PDA

View Full Version : Χωμάτινες πληροφορίες για Κρήτη



Vrasidas
29/04/2019, 00:19
Καλησπέρα ... ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ και ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ για όλους!

Έχει κάποιος περπατήσει χωμάτινες διαδρομές στο νησί του Μίνωα ?

Διαδρομές ή χωμάτινοι προορισμοί που να αξίζουν την καλοκαιριάτικη ζέστη και σκόνη ? Από την μια άκρη έως την άλλη και από τη πάνω μεριά του χάρτη έως την κάτω ... οι ενδιάμεσες εννοούνται και αυτές ...

Ευπρόσδεκτες όλες οι απόψεις, είτε έχουν περπατηθεί είτε είναι ακουστές από άλλους ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/04/2019, 07:56
Αν και πιστεύω ρε τρελέ ότι θα κάνεις πάλι αυτό που θες εσυ:lol:στειλε μου τη διεύθυνση σου με π. μ. να σου στείλω ένα roadbook με μια διαδρομή γύρω στα 250 χιλιόμετρα για να πας στον άγιο και να έρθεις. Κανονικά η απόσταση να πας και να έρθεις είναι 120 χιλιόμετρα. Η διαδρομή έχει γύρω στα 180 χιλιόμετρα χώμα. Βγαίνει σε 2 μέρες με διαμονή στον ιστρο Λασιθίου. Εσύ μπορεί να την παραλαξεις και να μηνεις στον ιστρο και τη δεύτερη μέρα να συνεχίσεις για αλλού. Όταν μετά από μέρες ξαναφτασεις στον ιστρο συνεχίζεις με το roadbook και έρχεσαι Ηράκλειο.

406350
406351
406352
406353
Η διαδρομή είναι σούπερ. Την έχω κάνει 3 φορές.

billy84
29/04/2019, 19:52
Καλησπέρα.Τον Νοέμβρη κατέβηκα ένα διήμερο στην Κρήτη για ανάβαση στα Λευκά Όρη και τον Ψηλορείτη.Η χωμάτινη διαδρομή απο την Ανώπολη μέχρι τις κορυφές είναι απο τις πιο όμορφες που έχω κάνει.

Για λεπτομέρειες μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο ταξιδιωτικό μου https://ncclub.gr/index.php/topic,4421.0.html

lykourgi
29/04/2019, 20:47
Στον νομό Λασιθίου είχε ωραίες διαδρομές γύρω από το οροπέδιο Καθαρού. Δάσος Σελάκανου και πέριξ, αλλά έχω να πάω κάμποσα χρόνια.
Ρώτησε τους Κρητικούς να σου πουν λεπτομέρειες.