PDA

View Full Version : Αλλαγή τροχών!!!!!



laz2507
16/05/2019, 00:25
Καλησπέρα παιδιά ερώτηση που με βασανίζει εδώ και κάποιες μέρες.
Έχω ένα gsr 750
Έχω ζάντα μπροστά 17χ3.5
Εχω ζάντα πίσω. 17χ5.5
Θέλω να τις αλλάξω. Το gsxr 750 1995-2004 έχουν ζάντες με τις ίδιες διαστάσεις.Δεν νομίζω να μπαίνουν έτσι απλά "like a glove"οπότε τι άλλο είμαι αυτό που προσέχουμε εκτός από τις διαστάσεις;; ευχαριστώ

p@nos
16/05/2019, 09:04
αποστατες, ρουλεμαν, δισκοφρενα, τορνιρισμα της ζαντας η αποστατη για να φερεις στα ισα την αποσταση των δισκων...πισω τα πραγματα μπορει να ειναι ακομα πιο δυσκολα...γιατι να το κανεις αυτο?

DoctoR_k6
16/05/2019, 10:52
Συνηθως αλλαζουνε τις παλιες με καινουργιες...εσυ θες να κανεις το αναποδο? :confused:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/05/2019, 11:21
Μπορεί οι παλιές ζάντες να έχουν και οι δύο όσο έχει η καινούρια μόνη της. Και μπορεί η καινούργια να έχει όσο 4 παλιές.
Ή μπορεί απλά να τις έχει η αυτός η κάποιος φίλος και να του της δίνει. ...

OldMan
16/05/2019, 12:50
Μπορεί οι παλιές ζάντες να έχουν και οι δύο όσο έχει η καινούρια μόνη της. Και μπορεί η καινούργια να έχει όσο 4 παλιές.
Ή μπορεί απλά να τις έχει η αυτός η κάποιος φίλος και να του της δίνει. ...
Αν ειχες βαλει και τόνο στα διαζευκτικά "η" θα με ειχες στειλει αδιαβαστο...!!! :eek:

laz2507
16/05/2019, 13:34
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ερώτημα μου γεννήθηκε επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γενικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και το 80 τοις εκατό αυτών τα βρίσκεις μόνο μέσω αντιπροσωπείας.μιλω καθαρά και μόνο για πλαστικά ζάντες γενικά το σώμα. Π.χ το μοτέρ δεξιά έχει από το προηγούμενο ιδιοκτήτη στο καπάκι του κομπλέρ μια τρυπουλα, έχει κλειστεί τελοσπαντων αλλά η δουλειά δεν είναι ωραία που έχει γίνει. Το καπάκι αυτό από αντιπροσωπεία έχει 240 ευρώ. Και τα λεγόμενα τους ήταν πως οτι εχει πάνω το gsr 750 έβγαινε και στο gsxr 750 1995-2005 ο κινητήρας είναι σίγουρα ο ίδιος μου είπε ο μαγκας εκεί.
Οπότε και εγώ τώρα ψάχνομαι..

laz2507
16/05/2019, 13:37
Όπως είπε ο φίλος παπασουζας οι ζάντες αυτές υπάρχουν το θέμα είναι πως αν γίνεται να μην υποχρεωθω θα ήθελα αν υπάρχουν ζάντες από άλλο μηχανάκι που να μπαίνουν χωρίς πολλά πολλά να τις αλλάξω. Γιατί οι δικές μου είναι σε μαύρο χαλί.Ξερω ότι μπορώ να τις φτιάξω αλλά είναι καθαρά θέμα χρόνου.Μένω με αυτές ή τις αλλάζω αύριο μεθαύριο.

telegonos
16/05/2019, 15:07
Και τα λεγόμενα τους ήταν πως οτι εχει πάνω το gsr 750 έβγαινε και στο gsxr 750 1995-2005 ο κινητήρας είναι σίγουρα ο ίδιος μου είπε ο μαγκας εκεί

Μόνο 5 μοντέλα έχουν αλλάξει στο χρονικό διάστημα που λες, και σίγουρα δυο εντελώς ξεχωριστές εποχές τεχνολογικά, τα παλιάς γεννιάς GSXR με το περιμετρικό πλαίσιο μέχρι και το 1995, και τα νέας σύχρονης φιλοσοφίας από το SRAD του 1996 και μετά.

Όχι ίδιο μοτέρ δεν έχουν, όχι ίδια καπάκια, παίζει να μην ταιριάζουν ούτε οι βίδες.

Προσοχή σε τι ''γνώστες'' δίνεις σημασία.

Η αλλαγή ζαντών που ζητάς είναι παντελώς ανούσια, και ενδέχεται να μπλέξεις με μηχανουργεία και μετατροπές, αποστάτες άξονα τροχού, αποστάτες δαγκανών κ.ο.κ.. Ελπίζουμε μόνο στο ότι η Suzuki δεν είναι Honda που αλλάζει διαστάσεις στα εξαρτήματα σε κάθε μοντέλο και τα κάνει όλα πονοκέφαλο στο ταίριασμα. Αλλά και πάλι, μην βασίζεσαι σε αυτό.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/05/2019, 18:35
Αν ειχες βαλει και τόνο στα διαζευκτικά "η" θα με ειχες στειλει αδιαβαστο...!!! :eek:

Ο γάβρος φταίει ολντμανακο μου. .

p@nos
17/05/2019, 09:12
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το ερώτημα μου γεννήθηκε επειδή βλέπω ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γενικά για το συγκεκριμένο μοντέλο και το 80 τοις εκατό αυτών τα βρίσκεις μόνο μέσω αντιπροσωπείας.μιλω καθαρά και μόνο για πλαστικά ζάντες γενικά το σώμα. Π.χ το μοτέρ δεξιά έχει από το προηγούμενο ιδιοκτήτη στο καπάκι του κομπλέρ μια τρυπουλα, έχει κλειστεί τελοσπαντων αλλά η δουλειά δεν είναι ωραία που έχει γίνει. Το καπάκι αυτό από αντιπροσωπεία έχει 240 ευρώ. Και τα λεγόμενα τους ήταν πως οτι εχει πάνω το gsr 750 έβγαινε και στο gsxr 750 1995-2005 ο κινητήρας είναι σίγουρα ο ίδιος μου είπε ο μαγκας εκεί.
Οπότε και εγώ τώρα ψάχνομαι..

το πιθανοτερο ειναι να σου ταιριαζουν σχετικα ευκολα η και κατευθειαν οι ζαντες απο καποιο απο τα τελευταια sbk της εταιρειας...αλλα αυτο ειναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολησει οταν χρειαστεις τις ζαντες...μεχρι τοτε, απλα φροντισε να μη τις χρειαστεις :lol:

laz2507
17/05/2019, 11:06
Λοιπόν σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά το όλο κόλπο γίνεται ως εξής.
Απο τον φίλο μας τον γουγλη βρίσκουμε το number part του εκάστοτε ανταλλακτικου που θέλουμε. Μόλις το βρούμε μπορούμε να δούμε πάλι στο γουγλη με μια αναζήτηση του αριθμού που ξέρουμε ποιο μηχανακι/μοντέλο φοράει ακριβώς το ίδιο χωρίς να αλλάζει τίποτα. Στο δικό μου μηχανάκι πχ καπάκια κινητήρα ζάντες και διάφορα άλλα είναι ακριβώς τα ίδια και μπαίνουν χωρίς να αλλάξω κάτι από το gsr 600 05-08.