PDA

View Full Version : Δεν εχω ξαναοδηγησει μηχανη



Wutang
01/05/2019, 18:01
Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν εχω ξαναοδηγησει ποτε μηχανη, παπι;
Ουτε απο μικρος εχω εμπειρια απο ποδηλατο κλπ
Θα μπορω να οδηγησω μηχανη με ανεση ή θα μου φανει πολύ δυσκολο;

viper1
01/05/2019, 18:09
Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν εχω ξαναοδηγησει ποτε μηχανη, παπι;
Ουτε απο μικρος εχω εμπειρια απο ποδηλατο κλπ
Θα μπορω να οδηγησω μηχανη με ανεση ή θα μου φανει πολύ δυσκολο;

Όταν γράφεις δεν έχεις εμπειρία από ποδήλατο τι εννοείς ? Δεν ξέρεις ποδήλατο ? Γιατί αν δεν ξέρεις βοηθητικές σε μηχανάκια μπαίνουν μόνο με πατέντα
Κατά τα αλλα δεν θα έχεις πρόβλημα αν ξεκινήσεις με τα σωστά βήματα

karellen
01/05/2019, 18:12
Αν δεν ξέρεις ούτε ποδήλατο τότε ξέχνα τη λέξη μηχανή.-

korkod
01/05/2019, 18:35
Υπαρχει καποιο προβλημα που δεν εχω ξαναοδηγησει ποτε μηχανη, παπι;
Ουτε απο μικρος εχω εμπειρια απο ποδηλατο κλπ
Θα μπορω να οδηγησω μηχανη με ανεση ή θα μου φανει πολύ δυσκολο;

Βρες ένα ποδήλατο και ξεκινά να δεις εάν το καταφέρνεις τότε προχωρά σε μηχανή

AUFGEBRACHT
01/05/2019, 19:07
Μην κολλάς σε λεπτομέρειες...

Sebastian1980
01/05/2019, 19:39
Καλός ήρθες στο φόρουμ.
Όλα πρέπει να γίνουν με μια σειρά.
Ξεκινάς με το ποδήλατο, για να μάθεις ισορροπία.
Μετά θα γραφτείς σε μια σχολή οδηγών για να μάθεις οδήγηση ξεκινώντας από το κλασικό παπί. Πολύ ελαφρύ και δεν τρομάζει τον οδηγό. Θα μάθεις τα σήματα και τις προτεραιότητες και θα δώσεις εξετάσεις.
Μετά από πολλά μαθήματα θα δώσεις εξετάσεις στην οδήγηση.
Όλα στην αρχή φαίνονται βουνό αλλά με λίγο υπομονή θα τα καταφέρεις.
Καλή επιτυχία.
Πραγματικά η ελευθερία που σου προσφέρει η μηχανή και η ευχαρίστηση αξίζουν το κόπο.

basilis_k6
01/05/2019, 20:07
Ηλικια?

doctoras
01/05/2019, 20:14
406500

νεοσσός
01/05/2019, 20:48
Όπως ακριβώς τα είπε ο Sebastian πιο πάνω. Είχε τύχει τέτοια περίπτωση στο δάσκαλό μου και τον είχε ξεκινήσει από ποδήλατο για να καταλήξει να δώσει επιτυχώς εξετάσεις με μοτοσυκλέτα. Υπομονή, επιμονή και προσοχή.




Ηλικια?
19 Μαΐων είναι. (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=156799&p=2990949)

BLiTzER
01/05/2019, 21:13
Το μηχανάκι είναι σαφώς ευκολότερο από το ποδήλατο. Μια χαρά θα τα πας, αν σου αρέσει. Κάνε μαθήματα και δες πώς πάει.

Wutang
02/05/2019, 18:48
Όταν γράφεις δεν έχεις εμπειρία από ποδήλατο τι εννοείς ? Δεν ξέρεις ποδήλατο ? Γιατί αν δεν ξέρεις βοηθητικές σε μηχανάκια μπαίνουν μόνο με πατέντα
Κατά τα αλλα δεν θα έχεις πρόβλημα αν ξεκινήσεις με τα σωστά βήματα

Ξερω ποδηλατο αλλα δεν ειμαι και απο τους καλυτερους ποδηλατες
Ποτε δεν εκανα πολυ ποδηλατο, αν με βαλεις πανω σε ενα δε θα πεσω θα μπορω να παω ευθεια δεξια αριστερα αλλα στον δρόμο αν με βγαλεις θα κομπλαρω

teogtp
02/05/2019, 19:15
Ξερω ποδηλατο αλλα δεν ειμαι και απο τους καλυτερους ποδηλατες
Ποτε δεν εκανα πολυ ποδηλατο, αν με βαλεις πανω σε ενα δε θα πεσω θα μπορω να παω ευθεια δεξια αριστερα αλλα στον δρόμο αν με βγαλεις θα κομπλαρω

Ξεκινησε να κυκλοφορείς δειλά με ένα ποδήλατο γύρω από την γειτονιά σου μέχρι να νοιώσεις άνετα με την συνύπαρξη των γύρω οχημάτων. Όταν νοιώσεις αρκετά άνετα ξεκίνησε τα μαθήματα οδήγησης.

Bob_o_mastoras
02/05/2019, 20:28
Oλοι καποια στιγμη πρωτη φορα οδηγησαμε. Δεν γινεται αλλιως, δεν γεννιεται κανεις ξερωντας να να οδηγαει μηχανη ή αμαξι. Και παντα αλλωστε υπαρχει περιθωριο για περαιτερω βελτιωση και γνωσεις πανω σε ολα τα πραγματα. Δεν υπαρχει ταβανι στη γνωση.
Οποτε μη μασας, προχωρα αφοβα. Μια χαρα θα τα πας.

Wutang
02/05/2019, 21:31
Το θεμα ειναι πόσο ευκολα θα καταφερω να βγω στο δρομο με μηχανη ( οχι παπι ή σκουτερ ) μολις βγαλω το δίπλωμα

νεοσσός
02/05/2019, 21:35
Πρέπει να το πας σταδικά. Πρώτα σε δρόμο χωρίς κυκλοφορία, μετά σε κανένα στενό και αργότερα σε λεωφόρους.

Nostradamus
02/05/2019, 22:11
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σε αυτό που ρωτάς..

μπορεί να είσαι ταλέντο και να βγεις γρήγορα αν δεις ότι σου αρέσει το σπορ.
Μπορεί να μην είσαι για να βγεις ποτέ..

Το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται να ξεκινήσεις από τα βασικά το συντομότερο για να δεις τι και πως..

Καλή τύχη και καλή αρχή αν το αποφασίσεις. :wave:

vaska
03/05/2019, 09:15
Μου ακούγεσαι πολύ φοβισμένος κι εκεί έξω γίνεται πόλεμος. Δεν είναι ότι καλύτερο να βγεις στους δρόμους και να έχεις αυτή την ψυχολογία. Ξεκίνα να κάνεις ποδήλατο σε δρόμους με ελάχιστη κυκλοφορία μέχρι να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και μετά ανεβαίνεις σε μηχανή. Αν δεν νιώσεις ασφαλής και ότι κατέχεις αυτό που καβαλάς μην το κάνεις.

p@nos
03/05/2019, 09:40
φιλες πηγαινε σε μια σχολη...ειναι υποχρεωμενοι μεχρι να δωσεις εξετασεις για το διπλωμα να σε μαθουν να οδηγας...ασε τα ποδηλατα, προσπαθησε να βρεις μια αξιοπρεπη σχολη οδηγων και προχωρησε απο εκει...αν δεις τοτε οτι δεν το κατεχεις, το σταματας...χωρις να προσπαθησεις ομως δε μπορεις να ξερεις

νεοσσός
03/05/2019, 10:44
Και να μην το 'χει αρχικά, με επιμονή θα μάθει. Εδώ "έμαθα" εγώ και κυκλοφορώ ελεύθερος στους δρόμους χρόνια τώρα. :p

danaos75
03/05/2019, 10:47
φιλες πηγαινε σε μια σχολη...ειναι υποχρεωμενοι μεχρι να δωσεις εξετασεις για το διπλωμα να σε μαθουν να οδηγας...ασε τα ποδηλατα, προσπαθησε να βρεις μια αξιοπρεπη σχολη οδηγων και προχωρησε απο εκει...αν δεις τοτε οτι δεν το κατεχεις, το σταματας...χωρις να προσπαθησεις ομως δε μπορεις να ξερεις

+10000
ξεκίνα απο μία σχολή..

harris_x
03/05/2019, 11:57
Το θεμα ειναι πόσο ευκολα θα καταφερω να βγω στο δρομο με μηχανη ( οχι παπι ή σκουτερ ) μολις βγαλω το δίπλωμα
Αν φοβάσαι, μην βγάλεις δίπλωμα και μην οδηγήσεις μοτοσυκλέτα.

Ο φόβος είναι αυτός που θα σε οδηγήσει σε λάθη που στην καλύτερη θα φέρουν υλικές ζημιές.

Wutang
03/05/2019, 12:02
Αν φοβάσαι, μην βγάλεις δίπλωμα και μην οδηγήσεις μοτοσυκλέτα.

Ο φόβος είναι αυτός που θα σε οδηγήσει σε λάθη που στην καλύτερη θα φέρουν υλικές ζημιές.

Εγω δεν ανεφερα ποτε οτι φοβαμαι, δεν ειχε ποτε κανεις αγχος πριν βγει πρωτη φορα με μηχανη σε δρομο με άλλα οχήματα;

katsar
03/05/2019, 12:06
Είχα φίλε τις πρώτες μέρες πιτσιρικάς με το παπάκι.Πέρασε γρήγορα.

Stavrakos
03/05/2019, 12:41
Δεν μας λες την ηλικία σου τι είδος μηχανής θα σε ενδιέφερε το ποσό που διαθέτεις για μηχανή-εξολισμο-διπλωμα οδήγησης? Με υπομονή και επιμονή θα μάθεις οπότε το προσπερνάω το δεν έχω οδήγηση ποτέ μηχανή... Κανένας δεν γεννήθηκε να ξέρει και όλοι μας πάντα μαθαίνουμε αν ξεκινήσεις σταδιακα και δεν πας να πάρεις κανένα ss σαν πρώτη μηχανή όλα θα πάνε καλά

p@nos
03/05/2019, 12:46
Εγω δεν ανεφερα ποτε οτι φοβαμαι, δεν ειχε ποτε κανεις αγχος πριν βγει πρωτη φορα με μηχανη σε δρομο με άλλα οχήματα;

αυτα που αισθανεσαι, ειδικα αν δεν εισαι 16-18 χρονων ειναι απολυτως φυσιολογικα...ολοι εχουν μια ανησυχια για το αγνωστο

πρωτα θα μαθεις και μετα θα αποφασισεις αν σου κανει η οχι

ξεκινα με τις σχολες οδηγων...μετα ισως θα ηταν καλη ιδεα και καποιο ειδικο σχολειο ασφαλους οδηγησης...δεν ξερω να σε βοηθησω σε αυτο το θεμα σχολων αλλα στο δρομο θα οδηγησεις και πριν παρεις το διπλωμα με τη συνοδεια του δασκαλου σου...οποτε πριν βγεις μονος σου στο δρομο μπορεις να κανεις πολλα χιλιομετρα μαζι με συνοδεια αν το επιθυμεις...

harris_x
03/05/2019, 14:50
Εγω δεν ανεφερα ποτε οτι φοβαμαι, δεν ειχε ποτε κανεις αγχος πριν βγει πρωτη φορα με μηχανη σε δρομο με άλλα οχήματα;

το ερώτημα "πόσο ευκολα θα καταφερω να βγω στο δρομο με μηχανη" δηλώνει φόβο.

Αν πάντως δεν φοβάσαι τελικά, τα πράγματα είναι εύκολα.

Πας σε μια καλή σχολή οδηγών, βγάζεις το δίπλωμα και αμέσως μετά παρακολουθείς ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

Με αυτό τον τρόπο θα αποκτήσεις το θάρρος που σου λείπει για να βγεις στον δρόμο με άνεση, γνώση και τελικά με ασφάλεια.

Wutang
04/05/2019, 03:20
Δεν μας λες την ηλικία σου τι είδος μηχανής θα σε ενδιέφερε το ποσό που διαθέτεις για μηχανή-εξολισμο-διπλωμα οδήγησης? Με υπομονή και επιμονή θα μάθεις οπότε το προσπερνάω το δεν έχω οδήγηση ποτέ μηχανή... Κανένας δεν γεννήθηκε να ξέρει και όλοι μας πάντα μαθαίνουμε αν ξεκινήσεις σταδιακα και δεν πας να πάρεις κανένα ss σαν πρώτη μηχανή όλα θα πάνε καλά

Ειμαι 18
Μπορω να διαθεσω μεχρι 1300 για μηχανη μεταχειρισμενη δρομου και θα με ενδιέφερε κατι σε cbf125 , ουτε παπι ουτε σκουτερ
Τα λεφτα για εξοπλισμο ειναι εξτρα και θα παρω κρανος μπουφαν γαντια καλης ποιοτητας
Απλα δεν ξερω αν η σχολη οδηγων θα με βοηθησει να βγω στο δρομο ή αν θα μου μαθει απλα να χρησιμοποιω μηχανακι
Γιαυτο εχω το αγχος που αλλοι το θεωρουυν φοβο
Θα παω και σε σχολη ασφαλους οδηγησης εννοειται μετα το διπλωμα

doctoras
04/05/2019, 06:40
Ειμαι 18
Μπορω να διαθεσω μεχρι 1300 για μηχανη μεταχειρισμενη δρομου και θα με ενδιέφερε κατι σε cbf125 , ουτε παπι ουτε σκουτερ
Τα λεφτα για εξοπλισμο ειναι εξτρα και θα παρω κρανος μπουφαν γαντια καλης ποιοτητας
Απλα δεν ξερω αν η σχολη οδηγων θα με βοηθησει να βγω στο δρομο ή αν θα μου μαθει απλα να χρησιμοποιω μηχανακι
Γιαυτο εχω το αγχος που αλλοι το θεωρουυν φοβο
Θα παω και σε σχολη ασφαλους οδηγησης εννοειται μετα το διπλωμα

η σχολή οδηγών σου μαθαίνει να χειρίζεσαι το όχημα εντός των προβλέπόμενων κανονισμών του κοκ.
την ικανότητα να οδηγείς θα σε βοηθήσουν τα ειδικά section των σχολών ασφαλούς οδήγησης.
την νοοτροπία να μην είσαι κάγκουρας και πας σκοτωθείς-σκοτώσεις επιβαρύνει την κρίση σου και μονο
ευχομαι καλή σου τύχη

rainmike
04/05/2019, 07:13
Μου ακούγεσαι πολύ φοβισμένος κι εκεί έξω γίνεται πόλεμος. Δεν είναι ότι καλύτερο να βγεις στους δρόμους και να έχεις αυτή την ψυχολογία. Ξεκίνα να κάνεις ποδήλατο σε δρόμους με ελάχιστη κυκλοφορία μέχρι να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση και μετά ανεβαίνεις σε μηχανή. Αν δεν νιώσεις ασφαλής και ότι κατέχεις αυτό που καβαλάς μην το κάνεις.

Με το ποδήλατο θα αποκτήσει αυτοπεποίθηση για να οδηγεί μηχανή?Να βγεί και στο δρόμο ακράνωτος χωρίς να γνωρίζει καν τα σήματα και πως να κινείται στον δρόμο και να τον φάνε λάχανο.
Πάνε σε μια σχολή αγόρι και δες στην πράξη πως είναι να οδηγείς μηχανάκι σε ελεγχόμενο περιβάλλον.Αν συνεχίσεις να γουστάρεις ,προχώρα αλλιώς πάρε κάτι άλλο.

harris_x
04/05/2019, 08:04
Υπάρχουν και σχολές που κανουν παραπανω απο όσα χρειάζεσαι για πάρεις απλά το δίπλωμα.

Ηδη εχω κατα νου τρεις στην Αθηνα.

νεοσσός
04/05/2019, 09:45
Γιαυτο εχω το αγχος που αλλοι το θεωρουυν φοβο
Μη διστάζεις να χρησιμοποιείς τη λέξη "φόβος". Η αναγνώριση των συναισθημάτων μας είναι ουσιαστική για την αυτοβελτίωση και την ποιότητα της ζωής μας. Δεν είναι κακό να λες "φοβάμαι", ωριμότητα είναι.

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Stavrakos
04/05/2019, 10:56
Στο ξανά λεω κανένας δεν γεννήθηκε να ξέρει.. Ίσως ζοριστείς λίγο λόγο συμπλέκτη αλλά από τα γραφόμενα σου φαίνεται πως έχεις μια ωριμότητα ελπίζω να είσαι όντως ώριμος και στην οδήγηση σου και όχι μόνο στην γραφή.Ευχομαι όλα να πάνε βολικά μην το φοβάσαι και μην σε αγχώνει προχώρα το με μαθήματα οδήγησης και μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και μέχρι να νιώσεις ότι είσαι σε ένα επιθυμητό επίπεδο για να βγεις ελεύθερος στους δρόμους μην το επιχειρήσεις για να είσαι ασφαλής και εσύ και οι γύρω σου. Μετά το δίπλωμα προτίμησε δρόμους χωρίς κίνηση πάντα με τον εξοπλισμό σου

Wutang
04/05/2019, 18:26
Στο ξανά λεω κανένας δεν γεννήθηκε να ξέρει.. Ίσως ζοριστείς λίγο λόγο συμπλέκτη αλλά από τα γραφόμενα σου φαίνεται πως έχεις μια ωριμότητα ελπίζω να είσαι όντως ώριμος και στην οδήγηση σου και όχι μόνο στην γραφή.Ευχομαι όλα να πάνε βολικά μην το φοβάσαι και μην σε αγχώνει προχώρα το με μαθήματα οδήγησης και μαθήματα ασφαλούς οδήγησης και μέχρι να νιώσεις ότι είσαι σε ένα επιθυμητό επίπεδο για να βγεις ελεύθερος στους δρόμους μην το επιχειρήσεις για να είσαι ασφαλής και εσύ και οι γύρω σου. Μετά το δίπλωμα προτίμησε δρόμους χωρίς κίνηση πάντα με τον εξοπλισμό σου

ειμαι οντως ωριμος για την ηλικια μου ( πιστευω τουλαχιστον )
δεν ειμαι καγκουρας ουτε γουσταρω μαλακιες στο δρομο
απλα θα μαρεσει να εχω μια ομορφη βολικη μηχανη για να κανω τη δουλιτσα μου και τις αποστασεις μου με ευκολια ανεση και προπαντως με ασφαλεια
εχω κατα νου τον εξοπλισμο εννοειται οπως κρανος μπουφαν γαντια ολα καλης ποιοτητας

rainmike
04/05/2019, 19:50
ειμαι οντως ωριμος για την ηλικια μου ( πιστευω τουλαχιστον )
δεν ειμαι καγκουρας ουτε γουσταρω μαλακιες στο δρομο
απλα θα μαρεσει να εχω μια ομορφη βολικη μηχανη για να κανω τη δουλιτσα μου και τις αποστασεις μου με ευκολια ανεση και προπαντως με ασφαλεια
εχω κατα νου τον εξοπλισμο εννοειται οπως κρανος μπουφαν γαντια ολα καλης ποιοτητας

Φίλε μου ασφάλεια και μηχανή δεν πάνε μαζί,οταν καβαλάς μοτοσικλέτα πρέπει πάντα να έχεις στην άκρη του μυάλού σου ότι
μπορεί να γίνει η στραβή.Δεν είναι μόνο τα άλλα οχήματα στο δρόμο.Λάδια έπεσες αν σου βγεί σκυλί γάτα γελάδα έπεσες.Αν το οδόστρωμα
είναι χάλια έπεσες αν πάρεις με πολλά μια στροφή και φρενάρεις απο φόβο έπεσες.Σου αναφέρω ένα καρο παραμέτρους που έχουν να κάνουν
μόνο με σένα χωρίς να εμπλέκεται άλλο όχημα.Οπότε το θέμα της ασφάλειας αφορά μόνο τον εξοπλισμό σου που σιγά σιγά όσο καβαλάς θα τον
αμελείς και αυτόν.Σιγά μην πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά σου με κράνος μπουφάν,γάντια μπότες ,προστατευτικά για πλάτη και τα συναφή.Μονο κράνος
μπούφαν θα είσαι όπως δυστυχως η μειοψηφία των μοτοσικλετιστών γιατι η πλειοψηφία είναι ακράνωτοι.Η αλήθεια είναι πως η μοτοσικλέτα είναι ένα ματαιό
δοξο μέσο μεταφοράς ,θέλω να πω πως κυρίως σκέφτεσαι τν πάρτη σου όταν την αγοράζεις.Δε σε νοιάζει η μάνα σου που ανησυχεί ,η κοπελιά-γυναίκα σου που θα κρυώνει πίσω
η θεία σου που θα προτιμούσε κάποιον με αμάξι να της μεταφέρει το τραπεζακι,oύτε τα παιδιά σου που πρέπει κάποιος να τα πάει φροντιστήριο.
Η μοτοσικλέτα και δεν αναφέρομαι σε παπακια -σκουτεράκια έχουν μεγαλύτερο κομμάτι προσώπικής και ατομικής ευχαρίστησης παρα χρηστικότητα για σένα και τους γύρω σου.

Eiver
04/05/2019, 19:58
Φίλε μου ασφάλεια και μηχανή δεν πάνε μαζί,οταν καβαλάς μοτοσικλέτα πρέπει πάντα να έχεις στην άκρη του μυάλού σου ότι
μπορεί να γίνει η στραβή.Δεν είναι μόνο τα άλλα οχήματα στο δρόμο.Λάδια έπεσες αν σου βγεί σκυλί γάτα γελάδα έπεσες.Αν το οδόστρωμα
είναι χάλια έπεσες αν πάρεις με πολλά μια στροφή και φρενάρεις απο φόβο έπεσες.Σου αναφέρω ένα καρο παραμέτρους που έχουν να κάνουν
μόνο με σένα χωρίς να εμπλέκεται άλλο όχημα.Οπότε το θέμα της ασφάλειας αφορά μόνο τον εξοπλισμό σου που σιγά σιγά όσο καβαλάς θα τον
αμελείς και αυτόν.Σιγά μην πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά σου με κράνος μπουφάν,γάντια μπότες ,προστατευτικά για πλάτη και τα συναφή.Μονο κράνος
μπούφαν θα είσαι όπως δυστυχως η μειοψηφία των μοτοσικλετιστών γιατι η πλειοψηφία είναι ακράνωτοι.Η αλήθεια είναι πως η μοτοσικλέτα είναι ένα ματαιό
δοξο μέσο μεταφοράς ,θέλω να πω πως κυρίως σκέφτεσαι τν πάρτη σου όταν την αγοράζεις.Δε σε νοιάζει η μάνα σου που ανησυχεί ,η κοπελιά-γυναίκα σου που θα κρυώνει πίσω
η θεία σου που θα προτιμούσε κάποιον με αμάξι να της μεταφέρει το τραπεζακι,oύτε τα παιδιά σου που πρέπει κάποιος να τα πάει φροντιστήριο.
Η μοτοσικλέτα και δεν αναφέρομαι σε παπακια -σκουτεράκια έχουν μεγαλύτερο κομμάτι προσώπικής και ατομικής ευχαρίστησης παρα χρηστικότητα για σένα και τους γύρω σου.
εχεις δικιο αλλα αυτα τα σκεφτεσαι απο μια ηλικια και μετα οχι στα 19.καπως ετσι σκεφτομαι και εγω στην παρουσα φαση και εχω αφησει αχρησιμοποιητη την μηχανη κανα 3αρι χρονια και δεν ξερω τι να την κανω :zzz:

νεοσσός
04/05/2019, 20:11
Φίλε μου ασφάλεια και μηχανή δεν πάνε μαζί,οταν καβαλάς μοτοσικλέτα πρέπει πάντα να έχεις στην άκρη του μυάλού σου ότι
μπορεί να γίνει η στραβή.Δεν είναι μόνο τα άλλα οχήματα στο δρόμο.Λάδια έπεσες αν σου βγεί σκυλί γάτα γελάδα έπεσες.Αν το οδόστρωμα
είναι χάλια έπεσες αν πάρεις με πολλά μια στροφή και φρενάρεις απο φόβο έπεσες.Σου αναφέρω ένα καρο παραμέτρους που έχουν να κάνουν
μόνο με σένα χωρίς να εμπλέκεται άλλο όχημα.Οπότε το θέμα της ασφάλειας αφορά μόνο τον εξοπλισμό σου που σιγά σιγά όσο καβαλάς θα τον
αμελείς και αυτόν.Σιγά μην πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά σου με κράνος μπουφάν,γάντια μπότες ,προστατευτικά για πλάτη και τα συναφή.Μονο κράνος
μπούφαν θα είσαι όπως δυστυχως η μειοψηφία των μοτοσικλετιστών γιατι η πλειοψηφία είναι ακράνωτοι.Η αλήθεια είναι πως η μοτοσικλέτα είναι ένα ματαιό
δοξο μέσο μεταφοράς ,θέλω να πω πως κυρίως σκέφτεσαι τν πάρτη σου όταν την αγοράζεις.Δε σε νοιάζει η μάνα σου που ανησυχεί ,η κοπελιά-γυναίκα σου που θα κρυώνει πίσω
η θεία σου που θα προτιμούσε κάποιον με αμάξι να της μεταφέρει το τραπεζακι,oύτε τα παιδιά σου που πρέπει κάποιος να τα πάει φροντιστήριο.
Η μοτοσικλέτα και δεν αναφέρομαι σε παπακια -σκουτεράκια έχουν μεγαλύτερο κομμάτι προσώπικής και ατομικής ευχαρίστησης παρα χρηστικότητα για σένα και τους γύρω σου.
Συμφωνώ με την αναφορά στους κινδύνους, αλλά είναι γενικά απαιδιόδοξη η παραπάνω οπτική γωνία. Ο εξοπλισμός ασφαλείας είναι στην ευχέρεια του καθενός και πρέπει να είναι καθημερινή πρακτική, όχι επιλογή όταν μας βολεύει. Κυκλοφορώ χρόνια τώρα, ακόμα και με καύσωνα με όσα αναφέρεις (γάντια, κράνος, μπουφάν, μποτάκια), συν παντελόνι με προστασίες και αλλάζω ρούχα στη δουλειά.

Η βελτίωση της καθημερινότητας με επιλογές που μας κάνουν να νιώθουμε όμορφα έχει αξία, τόσο για εμάς, όσο για τους γύρω μας. Όταν οδηγώ τη μοτοσυκλέτα (ή το ποδήλατο) νιώθω πολύ ωραία και πιστεύω ότι αυτό αντανακλάται στις σχέσεις μου με τους γύρω ανθρώπους, αφού μεταδίδω τη χαρά μου.

Τέλος, υπάρχουν κοπέλες και κοπέλες. Κάποιες φοβούνται τη μοτοσυκλέτα οπότε δεν πρέπει να τις πιέζεις να ανεβαίνουν, ενώ πολλές ενθουσιάζονται και θέλουν πολύ να μοιραστούν μία διαδρομή αγκαλιά με εσένα σε όμορφα μέρη.

rainmike
04/05/2019, 20:20
Συμφωνώ με την αναφορά στους κινδύνους, αλλά είναι γενικά απαιδιόδοξη η παραπάνω οπτική γωνία. Ο εξοπλισμός ασφαλείας είναι στην ευχέρεια του καθενός και πρέπει να είναι καθημερινή πρακτική, όχι επιλογή όταν μας βολεύει. Κυκλοφορώ χρόνια τώρα, ακόμα και με καύσωνα με όσα αναφέρεις (γάντια, κράνος, μπουφάν, μποτάκια), συν παντελόνι με προστασίες και αλλάζω ρούχα στη δουλειά.

Η βελτίωση της καθημερινότητας με επιλογές που μας κάνουν να νιώθουμε όμορφα έχει αξία, τόσο για εμάς, όσο για τους γύρω μας. Όταν οδηγώ τη μοτοσυκλέτα (ή το ποδήλατο) νιώθω πολύ ωραία και πιστεύω ότι αυτό αντανακλάται στις σχέσεις μου με τους γύρω ανθρώπους, αφού μεταδίδω τη χαρά μου.

Τέλος, υπάρχουν κοπέλες και κοπέλες. Κάποιες φοβούνται τη μοτοσυκλέτα οπότε δεν πρέπει να τις πιέζεις να ανεβαίνουν, ενώ πολλές ενθουσιάζονται και θέλουν πολύ να μοιραστούν μία διαδρομή αγκαλιά με εσένα σε όμορφα μέρη.
Εσύ είσαι η εξαίρεση στον κανόνα αν φοράς εξοπλισμό ακόμα και γα το περίπτερο και καλά κάνεις.Οσο για την οπτική μου δεν ειναι απαισιόδοξη αλλά μάλλον ρεαλιστική.
Το ξέρεις καλά μέσα σου ότι οι πραγματικοί λόγοι που πήρες μοτοσικλέτα μονο χρηστικοί δεν είναι.Πόσο μάλλον για έναν 19 χρονο.

teogtp
04/05/2019, 20:35
Φίλε μου ασφάλεια και μηχανή δεν πάνε μαζί,οταν καβαλάς μοτοσικλέτα πρέπει πάντα να έχεις στην άκρη του μυάλού σου ότι
μπορεί να γίνει η στραβή.Δεν είναι μόνο τα άλλα οχήματα στο δρόμο.Λάδια έπεσες αν σου βγεί σκυλί γάτα γελάδα έπεσες.Αν το οδόστρωμα
είναι χάλια έπεσες αν πάρεις με πολλά μια στροφή και φρενάρεις απο φόβο έπεσες.Σου αναφέρω ένα καρο παραμέτρους που έχουν να κάνουν
μόνο με σένα χωρίς να εμπλέκεται άλλο όχημα.Οπότε το θέμα της ασφάλειας αφορά μόνο τον εξοπλισμό σου που σιγά σιγά όσο καβαλάς θα τον
αμελείς και αυτόν.Σιγά μην πηγαίνεις κάθε μέρα στη δουλειά σου με κράνος μπουφάν,γάντια μπότες ,προστατευτικά για πλάτη και τα συναφή.Μονο κράνος
μπούφαν θα είσαι όπως δυστυχως η μειοψηφία των μοτοσικλετιστών γιατι η πλειοψηφία είναι ακράνωτοι.Η αλήθεια είναι πως η μοτοσικλέτα είναι ένα ματαιό
δοξο μέσο μεταφοράς ,θέλω να πω πως κυρίως σκέφτεσαι τν πάρτη σου όταν την αγοράζεις.Δε σε νοιάζει η μάνα σου που ανησυχεί ,η κοπελιά-γυναίκα σου που θα κρυώνει πίσω
η θεία σου που θα προτιμούσε κάποιον με αμάξι να της μεταφέρει το τραπεζακι,oύτε τα παιδιά σου που πρέπει κάποιος να τα πάει φροντιστήριο.
Η μοτοσικλέτα και δεν αναφέρομαι σε παπακια -σκουτεράκια έχουν μεγαλύτερο κομμάτι προσώπικής και ατομικής ευχαρίστησης παρα χρηστικότητα για σένα και τους γύρω σου.


Ξέχασες να του πεις αν δεν έχει ενυδρείο είναι και .ουστης......

νεοσσός
04/05/2019, 20:39
Εσύ είσαι η εξαίρεση στον κανόνα αν φοράς εξοπλισμό ακόμα και γα το περίπτερο και καλά κάνεις.Οσο για την οπτική μου δεν ειναι απαισιόδοξη αλλά μάλλον ρεαλιστική.
Το ξέρεις καλά μέσα σου ότι οι πραγματικοί λόγοι που πήρες μοτοσικλέτα μονο χρηστικοί δεν είναι.Πόσο μάλλον για έναν 19 χρονο.
Στο θέμα της χρηστικότητας έχεις ένα δίκιο, χάνεται μεγάλο κομμάτι της αν θέλεις να κυκλοφορείς πραγματικά με ασφάλεια για εσένα και να τη σταθμεύεις σε σημείο που να είναι ασφαλής η μοτοσυκλέτα. Τις περισσότερες φορές όμως είναι τόση η κυκλοφοριακή συμφόρηση που πραγματικά συμφέρει χρονικά, ακόμα και με τις παραπάνω παραχωρήσεις. Το σίγουρο είναι ότι ανεβάζει την ποιότητα της ζωής σου, διότι σε κάνει να αισθάνεσαι πολύ όμορφα. Αυτό και μόνο αυτό έχει υψηλή αξία.

Με βάση το μικρό δείγμα που έχουμε όλοι μας σαν παρατηρητές, κάποια από αυτά που λες είναι ρεαλιστικά. Πολλοί μοτοσυκλετιστές τις καθημερινές κυκλοφορούν μόνο με κράνος, άντε και κανένα μπουφάν, όταν έχει δροσούλα. Μόνο σε κανένα ταξίδι ντύνονται σωστά, λες κι εκεί κινδυνεύουν περισσότερο από τα χαρακώματα της πόλης. Μου θυμίζει τους παλαιότερους που φορούσαν ζώνη στο αμάξι μόνο όταν έμπαιναν σε αυτοκινητόδρομο.

Το απαισιόδοξο είναι ότι προβλέπεις αντίστοιχες επιλογές για το παλικάρι, αντί να το εμπνεύσεις για να κάνει τη διαφορά, ενώ αυτός γράφει ότι θέλει να ξεκινήσει με σωστές βάσεις.

Δεν μπορούμε σαν άτομα να αλλάξουμε σημαντικά την κοινωνία. Η καθημερινή μας όμως στάση μάς επιτρέπει να βάλουμε ένα κόκκο άμμου στο κοινωνικό οικοδόμημα ή να γκρεμίσουμε τμήμα του επειδή έχουμε απογοητευτεί. Χαμηλές ρεαλιστικές προσδοκίες, αλλά σωστή πρακτική, είναι η συνταγή της επιτυχίας.

rainmike
04/05/2019, 21:07
Ξέχασες να του πεις αν δεν έχει ενυδρείο είναι και .ουστης......

19 χρονών θέλει να πάρει μηχανή για να πηγαίνει στη δουλειά του με άνεση και ασφάλεια.Κάνε μας τη χαρη ρε φίλε.
Κάποιος πρέπει να πει στον νεο ότι αυτοι δεν ειναι λόγοι για να πάρεις μηχανή .Ολοι το ξέρουμε κανένας δεν το παραδέχεται.
ι

teogtp
04/05/2019, 22:41
19 χρονών θέλει να πάρει μηχανή για να πηγαίνει στη δουλειά του με άνεση και ασφάλεια.Κάνε μας τη χαρη ρε φίλε.
Κάποιος πρέπει να πει στον νεο ότι αυτοι δεν ειναι λόγοι για να πάρεις μηχανή .Ολοι το ξέρουμε κανένας δεν το παραδέχεται.
ι

Έχεις δίκιο.







Μικρέ πάρε μερτσεντε,τα μηχανάκια είναι για ωριμους μαδαφακες που λυγίζουν σίδερα.

Wutang
05/05/2019, 02:48
19 χρονών θέλει να πάρει μηχανή για να πηγαίνει στη δουλειά του με άνεση και ασφάλεια.Κάνε μας τη χαρη ρε φίλε.
Κάποιος πρέπει να πει στον νεο ότι αυτοι δεν ειναι λόγοι για να πάρεις μηχανή .Ολοι το ξέρουμε κανένας δεν το παραδέχεται.
ι

Η μηχανη δεν ειναι μονο για καγκουριες
Προπαντώς ειναι μεσο μεταφορας και ταυτοχρονα τροπος ελευθεριας
Το οτι θελω μια μηχανή για να πηγαίνω στη δουλεια μου δεν σημαινει αποκλειστικα οτι οταν δε δουλευω θα μενει σε γκαραζ
Ξεκιναω λεγοντας οτι απο μεριας μου τουλαχιστον θα ειμαι προσεκτικος δε χρειαζεται να με απορριπτεις εντελως επειδη ειμαι 19 και χρειαζομαι μηχανη για διαφορετικους λογους απο εσενα ή οποιονδηποτε αλλον

Wutang
05/05/2019, 02:49
Στο θέμα της χρηστικότητας έχεις ένα δίκιο, χάνεται μεγάλο κομμάτι της αν θέλεις να κυκλοφορείς πραγματικά με ασφάλεια για εσένα και να τη σταθμεύεις σε σημείο που να είναι ασφαλής η μοτοσυκλέτα. Τις περισσότερες φορές όμως είναι τόση η κυκλοφοριακή συμφόρηση που πραγματικά συμφέρει χρονικά, ακόμα και με τις παραπάνω παραχωρήσεις. Το σίγουρο είναι ότι ανεβάζει την ποιότητα της ζωής σου, διότι σε κάνει να αισθάνεσαι πολύ όμορφα. Αυτό και μόνο αυτό έχει υψηλή αξία.

Με βάση το μικρό δείγμα που έχουμε όλοι μας σαν παρατηρητές, κάποια από αυτά που λες είναι ρεαλιστικά. Πολλοί μοτοσυκλετιστές τις καθημερινές κυκλοφορούν μόνο με κράνος, άντε και κανένα μπουφάν, όταν έχει δροσούλα. Μόνο σε κανένα ταξίδι ντύνονται σωστά, λες κι εκεί κινδυνεύουν περισσότερο από τα χαρακώματα της πόλης. Μου θυμίζει τους παλαιότερους που φορούσαν ζώνη στο αμάξι μόνο όταν έμπαιναν σε αυτοκινητόδρομο.

Το απαισιόδοξο είναι ότι προβλέπεις αντίστοιχες επιλογές για το παλικάρι, αντί να το εμπνεύσεις για να κάνει τη διαφορά, ενώ αυτός γράφει ότι θέλει να ξεκινήσει με σωστές βάσεις.

Δεν μπορούμε σαν άτομα να αλλάξουμε σημαντικά την κοινωνία. Η καθημερινή μας όμως στάση μας επιτρέπει να βάλουμε ένα κόκκο άμμου στο κοινωνικό οικοδόμημα ή να γκρεμίσουμε τμήμα του επειδή έχουμε απογοητευτεί. Χαμηλές ρεαλιστικές προσδοκίες, αλλά σωστή πρακτική, είναι η συνταγή της επιτυχίας.

Ευχαριστώ

nightraider
05/05/2019, 09:06
19 χρονών θέλει να πάρει μηχανή για να πηγαίνει στη δουλειά του με άνεση και ασφάλεια.Κάνε μας τη χαρη ρε φίλε.
Κάποιος πρέπει να πει στον νεο ότι αυτοι δεν ειναι λόγοι για να πάρεις μηχανή .Ολοι το ξέρουμε κανένας δεν το παραδέχεται.
ι

Το γεγονός οτι εμείς στην ηλικία του ήμασταν βλαμμένα πιτσιρίκια και ζούμε απο τύχη δεν σημαίνει οτι όλοι είναι έτσι.
Μπορεί να μην τον βολέυουν/γουστάρει τα ΜΜΜ και να μην θέλει να χάνει χρόνο απο τη ζωή του καθημερινά.

nightraider
05/05/2019, 09:08
Υπάρχουν και σχολές που κανουν παραπανω απο όσα χρειάζεσαι για πάρεις απλά το δίπλωμα.

Ηδη εχω κατα νου τρεις στην Αθηνα.

Καλό θα ήταν να τις ξέρουμε να τις προτείνουμε σε κόσμο αυτές τις σχολές. Αν υπάρχει πρόβλημα με διαφήμιση, τότε με pm, αν είναι εύκολο.

katsar
05/05/2019, 09:35
Πολύ πιθανό ότι θα φας και τούμπα κάποια στιγμή.
Από εκεί και πέρα όσο περισσότερο προσέχεις μειώνεις τις πιθανότητες.
Για τις καγκουριές οκ τι καγκουριές να κάνεις με cbf125,σαν παπάκι πάει.Πιο παλιά με τα διπλώματα στα 18 ναι,ο έφηβος είχε πρόσβαση σε πολλά γκάζια.

o_gavros
05/05/2019, 12:27
19 χρονών θέλει να πάρει μηχανή για να πηγαίνει στη δουλειά του με άνεση και ασφάλεια.Κάνε μας τη χαρη ρε φίλε.
Κάποιος πρέπει να πει στον νεο ότι αυτοι δεν ειναι λόγοι για να πάρεις μηχανή .Ολοι το ξέρουμε κανένας δεν το παραδέχεται.
ι

Εσύ να μας κάνεις τη χάρη και:
1)να μην βγάζεις τα νεύρα σου εδώ, "συμβουλεύοντας" ανόητα κάποιο νέο παιδί που μας ζήτησε συμβουλές,
2)να σταματήσεις αυτό το τροπάρι του "κουνάω το δάχτυλο σαν ξερόλας",
3)να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια,
4)να μην γίνεσαι τόσο εριστικός.

Μάγκες το φόρουμ δεν είναι η γκόμενα σας που όποτε έχετε νεύρα θα ξεσπάτε πάνω της.
Και αυτό εδώ το ποστ είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Δεν είμαστε εξομολογήτρες εδώ, ούτε έχουμε ανάγκη απο ινστρούκτορες.
Αλλά δεν είναι προφανώς ανεκτό το να μπαίνει κάποιος νέος να ζητάει συμβουλές και να βρίσκει τέτοια αντιμετώπιση.
Δεν σας υποχρεώνει κανένας να απαντάτε παντού.

rainmike
05/05/2019, 12:32
Εσύ να μας κάνεις τη χάρη και:
1)να μην βγάζεις τα νεύρα σου εδώ, "συμβουλεύοντας" ανόητα κάποιο νέο παιδί που μας ζήτησε συμβουλές,
2)να σταματήσεις αυτό το τροπάρι του "κουνάω το δάχτυλο σαν ξερόλας",
3)να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια,
4)να μην γίνεσαι τόσο εριστικός.

Μάγκες το φόρουμ δεν είναι η γκόμενα σας που όποτε έχετε νεύρα θα ξεσπάτε πάνω της.
Και αυτό εδώ το ποστ είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Δεν είμαστε εξομολογήτρες εδώ, ούτε έχουμε ανάγκη απο ινστρούκτορες.
Αλλά δεν είναι προφανώς ανεκτό το να μπαίνει κάποιος νέος να ζητάει συμβουλές και να βρίσκει τέτοια αντιμετώπιση.
Δεν σας υποχρεώνει κανένας να απαντάτε παντού.

:beer::beer::wave2:

TsoliasGR
06/05/2019, 11:11
Kοίτα... οτι μπορεί να εξελιχθει σε κατι παραπανω απο ενα απλο μεταφορικο μεσο....μπορει.
Αλλά προς το παρων ο φίλος με μηδενική εμπειρια θελει ενα μεταφορικο.Ένα μανιτζεβελο μεταφορικο για να γλιτώνει τα γνωστα της πολης...κινηση κτλπ.
Κανενας δεν αρνειται οτι ειναι επικυνδυνο αλλα οχι σε τετοιο σημειο βρε παιδια.Αναφέρομαι κυριως στον rainmike.
Ναι οκ αν δεν έχεις εμπειρια ειναι πολύ πιο πιθανο να πεσεις απο λάδια/γατα-σκυλο/μπάλα-πιτσιρικι/κακο οδοστρωμα.Σιγα σιγα με την εμπειρια θα μαθει να αποφεύγει πολλα.Εξαλλου και εμεις που απο τύχη ζούμε (αρκετοί απο μας τελως παντων) έχουμε φάει τουμπες και τουμπες...Απο άσχημες μέχρι τις πιο ακυρες.Προσωπικά που ειμαι και σε μια κατηγορια που γράφω πολλα χιλιομετρα καθε μέρα έχω φάει τούμπα και απο ακινησια και ενω ημουνα πεσμενος χαμω με το μηχανακι πάνω μου δεν μπορουσα να σηκωθω απο τα γελια.
Στο θέμα μας...
Φιλε καλως ηρθες στον μαγικο κοσμο των 2 τροχων.
Η προσωπικη μου αποψη είναι η εξης...Πανε αγορασε ενα ποδηλατο να κανεις μονος σου μέχρι να εκοικιωθεις με την ισοροπια σου και σιγα σιγα απο πλατεια βγες σε δρόμους με ελάχιστη κινηση.Μολις δεις οτι δεν σε ανχώνουν τα αυτοκινητα και οι τρελοι ντελιβεραδες που περνανε σαν υπάρχει αυριο -σαν του λογου μου πχ :D - (ακα κυκλοφορια) δοκιμασε να κανεις το ιδιο σε αλλους δρόμους με μεγαλυτερη κυκλοφορια.οταν φτασεις στο επιπεδο να κυκλοφορεις ανετα χωρις άνχος σε οδικες αρτηριες τύπου συγγρου τοτε να πας σε μια σχολη οδήγησης της προκοπης για τα περαιτέρω.Και μετά οταν με το καλο πάρεις το δίπλωμα και την μηχανη που γουσταρεις μπορουμε με τα παιδια απο πανω ολοι μαζί να βρεθουμε σε καμια μοτοβολτα και να τα λεμε και να γελαμε.
Σου επιστω την προσοχη σου ομως σε κάτι σημαντικο και σοβαρό.Το θεμα τουμπα-πτωση.Οσο προσεκτικος και να εισαι θα πεσεις.Δεν θα την γλιτωσεις.Αλλα δεν πρεπει να σε απογοητευσει αυτο.Δεν υπαρχει ανθρωπος που να καβαλαει διτροχο μηχανοκινητο καινα μην έχει πεσει (και το γραφω έτσι γιατι συμπεριλαμβανω και τις μπανιερες μεσα -λέγε με σκουτερ- ).Φθορες στο μηχανάκι θα έχεις αλλά το ζητούμενο ειναι να μην παθεις εσυ κάτι.Για τον λογο αυτο θα πρεπει να εχεις την προσοχη σου αφ'ενος στον δρομο σε κύκλο 360 μοιρων και αφ'ετερου στο δικο σου οχημα.Ειναι διαφορετικα απο το αμαξι αλλα ερχεται με την εξοικιωση αυτο σε τετοιο σημειο που μπαίνει στον αυτοματο πιλοτο.Θα το διαπιστωσεις.Και να σου αναφέρω οτι θα χρειαστεις εξοπλισμο πέρα απο μηχανη.
Γαντια,μποτες,μπουφαν,κρανος,σετ αδιαβροχα της προκοπης και οχι φτηνιαρικα ειναι τα απολυτως βασικα.Προσωπικα στην βροχη φοραω και επικαλαμιδες με ενσωματωμες επιγονατιδες απο εντουραδικο εξοπλισμο και ας γελανε καποιοι.Μου έχουν σωσει το γονατο 2 φορες.
Κατα τα άλλα ελπιζω να σε δω καβαλα συντομα.Καλες βολτες να εχουμε μεχρι τοτες.

DRAKONET
06/05/2019, 14:07
Ελπιζω μεχρι να τελειωσεις τα μαθηματα....να εχει τελειωσει η απεργια των εξεταστων:(
Δε ντρεπονται λιγο...κρατανε δεσμιους τοσο κοσμο...
Δεν φτανει που θελουν λαδωμα...θελουν και το επιδομα και καλα της παραπανω απασχολησης !

Bladerunner
06/05/2019, 15:40
Γράφτηκε και παραπάνω:

Ξε-αγχώσου και ξεκίνα μαθήματα. Αν μάλιστα έχεις κανά καλό φίλο με χρεπάκι "ατσαλένιο" εντουράκι που διατίθεται να σε βοηθήσει είναι ό,τι καλύτερο. Γράψε κάμποσες ώρες σε βατούς χωματόδρομους ή και αλάνες και πας μετά σε σχολή οδηγών.

Αφού πάρεις το δίπλωμα, αν μπορείς επένδυσε σε κάποια ημερίδα ασφαλούς οδήγησης. Θα βγεις πολλαπλά κερδισμένος.

Δεν είναι επιστήμη, χαλάρωσε!

Wutang
06/05/2019, 20:18
Ελπιζω μεχρι να τελειωσεις τα μαθηματα....να εχει τελειωσει η απεργια των εξεταστων:(
Δε ντρεπονται λιγο...κρατανε δεσμιους τοσο κοσμο...
Δεν φτανει που θελουν λαδωμα...θελουν και το επιδομα και καλα της παραπανω απασχολησης !

γιατι παλι απεργια; ξερουμε;

Kickstart
07/05/2019, 12:48
φιλε το ξεκινας καλα, πολυ καλα θα ελεγα μονο και μονο επειδη μιλας για ταυτοχρονη αγορα πληρους εξοπλισμου...ειδικα στην αρχη θα τα φορας ολα παντου...αργοτερα κρανακι και μπουφαν μεσα στην πολη μονιμα.

πανε σε εναν σχετικα τιμιο εκπαιδευτη μαθε σωστα, βρες κανα φιλαρακι που εχει ενα φιλο κτλ στον κυκλο σου με μηχανακι βρειτε μια αλανα ενα παρκιν αδειο κατι τεσπα να σου δειξουν τα βασικα να σου βαλουν δυο εμποδια στο εδαφος να αρχισεις σιγα-σιγα κανα εσακι αναμεσα τους και σε λιγο καιρο θα εισαι κομπλε...

τον πρωτο καιρο που θα βγεις στον δρομο θα σαι κυρια...και οταν θα χεις πια εξοικιωθει και θα αισθανθεις οτι "το χεις" τοτε θα γινεις πιο κυρια ακομα...γιατι οταν εισαι νεος τοτε γινονται οι μεγαλυτερες μαλακιες στους δυο τροχους...

τουμπες κτλ που αναφερθηκαν παραπανω ειναι στο προγραμμα και αρπαξαμε ολοι οταν ξεκινησαμε...οποιος λεει οχι ή λεει ψεμματα η τη μοτο την οδηγαει αλλος..

και ναι ειδικα για Αθηνα να ξερεις η καθημερινοτητα ειναι πολεμος στους δρομους...εχουμε να κανει με πολλαπλους εχθρους...παρε το κολαϊ εσυ και σιγα σιγα θα τα δεις..

nikos_abel
07/05/2019, 14:04
Ξε-αγχώσου και ξεκίνα μαθήματα.

Nobody in the history of relax has ever relaxed by telling him to relax :lol:.

Πάντα θα φοράς τα πάντα παντού. Ποτέ δεν μπορείς να προβλέψεις ποια θα είναι η "κακιά στιγμή".

Πάντα θα καβαλάς, οδηγείς, περπατάς στο δρόμο με τη σκέψη "τώρα κάποιος κάπου εδώ σχεδιάζει προσεκτικά να με σκοτώσει".

Πάντα θα φοβάσαι, του φευγάτου (στη προκειμένη περίπτωση του φοβισμένου) η μάνα δεν έκλαψε ποτέ. Ο γενναίος είναι αυτός
που υπερνικά το φόβο. Ο άφοβος είναι απλά ηλίθιος.

Και όλα αυτά δεν έχουν καμμία σημασία από τη στιγμή που δεν έχεις καμμία εμπειρία. Είναι απολύτως φυσιολογικό για τον καθένα
να φοβάται, απορεί, πελαγώνει για αυτό που δεν γνωρίζει. Θα χρειαστείς εξάσκηση. Πάρα πολύ εξάσκηση.
Αν σου αρέσει, θα το καταφέρεις. Αν όχι, δεν θα το καταφέρεις.

Και τέλος, ναι η μοτοσυκλέτα είναι πολύ περισσότερο επικίνδυνη από κάθε άλλο μέσο μεταφοράς. Και θα πέσεις. 100%.

Αλλά από την άλλη, μπορεί να μην καβαλήσεις ποτέ και να σου πέσει ένα πιάνο στο κεφάλι....

νεοσσός
07/05/2019, 14:38
Ο γενναίος είναι αυτός
που υπερνικά το φόβο. Ο άφοβος είναι απλά ηλίθιος.
Το φόβο δεν πρέπει να τον υπερνικάμε πάντοτε. Πολλές φορές είναι χρήσιμος σύμβουλος επιβίωσης και πρέπει να τον αφήνουμε να κάνει τη δουλειά του. Στα περισσότερα απ' όσα ανέφερες συμφωνώ.

nikos_abel
07/05/2019, 16:38
Το φόβο δεν πρέπει να τον υπερνικάμε πάντοτε. Πολλές φορές είναι χρήσιμος σύμβουλος επιβίωσης και πρέπει να τον αφήνουμε να κάνει τη δουλειά του. Στα περισσότερα απ' όσα ανέφερες συμφωνώ.

Αυτό έλειπε, να διαφωνήσουμε :lol:

Έχεις δίκιο. Απλά πολλές φορές ο φόβος είναι κακός σύμβουλος (είναι ένστικτο) και σε εμποδίζει να κανείς αυτό που πρέπει.
Ειδικά στη μοτοσυκλέτα, αυτό που μας έρχεται ενστικτωδώς, πολύ συχνά είναι λάθος.

Dani_26
07/05/2019, 23:14
Hello.

Οδηγαω ποδηλατο σχεδον καθημερινά στην Αθήνα.Αλλο το να μαθεις ισορροπια , αλλο το να βγαινεις σε κεντρικους δρομους. Τι ακριβως να κανεις εκει ? Να πηγαινεις με 20 και να σε περνανε με 60 + ? Δεν εχει νοημα.

Ξεκινα καμια βολτα με ποδηλατο να συνηθησεις, θα το διασκεδασεις κι ολας. Μετα πηγαινε σε μια σχολη, μετα απο 2 μαθηματα θα εισαι μια χαρα και θα το απολαμβάνεις.

Τελος δεν υπαρχει καποιος που να μην μπορει να οδηγησει μηχανη,γι αυτο μπορουμε να παρουμε ολοι διπλωμα.

mia_zoi_kawa
08/05/2019, 06:49
Ειμαι 18
Μπορω να διαθεσω μεχρι 1300 για μηχανη μεταχειρισμενη δρομου και θα με ενδιέφερε κατι σε cbf125 , ουτε παπι ουτε σκουτερ
Τα λεφτα για εξοπλισμο ειναι εξτρα και θα παρω κρανος μπουφαν γαντια καλης ποιοτητας
Απλα δεν ξερω αν η σχολη οδηγων θα με βοηθησει να βγω στο δρομο ή αν θα μου μαθει απλα να χρησιμοποιω μηχανακι
Γιαυτο εχω το αγχος που αλλοι το θεωρουυν φοβο
Θα παω και σε σχολη ασφαλους οδηγησης εννοειται μετα το διπλωμα

Φίλε καλώς ήρθες στο φορουμ. Είναι φυσιολογικό να έχεις λίγο άγχος . Ο άνθρωπος ότι κάνει για πρώτη φορά τον αγχωνει από λίγο έως πολυ ( πχ πρώτη μέρα στο σχολείο, πρώτη στο στρατό, πρώτο ραντεβού με γυναίκα που γουστάρει πολύ κτλ κτλ). Τελικά αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς όλα τα αξιόλογα πράγματα στην ζωή που μπορεί κάποιος να κάνει εμπεριέχουν λίγο έως πολύ άγχος και κάποιου είδους πίεση.

Προσωπικά πιστεύω ότι θα αγοράσεις μηχανή και θα γίνεις πολύ καλός οδηγός. Όμως για να φτάσεις σε αυτό το σημείο αναγκαστικά πρέπει να περάσεις πρώτα από το ποδήλατο. Η οδήγηση ποδηλάτου δεν είναι καθόλου υποτιμητικη και όσο και αν σου φαίνεται παράξενο έχει την δική της άγρια ομορφιά μιας και το ποδήλατο είναι ένα γυμναστήριο από μόνο του. Έχε υποψη σου ότι οι μεγαλύτεροι οδηγοί αγώνων μοτοσικλέτας συμπληρώνουν τις προπονήσεις τους με mountain bikes και πολλές φορές στις συνεντεύξεις τους δηλώνουν ενθουσιασμένοι με αυτές τις δραστηριότητες.

Αντιλαμβάνομαι ότι για τους Χ,ψ λόγους το περιβάλλον γύρω σου δεν είχε η δεν σου μετέδωσε κάποια κουλτούρα δικύκλου . Επίσης αντιλαμβάνομαι ότι αυτό εσύ θέλεις να το αλλάξεις. Φυσικά και μπορείς να το κάνεις αλλά αυτό θα γίνει μέσα από μια διαδικασία και φυσικά πολύ ποιο αργά από ένα άλλο νέο που ο "μπαμπάς " του έχει μηχανη ή ένα συνεργείο ή ένα κατάστημα μοτοσυκλέτας (υπάρχουν πολλοί τέτοιοι εδώ μέσα).

Δες στο σαν ένα μεγάλο ταξίδι. Όπως κάποια παιδια εδώ μέσα παίρνουν τις μηχανές τους και πηγαινουν ταξίδι στο Βόρειο ακρωτήριο σκέψου ότι το δικό σου Βόρειο ακρωτηριο είναι να γίνεις ένας καλός αναβάτης μοτοσυκλέτας. Και μετά μια μέρα που ξερεις; Ίσως βρεθείς και εσύ πάνω σε αυτόν τον βραχο!

korkod
10/05/2019, 03:32
Να μην φοβάσαι την οδήγηση η την μηχανή σου αλλά μόνο τους υπόλοιπους στον δρόμο. Όπως σου είπαν κάνε μαθήματα οδήγησης πήγαινε στην αρχή σε άνετους δρόμους - αλάνες. Γνώμη μου αφού ανχωνεσαι τόσο πολύ μην πάρεις μηχανή με συμπλέκτη στην αρχή αλλά αυτόματο όσο και να μην μου αρέσουν τα σκούτερ , πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει στο να μην έχεις ένα έξτρα ανχος της ταχύτητες. Το ποδήλατο όσο και αστείο να φαίνεται σε κάποιους θα σε βοηθήσει στην ισορροπία. Παλιότερα έκανα ποδήλατο,πριν πάρω μηχανάκι είχα κατέβει μέχρι και την Κηφισιάς με ποδήλατο. Γι'αυτό όταν πήρα μηχανάκι δεν φοβόμουν να το οδηγησω ίσα ίσα..δώσε βάση στην αρχή να μάθεις το όχημα σου γράφε χιλιόμετρα σε ήρεμα μέρη χωρίς κυκλοφορία ,και σιγά σιγά θα σου φανεί παιχνιδάκι η οδήγηση, παντού.

TsoliasGR
13/05/2019, 10:22
Hello.

Οδηγαω ποδηλατο σχεδον καθημερινά στην Αθήνα.Αλλο το να μαθεις ισορροπια , αλλο το να βγαινεις σε κεντρικους δρομους. Τι ακριβως να κανεις εκει ? Να πηγαινεις με 20 και να σε περνανε με 60 + ? Δεν εχει νοημα.

Ξεκινα καμια βολτα με ποδηλατο να συνηθησεις, θα το διασκεδασεις κι ολας. Μετα πηγαινε σε μια σχολη, μετα απο 2 μαθηματα θα εισαι μια χαρα και θα το απολαμβάνεις.

Τελος δεν υπαρχει καποιος που να μην μπορει να οδηγησει μηχανη,γι αυτο μπορουμε να παρουμε ολοι διπλωμα.

Κινηση σε δρόμους με κυκλοφορια;Να ξεανχωθει απο το θεμα κινηση με 2 ροδες στα μηχανοκινητα τροχοφορα.
Σχολή;Απαραιτητα!
Και ομως υπαρχουν ανθρωποι που ΔΕΝ μπορουν να οδηγησουν μηχανη ακομα και αν εχουν ισορροπια.Δικο μου παραδειγμα...ο αδερφος της γυναικας...Μπορει να παει μια χαρα σε αλανα το παπακι αλλα σε κινηση μεσα σε αστικο περιβαλλον δεν μπορει.Ανχωνεται.

GR7
29/08/2023, 14:23
Υπάρχουν και σχολές που κανουν παραπανω απο όσα χρειάζεσαι για πάρεις απλά το δίπλωμα.

Ηδη εχω κατα νου τρεις στην Αθηνα.

Θα μπορουσες να μου προτεινεις μια? Ειμαι αρχαριος μεγαλυτερης ηλικιας (πανω απο 30) και εχω απογοητευτει απο την τωρινη σχολη μου γιατι δεν ασχολειται καθολου ο δασκαλος.
Μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μυνημα αν θες.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

harris_x
29/08/2023, 14:36
Θα μπορουσες να μου προτεινεις μια? Ειμαι αρχαριος μεγαλυτερης ηλικιας (πανω απο 30) και εχω απογοητευτει απο την τωρινη σχολη μου γιατι δεν ασχολειται καθολου ο δασκαλος.
Μπορεις να μου στειλεις προσωπικο μυνημα αν θες.
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Σου έχω στείλει πμ.

Καλή αρχή!


ps: αναμένω εντυπώσεις.