PDA

View Full Version : Λες και μου βαλε νερο αντι βενζινη!!!



γιωργο
11/05/2019, 18:56
γεια σας παιδια..Μοντενας κρισταρ..Οπως γραφω στην αρχη αυτο σκεφτηκα οποτε γεμιζα τεταρτη φρεναρε(διακεκομενα-διακοπες) και εκανε το κλασικο πρ πρ η εξατμιση...μετα αρχισε να το κανει και στη δευτερα..αλλαξα μπουζι καθαρισα καρμιρατερ...τιποτα δυστιχως τα ιδια δε πηγενε πρ,πρ ξανα,μου ειπαν μαλλον ηλεκτρικα...πηνια?ηλεκτρονικη?τι λετε..Μςε το "απαλο"παρακαλω..."(να το βαψω μπλε και θαλασσα??):wave2:....Τι λτε εσεις και με το μαλακο ποσο να παει περιπου ρε πεδια,εστω με κινεζικα ανταλακτικα γιατι στα γνησια εριξα μια τιμη και επαθα ενα μινι εγκεφαλικο.:(:(..... (και αν θελετε πειτε μου επισης,ποσο "πιανει να το δωσω ετσι?με εχει κουρασει,το πηρα με 80000 του χω κανι επανακατασκευη τα παντα μπιελεσ,κδενεσ,δισκουσ,στροφαλυσ,πιστονια τα παντα ολα!650ε σερβισ!!και τωρα εβγαλε κ αυτο..ποσο θα ταν τιμιο να το δωσω?)

vaska
12/05/2019, 06:44
Νερό και βενζίνη δεν αναμιγνύονται λογω διαφορετικού ειδικού βάρους. Νοθευμένη βενζίνη ή σκουπίδια στο κύκλωμα τροφοδοσίας καυσίμου ναι αλλά όχι νερωμενη βενζίνη.
Ξεκίνα με έλεγχο και καθαρισμό του κυκλώματος τροφοδοσίας καυσίμου και μετά έλεγχο ηλεκτρικού κυκλώματος. Κάπου εκεί είναι ο ένοχος.

telegonos
12/05/2019, 10:14
Νερό και βενζίνη δεν αναμιγνύονται λογω διαφορετικού ειδικού βάρους.


Ωχ, κι εδώ αυτή η συζήτηση; Τι διάλα, σβάρνα τα φόρουμ έχει πάρει;

Νερό και βενζίνη δεν μένουν ανακατεμένα, γιατί τα μόρια του ενός, έχουν διαφορετικές ηλεκτρομαγνητικές ιδιότητες από τα μόρια του άλλου, τα μόρια H2Ο του νερού, έλκονται μεταξύ τους και συσσωματώνονται (για αυτο και το νερό είναι υγρό, αν δεν γινόταν αυτό θα ήταν αέριο στις συνήθεις συνθήκες) , ενώ τα μόρια υδρογοναθράκων της βενζίνης όχι, με αποτέλεσμα τα μόρια νερού, να εκτοπίζουν τα μόρια υδρογονανθράκων.

Η διαφορά ειδικού βάρους, απλά αποφασίζει στο ποιό από τα δύο πάει κάτω, ποιό πάει πάνω. Δεν είναι αυτή όμως που τα κρατάει χώρια.

Π.χ. νερό και αλάτι έχουν μεγάλη διαφορά ειδικού βάρους, αλλά εκεί τα μόρια H2O και NaCl έλκονται, οπότε το αλάτι διαλύεται και μένει διαλυμένο στο νερό.

vaska
12/05/2019, 10:42
Οκ η βενζίνη δεν είναι υδατοδιαλυτη και λόγω διαφ. ειδικού βάρους το νεράκι πάει πάτο και η Μπετζινα πάνω. Νταξ τώρα; Το σημαντικό είναι ότι δεν μπορεί να υπάρξει σε κσ ανάμιξη

daz
12/05/2019, 11:46
Δλδ εσείς καταλάβατε τι ρώτησε;

MAIK72
12/05/2019, 12:39
Δλδ εσείς καταλάβατε τι ρώτησε;

όχι αλλά μάθαμε για την πόλωση των μορίων και για τις διαμοριακές δυνάμεις.
Βασικά ήθελα την ανάλυση και σε κβαντικό επίπεδο:D

Πρώτη φορά το κούω σανηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις μορίων του νερού :lol:

vaska
12/05/2019, 16:21
Πρώτη φορά το κούω σανηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις μορίων του νερού :lol:

Όρεξη για μάθημα που έχεις κι εσύ μωρ αδερφάκι μου. Καλοκαιριαζει λέμε

MAIK72
12/05/2019, 17:52
Όρεξη για μάθημα που έχεις κι εσύ μωρ αδερφάκι μου. Καλπκαιριαζει λέμε

Mάλιστα ..όχι νερωμένη αλλά νοθευμένη ,όχι πυκνότητα αλλά ηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις μορίων . Problem solved ...

daz
12/05/2019, 22:48
Ρε σεις... Μια χαρά τα έγραψε ο άνθρωπος! Διαβάστε λίγο το αρχικό ποστ και μετά το δικό του.

Τι δεν καταλάβατε; :D

viper1
13/05/2019, 11:58
γεια σας παιδια..Μοντενας κρισταρ..Οπως γραφω στην αρχη αυτο σκεφτηκα οποτε γεμιζα τεταρτη φρεναρε(διακεκομενα-διακοπες) και εκανε το κλασικο πρ πρ η εξατμιση...μετα αρχισε να το κανει και στη δευτερα..αλλαξα μπουζι καθαρισα καρμιρατερ...τιποτα δυστιχως τα ιδια δε πηγενε πρ,πρ ξανα,μου ειπαν μαλλον ηλεκτρικα...πηνια?ηλεκτρονικη?τι λετε..Μςε το "απαλο"παρακαλω..."(να το βαψω μπλε και θαλασσα??):wave2:....Τι λτε εσεις και με το μαλακο ποσο να παει περιπου ρε πεδια,εστω με κινεζικα ανταλακτικα γιατι στα γνησια εριξα μια τιμη και επαθα ενα μινι εγκεφαλικο.:(:(..... (και αν θελετε πειτε μου επισης,ποσο "πιανει να το δωσω ετσι?με εχει κουρασει,το πηρα με 80000 του χω κανι επανακατασκευη τα παντα μπιελεσ,κδενεσ,δισκουσ,στροφαλυσ,πιστονια τα παντα ολα!650ε σερβισ!!και τωρα εβγαλε κ αυτο..ποσο θα ταν τιμιο να το δωσω?)

Άδειασε την βενζίνη βάλε φρέσκια και ξαναδοκιμασε

Vice
13/05/2019, 16:39
γεια σας παιδια..Μοντενας κρισταρ..Οπως γραφω στην αρχη αυτο σκεφτηκα οποτε γεμιζα τεταρτη φρεναρε(διακεκομενα-διακοπες) και εκανε το κλασικο πρ πρ η εξατμιση...μετα αρχισε να το κανει και στη δευτερα..αλλαξα μπουζι καθαρισα καρμιρατερ...τιποτα δυστιχως τα ιδια δε πηγενε πρ,πρ ξανα,μου ειπαν μαλλον ηλεκτρικα...πηνια?ηλεκτρονικη?τι λετε..Μςε το "απαλο"παρακαλω..."(να το βαψω μπλε και θαλασσα??):wave2:....Τι λτε εσεις και με το μαλακο ποσο να παει περιπου ρε πεδια,εστω με κινεζικα ανταλακτικα γιατι στα γνησια εριξα μια τιμη και επαθα ενα μινι εγκεφαλικο.:(:(..... (και αν θελετε πειτε μου επισης,ποσο "πιανει να το δωσω ετσι?με εχει κουρασει,το πηρα με 80000 του χω κανι επανακατασκευη τα παντα μπιελεσ,κδενεσ,δισκουσ,στροφαλυσ,πιστονια τα παντα ολα!650ε σερβισ!!και τωρα εβγαλε κ αυτο..ποσο θα ταν τιμιο να το δωσω?)

406764

telegonos
13/05/2019, 19:14
Πρώτη φορά το κούω σανηλεκτρομαγνητικές δυνάμεις μορίων του νερού :lol:

Χημεία Λυκείου είναι. Έχουν περάσει 3 δεκατίες και ακόμα θυμάμαι τα σχήματα στο βιβλίο, που το σύγκρινε με το μεθάνιο CH4, και γιατί ενώ το μεθάνιο με παρόμοιο μοριακό βάρος είναι αέριο, το νερό δεν είναι...

Εσύ, δεν πήγες Λύκειο;

MAIK72
14/05/2019, 00:27
Χημεία Λυκείου είναι. Έχουν περάσει 3 δεκατίες και ακόμα θυμάμαι τα σχήματα στο βιβλίο, που το σύγκρινε με το μεθάνιο CH4, και γιατί ενώ το μεθάνιο με παρόμοιο μοριακό βάρος είναι αέριο, το νερό δεν είναι...

Εσύ, δεν πήγες Λύκειο;

Αλχημεία και ραβδοσκόπηση νερού σας μάθαν στο σχολείο? Και πολύ ξύλο ... :bawl:

vaska
14/05/2019, 03:58
Αλχημεία και ραβδοσκόπηση νερού σας μάθαν στο σχολείο? Και πολύ ξύλο ... :bawl:
Ραβδοσκοπιση μάθαμε ναι, με ξύλινη διχάλα καθώς και χορό της βροχής χαχαχα

viper1
14/05/2019, 12:05
Εγώ πάλι θυμάμαι ότι ξηλωναμε την προσοψη της μεταλικης έδρας για να βλέπουμε τα πόδια της φιλολογου :lol:

Acacius
14/05/2019, 16:01
Εγώ πάλι θυμάμαι ότι ξηλωναμε την προσοψη της μεταλικης έδρας για να βλέπουμε τα πόδια της φιλολογου :lol:

Εμείς τη βιδώναμε όπως-όπως για να μην τα βλέπουμε :yuck:

DRAKONET
14/05/2019, 16:28
καποτε θεωρηθηκε οτι εκανα αστειο για νερο και βενζινα...και εφαγα καρτα....εδω τι πρεπει να γινει δλδ ?
=======================================
ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ ΦΙΛΕ !

daz
14/05/2019, 17:48
καποτε θεωρηθηκε οτι εκανα αστειο για νερο και βενζινα...και εφαγα καρτα....εδω τι πρεπει να γινει δλδ ?
=======================================
ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΟ ΦΙΛΕ !


Φιλε.. είχε ακουστεί πολύ λάθος αυτό που είχες γράψει τότε.




Αν πράγματι δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά στείλε μου πμ. Και ας μη σου έριξα εγώ την κίτρινη.

DRAKONET
14/05/2019, 21:08
Φιλε.. είχε ακουστεί πολύ λάθος αυτό που είχες γράψει τότε.




Αν πράγματι δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά στείλε μου πμ. Και ας μη σου έριξα εγώ την κίτρινη.
==================================
Ελα που δεν ηταν λαθος....
απλα μια ευκαιρια να αναδειχθει ενα ελληνικο ταλεντο...να γνωρισουν ολοι
ενα τεραστιο μυαλο που εχει κανει κινητηρα ...να καιει...και νερο !

daz
14/05/2019, 22:16
:lol: :beer:

OldMan
16/05/2019, 13:09
Παλι τον παιρνετε και γερνετε ρε τομαρια..??? :D

@telegonos: Αμα βγαλεις το "μαγνητικές" απο το ηλεκτρομαγνητικές θα βγαλουμε κι εμεις ακρη.. ;)
(αλλο πραμα οι δυναμεις συνοχής, αλλο οι συνάφειας, αλλο οι δυναμικές πολωμενων μορίων, αλλο οι στατικές ελευθερων ριζων και αλλο οι μαγνητικων πεδιών..)

telegonos
17/05/2019, 11:32
@telegonos: Αμα βγαλεις το "μαγνητικές" απο το ηλεκτρομαγνητικές θα βγαλουμε κι εμεις ακρη.. ;)
(αλλο πραμα οι δυναμεις συνοχής, αλλο οι συνάφειας, αλλο οι δυναμικές πολωμενων μορίων, αλλο οι στατικές ελευθερων ριζων και αλλο οι μαγνητικων πεδιών..)

Ναι, εδώ έχουν μαύρα μεσάνυχτα από οτιδήποτε το θετικής σκέψης, τα πολωμένα μόρια τους μάραναν.

OldMan
17/05/2019, 14:03
Εξισορροπείται ομως το πραγμα απο την πλέρια θεωρητική αναλυση (κατι σαν de profundis στοχασμο) και την εντελως ανυστερόβουλη δημοσια αυτοκριτικη τους, ομως...