PDA

View Full Version : CITYCOM S300i



Mspyros
01/05/2019, 14:18
Καλησπέρα και καλό μήνα .
Είμαι κάτοχος του S300i 2017 μοντέλο και έχω πρόβλημα αναθυμίασης βενζίνης συνέχεια.
έχω πάει στο service άπειρες φορές το κάνανε βίδες χωρίς να εντοπίσουν το πρόβλημα , η μυρωδιά έρχεται από μπροστά, γνωρίζει κάποιος κάτι να βοηθήσει.

taisteal
01/05/2019, 14:22
Σκέψου,αν το έκαναν βίδες και δεν το βρήκαν στο service πόσο δύσκολο είναι να γίνει online διάγνωση..
Αν είσαι τυχερός ίσως το έχει πάθει κάποιος εδώ και σου πει.
Καλό μήνα

Mspyros
16/02/2020, 17:31
γνωρίζει κανείς για αναθυμίαση στο Citycom...

Sebastian1980
16/02/2020, 19:08
Δεν ξέρω φίλε.
Το δικό μου citycom, είναι του 2019 και εκτός την κλασική μυρωδιά που έχουν όλα τα σκουτερ όταν ζεσταθούν, δεν μυρίζει κάτι άλλο. Δεν είναι φυσιολογικό να μυρίζει συνέχεια βενζίνη.
Μήπως έχει βουλώσει κάποιος σωλήνας μικρός που έχει γι'αυτήν τη δουλειά;.
Γεμίζεις τέρμα πανω βενζίνη και ανεβαίνεις πολυ απότομες ανηφόρες κάθε μερα;.
Δεν σφραγίζει καλά η τάπα βενζίνης και στις πολλες λακουβες , την ξερναει λίγο λίγο έξω;.
Δεν ξέρω, καλύτερα να πας στην αντιπροσωπεία.
Αυτό που θα κοιτουσα εγώ είναι η φλάντζα που έχει γύρω γύρω στην τάπα βενζινης. Επίσης όταν βάζεις βενζίνη ελενξε την τάπα για μποσικα , πανω κάτω δεξιά αριστερά μήπως δεν σφραγίζει καλά. Γιατί είπες ότι η μυρωδιά έρχεται από μπροστά.
Μερικές φορές ψάχνουμε άδικα για πολύπλοκη βλάβη και η λύση μπορεί να είναι απλή. (φλάντζα)
Ελπίζω να βρεις το λόγο που στο κάνει αυτό.
Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι.
Όταν οδηγάς και κλείνεις το γκάζι έχεις καθόλου τρέμουλο στο τιμόνι;.
Το δικό μου ξεκίνησε να τρέμει το τιμόνι πολυ και δεν ξέρω από τι είναι, κολολάστιχα ή ρουλεμάν λαιμου;. Θα παω να το δουνε αλλά έλεγα μήπως ξέρεις. Χιλιόμετρα 3.680.

Kickstart
26/05/2020, 12:28
καλησπέρα παιδες..

επειδή είμαι σε αναζήτηση καθημερινου για πόλη εδω και καιρο, μεταξύ αλλων τώρα τελευταία αρχισα να κοιτώ και σκούτερ τα οποία αρχικά τα απεκλεια για διάφορους λόγους..

το citycom είναι ενα απο οσα με ενδιαφέρουν και θέλω να απευθύνω μερικες ερωτήσεις προς κατόχους..

1. πως είναι απο φώτα τη νύχτα;

2. η σελα του πόσο άνετη είναι σε μακρυνή διαδρομή ως προς τα μαλακά μόρια;

3. διαβασα κάπου οτι στραβώνει το διπλό σταντ και το σκουτερ το βρίσκεις ξάπλα...ισχύει; εχετε παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

ευχαριστώ..

σημείωση, δεν με ενδιαφέρει το hd300, το λέω γιατι σε οποιον λέω οτι κοιτάω για καινούργιο σιτι μου λενε γιατι δεν παιρνεις το hd που είναι ίδια τιμή και ποιο φρέσκο σα μοντέλο...ε δεν μου αρέσει το hd..οχι οτι το σιτι είναι και κανα πανέμορφο...αλλα τεσπά μου αρέσει καλύτερα οπτικά.

nikonian
26/05/2020, 13:40
Εγώ είχα και τα δυο citicom. Δεν μπορώ να φανταστώ καλλίτερο εργαλείο.

*Πρώτα απ' όλα να σου πω ότι έβρεχε κι εγώ έφτανα στη δουλειά στεγνός. Ο ανεμοθώρακας είναι ψηλός και αρκετά πίσω ώστε να μην βρέχονται τα πόδια και ο κορμός. Μόνο οι ώμοι βρέχονται (εκτός κατακλυσμού).
*Το τελευταίο μοντέλο έχει υπέροχα φρένα με ABS , καταναλώνει 3,5-4λ/100 και τερματίζει το κοντέρ του.
*Η θέση οδήγησης είναι ψηλά, εποπτική.
*Η σέλα πολύ καλή και για τους δυο.
*Στρίβει
*Η εκκίνηση στο φανάρι γίνεται αργά για τα πρώτα 3-5 μέτρα , ώστε να μην σπινάρει και μετά επιταχύνει πολύ καλά και ξεκολλάει από την κίνηση.
*Το κυριότερο απ' όλα είναι η αξιοπιστία του και τα αραιά σέρβις.
Και το μειονέκτημά του:
* Οι αναρτήσεις καταπονούν κυρίως τα νεύρα σου και δευτερευόντως τη μέση σου.

Με λύπη μου το έδωσα. Αν άντεχα οικονομικά δυο μηχανάκια θα το κρατούσα for ever.

Sebastian1980
26/05/2020, 22:02
Μπράβο nikonian. Κάτοχος citycom, τα είπες όλα όπως είναι.
Και εγώ το έβαλα για λίγο στο car.gr και μετά το έβγαλα. Αν ειχε λίγο καλυτερες αναρτήσεις θα ήταν ο τέλειος εργάτης.
Δεν λέω καλά τα Honda, Yamaha αλλά όταν θέλεις να κάνεις την δουλειά σου το citycom είναι μια χαρά.
1) Δεν κάνουν τήν νυχτα μέρα αλλά είναι μια χαρά.
2) Αρκετά άνετη, ψιλοπιανεσε μετά από αρκετά χιλιόμετρα, λογικό γιατί δεν είναι καναπεδατο σκουτερ, είναι όρθιο.
3) Αν και έχω μόνο 5100 χιλιόμετρα δεν νομίζω. Για να στραβώσουν τα σίδερα του διπλό σταντ πρεπει να τα χτυπήσεις με μεγάλο σφυρί. Αποκλείεται.
Πρίν αγοράσω το citycom είχε βγει και το hd300.
Ανέβηκα και στα δυό.
Στο citycom έχεις χώρο να πας μπροστά και πισω τις πατούσες των ποδιών και τα ποδια καλύπτονται από το μπροστά πλαστικό.
Στο hd300 είσαι στενάχωρα και το 1/3 του πελματος είναι στον αέρα όταν οδηγάς.
Το hd300 ξεκίνησε 3.999€ και τώρα είναι πιο φθηνό από το citycom.

Sebastian1980
26/05/2020, 22:15
Επίσης οι αναρτήσεις του ξεκινάνε να μαλακώνουν μετά τα 2.000 χιλιόμετρα με την βοήθεια του συνεπιβατη.
Εγώ το εστρωσα όπως όλα τα μότο που έχω αγοράσει μέχρι τα 1.700 χιλιόμετρα μετά έπαιρνα συνεπιβατη και γι'αυτό άργησαν να μαλακωσουν.

Kickstart
27/05/2020, 09:09
ωραίοι. ευχαριστώ και τους δυο σας για τα πολύ χρήσιμα τιπς.

ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα το πάρω μέσα στην άλλη βδομάδα (κούτα).

τα λάστιχα τα πρώτα που φοράει (maxxis) είναι τόσο χάλια όσο λένε διάφοροι; (σε βιντεακια στα σχόλια έχω διαβάσει πολλούς να τα κράζουν)

το ρωτάω επειδή ειναι καλοκαίρι μπροστά μας σκέφτομαι να μην κάνω αυτό το έξοδο αμέσως και να περιμένω μέχρι τέλη Σεπτέμβρη να τα αλλάξω.

συνεπιβάτη θα παίρνω από την πρώτη μέρα μιας και πρέπει να πηγαίνω καθημερινά τη γυναίκα μου στη δουλειά προτού φύγω για τη δική μου.

δεν υπάρχει θέμα στο στρώσιμο να βάζετε δεύτερο άτομο, αρκεί το άθροισμα των κιλών των δυο να μην είναι υπερβολικά μεγάλο.

nikonian
27/05/2020, 17:35
Τα λάστιχα είναι μια χαρά.
Υπάρχει μια μυθολογία που έρχεται από τό μακρινό 1980, όταν τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης ήταν 100% nylon και γλιστρούσαν μόλις μύριζε βροχή.
Έκτοτε, αν σου μπει η ιδέα ότι τα λάστιχα δεν είναι καλά, τα αλλάζεις γιατί αισθάνεσαι ανασφάλεια και το λες και στους άλλους.
Στο παλιό 300ι τα κράτησα 16.000χλμ και στο δεύτερο 300ς μέχρι τα 11.000χλμ που είχα κάνει , κρατούσαν καλά. Τα λάστιχα πρώτης τοποθέτησης είναι πλέον καλά, σε όλα τα μηχανάκια (εκτός κάποιων γνωστών περιπτώσεων κακής επιλογής των εταιριών).

leftos
27/05/2020, 18:27
Εγω ειχα στην κατοχή μου το gts 300 αλλα είχα οδηγήσει αρκετά επειδη ψαχνομουν το citycom.
Ολα καλά και ωραία με την αξιοπιστία οτιδήποτε μικρό θέμα αν μιλάμε και για καινούργιο θα λυθεί στην εγγύηση αλλά δεν πάσχουν πουθενά.
Το νέο 300s ταξιδέυει με 130 κοντέρ που το παλίο τελείωνε εκεί.
Αυτό για την βροχή και τον αέρα ισχύει δεν σε πιάνει τίποτα. Αλλά εμένα μου δημιουργούσε μια ναυτία η ζελατίνα που ήταν τόσο κοντά στο προσωπό μου.
Με το citycom δεν μπόρεσα να στρίψω ποτέ όπως ήθελα ούτε κατάλαβα γιατί ο κόσμος θεωρεί οτι οι μικρές ρόδες ( gts ) είναι χειρότερες.
Αυτό που θέλω να πώ είναι το κούμπωσα καλύτερα στο gts .
Όταν άλλαξα τα maxxis και έβαλα τα dunlop scootsmart γλίστρησα 2 φορές τελείως απροειδοποίητα και χαζά και γενικά είχα πάντα το φόβο. Και δέν οδηγώ ήρεμα , μην τα φοβάσαι τα ελαστικά.
Για μένα ψάξτο λίγο δές και το gts.

Sebastian1980
27/05/2020, 20:18
Εγω ειχα στην κατοχή μου το gts 300 αλλα είχα οδηγήσει αρκετά επειδη ψαχνομουν το citycom.
Ολα καλά και ωραία με την αξιοπιστία οτιδήποτε μικρό θέμα αν μιλάμε και για καινούργιο θα λυθεί στην εγγύηση αλλά δεν πάσχουν πουθενά.
Το νέο 300s ταξιδέυει με 130 κοντέρ που το παλίο τελείωνε εκεί.
Αυτό για την βροχή και τον αέρα ισχύει δεν σε πιάνει τίποτα. Αλλά εμένα μου δημιουργούσε μια ναυτία η ζελατίνα που ήταν τόσο κοντά στο προσωπό μου.
Με το citycom δεν μπόρεσα να στρίψω ποτέ όπως ήθελα ούτε κατάλαβα γιατί ο κόσμος θεωρεί οτι οι μικρές ρόδες ( gts ) είναι χειρότερες.
Αυτό που θέλω να πώ είναι το κούμπωσα καλύτερα στο gts .
Όταν άλλαξα τα maxxis και έβαλα τα dunlop scootsmart γλίστρησα 2 φορές τελείως απροειδοποίητα και χαζά και γενικά είχα πάντα το φόβο. Και δέν οδηγώ ήρεμα , μην τα φοβάσαι τα ελαστικά.
Για μένα ψάξτο λίγο δές και το gts.

Επειδή είχα το sym gts 300. Θα διαφωνήσω μαζί σου.
Ο λόγος που το πουλησα ήταν ότι η 14αρα μπροστά και η 13αρα ζάντα πίσω, καθώς και οι αναρτήσεις του δεν μπορούσαν να τα καταφέρουν με τις λακούβες.
Με αποτέλεσμα ακόμη και σε μικρές ανωμαλίες στο δρόμο να κοπανάνε άσχημα. Άλλη συμπεριφορά έχει η 16αρα ζάντα άλλη η 13αρα. Όσο πιο μεγάλη τόσο καλύτερη συμπεριφορά έχει σε δρόμο με λακούβες.
Εξαίρεση στο κανόνα υπάρχει π.χ. TMAX, SYM TL που έχουν 15αρες ,απλά εκεί παίζει ρόλο ο τύπος της ανάρτησης.
Όσον αφορά τα λάστιχα. Για καλοκαίρι μέχρι και τέλος Σεπτεμβρίου καλά είναι. Στη βροχή και ειδικά σε στροφές θέλουν απλά προσοχή, καθώς και στο απότομο άνοιγμα στο γκάζι. Μέτρια θα τα χαρακτήριζα. Στα παπια που είχα παλια έβαζα Μ22 και ήταν πραγματικά "βεντουζα" στο δρόμο και άριστο στη βροχή. Τα maxxis δεν τα καταφέρνουν τόσο καλά. Αλλά δεν είναι και για πέταμα. Για 8.000-10.000 χιλιόμετρα με λίγη προσοχή στη βροχή, μια χαρά είναι.