαι και αυτό θα το κλέβουν άμα το πετύχουν πουθενά

και τέλος το άλλο που δεν είναι ακριβώς μηχανάκι Piaggio GTS300 αυτό τουλάχιστον έχει ψεκασμό που λειτουργεί, υποτίθεται καλές αναρτήσεις το μοντέλο με την αλλαγή σε μοχλικό μπροστά, ABS (οεο) και τέλος πάντων αυτά, μακράν ασφαλέστερο από κλοπή

φυσικά κανένα δεν μαρέσει πραγματικά από όλα τα παραπάνω, το XTX ας πούμε καταπίνεται κάπως αν δεν τόκλεβαν τόσο, το DRZ ακόμα και να βρεις ένα που δεν τόσπασε 20 φορές ο προηγούμενος περιέχει αυτοκαταστρεφόμενα κρίσιμα εξαρτήματα στον κινητήρα, χώρια η ιστορία με το καρμπυρατέρ, τέλος το άλλο είναι σκούτερ, εξελιγμένο μεν αλλά με ειδική συντήρηση με αλλαγές σε ράουλα και ιμάντες και τέτοια χαζά, τουλάχιστον δεν έχει εμφανή εργοστασιακά προβλήματα και για 2-3 χρόνια που αυτά τα χρόνια μόνο με ενδιαφέρουν είχε και μια πολύ καλή ανάρτηση μπροστά, είναι όμως σκούτερ και πρέπει να είσαι σε συνεχή ανίχνευση / αποφυγή λακούβων κτλ, αυτό με τους δρόμους που έχουμε εδώ πέρα είναι ξεχωριστό σπορ από μόνο του, όμως είναι σκληρό σπορ και με κουράζει

Στο τέλος δεν θα πάρω τίποτε και θα πάω να τα φάω στο καζίνο μου φαίνεται.

Από την άλλη, κάθομαι κάθε μέρα και κοιτάζω αγγελίες και για τα 3 αυτά μηχανάκια, τι να κάνω γιατρέ μου;

Alexinhogr
01/05/2019, 15:19
Πάνε πάρε ένα κλε ή freewind να είσαι άρχοντας, θα σου μείνουν κ τα λεφτά

o_gavros
01/05/2019, 15:42
φυσικά κανένα δεν μαρέσει πραγματικά από όλα τα παραπάνω

Από την άλλη, κάθομαι κάθε μέρα και κοιτάζω αγγελίες και για τα 3 αυτά μηχανάκια, τι να κάνω γιατρέ μου;

το σενάριο να κοιτάξεις για κάτι που σου αρέσει και να ζήσεις χωρίς αυτόν τον (ψυχωτικό όπως τον μεταφέρεις) φόβο γιατι δεν παίζει ρε άνθρωπε;
Εν ανάγκη αν φοβάσαι τόσο, βρες ενα παρκινγκ.
Ή παράτα το εντελώς,αν είναι να σου τρώει έτσι την ψυχική υγεία.

harris_x
01/05/2019, 20:28
Ένα χτχ ολόκληρο κάνει γύρω στο 3χιλιαρο...
Μάσκα - φανάρι - όργανα κάνουν γύρω στα 2-3 κατοστάρικα..

Μία καλή αλυσίδα κάνει γύρω στο 150ρι..
Ενας καλός συναγερμός κάνει γύρω στο 200ρι..
Ενα πάρκινγκ κάνει γύρω στο 600ρι τον χρόνο..
Μία ασφάλεια κλοπής (δεν ξέρω αν κάνουν στο χτχ) θα κάνει γύρω στο 250ρι τον χρόνο...

Βαλτα στην ζυγαριά..

+675

απλά η ασφάλεια ειναι 250 το εξάμηνο αν ειναι και για κλοπή

harris_x
01/05/2019, 20:30
Εγω θα έπαιρνα ενα μηχανάκι που μου αρέσει και θα εκανα ασφάλεια κλοπής.