PDA

View Full Version : Αναμενα κουζινετα βασεως στροφαλου



Dalt0n
28/05/2019, 10:49
Πριν γραψω οτιδηποτε θελω να σας πω πως ειμαι απ τα ατομα που πανε στην ΠΣΜ και καινε απ το πρωι ως το βραδυ που περνανε απ τις καφετερειες με μπαντες και σουζες.....
Εχουμε και λεμε Σεπτεμβριο κλεινω το μοτερ στροφαλος καθαρος μπιελες πιστονια ολα καθαρα.κουζινετα μπιελας και βασεως μεταχειρο σε καλη κατασταση.η φλαντζα κεφαλης μ εχει τρια φυλλα την ξεπερτσινωσαμε και αφησαμε το ενα για να ανεβασουμε λιγο συμπιεση χωρις κοστος..(ο μαστορας φοβοταν μονο μην την καψει καποια στιγμη γτ ηταν πολυ λεπτη)
Πριν 10 μερες βγαζει εναν ηχο το μοτερ δν εδωσα και πολυ σημασια σε ενα ανοιγμα 1-2α εξω η μπιελα ..Στροφαλος-κορμος-κυλινδρα-μπιελα-πιστονι και δυο βαλβιδες πεταμα..ειχα αλλο μοτερ ανοιχτο το δενουμε το βαλαμε πανω και σενιος..Το μοτερ που χτυπησε το ειχαμε σκισει πολυ κοφτες λαστιχα κτλπ.και καποιες φορες μ ειχε ανεβασει και θερμοκρασια πανω σε μερικα καψιδια..Οταν εβγαλα τον στροφαλο ειδα πως ολα τα κουζινετα βασεως στροφαλου ειχαν αναψει ειχαν γινει κιτρινα..των μπιελων ολα ηταν καθαρα εκτος της 4ης που εγινε χρυσοσκονη. Η φλαντζα κεφαλης ηταν αθικτη.
Και ρωταω τωρα εγω σε τι δικαιολογειται η κατασταση των κουζινετων βασεως? Ο στροφαλος καθαρος εκτος του κομβιου που εσπασε η μπιελα και εχει ενα βαθυ δαγκωμα...Το μοτερ δν εμεινε απο λαδια ποτε..Αν αναψαν απο θερμοκρασια δν θα καιγοταν η φλαντζα πρωτα?..Να ειχε θεμα η αντλια λαδιου?

sapila racing
28/05/2019, 10:56
κουζινετα μπιελας και βασεως μεταχειρο σε καλη κατασταση.

Αυτό πρώτη φορά το ακούω αλλά μην δίνεις και πολύ σημασία.....

Dalt0n
28/05/2019, 10:59
Αυτό πρώτη φορά το ακούω αλλά μην δίνεις και πολύ σημασία.....

Ναι γτ δν βρηκα ελλαδα και δν μπορουσα να περιμενω 20 μερες και πηγα στην yamaha στην κατερινη και πηρα απο ενα μοτερ που ειχε ανοιχτο και ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση..ο τυπος το ειχε ανοιξει να κανει rebuild και ειχε παραγγειλει καινουργια αυτα που φορουσε ηταν πολυ καλα αλλα ηθελε να τα αλλαξει

Dalt0n
28/05/2019, 11:08
https://youtu.be/UFbqmzqoHj8

sapila racing
28/05/2019, 11:24
Ναι γτ δν βρηκα ελλαδα και δν μπορουσα να περιμενω 20 μερες και πηγα στην yamaha στην κατερινη και πηρα απο ενα μοτερ που ειχε ανοιχτο και ηταν σε παρα πολυ καλη κατασταση..ο τυπος το ειχε ανοιξει να κανει rebuild και ειχε παραγγειλει καινουργια αυτα που φορουσε ηταν πολυ καλα αλλα ηθελε να τα αλλαξει

Τα κουζινέτα τα αγοράζεις πάντα καινούρια. Επίσης αφού μετρήσεις στρόφαλο κλπ παραγγέλνεις την κατάλληλη διάσταση.
Εσυ δεν έβαλες μόνο μεταχειρισμένα αλλά έβαλες και οτι νά ναι διασταση.

Τι περίμενες να γίνει?

Dalt0n
28/05/2019, 11:27
https://youtu.be/_tsZgpp7oZ0

teogtp
28/05/2019, 11:39
Ένα μεγάλο χειροκρότημα και μια βαθιά υπόκλιση στον sapila.
Υπομονή jedi δασκαλου με ένα χιντ Ινδού γκουρού φακίρη.....
:a23:

Bowleno
28/05/2019, 12:26
Ένα μεγάλο χειροκρότημα και μια βαθιά υπόκλιση στον sapila.
Υπομονή jedi δασκαλου με ένα χιντ Ινδού γκουρού φακίρη.....
:a23:

Να πω ότι δεν σκέφτηκα το ίδιο; Χαρά στο κουράγιο του να απαντάει στον συγκεκριμένο καφρο καταστροφέα κινητήρων.... Αν είχε επιληφθεί ο γνωστός παλιΟγερος θα είχαμε δράματα:cry::lol:

thunder ace
28/05/2019, 12:30
Ρε σεις,αφηστε το φιλο μου να πει τι αλλο εχει κανει στο μοτερ.
Περνω ιδεες για το δικο μου.
Μοιαζουν αρκετα.

Bowleno
28/05/2019, 12:39
Ρε σεις,αφηστε το φιλο μου να πει τι αλλο εχει κανει στο μοτερ.
Περνω ιδεες για το δικο μου.
Μοιαζουν αρκετα.

Αρκετά προβλήματα δεν έχεις με το δικό σου μοτέρ; Και θες κι άλλα;:cry:

:lol:

Lioulios
28/05/2019, 13:02
Η ιστορια μου θυμισε το αρθρο που ειχε γραφτει για τον μακαριτη τον Λάουντερ και πως συμπεριφεροταν στους κινητηρες

thunder ace
28/05/2019, 13:22
Αρκετά προβλήματα δεν έχεις με το δικό σου μοτέρ; Και θες κι άλλα;:cry:

:lol:

Δεν εχει προβληματα το μοτερ μου....απλα, αντι για βενζινη καιει λαδι...σιγα μωρε.

telegonos
28/05/2019, 13:41
@Dalton:

XAXAXXAXAXAXXAXXAXAXXAXAXXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXXAXAXAXAXXAXAXAXXAXAXAXXAXAXAXXAXAXA

Nάσαι καλά άνθρωπέ μου, είχα κάτι άσχημα μαντάτα σήμερα, και χρειαζόμουν κάτι να ευθυμήσω.

Τελικά, και εσύ αλλά και όσα βλέπω γύρω μου καθημερινά, ένα δείχνουν, πάμε ολοταχώς για το idiocracy

'Αιντε βρε, την επόμενη φορά, μην βάλεις καν κουζινέτα, κόψε τενεκεδάκια κοκακόλα, δίπλωσέ τα όσο χρειάζεται (κρίνε με το μάτι) και νάτα τα κουζινέτα, μην πληρώνεις σαν μαλάκας, ούτε να περιμένεις 20 μέρες από την αντιπροσωπεία.

Τι έχουν νούμερα τα κουζινέτα και κάθε κινητήρας θέλει σε κάθε θέση συγκεκριμένα νούμερα, ΣΩΩΩΩΠΑ μωρέ, αυτά τα λένε οι μασόνοι.

Και εις ανώτερα.

Bowleno
28/05/2019, 14:24
Δεν εχει προβληματα το μοτερ μου....απλα, αντι για βενζινη καιει λαδι...σιγα μωρε.

Και θες να καίει και κουζινέτα, να τρώει μπιέλες, να δαγκώνει στρόφαλο; :bawl:

azar41
28/05/2019, 14:51
Πριν γραψω οτιδηποτε θελω να σας πω πως ειμαι απ τα ατομα που πανε στην ΠΣΜ και καινε απ το πρωι ως το βραδυ που περνανε απ τις καφετερειες με μπαντες και σουζες.....

Toυλάχιστον το ευχαριστιέσαι !:)

thunder ace
28/05/2019, 14:54
Και θες να καίει και κουζινέτα, να τρώει μπιέλες, να δαγκώνει στρόφαλο; :bawl:

Εγώ για να πω την αλήθεια, MotoGP θέλω να το κάνω, αλλά......,...,.......... τέλος πάντων ας παρακολουθήσουμε τις εξελίξεις στο μοτέρ τού Δαλτωνα.

katsar
28/05/2019, 15:07
Η ΠΣΜ τι είναι;:confused:

telegonos
28/05/2019, 15:15
Η ΠΣΜ τι είναι;:confused:

Μια τριτοκοσμική συγκέντρωση, που μαζεύονται όλοι οι κάγκουρες της Ελλάδας , ενοχλάνε-βρωμίζουν-υποβαθμίζουν την περιοχή που επισκέπτονται κάθε χρόνο, κανάς καλός άμα πάει -κατά λάθος- υποφέρει και φεύγει σε 24 ώρες το πολύ και εννοείται δεν ξαναπάει, και όλο αυτό έχει το επίσημο όνομα Πανελλήνια Συγκέντρωση Μοτοσυκλετιστών.

Κατάλοιπο των εποχών προ internet που ακόμα και τότε δεν είχε ιδιαίτερο νόημα, και που όπως όλα τα πράγματα στην Ελλάδα, τα θέλουμε ΠΑΛΙΑ, τα θέλουμε να μην εξελίσσονται, ΔΕΝ θέλουμε την αλλαγή στον πολιτισμό μας.

Έχει όμως ωραία καρτουνίστικη αφίσσα κάθε χρόνο, που λίγο πολύ, σε προειδοποιεί που πας να συμμετάσχεις, αν εσύ δεν το κατάλαβες, δεν φταίνε αυτοί.

406998

OldMan
28/05/2019, 15:40
Να πω ότι δεν σκέφτηκα το ίδιο; Χαρά στο κουράγιο του να απαντάει στον συγκεκριμένο καφρο καταστροφέα κινητήρων.... Αν είχε επιληφθεί ο γνωστός παλιΟγερος θα είχαμε δράματα:cry::lol:

Κατι τετοια μΕ καΜνει ο πΣηλος και θα την πληρωσει κανεις ανυποψιαστος...:evil:

@και πουσαι, Δαλτωνα.. Την επομενη φορα να βαλεις μεταχειρισμενα ΡΟΥΛΕΜΑΝ που και ασφαλη ειναι και βγαινουν απο εκει που ηταν χωρις κανενα προβλημα..

o_gavros
28/05/2019, 18:16
μουμλε μουμπλε...
Και ρωταω τωρα εγω σε τι δικαιολογειται η κατασταση των κουζινετων βασεως?
μούμπλε μούμπλε...

Ξεκάθαρα:

407003

Eiver
28/05/2019, 18:20
Κανα 2 φορές έχω αλλάξει κουζινετα στροφαλου και όντως τα τοποθέτησα με την χρωματική σειρά που προτείνει ο κατασκευαστής...έμεινα όμως με την απορία...
Γιατί ο κατασκευαστής έχει φτιάξει τον στροφαλο με διαφορετικές διαμετρους;(εστω και κατά ελάχιστα εκατοστά του χιλιοστού)

azar41
28/05/2019, 19:27
Yποθέτω επειδή κάθε κομβίο έχει διαφορετική καταπόνηση.

vaska
28/05/2019, 20:28
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως ο Δάλτονας το διασκεδάζει όσο δεν πάει και μαζί του κι εμείς. Ψιλά γράμματα τα διαφορετικά νούμερα στα κουζινέτα. Κουζινέτα να 'ναι και ότι να 'ναι. Κλείνει μοτέρ, βάζει λάδια, βάζει μπετζίνα, βάζει μπροστά και του γ@μεί το σπίτι. Μπράβο του και μαγκιά του.
Καμιά φορά βέβαια έχουμε γεννητούρια αλλά ποιος δίνει σημασία. Πρέπει κανονικά με τον μάστορα να κάνει συμφωνία και να τον πληρώνει με τον μήνα, φτηνότερα θα του έρθει.


Δώσε πόνο μάστορη και άσε τσι άλλοι να λένε. Σκίστο το ρδέλο, για σκίσιμο το έφτιαξαν οι σχιστομάτηδες

:beer::beer::beer:

p@nos
28/05/2019, 20:38
εβαλες λαθος λαδια στο μοτερ ρε μαστορα και αρπαξαν....κριμα το μοτερ και το δεσιμο που εκανες...

αληθεια, αφου μονο ενα πιστονι ανατιναχτηκε, γιατι δε το κανεις τρικυλιδρο?

ErHarD
28/05/2019, 21:17
Τα κουζινετα ειναι αριθμημενα για τον καθε κυλινδρο δεν ειναι τυχαιο που οπως τα βγαζουν τα ξανα βαζουν και τα σφιγκουν με δυναμοκλειδο.. Αφου ανεβασες συμπιεση λογικο ειναι να φανε και αυτα το μανικι, σκεψου εδω τα εκλασε η μπιελα αυτα δεν θα εκλαναν; Να καψει φλατζα; οχι αφου η ψυξη ειναι μια χαρα συνεπως χτυπησε στο πιο αδυναμο κομματι της μηχανης.. θα μπορουσε ομως να σου τρυπησει την φλατζα, τα ελατηρια, να σταβωσει βαλβιδες ή να σπαρει το μπλοκ της μηχανης..

Dalt0n
28/05/2019, 22:26
εβαλες λαθος λαδια στο μοτερ ρε μαστορα και αρπαξαν....κριμα το μοτερ και το δεσιμο που εκανες...

αληθεια, αφου μονο ενα πιστονι ανατιναχτηκε, γιατι δε το κανεις τρικυλιδρο?

Τωρα το λες σοβαρα αυτο..? Το μοτερ το εβαζα παντα λαδια ελιν 15-50 που ειναι φθηνα γτ το μοτερ τσιμπαει απο τσιμουχακια βαλβιδων..η yamaha λεει 10-40.τον Μαρτιο που τελειωσε ο χειμωνας αλλαξα λαδια και εβαλα 10-40 motul και συμπληρωνα παλι 10-40 motul οποτε ηθελε (γενικα ολα τα παλια 20βαλβιδα την ακουνε απο τσιμουχακια και κυριως fzr και thunderace)

Dalt0n
28/05/2019, 22:29
Το θεμα αυτο το ανοιξα για να με διαφωτισετε γτ αναψαν τα κουζινετα βασεως

Χρηστος FZR
28/05/2019, 22:37
το δεσιμο εγινε με δυναμοκλειδο?
αφου καταφερες και χαλασες ενα τετοιο μοτερ τοτε τιποτα δεν θα αντεξει στα χερια σου.
τα μοτερ αυτα τσιμπανε λαδια οχι επειδη τα καινε αλλα τα εξαερωνουν γρηγορα.

Dalt0n
28/05/2019, 23:31
το δεσιμο εγινε με δυναμοκλειδο?
αφου καταφερες και χαλασες ενα τετοιο μοτερ τοτε τιποτα δεν θα αντεξει στα χερια σου.
τα μοτερ αυτα τσιμπανε λαδια οχι επειδη τα καινε αλλα τα εξαερωνουν γρηγορα.

Ναι με δυναμοκλειδο τις σφιγγουμε παντα...Ηταν η 3η φορα που χαλασα τετοιο μοτερ

ErHarD
29/05/2019, 00:25
Σε βρήκα, αυτό είναι για σένα https://www.knowyourparts.com/technical-resources/engine/types-of-engine-bearing-damage/

Μετάφραση: για να αρπάξει θερμοκρασία το κουζινετο μπορεί να συμβαίνει το εξής
1) Ακατάλληλο λάδι
2) πρόβλημα στη λίπανση (ανεπαρκή)
Για το πρόβλημα στη λίπανση πρέπει να δεις το κουζινετο αν έχει σημεία τριβής (πολύ λεία επιφάνεια)
3)Βουλωμένα περάσματα λαδιού
4)Δυσλειτουργία της αντλίας λαδιού
5)Λανθασμένα κουζινετο ή λανθασμένη τοποθετήση
6)Καμμένες φλατζες λαδιού
7)Απορρύθμενο μίγμα επειδή έχουν χαλάσει τα ελατήρια και πέρασε βενζίνη/αέρας
8)αφρό στο λάδι
9)εξαερισμός (δεν κατάλαβα μάλλον εννοεί αέρας) επειδή έχεις παραπάνω λάδι από όσο πρέπει

p@nos
29/05/2019, 10:27
Τωρα το λες σοβαρα αυτο..? Το μοτερ το εβαζα παντα λαδια ελιν 15-50 που ειναι φθηνα γτ το μοτερ τσιμπαει απο τσιμουχακια βαλβιδων..η yamaha λεει 10-40.τον Μαρτιο που τελειωσε ο χειμωνας αλλαξα λαδια και εβαλα 10-40 motul και συμπληρωνα παλι 10-40 motul οποτε ηθελε (γενικα ολα τα παλια 20βαλβιδα την ακουνε απο τσιμουχακια και κυριως fzr και thunderace)


ναι σοβαρα το λεω...τα λαδια εφταιγαν μωρε...τεσπα, εγω στη θεση σου θα βουλωνα την τρυπα απλα και θα το εκανα 3κυλιδρο

OldMan
29/05/2019, 12:09
Απορρύθμενο μίγμα

Ρε τον φουστη τον γουγλομεταφραστη...

viper1
29/05/2019, 13:21
Ούτε στην φόρμουλα 1 δεν έχουν αλλάξει τόσα μοτέρ

viper1
29/05/2019, 13:25
Ναι με δυναμοκλειδο τις σφιγγουμε παντα...Ηταν η 3η φορα που χαλασα τετοιο μοτερ

Το δυναμοκλειδο φταίει . Σταματήστε να το χρησιμοποιήτε

ErHarD
29/05/2019, 14:51
Ρε τον φουστη τον γουγλομεταφραστη...

Ήταν ελεύθερη μετάφραση χαχα

Bob_o_mastoras
29/05/2019, 16:54
Λοιπον ασχετοι...
Ανοιξτε τη Δαλτωνειο Μηχανολογια, Τομος Β, κεφαλαιο 16-εδρανα, σελις 35-εδρανα στροφαλου, ξεστραβωθειτε και μετα προτεινετε λυσεις. Η κλασσικη μηχανολογια δεν εφαρμοζεται σε αυτες τις περιπτωσεις.