PDA

View Full Version : Αδεια-Πινακίδα



Bougatsa
08/05/2019, 21:40
Καλησπέρα φίλοι ειμαι σε μια πολύπλοκη κατασταση και χρειάζομαι βοηθεια.

Ο πατερας μου ειχε ενα c50 οπου απο τότε που πεθανε κάθετε το ερμο 10 χρονια στο γκαραζ.Εχω χασει χαρτια κτλ και τα τελη ειναι απλήρωτα ολα αυτα τα χρονια.

Ξέρετε αν μπορει να γινει μεταβίβαση άδειας και αν ναι ποσο θα μου κοστισει;

MAIK72
08/05/2019, 21:44
Καλησπέρα φίλοι ειμαι σε μια πολύπλοκη κατασταση και χρειάζομαι βοηθεια.

Ο πατερας μου ειχε ενα c50 οπου απο τότε που πεθανε κάθετε το ερμο 10 χρονια στο γκαραζ.Εχω χασει χαρτια κτλ και τα τελη ειναι απλήρωτα ολα αυτα τα χρονια.

Ξέρετε αν μπορει να γινει μεταβίβαση άδειας και αν ναι ποσο θα μου κοστισει;

Ξεκινάς με τα τέλη .Δεν γίνεται αλλιώς μεταβίβαση.Ολα τα χρόνια που δεν πλήρωσες θα πληρωθούν στο διπλάσιο με το πρόστιμο . Περίπου( 20ευρώ χ10 χρόνια ) χ2 =??

Συμπέρασμα :Ναι αξίζει!!:D

Bougatsa
08/05/2019, 21:47
Εαν ειμαι τυχερος και εχει γινει καταθεση πινακιδας τι κάνω ;

MAIK72
08/05/2019, 21:50
Εαν ειμαι τυχερος και εχει γινει καταθεση πινακιδας τι κάνω ;

Aν είμαι τυχερός και το μαντέψω?
Το πουλάς για ανατλλακτικά. Δεν βγάζει πανακίδα αν έχει περάσει πάνω από 1 χρόνος που έχει κατατεθεί η παλιά.

Bougatsa
08/05/2019, 21:54
Συγγνώμη σε μπερδεψα μάλλον.
Γίνεται να πληρώσω εγω τα τελη ; και το οτι εχει χαθει η αδεια δεν εμποδίζει την μεταβιβαση; απλα θα βγαλω νεα στο ονομα μου;

MAIK72
08/05/2019, 22:06
Συγγνώμη σε μπερδεψα μάλλον.
Γίνεται να πληρώσω εγω τα τελη ; και το οτι εχει χαθει η αδεια δεν εμποδίζει την μεταβιβαση; απλα θα βγαλω νεα στο ονομα μου;

η πινακίδα υπάρχει τελίκα?
Ναι άμα έχεις 400 ευρώ ,
Η νέα άδεια θα βγεί από την αποδοχή κληρονομίας στο όνομα του κληρονόμου. Λεπτομέρερεις δεν ξέρω να σου πω. Αλλά μάλλον γίνεται

MAIK72
08/05/2019, 22:18
Αν το έχεις και ανασφάλιστο αυτό το διάστημα αλλά με πινακίδες ετοιμάσου και για 500άρι πρόστιμο επιπλέον

Bougatsa
08/05/2019, 22:39
Πωω το ξεχασα αυτο.Εγω παντως ειδα πως πρεπει να πληρωσω την ανανεωση για ολα τα χρόνια αρα 15χ10=150.

Αν κάποιος το έχει κανει παρακαλώ να μου απαντήσει για το αν πρέπει να πληρώσω και για την ασφάλεια

andreaspetr
09/05/2019, 02:11
αριθμο πινακιδας θυμασαι?
πηγαινε στην τροχαια και ζητα να σου βρουν τον φακελο να πληρωσεις την ανανεωση της αδειας.
ρωτα βεβαια πρωτα ποσο θα κοστισει γιατι μπορει να ειναι πολλα τα χρηματα και να μην θελεις.
περιπου 17-18 ευρω για καθε ετος ειναι.
Για να κανεις ανανεωση της αδειας πρεπει να εχεις και ασφαλεια αλλα αυτο καλυτερα ρωτα το.
αυτο οσο ειναι στο ονομα του πατερα σου.
μετα λογικα κανεις αποδοχη κληρονομιας και προχωρας σε μεταβιβαση στο ονομα σου.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
09/05/2019, 05:40
Πρόσφατα μια φίλη μου με ένα ταιφουν 50αρι νομίζω είναι πέρασε από κτεο που δεν είχε περάσει ποτέ. Νομίζω πρέπει να έδωσε γύρω στα 45 ευρώ. Το κόστος με τα τέλη δεν είναι τρομακτικό. Θα τη ρωτήσω και θα σου πω.

viper1
09/05/2019, 07:27
Περνάνε τα 50αρια ΚΤΕΟ??

buckley
09/05/2019, 08:27
Επειδή γράφτηκαν διάφορα κουλά το πιθανότερο είναι να μη συμφέρει φίλε μου.
Οταν κάνατε την αποδοχή κληρονομίας ήταν μέσα αυτό ,χλωμό.Οπότε πρέπει να γίνει κάποια διόρθωση ή σε ΔΟΥ ή σε ειρηνοδικειο αν κάνατε αποποίηση.
Άλλοι κληρονόμοι να υποθέσω υπήρχαν, οπότε πέρα από το τρεξιμο χρειάζονται και χρήματα.Βάλε τωρα και τις μη ανανεωμένες χρονιές της άδειας που πρέπει να πληρωθούν και τέλος το μάζεμα που χρειάζεται το μηχανάκι.Κατά 99,9 % έχεις περάσει την εμπορική του αξία πια...

DRAKONET
09/05/2019, 10:06
ελα ντε ?/:confused:
και βρηκα ενα 50αρι παπι για το χωριο γι'αυτον τον λογο
...να μην τρεχω για ΚΤΕΟ

borgiriadis1
09/05/2019, 11:44
Αν δεν έχει αλλάξει κτ στον νόμο τον τελευταίο χρόνο τα 50αρια δεν πληρώνουν κτεο. Ούτε έχεις επιπλέον πρόστιμο στην ανανέωση της άδειας. Τώρα για το θέμα της πινακίδας ίσως είναι μανίκι.

Bougatsa
09/05/2019, 22:43
Η πινακιδα υπαρχει.150€ ειναι τα τέλη .Αποδοχη κληρονομιας εχουμε κανει εγώ και η μανα μου πριν πολλα χρονια. Αν δεν χρειάζεται να πληρώσω κατι αλλο αξιζει η αναπελεωση, εχει βέβαια και την ανεκτίμητη συναισθηματική αξια..
Τι προτείνετε ρε παδια;

andreaspetr
10/05/2019, 02:11
Ρωτησες στην τροχαια και σου ειπαν οτι με 150 κανεις ανανεωση της αδειας για ολα τα χρονια που δεν ειχε γινει?
μια μεταβιβαση και μια ασφαλεια ειναι κανα 50αρικο,κτεο αν ειναι 50αρι δεν χρειαζεσαι.
αν ειναι ετσι εγω θα το προχωραγα.