PDA

View Full Version : Τι φορτώνω, που;



strokt up
28/05/2019, 12:50
Καλησπέρα. Τώρα ξεκίνησα σιγά σιγά τα ταξιδάκια και εγώ με την μηχανή μου (ενα kle 500 του 2001). Εχω μόνο σαμάρια και ενα tankbag μεγάλο. Ας πούμε ότι φεύγω για ταξιδάκι επαρχιακό κυρίως που θα περιλαμβάνει και λίγο χώμα, που θα βάλω, τι; Θα εχω μαζί μου μόνο ρούχα και μερικά
βασικά εργαλεία για την μηχανή (εδώ να τονίσω ότι δεν είναι μοναχικό ταξίδι αλλά θα εχω αρκετές μηχανές παρέα). Ίσως χρειαστεί να πάρω και την σκηνή μαζί μου αλλά λογικά δεν θα χρειαστεί.. Καμια βοήθεια οι πιο έμπειροι σχετικά με το τι θα φορτώσω που; λογικά στα σαμάρια όλα κινητό, φορτιστές πορτοφολια κλπ όλα στο tankbag;;

est
28/05/2019, 12:56
Όπως τα'πες. Στα σαμάρια τα πολλά με μοιρασμένο βάρος, στο μπροστινό τα αντικείμενα αξίας και συχνής χρήσης.
Προσπάθησε να αφήσεις όσο πιο ελεύθερη γίνεται την ουρά, γιατί στο χώμα α) χρειάζεται να ανεβοκατεβαίνεις πολλές φορές και μπορεί να βρίσκουν τα πόδια σου εκεί και β) δε θες να έχεις άλλο βάρος ψηλά.

strokt up
28/05/2019, 14:20
Και εγώ έτσι σκέφτηκα και για χωμα και για άσφαλτο, να εχω όσο το δυνατόν το βάρος χαμηλά. Γιαυτό δεν πήρα και μπαγκαζιερα. Άλλος γενικός κανόνας για το φόρτωμα;

katsar
28/05/2019, 15:02
Μπορείς να βάλεις και ένα μεγάλο σάκο πίσω πίσω ή μία τσάντα πλάτης γεμάτη μαζί με τον υπνόσακο/σκηνή ή έναν συνδυασμό από αυτά πιασμένα καλά με ένα χταπόδι είναι σταθερά.
Για χώμα δεν ξέρω πως το εννοείς,για απλή περασιά από χωματόδρομο είσαι οκ,για πιο adve καταστάσεις ίσως σε ζορίσουν.
Ε,ανάλογα και με τον καιρό εκείνες τις μέρες αν έχει και αδιάβροχο το πρόγραμμα να είναι κάπου εύκολα προσβάσιμο.
Τα άλλα όπως τα είπες,μοίρασμα το βάρος κτλ.
Καλά να περάσεις φιλαράκι :beer:

strokt up
28/05/2019, 15:36
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παιδιά, να'στε καλά

basilis_k6
28/05/2019, 16:04
ισα το βάζουν το βαρος οσο γινετε. αμα βάλεις πολλά κιλά πισω και τιποτα μπροστα εκτος απο το οτι δεν θα οδηγείται σωστα το μηχανάκι δεν θα έχεις και φρενο στο χωμα. θα πατησεις φρενο και πριν μεταφερθει βαρος στο μπροστινο θα γλυστρισει λογω προσφυσης. αν δεν εχεις συνεπιβατη ειναι αρκετα καλύτερα τα πραγματα.

kalimera8764
28/05/2019, 17:00
Να προσθέσω...
Τι σαμάρια έχεις; Πώς δένουν/κάθονται στο μηχανάκι;
Είχα χωμάτινο μηχανάκι και κάναμε εκδρομικό εντούρο και τώρα έχω street και έχω tankbag - σαμάρια - μπαγκαζιέρα combo.
Τα σαμάρια που έχω τώρα πχ έχουν μόνο 2 velcro που πιάνουν πάνω από τη σέλα και έναν ακόμα ιμάντα που πιάνει από κάτω. Τέτοιο στυλ σαμάρια, εγώ χώμα δε θα τα έβαζα.
Τη μπαγκαζιέρα που ασφαλίζει σε σταθερό σημείο και έχει τα λαστιχάκια στη βάση πιο πολυ θα την εμπιστευόμουν. (μετά μάλλον θα έκλαιγα το υποπλαίσιο)
Επίσης πρόσεξε που θα βάλεις κατσαβίδια κτλ, μην καρφωθείς σε κάποια ενδεχόμενη πτώση.
Πάρε κάποιο spare ιμάντα ή έστω σχοινί και κανένα tie wrap.
Επίσης, δεν ξέρω πως οδηγείς στο χώμα, προσωπικά θέλω το χώρο μου να κινούμαι τουλάχιστον μπροστά πίσω στη σέλα και να έχω καλό μοχλό στο τιμόνι (λυγισμένοι αγκώνες). Έχε το κατά νου πού θα τοποθετήσεις το tankbag και πόσο θα το φουσκώσεις.

karellen
28/05/2019, 17:03
Επίσης τα ρούχα όχι χύμα στα σαμάρια αλλά μέσα σε νάυλον τσάντα,κλείστη και με κόμπο οπότε να μην περάσουν νερά σε περίπτωσης στραβής/βροχής κλπ.

Α και τα σαμάρια να μην είναι απλώς ριχτά από πάνω από τη σέλα αλλά να τα δέσεις κάπου και στο κάτω μέρος τους ώστε να μην τραμπαλίζουν.

lykourgi
28/05/2019, 17:05
Επίσης, δεν ξέρω πως οδηγείς στο χώμα, προσωπικά θέλω το χώρο μου να κινούμαι τουλάχιστον μπροστά πίσω στη σέλα και να έχω καλό μοχλό στο τιμόνι (λυγισμένοι αγκώνες). Έχε το κατά νου πού θα τοποθετήσεις το tankbag και πόσο θα το φουσκώσεις.

Το tank bag εμποδίζει την όρθια οδήγηση.
Αν δεν είναι απαραίτητο, μην το πάρεις μαζί σου.

katsar
28/05/2019, 17:21
Από την άλλη κλε είπε έχει ο φιλος,ε δεν νομίζω πως θα κάνει και ...τρέλες offroad.

Alexinhogr
28/05/2019, 18:16
Το ρουμπινετο να κοιτάει μπροστά, όταν αρχίσει να μπερδεύει το βάζεις πίσω κ ψάχνεις βενζινάδικο! Είναι το πιο βασικό στο κλε αχαχαχα καλό δρόμο με ευχές ένας κλαρατζης αχαχαχ

Volpad
28/05/2019, 18:20
Κάτω το βάζεις όταν αρχίσει να μπερδεύει... :p

Εκτός άν είσαι σε φανάρι, που πάς να ξεκινήσεις στο πράσινο και σβήνει...

Alexinhogr
28/05/2019, 19:53
Άμα το βάλεις κάτω θα ποτίσεις τον δρόμο αχαχχα

o teos
28/05/2019, 19:56
Τυλιγμένα ρούχα με σακούλες βάρος ταλαιπωρία δε μπορείς να πάρεις ότι θες περιορισμος σε δύσκολες διαδρομές....Το ταξίδι με μότο είναι εμπειρία ρε....:D

doctoras
28/05/2019, 22:00
Αντι για σαμαρια(τα οποια προεξεχουν και μπορουν ευκολα να γατζωσουν πανω σε ψηλά θαμνακια και να σκιστουν) παρε ενα μεγαλο λουκανικο/σακ βουαγιαζ 60-80lt θα το δεσεις κατα μήκος απο την θεση του συνοδηγου μεχρι και την σχαρα του κλε με δυο λαστιχα θα μεινει εκει για παντα. Και επιπλεον πανω στον σακο/λουκάνικο μπορουν να προσαρμοστούν σκηνή και υποστρωμα.

Τυχαιο παράδειγμα
https://cdn.motovinios.gr/cdn/farfuture/6KRIzDF5YQXCGupNz6wEkoNerJH_IpcgWAdqXAzU57g/1530697858/sites/default/files/8/0/804.jpg

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/05/2019, 22:33
Επίσης τα ρούχα όχι χύμα στα σαμάρια αλλά μέσα σε νάυλον τσάντα,κλείστη και με κόμπο οπότε να μην περάσουν νερά σε περίπτωσης στραβής/βροχής κλπ.

Α και τα σαμάρια να μην είναι απλώς ριχτά από πάνω από τη σέλα αλλά να τα δέσεις κάπου και στο κάτω μέρος τους ώστε να μην τραμπαλίζουν.

Μόλις διάβασα το ποστ το πρώτο που σκέφτηκα ήταν αυτό. Εγώ βάζω πάντα όλα τα πράγματα μου σε πλαστικές μαύρες σκουπιδοσακουλες και μετά στα σαμαρια ή στις βαλίτσες. Ποτέ δε θα περάσει σταγόνα.

strokt up
28/05/2019, 23:48
Παιδιά καλησπέρα.. Χώμα μιλάμε απλό δρόμο, που περνάει και κάποιο αυτοκίνητο 4χ4 δεν λέμε για μονοπάτια και πλαγιές, θα είναι και πιο δρομισια μηχανάκια στην παρέα. Τα σαμάρια που εχω πιάνουν με velkro στην σελα και εχουν και ιμάντες από κάτω... Λέω να τα δεσω κιόλας με αρτανη απο την πάνω πλευρά για να είμαι πιο σίγουρος...

Τώρα σχετικά με το ρουμπινετο και την βενζίνη το ξέρω, μέχρι στιγμής δεν εχω μείνει ποτέ από καύσιμο, μόνο απο πιο σοβαρές αιτίες.

strokt up
28/05/2019, 23:50
Αντι για σαμαρια(τα οποια προεξεχουν και μπορουν ευκολα να γατζωσουν πανω σε ψηλά θαμνακια και να σκιστουν) παρε ενα μεγαλο λουκανικο/σακ βουαγιαζ 60-80lt θα το δεσεις κατα μήκος απο την θεση του συνοδηγου μεχρι και την σχαρα του κλε με δυο λαστιχα θα μεινει εκει για παντα. Και επιπλεον πανω στον σακο/λουκάνικο μπορουν να προσαρμοστούν σκηνή και υποστρωμα.

Τυχαιο παράδειγμα
https://cdn.motovinios.gr/cdn/farfuture/6KRIzDF5YQXCGupNz6wEkoNerJH_IpcgWAdqXAzU57g/1530697858/sites/default/files/8/0/804.jpg
Κοίταξα και για τέτοιο λουκανικο αλλά ξεκινάνε απο το πενηντάρικο εκτός αν βάλω δικό μου σακο και του κάνω σούπερ δέσιμο με σκοινί, δεν ξέρω

Volpad
29/05/2019, 00:07
Άμα το βάλεις κάτω θα ποτίσεις τον δρόμο αχαχχα

Full off topic αλλά δε πειράζει...

Εμένα άμα δεν το γύρναγε πρώτα στο pri, δεν προλάβαινε να κατεβάσει και έσβηνε..
Οπότε πάντα στο πρώτο μπέρδεμα το έβαζα κάτω και μόλις εστρωνε τότε το γύρναγα πίσω...

strokt up
29/05/2019, 00:21
Full off topic αλλά δε πειράζει...

Εμένα άμα δεν το γύρναγε πρώτα στο pri, δεν προλάβαινε να κατεβάσει και έσβηνε..
Οπότε πάντα στο πρώτο μπέρδεμα το έβαζα κάτω και μόλις εστρωνε τότε το γύρναγα πίσω...
Εχω ρουμπινετο kazer που είναι αν δεν κάνω λάθος ελεύθερης ροής κ έχει ον οφ και ρεζερβα. Δεν ειχα ποτέ θέμα να μην προλάβει να γεμίσει.

katsar
29/05/2019, 00:22
Και απλο σακο να βαλεις στη σελα αν τον πιασεις καλα με ενα χταποδι δεν κουνιεται.Για λουκανικο φτηνο αλλα αρκετα καλο,το εχω 2 χρονια,https://www.motoraid.eu/luggages-tankbags/bags/louis-80-edition-50-lt-bag?sort=p.price&order=ASC . Περναω χιαστι και 2 ιμαντες,δεν κουνιεται χιλιοστο.Εχει και αλλον ενα στα ιδια λεφτα https://www.motoraid.eu/luggages-tankbags/bags/polo-superdeal-roll-II-bag?sort=p.price&order=ASC .Εφαγε και νερο,δεν περασε,μην φανταστεις ωρες στη βροχη.
δεν κανω διαφημιση .

Volpad
29/05/2019, 00:26
Εχω ρουμπινετο kazer που είναι αν δεν κάνω λάθος ελεύθερης ροής κ έχει ον οφ και ρεζερβα. Δεν ειχα ποτέ θέμα να μην προλάβει να γεμίσει.


Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές είναι ελεύθερης ροής.
Το on και το res είναι ελεύθερα?
Αν ναί, τότε λογικό να προλάβει.

Το κανονικο ρουμπινέτο (αυτό είχα εγώ), είχε on, pri (ελεύθερη ροή) και ρεζέρβα.

Μόνο στο pri κατέβαζε βενζίνη χωρίς υποπίεση.

katsar
29/05/2019, 00:26
Επισης τι σκοινι? νομιζω θα χαλαρωσει σιγα σιγα οσο καλα κ να το δεσεις

strokt up
29/05/2019, 10:54
Δεν κατάλαβα τι εννοείς όταν λές είναι ελεύθερης ροής.
Το on και το res είναι ελεύθερα?
Αν ναί, τότε λογικό να προλάβει.

Το κανονικο ρουμπινέτο (αυτό είχα εγώ), είχε on, pri (ελεύθερη ροή) και ρεζέρβα.

Μόνο στο pri κατέβαζε βενζίνη χωρίς υποπίεση.
Αυτό ακριβώς, είναι και ον κ το ρες ελεύθερη ροή

strokt up
29/05/2019, 10:56
Επισης τι σκοινι? νομιζω θα χαλαρωσει σιγα σιγα οσο καλα κ να το δεσεις
Έλεγα για χταπόδια για την ισορροπία και αρτανη στρατιωτική για την ασφάλεια μην κοπεί κανένα χταπόδι

strokt up
29/05/2019, 10:59
Και απλο σακο να βαλεις στη σελα αν τον πιασεις καλα με ενα χταποδι δεν κουνιεται.Για λουκανικο φτηνο αλλα αρκετα καλο,το εχω 2 χρονια,https://www.motoraid.eu/luggages-tankbags/bags/louis-80-edition-50-lt-bag?sort=p.price&order=ASC . Περναω χιαστι και 2 ιμαντες,δεν κουνιεται χιλιοστο.Εχει και αλλον ενα στα ιδια λεφτα https://www.motoraid.eu/luggages-tankbags/bags/polo-superdeal-roll-II-bag?sort=p.price&order=ASC .Εφαγε και νερο,δεν περασε,μην φανταστεις ωρες στη βροχη.Α,το βαζω κατα μηκος της σελας,οχι καθετα οπως στην φωτο τους.

δεν κανω διαφημιση .
Δεν τα είχα δει ποτέ αυτά. Πάτησα στο σκρουτζ κ ξεκιναγανε απο 50αρικο άνετα. Προτιμότερος λες ενας τέτοιος σακος από τα σαμάρια;;

katsar
29/05/2019, 11:36
Αυτό εσύ το ξέρεις,ανάλογα με το πόσα πράγματα θα κουβαλήσεις.
Εγώ π.χ τις περισσότερες φορές δεν βάζω τις βαλίτσες απάνω,γεμίζω αυτόν τον σάκο και ένα μικρότερο που τους δένω μαζί.Πάρε και 2-3 ιμάντες από τα jumbo που είναι φτηνοί
Τώρα αν έχεις σαμάρια+tankbag νομίζω σε καλύπτουν,δεν πας και για tour στην Ευρώπη δικάβαλος.Ο δεμένος σάκος έχει το καλό πως ότι και να κάνεις δεν θα κοπανιέται πάνω κάτω και δεν προεξέχει κάτι από την μότο.
Βασικά μην αγχώνεσαι ,και έναν απλό σάκο στη σέλα αν πιάσεις σφιχτά δεν κουνιέται.
Οι σάκοι του 50+ σίγουρα για κάποιο λόγο θα κοστίζουν τόσο,θα είναι γενικά από καλύτερο υλικό αλλά και ο συγκεκριμένος που σου έδειξα έφαγε αρκετά δεσίματα 2 χρόνια και είναι σαν καινούργιος.
Νομίζω είναι τα πιο value for money χρήματα που έχω δώσει σε εξοπλισμό για την μότο γενικά.

edit

Εγώ δηλαδή έτσι φορτωμένος έχω κάνει αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα,δεν κουνήθηκαν ούτε χιλιοστό οι σάκοι,βάρεσα και κάτι 200ρες σε Εγνατίες κτλ

Kickstart
29/05/2019, 13:00
φιλε καλα στα λενε οι απο πανω ακολουθα τις συμβουλες και εισαι κομπλε...

να προσθεσω κατι που δεν το εγραψε κανεις...

αν δεσεις με τα γνωστα χταποδια μεγαλη προσοχη στα σφιξιματα στο προσωπο σου και τα ματια, επειδη συνηθως σκυβουμε και ψαχνουμε εκεινο το μικρο σημειο που θα περασουμε το αγκιστρι για να μαγκωσει κτλ...

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ μην λυθει τιποτα και σου ρθει στο ματι...εχει παθει πολυς κοσμος ζημια και μαλιστα χοντρη.

φροντισε να το χεις στο νου σου.

κατα τ' αλλα δεσε γερα και δεν θα χεις θεματα..φροντισε το βαρος να παει σωστα (δεξια αριστερα) και μην σηκωνεις πολυ υψος πίσω.

OldMan
29/05/2019, 13:02
Οταν βλεπω φορτωμενη μηχανη διπλα σε φορτηγο γραφειου μεταφορων, κατι δεν μου παει καλα...

katsar
29/05/2019, 13:42
Ε τι να κάνεις...Συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες :lol: