PDA

View Full Version : Επιλογή full face κράνους με budget 300-400E



nektarios20vt
15/05/2019, 08:57
Καλημέρα στην παρέα.Σαν νέο και πολύ μπερδεμένο μέλος στο θέμα του κράνους θα ήθελα τις προτάσεις-εμπειρίες σας στην επιλογή κράνους.Ψάχνω για full face με ταβανι τα 400Ε όπως γράφω και στον τίτλο.Για να βοηθήσω λίγο παραπάνω δεν με ενδιαφέρει να έχει sun visor και αποκλείω τα μονόχρωμα (μαύρο,άσπρο) γιατί θέλω να πάρω ένα κράνος που να γουστάρω να το βλέπω και να το φοράω.Έχω γυρίσει αρκετά μαγαζιά και είμαι ανάμεσα στα
shark spartan carbon skin στα 400Ε με ταυτόχρονη αγορά φιμέ ζελατίνας.
hjc rpha 11 στα 350Ε το οποίο έρχεται με 2η φιμέ ζελατίνα.
ls2 ff323 carbon στα 370Ε με φιμέ ζελατίνα επίσης.
x-lite 830 carbon στα 430 (αν τα άξιζε τόσο τα 30Ε σε σχεση με τα άλλα θα έκανα την κίνηση)
Εκτός απο το ποιο κράνος να πάρω σκέφτομαι και μήπως το παραγγείλω απ' έξω π.χ helmetcity αν αξίζει τη διαφορά.Παίζει να περάσει τελωνείο;
Έχω δοκιμάσει όλα τα παραπάνω κράνη και παραδόξως μου κάθονται όλα καλά με το shark να κάθεται ελάχιστα καλύτερα απ' τα υπόλοιπα.Πέρα απ το πως μου κάθεται το καθένα είναι κάποιο κράνος απ' αυτά κατασκευαστικά ή ποιοτικά ανώτερο απ' τα άλλα;
Με συγχωρείτε για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

yes-u
15/05/2019, 09:51
x-lite 803 εννοείς? Κορυφαίες επιλογές και παρόμοιες με αυτές που δοκίμασα, καταλήγοντας στο hjc. Μου καλοάρεσε και το x-lite, που κατά τη γνώμη μου έχει καλύτερη ποιότητα εσωτερικής επένδυσης..

Volpad
15/05/2019, 10:31
Καλημέρα,

Σε αυτά τα χρήματα γιατί δεν κοιτάς Arai και Shoei καθόλου?

Ανάλογα τη μοτοσυκλέτα και τη θέση οδήγησης βέβαια, κοίτα και τα κάτωθι αν θές:

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-NXR-Intense-TC-3-Helmet/SubProducts/Shoei-NXR-Intense-TC-3-Helmet-0001
https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-GT-Air-Primal/SubProducts/Shoei-GT-Air-Primal-0007
https://www.helmetcity.co.uk/arai-chaser-x-tough-blue-sale/
https://www.helmetcity.co.uk/arai-qv-pro-box-frost-black-sale/

Γενικά εδώ έχει αρκετές επιλογές.
https://www.helmetcity.co.uk/sale/helmets-sale/shoei-sale-helmets/?price=279.99-377.99

Προσωπικά έχω αγοράσει και απο τα 2 site πάνω απο 2 φορές. Δεν υπήρξε θέμα.

Αυτές είναι οι προτάσεις μου.

nektarios20vt
15/05/2019, 11:16
x-lite 803 εννοείς? Κορυφαίες επιλογές και παρόμοιες με αυτές που δοκίμασα, καταλήγοντας στο hjc. Μου καλοάρεσε και το x-lite, που κατά τη γνώμη μου έχει καλύτερη ποιότητα εσωτερικής επένδυσης..

Ναι το 803 εννοώ.:lol: Όντως ωραίο το x-lite αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τόσο το να ξεπεράσω το μπατζετ.Τα hjc κι αυτά πολύ ωραία και με πολλές επιλογές σε γραφικά.

nektarios20vt
15/05/2019, 11:22
Καλημέρα,

Σε αυτά τα χρήματα γιατί δεν κοιτάς Arai και Shoei καθόλου?

Ανάλογα τη μοτοσυκλέτα και τη θέση οδήγησης βέβαια, κοίτα και τα κάτωθι αν θές:

https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-NXR-Intense-TC-3-Helmet/SubProducts/Shoei-NXR-Intense-TC-3-Helmet-0001
https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Shoei-GT-Air-Primal/SubProducts/Shoei-GT-Air-Primal-0007
https://www.helmetcity.co.uk/arai-chaser-x-tough-blue-sale/
https://www.helmetcity.co.uk/arai-qv-pro-box-frost-black-sale/

Γενικά εδώ έχει αρκετές επιλογές.
https://www.helmetcity.co.uk/sale/helmets-sale/shoei-sale-helmets/?price=279.99-377.99

Προσωπικά έχω αγοράσει και απο τα 2 site πάνω απο 2 φορές. Δεν υπήρξε θέμα.

Αυτές είναι οι προτάσεις μου.

Αν το πάρω απ' έξω τότε ναι Arai και Shoei πέφτουν στο μπατζετ μου.Πληρωμή με paypal δέχονται και τα δυο;Επίσης τα μεταφορικά είναι στανταρ;

Volpad
15/05/2019, 12:53
To fcmoto έχει γύρω στα 10€ μεταφορικά και η Helmetcity νομίζω δεν έχει καθόλου.

Paypal δέχονται και τα 2.

ilias24
15/05/2019, 13:49
σημερα μου ηρθε email απο helmetcity με πολυ καλες προσφορες στα HJC RHPA 11 ( 210 ευρω το riberty white και γυρω στα 280 για τα replica). προσωπικα ειχα παρει το δικο μου rpha 11 πριν 6 μηνες απο εκει στα 260 τελικη τιμη ( με τα μεταφορικα μεσα ), εμεινα απολυτα ευχαριστημενος και δεν εχεις τελωνειο μιας και μιλαμε για ευρωπη.

katsar
15/05/2019, 14:01
Το Riberte White το πουλανε σε αυτή την τιμή μόνο σε μέγεθος XS ή XXL.
Tα αμέσως επόμενα έχουν 250 λίρες.
Επίσης βλέπω το FG-ST Μοντέλο το πουλάνε με 130 λίρες σε διάφορα σχέδια και χρώματα αλλά 200 λίρες το σκέτο ασπρο ή μαύρο :confused:
Στα του θέματος ,λογικά όλα όσα είπες θα είναι πολύ καλά αφού είναι μεγάλες εταιρίες.
Η μόνη ένστασης στο LS2,εγώ προσωπικά δεν θα έδινα τόσα χρήματα για την συγκεκριμένη μάρκα διότι μια φορά είδα κάποια φτηνότερα τους και μου φάνηκαν εντελώς playmobil
Δηλαδή 370ε για LS2 και όχι Αrai ας πούμε;Ε ποτέ.Σαν να μου λες ότι θα δώσεις 11 χιλιάρικα για Daytona και δεν ξέρω ποιο άλλο NiHao και όχι μια Yamaha π.χ
Μιλάμε για Κινέζικα που ξεκίνησαν το 1990.Ενώ διαβάζεις π.χ '' October, 1952 Arai Hirotake Shoten, Co., Limited started supply of headgears to professional off-road motorcycle racers as the first Japanese “motorcycle helmets”.

Βασικά αφού έχεις καλό μπατζετ,όπως είπαν και πριν δώσε τα φράγκα και πάρε κανένα Shoei Arai να είσαι ωραίος εκ του ασφαλούς.

basilis_k6
15/05/2019, 14:07
σημερα μου ηρθε email απο helmetcity με πολυ καλες προσφορες στα HJC RHPA 11 ( 210 ευρω το riberty white και γυρω στα 280 για τα replica). προσωπικα ειχα παρει το δικο μου rpha 11 πριν 6 μηνες απο εκει στα 260 τελικη τιμη ( με τα μεταφορικα μεσα ), εμεινα απολυτα ευχαριστημενος και δεν εχεις τελωνειο μιας και μιλαμε για ευρωπη.

https://www.helmetcity.co.uk/hjc-rpha-11-deroka-blue-sale/

και πολύ ωραιο χρώμα!

nektarios20vt
15/05/2019, 14:10
Φωτιά μου βάλατε τώρα πάνω που κοίταζα arai και shoei! :evil:

basilis_k6
15/05/2019, 14:43
παλιό καλούπι το 803 αλλα καλό και ελαφρυ.
αραι αν ειναι snell κελυφος για μένα μην το κοιτας
shoei nxr κλασσική επιλογη, safe, λίγο ακριβο θεωρω εκτος αν βρεις καμια προσφορά.
rpha τοπ επιλογη, πουλάει σαν τρελλο γιατι ειναι οτι ηταν το xr1000. φθηνο, ελαφρυ, ομορφο, βολικο.

καλη επιλογη και το shark αλλα να τα δοκιμάσεις. αφού λες οτι σου κάθετε σωστα βάλτο σαν πρωτη επιλογη

karateo
15/05/2019, 16:04
Απο Caberg πήγα σε SHOEI και η διαφορά στην αίσθηση είναι μεγάλη.

Τώρα αν (φτου φτου) τύχει κάτι δε ξέρω αν το ένα υπερτερεί του άλλου. Αλλά αφού τα είχα τα έδωσα και δε το μετάνιωσα.
(€260 delivered black friday Shoei RYD)

nektarios20vt
15/05/2019, 18:21
Πέρασα το απόγευμα από το Mega Stock Bazaar και ξαναδοκίμασα το Shoei nxr το οποίο το είχε στα 445Ε. Ωραία αίσθηση γενικά αλλά όταν κουνούσα το κεφάλι δεξιά αριστερά απότομα,κουνιόταν ελάχιστα το κράνος.Αν μείνει έτσι δεν ενοχλεί αλλά αν μαλακώσουν τα μαξιλάρια φαντάζομαι θα αυξηθεί η κίνηση.Eίναι λογικό να κουνιέται λίγο σε απότομες κινήσεις;

SONone
16/05/2019, 14:11
βαλε και το Caberg Drift Evo Carbon μεσα.

όπως επίσης μην συγκρίνετε κράνη των 80€ μιας μάρκας με τα κορυφαία της ιδια μάρκας.

εχει καμιά σχεση το qualifier με το racestar της Bell?
ετσι λοιπον και το ls2 ff353 με το ff323 καμία σχεση. και σκέψου οτι τρέχουν με τα ff323 στα motogp οχι με αλλες προδιαγραφές.. με το ΙΔΙΟ το ff323 που θα αγοράσεις και εσυ, οσα και να πηραν για διαφήμιση βαζουν το κεφάλι τους εκει μεσα.

υπάρχουν μάρκες πχ shoei- arai που δεν βγαζουν οικονομικά κρανη γιατι ΕΤΣΙ. υπάρχουν κιαλες που εχουν μεγάλο εύρος για να καλύψουν όλους.
και καμια δεν ξεκινησε τοπ. ολες απο χαμηλα ξεκίνησαν. τωρα τι συμβαίνει.... η ls2 πχ ειναι λιγα χρονια στον χωρο. περνει ενα παλιο shoei και το βελτιωνει οποτε το R&D της ειναι οικονομικότερο απο την shoei που φτιαχνει καινουργιο γιατι δεν θελει να κατηγορηθεί για κατι τετοιο απο τους αγοραστές, γιατι κανεις μας δεν θα αγόραζε 10 χρόνια μετα ενα απλα βελτιωμένο της κράνος στην τιμη που θελει να κρατάει πχ 600€ ομως το να παρεις την βελτίωση απο την ls2 στα 370€ ειναι αποδεκτό.

το ποια ποια κράνη θεωρεί καλύτερα ο καθένας ειναι δικο του πρόβλημα αλλα μην κάνουμε χαζες συγκρίσεις..
συμφέρει να πάρεις το κορυφαίο κράνος μιας εταιρίας απο το μέτριο μιας άλλης (στην ιδια τιμή)
και υπαρχουν και κραναρες που δεν ερχονται ελλαδα ή δεν εχουν καλούς αντιπροσωπους οποτε η άποψη μας ειναι λίγη. πχ. SUOMY, NHK, KYT

katsar
16/05/2019, 15:01
Το ότι είναι φτηνά δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχουν ποιότητα παιδικού παιχνιδιού σε αεραγωγούς και ζελατίνα.
Έχω πιάσει και είχα-έχω στην κατοχή μου και άλλα κράνη των 100ε,δεν μοιάζανε ψεύτικα.
Τώρα όποιος θέλει να δώσει 400ε για κινεζια με 20 χρόνια ιστορίας ας τα δώσει.Εδώ αγοράζουν Zontes.

karateo
16/05/2019, 15:16
βαλε και το Caberg Drift Evo Carbon μεσα.


2 shell sizes ενώ το ryd 4

ένα τυχαίο χαρακτηριστικό που σύγκρινα σε 1'

δε λέω ότι το ένα είναι μάπα ενώ το άλλο τέλειο
στην τράκα μπορεί και ένα των €100 να βγεί αστέρι

SONone
16/05/2019, 16:12
2 shell sizes ενώ το ryd 4

ένα τυχαίο χαρακτηριστικό που σύγκρινα σε 1'

δε λέω ότι το ένα είναι μάπα ενώ το άλλο τέλειο
στην τράκα μπορεί και ένα των €100 να βγεί αστέρι


2019 μοντελο το Caberg Drift Evo ποιο αγωνιαρικο και το ryd 2017 στρογγυλό
και το rpha11 εχει 3.
και το PRO STAR εχει 5

karateo
16/05/2019, 21:46
sharp 3 stars caberg evo drift
sharp 5 stars shoei ryd

και snell certified

(για το sharp ξέρω αυτά που λέγονται αλλά προσωπικά θεωρώ πιο αξιόπιστα κάποια τεστ απο τις θεωρίες)

το πότε βγήκε κάποιο μοντέλο δε το θεωρώ χαρακτηριστικό που αξίζει αναφοράς (εκτός αν μιλάμε για 10ετία!)

nektarios20vt
16/05/2019, 22:12
Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
-Shoei Nxr
-Arai Chaser-X
-Shoei gt air
-Hjc rpha11
Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..

basilis_k6
16/05/2019, 22:22
Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
-Shoei Nxr
-Arai Chaser-X
-Shoei gt air
-Hjc rpha11
Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..

αν σε ενδιαφέρει το βάρος ασε στο τέλος το chaser (εκτος αν άλλαξε κατι απο τα μοντελα του 2017) και το gt air.

giorgos.boun
16/05/2019, 22:34
Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
-Shoei Nxr
-Arai Chaser-X
-Shoei gt air
-Hjc rpha11
Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..

Γράφω μιας και κάτοχος από το 11. Σε πληροφορώ δεν έχει να ζηλέψει τπτ σε ποιότητα από τα αλλά τις λίστας. Σε κάποιους τομείς είναι και καλύτερο (έχω φορέσει gt air και nxr). Το μόνο μειονέκτημα είναι ο θόρυβος μιας και κατατάσσετε στο πιο αγωνιστικό σε σχέση με τα αλλά τις λίστας.
Αν δεν σε ενδιαφέρει ο τομέας και θελεις ένα καλο κρανος η γνωμη μου είναι να πας σε gt air αν θες φιμέ γυαλί αλλιώς nxr , δεν θα το μετανιώσεις.

nektarios20vt
16/05/2019, 22:43
Όχι το φιμε γυαλί δε Μ ενδιαφέρει γιατί θα βάλω φιμε ζελατίνα κατι που το hjc έχει με την αγορά.Ναι το βάρος με νοιάζει μιας και κινουμαι στην πόλη.Οταν τα δοκίμασα δεν κατάλαβα τόση διάφορα στο κεφάλι μου απ' το βάρος προφανώς γιατί δεν τα φόρεσα για πολύ ώρα.

basilis_k6
16/05/2019, 22:52
Όχι το φιμε γυαλί δε Μ ενδιαφέρει γιατί θα βάλω φιμε ζελατίνα κατι που το hjc έχει με την αγορά.Ναι το βάρος με νοιάζει μιας και κινουμαι στην πόλη.Οταν τα δοκίμασα δεν κατάλαβα τόση διάφορα στο κεφάλι μου απ' το βάρος προφανώς γιατί δεν τα φόρεσα για πολύ ώρα.

εχω καιρο να βαλω την φιμε αλλα νομιζω δεν οδηγας νυχτα με αυτη.

Kickstart
17/05/2019, 08:20
φιλε rpha11 απο μενα...

το χω παρει καταμαυρο του χω χωσει τη φιμε και ειμαι κομπλε..

νυχτα θελει αλλαγη με την διαφανη γιατι γινονται επικινδυνα τα πραγματα.

εχω βαλει στη ζωη μου αρκετα κρανη και shoei και arai και nolan και αλλα..

τα hjc μεχρι τωρα μονο κανα δυο εντουραδικα ειχα αλλαξει...

αυτο ειναι το πρωτο μου full face...ποιοτικα εχει ανεβει παρα πολυ ο κορεατης και ειναι εφαμιλλος πια με τα τζαπονια..

κραναρα λεμεεε...και στα σαϊτ που κοιτας οντως το χει τζαμπα...εγω το πηρα απο ιερα οδο στα παιδια (μικρη διαφορα με εξωτερικο) που ηταν παλια αποθηκη στην Ηλιουπολη αν θυμαστε οι παλιοτεροι...ειναι φιλοι και για αυτο το τσιμπησα απο κει....αλλιως θα το περνα απο helmetcity γιατι το ειχα μπανισει οτι επαιζε τσαμπα.

α να μην ξεχασω...στα πολλα εχει φασαρια το κρανος, γιατι ειναι σπορ...αλλα απ' την αλλη δεν κουναει καθολου...ειλικρινα σου μιλαω με ελαφρυ σκυψιμο στα 190+ ειναι λες και φορας τζοκεϊ.

katsar
17/05/2019, 09:06
Και εγώ έχω καλή άποψη για τα HJC , κάτοχος ενός μεσαίου μοντέλου τους,(FG-ST).Θα συμφωνήσω με τους από πάνω.
Ελαφριά αίσθηση,πολύ καλή αεροδυναμική,καλός αερισμός,φαντάζομαι το RPHA θα είναι ΑΚΟΜΑ καλύτερο σε αυτούς τους τομείς,ίσως χάνει λίγο σε άνεση λόγο του εντελώς sport χαρακτήρα του.
Και από φίλο δηλαδή που έχει το RPHA-ST μοντέλο,(λίγο παλαιότερο) ακούω πολύ καλά λόγια.

lospsi
17/05/2019, 10:29
Το RHPA 11 είναι πολύ καλή επιλογή. Το έχω και εγώ και δεν μπορώ να πω πως έχω παράπονο, αν και στο δικό μου κεφάλι το Corsair που επίσης έχω, κάθεται ένα τσικ καλύτερα.

Το θέμα με τα φθηνά Arai/Shoei είναι ότι δεν έχουν πλήρως αφαιρούμενη επένδυση, κάτι που θεωρώ βασικότατο. Τουλάχιστον έτσι ήταν πιο παλιά, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τώρα.

BLiTzER
17/05/2019, 11:26
ειλικρινα σου μιλαω με ελαφρυ σκυψιμο στα 190+ ειναι λες και φορας τζοκεϊ.

Πόσο καλά κρατάει το τζόκεϊ στα 190+;




Αν βρεις NXR στην ίδια τιμή, πάρε NXR. Αν είναι σημαντικά φθηνότερο το RPHA-11, πάρε αυτό.

Kickstart
17/05/2019, 12:19
Πόσο καλά κρατάει το τζόκεϊ στα 190+;




Αν βρεις NXR στην ίδια τιμή, πάρε NXR. Αν είναι σημαντικά φθηνότερο το RPHA-11, πάρε αυτό.

χαχαχα καλό.

εννοώ οτι είναι τόσο ανάλαφρο...δεν σε πιέζει ούτε βαραίνει στο κεφάλι παρά τα χιλιόμετρα...

την ίδια αίσθηση μου έδινε παλιότερα ένα shoei xr1000 που ειχα μοσχοαγορασει όταν πηρα το f800gs κουτα καποτε, βεβαια εκει δεν παιζαν τοσο υψηλες ταχυτητες...αλλα ηταν το ιδιο ελαφρυ στα πολλα και...ακούνητο..

οπως και να χει ειναι κραναρα το rpha11 και αριστο στο καθε μερα δεν μου χει κανει κιχ.

Volpad
17/05/2019, 14:39
To XR1000 το είχα και εγώ (cameo TC5 σε γκρί). Το είχα πάρει το 2012 απο FCmoto στοκ τελευταίο κομμάτι, 200€.

Τα καλύτερα 200€ που έχω χαλάσει ποτέ μου...

Στη κοπέλα μου είχα πάρει τότε ένα Chaser (ούτε Χ ούτε V. Το απλό).

Όταν φόραγα το chaser ένοιωθα πολύ πιο άνετα. Δε ξέρω, μου φαινόταν πως το εσωτερικό του Arai ήταν πολύ καλύτερο απο του Shoei.
Όταν μετά απο κάποια χρόνια, δοκίμασα το ΝΧR, μου φάνηκε πολύ καλύτερο απο το XR1000 εσωτερικά.
Δεν το πήρα όμως, γιατι βρήκα σε προσφορά ένα Arai RX7 gp και προτίμησα εκείνο.

Ίσως τo NXR ήταν καλύτερη επιλογή, σαν all around κράνος.

Για καθημερινή χρήση, και εγώ το NXR προτείνω ή εναλλακτικά το Chaser-X, απλά προσωπικά, η αίσθηση της επένδυσης των Arai μου αρέσει καλύτερα.
Το Shoei GT-Air, μου φαίνεται πολύ ογκόδες απο το NXR.

Tο HJC RPHA 11, μου είχε φανεί πως η επένδυση δεν είναι της κλάσης των Arai και Shoei, αν και πολύ καλύτερη άλλων εταιριών. Μου έδινε την εντύπωση οτι δεν θα αντέξει αρκετά χρόνια.
Παρόλα αυτά, αυτή την αίσθηση μου την έδινε οπτικά και δια της αφής, και όχι με χρήση.
Τα παιδιά που το έχουν, ξέρουν καλύτερα να πούν.

Ακόμα, το HJC, είναι κράνος για σκυφτή θέση οδήγησης και φασαριόζικο.

Δεν νομίζω να κάνει για all around.

ilias24
22/05/2019, 15:40
Μετά από μια βόλτα σε shoei και arai σήμερα έχουμε κάποιες ανακατατάξεις στις επιλογές.Το κράνος θα αγοραστεί από helmetcity μιας και βγάζει πολύ δυνατές προσφορές ανά καιρούς.Πλεον κοιτάζω κυρίως για
-Shoei Nxr
-Arai Chaser-X
-Shoei gt air
-Hjc rpha11
Πιστεύω όλα αυτά είναι είναι πάνω κάτω το ίδια με εξαίρεση το hjc που πιθανόν να ναι ελαχιστα κατωτερο σε ποιότητα υφασμάτων. Σε δύο εβδομάδες λογικά θα χει γίνει η παραγγελία αν πετύχω χρώμα να μ αρεσει..

Πριν απο το RHPA 11 ειχα το Xspirit II, η ποιοτητα των υφασματων ειναι ακριβως η ιδια μη σου πω οτι στο RPHA παιζει να ναι και λιγο καλυτερη...( κατα την αποψη μου παντα )

ilias24
22/05/2019, 15:44
Όχι το φιμε γυαλί δε Μ ενδιαφέρει γιατί θα βάλω φιμε ζελατίνα κατι που το hjc έχει με την αγορά.Ναι το βάρος με νοιάζει μιας και κινουμαι στην πόλη.Οταν τα δοκίμασα δεν κατάλαβα τόση διάφορα στο κεφάλι μου απ' το βάρος προφανώς γιατί δεν τα φόρεσα για πολύ ώρα.

στο δικο μου η φιμε ειναι η light smoke, δεν ειναι πολυ σκουρα, τη φοραω κανονικα και νυχτα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...μη σου πω οτι για μερα θα την ηθελα ενα τικ πιο σκουρα...αλλα αυτα ειναι γουστα.

NIKOSCBR600F4
22/05/2019, 22:14
Πέρασε μια βόλτα από τον Ιταλό (Μιχαλακοπούλου)να ρίξεις μια ματιά κ στα suomy sr sport.

KAGOURO
23/05/2019, 08:51
OGK KABUTO σε προσφορά αυτή την εποχή στο budget που θέλεις....κι αυτό στο λέω όντας κάτοχος ARAI RX7RR, ARAI QUANTUM F, SHOEI XR1100, κι ενός OGK KABUTO !

SONone
23/05/2019, 16:57
ακομα να παρει κρανος αυτος? τοσο καιρο δεν κυκλοφορεί η παει με κανα jet ZEUS?

nektarios20vt
27/05/2019, 22:52
Ναι φίλε μου ακόμα να πάρω κράνος.Οταν αγοραστεί θα ενημερώσω για την επιλογή που εκανα .Ευελπιστώ εντός της εβδομάδος να έχουμε νέα.

lospsi
28/05/2019, 06:46
+1 για τα KABUTO

nektarios20vt
06/06/2019, 23:06
Καλησπέρα!Σήμερα έγινε επιτέλους η αγορά του κράνους.Πηρα το Hjc rpha11 από τον επίσημο αντιπρόσωπο στην Καλλιρόης.Τελικα το πήρα από Ελλάδα γιατι από helmetcity ειχα μόνο δύο επιλογες σε rpha11 με χρώματα που δεν μου πολυαρεσαν. Εντυπώσεις απο αύριο που θ αρχίσω τα πήγαινε έλα στα δουλειά.Ευχαριστω πολύ όλα τα παιδια για τις απαντήσεις και την βοήθεια τους

SONone
07/06/2019, 19:08
:beer:

kemmotar
08/06/2019, 12:45
σε αυτα τα λεφτα, ασχετα αν ο αρχικος φιλος που ανοιξε το θεμα εχει το helmetcity πολυ καλες προσφορες και νουμερα στο schuberth sr2 και στο shoei nxr. τουλαχιστον se medium kai small επιλογες σιγουρες

L.omerta
04/07/2019, 18:11
Καλησπέρα, ανάμεσα σε hjc rpha11, X-lite X 802RR, X-lite X 803, LS2 Arrow C Evo FF323 Carbon και Shark Race-r Pro ποιο θα προτιμούσατε? Μηχανάκι tuono, υπάρχων κράνος agv corsa. Λόγως αλλαγής ηλικία και θεωρώ τον μηχανισμό της ζελατίνας εξαιρετικά ευαίσθητο. Για X-lite δεν έχω ιδέα, υπάρχει κάποιος κάτοχος? Αυτά που έχω γράψει είναι παρόμοια μοντέλα? Έχουν μεγάλες διαφορές ή να δω ποιο μου κάθεται καλύτερα? δίνω ένα προβάδισμα στο rpha λόγω δώρου ζελατίνας. Τα κάρμπον γρατσουνίζονται πιο εύκολα?
Ευχαριστώ

basilis_k6
04/07/2019, 18:27
hjc rpha11 καλό, ελαφρύ, πολύ καλή τιμη, X-lite X 802RR έχει καταργηθει, μονο στοκ σε καλη τιμη αλλα θα πηγαινα στο 803, X-lite X 803 αν ειναι σαν το 802 θα ειναι φοβερο κράνος, πολύ ελαφρυ αλλα αν πας εκει καλυτερα να δεις την καρμπον έκδοση, LS2 Arrow C Evo FF323 δεν έχω αποψη Carbon και Shark Race-r Pro έχει αλλάξει απο την πρωτη γενια ή ειναι ακόμη το ίδιο κέλυφος? κορυφαιο κράνος

το βερνικι ειναι το ίδιο οποτε δεν παιζει θεμα γραντζουνιας. αν μπορείς να παρεις φουλ καρμπον, να παρεις. έχει μονο πλεονεκτήματα.
βρες reviews και μετά δοκίμασε. πας σε τοσο ακριβα κράνη που το μονο που εχει σημασια ειναι η καλη εφαρμογη

L.omerta
04/07/2019, 22:33
Τα x-lite τα βρίσκω carbon και το 802 και το 803 στα 293€ και 352€ αντίστοιχα. Οι τιμές για τα υπόλοιπα είναι εκεί ανάμεσα, πιο ακριβό από όλα είναι το shark στα 387€, το rpha με τα γραφικά που θέλω(star wars boba fett) στα 328€. Με ενδιαφέρει πιο πολύ εξαερισμοί και αεροδυναμική. Με το agv είχα βολευτεί αρκετά σε αυτό το θέμα αλλά δεν έχω δοκιμάσει και κάτι άλλο για πάνω από 30 λεπτά διαδρομή. Οι τιμές αυτές είναι από helmet city. Τα 802 δηλαδή να είναι stock 1-2 χρόνων ή παιζει και παραπάνω?

L.omerta
04/07/2019, 23:38
Ανάμεσα σε x-lite 802 carbon στα 293€ και σε rpha 11 απλό στα 328€ τι θα προτιμούσατε?

Kas_Tracer
05/07/2019, 07:19
Η 1η συμβουλή είναι φόρα το για να δεις που σου δημιουργεί δυσφορία και εάν μπορεί αυτό να διορθωθεί (πχ πλαϊνά μάγουλα από μεγαλύτερο μέγεθος)
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η εφαρμογή στο μέτωπο και στα αυτιά. Εάν σε πιέζει εκεί δεν γίνεται τίποτα. Πας σε άλλο σχέδιο αναγκαστικά.

Μπορώ να μιλήσω μόνο για το Shark race-r pro (2η γενιά(series 2) 4 ετών και 30.000Km που το έχω στην κατοχή μου))
Ταιριάζει άψογα στο δικό μου κεφάλι (ο Νο1 παράγοντας καθώς είμαι ήδη παθών λάθος αγοράς κράνους που με πίεζε στο μέτωπο)
Άψογος εξαερισμός
Ζελατίνα 4mm που σου δημιουργεί εμπιστοσύνη μόνο που την βλέπεις.
Καλή γενικότερα ποιότητα. Δεν έχει φθαρεί κάτι.
Περνάει όλες τις προδιαγραφές και έχει 5 αστέρια στο μισητό test της Sharp.
Γενικά ήσυχο σε θόρυβο ( το πιο ήσυχο που είχα ποτέ μου, αλλά φυσικά δεν έχω δοκιμάσει τα τελευταία Shoei των 800€)
Έχει και θέση για ακουστικά Bluetooth για όποιον τον ενδιαφέρει.
Μειονέκτημα είναι η εντελώς αντί-εργονομική θέση ανοίγματος της ζελατίνας (μου πήρε ένα χρόνο να την συνηθίσω) και κάποιες βίδες στην ζελατίνα
που λύθηκαν (στα 4 χρόνια) και έπρεπε να τις ξανα-σφίξω.

Από τότε (2014) τα νεώτερα μοντέλα ίσως έχουν μικροδιαφορές-βελτιώσεις
Τελευταία δοκίμασα διάφορα Nolan (ψάχνοντας ένα ανοιχτό κράνος ). Πολύ ανεβασμένη ποιότητα σε σχέση με το παρελθόν
Έβαλα και το νεότερο X803 από περιέργεια .
Δυστυχώς δεν ταιριάζανε στην κεφάλα μου (και αυτό δεν έχει να κάνει τίποτα με την ποιότητα ή ασφάλεια που προσφέρουν)

andreastwin
06/07/2019, 13:14
καλησπερα παιδια, για να μην ανοιγω αλλο θεμα μιας και ειναι το ιδιο με αυτο, θελω να ρωτησω και εγω το εξης. Εχω το schuberth c3 ανοιγωμενο, γιατη μονο αυτα με βολευουν, αλλα απο εξαερισμο με αριστα το 10 θα του εβαζα 3. απο ανεση ειναι ιδανικο για τα δικα μου δεδομενα. θελω την γνωμη σας για ανοιγωμενο κρανος με πολυ καλο εξαερισμο.σημειωτεον οτι το schuberth c3 εχει μια εισαγωγη οπως ολα μπροστα, και μια εισαγωγη στο κεντρο οπως τα ποιο πολλα κρανη, αλλα δεν εχει εξαγωγη αερα για να κανει κυκλωμα ο αερας και να δροσιζει το κεφαλι. με συνέπεια το καλοκαιρι να του λείπει το σαμπουαν για να κανω μπανιο. και ειναι κριμα για μια τετοια εταιρεια να μην εχουν προβλεψει το θεμα αυτο.

basilis_k6
06/07/2019, 20:34
καλησπερα παιδια, για να μην ανοιγω αλλο θεμα μιας και ειναι το ιδιο με αυτο, θελω να ρωτησω και εγω το εξης. Εχω το schuberth c3 ανοιγωμενο, γιατη μονο αυτα με βολευουν, αλλα απο εξαερισμο με αριστα το 10 θα του εβαζα 3. απο ανεση ειναι ιδανικο για τα δικα μου δεδομενα. θελω την γνωμη σας για ανοιγωμενο κρανος με πολυ καλο εξαερισμο.σημειωτεον οτι το schuberth c3 εχει μια εισαγωγη οπως ολα μπροστα, και μια εισαγωγη στο κεντρο οπως τα ποιο πολλα κρανη, αλλα δεν εχει εξαγωγη αερα για να κανει κυκλωμα ο αερας και να δροσιζει το κεφαλι. με συνέπεια το καλοκαιρι να του λείπει το σαμπουαν για να κανω μπανιο. και ειναι κριμα για μια τετοια εταιρεια να μην εχουν προβλεψει το θεμα αυτο.

οι αεραγωγοι στα ανοιγόμενα ήταν, ειναι και θα είναι πολύ περισσότερο στο μέλλον το "πρόβλημα" τους. Ο λόγος ειναι τα στανταρ ασφάλειας. Λόγω του μηχανισμού έχουν αρκετό έξτρα βάρος. Οι αεραγωγοί ειναι τρύπες στο κέλυφος. Χαλαρώνουν δηλαδη την αντοχη του συνόλου. Για να το μετριάσουν αυτο οι κατασκευαστές ενισχύουν το κέλυφος. μια τέτοια ενίσχυση σε ένα ήδη βαρυ ανοιγόμενο θα φέρει το κράνος στα 1700+ που πλέον δεν ειναι αποδεκτο εμπορικα. Μιλάμε για medium. Για να βρείς καλό αερισμο θα πρεπει να πάς σε κράνος λίγότερο ασφαλές (ασφαλές προφανώς αλλα κάθε εταιρια ακολουθει κάποια στανταρτ οποτε για την εξτρα σφάλεια μπορει να "κάψει" τον αερισμο) ή πολύ ακριβο λόγω του κέλυφους που θα έχει περισσότερο οργανικο υλικο. εν ολίγοις, πληρωνεις και αερίζεσαι. Παρόλα αυτα επειδη δυσκολα θα σκασει καποιος 800 ευρω για ανοιγόμενο οι επιλογές ειναι ελάχιστες.

lospsi
07/07/2019, 09:34
Σωστή παρατήρηση!
Για μένα, εδώ και χρόνια, έχει λυθεί τι θέμα με την χρήση 2 κρανών, 1 jet για αστική χρήση (σοβαρής εταιρείας πάντα και όχι της πλάκας) και ένα full face που χρησιμοποιώ εκτός Αθηνών.
Ποτέ δεν χώνεψα τα ανοιγώμενα, πολύ βαριά...

andreastwin
07/07/2019, 12:42
το θεμα μου ειναι οτι ταξιδευω θα ελεγα αρκετα χιλιομετρα, και μπαινοντας σε μια πολη ανοιγω το σπαστο για να περνω αερα.γιατη ακομα και στην πορεια δεν περνει αερα το κρανος, και με δυο μικρες τριπουλες που εχει για εισαγωγη χωρις εξαγωγη.τιν τρελα μου μεσα,θα παρω κρανος ποδηλατου, ανοιχτο απο ολες τις πλευρες. χαχαχαχαχαχα.

lospsi
07/07/2019, 15:41
Παίζει ρόλο και τι μηχανή έχεις. Αν καβαλάς κάνα μεγάλο ονοφ με ζελατινάρα, πως να περάσει ο αέρας στους αεραγωγούς του κράνους?

Triathlon 7
07/07/2019, 16:49
Αγόρασα πρόσφατα το GT-AIR2 με εσωτερική αντηλιακή ζελατίνα. Είναι το πρώτο κράνος με αυτό το αξεσουάρ που αγοράζω και ήμουν επιφυλακτικός αφού είχα ακούσει - διαβάσει πολλά αρνητικά για αυτή. Ότι τρίζει, πέφτει από μόνη της, διαθλά ενοχλητικά το φως, χωρίζει το οπτικό πεδίο στα δύο, είναι δύσχρηστη κ.α. Θεώρησα λοιπόν πως σε αυτό το σημείο θα κάνω έναν αναγκαίο συμβιβασμό.
Διαπίστωσα όμως, ότι στο συγκεκριμένο κράνος τουλάχιστον, τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Αντίθετα μου έγινε - πλέον - απαραίτητη.
Ένα λοιπόν από τα μεγάλα πλεονεκτήματα που έχει, είναι και η δυνατότητα να μετατρέπεις το κράνος σε (σχεδόν) jet με μία απλή κίνηση, έχοντας ταυτόχρονα και την ασφάλεια του full face. Κατεβάζεις την μικρή εσωτερική ώστε να προστατεύεις τα μάτια από σκόνη, έντομα κτλ, ανεβάζεις την εξωτερική ένα κλίκ πριν το τέρμα για να δουλεύει και ο αεραγωγός στην κορυφή του κράνους και voilà!
Δροσιά και απόλαυση.