PDA

View Full Version : Bmwf650gs 2002 πρόβλημα



Argikoms21
13/05/2019, 11:29
Καλησπέρα σε όλους!μολις αγόρασα μια bmw f650gs 2002 και μου χάνει παραβόλου απο την αντλία νερού,βγάζει αφρό πάνω στα λάδια αφού το κινώ για κάνα 10λεπτο σε μια φάση κιόλας είχε κατέβει η στάθμη του λάδιου και τωρα ξανά ανέβηκαν και πριν 100 χιλιόμετρα περίπου μου είχε ανάψει το λαμπάκι θέρμανσης Αλλα δεν ξανά άναψε Βεβαια δεν έκανα πολλά χιλιόμετρα.νομιζω φταίει η αντλία νερού Αλλα κάποιοι μου είπαν μπορει και φλάντζα κεφαλής.τη μπορει να ειναι;;ευχαριστώ!

teogtp
13/05/2019, 11:35
Μην το ξανά κουνήσεις.
Οδική και συνεργείο, πιθανών καμένη φλάντζα κεφαλής.

Argikoms21
13/05/2019, 11:48
Στο συνεργείο το εχω,Αλλα απο οτι ξέρω οταν ειναι φλάντζα κεφαλής πετάει τα νερά η καταναλώνει πολλά πραγμα το όπιο εμένα δεν έκανε.

teogtp
13/05/2019, 11:50
Ο αφρός στο λάδι είναι σημάδι ότι πέρασε νερό στα λάδια

viper1
13/05/2019, 11:51
Στο συνεργείο το εχω,Αλλα απο οτι ξέρω οταν ειναι φλάντζα κεφαλής πετάει τα νερά η καταναλώνει πολλά πραγμα το όπιο εμένα δεν έκανε.

Η τα νερά περνάνε στα λάδια η τα λάδια στα νερά . Αν συμβαίνει ένα από τα 2 η και τα 2 φλάντζα κατα πάσα πιθανότητα όπως ήδη σου είπαν. Αλλά αφού το έχεις συνεργείο ο μάστορας τι σου είπε ?

Argikoms21
13/05/2019, 11:53
Το νερο μπορει να περάσει και απο της τσιμούχες της τρομπας αν δεν κάνω λαθως;;

Argikoms21
13/05/2019, 11:55
Το πρωί το πήγα δεν με πειρε ακομα Αλλα καλό ειναι να περνω γνώμες γιατί δεν εμπιστεύομαι εύκολα μαστορια...

MAIK72
13/05/2019, 13:43
Το νερο μπορει να περάσει και απο της τσιμούχες της τρομπας αν δεν κάνω λαθως;;

Μάλλον https://advrider.com/f/threads/water-pump-issues-with-f650-gs.256206/

Ποιος τραμπάκουλας στο πούλησε έτσι ;

Gia
13/05/2019, 13:59
Στα μοντέλα του 2007 παρουσίαζε τέτοιο πρόβλημα η τρόμπα νερού. Υπάρχει κιτ για αλλαγή, το δίνει η bmw, αν θυμάμαι καλά περίπου 30 € το κόστος. Είχε μέσα τσιμούχες και άξονα νομίζω.
Αν το έχεις πάει στο συνεργείο στο Γέρακα θα είσαι ΟΚ. Για αλλού δεν ξέρω.

billy84
13/05/2019, 14:27
Γράφει ο δύστυχος ο Αμερικανός ''I was told by the BMW dealer that these bikes are trouble free'' . Πόση αφέλεια να χωρέσει σε έναν άνθρωπο?:lol:

Argikoms21
13/05/2019, 14:57
Μάλλον https://advrider.com/f/threads/water-pump-issues-with-f650-gs.256206/

Ποιος τραμπάκουλας στο πούλησε έτσι ;

Ελα ντε;Ουτε 1000χιλ δεν του έκανα,λέει οτι αυτός δεν είχε πρόβλημα.. τα λεφτά τα πήρε και άντε για..

Argikoms21
13/05/2019, 15:03
Στα μοντέλα του 2007 παρουσίαζε τέτοιο πρόβλημα η τρόμπα νερού. Υπάρχει κιτ για αλλαγή, το δίνει η bmw, αν θυμάμαι καλά περίπου 30 € το κόστος. Είχε μέσα τσιμούχες και άξονα νομίζω.
Αν το έχεις πάει στο συνεργείο στο Γέρακα θα είσαι ΟΚ. Για αλλού δεν ξέρω.

Δυστυχώς μου έπεφτε μακριά Αλλα εχω ακούσει γενικά Καλα σχόλια.εγω εχω του 2002 ελπιζω να ειναι μόνο αυτό και Οχι φλάντζα..

taisteal
13/05/2019, 20:11
Στα μοντέλα του 2007 παρουσίαζε τέτοιο πρόβλημα η τρόμπα νερού. Υπάρχει κιτ για αλλαγή, το δίνει η bmw, αν θυμάμαι καλά περίπου 30 € το κόστος. Είχε μέσα τσιμούχες και άξονα νομίζω.
Αν το έχεις πάει στο συνεργείο στο Γέρακα θα είσαι ΟΚ. Για αλλού δεν ξέρω.

Σε όλα τα μοντέλα το παρουσίαζε το πρόβλημα.
Αφού η αντιπροσωπεία το θεωρούσε αναλώσιμο:lol:

kordix
13/05/2019, 21:16
Ελα ντε;Ουτε 1000χιλ δεν του έκανα,λέει οτι αυτός δεν είχε πρόβλημα.. τα λεφτά τα πήρε και άντε για..

Καραγκιόζηδες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Να είσαι καλά να το φτιάξεις και να το χαρείς.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/05/2019, 06:03
Περαστικά ρε φιλαράκι. Εύχομαι να μην είναι φλάντζα κεφαλής και να είναι μόνο τρόμπα. Πάντως τα συμπτώματα για εκεί πάνε.

Argikoms21
14/05/2019, 08:23
Τελικά αντλία νερού με της τσιμούχες ηταν,την γλύτωσα.ευχαριστω για τη βοήθεια!

kordix
14/05/2019, 08:30
Χαίρομαι πολύ, καλές βόλτες και καλά ταξίδια.

:)

Kickstart
14/05/2019, 08:39
να ξερεις φίλε το μηχανακι ποναει πολυ στην αντλία νερου...

περασε απο τα χερια μου μια εποχη..

σε τρια χρονια αλλαξα τρεις φορες την αντλία..αξονακι και τσιμουχες..

η καταληξη ηταν παντα ιδια...διαρροη νερου αριστερα πανω στο λαιμο της εξατμισης και κοκκινο λαμπακι θερμοκρασιας στο καντραν...

λοιπον ακουσε με προσεκτικα..ΜΗΝ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙΣ

το μηχανακι ειναι κατα τ'αλλα σκυλι μαυρο δεν προκειται να σε πουλησει ποτε...(δες γυρω σου ποσα κυκλοφορουν ακομη και σημερα και γραφουν σκληρα χλμ σε πολεις και βουνα)

οσον αφορά την αντλία...με τα χρονια ξεχειλωνει το καπακι του μοτερ απο τη μεσα μερια με αποτελεσμα να μην πατανε καλα τα κινουμενα μερη της αντλιας (φτερωτη κτλ) και να γινεται ο κακος χαμος εκει μεσα ειδικα τα καλοκαιρια που ανεβαινουν οι θερμοκρασιες ή σε πολυωρα ταξιδια...καποια μαστορια βαζαν κατι πατεντες απο μεσα (δαχτυλιδι) αλλα κι αυτα μουφα αποδειχτηκαν γιατι η ζημια ξαναβγαινει...καποιοι κατασκευασαν αξονακι αντλιας μονοι τους γιατι θεωρουσαν κινεζιά αυτο που πουλα η μαμα BMW, τπτ κι αυτο τα ιδια μετα απο καποιες χιλ χιλ τα ιδια διαρροες κτλ..

το λεπον αν λεω αν δεις οτι δεν βγαινει ακρη με τις αλλαγες αντλιων θα ψαξεις και θα παρεις ενα πλαϊνο καπακι μοτερ και τελος μεταχειρο αφου το δει μαστορας κανα 150αρι μαμα καινουργιο δεν ξερω αλλα υποθετω πανω απο 300-400

ησυχάζεις δια παντός ή τεσπα για χιλιαδες πολλες χιλιαδες χιλιομετρα.

η μαλακία που εκανε ο προηγούμενος είναι που δεν στο είπε οτι πονάνε εκεί τα μοτέρ αυτά...

εγώ οταν το έδωσα στο παλικάρι που το πηρε (και το χα τζι-τζι να ξερεις ηταν και διμπουζο με τριβαλιτσο συναγερμούς και πολλα εξτρα γενικως βελτιωμένες αναρτήσεις και αλλα) του είπα...φίλε σκυλί-σκυλί αλλά να έχεις το νου σου στην αντλία νερού...κάνει κάποια κόλπα ανά χ χιλιόμετρα και αναλόγως χρήσης...

ε μετά από ένα εξάμηνο μου στείλε μνμ οτι του το βγαλε και την ειχα αλλαξει κανα εξαμηνο πριν του το δωσω ολοκληρη σετ..

Argikoms21
14/05/2019, 12:18
Ευχαριστώ αδερφέ επίσης !

Argikoms21
14/05/2019, 12:24
Για αυτό διάλεξα το συγκεκριμένο μηχανακη ηξερα οτι έχουν βγει Καλα (εκτος της τρομπας)για τα λεφτά που ειχα 1400 με 44500 χιλ δεν μπορούσα να παρω καλύτερο και για Αθήνα και για κανένα ταξιδάκι..

MAIK72
14/05/2019, 12:31
σε τρια χρονια αλλαξα τρεις φορες την αντλία..αξονακι και τσιμουχες..

οσον αφορά την αντλία...με τα χρονια ξεχειλωνει το καπακι του μοτερ απο τη μεσα μερια με αποτελεσμα να μην πατανε καλα τα κινουμενα μερη της αντλιας (φτερωτη κτλ) και να γινεται ο κακος χαμος εκει μεσα

το λεπον αν λεω αν δεις οτι δεν βγαινει ακρη με τις αλλαγες αντλιων θα ψαξεις και θα παρεις ενα πλαϊνο καπακι μοτερ και τελος μεταχειρο αφου το δει μαστορας κανα 150αρι





Αουτς.
Το καπάκι δεν παίρνει γέμισμα με αλουμίνιο και άνοιγμα ξανά? Πιο φθηνά δεν θα έρθει ?

Kickstart
14/05/2019, 17:29
Δεν το ξερω φιλος ειλικρινά, μιλαμε όμως για την μεσα μερια ετσι;

Δλδ ενα ελάχιστο να πεσει εξω το νεο άνοιγμα παλι η αντλια θα δουλεύει στραβά και παλι αργα η γρήγορα θα κλανει και θα αδειαζει τα νερα...ε αυτα τα πηγαινε ελα ολη την ωρα καποια στιγμη καίγεται και η φλατζα περνανε τα νερα στο λαδι και μετα το μπουγιουρντι ειναι ασήκωτο..

Το σενάριο με την αγορα καπακιου το ειχα ψαξει παρα πολυ και οπως ειπα τα ειχα σκασει πρωτα τρεις φορες για αντλιες-εργασια...στο συνεργείο μου το παιζαν οτι η αντλία ειναι περιπου σαν τακακι δλδ οτι καθε τοσο θελει αλλαγμα...

Ε οταν βρήκα ποιά ειναι η λυση και ποσο κάνει, το μηχανακι το...σμπρωξα.

Δες στο παρακατω λινκ στο μπεη τη 5η φώτο...δες πως ειναι απο μεσα...ειναι λίγο πακετο η επισκευη
https://www.ebay.com/itm/2005-BMW-F650GS-Dakar-ABS-left-engine-case-clutch-side-cover-water-pump/173569431083?fits=Model%3AF650GS&hash=item28698b562b:g:3y4AAOSw8sBbtLoy

Argikoms21
14/05/2019, 18:31
Νομίζω Ησουνα λιγο άτυχος με της τσιμούχες δεν νομίζω να ειναι όλα δεν τόσο μεγάλο βαθμό

Argikoms21
14/05/2019, 18:33
Ποσά χιλιόμετρα έκανες Άνα τσιμούχα περίπου;

thanosgp
14/05/2019, 22:22
Τhe Austrian waterpump seal conspiracy. KTM's and Husabergs do this as well every once in a while!

Kickstart
15/05/2019, 10:05
Ποσά χιλιόμετρα έκανες Άνα τσιμούχα περίπου;

6-7 ΧΙΛΙΑΔΕΣ

το μηχανάκι όταν το έδωσα είχε 80.000 χλμ συνολικά μπορεί να έπαιζε κι αυτό το ρόλο του οπως επίσης και πως ειχαν συμπεριφερθεί επάνω του οι προηγούμενοι κατοχοι...εγώ ας πουμε με το που πέταγε τα νερα πήγαινα συνεργείο για τα περαιτέρω, ο άλλος μπορεί να συμπλήρωνε νερά και να συνέχιζε να το κυκλοφορεί κανα μήνα έτσι..

τεσπα μην αγχώνεσαι...απλα στα είπα γιατι με το καλημερα σου το εκανε και σκέφτηκα να σου δώσω μια γνώμη να ξέρεις απο την αρχή καποια πραγματα για το θέμα...

επίσης αν το ψάξεις ιντερνετικα θα δείς οτι εχουν γραφτει παρα πολλα για το ζητημα.

taisteal
15/05/2019, 12:43
130.000 χλμ και την είχα αλλάξει μια φορά.
Έχει σημασία που δουλεύει το μηχανάκι, αν ψήνεται μέσα στη πόλη συνέχεια
τότε χαλάει πολύ πιο γρήγορα.

Argikoms21
15/05/2019, 14:17
Προχθές το έφτιαξα και σήμερα είδα πάλη σταγόνα νορμαλ ειναι;;;γιατί εχει μια τρυπουλα εκει..και κατι ακομα το Βιντέλατερ δεν σταματάει ποτε μέσα στην πόλη;;

MAIK72
15/05/2019, 14:38
Προχθές το έφτιαξα και σήμερα είδα πάλη σταγόνα νορμαλ ειναι;;;γιατί εχει μια τρυπουλα εκει..και κατι ακομα το Βιντέλατερ δεν σταματάει ποτε μέσα στην πόλη;;

Στα άλλαξε όλα φαντάζομαι άξονα ,τσιμουχες κλπ;Προσωπικά πάντα ζητάω τα παλιά να τα δω,:D Επίσης βεβαιώσου ότι είναι από την τρυπούλα και όχι από κανένα χαλαρό κολλάρο πιο πάνω. Μετά ,δυστυχως δεν ξέρω...

Gia
15/05/2019, 14:42
Καλησπέρα, αν είσαι σε κίνηση δουλεύει υπερωρία.

Αν έχει πρόβλημα δεν θα δεις σταγόνα μόνο, θα έχει αρκετό ζουμί. Την αλλαγή στην έκαναν σίγουρα έτσι; Δηλαδή τον άξονα τον παλιό που έβγαλαν τον είδες;
Την έχω πατήσει 2 φορές για αυτό σε ρωτάω. Και στις δύο φορές είχανε αλλάξει μόνο τσιμούχες και μετά από λίγο το πρόβλημα έσκαγε πάλι.

Argikoms21
15/05/2019, 15:08
Δεν ήμουνα μπροστά οταν το Αλαξε Αλλα μου το έδειξε οταν πήγα να το παρω,βέβαια είχε και Αλλα με το ίδιο πρόβλημα εκει όποτε άνετα θα μπορούσε να μου δείξει απο άλλο.. τελικά πρέπει να κάθεσαι εκει να βλέπεις δεν ειναι να εμπιστεύεσαι μαστορια

MAIK72
15/05/2019, 15:21
Αν είσαι σίγουρος ότι τρέχει απο κει και στα έχει αλλάξει όλα πας για καπάκι. Βεβαιώθηκες?

Kickstart
15/05/2019, 16:29
Ενα απο τα προερτια της προβληματικης αντλιας ειναι να δουλεύει υπερωρίες το βεντιλατερ...επισης ζεστη ανεξηγητη ειδικα στο αριστερο σου μπουτι οπως καθεσαι...

Αλλο που θυμαμαι ειναι οτι οταν πλησίαζε να κλασει η μοτοσυκλετα εμφανιζε τραχια λειτουργια, το κιβωτιο γινοταν βαρύ και γενικως το μοτέρ ακουγοταν να ζορίζεται...γνωμη μου ειναι να το παρατηρήσεις ως εξης..

Βαλε τη μηχανή σε ισιο εδαφος στο διπλο σταντ βαλτη μπροστά και αστη να δουλεύει ρελαντι για κανα δεκάλεπτο..παρατηρησε τι κανει το βεντιλατερ...αν αναβει πολυ γρηγορα αν δουλευει συνεχεια κτλ...

Υστερα σκυψε αριστερα στη μοτο και δες προσεκτικα αν στάζει η τρυπιτσα που ειπες...αν στάζει θα πεφτει πανω στο λαιμο της εξατμισης και θα εξατμίζεται αμεσως παραγωντας μικρο ατμο για αυτο δεν το αντιλαμβανεσαι εν κινησει και ειναι καλο να το δεις ετσι...το λεπον αν σταζει πας ντουγρού στο μαστορα που υποθετω σου πηρε απο 80 μέχρι 130 ευρω για τη δουλειά και του λες παρτο φτιαχτο στάζει..

Μην του πεις τπτ για καπακι ππυ συζητάμε εδω...αστο να δεις αν θα το πει μονος του...αν σου εχει αλλαξει οντως αντλία να ξέρεις οτι έχεις εγγύηση τουλάχιστον ενα χρονο εγγύηση ή καποια χλμ.

Αν εχεις παρει και αποδειξη για ανταλλακτικά και εργασία και σου κανουν το βαρυ πεπόνι ξαναμιλαμε.

Argikoms21
15/05/2019, 17:46
Το πήγα μου το έσφιξε λιγο και μου είπε να το δω αύριο αν εχει στάξει,άμα εχει στάξει ειναι η μια φλαντζουλα γύρο γύρο απο το καπάκι μου είπε κάποιες φορες ειναι ελατοματικες η να εχει στράβωσει λιγο.αυτο με το βιντιλατερ φοβάμαι γιατί άμα αρχίσει δεν σταματάει αυτό ειναι νορμαλ;

Kickstart
15/05/2019, 18:21
Οχι νορμαλ δεν ειναι και μπορει να σχετίζεται με προβληματικο θερμοστατη..ο μάστορας δεν το ειδε αυτο; του το πες;

MAIK72
15/05/2019, 18:25
Το πήγα μου το έσφιξε λιγο και μου είπε να το δω αύριο αν εχει στάξει,άμα εχει στάξει ειναι η μια φλαντζουλα γύρο γύρο απο το καπάκι μου είπε κάποιες φορες ειναι ελατοματικες η να εχει στράβωσει λιγο.αυτο με το βιντιλατερ φοβάμαι γιατί άμα αρχίσει δεν σταματάει αυτό ειναι νορμαλ;

Aν έχει γίνει σωστή εξαέρωση στο ψυγέιο και αλλάγη λαδιών φαντάζομαι πως είναι φυσιολογικό(?).
Τι λέει το μάνουαλ? Με ζεστό ή κρύο το μοτέρ ανοίγεις το βιδάκι εξαέρωσης? Μάλλον κρύο θα λέει...
Το ελλατωματική φλάντζα δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει ,εκτός κι αν τις κόβει μόνος του :D

alexis72
15/05/2019, 20:28
λογικά θα το πήγες σε μάστορα που ξέρει τα bmw ...κ οχι σε κάποιον που φτιάχνει απο ποδήλατα μέχρι ...μηχανές για γκαζόν κ χορτοκοπτικά ...
φίλος ειχε πάρει το ιδιο μηχανάκι σε 2μπουζο σε πολυ καλή κατάσταση μετά απο ελεγχο σε συνεργείο bmw κλπ ,κ το πούλησε μετά απο 6 μήνες λόγω μίζας κ ανορθωτή κ αντλίας νερού ,ενώ 2 φορές εμεινε στο δρόμο σε ταξίδι κ χάλασαν μάλιστα οι διακοπές του κ τίς 2 φορές...
το αντάλλαξε σε μαγαζί ( κ μάλιστα ΔΥΣΚΟΛΑ κ μετά απο παζάρια το πήραν για ανταλλαγή ενώ το ειχε φτιάξει φυσικά - δεν ειναι εμπορικό μοντέλο κ βγάζει προβλήματα
του ειπαν ενώ σε πολλά δεν το επαιρναν για πώληση μόνο για ανταλλαγή κ σε τιμή χώμα ...) το αντάλλαξε λοιπόν με ενα transalp 700 κ μετά απο 5 χρόνια κ 50.000 χλμ ΜΗΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑTA ,μόνο λάδια - φίλτρα κ 2 καμμένα λαμπάκια του εβγαλε μέχρι σήμερα ...bmw ακούει κ την βρίζει για ωρες ,σχετικά με το βεντιλατέρ να σού ελέγξει ολο το κύκλωμα του ψυγείου ο μάστορας κ φυσικά να αλλάξεις τα υγρά του ψυγείου κ θερμοστάτη αν χρειάζεται

taisteal
15/05/2019, 20:35
Παίζει το transalp 700 να είναι πιο αναξιόπιστο από το GS
Και αυτός που του είπε ότι δεν είναι εμπορικό μοντέλο το BMW τέρμα άμπαλος

Argikoms21
15/05/2019, 21:16
Νομίζω ειναι να μην σου τύχη.. εμένα ενα γνωστός πουείχε το συγκεκριμένο μηχανακη το Εφτασε τριακόσιες χιλιάδες χιλιόμετρα και πέρα απο την τρόμπα δεν του έβγαλε τίποτα αλλο

Coyote.V
15/05/2019, 21:26
Αν ξεχειλώνει το housing του ρουλεμάν είναι θέμα, φτιάχνεται όμως, θα πας σε μηχανουργό που ασχολείται με κεφαλές και ρεκτιφιέ.
Μην εμπιστευτείς μεταχειρισμένο, δεν πρόκειται να ξεφύγει από τη θέση του... η δουλειά του είναι, αν του ξέφευγαν διάφορα θα είχε κλείσει!

Kickstart
16/05/2019, 11:42
εντάξει παιδιά μην το θάψουμε το μηχανάκι...ειναι αξιόπιστο και εχει μοσχοπουλήσει παγκοσμίως, αλλα ειναι και εικοσι ετων και τα θεματακια του τα έχει...μην αρχίσουμε το δίπολο ευρωπη-τζαπαν δεν οδηγεί πουθενά...

(κι εγώ πχ μπορώ να πω ότι βλέπω τα πλαστικά του τρανσαλπ 700 στο δρόμο και γελάω...ξεπλυμάν σε χρόνο dt)

οι αντλίες πάντως ήταν απο την αρχή της ιστορίας του το αδύναμο σημείο του, το ίδιο και στα πηγασο της aprilia οπου το ίδιο μοτέρ φορούσαν..τον ροταξ των αυστριακών...

παρεμπιπτόντως η aprilia το σετακι αντλίας (άξονας-τσιμουχακια) το δίνει πολύ φθηνότερα από την BMW και ειναι ακριβώς το ίδιο απο οτι έχω διαβάσει σε άλλα φόρα.

Gia
17/05/2019, 09:47
Νομίζω ειναι να μην σου τύχη.. εμένα ενα γνωστός πουείχε το συγκεκριμένο μηχανακη το Εφτασε τριακόσιες χιλιάδες χιλιόμετρα και πέρα απο την τρόμπα δεν του έβγαλε τίποτα αλλο
καλημέρα, εάν συνεχιστεί το ζόρι πάρε το μηχανάκι και πήγαινε στο συνεργείο στο Γέρακα να ρίξει μια ματιά. Το δικό μου έχει 150.000 χλμ κοντά, το θέμα με την τρόμπα εκεί κατάφερα να το λύσω.