PDA

View Full Version : Επισκευή σασμαν παπί



Anritsu
06/05/2019, 18:31
Καλησπέρα .
Δυστυχως βάρησε σασμάν ο πάπιος . Απο καιρό έκανε ένα χρου χρου . Μου ειχαν πει πως μάλλον είναι ρουλεμάν στο κιβώτιο . Ηθελε άνοιγμα , δεν ασχολήθηκα , το χουρ χουρ έφυγε και κάποια στιγμή άρχισε να βαράει η 2α . Μαλλον κούρεψε γράναζι . Οι αλλες πάιζουν σωστά αλλά δεν ξέρω . Με τα πολλά θέλει άνοιγμα και βλέπουμε. Μου λένε για 150 εργατικά και ότι άλλο προκύψει απο ανταλλακτικά . Δηλαδή πόσο θα φτάσουμε , 250 -300 για ενα παπί που αν το δώσω κάνα 600 αρι θα το έβαζα ρεαλιστικά . Καλά είναι ; Modenas Kriss 125 .

Ευχαριστώ :(

sakdrama
06/05/2019, 21:44
Για ποιο λόγο να δωσεις τοσα λεφτα... παρε ενα lifan καινουριο και κουμπωσε το μόνος σου και τελος 150ευρω .

Π.Χ: https://www.car.gr/parts/view/16265397-engines-parts-engines-motors-lifan-110cc#modal

406656

Anritsu
06/05/2019, 22:56
Για ποιο λόγο να δωσεις τοσα λεφτα... παρε ενα lifan καινουριο και κουμπωσε το μόνος σου και τελος 150ευρω .

Π.Χ: https://www.car.gr/parts/view/16265397-engines-parts-engines-motors-lifan-110cc#modal

406656

Γενικά δεν έχεις άδικο . Ειδικά όμως το εν λόγω μοτερ ή τα λοιπα Lifan δεν ξέρω αν μπαίνει στο δικό μου . Στην λίστα με τα συμβατά δεν είναι . Επιπλέον είναι μεταχειρισμένο και πρέπει να εμπιστευτώ τον λόγο του πωλητή ότι έιναι καλοζωησμένο με λίγα χλμ κλπ . Και πάλι επειδή το μηχανάκι το έχω Μύκονο , πρέπει να το φέρω Αθήνα , και να πληρώσω μάστορα να βγάλει το παλιό και να συνδέσει το καινούριο και τρεχα γύρευε με φύσες ηλεκτρικά κλπ . Και ολα αυτά για ενα μοτέρ χωρίς μίζα να διαλύσουμε κάνα γόνατο στα γεράματα . Επίσης θα πρέπει να δηλωθεί , να βγει αδεια κλπ εφόσον περνάει ΚΤΕΟ . Πιο πιθανό να το βγάλω μια αγγελία σε καλή τιμή μήπως και βρεθεί κάποιος που σκαμπάζει να φτιάξει το σαζμαν .

sakdrama
06/05/2019, 23:50
Εχεις δικιο οι βασεις του δικού σου κινητηρα ειναι διαφορετικες μαλλον και τα ρευματα αλλα υπαρχουν μεταχειρ σε καλη κατασταση για να γινει η δουλεια σου
Εξ αλλου μπορεις να βρης και ολοκληρο παπι φτηνο στο καρ .τζι πρεπει να το ψαξεις

δες κι αυτο

https://www.car.gr/parts/view/1041924-engines-parts-engines-motors#modal

406659

Anritsu
07/05/2019, 07:43
Έχει πολλά και διάφορα αλλά όλα είναι ψιλορίσκο και με μεταφορικά και μαστορικά πάλι ασύμφορη βγαίνει . Και η διαδικασία με τα χαρτιά λίγο που την διάβασα είναι μανούρα . Το συγκεκριμένο δεν είναι πρέπει να είναι από το kriss αλλά από το krisstar . Έχει διαφορετικά καπάκια και λεβιέ ταχυτήτων . Μπορεί και να μπαίνει βέβαια . Όπως και να έχει ευχαριστώ .

borgiriadis1
08/05/2019, 07:51
Δεν ρωτάς κανένα μάστορα ακόμα? Νομίζω ότι είναι πόλλα τα χρήματα που ζητάνε. 110 ευρώ όλα μαζί είχα αλλάξει σασμάν σε daytona. Κινέζικο μεν το δικό μου, αλλά η δουλειά παραμένει ίδια (και η διαφορά τιμής χαοτική).

Anritsu
09/05/2019, 10:36
Δεν ρωτάς κανένα μάστορα ακόμα? Νομίζω ότι είναι πόλλα τα χρήματα που ζητάνε. 110 ευρώ όλα μαζί είχα αλλάξει σασμάν σε daytona. Κινέζικο μεν το δικό μου, αλλά η δουλειά παραμένει ίδια (και η διαφορά τιμής χαοτική).

To μοτοσακό βρίσκεται Μύκονο . Κάποια τηλέφωνα που έκανα Αθήνα 150 πάλι μου είπαν συν τα ανταλλακτικά . Ασε που απο τηλέφωνο δεν βγαίνει άκρη και ολοι σου λένε έλα απο εδώ . Η αντιπροσωπεία ζητάει 120 + ΦΠΑ συν τα ανταλλακτικά . Το γρανάζι πχ της δευτέρας με φουρκέτα original κάνει 70 € Και εδώ σε ένα κατά κοινή παραδοχή σοβαρό μάστορα τα ίδια χρήματα μου ζήτησε . Κάπου βρήκα στο καρ ολοκλήρο σασμαν 70 € . Με το car υπάρχει πάντα η περίπτωση να σου στείλουν λάθος ανταλλακτικό ή να μην είναι τελικά σε τόσο άριστη καταστάση . Κάπου είχα δει πχ να πουλάνε μοτερ kristar για Kriss 125 . Υπολογίζω σε κάνα 250αρι και λογικά θα αλλαχτούν και οι δίσκοι . 1η 3η και 4η δουλεύουν χωρίς να ακούγονται . Ακούγονται πολλά για παπί , αλλά για Μύκονο είναι καλή τιμή . Πιο πολύ με νοιάζει να γίνει καλή δουλειά και να κλείσει σωστά το μοτέρ .

Μπορεί να ακούγονται πολλά τα λεφτά , αλλά απο την άλλη τι επιλογές έχω ; Να το κάνω κομμάτια και να πιάσω κάνα 200αρι στην καλύτερη απο ανταλλακτικά και πολύ ταλαιπωρία με αγγελίες κλπ . Και μετά να δώσω επιπλέον κάνα διχιλίαρο για να πάρω πάλι παπί που έχω ήδη και μπορώ να αποκατατήσω με 250 € . Απλά θα είναι καινούριο . Και το δικο μου καινούριο το έχω με σέλα , φρένο oversize , καινούριο φανάρι , καινούρια αλύσιδογράναζα , καινούρια αμορτισέρ YSS και μόλις 56000 πραγματικά χλμ προσεγμένο κλπ . Οπότε η επισκευή είναι μονόδρομος . Άλλωστε μην ξεχνιόμαστε πρόκειται για παπί με τιμή αγοράς 1700 το 2009 όταν το innova της εποχής πρέπει να ήταν στα 2500 € . Οπότε θα του πάρω ότι ψυχή έχει και βλέπουμε .

- Ασχετο , κάτι βρουμ που εχω πάρει στο παρελθόν που τα βλέπω ;

Panos76
09/05/2019, 11:04
- Ασχετο , κάτι βρουμ που εχω πάρει στο παρελθόν που τα βλέπω ;

Στη λήθη του φόρουμ..

Anritsu
09/05/2019, 11:10
Στη λήθη του φόρουμ..

Κατάλαβα . Κάποιος μου έστειλε ένα λινκ με κάποιο σασμαν ολόκληρο , μάλλον απο το car.gr . Αν δεν του είναι κόπος ας μου το ξαναστείλει με πμ μήπως και το έχω δει .

Panos76
09/05/2019, 11:32
https://www.car.gr/parts/view/17714992-transmission-chains-gearboxes-transmission

Anritsu
09/05/2019, 12:13
https://www.car.gr/parts/view/17714992-transmission-chains-gearboxes-transmission

Ευχαριστώ , αυτό εχω και κατά νου αν δω ότι η αλλαγή γραναζιού δεν με βολεύει .

Acacius
09/05/2019, 14:33
Ασχετο , κάτι βρουμ που εχω πάρει στο παρελθόν που τα βλέπω ;

https://www.moto.gr/forums/usercp.php (τα τελευταία μόνο)

andreaspetr
10/05/2019, 02:20
150 ειναι συνηθισμενη τιμη για λυσε δεσε ολοκληρο μοτερ.

Λευκάδιος
29/06/2019, 11:57
Τον έφτιαξες τελικά τον πάπιο?Υπάρχει περίπτωση η ζημιά να έγινε από το ματζούνι που έριξες στο μοτέρ για να καθαρίσεις το τζαμάκι ελέγχου στάθμης του λαδιού?

Anritsu
30/06/2019, 09:36
Τον έφτιαξες τελικά τον πάπιο?Υπάρχει περίπτωση η ζημιά να έγινε από το ματζούνι που έριξες στο μοτέρ για να καθαρίσεις το τζαμάκι ελέγχου στάθμης του λαδιού?

Οχι . Απο παλιότερα έκανε ένα χουρ χουρ μέσα το μοτέρ απο τη μεριά του σασμάν . Τελικά , όπως μου είχανε πει αλλά είπα να μην ασχοληθώ , ήταν κάποιο ρουλεμαν . Η δευτέρα χτύπαγε πολύ . Τελικά το έφτιαξα εδώ Μύκονο . Δύο κατοστάρικα έδωσα και αν κατάλαβα καλά μου έβαλε και ο μάστορας ένα κάρτερ που είχε στην άκρη γιατι το δικό μου το είχε φάει . Για δεδομένα Μυκόνου καλή τιμή θεωρώ είναι . Και στην Αθήνα εκεί που πάω κάπου τόσο μου είπανε πάνω κάτω . Στα αρνητικά είναι ότι κάτι δεν βάλανε καλά μέσα και οι ενδείξεις των ταχυτήτων , πλην της νεκρσς δεν ανάβουν . Θέλει κούνημα το πενταλ των ταχυτήτων για να δεις τι έχεις στο φανάρι . Μικρό το κακό . Στα θετικά μου καθαρίσανε το τζαμάκι και μάλλον , επειδή όπως μου είπε ο μάστορας , κάτσανε αλλιώς τα ελατήρια, καίει κάτι λιγότερο λάδια και βενζίνη . Ο παπιος είναι και πάλι πλήρως υπηρεσιακός .

Τον Δεκέμβρη κλείνουμε δεκαετία και σκέφτομαι σοβαρά να του κάνω δώρο ένα ρεκτιφιε stage 1!!

JasonEV
30/06/2019, 13:11
Εχε υποψιν για μελοντικα οτι ο κηνητηρας σου ειναι ιδιος με το kawasaki joy-r. Μπορεις να ψαχνεις και ανταλακτικα για joy-r. Αν και το modenas πουλησε περισσοτερο.

Λευκάδιος
01/07/2019, 11:17
Οχι . Απο παλιότερα έκανε ένα χουρ χουρ μέσα το μοτέρ απο τη μεριά του σασμάν . Τελικά , όπως μου είχανε πει αλλά είπα να μην ασχοληθώ , ήταν κάποιο ρουλεμαν . Η δευτέρα χτύπαγε πολύ . Τελικά το έφτιαξα εδώ Μύκονο . Δύο κατοστάρικα έδωσα και αν κατάλαβα καλά μου έβαλε και ο μάστορας ένα κάρτερ που είχε στην άκρη γιατι το δικό μου το είχε φάει . Για δεδομένα Μυκόνου καλή τιμή θεωρώ είναι . Και στην Αθήνα εκεί που πάω κάπου τόσο μου είπανε πάνω κάτω . Στα αρνητικά είναι ότι κάτι δεν βάλανε καλά μέσα και οι ενδείξεις των ταχυτήτων , πλην της νεκρσς δεν ανάβουν . Θέλει κούνημα το πενταλ των ταχυτήτων για να δεις τι έχεις στο φανάρι . Μικρό το κακό . Στα θετικά μου καθαρίσανε το τζαμάκι και μάλλον , επειδή όπως μου είπε ο μάστορας , κάτσανε αλλιώς τα ελατήρια, καίει κάτι λιγότερο λάδια και βενζίνη . Ο παπιος είναι και πάλι πλήρως υπηρεσιακός .

Τον Δεκέμβρη κλείνουμε δεκαετία και σκέφτομαι σοβαρά να του κάνω δώρο ένα ρεκτιφιε stage 1!!
Μια χαρά. Ο αισθητήρας για την ένδειξη ταχυτήτων στο Kriss II είναι πάνω από το γρανάζι και εύκολα προσβάσιμος.Ίσως δεν τον έχουν συνδέσει σωστά.
407714

Anritsu
01/07/2019, 17:14
Ευχαριστώ . Λογικά και εδώ κάπως έτσι θα είναι . Θα το κοιτάξω .

thanosgp
06/07/2019, 23:27
Οχι . Απο παλιότερα έκανε ένα χουρ χουρ μέσα το μοτέρ απο τη μεριά του σασμάν . Τελικά , όπως μου είχανε πει αλλά είπα να μην ασχοληθώ , ήταν κάποιο ρουλεμαν . Η δευτέρα χτύπαγε πολύ . Τελικά το έφτιαξα εδώ Μύκονο . Δύο κατοστάρικα έδωσα και αν κατάλαβα καλά μου έβαλε και ο μάστορας ένα κάρτερ που είχε στην άκρη γιατι το δικό μου το είχε φάει . Για δεδομένα Μυκόνου καλή τιμή θεωρώ είναι . Και στην Αθήνα εκεί που πάω κάπου τόσο μου είπανε πάνω κάτω . Στα αρνητικά είναι ότι κάτι δεν βάλανε καλά μέσα και οι ενδείξεις των ταχυτήτων , πλην της νεκρσς δεν ανάβουν . Θέλει κούνημα το πενταλ των ταχυτήτων για να δεις τι έχεις στο φανάρι . Μικρό το κακό . Στα θετικά μου καθαρίσανε το τζαμάκι και μάλλον , επειδή όπως μου είπε ο μάστορας , κάτσανε αλλιώς τα ελατήρια, καίει κάτι λιγότερο λάδια και βενζίνη . Ο παπιος είναι και πάλι πλήρως υπηρεσιακός .

Τον Δεκέμβρη κλείνουμε δεκαετία και σκέφτομαι σοβαρά να του κάνω δώρο ένα ρεκτιφιε stage 1!!

Πολύ καλά ξεμπέρδεψες για Μύκονο αnritsu,εύγε!

:beer: