PDA

View Full Version : honda supra x helmin 125,honda astrea 110,crypton s 115,daytona velos 125



Grigoris8
14/05/2019, 16:34
Kalispera ime anamesa se auta ta 4 thelo ena pou na mi mou vgali provlima ama kano merikes mikres veltiosis dn ime kai poli tis taxititas ala thelo na kano mikres veltiosis ti mou protinete

Nostradamus
14/05/2019, 17:39
Σου προτείνουμε:
1. Να γράφεις ελληνικά.
2. Να μην κάνεις μερικές μικρές βελτιώσεις. Τσάμπα τα λεφτά.

Τώρα αυτά ήταν στο προτείνουμε..επειδή εσύ θα κάνεις ότι νομίζεις στο τέλος, εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το γιαμαχα και θα έβρισκα σοβαρό μάστορα να του τα ακουμπάω μέχρι να πάρω χαμπάρι ότι τσάμπα τα σκάω και δουλειά δεν γίνεται..

Grigoris8
14/05/2019, 18:16
Σημφονω με αυτο που λες και εχεις δικιο οτι θα κανω ετσι καλιος καπιες βελτιοσεις αλλα δεν υπαρχουν μερικες μικρες 'υγιες' να το πω και ετσι βελτιοσεις για να παει λιγο πιο γρηγορα ενα παπι;Δεν μου αρεσουν οι καγκουριες απλα θελω ενα παπι παρομιο με το κρυπτον χ ετσι οπως βγενει απο τη μανα του π.χ γρηγορο ,ομορφο,αξιοπηστο (οταν ενοω γρηγορο ενοω να ανεβασω λιγο κιλα ροπης και αλογα να ειναι λιγο πιο δηνατο απο τη μανα του οχι να το πειραξω πολυ και να εχω αλα προβληματα μετα )και ψαχνω μια λιση για να μη παρω το κρυπτον χ εχεις κατι να μου προτινεις;Θα επερνα ενα απο τα αλα με σημπλεκτη στο χερι αυτα τα κενουργια honda gtr,sym vf,αλλα το θελω και για ντιληβερι οποτε δεν βολευει με σημπλεκτη στο χερι θα επερνα απο τη το daytona velos που ειναι ωραιο μου αρεσει αλα δεν ξερω αν αντεχει η αν μετα απο 2 χρονια εχει γινει χρεπει και τριζουν τα πλαστικα γτ εχω ακουσει πολα για daytona και σηνεργιο συχνα και ειμαι λιγο προβληματισμενος απο την αλη και το κυπτον σ ειναι ωραιο αλλα επιδι το εχουν αλαξει απο σπορ εμφανισι σε πιο κιριλε ισως δν αντεχει μερικες μικροβελτιοσεις παλι δεν ξερω καλα κιολας θα ακολουθησω τη γνωμη σου

Bob_o_mastoras
14/05/2019, 18:56
:a014:

Bowleno
14/05/2019, 19:03
Με τα λεφτά που θα δώσεις για τις "βελτιώσεις" παίρνεις κατευθείαν το crypton R.... Οτιδήποτε άλλο είναι πεταμένα λεφτά.
Επίσης προσπάθησε να μην γράφεις σε στυλ sms, κάποιοι εδώ είμαστε περίεργοι γέροι...:D

Grigoris8
14/05/2019, 19:05
Αν κρυπτον ς ρε παιδια επιδι ειναι κενουργιο και δεν το ξερω λετε θα του τεριαξουν καπιες μικρες βελτιωσεις η θα αλαξει και η σημπερηφορα του στο δρομο

Grigoris8
14/05/2019, 19:06
Ειμαι καινουργιος εδω για αυτο δεν ξερω ακομα καλα πως παει οσο αναφορα το κρυπτον ρ μου αρεσει η ιδεα σου αλα θα βρω σε καλη κατασταση;Επειδη ειναι παλιας χρονολογιας τι πρεπει να προσεξω

DRAKONET
14/05/2019, 20:40
Το οτι γραφεις καλυτερα greeklish...απο την ελληνικη:facepalm:...το περναω....
Φιλε μου....ΚΙΛΑ...ροπης ετσι οπως το λες διαβαζετε...οτι θα ανεβασεις τιποτα τονους κιλων
1.23 βγαζει το Χ...ποσο να το πας με ''μικρες''βελτιωσεις'' ?
Ποσο περισσοτερο να τρεξεις ντελιβερι πανω απο 100-120 που τα παει το μηχανακι...μεσα στην πολη!~

φιλε μου ασε το μηχανακι οπως ειναι...μην το σκαλισεις εκτος εαν θες να του βαλεις περιφεριακα κομματια
μια γεφυρα--ενα προστατευτικο αλλυσιδας με το λογοτυπο--- αλλες ζαντες--μανετα χρωματιστη με λογκο yamaha κ.α
Επισης σκεψου οτι τα εξοδα που θα κανεις τα κανεις για σενα και μονο...
οταν θα το δωσεις...κανεις δεν πληρωνει την αξια των αξεσουαρ ΠΟΤΕ ΟΜΩς..
καθως οτι ειναι πειραγμενο-σκαλισμενο γεναει αμφιβολιες για την αξιοπιστια του!

ΑΥΤΑ !

thanosgp
14/05/2019, 21:58
Kalispera ime anamesa se auta ta 4 thelo ena pou na mi mou vgali provlima ama kano merikes mikres veltiosis dn ime kai poli tis taxititas ala thelo na kano mikres veltiosis ti mou protinete

Το τελευταίο με επιφύλαξη...καλύτερα modenas αν δεν πάρεις crypton

Grigoris8
14/05/2019, 23:13
Εχεις ενα δικιο σε αυτο θα το σκεφτω απκα το θελω να στροφαρει λιγο πιο πολυ τρ ειχα μοντενασ σκυλη και αυτο απλα ειχε γινει ενα ατιχιμα και..πιστευω το κρυπτον σ να αποδιχθει σκυλι ..

Grigoris8
14/05/2019, 23:14
Το τελευταίο με επιφύλαξη...καλύτερα modenas αν δεν πάρεις cryptonμοντενας ειχα τωρα εχω ενα μονο μου τραβαει τη περιεργια το modenas gt 135 αλλα δεν εχει πολι ζιτισι και αντε να βρισκεις ανταλακτικα

Γιώργης
15/05/2019, 00:23
Θα επερνα ενα απο τα αλα με σημπλεκτη στο χερι αυτα τα κενουργια honda gtr,sym vf,αλλα το θελω και για ντιληβερι οποτε δεν βολευει με σημπλεκτη στο χερι
Aν δεν είσαι πακετάς σε καφέ να χρειάζεσαι το αριστερό σου χέρι για την τσάντα (που και αυτό κανονικά δεν είναι σωστό) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην πάρεις κάποιο απ τα προαναφερθέντα για κάθε μέρα. Commuter μηχανάκια είναι με λίγο παραπάνω γκάζι και για περιαστικές διαδρομές. Αν δεν θέλεις καθόλου ταχύτητες υπάρχουν τα sym/kymco 150-200cc αυτόματα. Το ίδιο κοστίζουν και είναι πολύ πιο ξεκούραστα κάθε μέρα χωρίς να είναι πολύ ακριβότερα σε κόστη χρήσης.
Οι μικρές βελτιώσεις που λες σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις δεν θα σου δώσουν τίποτα σημαντικό σε επιδόσεις. Το να αλλάξεις εξάτμιση -για να έχει παραπάνω ροπή(!!)- σε επαγγελματικό μηχανάκι που περνάει μέσα από γειτονιές μεσημέρια βράδια 8-9 ώρες κάθε μέρα το θεωρώ εγκληματικό! Τις αισθητικές βελτιώσεις τις θεωρώ ακόμη περισσότερο πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να κρατήσεις τα 300-400 ευρώ που θα έδινες για μικρές βελτιώσεις και να πάρεις καλύτερο μπουφάν και κράνος ή αργότερα μεγαλύτερη/δυνατότερη μηχανή.

tompgr
15/05/2019, 06:35
Να τολμήσω να ρωτήσω ηλικία ή μπα;

Grigoris8
15/05/2019, 07:43
Aν δεν είσαι πακετάς σε καφέ να χρειάζεσαι το αριστερό σου χέρι για την τσάντα (που και αυτό κανονικά δεν είναι σωστό) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην πάρεις κάποιο απ τα προαναφερθέντα για κάθε μέρα. Commuter μηχανάκια είναι με λίγο παραπάνω γκάζι και για περιαστικές διαδρομές. Αν δεν θέλεις καθόλου ταχύτητες υπάρχουν τα sym/kymco 150-200cc αυτόματα. Το ίδιο κοστίζουν και είναι πολύ πιο ξεκούραστα κάθε μέρα χωρίς να είναι πολύ ακριβότερα σε κόστη χρήσης.
Οι μικρές βελτιώσεις που λες σε σχέση με τα λεφτά που θα δώσεις δεν θα σου δώσουν τίποτα σημαντικό σε επιδόσεις. Το να αλλάξεις εξάτμιση -για να έχει παραπάνω ροπή(!!)- σε επαγγελματικό μηχανάκι που περνάει μέσα από γειτονιές μεσημέρια βράδια 8-9 ώρες κάθε μέρα το θεωρώ εγκληματικό! Τις αισθητικές βελτιώσεις τις θεωρώ ακόμη περισσότερο πεταμένα λεφτά. Καλύτερα να κρατήσεις τα 300-400 ευρώ που θα έδινες για μικρές βελτιώσεις και να πάρεις καλύτερο μπουφάν και κράνος ή αργότερα μεγαλύτερη/δυνατότερη μηχανή. Οσο ημουν ντιλιβερι εκανα καφε οποτε με τσαντακι στο χερι τωρα δεν ξερω αμα κανω παλι καφε εχω σκευτει και εγω το αυτοματο γιατι με εξιπιρετουν τα κιβοκα του απλα εχω ακουσει οτι καθε 30 40 χιλιαδες χιλιομετρα θελει 200 300 ευρω για σερβισ ιμαντες και τετια αλα δν ειμαι και σιγουρος αν σε ολα παει το ιδιο δεν γνωριζω καλα απο αυτονατα ανετα διζχνουν παντος,οσως κανω και αυτο που ειπες να κατσω με ενα παπι να κανω τη δουλια μου και αργοτερα παρω μια μεγαλητερη μηχανη

Grigoris8
15/05/2019, 07:51
Να τολμήσω να ρωτήσω ηλικία ή μπα;Βεβεως 19 αν μου δικεολογισεις την ερωτηση σου..Εμενα κυριως με ενδιαφερει η αγορα που θα κανω για να μη σκευτομε μετα οτι επρεπε να παρω κατι αλο τωρα λογικα για να θελω λιγο παραπανω να στροφαρει δεν ειμαι 50 χρονων αλλα ουτε ο καγκουρας της γειτονιας.Ψαχνω ενα καινουργιο μηχανακη που να δεχετε καπιες μικρες βελτιωσεις τωρα αν δεν υπαρχει ισως παρω το κρυπτον σ και του βαλω μια εξατμισι που δν κανει τοσο θορυβο οχι οτι θα αλαξει κατι με μια εξατμιση αλα ειναι μια αρχη μεχρι να δω πως σημπεριφερετε γιατι με ενδιαφερει η σημπερηφορα στο μηχανακη να μινει ιδια.Αν εχεις κατι να μου προτινεις πες μου

tompgr
15/05/2019, 08:07
Η εξάτμιση δεν θα σου προσφέρει τίποτα ήσυχη ή μη. Συμφωνώ με τους άλλους όσων αφορά τις βελτιώσεις ότι είναι ανούσιες. Το καλύτερο για μένα είναι παπί εργοστασιακό για δουλειά και κάτι μεγαλύτερο για τις βόλτες σου.

Grigoris8
15/05/2019, 11:10
Η εξάτμιση δεν θα σου προσφέρει τίποτα ήσυχη ή μη. Συμφωνώ με τους άλλους όσων αφορά τις βελτιώσεις ότι είναι ανούσιες. Το καλύτερο για μένα είναι παπί εργοστασιακό για δουλειά και κάτι μεγαλύτερο για τις βόλτες σου.
Δεν μπορω να εχω και για τα 2;Και για δουλεια και για βολτες;(Οταν ενοω δουλεια ενα 8ωρο οχι και να βαραω 12αρα και τετια)Σιγουρα μια καλη λιση θα ηταν το κρυπτον χ οτι πρεπει απλα εχω βαρεθει να το βλεπω και ψαχνω ενα παρομιο μηχανηκα απλα αλο μοντελο ,εχεις καπιο μηχανακη να μου προτινεις αν οχι το κρυπτον ς θα καληψει αρκετα πραγματα σε σχεση με το κρυπτον χ;Σε πλακωσα στις ερωτισεις απλα θελω να σου δειξω τι ακροβως ψαχνεω αμα εχεις κατι να μου προτινεις

Nitse3
15/05/2019, 11:51
Το Honda Vision θα μπορούσε να αποτελέσει εναλλακτική;; Τι κόστη χρήσης και συντήρηση έχει σε σχέση με ένα παπακι;

tompgr
15/05/2019, 13:26
Αν αγόραζα παπί θα έπαιρνα crypton s ή astrea.
Δεν έχω δουλέψει ποτε delivery αλλά πιστεύω πως αν οδηγούσα όλη μέρα ένα παπί για επαγγελματικούς λόγους στην βόλτα μου θα ήθελα κάτι άλλο, πχ κάποιο μεταχειρισμενο 250 ή ότι αντέχει η τσέπη σου

Grigoris8
15/05/2019, 13:47
Το Honda Vision θα μπορούσε να αποτελέσει εναλλακτική;; Τι κόστη χρήσης και συντήρηση έχει σε σχέση με ένα παπακι;Απο οτι εχω ακουσει με τα αυτοματα καθε καπια χιλιομετρα θελουν αλαγη ολα μεσα ιμαντες και τετια και ειναι 200 300 ευρω καθε 30 40 χιλοδες χιλιομετρα δεν ειμαι και σιγουρος

Grigoris8
15/05/2019, 13:53
Αν αγόραζα παπί θα έπαιρνα crypton s ή astrea.
Δεν έχω δουλέψει ποτε delivery αλλά πιστεύω πως αν οδηγούσα όλη μέρα ένα παπί για επαγγελματικούς λόγους στην βόλτα μου θα ήθελα κάτι άλλο, πχ κάποιο μεταχειρισμενο 250 ή ότι αντέχει η τσέπη σουΘα αντεχει ομως ενα σκοοτερ μεσεου κυβισμου οπως honda sh300 μου αρεσει κιολας αλλα δν γινετε να το δουλευω ολη μερα ντηληβερι και βοκλτες εκτος τη βενζινη ειναι και αυτο που μετα απο καπια χιλιομετρα θελει ολο μεσα σερβισ που κοστιζι σιν οτι ειναι πανακριβα honda sh 300 3 χιλιαρικα περιπου και ας πουμε να επελεγα το sym citycom300 θα αντεξει και ντιλιβερι και βολτες;για αυτο προσπαθω να βρω μια μεση ληση, θα κοοταξω να παρω το κρυπτον σ το καινουργιο αλλα ειμαι σιγουρος οτι δεν θα με καληψει τοσο πολυ στη ροπη του

tompgr
15/05/2019, 13:55
Εγώ δεν έχω δει ποτέ delivery με σκούτερ.
Τώρα αυτό που γράφεις για την ροπή του crypton, παπί είναι μην τα κοιτάς αυτά, το θέμα είναι να σε πηγαίνει γι αυτό φτιάχτηκε. Την κατηγορία σούπερ παπια ποτέ δεν την κατάλαβα.

Grigoris8
15/05/2019, 13:58
Εγώ δεν έχω δει ποτέ delivery με σκούτερΚοιτα εχω δει εγω καπιους και το αφεντικο μου για ενα διαστημα εκανε με το μπεβερλη το 250 αλα παρατηρω οτι ολοι αυτοι τον κανουν για ρνα διαστιμα πολοι εχουν αυτο το sym symfhoni 200 καπως ετσι απλα δεν με πολυ ενθουσιαζει αφου ειναι φτιαγμενο καθαρα για οικονομοκους λογους(πιστευω το κρυπτον ξ ειναι ενα σουπερ παπι γιατι τα εχει πραγματικα ολα )Ας ελπισουμε το κρυπτον ς να μας καληψει αν και για αυτα λεφτα του δεν αξιζει για μενα σιγουρα

Grigoris8
15/05/2019, 14:10
Απλα τωρα δισκολευομαι να βρω γιατι ψαχνω και για τα 2 καλο θα ηταν αυτο που ειπες εσυ ενα παπι για δουλεια και ενα σκοοτερ μεσεου κυβισμου αλλα δυσκολο :/Και απο οτι φενετε δεν υπαρχει κατι που να καληπτει και τα 2

DRAKONET
15/05/2019, 16:03
Το τελευταίο με επιφύλαξη...καλύτερα modenas αν δεν πάρεις crypton

Tα MODENAS τελος...σταματησε η εισαγωγη !!

Grigoris8
21/05/2019, 12:26
Πιο απο ολα αυτα πιανει πιπ γρηγορα τα 100 μαμα ξερουμε;

Alexinhogr
21/05/2019, 17:27
Πιο απο ολα αυτα πιανει πιπ γρηγορα τα 100 μαμα ξερουμε;

Κανένα, μην κοιτάτε τα βελόνια αχαχα

Grigoris8
21/05/2019, 19:34
Κανένα, μην κοιτάτε τα βελόνια αχαχα
Χαχα σημφονω αλλα λεμε τωρα πιο στροφαρει πιο πολυ τι πιστευετε

Alexinhogr
21/05/2019, 22:01
Ta crypton έχουν το πιο κοντό σασμάν πιστεύω, τα κινέζικα χαλαν σε όλα τα κοντέρ και γενικά είναι πατάτες αχαχα

Grigoris8
22/05/2019, 08:34
Ta crypton έχουν το πιο κοντό σασμάν πιστεύω, τα κινέζικα χαλαν σε όλα τα κοντέρ και γενικά είναι πατάτες αχαχαΝταξει τωρα το σασμαν αλαζουμε και γραναζι δν ριναι αυτο το θεμα μας

JasonEV
28/05/2019, 04:59
Αν ψαχναμε παπι για ντελιβερι τοτε οι προτασεις μου θα πηγαινανε σε crypton r, kaze r η κατι πιο νεο αλλα επωνημο. Αν θες ομως να κανεις και μερικες κοντινες εκδρομουλες ενα crypton x ειναι μαλλον μονοδρομος. Κατα τα αλλα σιγουρα ενα 250αρι ειναι καλυτερη επιλογη για εκδρομουλες. Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα ομως.

BLiTzER
28/05/2019, 07:32
Σημφονω με αυτο που λες και εχεις δικιο οτι θα κανω ετσι καλιος καπιες βελτιοσεις αλλα δεν υπαρχουν μερικες μικρες 'υγιες' να το πω και ετσι βελτιοσεις για να παει λιγο πιο γρηγορα ενα παπι;Δεν μου αρεσουν οι καγκουριες απλα θελω ενα παπι παρομιο με το κρυπτον χ ετσι οπως βγενει απο τη μανα του π.χ γρηγορο ,ομορφο,αξιοπηστο (οταν ενοω γρηγορο ενοω να ανεβασω λιγο κιλα ροπης και αλογα να ειναι λιγο πιο δηνατο απο τη μανα του οχι να το πειραξω πολυ και να εχω αλα προβληματα μετα )και ψαχνω μια λιση για να μη παρω το κρυπτον χ εχεις κατι να μου προτινεις;Θα επερνα ενα απο τα αλα με σημπλεκτη στο χερι αυτα τα κενουργια honda gtr,sym vf,αλλα το θελω και για ντιληβερι οποτε δεν βολευει με σημπλεκτη στο χερι θα επερνα απο τη το daytona velos που ειναι ωραιο μου αρεσει αλα δεν ξερω αν αντεχει η αν μετα απο 2 χρονια εχει γινει χρεπει και τριζουν τα πλαστικα γτ εχω ακουσει πολα για daytona και σηνεργιο συχνα και ειμαι λιγο προβληματισμενος απο την αλη και το κυπτον σ ειναι ωραιο αλλα επιδι το εχουν αλαξει απο σπορ εμφανισι σε πιο κιριλε ισως δν αντεχει μερικες μικροβελτιοσεις παλι δεν ξερω καλα κιολας θα ακολουθησω τη γνωμη σου


Φίλε, δεν αφήνεις τις βελτιώσεις, να πας να πιάσεις κάνα βιβλίο; Μας έχεις βγάλει τα μάτια.

thunder ace
28/05/2019, 08:24
Δεν εχεις συνηθισει απο τον παπασουζα;

BLiTzER
28/05/2019, 14:21
Ο Παπασούζας έχει και μια ηλικία, δεν είναι πιτσιρικάς. Αυτό που συμβαίνει με τα νέα παιδιά σήμερα είναι τραγικό.

buckley
28/05/2019, 14:46
Ο Παπασούζας έχει και μια ηλικία, δεν είναι πιτσιρικάς. Αυτό που συμβαίνει με τα νέα παιδιά σήμερα είναι τραγικό.

Εσύ το βλέπεις αλλά εγώ το ζω ...Η 15χρονη δικιά μου είναι του 19,5 και ξέρεις πόσες φορές την πιάνω να έχει άγνωστες λέξεις ,δεν φαντάζεσαι πόσο τα κινητά τους έχουν περιορίσει το λεξιλόγιο :a11:

Nospecialname
31/05/2019, 00:54
Κατωχος Daytona velos κάτι μήνες τώρα , απολύτως ευχαριστημένος , πάρα πολύ πιο προσεγμένο παπί από το σπρίντερ , το έχω πάει και 110χλμ και δεν τρίζει , δεν βρίσκω τον λόγο να βάλεις τόσα παραπάνω λεφτά για να γράφει απλά χοντα πάνω το παπι και επίσης έχει και 3 χρόνια εγγύηση και 2 χρόνια δωρεάν σέρβις και είναι και όμορφο


Εγώ δεν θα το άλλαζα , η απόφαση δική σου