PDA

View Full Version : Turtle Wax "Weel Clean" + Δισκόπλακα = Πέδηση 0%



DUKEMNUKEMgr
03/12/2005, 16:29
Όπως καταλλάβατε απο τον τίτλο, δεν έχω φρένααααααααααααα!
Μετά από ένα εξουθενωτικό πλύσιμο, κ ένα γυάλισμα με κερί, πέρασα μεταλλικές επιφάνειες με καθαριστικό ζάντας. Πάνω στο τελείωμα έρχεται έναφ φίλος κ του λέω να συνεχίσει γιατί έπρεπε να πάρω μερικά τηλέφωνα! Μέχρις ότου να γυρίσω είχε κάνει σκελετό, ζάντες, δισκόφρενα, τιμονόπλακα, εξάτμηση και αλυσίδα να αστράφρουν!! Στην αλυσίδα περάσαμε ειδικό λάδι τις Agip. Αργότερα κατάλλαβα οτι δεν έπιαναν τα φρένα, το μπροστά ελάχιστα κ το δε πίσω καθόλου! Έριξα νερό με πίεση κ μετά από αρκετά λίτρα νερο το μπροστά πιάνει ικανοποιητικά ενώ το πίσω ελάχιστα κάνοντας έναν θόρυβο σαν να τρίβοντε μέταλα! Το συγκεκριμένο προιόν λέει οτι δεν καταστρέφει τσιμούχες (ο μαγαζάτορας που το πήρα το λεει αυτό). Λέτε να καταστράφηκαν τα τακάκια; Τι να κάνω τώρα?

KaTaNaS
03/12/2005, 16:37
ΚΤΜ δεν έχεις;


άρα τα τακάκια σου βγαίνουν πολύ ευκολα, αρκεί να αφαίρεσεις τους μικρούς πείρους!


το καλύτερο πιστευω που μπορείς να κάνεις είναι να βγάλεις τακάκια, να τα πλύνεις με σαπουνάδα, το ίδιο και τους δίσκους, και στέγνωμα με αέρα και καθαρό βαμβακερό ύφασμα!


πολλές δοκιμές , με προσοχή ρε φίλε!

DUKEMNUKEMgr
03/12/2005, 16:39
Φίλε μου ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Ένα Derbi GPR 50 έχω!

KaTaNaS
03/12/2005, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr
Φίλε μου ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση! Ένα Derbi GPR 50 έχω!


με συγχωρείς τότε, δεν γνωρίζω πως βγαίνουν τα τακάκια σου, αν είναι σαν τα σύνηθες , πρέπει να βγάλεις το πλαστικό προστατευτικό με τα χέρια και να αφαιρεσεις το έλασμα ελατηριο, ώστε να βγούν οι πείροι και να ελευθερωθούν τα τακάκια!

KaTaNaS
03/12/2005, 16:46
για να ξαναμπούν σπρώχνεις πάλι προς τα μέσα τα έμβολα με το χέρι ή μεένα κατσαβίδι σε περίπτωση που έχουν βγεί και δε χωράνε να ξαναμπούν στη θέση τους τα τακάκια!

KaTaNaS
03/12/2005, 16:53
βρηκα φωτο, αλλά δε μπορώ να τα δώ απο κοντά να καταλάβω πως βγαίνουν...

ότι κάνεις με προσοχή, και καλύτερα με κάποιον που γνωρίζει!


γεια χαρά :wave2:


29797

KaTaNaS
03/12/2005, 16:54
.


29798

OldMan
04/12/2005, 17:59
:sad: :sad: :sad:

Άμα "ρουφήξει" το τακάκι...

:wave2: :wave2: :wave2:

adam_tsouk
04/12/2005, 20:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Άμα "ρουφήξει" το τακάκι...

:wave2: :wave2: :wave2:


φαντάζομαι το γυαλόχαρτο δεν θα κάνει τπτ ε;

DUKEMNUKEMgr
04/12/2005, 21:20
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά βρέθηκε λύση! Πιεστικό με καυτό νερό απομάκρυνε την παχύρευστη σύνθεση του γυαλιστικού και ο φίλος μου απομακρύνθηκε απο την μηχανή μου!!

Thnx Pals!

sotpag
12/12/2005, 22:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
φαντάζομαι το γυαλόχαρτο δεν θα κάνει τπτ ε;




μια παλια , οι παπουδες την ξερουν , τεχνικη ηταν το καψημο στα τακακια , λιγο διαλυτικο και φωτια = λαδια τελος, ενα τριψημο με σμιριδοπανο 180αρι και ολα ΟΚ

KaTaNaS
28/03/2006, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
μια παλια , οι παπουδες την ξερουν , τεχνικη ηταν το καψημο στα τακακια , λιγο διαλυτικο και φωτια = λαδια τελος, ενα τριψημο με σμιριδοπανο 180αρι και ολα ΟΚ

ανασκαφή στο θέμα λόγω κακής μου τύχης!!! :bigcry: :bigcry: :bigcry:


μετα απο την εντουράδα του σαββατοκύριακου, δεν έγινε ενδελεχείς καθαρισμός των ξυστρών του usd πηρουνιού μου

και σήμερα το απόγευμα με εκδικήθηκε, στάζοντας λαδάκι ενώ κινούμουν μεσα στην πόλη!


μόλις εφτασα σπίτι και το πήρα πρέφα, κατέβασα την ξύστρα (και γρατζούνησα λίγο το χρώμα της μπότας καθλως έκοψα και το χείλος της ξύστρας με το κατσαβίδι μέσα στα σκοτάδια με την τσαντίλα που είχα, κιαι καθάρησα τη μπλέ τσιμούχα με φίλμ φωτογραφικής μηχανής!


ξανακλεισα την ξύστρα και μέχρι τώρα δεν ξαναδάκρυσε-έσταξε...


το άσχημο είναι πώς η φυγόκεντρος διασκόρπησε το κοκκινωπό λαδάκι της wp πάνω στο λάστιχο και στον δίσκο του μπροστινού φρένου!


με αποτέλεσμα φρένο γιόκ! :bawl: :bigcry:


πάω σπίτι σε λίγο να λύσω τα τακάκια να τα περάσω με σαπουνάδα καθώς και τον δίσκο!


αν δεν...


αυριο θα γίνει η καύση κατά Σότμπαγκ



αλλιώς νέα τακάκια :bigcry: (και ήταν και καινούργια! :( )


έτσι για την ιστορία , θα ενημερωσω αυριο για την αποτελεσματικότητα!

:wave2: :(

dirtbird
29/03/2006, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:sad: :sad: :sad:

Άμα "ρουφήξει" το τακάκι...

:wave2: :wave2: :wave2:

Άμα ποτίσει, μπάρμπα:lol: :lol:
σιγά μην έχει και προυφάν :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

KaTaNaS
29/03/2006, 14:44
eplyna me σαπουνάδα δισκοπλακα και τακάκια!


στην αρχή βελτιώθηκε λίγο το φρεναρισμα, και μετά απο λίγο πάλι τα ίδια!


συνεχίζουμε στο επόμενο βήμα άυριο! :smokin:

OldMan
29/03/2006, 18:17
Άλλαξέ τα kardia mou !!!

(Να γλυτώσεις τον κόπο και τα λεφτά από σαπουνάδες, αναπτήρες κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:

KaTaNaS
29/03/2006, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άλλαξέ τα kardia mou !!!

(Να γλυτώσεις τον κόπο και τα λεφτά από σαπουνάδες, αναπτήρες κ.λ.π.).

:wave2: :beer: :wave2:

η οικονομοτεχνική μελέτη που έκανα με ώθεί στο αυτό! :rotflmao:

:wave2: