PDA

View Full Version : Ρεύματα στο παπί



THAC3R
15/05/2019, 13:06
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω ένα παρατημένο παπάκι εδώ και 4 χρόνια και αποφάσισα να το βγάλω ξανά. Περίμενα σίγουρα κάποια προβλήματα και έτσι ζήτησα την βοήθεια ενός φίλου μου για να το φτιάξουμε . Το πρόβλημα είναι ότι το παπάκι δν δίνει ρεύμα ούτε με μανιβελα ( ο φίλος μου το έλεγξε βραχυκυκλωνοντας το καλώδιο του μπουζι με σίδερο μπας και βγάλει σπιρθα αλά τίποτα). Όταν προσπαθούμε να το ανάψουμε Δεν δίνει κανένα σημάδι ρεύματος και έτσι ο φίλος μου δν ξέρει που ακριβός ειναι το πρόβλημα. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φέρει σε αυτήν την περίπτωση? Γενικό σέρβις θα κάνω Όταν πάρει μπρος το μηχανάκι. Και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη:p

MAIK72
15/05/2019, 13:37
Καλησπέρα παιδιά.
Έχω ένα παρατημένο παπάκι εδώ και 4 χρόνια και αποφάσισα να το βγάλω ξανά. Περίμενα σίγουρα κάποια προβλήματα και έτσι ζήτησα την βοήθεια ενός φίλου μου για να το φτιάξουμε . Το πρόβλημα είναι ότι το παπάκι δν δίνει ρεύμα ούτε με μανιβελα ( ο φίλος μου το έλεγξε βραχυκυκλωνοντας το καλώδιο του μπουζι με σίδερο μπας και βγάλει σπιρθα αλά τίποτα). Όταν προσπαθούμε να το ανάψουμε Δεν δίνει κανένα σημάδι ρεύματος και έτσι ο φίλος μου δν ξέρει που ακριβός ειναι το πρόβλημα. Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φέρει σε αυτήν την περίπτωση? Γενικό σέρβις θα κάνω Όταν πάρει μπρος το μηχανάκι. Και συγγνώμη για τα ορθογραφικά λάθη:p

:confused:Mπουζόκλειδο δεν υπάρχει να το δοκιμάσετε με ένα καινούριο μπουζί? 'Η έστω να καθαρίσετε το παλιό μπουζί με μια συρματόβουρτσα?Αν υποψιάζεστε το μπουζοκαλώδιο μπορείτε να τριμάρετε με ένα κοπίδι τις 2 άκρες του κόβοντας 1 εκ περίπου.Μετά, σπρει καθαρισμού επαφών σε όλες τις φίσες ανορθωτή, πηνίων ,ηλεκτρονικής, μπουζοπίπα κλπ. Και βλέπετε...

Eiver
15/05/2019, 20:07
οτι ειπε και ο προηγουμενος.πρωτη φορα ακουω να βραχυκυκλωνουν το καλωδιο του μπουζι με σιδερο :uplate: εντυπωσιακο

borgiriadis1
16/05/2019, 12:53
οτι ειπε και ο προηγουμενος.πρωτη φορα ακουω να βραχυκυκλωνουν το καλωδιο του μπουζι με σιδερο :uplate: εντυπωσιακο

Για να δεις αν βγάζει σπίθα. Σύνηθες πρακτική στα παπιά. Όχι σωστή αλλά σύνηθες.

OldMan
16/05/2019, 13:01
Ειστε καθόλου καλα ρε σεις..??? :cool:

Βραχυκυκλωνοντας το μπουζοκαλώδιο κανετε οτι μπορείτε για να καψετε τα πηνία..!!!
(αν την γλυτωσει το πρωτευον του πολλαπλασιαστή..)

Το καλωδιο που καταληγει στο "σώμα" του μπουζι γειώνουμε...!!!
(ουσιαστικά διατηρούμε την γειωση εχοντας εξω το μπουζί για να δουμε αν υπαρχει σπινθήρας..)