PDA

View Full Version : ρ6 κάνει σαν τρικύλινδρο



congate7
27/05/2019, 16:30
Το έπαθε ένα πρωί στα καλά καθούμενα. Έριξα ένα υγρό που και καλά καθαρίζει μπας και έχει πάρει σκουπιδάκι, τα ίδια.
Μέτρησα θερμοκρασίες στις εξόδους των κυλίνδρων και οι 3 είχαν 120 και ο τελευταίος 70 άρα προμπλέμ στον τελευταίο.
Βγάζω μπουζί και οπτικά όλα τα ίδιο.

Σκέφτηκα τα συνδέσω όλα στον αέρα κάνοντας τράμπα τα μπουζί και να μιζάρω.
Θα φαίνεται αν έχει σπινθήρα στο μπουζί; Πως θα καταλάβω αν είναι από τη μπουζόπιπα; Θα κάψω κάτι στο μηχανάκι;

p@nos
27/05/2019, 16:35
αμα βγαλεις μπουζοπιπα και μπουζι και το γειωσεις θα πρεπει να βλεπεις σπινθηρα εντονο...αν οχι εχεις εκει το θεμα...αμα εχεις σπινθηρα θα πρεπει να βγαλεις το μπεκ να δεις αν ψεκαζει...αν οχι εκει το προβλημα...αν ψεκαζει, πας για προσευχη :lol:
(κανε αυτα για αρχη και μετα βλεπουμε)

thunder ace
27/05/2019, 17:04
Εμενα οταν εκανε κατι τετοιο,ηταν πολλαπλασιαστης.

congate7
27/05/2019, 17:13
Όλα τα μπουζί είχαν σπινθήρα αλλά δεν έκαναν τόξο μόνο στις άκρες αλλά και από τη βάση της ακίδας. Προμπλέμ αυτό;
Τα έβαλα όλα στη μπουζόπιπα του τελευταίου κυλίνδρου και μετά στη θέση της τη διπλανή και η συμπεριφορά τους ήταν η ίδια.


Εμενα οταν εκανε κατι τετοιο,ηταν πολλαπλασιαστης.

Πως τον κοιτάμε αυτόν; Επίμονα μπας και φοβηθεί και φτιάξει;

thunder ace
27/05/2019, 17:30
Κανε τους τραμπα,αλλα βαλε στα σωστα μπουζι ,ετσι;
Αν ειναι αυτο,καποιος αλλος δεν θα παιζει.

congate7
27/05/2019, 17:49
Κανε τους τραμπα,αλλα βαλε στα σωστα μπουζι ,ετσι;
Αν ειναι αυτο,καποιος αλλος δεν θα παιζει.

Δεν κατάλαβα τι μου λες.

thunder ace
27/05/2019, 18:06
Εσενα εχει 2 πολλαπλασιαστες ,που ο καθενας στελνει σε δυο μπουζι ,ετσι;
Απαντησε σε αυτο καοι τα ξαναλεμε

telegonos
27/05/2019, 18:31
[QUOTE=congate7;2994966]Όλα τα μπουζί είχαν σπινθήρα αλλά δεν έκαναν τόξο μόνο στις άκρες αλλά και από τη βάση της ακίδας. Προμπλέμ αυτό;[]/QUOTE]

ο σπινθηρας πρεπει να ειναι απο την ακιδα-ηλεκτροδιο του μπουζι, στην προεξοχη απεναντι, και να ειναι καθαρος, σαν γραμμη μπλε.

αν ο σπινθηρας ειναι απο την ακιδα-ηλεκτροδιο προς το γυρωγυρω, κι ακομα χειροτερα αν ειναι σαν κιτρινο κοκκινωπες εκρηξουλες, το μπουζι ειναι χαλασμενο

telegonos
27/05/2019, 18:36
ενα απλο κριτηριο.

αν αλλαξεις θεσεις μεταξυ τους, στα μπουζι 3 και 4 , και μολις το κανεις αυτο, το προβλημα παει στο κυλινδρο 3, τοτε φταιει το μπουζι.

αν δεν αλλαξει κυλινδρο το προβλημα, δεν φταιει το μπουζι.

thunder ace
27/05/2019, 19:18
ενα απλο κριτηριο.

αν αλλαξεις θεσεις μεταξυ τους, στα μπουζι 3 και 4 , και μολις το κανεις αυτο, το προβλημα παει στο κυλινδρο 3, τοτε φταιει το μπουζι.

αν δεν αλλαξει κυλινδρο το προβλημα, δεν φταιει το μπουζι.

AYTO!!!!!!!!!

congate7
27/05/2019, 19:25
Όπως έγραψα και παραπάνω, τα έβαλα όλα στη μπουζόπιπα του τελευταίου κυλίνδρου και μετά στη θέση της τη μπουζόπιπα από τον τρίτο και η συμπεριφορά τους ήταν η ίδια.
Αυτό που δεν έκανα ήταν να τα δοκιμάσω όλα στον τρίτο πχ.




ο σπινθηρας πρεπει να ειναι απο την ακιδα-ηλεκτροδιο του μπουζι, στην προεξοχη απεναντι, και να ειναι καθαρος, σαν γραμμη μπλε.

αν ο σπινθηρας ειναι απο την ακιδα-ηλεκτροδιο προς το γυρωγυρω, κι ακομα χειροτερα αν ειναι σαν κιτρινο κοκκινωπες εκρηξουλες, το μπουζι ειναι χαλασμενο

Είναι μπλε και πάει μια στην ακίδα και μια προς το γύρω, αναλογία χοντρά χοντρά 50-50

7Tolis
27/05/2019, 22:54
Μπορεί να θέλει να γίνει Triumph ρε συ Κώστα.

harris_x
28/05/2019, 09:26
Μπορεί να θέλει να γίνει Triumph ρε συ Κώστα.

πλέον υπάρχουν κι άλλα 3κύλινδρα :p

sapila racing
28/05/2019, 10:30
Οι πολλαπλασιαστές στο R6 σου είναι ενσωματωμένοι στις μπουζόπιπες.
Πιθανότατα εκεί είναι και το πρόβλημα.

congate7
28/05/2019, 14:48
Οι πολλαπλασιαστές στο R6 σου είναι ενσωματωμένοι στις μπουζόπιπες.
Πιθανότατα εκεί είναι και το πρόβλημα.

Χωρίς κάποιο ειδικό εργαλείο ελέγχονται οι πολλαπλασιαστές ή πρέπει να τους πάω κάπου;

sapila racing
28/05/2019, 15:00
Χωρίς κάποιο ειδικό εργαλείο ελέγχονται οι πολλαπλασιαστές ή πρέπει να τους πάω κάπου;

Mπορείς να τους μετρήσεις με ενα απλό πολύμετρο. Αντίσταση μετράς στην ουσία.
Η διαδικασία περιγράφεται στο service manual, το έχεις?
Αν δεν το έχεις εγώ έχω το manual για R6 03-04 αλλά εσυ εχεις του 05 αν δεν κάνω λάθος.

ErHarD
28/05/2019, 15:01
Χωρίς κάποιο ειδικό εργαλείο ελέγχονται οι πολλαπλασιαστές ή πρέπει να τους πάω κάπου;
Οι πολλάπλασιαστες ελέγχονται με ένα καλό πολύμετρο δεν χρειάζεται να τους πας κάπου είναι απλή διαδικασία. Πρώτα όμως καντα τραμπα που είναι πιο εύκολο για να δεις αν μεταφέρεται το πρόβλημα. Μπουζί μπουζοπιπα μπουζοκαλωδιο πολλαπλασιαστης. Έχε στο νου σου ότι τα ηλεκτρολογικά ή δεν θα δουλεύουν καθόλου ή όταν ζεσταθούν πάλι δεν θα δουλεύουν καθόλου, γενικά δεν υπολειτουργούν απλά σταματάνε να δουλεύουν. Επίσης οι πολλάπλασιαστες τουλάχιστον στα παλιά μηχανάκια δεν χαλάνε εύκολα. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις εγκέφαλο τι πρόβλημα του βγάζει, αγόρασε τον ανταπτορα και από εκεί πέρα βλέπεις ακριβώς τι θα κάνεις. Υ/Γ: ο πολλαπλασιαστής δεν επισκευάζεται αγοράζεις καινούριο.

o_gavros
28/05/2019, 18:51
Mπορείς να τους μετρήσεις με ενα απλό πολύμετρο. Αντίσταση μετράς στην ουσία.
Η διαδικασία περιγράφεται στο service manual, το έχεις?
:whistle::whistle::whistle:
Κωστάρα που είσαι τρελέ μου;

congate7
29/05/2019, 18:26
Mπορείς να τους μετρήσεις με ενα απλό πολύμετρο. Αντίσταση μετράς στην ουσία.
Η διαδικασία περιγράφεται στο service manual, το έχεις?


:whistle::whistle::whistle:
Κωστάρα που είσαι τρελέ μου;

Γιάννη βγες από το λογαριασμό του Άρη... :bawl:

Σήμερα τα έβαλα όλα στον αέρα και απ' ότι μου φάνηκε πρέπει να είναι ένα μπουζί.
Βρήκα ένα manual, αύριο θα μετρήσω τις μπουζόπιπες. Αν δω ότι είναι εντάξει θα πάρω μπουζί το δένω και ξαναγράφω.

Αυτά ε;
407029

ErHarD
29/05/2019, 20:40
Ναι αυτά μετράς. Μπουζοπιπα με πολλαπλασιαστή μαζί

sapila racing
30/05/2019, 08:50
Γιάννη βγες από το λογαριασμό του Άρη... :bawl:

Σήμερα τα έβαλα όλα στον αέρα και απ' ότι μου φάνηκε πρέπει να είναι ένα μπουζί.
Βρήκα ένα manual, αύριο θα μετρήσω τις μπουζόπιπες. Αν δω ότι είναι εντάξει θα πάρω μπουζί το δένω και ξαναγράφω.

Αυτά ε;


Ναι ακριβώς. :wave2:

o_gavros
30/05/2019, 14:48
Στα ξηγω ωραία; μάθε μπαλίτσα (https://www.youtube.com/watch?v=6XLV-gIjF24) λέμε

elitecarhire
30/05/2019, 15:48
Εγώ αντιμετώπισα το ίδιο θέμα και ήταν πολλαπλασιαστης οπως του Thunder ace

congate7
30/05/2019, 20:14
Η εγχείρηση πέτυχε! Αναστήθηκε το πτώμα!

Το πρωί μέτρησα τις μπουζόπιπες και ήταν «κομπλέ»...
Σε «» γιατί δε μέτρησα να πω την αλήθεια σχετικά με την πρώτη εικόνα την τιμή σύμφωνα με αυτό που έβαλα πιο πάνω αλλά κάτι άλλο, αλλά ήταν ίδια τιμή σε όλες οπότε; «κομπλέ».?!
Το μεσημέρι πήρα μπουζί, το απόγευμα το έδεσα και δούλεψε.

Αλλά επειδή είμαι και αούγκανος...
Κάτι πλαστικές ασφάλειες στα φέρινγκ πως τις λένε και που τις βρίσκουμε; Με τα χιλιοστά τις μετράμε;
Ε, έκοψα και ένα σωληνάκι κάτω από το τεπόζιτο από το σΜπρώχνε τράβα που δε μπαίνανε...

Νταξ καλά πήγε, ευχαριστώ για τις βοήθειες :beer:

sapila racing
31/05/2019, 09:18
Η εγχείρηση πέτυχε! Αναστήθηκε το πτώμα!

Το πρωί μέτρησα τις μπουζόπιπες και ήταν «κομπλέ»...
Σε «» γιατί δε μέτρησα να πω την αλήθεια σχετικά με την πρώτη εικόνα την τιμή σύμφωνα με αυτό που έβαλα πιο πάνω αλλά κάτι άλλο, αλλά ήταν ίδια τιμή σε όλες οπότε; «κομπλέ».?!
Το μεσημέρι πήρα μπουζί, το απόγευμα το έδεσα και δούλεψε.

Αλλά επειδή είμαι και αούγκανος...
Κάτι πλαστικές ασφάλειες στα φέρινγκ πως τις λένε και που τις βρίσκουμε; Με τα χιλιοστά τις μετράμε;
Ε, έκοψα και ένα σωληνάκι κάτω από το τεπόζιτο από το σΜπρώχνε τράβα που δε μπαίνανε...

Νταξ καλά πήγε, ευχαριστώ για τις βοήθειες :beer:

Μπράβο! Είναι λίγο μανούρα ακόμα και απλά να αλλάξεις μπουζί στο R6.
Αυτές οι ασφάλειες που περιγράφεις ειναι Yamaha part και σπάνε πολύ εύκολα οι άτιμες.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο στο εμπόριο που να τις αντικαθιστά, έβαλα το πολυεστερικό κι ησύχασα.