PDA

View Full Version : Προβλημα H.I.S.S



Panaretos
14/05/2019, 22:39
Καλησπερα ,εδω και 2 ημερες μου παρουσιαζει προβλημα το συστημα H.I.S.S σε Honda Deauville 650.Αλλες φορες λειτουργει και αλλες οχι,καθε βοηθεια δεκτη.Ευχαριστω

raccoon
14/05/2019, 23:48
Αλλάζεις το κλειδί σου με το δεύτερο.
Σπρέι επαφών στην κλειδαριά.
Ανοίγεις το δεξί διακόπτη στο τιμόνι (αυτό με on/off & μίζα ) ψεκάζεις σπρέι επαφών,
Ελέγχεις τα καλώδια κάτω από την κλειδαριά στο τιμόνι, αυτά του κεντρικού διακόπτη.

telegonos
15/05/2019, 00:12
Πρώην κλειδαράς εδώ.

Καποιες φορές, μπορεί να χαλάσει η κεραία του HISS, το γυρω-γύρω εξάρτημα από την κλειδαριά, και να μην δημιουργεί το ηλεκτρομαγνητικό σήμα που πρέπει.

Σε πρώτη φάση, υπάρχει ειδικό εργαλειάκι, που μας δείχνει αν υπάρχει επικοινωνία κεραίας και τσιπ στο κλειδί.

Είναι ένα τέτοιο πράγμα
406785

Το βάζεις μαζί με το κλειδί, γυρνάς, και όταν το σύστημα διαβάσει το κλειδί, ανάβει για μια σύντομη στιγμή το led φωτάκι. Αν δεν ανάβει το led φωτάκι, καταλαβαίνεις ότι ή η κεραία έχει χαλάσει ή τα κυκλώματα που την οδηγούν.

Μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, ουσιαστικά ένα πηνίο με πολύ λεπτό καλώδιο είναι (μονωμένο για τύλιγμα πηνίου) με καμιά 25-30 σπείρες, και ένα led συνδεδεμένο σε αυτό. Και από κανά ηχειάκι άμα βγάλεις το πηνίο και το συνδέσεις σε ένα φωτάκι LED έγινε η δουλειά.

Αν δεις και σε κάποιες περιπτώσεις, δεν ανάβει το led, τοτε θα έχεις επιβεβαιώσει πρόβλημα στην κεραία.

Αν μπορείς να βρεις μια άλλη κεραία για δοκιμή, έστω δανεική μέχρι να βεβαιωθείς, ακόμα πιο καλά είναι.

Εννοείται, πριν από όλα, τσεκάρεις αν κάνει το ίδιο με το δεύτερο κλειδί, καθώς επίσης και τις ηλεκτρικές επαφές και το καλώδιο της κεραίας.


Εναλλακτικά, τράβα σε επαγγελματία κλειδαρά που ασχολείται και με immobilizer να το δει αυτός.

Panaretos
15/05/2019, 00:51
Ολα αυτα εγιναν.Το προβλημα ειναι πως αλλωτε λειτουργει και αλλωτε οχι.

Panaretos
15/05/2019, 00:55
Τα εκανα ολα τιποτα δεν πετυχε.

Seraios39
21/11/2022, 20:04
Πρώην κλειδαράς εδώ.

Καποιες φορές, μπορεί να χαλάσει η κεραία του HISS, το γυρω-γύρω εξάρτημα από την κλειδαριά, και να μην δημιουργεί το ηλεκτρομαγνητικό σήμα που πρέπει.
.

Αυτος που μου πουλησε τη μηχανη,θα εστελνε το 2ο κλειδί με κουριερ και δεν το εστειλε . Δεν απανταει κ στα τηλεφωνα. Υπαρχει λυση ωστε το immobilizer να μην αναγνωριζει το κλειδί που εχει και να αναγνωριζει το δικο μου;
(τα δικα μου δλδ,γιατι αφου δε το στελνει ,καλυτερα να βγαλω ακομα ενα)

doctor_john
21/11/2022, 20:18
Αν δεν σου δώσει το κλειδί γιατί να τον πληρώσεις;
Αν το έχει "χάσει" κ.λπ. δεν θα πρέπει να υπολογίσεις το κόστος αντικατάστασης της κλειδαριάς;

Seraios39
21/11/2022, 20:28
Ηρθε απο την πολη του στην πολη μου (κοντα) . Καναμε στην πολη μου την μεταβίβαση . Και μου λεει θα μου στειλει το κλειδι μαζι με άλλα που θα μου εστελνε γιατι ηρθε με τη μηχανη και να μην τα κουβαλαει .Και δεν εστειλε τιποτα . Τωρα εγινε. Ρωτησα για καινουρια κλειδαρια και εχει 750 ευρω λογο immobilizer. Αδυνατον να τα δωσω .

doctor_john
21/11/2022, 20:38
Θα πρέπει να τα πάρεις λοιπόν ή να κάνεις μήνυση ότι στα έκλεψε..

Seraios39
21/11/2022, 20:41
Αφου δεν εχω αποδειξεις , τι να λεμε τωρα .

telegonos
21/11/2022, 20:52
Αυτος που μου πουλησε τη μηχανη,θα εστελνε το 2ο κλειδί με κουριερ και δεν το εστειλε . Δεν απανταει κ στα τηλεφωνα. Υπαρχει λυση ωστε το immobilizer να μην αναγνωριζει το κλειδί που εχει και να αναγνωριζει το δικο μου;
(τα δικα μου δλδ,γιατι αφου δε το στελνει ,καλυτερα να βγαλω ακομα ενα)

Αμα πας σε κλειδαρα που εξειδικεύεται σε κλειδιά οχημάτων, μπορεί να στα κάνει όλα αυτά, να σβήσει παλιά τσιπ σε κλειδιά, να μάθει η μηχανή καινούρια τσιπ κ.ο.κ.

Και η ίδια η φυσική κλειδαριά μπορεί να τροποποιηθεί, ώστε να δουλεύει με άλλο κλειδί, με άλλο σχήμα δοντιών δλδ (http://forcev4.blogspot.com/2017/09/honda-90.html), αν αυτό είναι απαραίτητο και μιλάμε και οι τρεις κλειδαριές στην μηχανή κεντρική, ντεπόζιτου, σέλας.

Αν κρίνω από το username είσαι Σέρρες; Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον εκεί, αν είσαι Αττική έχω τους καλύτερους για αυτήν την δουλειά.

doctor_john
21/11/2022, 20:56
Τι να σου πω, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις.
Μπορεί κάλλιστα να δώσει τα στοιχεία σου και το κλειδί σε κάποιον άλλο.

Απευθύνσου σε επαγγελματία κλειδαρά και πρόσεχε την μοτό μέχρι να έχεις την αποκλειστικότητα της.

Συγχώρα με που είμαι απότομος αλλά αυτό που έκανες είναι χοντρό.

Seraios39
21/11/2022, 20:58
Σερρες.
Ωραια. Θα παω σε κλειδαρα .

Seraios39
21/11/2022, 21:06
Τι να σου πω, δεν έπρεπε να τον πληρώσεις.
Μπορεί κάλλιστα να δώσει τα στοιχεία σου και το κλειδί σε κάποιον άλλο.

Απευθύνσου σε επαγγελματία κλειδαρά και πρόσεχε την μοτό μέχρι να έχεις την αποκλειστικότητα της.

Συγχώρα με που είμαι απότομος αλλά αυτό που έκανες είναι χοντρό.

Βρε βλακεία εκανα , αλλα δεν ηξερα καν τι ειναι το ιμομπιλάιζερ. Στα ματια μου τοτε ηταν ενα απλο κλειδάκι και μια απλη κλειδαρια που αλλαζει φθηνά . Οποτε δεν το θεωρεις σημαντικό να ασχοληθείς μ'αυτο . Εχεις αλλα εκείνη την ωρα.
Πηρα κουλουρα . Την εχω και μεσα σε μαγαζι ξενοικιαστο , οτι μπορω κανω . Δεν ειναι Ελληνας (το τελευταίο αφηστε το ασχολίαστο)

lospsi
21/11/2022, 21:21
Αμα πας σε κλειδαρα που εξειδικεύεται σε κλειδιά οχημάτων, μπορεί να στα κάνει όλα αυτά, να σβήσει παλιά τσιπ σε κλειδιά, να μάθει η μηχανή καινούρια τσιπ κ.ο.κ.

Και η ίδια η φυσική κλειδαριά μπορεί να τροποποιηθεί, ώστε να δουλεύει με άλλο κλειδί, με άλλο σχήμα δοντιών δλδ (http://forcev4.blogspot.com/2017/09/honda-90.html), αν αυτό είναι απαραίτητο και μιλάμε και οι τρεις κλειδαριές στην μηχανή κεντρική, ντεπόζιτου, σέλας.

Αν κρίνω από το username είσαι Σέρρες; Δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιον εκεί, αν είσαι Αττική έχω τους καλύτερους για αυτήν την δουλειά.

Αν μπορείς, γράψε ή στείλε μου ένα πμ με τους επαγγελματίες που προτείνεις για προγραμματισμό κλειδιών μοτό.
Ευχαριστώ

klab
21/11/2022, 21:31
Ελπίζω να είναι το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ γιατί είναι εύκολο να το λύσεις με μικρό κόστος

Παρόμοια περίπτωση που με έκανε να τραβάω τα βυζιά μου για κοντά ένα χρόνο.
Δούλευε όποτε του ερχόταν και συνήθως αν έπαιζα το τιμόνι δεξιά-αριστερά άκουγα την τρόμπα βενζίνης να δουλεύει και προχώραγα.
Μετά μου έσβηνε στιγμιαία την ώρα που οδηγούσα.
Μέχρι που μια μέρα δεν έπαιρνε μπροστά με τίποτα.

Το πρόβλημα ήταν τα καλώδια της κεραίας τα οποία είναι πολύ λεπτά και σπάνε εσωτερικά οπότε δεν το έβλεπες με το μάτι.
Το είδα από εδώ: https://honda-varadero-uk.org/forum/index.php?topic=10269.0

Τα έκοψα και τα αντικατέστησα αλλά δεν μπορείς να το κάνει σε όλο το μήκος των καλωδίων γιατί ένα τμήμα τους είναι μέσα στο χυτευμένο πλαστικό της κεραίας-hiss.
Μέσα του έχει μια πλακέτα μικρή και εκεί καταλήγουν τα καλώδια.
Η πατέντα άντεξε λιγότερο από χρόνο.

Ευτυχώς υπάρχει η κεραία στο ebay με μικρό κόστος πχ το πρώτο που πέτυχα στην τύχη https://www.ebay.com/itm/264889291562

Seraios39
21/11/2022, 21:51
Πως πωλούνται aftermarket κλειδαριες φτηνες χωρις ιμμο , για μηχανες που εργοστασιακα εχουν ιμμο; Αν τη βαλεις πανω θα δουλεψει; ή θα παρει μπρος και μετα απο λιγα μετρα θα σβησει ο εγκεφαλος τη μηχανη ?

telegonos
21/11/2022, 22:26
Μετά μου έσβηνε στιγμιαία την ώρα που οδηγούσα.


Αυτό ειδικά, δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το immobilizer. Τα συστήματα immobilizer σαν αυτό, ΔΕΝ τσεκάρουν συνεχώς το τσιπάκι από το κλειδί.

Μια φορά, όταν γυρνάς το κλειδί στο ΟΝ και το σβηστήρι στο RUN, κάνει ΜΙΑ ανάγνωση η κεραία του HISS στην ηλεκτρονική, τον κωδικό από το τσιπάκι στο κλειδί, κι από κει και μετά, αν ο κωδικός είναι σωστός, δίνει ανάφλεξη η μονάδα διαχείρισης, ακόμα κι αν πετάξεις εσύ το κλειδί σε άλλη πόλη. Μέχρι να σβήσεις, ΔΕΝ ξανασχολείται με τον κωδικό του τσιπ το σύστημα.

Αν σου έκανε σβησίματα, ήταν από κάποιο άλλο λόγο.

Επίσης, απαντάς σε αυτό που ρωτάει αυτός που άνοιξε το θέμα πριν καιρό. Οχι σε αυτό που ρωτάει ο φίλος τώρα.

telegonos
21/11/2022, 22:30
Πως πωλούνται aftermarket κλειδαριες φτηνες χωρις ιμμο , για μηχανες που εργοστασιακα εχουν ιμμο; Αν τη βαλεις πανω θα δουλεψει; ή θα παρει μπρος και μετα απο λιγα μετρα θα σβησει ο εγκεφαλος τη μηχανη ?

Αλλο η κλειδαριά, άλλο το immobilizer. Στο HISS για παράδειγμα, το κεραιάκι που διαβάζει τον κωδικό στο τσιπ μέσα στο κλειδί, είναι ένα εξάρτημα ξεχωριστό της κλειδαριάς, που βιδώνει πάνω της.

Η καθεαυτή κλειδαριά, μπορεί να αλλαχθεί, αρκεί να ξαναμπεί το κεραιάκι του HISS στην καινούρια, και φυσικά, να μεταφερθεί το τσιπάκι από το παλιό κλειδί στο νέο.