PDA

View Full Version : Αμορτισερ YSS



faf
23/05/2019, 09:45
Φοραει καποιος αμορτισερ YSS να μας πει την αποψη του ;;;

Ή αν εχει ακουσει καποιος λογια /εντυπωσεις για τα συγκεκριμενα...


Ειμαι σε φαση ερευνας για αλλαγη αμορτισερ...

Ζεύκας
23/05/2019, 10:12
Καλημέρα, το μέλος "o teos" ασχολείται με YSS στείλτου ένα πμ

o teos
23/05/2019, 10:48
Καλημέρα, το μέλος "o teos" ασχολείται με YSS στείλτου ένα πμ

:bawl::bawl::moutza:

7Tolis
23/05/2019, 17:42
Σε σκούτερ έχω βάλει, ρυθμίζεται. Αποσβενει γραμμικά, κανένα πρόβλημα ως τώρα, τη δουλειά του τη κάνει.

zopas
23/05/2019, 18:33
Εχω βαλει υποτίθεται υβριδικα στο σκουτερ μου 115 ευρω..δεν αξιζουν για αυτά τα χρηματα...δωσε κατι παραπανω και βαλε μαμα ( η φθηνη λυση) η βαζεις βαθια το χερι στην τσεπη και πας σε ποιοτικα αρμοτισερ π.χ bitubo η καλυτερη λυση...ότι πληρωνεις, παιρνεις..παντως γενικα τα yss δεν εχουν καλη φημη...ποιοτητα και προελευση ταιβανεζικη...

panavour
23/05/2019, 22:10
Τα πηρα 2 φορες απο τον καταλογο της YSS και για τα 2 μηχανακια.Την πρωτη φορα για απριλια σκαραβεο 200 και την αλλη για καβασακι ερ-5
φθηνα μεν - ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΔΕ.
Παρε κατι ακριβωτερο και καλυτερο.
π.χ. BITUBO
:wave2:

sapila racing
24/05/2019, 11:53
Υπάρχουν πολλά μοντέλα YSS για διάφορα είδη μοτο.
Υπάρχουν ακόμα και full racing με πλήρεις ρυθμόσεις που απ ότι εχω ακούσει δουλεύουν πολύ καλά αλλά αυτά δεν ειναι φτηνά.

Για τι μηχανάκι ψάχνεις?
Εδω θα τα ψάξεις πάντως
https://www.yss-webstore.com/YSS-motorcycle_suspension

Anritsu
30/05/2019, 08:25
Σε παπί που έβαλα τα έχω μετανιώσει . Πολύ σκληρά στο μαλακότερο τους . Δουλεύουν βέβαια πολύ καλύτερα με συνεπιβάτη αλλά τι να το κάνω ; Φιλος που έβαλε ένα επισκευάσιμο σε V strom ειναι πολύ ευχαριστημένος .

lykourgi
01/06/2019, 09:07
Ψάχνομαι για αμορτισέρ πίσω στο XT660R και μου πρότειναν YSS. Η τιμή είναι συμπαθητική και θα έρθει με ελατήριο στα κιλά μου και ρυθμίσεις προφόρτισης και επαναφοράς. Η ποιότητά τους φαίνεται καλή (κατεργασίες, φινίρισμα, βαφή), από τον λίγο χρόνο που περιεργάστηκα κάποιο. Εγγύηση ένας χρόνος.

Τα Ohlins κλπ είναι στα +200€.

Το ερώτημα είναι, τα έχει δοκιμάσει κάποιος σε μοτοσυκλέτα (όχι παπί, σκούτερ), ώστε να έχουμε μία γνώμη περί λειτουργίας και αντοχής / αξιοπιστίας.

lykourgi
01/06/2019, 09:10
Τα πηρα 2 φορες απο τον καταλογο της YSS κ.........................................την αλλη για καβασακι ερ-5
φθηνα μεν - ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΔΕ.:wave2:

Τι δεν σε ικανοποίησε στο ER5 (αν και φοράει διπλό πίσω);

panavour
01/06/2019, 09:45
Τι δεν σε ικανοποίησε στο ER5 (αν και φοράει διπλό πίσω);
παρε αυτα που ειχα γραψει παλαιοτερα

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151268&highlight=%CF%83%CF%89%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF

katsar
01/06/2019, 10:00
Επειδή το έψαχνα και εγώ,θυμάμαι είχα διαβάσει αρκετά για την YSS στο ξένο advrider.
Oι περισσότεροι έλεγαν καλά λόγια αν και διάβασα εκεί και για αστοχίες όπως σπασίματα,διαρροές.Αυτά βέβαια μπορεί να συμβούν στο οποιοδήποτε και δεν ξέρω και τι χρήση του έκαναν.
Προσωπικά νομίζω θα έδινα ~100 παραπάνω για κανένα wilbers/nitron, 5 χρόνια εγγύηση το wilber,2 το άλλο.Γερμανία Αγγλία.

lykourgi
01/06/2019, 10:03
παρε αυτα που ειχα γραψει παλαιοτερα

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151268&highlight=%CF%83%CF%89%CE%B2%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF
Ευχαριστώ.

lykourgi
04/08/2019, 09:47
Λοιπόν, το αμορτισέρ (YSS) τοποθετήθηκε στο ΧΤ.

Εντυπώσεις από τα πρώτα χλμ εντός πόλης.
Η μηχανή "ίσιωσε", αφού δεν βυθίζεται πλέον πίσω και σταμάτησαν τα κουνήματα (μπρος -πίσω).
Πέφτει πιο εύκολα στη στροφή και στρίβει σαν ένα κομμάτι, εν αντιθέσει με πριν (τα κουνήματα που λέγαμε).
Η γενική συμπεριφορά του αμορτισέρ είναι σφιχτή. Διαχειρίζεται πολύ καλά το βάρος μου (το ελατήριο παραγγέλθηκε βάσει αυτού), αλλά δεν αποσβένει τις συνεχείς μικροανωμαλίες. Κοινώς δεν "σιδερώνει" τον δρόμο.
Βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με κάποια ρύθμιση. Κάποια στιγμή, ίσως ...............

Σε ημερήσια "βόλτα" (μονός, με tank-bag μόνο) 400χλμ σε εθνική και σφιχτό επαρχιακό οι εντυπώσεις ήταν ανάλογες.
Στην εθνική καθόλου ταλαντώσεις κλπ. Στις σφιχτές στροφές πολύ καλός έλεγχος της μηχανής σε γκάζι - πλάγιασμα - φρένα. Τα ίδια σε έντονη ανωφέρεια και κατωφέρεια. Πολύ ωραία συμπεριφορά, άψογα.
Αυτά βέβαια, με ταχύτητες ΧΤ. Αλλά αυτή τη χρήση κάνω, έτσι και αλλιώς.

Εκκρεμεί δοκιμή σε χώμα. Θα δούμε. Αν το θυμηθώ θα επανέλθω.
Επίσης πρέπει να δούμε την αντοχή στον χρόνο (όταν χρειαστεί, επισκευάζεται).

Για την ώρα, θεωρώ την επιλογή επιτυχημένη.

panoosss
05/08/2019, 00:04
ωραιος !

Tsber
05/08/2019, 10:08
Καλημέρα σε όλους, έχω κι εγώ αμορτισέρ της YSS, το μοντέλο ειδικά σχεδιασμένο για το Er μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος :)

408775

Μου είχε κοστίσει 400 ευρώ μαζί με τα περαστικά και το βάψιμο του ελατηρίου. Η συσκευασία και η ποιότητα του αμορτισέρ ήταν άψογες, ένα μασίφ και στιβαρό κομμάτι χωρίς ανοχές, όπως και τα υλικά και η ποιότητα κατασκευής. Το ίδιο είπε και ο μάστορας που το έβαλε και το έλυσε για να βάψω το ελατήριο στο χρώμα του πλαισίου, που ασχολείται όλη μέρα με αμορτισέρ των 1500 ευρώ. Επίσης έχει και πιστοποίηση TUV...

408776

Αυτά με το μάτι :D

Με το που το έβαλα πήγα αμέσως για δοκιμή και γύρισα με ένα τεράστιο χαμόγελο. Τα λάστιχά μου που ήταν για αλλαγή τα ένιωθα πλέον σαν καινούργια, τόσο καλύτερα έβγαινε η δύναμη στην άσφαλτο! Το μαμά αμορτισέρ του Er δουλεύει 90% ελατήριο, με το καινούργιο η απόσβεση και η απορρόφηση των κραδασμών ήταν σε άλλο επίπεδο. Τέρμα τα κοπανήματα και τα χορευτικά σε στροφές με ανώμαλο οδόστρωμα καθώς και τα αποτομα ξεκολλήματα του πίσω τροχού. Και φυσικά περισσότερη άνεση, όχι γιατί είναι πιο μαλακό από το μαμά αλλά γιατί έχει πολύ ομαλότερη λειτουργία και "στρογγυλεύει" τα πάντα.

Πειραματίστηκα αρκετά με τις ρυθμίσεις στον δρόμο αλλά κατέληξα ότι η μαμά ρύθμιση είναι ιδανική για τα κιλά μου (75). Έχει έναν πρακτικό δακτύλιο με 60 κλικ ή 6 θέσεις των 10 κλικ η μία που βοηθάει τρελά όταν η μηχανή φορτώνεται (δύο θέσεις σκληρότερο κι έφυγα). Στη σπορ οδήγηση είναι απλά η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το μαμά σε όλους τους τομείς.

Οι θετικές εντυπώσεις επιβεβαιώθηκαν και στην πίστα, την πρώτη φορά με κρύο και υγρασίες γύριζα δύο δευτερόλεπτα αργότερα με τα λάστιχα να μη ζεσταίνονται με τίποτα και αργότερα με φρέσκα λάστιχα υπολογίζω το κέρδος σε χρόνο το λιγότερο στο ένα δευτερόλεπτο σε όλες τις συνθήκες. Δουλεύει καλά ακόμα και με γόμες, με τρία κλικ + προφόρτιση γύριζα στο 1:42 και επιτέλους μπορούσα να ακολουθώ σφιχτές γραμμές :)

408777

408778

Μετά από πολλή και σκληρή χρήση το αμορτισέρ λειτουργεί άψογα χωρίς ίχνος φθοράς πουθένα. Δεν είναι το αμορτισέρ που θα γίνει σώβρακο μετά από λίγο, ούτε το αγωνιστικό που θέλει σέρβις κάθε 500χλμ. Είναι μία πολύ καλή λύση για σπορ οδήγηση και track days και επιπλέον πολύ φιλικό στα ταξίδια και την καθημερινή χρήση και το συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Γενικά τα λεφτά που ρίχνουμε στην ανάρτηση αξίζουν μέχρι σεντ και πολύ παραπάνω από άλλες βελτιώσεις - λουλούδια της λωλής :lol:
Θυμάμαι όταν άλλαξα ελατήρια και λάδια στο πιρούνι είχα μεγαλύτερη βελτίωση στο φρενάρισμα απ' όταν έβαλα σωληνάκια υψηλής και καλύτερα τακάκια. Ειδικά σε entry level μηχανάκια η διαφορά στην ασφάλεια με ποιοτική ανάρτηση την κάνει απαραίτητη!

calico
18/08/2019, 17:09
Σε honda astrea supra 100 που έβαλα είναι πολύ καλά. Στην πιο μαλακή ρύθμιση είναι άψογα για ένα άτομο . Στην αμέσως επόμενη για δικάβαλο . Σαν να πήρα άλλο παπί .

Τώρα ψάχνω και για το kawasaki zx-130.