PDA

View Full Version : Δεν ξερω αν γερναω εγω.......



yannis24
17/05/2019, 08:34
.....και δεν βλεπω πια καλα, αλλα έχετε παρατηρησει τιποτα περιοεργο στα καινουργια φαναρια που εχουν βαλει σχεδον σε ολη την Αθηνα ?
Άμα είσαι λίγο πιο πλαγια απ΄οσο πρέπει ( και δεν μιλάμε να εχεις περασει το φαναρι ή να είσαι στην ευθεία του, ακόμα και μισο με ένα μέτρο πιο πίσω να είσαι στο κέντρο του δρόμου), το φανάρι δεν φαίνεται καθόλου τι είναι .....ούτε η αλλαγή απο κόκκινο σε πράσινο....

το έχει πρατηρησει κανένας άλλο ή πρεπει να παω σε οφθαλμίατρο ?
:D:D:D:D:D

VANDA
17/05/2019, 09:04
Ναι, το πρωί δε φαίνονται αν δεν είσαι αρκετά πίσω.

Acacius
17/05/2019, 09:52
Υποπτεύομαι ότι είναι τεχνολογίας led, το βράδυ βγάζουν μάτια, τη μέρα φαίνονται με το ζόρι. Το ίδιο πρόβλημα έχω με τους φάρους των περιπολικών.

MAIK72
17/05/2019, 10:49
δε φαίνονται αν δεν είσαι αρκετά πίσω.

fixed (ούτε το βράδυ)
Και η αντανάκλαση δεν φαίνεται στο απέναντι.:D Δεν νόμιζω ότι έχει να κάνει με τα led αλλά ακριβώς με το οπτικό πεδίο. Εχουν διαφορετική γωνία πάνω στον στύλο και διαφορετικό γείσο (κουβούκλιο) ακριβώς για αυτόν λόγο μάλλον. Για να μην στήνεσαι απο κάτω και κοιτάς πότε θα αναψει το απέναντι.

yes-u
17/05/2019, 11:05
Πάντως, νομίζω ότι συνολικά, είναι καλύτερα, γιατί ακόμη και σε μεσημεριάτικο καλοκαιρινό εξαντλητικό φως, είναι ορατά με μεγάλη ευκρίνεια, κάτι που παλαιότερα δε συνέβαινε.. επίσης για να είναι ορατά τώρα δε σε αφήνουν να καβαλήσεις τη διάβαση πεζών και να περιμένεις να δεις την αντανάκλαση..

νεοσσός
17/05/2019, 12:20
Οι λαμπτήρες LED έχουν κατευθυντικό φωτισμό, σε αντίθεση με τους πυρακτώσεως. Αυτό σημαίνει ότι έχουν μικρή στερεά γωνία φωτεινής δέσμης και χρειάζονται ειδικά κρύσταλλα μπροστά τους για να ανοίξει κάπως.

Το θετικό είναι ότι φαίνονται από πολύ μακριά. Βλέπω τα μικρά πεζοφάναρα στους κάθετους δρόμους από 200 μέτρα τουλάχιστον. Οι λαμπτήρες είναι πιο ακριβοί, αλλά γίνεται απόσβεση από τη χαμηλή κατανάλωση και την υποτιθέμενη αυξημένη διάρκεια ζωής. Για την τελευταία αμφιβάλλω από την εμπειρία που είχα από οικιακές λάμπες.

Το κακό είναι ότι είναι ενοχλητικά στα μάτια όταν είσαι κοντά και δε φαίνονται από το πλάι, ούτε κάνουν ανάκλαση στα σκιάδιά τους για όσους μετρούν δευτερόλεπτα στην αναμονή παρατηρώντας τα άλλα φανάρια του κόμβου.

Προτιμώ τα παλιά, εφόσον είναι καλοσυντηρημένα.

toyar
17/05/2019, 12:56
Πέρα από την κατανάλωση μάλλον πυρακτώσεως δεν παράγονται πια
Προφανώς θέλαν αλλά κάτοπτρα αλλά το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο για όλους τους σηματοδοτες

cityfly
17/05/2019, 13:08
Πέρα από την κατανάλωση μάλλον πυρακτώσεως δεν παράγονται πια
Προφανώς θέλαν αλλά κάτοπτρα αλλά το κόστος θα είναι πολύ μεγάλο για όλους τους σηματοδοτες

Αν θέλουν άλλα κάτοπτρα τότε πρέπει να μπουν. Το να μην το έχουν κάνει πιθανώς λόγο κόστους είναι εγκληματικό. Για φανάρια πρόκειται που πρέπει να είναι εμφανή...

toyar
17/05/2019, 14:23
Από το να αλλάξουν κάτοπτρα θεωρώ πιο χρήσιμο να βρεθεί ένας τρόπος να μην περνάνε 5 οχηματα σε κάθε κοκκινο

basilis_k6
17/05/2019, 14:27
στην ελλάδα ειναι διακοσμητικά ουτως η άλλως. οπως τα χριστουγεννιάτικα αλλα που να τα κατεβάζεις καθε χρονο....

Lioulios
17/05/2019, 14:29
Μηπως να καθεστε αρκετα πιο πισω απο τα φαναια , να βλεπετε καλυτερα ....και να μπορει να περναει και κανενας πεζος ;

MG-KTiNoS
17/05/2019, 16:26
Μηπως να καθεστε αρκετα πιο πισω απο τα φαναια , να βλεπετε καλυτερα ....και να μπορει να περναει και κανενας πεζος ;

Υπάρχουν και πεζοί????
Πως δε ντόχα προσέκσσσσει !!!!

Coyote.V
17/05/2019, 16:51
Όλο το θέμα είναι στα σκίαστρα που έχουν, πιο παλιά τα φανάρια είχαν πολύ πιο μεγάλα σκίαστρα, καβατζονόσουν από κάτω του ακόμα και σε βροχή, τώρα για οικονομικούς λόγους πιστεύω (κόστος κατασκευής) τα έχουν μικρύνει.

SONone
17/05/2019, 19:21
.....και δεν βλεπω πια καλα, αλλα έχετε παρατηρησει τιποτα περιοεργο στα καινουργια φαναρια που εχουν βαλει σχεδον σε ολη την Αθηνα ?
Άμα είσαι λίγο πιο πλαγια απ΄οσο πρέπει ( και δεν μιλάμε να εχεις περασει το φαναρι ή να είσαι στην ευθεία του, ακόμα και μισο με ένα μέτρο πιο πίσω να είσαι στο κέντρο του δρόμου), το φανάρι δεν φαίνεται καθόλου τι είναι .....ούτε η αλλαγή απο κόκκινο σε πράσινο....

το έχει πρατηρησει κανένας άλλο ή πρεπει να παω σε οφθαλμίατρο ?
:D:D:D:D:D

γέρασες θειο!!
οχι απλα αυτο που ειπαν και τα παιδια ειναι led και απο την σωστη θέση φαίνονται μια χαρα, εμεις που παμε λιιιιιιιιγο ποιο μπροστα δυσκολευομαστε. πάντως σε 1-2 περιπτώσεις σταματάω σε καλύτερο σημείο για το φαναρι και δια μαγειας νιωθω να κινδυνεύω απο κατι μαλακες που θελουν να μου πατήσουν τα ποδια για να περάσουν με τα αυτοκίνητα τους διπλα, πανω , κατω απο εμενα. σαν να μου λενε οτι αφου δεν κλεινω εγω την διαβαση των πεζών νιώθουν την αναγκη να το κανουν αυτοι!

DRAKONET
17/05/2019, 19:46
υποτιθεται οτι πρεπει να ειμαστε και ενα μετρο πισω απο την διαβαση των πεζων!
θεωρω οτι θα φαινονται
μπροστα παω και εγω παντως
:p

Coyote.V
17/05/2019, 20:26
Η πιο καλή λύση είναι όποιος βλέπει να φυλάει τσίλιες για όλους αν είναι μπόλικοι μεχανάκηδες στο φανάρι. Τον εντοπίζουμε και τον παρακολουθούμε , στους κουτάκηδες δεν έχω εμπιστοσύνη.

BLiTzER
17/05/2019, 20:36
Η πιο καλή λύση είναι όποιος βλέπει να φυλάει τσίλιες για όλους αν είναι μπόλικοι μεχανάκηδες στο φανάρι. Τον εντοπίζουμε και τον παρακολουθούμε , στους κουτάκηδες δεν έχω εμπιστοσύνη.

Αλήθεια; Στους κουτάκηδες δεν έχεις εμπιστοσύνη; 9 στους 10 που παραβιάζουν φανάρια είναι μηχανάκηδες. Συνήθως ξεκράνωτοι σκουτεράδες/παπάκηδες με το κινητό στο ένα χέρι. Ή γρήγοροι, γαμάτοι, ξεκράνωτοι ψηλοστριτ/ονοφ-άδες που τους περνάς 40 μέτρα μετά από κάθε φανάρι.

buckley
17/05/2019, 20:46
Αλήθεια; Στους κουτάκηδες δεν έχεις εμπιστοσύνη; 9 στους 10 που παραβιάζουν φανάρια είναι μηχανάκηδες. Συνήθως ξεκράνωτοι σκουτεράδες/παπάκηδες με το κινητό στο ένα χέρι. Ή γρήγοροι, γαμάτοι, ξεκράνωτοι ψηλοστριτ/ονοφ-άδες που τους περνάς με τ' αμάξι 40 μέτρα μετά από κάθε φανάρι.

Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα...:smokin:

toyar
17/05/2019, 20:47
το σιγουρακι ειναι το κοντρα πρασινο για τους πεζους:D

BLiTzER
17/05/2019, 21:07
με τ' αμάξι

Ναι, εννοείται αυτό. :smokin:

lleonidas
17/05/2019, 21:50
Πριν από λίγα χρόνια, περιμένω με τη μηχανή σε φανάρι της Π.Ράλλη για να στρίψω αριστερά, χωρίς όμως να έχω οπτική επαφή μ'αυτό επειδή είχα μπει εξυπνακίστικα μπροστά από όλα τα αυτοκίνητα για να γλιτώσω την ουρά.Κάποια στιγμή λοιπόν ακούω κορνάρισμα, νιώθω μια κίνηση από πίσω μου και όντας λίγο αφηρημένος ξεκινάω να περάσω.Για κάποιο περίεργο λόγο, στάθηκα πολύ τυχερός και για 1-2 δευτερόλεπτα δεν περνούσε κανείς από το άλλο ρεύμα.Το κορνάρισμα που είχε ακουστεί και η κίνηση που διέκρινα με την περιμετρική μου όραση ήταν για το φανάρι που πήγαινε ευθεία και όχι για το δικό μου.
Από τότε προσπαθώ να διατηρώ οπτική επαφή με το σηματοδότη και σε κάποιες διασταυρώσεις που ξέρω ότι γίνεται σφαγείο του κόκκινου, δε φεύγω αμέσως μόλις ανάψει πράσινο αλλά περιμένω λίγο μέχρι να περάσουν και οι τελευταίοι από το απέναντι φανάρι που έχουν φύγει με βαθύ πορτοκαλί ή κόκκινο.

BLiTzER
17/05/2019, 22:16
Πριν από λίγα χρόνια, περιμένω με τη μηχανή σε φανάρι της Π.Ράλλη για να στρίψω αριστερά, χωρίς όμως να έχω οπτική επαφή μ'αυτό επειδή είχα μπει εξυπνακίστικα μπροστά από όλα τα αυτοκίνητα για να γλιτώσω την ουρά.Κάποια στιγμή λοιπόν ακούω κορνάρισμα, νιώθω μια κίνηση από πίσω μου και όντας λίγο αφηρημένος ξεκινάω να περάσω.Για κάποιο περίεργο λόγο, στάθηκα πολύ τυχερός και για 1-2 δευτερόλεπτα δεν περνούσε κανείς από το άλλο ρεύμα.Το κορνάρισμα που είχε ακουστεί και η κίνηση που διέκρινα με την περιμετρική μου όραση ήταν για το φανάρι που πήγαινε ευθεία και όχι για το δικό μου.

Αυτό το κάνω επίτηδες όταν βλέπω μηχανάκηδες να έρχονται είμαι-γαμάτος-και-δε-χρειάζεται-να-βλέπω-το-φανάρι-απλά-θα-με-περιμένετε-όλοι και να κάθονται 1 μέτρο μπροστά απ'όλους. Όσο είναι ακόμα κόκκινο, περιμένω να πλησιάσει από τον κάθετο κάποια νταλίκα και κορνάρω.

slzr
17/05/2019, 22:20
Πλάκα κάνεις έτσι;

BLiTzER
17/05/2019, 22:20
Ίσως.








:lol:

slzr
17/05/2019, 22:21
:lol:

νεοσσός
17/05/2019, 23:39
το σιγουρακι ειναι το κοντρα πρασινο για τους πεζους:D
Έτσι νόμιζα μέχρι πρόσφατα, αλλά την πάτησα σε φανάρι στην Ηλιούπολη, στη διασταύρωση των λεωφόρων Πρωτόπαπα και Σοφοκλή Βενιζέλου. Έχει άλλη διαδοχή πράσινων φαναριών το πρωί και άλλη το μεσημέρι. Αν τσεκάρεις το κάθετο πεζοφάναρο και ξεκινήσεις αργά μόλις γίνει πράσινο, το πρωί περνάς νόμιμος, αφού το δικό σου πράσινο ανοίγει μισό δευτερόλεπτο μετά. Αν περάσεις μεσημέρι, το δικό σου φανάρι γίνεται πράσινο περίπου 20 δευτερόλεπτα μετά, αφού ανοίγει πρώτα το φανάρι των απέναντι που στρίβουν κάθετα μπροστά σου.

Στην αρχή νόμιζα ότι το άλλαξαν ή είχε απορρυθμιστεί. Μετά από πολλές διελεύσεις επιβεβαίωσα ότι έχει διπλό προγραμματισμό.

Γενικά παρατηρώ τα φανάρια, όπως και τα πεζοφάναρα. Σε πολλά ξέρω με καλή ακρίβεια αν με παίρνει να επιταχύνω ή θα με πιάσει το επόμενο κόκκινο. Πατάει κόρνα ο άλλος επειδή βλέπει πράσινο στο βάθος, κάνω δεξιά και τον αφήνω, σταματάει στο κόκκινο που ξέρω ότι θα τον πιάσει και με το που φθάνω στο φανάρι ανάβει πράσινο και τον προσπερνάω χωρίς να τρέχω, αφού δεν έχει χρειαστεί να σταματήσω. Χάνεις χρόνο αν αναγκαστείς να ακινητοποιήσεις το όχημα, δεν το καταλαβαίνει αυτό πολύς κόσμος.

basilis_k6
17/05/2019, 23:58
Έτσι νόμιζα μέχρι πρόσφατα, αλλά την πάτησα σε φανάρι στην Ηλιούπολη, στη διασταύρωση των λεωφόρων Πρωτόπαπα και Σοφοκλή Βενιζέλου. Έχει άλλη διαδοχή πράσινων φαναριών το πρωί και άλλη το μεσημέρι. Αν τσεκάρεις το κάθετο πεζοφάναρο και ξεκινήσεις αργά μόλις γίνει πράσινο, το πρωί περνάς νόμιμος, αφού το δικό σου πράσινο ανοίγει μισό δευτερόλεπτο μετά. Αν περάσεις μεσημέρι, το δικό σου φανάρι γίνεται πράσινο περίπου 20 δευτερόλεπτα μετά, αφού ανοίγει πρώτα το φανάρι των απέναντι που στρίβουν κάθετα μπροστά σου.

Στην αρχή νόμιζα ότι το άλλαξαν ή είχε απορρυθμιστεί. Μετά από πολλές διελεύσεις επιβεβαίωσα ότι έχει διπλό προγραμματισμό.

Γενικά παρατηρώ τα φανάρια, όπως και τα πεζοφάναρα. Σε πολλά ξέρω με καλή ακρίβεια αν με παίρνει να επιταχύνω ή θα με πιάσει το επόμενο κόκκινο. Πατάει κόρνα ο άλλος επειδή βλέπει πράσινο στο βάθος, κάνω δεξιά και τον αφήνω, σταματάει στο κόκκινο που ξέρω ότι θα τον πιάσει και με το που φθάνω στο φανάρι ανάβει πράσινο και τον προσπερνάω χωρίς να τρέχω αφού δεν έχει χρειαστεί να σταματήσω. Χάνεις χρόνο αν αναγκαστείς να ακινητοποιήσεις το όχημα, δεν το καταλαβαίνει αυτό πολύς κόσμος.

ο διπλος προγραμματισμος ειναι νεο κολπο? εγω δεν το ειχα ξαναδει μεχρι προτινως που κάποιος ΓΚΑΣΜΑΣ έβαλε τα φανάρια που στριβουν προς το σπιτι μου ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ να ανάβουν κάθε δευτερη φορα. Για να το εξηγησω... Σε 800 μέτρα δρομου υπάρχουν 4 φανάρια να στρίβουν αριστερα προς τα στενα. το πρωτο και το τελευταιο ανάβουν κανονικα. τα 2 μεσαια ενω γίνονται κόκκινα για ευθεια, δεν ανάβουν ποτε πράσινο να στριψεις αριστερα. Εννοειτε οτι το βιάζουν όλοι και το αλλάξανε προσφατα. Εγιναν και 2 στουκες που ειδα εγω.

νεοσσός
18/05/2019, 00:04
Έχω παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά περιστασιακά σε δύο διαφορετικά φανάρια. Το ένα στην Αργυρούπολη και το άλλο στη Νέα Μάκρη. Δεν έχω καταλάβει ακόμα αν υπάρχει κάποιο pattern (έλεγχος αισθητήρων κυκλοφορίας) ή είναι τυχαίο. Στο δεύτερο υποψιάζομαι ότι ο έλεγχος που γίνεται στον επαγωγικό αισθητήρα στο δρόμο για παρουσία οχήματος, γίνεται αφού κλείσει ολόκληρος κύκλος εναλλαγής φαναριών στη διασταύρωση. Οπότε πάντα περιμένεις έναν έως δύο κύκλους.

Coyote.V
18/05/2019, 00:22
Αλήθεια; Στους κουτάκηδες δεν έχεις εμπιστοσύνη; 9 στους 10 που παραβιάζουν φανάρια είναι μηχανάκηδες. Συνήθως ξεκράνωτοι σκουτεράδες/παπάκηδες με το κινητό στο ένα χέρι. Ή γρήγοροι, γαμάτοι, ξεκράνωτοι ψηλοστριτ/ονοφ-άδες που τους περνάς 40 μέτρα μετά από κάθε φανάρι.

Εσύ αγορίνα πρέπει να αλλάζεις διασκόπλακες κάθε χρόνο ε;

BLiTzER
18/05/2019, 00:27
Εσύ αγορίνα πρέπει να αλλάζεις διασκόπλακες κάθε χρόνο ε;

Δεν προλαβαίνω, αφού αλλάζω όχημα κάθε χρόνο. :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/05/2019, 05:11
Όταν κάτσεις πίσω από τη διάβαση πεζών στο φανάρι μπορείς να διακρίνεις σχεδόν πάντα το χρώμα. Προσωπικά δε πατάω πότε τη διάβαση. Αυτό που είπε ο Λεωνίδας το είχα πάθει και εγώ πιο παλιά όταν ειμουν ντελιβερι.

yannis24
19/05/2019, 09:32
Όταν κάτσεις πίσω από τη διάβαση πεζών στο φανάρι μπορείς να διακρίνεις σχεδόν πάντα το χρώμα. Προσωπικά δε πατάω πότε τη διάβαση. Αυτό που είπε ο Λεωνίδας το είχα πάθει και εγώ πιο παλιά όταν ειμουν ντελιβερι.

Και εγώ παντα πίσω απο την διάβαση κάθομαι στο μέτρο σχεδόν.....
Στην Λεωφόρο Βουλιαγμανης πχ, 1 μέτρο πίσω απο την διάβαση, στο κέντρο του δρόμου αμα εισαι, δεν βλέπεις το χρώματα στο φανάρι, ουτε στο δεξί ουτε στο αριστερό.....

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/05/2019, 21:07
Και εγώ παντα πίσω απο την διάβαση κάθομαι στο μέτρο σχεδόν.....
Στην Λεωφόρο Βουλιαγμανης πχ, 1 μέτρο πίσω απο την διάβαση, στο κέντρο του δρόμου αμα εισαι, δεν βλέπεις το χρώματα στο φανάρι, ουτε στο δεξί ουτε στο αριστερό.....

Εδώ να δεις τι γίνεται. Σε ένα φανάρι έχει μπει ένα δέντρο και δε φαίνεται καθόλου. Πρέπει να πας από κάτω για να το δεις και σε ένα άλλο είναι μια πινακίδα μπροστά που ενημερώνει για το προορισμό που θα πας.Αυτό το φανάρι είναι στη Καζαντζίδη στο ύψος του σκλαβενιτη. Είναι περιφερειακή οδός και αναπτυσσεις ταχύτητα. Μόνο όταν πας από κάτω βλέπεις το χρώμα. Άστα να πάνε.

ΤάκηςΜπ
19/05/2019, 21:43
Στην Μεσογείων δεν φαίνονται όπου και να είσαι πάντως.Κάνεις αγώνα να κοιτάξεις σε ένα συγκεκριμένο σημείο που είναι λίγο πιο σκοτεινό για να δεις την αλλαγή στο χρώμα και αυτό με δυσκολία.

MAIK72
19/05/2019, 22:44
Εδώ να δεις τι γίνεται. Σε ένα φανάρι έχει μπει ένα δέντρο και δε φαίνεται καθόλου. Πρέπει να πας από κάτω για να το δεις και σε ένα άλλο είναι μια πινακίδα μπροστά που ενημερώνει για το προορισμό που θα πας.Αυτό το φανάρι είναι στη Καζαντζίδη στο ύψος του σκλαβενιτη. Είναι περιφερειακή οδός και αναπτυσσεις ταχύτητα. Μόνο όταν πας από κάτω βλέπεις το χρώμα. Άστα να πάνε.

Eμένα πάλι δεν με ενοχλούν τόσο τα φανάρια που δεν φαίνονται αλλά οι ηλίθιοι που κολλάνε στις πινακίδες σήμανσης και δρόμων το κάθε λογής διαφημιστικό. Αυτούς που κρεμάνε τα κ@λ@πόστερ τους στα φανάρια και κλείνουν το οπτικό πεδίο. Εχω δει αυτοκόλλητα ακόμα και μέσα στο φώτα των φαναριών !!!Οι βρωμύλοι που κολλάνε τις αφίσες τους σε στάσεις και κάδους σκουπιδιών με την ανοχή των δημοτικών και αστυνομίκών αρχών!:mad: