PDA

View Full Version : Σκουρια - Καθαρισμος - Γυαλισμα - Λαιμοι Εξατμισης



CBarbas
04/05/2019, 09:37
Γεια σας,

εχουν πιασει μερικως σκουρια, παρα πολυ λιγο βγαινοντας απο τον κινητηρα και λιγο παραπανω στο κατω μερος, ευθεια κατω απο τη σελα, δηλαδη εκει που ενωνονται οι 4 και γινονται 1ας λαιμος.

Ειδα αρκετα βιντεο στο YOUTUBE περι καθαρισματος, σκουρια, κτλ αλλα δεν ειδα κατι που να μπορουμε να βαλουμε στο τελος και να προσφερει μια σχετικη προστασια και να καθυστερει την εμφανιση σκουριας οσο γινεται?
Βασικα υποθετω οτι λογω των θερμοκρασιων που αναπτυσσονται εκει περα μαλλον ειναι αδυνατο να βαλεις κατι ωστε να μεινει και να προστατευει για δημιουργια σκουριας, σωστα?


Χαιρετισμους :beer:


Υγ: Το εψαξα λιγο εδω στην κοινοτητα αλλα δεν επεσα επανω σε κατι!

Eiver
04/05/2019, 09:54
δεν ειναι ανοξειδωτη η εξατμιση σου;γκουγκλαρα το cbr ανοξειδωτη μου φαινεται

CBarbas
04/05/2019, 10:07
Ναι,

υποθετω πως ειναι αλλα ξερεις, δε μιλαω για σκουρια που εχει "φαει" μεταλλο, αυτη τη εξωτερικη κιτρινοπορτοκαλι σκουρια μονο, σε μερικα σημεια ειναι μονο!

o_gavros
04/05/2019, 11:07
η εξωτερική ίσως και να φεύγει με λίγο τρίψιμο.
σε σίδερα (γωνιές,κοιλοδοκούς,κλπ) που καμιά φορά τυγχαίνει και πιάνουν τετοια σκουριά, με ένα τρίψιμο φεύγει.
τωρα για το γυαλισμα, δοκίμασε την αλοιφή Glanol.κανει δουλεια στους ανοξείδωτους λαιμούς.

karellen
04/05/2019, 11:35
Πρώτα πρέπει να μαλακώσουν και να φύγουν αυτά τα στίγματα.
Τυλίγεις τους λαιμούς με λωρίδες πανί και τις ποτίζεις με ξύδι δυνατό.Άστο έτσι 3-4 ώρες και στο ενδιάμεσο ρίχνε που και που ξύδι να μη στεγνώνουν δηλαδή.
Μετά βγάλε το πανί και όπως θα έχουν μαλακώσει οι 'σκουριές' τρίψτες με πράσινο scotch brite ή για πιο αποτελεσματικά πάρε από ένα χρωματοπωλείο ένα κομμάτι κετσέ (είναι πιο άγριος από το scotch).

Μόλις καθαρίσουν πέρασέ τες με glanol που είπε και ο Γαύρος.

o_gavros
04/05/2019, 11:41
το ξύδι θέλει προσοχή.
ναι κάνει δουλειά αλλά δεν είναι για να μένει πάρα πολύ.

karellen
04/05/2019, 12:18
Κανένας φόβος για τα μέταλλα,θεωρείται μαλακό διαβρωτικό,καμμία σχέση με τα οξέα που γνωρίζουμε.

Έδιτ.Τις δικές μου τις καθάρισα πέρισυ με δικό μου ξύδι 10° (τούρκος!) χωρίς κανένα πρόβλημα.

CBarbas
04/05/2019, 12:46
Γεια σας,

ωραια, οπως θα δειτε στη πρωτη αναρτηση, ενδιαφερομαι περισσοτερο για το τελος, δηλαδη τι μπορεις να βαλεις μετα τον καθαρισμο για συντηρηση και αποφυγη εμφανισης σκουριας ξανα!

Δηλαδη κατι σαν το "Glanol" που αναφερει ο "o_gavros".


Χαιρετισμους

Eiver
04/05/2019, 13:16
η δικη μου εξατμιση της ειχα κανει ενα γυαλισμα πριν πενταετια και αφιερωσα αλλο ενα δεκαλεπτο πριν κανα μηνα

Alexinhogr
04/05/2019, 13:20
Εξάτμιση ζάντες στο δικό μου κ το αμάξι, οδοντοβουτσα, δεν θέλει πολύ τρίψιμο, ανακατεύεις σόδα φαγητού κ λεμόνι, το κάνεις σαν πάστα το αφήνεις πάνω μετά για κάνα 2λεπτο κ πιάνεις οδοντοβουτσα, ούτε λεφτά σκορπάς ούτε φθορές έχεις.

Vice
04/05/2019, 15:02
Χιλιάρι γυαλοχαρτο νερού χρησιμοποίησα εγώ και έγιναν καινουριες

Sebastian1980
05/05/2019, 10:48
Θα καθαρίσεις πρώτα καλά με νερό και οδοντόβουρτσα τα μερη που έχουν σκουριά να φύγει η βρώμα.
Αγοράζεις από μαγαζί με υδραυλικά γυαλοχαρτο νερού 1000,1500,2000.
Παίρνεις ένα μπουκάλι νερού 500ml το γεμίζεις νερό κάνεις μια τρύπα στο καπάκι με ένα κατσαβίδι.
Ξεκινάς, βρέχεις το γυαλοχαρτο και τρίβεις. Πρώτα 1000 μετά 1500 και τέλος με 2000. Μόνο εκεί που έχει σκουριά όχι ολόκληρη την εξάτμιση γιατί τα μέρη που θα τρίψεις θα γίνουν ανεπαίσθητα λίγο ματ.
Στην συνέχεια σκουπίζεις με μαλακό πανί που δεν αφήνει χνούδι να δεις τι έκανες.
Το αποτέλεσμα θα σε ικανοποιήσει σίγουρα.
Σε μέρη που δεν αναπτύσσουν θερμοκρασία τα πράγματα είναι πιο εύκολα αλλά ακριβά για ιδιώτη.
Εμείς σε ανοξείδωτα Roll bar σκαφών και περιμετρικά του σκάφους χρησιμοποιούμε αλοιφές από ναυτιλιακά μαγαζια.(πολύ ακριβές). Καθαρισμός με νερο, αλοιφή ψιλή ,πέρασμα με μαλακό πανι, αλοιφή χοντρή πάλι πέρασμα με μαλακό πανί. Οι αλοιφές αυτές στα ανοξείδωτα κάνουν θαύματα και περιέχουν κερι.Αν λερωθούν ξανά, τα περνάς απλά με ένα μαλακό πανί .
Έτσι καθαρίζονται και τα Roll bar αυτοκινήτων και ότι ανοξείδωτο δεν αναπτύσει θερμοκρασία.
Ελπίζω να βοήθησα.

Sebastian1980
05/05/2019, 10:52
Πιο πάνω έκανα ένα λάθος. Πρώτα περνάμε αλοιφή χοντρή και μετά ψιλή.

raccoon
05/05/2019, 11:01
Harpic για το wc το μαύρο. Βάζεις γάντια, το απλώνεις με ένα πανί πάνω στην εξάτμιση, περιμένεις 3-4 λεπτά, παίρνεις μια μάλλινη κάλτσα (στρατού) και το τρίβεις (αν θεωρείτε τρίψιμο η κάλτσα) , μετά ξεπλένεις με σαπουναδα. Δεν έβαλα τίποτα για συντήρηση από πάνω, και είναι ακόμα σαν καινούριες.

Κόπος και τρίψιμο, μηδέν.

daz
05/05/2019, 13:24
Αν είναι καθαρές για να γυαλίσουν θα βάλεις αλοιφή. Glanol autoshol κ.α.
Η glanol είναι μια χαρά.

Όλες βγαίνουν για διαφορετικά μέταλλα και με διαφορετική κόκκοση.

Kickstart
03/09/2019, 08:33
παίδες θα πιάσω να γυαλίσω λαιμούς εξάτμισης...την προεργασία την ξέρω με τις αλοιφές κτλ την έχω ξανακάνει πριν κανα χρόνο αλλά την φορά αυτή είχα γυαλίσει με παλιές φανέλες των παιδιών μου με το χέρι..

αυτή τη φορά σκέφτομαι να πάω να πάρω βούρτσες γυαλίσματος που είναι σε δισκάκι με ανταπτορα για να μπαίνουν στο δραπανο το γνωστό "μπλακεντέκε" που λένε οι μπαρμπάδες..:D

κάτι τέτοιο δλδ
409549

θα κάνω δουλειά ή θα μου αγριέψει το μέταλλο σε σημεία και θα τον πιούμε...;

αλοιφή θα βάλω κλασικά glanol..

θέλω να αποφύγω το τρίψιμο με το χέρι γιατι πρώτον δεν υπάρχει χρόνος και δεύτερον βαριέμαι.:lol:

Tsber
03/09/2019, 10:04
Καλημέρα παιδιά, εγώ χρησιμοποιώ αυτό και κάνει φοβερή δουλειά:

https://www.louis.eu/artikel/optiglanz-cleaner-for-stailnless-steel-250-ml/10004155?list=23283213

Όχι όμως ψεκάζω - ξεβγάζω όπως λέει αλλά ψεκάζω, τρίβω με σκότς μπράιτ που το τυλίγω γύρω από τους λαιμούς και μετά ξεβγάζω κι έχω τα παρακάτω αποτελέσματα :cool:

409550

409551

Καθαρίζει ακόμα και σκουριές ή κολλημένα - ψημένα χόρτα, σε πιο ελαφριές περιπτώσεις ίσως να δουλεύει και χωρίς τρίψιμο.

katsar
03/09/2019, 10:09
Ωραίος,και σκέφτομαι να το αγοράσω αντί για ....harpic μαύρο :) βλέπω κάνει καλή δουλειά!
Τους λαιμούς τους βγάζεις για την διαδικασία;Διαβάζω δεν είναι και πολύ φιλικό με τα πλαστικά.
Όσο για το σβουράκι ,εγώ έτριψα τα τελικά με ένα παρόμοιο,δεν είδα κάποιο πρόβλημα,βέβαια μην σε πάρω και στον λαιμό μου.

Tsber
03/09/2019, 10:22
Ωραίος,και σκέφτομαι να το αγοράσω αντί για ....harpic μαύρο :) βλέπω κάνει καλή δουλειά!
Τους λαιμούς τους βγάζεις για την διαδικασία;Διαβάζω δεν είναι και πολύ φιλικό με τα πλαστικά.


Δύο φορές τον χρόνο κάνω αυτή τη δουλειά, αν θέλεις να είναι τέλειοι οι λαιμοί διαρκώς θέλει πιο συχνά. Δεν βγαίνουν οι λαιμοί εννοείται, το σκοτς παντ που είναι περίπου μισό Α4 σε μέγεθος αγκαλιάζει τον λαιμό και με τη γνωστή κίνηση που όλοι έχουμε κάνει :D δεν μένει τίποτα ακαθάριστο.

Θέλει γάντια και μάλιστα καλύτερα από τα χοντρά τύπου Βιλέντα και προσοχή πιο πολύ να μην πάει μάτια ή λάστιχο, πλαστικά βαμμένα δεν έχει πολλά εκεί κάτω το δικό μου τουλάχιστον.

Εννοείται στάζουν τα πάντα πάνω στην καρίνα αλλά δεν παθαίνει τίποτα και με τα νερά φεύγουν κατευθείαν...

doctor_john
03/09/2019, 22:41
Γεια σας,

ωραια, οπως θα δειτε στη πρωτη αναρτηση, ενδιαφερομαι περισσοτερο για το τελος, δηλαδη τι μπορεις να βαλεις μετα τον καθαρισμο για συντηρηση και αποφυγη εμφανισης σκουριας ξανα!

Δηλαδη κατι σαν το "Glanol" που αναφερει ο "o_gavros".


Χαιρετισμους

Χρειάζεται να δημιουργήσουμε κάτι με "κεραμική" ιδιότητα για να αντέχει την θερμοκρασία και να "κλείνει" τον δρόμο στο οξυγόνο όταν κρυώσει.

Χρησιμοποιώ πολλά χρόνια ζουμιά όπως το STOP OXOL που κάνουν μια ψευτο - φωσφάτωση που με έχει εξυπηρετήσει πολύ.
Το έχω εφαρμόσει σε πολλά είδη ατσαλιών και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Σε εξαγωγές το έχω εφαρμόσει αλλά δεν ασχολήθηκα να δω την εξέλιξη του.
Είναι οικονομικό, ασφαλές σε πλαστικά και βαφές από όσα έχω δει, απλά βρωμάει απίστευτα μεθάνιο όσο είναι στο μπουκάλι του.

Σίγουρα αν κάποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει και κανονική φωσφάτωση, γίνεται με διάφορους τρόπους και χαμηλό κόστος.

Επιχρωμίωση (δηλαδή: επιμπρούτζωση, επινικέλωση και επιχρωμίωση) είναι άλλη μια μέθοδος λίγο ακριβότερη αλλά έχει σώσει πολλές εξατμίσεις
σε παλαιότερες μοτό. Αν δεν αρέσει το γυαλιστερό σε κάποιον να θυμάστε ότι το "χρώμιο" (το νίκελ είναι προηγούμενο στάδιο) δεν είναι καλυπτικό
ότι βλέπουμε είναι απλά το μέταλλο εσωτερικά. Αν θέλω ματ επιφάνεια την διαμορφώνω μάτ και το επιμεταλλώνω έτσι.

Βαφές κεραμικού τύπου όπως της Cerakote είναι η επόμενη τεχνολογία που θέλω να δοκιμάσω. Έχουν πολλά είδη, είμαι σίγουρος πως μια από αυτές
θα είναι μια καλή λύση με κόστος κοντά στο "χρώμιο".

Ύψιστη λύση μάλλον είναι η πραγματική κεραμική επίστρωση σε βιοτεχνία.
Την συζητούσαν τα μέσα των 00ς στο advrider ως την μόνη λύση για όποιον δεν ήθελε να μπλεδίζουν οι εξαγωγές του...
Ακριβή, αν υπολογίσεις και τα μεταφορικά φαντάζομαι περνά τα 500ε, αποδεδειγμένα πολύ ανθεκτική.
Δυστυχώς η μόνη βιοτεχνία που ξέρω να την εφαρμόζει είναι στον Καναδά.

Καλά να 'μαστε, πλέον υπάρχουν σωστοί επαγγελματίες που ράβουν ανοξείδωτες εξαγωγές σε λογικό κόστος
οπότε αν κάποιος έχει κουραστεί με τα πολλά γιατροσόφια, φτιάχνει ένα σετ και τελειώνει για πολλά χρόνια.

Προσοχή γιατί την έχω πατήσει!
Αν χρησιμοποιήσουμε για να γυαλίσουμε ανοξείδωτο ατσάλι, κάποιο μέσο που έχουμε χρησιμοποιήσει για να αφαιρέσουμε
σκουριά, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα "μολύνουμε" το ανοξείδωτο και σε μικρό διάστημα θα είναι ομοιόμορφα καφέ,
στιλπνό και ωραίο αλλά.. καφέ..

Καλά χιλιόμετρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :a33:

MG-KTiNoS
04/09/2019, 00:35
Προσοχή γιατί την έχω πατήσει!
Αν χρησιμοποιήσουμε για να γυαλίσουμε ανοξείδωτο ατσάλι, κάποιο μέσο που έχουμε χρησιμοποιήσει για να αφαιρέσουμε
σκουριά, είναι σχεδόν σίγουρο πως θα "μολύνουμε" το ανοξείδωτο και σε μικρό διάστημα θα είναι ομοιόμορφα καφέ,
στιλπνό και ωραίο αλλά.. καφέ..

Καλά χιλιόμετρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :a33:

Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?

doctor_john
04/09/2019, 08:28
Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?

Φαντάζομαι εννοείς μικρά όπλα.
Ξέρω πως κοντά στους 400C (βουτάνιο ~450C) πετυχαίνουμε το κλασικό gun metal στο ατσάλι αλλά όσο μπορώ να θυμηθώ τα όπλα είναι ανοδιωμένα στο χρώμα τους.
Αν σε ενδιαφέρει να επισκευάσεις χωρίς συλλεκτική αξία, ρίξε μια ματιά στα cerakote, γράφουν πολύ καλά λόγια
και έχουν και παραδείγματα για μικρά όπλα.

Πολύ ωραίο εφέ και αρκετά καλή αντοχή δίνουν και τα καλά σπρέυ θερμοκρασίας για να επιστρέψουμε σε diy λύσεις.
Ακολουθείς τις οδηγίες ωρίμανσης με θερμοκρασία (εύκολα με πιστόλι θερμού αέρα) και προσέχεις να είναι πολύ καλά απολαδωμένα.

lykourgi
04/09/2019, 21:52
Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?

Για δες αυτό.
https://www.kalkantzakos.com/Product/113/perma-blue-liquid-vafi-oplou,-birchwood
Δεν είναι βαφή (μπογιά), αλλά χρησιμοποιείται για όπλα.

Περισσότερες πληροφορίες στο κατάστημα του λινκ. Έχει και άλλα σχετικά προϊόντα

borgiriadis1
05/09/2019, 12:27
Καλημέρα παιδιά, εγώ χρησιμοποιώ αυτό και κάνει φοβερή δουλειά:

https://www.louis.eu/artikel/optiglanz-cleaner-for-stailnless-steel-250-ml/10004155?list=23283213

Όχι όμως ψεκάζω - ξεβγάζω όπως λέει αλλά ψεκάζω, τρίβω με σκότς μπράιτ που το τυλίγω γύρω από τους λαιμούς και μετά ξεβγάζω κι έχω τα παρακάτω αποτελέσματα :cool:

409550

409551

Καθαρίζει ακόμα και σκουριές ή κολλημένα - ψημένα χόρτα, σε πιο ελαφριές περιπτώσεις ίσως να δουλεύει και χωρίς τρίψιμο.

Υπάρχει περίπτωση να εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι διαδικασία κάνεις με αυτό το προϊόν γτ το παρήγγειλα και έλεγα να μην κάνω καμιά μλκια?

doctor_john
05/09/2019, 13:20
Aν είναι καλογυαλισμένες οι εξαγωγές εφάρμοσέ το όπως δείχνει στο βιντεο των φωτό του λινκ.
Η μέδοδος του Tsber είναι καλύτερα για σατινέ (βελούδινη όταν αναφερόμαστε συγκεκριμένα στου Tsber :) )

borgiriadis1
05/09/2019, 15:03
Όχι δεν γυαλίζουν. Είναι σε λίγο χειρότερη κατάσταση από τη φώτο του Tsber.

Tsber
05/09/2019, 15:06
Υπάρχει περίπτωση να εξηγήσεις λίγο παραπάνω τι διαδικασία κάνεις με αυτό το προϊόν γτ το παρήγγειλα και έλεγα να μην κάνω καμιά μλκια?

Όπως τα λέει ο Doctor John, πρώτα ψέκασε, περίμενε όσο λέει και ξέβγαλε.

Αν κάνει δουλειά καλή επανέλαβε και τρίψε ελαφρά με πανί στα δύσκολα σημεία.

Αν είναι όπως οι δικοί μου λαιμοί θέλεις σκοτς παντ και το αποτέλεσμα είναι όντως σατινέ - σαγρέ όπως στη δεύτερη φωτό χωρίς τα νερά, φινίρισμα ματ δηλαδή.

Tsber
05/09/2019, 15:11
Όχι δεν γυαλίζουν. Είναι σε λίγο χειρότερη κατάσταση από τη φώτο του Tsber.

Τρίψε άφοβα με το σκοτς παντ τότε, από πααααρα πολύ κοντά θα διακρίνεις ελαφριές γρατζουνιές αλλά από νορμάλ απόσταση θα είναι τέλειοι οι λαιμοί:)

borgiriadis1
05/09/2019, 16:03
Άρα ψεκάζω και αρχίζω το τρίψιμο μέχρι να γυαλίσει?

doctor_john
05/09/2019, 17:15
Ψεκάζεις, περιμένεις, τρίβεις, ξεπλένεις και όταν καθαρίσουν μπορείς και να γυαλίσεις με τις αλοιφές που προτείνουν
πιο πριν: wenol, glanol, autosol κλπ.

Tsber
05/09/2019, 20:01
Άρα ψεκάζω και αρχίζω το τρίψιμο μέχρι να γυαλίσει?

Ένα κόλπο για το γυάλισμα κυλινδρικών αντικειμένων είναι να τυλίξεις μία λωρίδα του πανιού γύρω του και μετά να πιάσεις τις δύο άκρες του και να τις κουνάς μπρος - πίσω.

Δυστυχώς το σκοτς παντ είναι πιο πολύ τετράγωνο παρά μακρόστενο όμως, κι έτσι απλά χουφτώνω τον λαιμό και τρίβω μέχρι να μη φαίνονται σημάδια. Δε χρειάζεται πολύ καθαριστικό αλλά είναι λίγο μανούρα πιο πολύ γιατί πρέπει να σκύβεις.

Αξίζει ο κόπος πάντως, ελπίζω να το διαπιστώσεις κι εσύ!

raccoon
07/09/2019, 22:43
Harpic μαύρο, απλώνεις, περιμένεις, φορώντας γάντια παίρνεις μια κάλτσα στρατού, τρίβεις λίγο, πλένεις με πολύ σαπουναδα, ξεπλένεις με νερό, έτοιμο.

borgiriadis1
06/10/2019, 21:12
Επανερχομαι στο θεμα γτ ή κτ εκανα λαθος ή υπαρχει καποιο προβλημα.
Βασικα επειδη εκανα μλκ στην παραγγελια του υγρου απο το internet αγορασα harpic κ εκανα την διαδικασια οπως το περιγραφετε. Απλοσα πανω αφησα 1-2λεπτα ετρυψα επλυνα και ξανα εκανα την διαδικασια. Λοιπον. Τα σημεια που ηταν καλυμενα με πλαστικα καθαρισαν πενα. ΑΛΛΑ στα σημεια που ηταν εκτεθημενα ενω καθαρισαν σε αρκετα σημεια οσο και ετρυψα εμειναν μαυρα στιγματα σε μεγολο βαθμου που φαινονται πολυ. Σαν σκουρια αλλα μαυρο. Δεν ξερω τι επεξε. (Δεν εβγαλα φωτο γτ με επιασε βραδυ κ εκνευριστηκα και το παρατησα. Θα βαλω με την πρωτη ευκαιρια). Εχει συμβει σε κανεναν? Ειναι προβλημα του λαιμου ή εκανα λαθος στην διαδικασια?

MAIK72
06/10/2019, 22:48
Μπας και ξέρεις καμιά βαφή για παλιά όπλα ?

Το λινέλαιο λάδι ταγκ , κανολα και άλλα λάδια με θερμοκρασία προσφέρουν προστασία σε μεταλλικές επιφάνειες πέρα απ΄το μάυρισμα? Θα ήταν μια οικονομική και εύκολη λύση αντί του γαλβανίσματος ή ακόμη και από βαφή θερμοκρασίας?

ioannispar
31/12/2019, 18:19
Εγώ αφού καθάρισα και έτριψα κτλ μετά από κάνα 2 μηνο έμαθα για το polytrol

https://www.polychrom.gr/product/polytrol/

Το πέρασα λοιπόν στους λαιμούς αφού καθάρισα πρώτα (σαπούνι κτλ) και πραγματικά νομίζω πως δημιουργεί αυτήν την κρούστα που λέει γιατί εδώ και κάνα μήνα με βροχές δεν έχω δει κανένα σημάδι πάνω τους. Φωτό μόλις μπορέσω.

Tsber
03/01/2020, 10:36
Εγώ αφού καθάρισα και έτριψα κτλ μετά από κάνα 2 μηνο έμαθα για το polytrol

https://www.polychrom.gr/product/polytrol/

Το πέρασα λοιπόν στους λαιμούς αφού καθάρισα πρώτα (σαπούνι κτλ) και πραγματικά νομίζω πως δημιουργεί αυτήν την κρούστα που λέει γιατί εδώ και κάνα μήνα με βροχές δεν έχω δει κανένα σημάδι πάνω τους. Φωτό μόλις μπορέσω.

Τελικά είσαι...Poly trol, με συγχωρείς, δεν άντεξα :D

Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται, κάνει και για βαμμένα πλαστικά - μεταλλικά μέρη σαν ενισχυμένο σπρέι σιλικόνης;

Και για τους λαιμούς μόνο αξίζει πάντως, βάλε καμμιά φωτό όταν ευκαιρέσεις!

ioannispar
03/01/2020, 19:15
Κοίτα εδώ είναι περασμένοι πάνω από 10 μέρες και με βροχή κτλ ακόμα φαίνονται έτσι με ένα μόνο πέρασμα που κανονικά θέλει 2. Το μόνο άσχημο είναι ότι αφού τελειώσεις με την διαδικασία και πας μετά από καμιά 10αριά ώρες να βάλεις μπροστά, βρωμάει ελεεινά για πολύ λίγο και μετά όλα οκ.

Το μοναδικό μυστικό (που λέει ο λόγος), δεν πρέπει να το βλέπει ο ήλιος όταν το περνάς γιατί λέει ότι χαλάει το υγρό αυτό.

413851

Tsber
03/01/2020, 19:38
Να 'σαι καλά φίλε, μάλλον θα το δοκιμάσω γιατί φαίνεται να έχει πολλές χρήσεις :a013:

Θα γράψω κι εγώ εντυπώσεις εν καιρώ.

viper1
06/01/2020, 18:17
Λοιπόν. Όσον αφορά το harpic black το χρησιμοποίησα σε καβούκι θερμοστατη , στον ίδιο τον θερμοστατη και την τάπα του ψυγείου.
Τα άφησα για σχεδόν 2 ώρες και είδα πολύ καλά αποτελέσματα. Ήταν μέσα στην σκουριά και καθάρισαν κατά 90%.
Από την μεθεπόμενη εβδομάδα θα δοκιμάσω με το ίδιο υγρό να καθαρίσω την πολλαπλή και θα ανεβάσω φωτογραφίες πριν και μετά

ioannispar
06/01/2020, 18:18
Αναμένουμε νέα και φωτό

Αυτό χρησιμοποίησες;
413919

viper1
06/01/2020, 20:54
Αναμένουμε νέα και φωτό

Αυτό χρησιμοποίησες;
413919

Ναι

ioannispar
06/01/2020, 21:09
Ok ευχαριστώ

Tsber
05/06/2021, 11:14
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να αναθεωρήσω ελαφρώς καθώς δοκίμασα το καθαριστικό λεκάνης Χάρπικ και πλέον θα το συνιστούσα σε σχέση με το Όπτιγκλαντζ όχι γιατί το τελευταίο είναι κακό, αλλά γιατί το Χάρπικ είναι φθηνότερο, πιο εύκολο να το βρει κανείς και πιο πρακτικό γιατί είναι τζελ και κολλάει στους σωλήνες κάνοντας πιο εύκολη την όλη διαδικασία.

428620

Αν το χρησιμοποιήσετε σε συνδυασμό με το Glanol Ultra Soft metal polish το αποτελέσμα είναι απίστευτο και κρατάει αρκετά περισσότερο:

http://www.glanoldirekt.de/Glanol-Classic/GLANOL-Metal-Polish-Ultra-Soft-100ml::7.html?language=en

Λαιμοί στην κυριολεξία καλύτεροι από καινούργιοι :cool:

428619

Ιδού λοιπόν η δική μου διαδικασία σε βήματα:

Καθαρίστε τους σωλήνες με λίγο (ή πολύ αν υπάρχει) νερό για να φύγουν χοντρές βρωμιές και χώματα.

Απλώστε πολύ μικρή ποσότητα Χάρπικ με μια παλιά οδοντόβουρτσα, αν τρέχει ή στάζει βάλατε πολύ, και αφήστε να δράσει για περίπου πέντε λεπτά ή μέχρι να αρχίσει να στεγνώνει σε διάφορα σημεία το τζελ.

Τρίψτε τους σωλήνες με σκοτς παντ χρησιμοποιώντας και τις δύο μεριές του, επειδή το τζελ είναι διάφανο μπορείτε να δείτε χοντρικά που απομένει βρωμιά και σκουριά. Ξεπλύνετε καλά με ένα σπρέι νερού ή λάστιχο και στεγνώστε με χαρτί κουζίνας.

Απλώστε την κρέμα με ένα τραχύ πανί (όχι μικροϊνών) και δουλέψτε την με κυκλικές κινήσεις. Αφήστε να στεγνώσει για ένα λεπτάκι και γυαλίστε όλη την επιφάνεια με ένα μακρύ πανί περνώντας το γύρω από τους λαιμούς και τραβώντας το μπρος – πίσω.


Η κρέμα πρέπει να περιέχει κερί αλλά δεν μυρίζει καθόλου και κάνει φοβερή δουλειά και σε θαμπές ζελατίνες κράνους.

Σε ιδανικές συνθήκες το αποτέλεσμα διαρκεί περίπου έναν μήνα, στην περίπτωσή μου εμφανίζονται πρώτα λεπτά μοτίβα επιφανειακής σκουριάς σε μέρη με υγρασία (π.χ. μόλις παρκάρω στη Χαλκιδική), άρα εξαρτάται και από την περιοχή.

Επειδή είμαι τεμπέλης και καθαρίζω μόνο όταν ξαναλερωθούν δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω πως αν καθαρίζετε τακτικά μία φορά τον μήνα αρκεί η κρέμα χωρίς το υγρό και το τρίψιμο. Αν υπάρχει ορατή μαζεμένη βρωμιά πάντως είναι καλύτερο να μην παιδεύεστε μόνο με την κρέμα αλλά να την αφήσετε για το τελικό γυάλισμα.

gimli
21/05/2022, 10:49
Καλημέρα, για σκουριές σαν αυτές στις φωτό να δοκιμάσω να τρίψω με γυαλόχαρτο νερού ή μπορεί να έχω κάνα θέμα;
435910
435909

Bowleno
21/05/2022, 11:38
Καλημέρα, για σκουριές σαν αυτές στις φωτό να δοκιμάσω να τρίψω με γυαλόχαρτο νερού ή μπορεί να έχω κάνα θέμα;
435910
435909

Για το πάνω ναι είναι οκ αρκεί μετά να περάσεις κάποιο αντισκωριακό.
Για την κάτω επειδή είναι inbox από ότι βλέπω, τρίψιμο με αλουμινόχαρτο και νερό. Φροντίζεις να μην μένει ποτέ χωρίς νερό το αλουμινόχαρτο!

doctor_john
21/05/2022, 12:51
Καλημέρα σε όλους, .......
.... καθαρίζω μόνο όταν ξαναλερωθούν δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω πως αν καθαρίζετε τακτικά μία φορά τον μήνα αρκεί η κρέμα χωρίς το υγρό και το τρίψιμο. Αν υπάρχει ορατή μαζεμένη βρωμιά πάντως είναι καλύτερο να μην παιδεύεστε μόνο με την κρέμα αλλά να την αφήσετε για το τελικό γυάλισμα.

update αντοχής στο χρόνο; :D

borgiriadis1
22/05/2022, 10:53
Εγώ 2μιση χρόνια μετα και χωρίς να ξανακανω τη διαδικασία οι λαιμοί απλα μελανιασαν αλλά παραμένουν σε καλη κατάσταση. Να σημείωσε βέβαια οτι η μηχανή ποτε δεν έχει μείνει εκτεθημενη σε καιρικές συνθήκες παρα μονο αν με πιασει στο δρόμο, όπως επείσης και πλένεται σχολαστικά 1φορα το 2βδομαδο μετα απο βόλτα.

Tsber
17/01/2023, 11:51
Καλησπέρα στην παρέα, βρήκα ένα βιντεάκι όπου ο τύπος ψεκάζει ACF - 50 μετά τον καθαρισμό και το γυάλισμα (στο 4:13 αν βαριέστε):

https://www.youtube.com/watch?v=XO6xVafvF9c

Το έψαξα λίγο και στο site του προϊόντος γράφει ότι επιτρέπεται η εφαρμογή σε σωλήνες εξάτμισης και ότι μυρίζει λίγο μόνο στην αρχή:

http://www.acf-50.co.uk/motorcycle/streetbike.htm

*How to use...Use ACF-50 anywhere, except the brakes, on your bike including the engine and exhaust (will smoke on first start and burn off down pipes but still slows down corrosion process).

Μάλλον είναι αλήθεια γιατί σε ένα άλλο site γράφει (στην Ελλάδα δεν το βρήκα):

https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF-50-13oz-Lubricant?gclid=EAIaIQobChMIyqS97LPO_AIVMhoGAB3Cvwx5EAMYASAAEgIYkPD_BwE

Contains no water, silicon, Teflon or wax - No sticky build up!

...και άλλα πολλά :D

Δυστυχώς είναι ακριβό και δε νομίζω να κρατήσει 12 μήνες στους λαιμούς, το γνωρίζει ή το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

skritikos
18/01/2023, 15:23
Καλησπέρα στην παρέα, βρήκα ένα βιντεάκι όπου ο τύπος ψεκάζει ACF - 50 μετά τον καθαρισμό και το γυάλισμα (στο 4:13 αν βαριέστε):

https://www.youtube.com/watch?v=XO6xVafvF9c

Το έψαξα λίγο και στο site του προϊόντος γράφει ότι επιτρέπεται η εφαρμογή σε σωλήνες εξάτμισης και ότι μυρίζει λίγο μόνο στην αρχή:

http://www.acf-50.co.uk/motorcycle/streetbike.htm

*How to use...Use ACF-50 anywhere, except the brakes, on your bike including the engine and exhaust (will smoke on first start and burn off down pipes but still slows down corrosion process).

Μάλλον είναι αλήθεια γιατί σε ένα άλλο site γράφει (στην Ελλάδα δεν το βρήκα):

https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF-50-13oz-Lubricant?gclid=EAIaIQobChMIyqS97LPO_AIVMhoGAB3Cvwx5EAMYASAAEgIYkPD_BwE

Contains no water, silicon, Teflon or wax - No sticky build up!

...και άλλα πολλά :D

Δυστυχώς είναι ακριβό και δε νομίζω να κρατήσει 12 μήνες στους λαιμούς, το γνωρίζει ή το έχει χρησιμοποιήσει κανείς;

Έχουμε μεγάλη σχέση με το ACF50. Μοτοσυκλέτες, δύσκολα ποδήλατα, αεροπλάνα. Για αεροπλάνα φτιάχτηκε αρχικά και νομίζω πως εκεί παραμένει η αρχική του χρήση. Πρέπει να ρωτήσω για να σου πω.
Σε εξατμίσεις πάντως δεν το έχω βάλει ποτέ! Μου έβαλες ιδέα για την άνοιξη.

Tsber
18/01/2023, 22:12
Έχουμε μεγάλη σχέση με το ACF50. Μοτοσυκλέτες, δύσκολα ποδήλατα, αεροπλάνα. Για αεροπλάνα φτιάχτηκε αρχικά και νομίζω πως εκεί παραμένει η αρχική του χρήση. Πρέπει να ρωτήσω για να σου πω.
Σε εξατμίσεις πάντως δεν το έχω βάλει ποτέ! Μου έβαλες ιδέα για την άνοιξη.

Ωραίος, από πού το προμηθεύεσαι γιατί δεν μπόρεσα να το βρω στην Ελλάδα;

Το βρήκα δηλαδή, από τον τύπο με το βίντεο που έτυχε να είναι Έλληνας, αλλά προς το παρόν δεν έχει ούτε αυτός διαθέσιμο.

skritikos
19/01/2023, 14:45
Ωραίος, από πού το προμηθεύεσαι γιατί δεν μπόρεσα να το βρω στην Ελλάδα;

Το βρήκα δηλαδή, από τον τύπο με το βίντεο που έτυχε να είναι Έλληνας, αλλά προς το παρόν δεν έχει ούτε αυτός διαθέσιμο.

Τα τελευταία 2 λίτρα μου τα έστειλε φίλος από UK πριν το BRrrrrrexit!
Θα κοιτάξω να δω για νέα πηγή γιατί πλεόν το UK γίνεται απαγορευτικό (ή μεγάλο ρίσκο) με random shipping times και import fees.

Θα σε ενημερώσω.

doctor_john
19/01/2023, 18:37
https://www.bbqeurope.com/el/product/acf-50-anti-corrosion-spray/

https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF-50-13oz-Lubricant?gclid=Cj0KCQiA8aOeBhCWARIsANRFrQH0DnpGRtr0eeoWvvXZCSYTm1xgm441YCA-l2oc452NvRQBIWax36waAoOtEALw_wcB

https://www.motorcycleshop.ie/acf-50-anti-corrosion-formula-spray-32oz-63999-p.asp
(https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF-50-13oz-Lubricant?gclid=Cj0KCQiA8aOeBhCWARIsANRFrQH0DnpGRtr0eeoWvvXZCSYTm1xgm441YCA-l2oc452NvRQBIWax36waAoOtEALw_wcB)

https://www.amazon.de
(https://www.amazon.de/s?k=acf50&language=en_GB&adgrpid=83183701878&gclid=Cj0KCQiA8aOeBhCWARIsANRFrQGz18sNGzAqKHYlDLkk2N_GxZQ3NOV7jFW20uBvg7rQ4hmUihmlEM8aAswxEALw_wcB&hvadid=394690456547&hvdev=c&hvlocphy=9061574&hvnetw=g&hvqmt=e&hvrand=3536143884248217904&hvtargid=kwd-2744165001&hydadcr=29755_1971622&tag=googdemozdesk-21&ref=pd_sl_4w1mbsgkph_e)

440753

Tsber
19/01/2023, 18:54
https://www.bbqeurope.com/el/product/acf-50-anti-corrosion-spray/

https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF-50-13oz-Lubricant?gclid=Cj0KCQiA8aOeBhCWARIsANRFrQH0DnpGRtr0eeoWvvXZCSYTm1xgm441YCA-l2oc452NvRQBIWax36waAoOtEALw_wcB

https://www.motorcycleshop.ie/acf-50-anti-corrosion-formula-spray-32oz-63999-p.asp
(https://www.fc-moto.de/en/Oxford-ACF-50-13oz-Lubricant?gclid=Cj0KCQiA8aOeBhCWARIsANRFrQH0DnpGRtr0eeoWvvXZCSYTm1xgm441YCA-l2oc452NvRQBIWax36waAoOtEALw_wcB)


Στην Ελλάδα το ψάχνουμε, μήπως γλιτώσουμε το 30άρι...

Νιάουυυ

doctor_john
19/01/2023, 19:03
Aν μιλά κάποιος ουγγρικά, πολωνικά, τσέχικα μπορούμε να βρούμε χονδρική αλλά μη νομίζεις ότι θα έχει μεγάλη διαφορά
να φέρει κάποιος κιβώτιο αντί παλέτας.

Για κάποιο λόγο είμαι σίγουρος ότι υπάρχει στον πειραιά, οφ δε γκριντ οφκορσ..

Tsber
07/05/2023, 16:49
Πήγα να καθαρίσω τους λαιμούς σήμερα και ξέχασα ότι είχα το Χάρπικ εκτός γκαράζ οπότε δοκίμασα ένα cutting compound που είχα πρόχειρο.

Ευτυχώς που είχα σκοτς παντ γιατί ακόμη θα έτριβα :lol:

Διπλός κόπος και χειρότερο αποτέλεσμα, μετά και το τελικό πέρασμα με Glanol Ultra Soft :rolleyes:

443161

Οπότε μόνο Χάρπικ παιδιά, αφήστε το να κάνει τη βρομοδουλειά χωρίς κόπο και αφήστε τις αλοιφές για το φινίρισμα όπως έγραψα και παλαιότερα:


Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να αναθεωρήσω ελαφρώς καθώς δοκίμασα το καθαριστικό λεκάνης Χάρπικ και πλέον θα το συνιστούσα σε σχέση με το Όπτιγκλαντζ όχι γιατί το τελευταίο είναι κακό, αλλά γιατί το Χάρπικ είναι φθηνότερο, πιο εύκολο να το βρει κανείς και πιο πρακτικό γιατί είναι τζελ και κολλάει στους σωλήνες κάνοντας πιο εύκολη την όλη διαδικασία.

428620

Αν το χρησιμοποιήσετε σε συνδυασμό με το Glanol Ultra Soft metal polish το αποτελέσμα είναι απίστευτο και κρατάει αρκετά περισσότερο:

http://www.glanoldirekt.de/Glanol-Classic/GLANOL-Metal-Polish-Ultra-Soft-100ml::7.html?language=en

Λαιμοί στην κυριολεξία καλύτεροι από καινούργιοι :cool:

428619

Ιδού λοιπόν η δική μου διαδικασία σε βήματα:

Καθαρίστε τους σωλήνες με λίγο (ή πολύ αν υπάρχει) νερό για να φύγουν χοντρές βρωμιές και χώματα.

Απλώστε πολύ μικρή ποσότητα Χάρπικ με μια παλιά οδοντόβουρτσα, αν τρέχει ή στάζει βάλατε πολύ, και αφήστε να δράσει για περίπου πέντε λεπτά ή μέχρι να αρχίσει να στεγνώνει σε διάφορα σημεία το τζελ.

Τρίψτε τους σωλήνες με σκοτς παντ χρησιμοποιώντας και τις δύο μεριές του, επειδή το τζελ είναι διάφανο μπορείτε να δείτε χοντρικά που απομένει βρωμιά και σκουριά. Ξεπλύνετε καλά με ένα σπρέι νερού ή λάστιχο και στεγνώστε με χαρτί κουζίνας.

Απλώστε την κρέμα με ένα τραχύ πανί (όχι μικροϊνών) και δουλέψτε την με κυκλικές κινήσεις. Αφήστε να στεγνώσει για ένα λεπτάκι και γυαλίστε όλη την επιφάνεια με ένα μακρύ πανί περνώντας το γύρω από τους λαιμούς και τραβώντας το μπρος – πίσω.


Η κρέμα πρέπει να περιέχει κερί αλλά δεν μυρίζει καθόλου και κάνει φοβερή δουλειά και σε θαμπές ζελατίνες κράνους.

Σε ιδανικές συνθήκες το αποτέλεσμα διαρκεί περίπου έναν μήνα, στην περίπτωσή μου εμφανίζονται πρώτα λεπτά μοτίβα επιφανειακής σκουριάς σε μέρη με υγρασία (π.χ. μόλις παρκάρω στη Χαλκιδική), άρα εξαρτάται και από την περιοχή.

Επειδή είμαι τεμπέλης και καθαρίζω μόνο όταν ξαναλερωθούν δεν είμαι σίγουρος αλλά πιστεύω πως αν καθαρίζετε τακτικά μία φορά τον μήνα αρκεί η κρέμα χωρίς το υγρό και το τρίψιμο. Αν υπάρχει ορατή μαζεμένη βρωμιά πάντως είναι καλύτερο να μην παιδεύεστε μόνο με την κρέμα αλλά να την αφήσετε για το τελικό γυάλισμα.

Tsber
24/10/2023, 10:52
Έξι σχεδόν μήνες μετά τον παραπάνω πειραματισμό, διαπιστώνω ότι αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από μία ευχάριστη έκπληξη :)

Οι λαιμοί είναι για πρώτη φορά στο 90% της αρχικής τους εμφάνισης για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, χωρίς τα έντονα μοτίβα επιφανειακής σκουριάς που δημιουργούνταν από την υγρασία ειδικά κατά το παρκάρισμα στη Χαλκιδική το καλοκαίρι. Δεν το περίμενα με τίποτα αυτό :eek:

Έτσι αυτή τη φορά αποφάσισα να χρησιμοποιήσω μόνο το Glanol, ένα ελαφρύ πέρασμα που αφαίρεσε ένα επιφανειακό στρώμα κάπνας, και το χρυσαφί χρώμα που θα επανέλθει όταν ζεσταθούν δυο – τρεις φορές οι λαιμοί.

Αριστερά ο καθαρισμένος και δεξιά ο σωλήνας όπως ήταν μετά από έξι σχεδόν μήνες:

447291

Το cutting compound που χρησιμοποίησα τον Μάιο ήταν αυτό:

447292

Όπως έγραψα πιο πάνω είναι πολύ πιο κουραστικό στη χρήση σε σχέση με το μαύρο Harpic, αλλά μάλλον στιλβώνει το μέταλλο περισσότερο και δεν αφήνει υγρασία και βρωμιά να εισχωρήσουν και να χαλάσουν το φινίρισμα.

Οπότε αν θέλετε αποτέλεσμα που κρατάει στον χρόνο, τότε Meguiars με σκοτς παντ + Glanol Ultra Soft με τραχύ πανί για το φινίρισμα!

Αν θέλετε ευκολία και ταχύτητα, μαύρο Harpic με σκοτς παντ + Glanol Ultra Soft με τραχύ πανί κάθε τρεις μήνες περίπου.


Θα επανέλθω επί του θέματος την άνοιξη με το καλό, μετά την υγρασία και τη μούχλα του χειμώνα :beer:

Bowleno
24/10/2023, 11:19
Εγώ έχω κινέζικο, έχουν πΧοιτητα οι εξατμίσεις μου δεν χρειάζονται τέτοια κόλπα...:D

(Παίρνω ποκορν και αναμένω την μανούρα):lol:

karellen
24/10/2023, 11:25
Παντελή λέγοντας σκοτς παντ εννοείς το πράσινο σαν το scotch bright που έχουμε στο νεροχύτη;

Tsber
24/10/2023, 11:55
Παντελή λέγοντας σκοτς παντ εννοείς το πράσινο σαν το scotch bright που έχουμε στο νεροχύτη;

Ναι Νίκο, θα συνιστούσα μία συσκευασία με 2 -3 μεγάλα τετράγωνα κομμάτια για ευκολία και γιατί μετά το καθάρισμα είναι για πέταμα.

karellen
24/10/2023, 12:35
Ρωτώ γιατί είναι σχετικά τραχύ και 'τρώει' τη γυαλάδα της εξάτμισης,μήπως ένα μαλακώτερο σφουγγάρι έκανε την ίδια δουλειά.

Volpad
24/10/2023, 12:37
Ναι Νίκο, θα συνιστούσα μία συσκευασία με 2 -3 μεγάλα τετράγωνα κομμάτια για ευκολία και γιατί μετά το καθάρισμα είναι για πέταμα.

Εντωμεταξύ που ήσουνα στην ετήσια?

Tsber
24/10/2023, 13:06
Εντωμεταξύ που ήσουνα στην ετήσια?

Ψάξε - ψάξε, δεν θα με βρεις! :a01:

Tsber
24/10/2023, 14:14
Ρωτώ γιατί είναι σχετικά τραχύ και 'τρώει' τη γυαλάδα της εξάτμισης,μήπως ένα μαλακώτερο σφουγγάρι έκανε την ίδια δουλειά.

Ναι, αν μιλάμε για light καταστάσεις μπορείς να κάνεις δουλειά και μόνο με τραχύ πανί και αλοιφή αλλά θέλει πολύ κόπο και επιμονή.

Αν έχεις αρκετή επιφανειακή σκουριά και πολλή κολλημένη - καμμένη βρωμιά θέλεις σκοτς παντ που όντως είναι πολύ τραχύ αλλά φοβερά αποτελεσματικό και μετά οπωσδήποτε Glanol ή παρόμοια ψιλή αλοιφή για στίλβωση :a013:

Tsber
25/10/2023, 09:53
Ρωτώ γιατί είναι σχετικά τραχύ και 'τρώει' τη γυαλάδα της εξάτμισης,μήπως ένα μαλακώτερο σφουγγάρι έκανε την ίδια δουλειά.

Καλημέρα Νίκο, αυτό το σφουγγαράκι πηγαίνει πακέτο με το compound της ίδιας εταιρείας και είναι πολύ καλό γιατί εφαρμόζεις με απόλυτη ακρίβεια όση πίεση θέλεις, είναι φθηνό και πλένεται:

447350

Από τη στιγμή που κάνει δουλειά με γρατσουνιές στο χρώμα χωρίς να προκαλεί φθορές, πιστεύω ότι θα κάνει το ίδιο και σε λαιμούς που θέλουν απλώς ανανέωση ή γυάλισμα ανεξαρτήτως προϊόντος καθαρισμού - πιθανόν να δουλέψει και με απλό υγρό καθαριστικό ανάλογα με την κατάσταση του σωλήνα.

karellen
25/10/2023, 10:46
:beer:

doctor_john
25/10/2023, 14:04
Μην χαλάτε το σφουγγάρι αυτό αν θέλετε μια γνώμη. Είναι εκπληκτικό εργαλείο για τα βερνίκια και αντέχει χρόνια ενώ δεν κάνει κάτι εμφανές στις εξαγωγές .
Πάρτε το μαζί και διαλέξτε ένα ίδιας πυκνότητας ή ακόμα καλύτερα τσοχα-φελπ από μαλλί.

Επίσης υπολογίζετε τις wenol glanol σαν 1200-1500 gritt. Aν η κρέμα που πήρατε είναι μεγαλύτερου gritt προφανώς δεν ξεκινάτε με αυτή ...

Οι φίλοι που καθαρίζουν εξατμίσεις με meguiars μπορούν να δουν την νέα σειρά γάντια της cucci και τα σκούρα lacoste για πατσαβουρακια ;)

Tsber
25/10/2023, 17:03
Μην χαλάτε το σφουγγάρι αυτό αν θέλετε μια γνώμη. Είναι εκπληκτικό εργαλείο για τα βερνίκια και αντέχει χρόνια ενώ δεν κάνει κάτι εμφανές στις εξαγωγές .
Πάρτε το μαζί και διαλέξτε ένα ίδιας πυκνότητας ή ακόμα καλύτερα τσοχα-φελπ από μαλλί.

Επίσης υπολογίζετε τις wenol glanol σαν 1200-1500 gritt. Aν η κρέμα που πήρατε είναι μεγαλύτερου gritt προφανώς δεν ξεκινάτε με αυτή ...

Οι φίλοι που καθαρίζουν εξατμίσεις με meguiars μπορούν να δουν την νέα σειρά γάντια της cucci και τα σκούρα lacoste για πατσαβουρακια ;)

Αν το έχεις δοκιμάσει σε λαιμούς και δεν δουλεύει οκ, κατά τα άλλα ενα ευρώ κάνει το σφουγγαράκι :lol:

Για οικονομία έχω ήδη γράψει ότι το Harpic είναι το πιο φθηνό και το πιο αποτελεσματικό, απλώς το πείραμα με το Meguiars έδωσε πιο ανθεκτικό αποτέλεσμα στον χρόνο.

Για εμένα που ένα μπουκάλι από δαύτο μου φτάνει για μια ζωή δεν έχει ουσιαστικά καμία διαφορά :p