PDA

View Full Version : Μηχανή και 5 τέκνα (οχι τεκνά)



kbantikos
31/05/2019, 16:52
Καλησπέρα σας αν και παρακολουθώ το πολύ καλό forum καιρό τώρα είπα να εγγραφτώ για να πάρω καμμιά γνώμη extra, γιατί βλέπω υπάρχει θέληση, διάθεση, χιούμορ, εμπειρία και συσσωρευμένη γνώση.
Αφού τελείωσα με το :yuck:σας επισυνάπτω την κατάσταση
πατέρας 5 τέκνων (οταν με ρωτάνε πόσα έχω συνήθως δείχνω με την παλάμη ανεστραμμένη εκτός αν δεν πολυσυμπαθώ τον ερωτήσαντα) κάτοχος ενός gillera runner 125cc sp (2008) καλό είναι το φουκαριάρικο αλλά δεν μου κάνει πλέον.
Θέλω να ανέβω τόσο σε κυβικά σκέφτομαι 150 με 200 όσο και σε όγκο καθαρά για πρακτικούς λόγους.

Η πραγματικότητα μου (αγγλιστί my reality)

1) Βudget up to 4000€

2) AΠΙΣΤΕΥΕΤΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ και όταν εννοώ απίστευτες εννοώ 1200 km σε 2 μήνες του στύλ σταμάτα-ξεκίνα, σχολείο, δραστηριότητες, ψώνια, κ.τ.λ έγιναν με το καλημέρα στην αγορά του προαναφερθέντος scooter.

3) Αλλάζει ο τόπος της εργασίας και η καινούργια είναι 80km πήγαινε/έλα μέσω Α.Ο 8 φορές τον μήνα.

4) Θέλω χώρους , χώροι υψωμένοι στην νιοστή (τουτέστιν μεθ' ερμηνευόμενον χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, χώροι, εις το άπειρο και ακόμα παραπέρα) στο gileraki εχω σαμάρια, γαϊδούρια, μπαγκαζιέρες, αταζέρες και ότι μπορεί να φανταστείτε, το φουκαριάρικο πάει όμως. :lol:

5) Να ξέρετε ότι ψάχνω σαν τρελός και έχω ανθρώπους με άποψη να με βοηθάνε πάνω στο αντικείμενο, μην νομίζετε οτι κάνω μια ερώτηση του τύπου οκ τι τηλεόραση να αγοράσω;το βρίσκω τουλάχιστον προσβλητικό για τους συν-forumίτες. Δυνατά παίζει το ΝΜΑΧ και κάποια μοντελάκια HONDA (π.χ PCX) το κακό με τα τελευταία έιναι οτι είναι λίγο μαζεμένα, είχαμε βρεί και μία ενδιαφέρουσα πρόταση μηχανο-scooter της ΗΟΝDA αλλα η τιμή ήταν απαγορευτική καθώς και κάποια άλλα μοντελάκια και έχει αρχίσει η μάχη των απόψεων, παρόλα αυτά θα ήθελα και την άποψη ανθρώπων σαν και εσάς.

6) Για όσους λένε οτι οι scooterαδες δεν την έχουν μεγάλη (στην οικογένεια υποθέτω οτι αναφέρονται, αν και ποτέ δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζουν οι πόντοι) νομίζω ότι είμαι η ζωντανή απόδειξη περι του αντιθέτου.Πόσους μηχανόβιους ξέρετε με 5 τέκνα; (υποθέτωντας πάντα οτι είναι δικά μου.)

7) Για όσους απο εμάς η γυναίκα μας εχει ξεχάσει το όνομα μας και μας φωνάζει με τα 4 τελευταία ψηφία του ΙΒΑΝ κουράγιο υπάρχει ζωη και μετά τον θάνατο.

8) Σας ευχαριστώ πραγματικά για όποια απάντηση, η αίσθηση ελευθερίας που έχω καβάλα στο μηχανάκι μου έστω και στις τοπικές ως επι το πλείστον μετακινήσεις πιεσμένος απο παντού είναι μοναδική γίνομαι ένα μαζί του σαν να είναι κομμάτι του εαυτού μου τι όμορφο συναίσθημα.
Να είστε πάντα καλά :blush:

basilis_k6
31/05/2019, 16:58
3) Αλλάζει ο τόπος της εργασίας και η καινούργια είναι 80km πήγαινε/έλα μέσω Α.Ο 8 φορές τον μήνα.




ποσα χλμ θα κάνεις μέσα στην αττικη οδο και που θα φτάνεις? μετα το δαχτυλίδι ο καιρος αγριεύει το χειμώνα και θέλει σοβαρο μηχανάκι. εννοειτε οτι το 125 το ξεχνας ουτως η αλλως εφοσον μιλαμε για πανω απο 10χλμ μεσα στην αττικη οδο

p@nos
31/05/2019, 17:06
Η περιγραφη σου ειναι για γελια και για κλαματα μαζι :bawl:

Κατ αρχην καλως ηρθες...

Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια και ο 2ος μπροστινος τροχος αυξανε εκθετικα την ασφαλεια του οχηματος.

basilis_k6
31/05/2019, 17:07
Η περιγραφη σου ειναι για γελια και για κλαματα μαζι :bawl:

Κατ αρχην καλως ηρθες...

Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια και ο 2ος μπροστινος τροχος αυξανε εκθετικα την ασφαλεια του οχηματος.

xciting ηταν η πρωτη μου σκέψη και μένα

GogosLux
31/05/2019, 17:40
πατέρας 5 τέκνων


2) AΠΙΣΤΕΥΕΤΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ και όταν εννοώ απίστευτες εννοώ 1200 km σε 2 μήνες του στύλ σταμάτα-ξεκίνα, σχολείο, δραστηριότητες, ψώνια, κ.τ.λ έγιναν με το καλημέρα στην αγορά του προαναφερθέντος scooter.

Αρχικά, χαρας το κουράγιο σου :eek::eek::eek: Να εισαι καλα να τα χαίρεσαι ;)

Ερώτηση, το σκουτερ/μηχανακι θα μεταφέρει και τέκνα?

ΑΝ ναι τοτε με δεδομένο οτι εχεις τοσα χιλιομετρα για δουλεια και παιδια στο πηγαινε - ελα - θα προτεινα οικονομικό αμαξι και νωρίτερα ξυπνημα για την κίνηση :rolleyes:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
31/05/2019, 18:23
Η περιγραφη σου ειναι για γελια και για κλαματα μαζι :bawl:

Κατ αρχην καλως ηρθες...

Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια και ο 2ος μπροστινος τροχος αυξανε εκθετικα την ασφαλεια του οχηματος.

Το mp3 της πιατζιο μου ήρθε και μένα στο μυαλό. Χώρους χώρους και πάλι χώρους. ..

Nostradamus
31/05/2019, 19:27
1200 χιλιόμετρα δεν είναι είναι πολλά για δύο μήνες ..

Καταλαβαίνω το χώροι^ν αλλά έχεις ωραίο μπάτζετ οπότε θα ρωτήσω.. κοιτάς αποκλειστικά μόνο σκούτερ ??

billy84
31/05/2019, 20:43
Είσαι ωραίος αδερφέ.:beer:


Προτείνω ανεπιφύλακτα Honda SH300 για να κινείσαι αξιοπρεπώς,οικονομικά και με δεδομένη αξιοπιστία.

MG-KTiNoS
31/05/2019, 21:45
Κατ αρχήν να σου ζήσουν τα παιδάκια, καλότυχα κι ευτυχισμένα.



Το μηχανάκι και τον τύπο τους ξέρουν πολλοί εδώ μέσα και είναι γκαραντί

https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/22854296/

lleonidas
31/05/2019, 22:39
Καλωσόρισες φίλε μου, να χαίρεσαι την πολυμελή οικογένειά σου :)
Δίνεις μεγάλη έμφαση στους χώρους και τείνεις προς την κατηγορία των scooters αλλά έχω να σου πω ότι με το αξιοπρεπέστατο budget σου, μπορείς να κινηθείς για κάποια μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα δεκαετίας μέχρι 600cc με δυνατή προίκα(βασικά τις βαλίτσες) για να μπορεί να ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου για χώρους.Άλλωστε και τα N-Max, PCX που αναφέρεις, είναι μικρά σκουτεράκια τα οποία προσανατολίζονται κυρίως στην ευελιξία και τη χαμηλή κατανάλωση.
Τα 1200χλμ/δίμηνο δηλαδή 150/βδομάδα δεν είναι κάτι υπερβολικό, έστω και αν διανύονται σε αστικό περιβάλλον, μη σε ανησυχεί.
Το cb500x θα ήταν ιδανική λύση αν έβρισκες στην τιμή που ψάχνεις. Διαφορετικά θα μπορούσες να κοιτάξεις για vstrom 650, versys ή και κάποιο transalpάκι όπως το προαναφερθέν, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι ένα scooter(π.χ. Maxsym, Xciting, X10) είναι ''κακή'' επιλογή!

p@nos
31/05/2019, 23:03
Ο ανθρωπος ζηταει χωρο και ανεση... Οσοι προτεινετε συμβατικες μοτο μαλλον δεν ειχατε ποτε σας καποιο αξιοπρεπες σκουτερ

katsar
31/05/2019, 23:11
Συμφωνώ και εγώ για τα κυβικά,θα ένοιωθα πιο άνετος απάνω σε ένα σκουτερ 400ρι με καλή ανεμοκάλυψη.Κάνεις και μια βόλτα στην σαν άνθρωπος,να το ευχαριστιέσαι λίγο.
Βέβαια εσύ ξέρεις τις ανάγκες σου.

νεοσσός
31/05/2019, 23:21
Να χαίρεσαι την οικογένεια!


1200 χιλιόμετρα δεν είναι είναι πολλά για δύο μήνες ..
Το ίδιο σκέφθηκα όταν διάβαζα για τα 600 χιλιόμετρα το μήνα, καθώς και τα 8*80km της Αττικής Οδού. Μακάρι να έκανα μόνο τόσα χιλιόμετρα κάθε μήνα. Πριν 3 χρόνια, ένα μήνα είχα σπάσει ρεκόρ με 3500 km για τη δουλειά.

Coyote.V
31/05/2019, 23:30
Ο ανθρωπος ζηταει χωρο και ανεση... Οσοι προτεινετε συμβατικες μοτο μαλλον δεν ειχατε ποτε σας καποιο αξιοπρεπες σκουτερ


Κάπου πρέπει να έχει και ποτηροθήκη για τον φραπέ.


407089

kbantikos
31/05/2019, 23:47
Πολυ αξιοπιστα σκουτερ ειναι τα kymco. Τα xciting ειναι πραγματικα απο τα πιο βαλιου φορ μανευ, μπορεις να τα βρεις σε διαφορα κυβικα, αν και το 400αρι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.

Επισης στη θεση σου, θα κοιταζα και τα mp3. Πολυ αξιολογα μηχανακια

Η άποψη σου για τα mp3 είναι σε αρμονία με τις γνώμες των φίλων μου, στο kymco συναντώ κάποιες διχογνωμίες όχι όμως κάτι τραγικό κοιτάμε και το Xciting (καθώς και το x-town) απλώς κοντα στα 3.000 με 3.500 € που βρίσκεις ενα mp3 μεταχειρισμένο με καλά χλμ και αξιοπρεπές στα 4.100 και πιο κάτω μπαίνουν τα Kymco σαν καινούργια στον χορό, είναι οπωσδήποτε ενα δίλημμα. Θέλει υπομονή για την καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένο; ή καινούργιο; Καλή η αποψή σου σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη και για να ξέρεις και εγώ balls of steel έλεγα ότι είχα και το σπόρ μου στοίχισε 17,000€ :a2:


Αρχικά, χαρας το κουράγιο σου Να εισαι καλα να τα χαίρεσαι

Ερώτηση, το σκουτερ/μηχανακι θα μεταφέρει και τέκνα?

ΑΝ ναι τοτε με δεδομένο οτι εχεις τοσα χιλιομετρα για δουλεια και παιδια στο πηγαινε - ελα - θα προτεινα οικονομικό αμαξι και νωρίτερα ξυπνημα για την κίνηση

Αμάξι σαφώς και υπάρχει και μετακινείται εκεί που πρέπει, αλλά το πρόβλημα παραμένει δεν μου το λύνει το Ι.Χ το αντίθετο θα έλεγα για λόγους που δεν είναι της παρούσης να επεξηγηθούν και ναι μεταφέρει και τέκνα ακριβώς όπως προβλέπει η κείμενη νομοθεσία ;) και πέρα απο την κείμενη νομοθεσία η έννοια και η φροντίδα ενός πατέρα για την ασφάλεια των παιδιών του σε επίπεδο μετακίνησης και όχι μόνο, σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου και την πρόταση σου και τα καλά σου λόγια.


Καταλαβαίνω το χώροι^ν αλλά έχεις ωραίο μπάτζετ οπότε θα ρωτήσω.. κοιτάς αποκλειστικά μόνο σκούτερ ??
Νοστράδαμε νομίζω το nickname σου πάει γάντι, διαβλέπεις κάτι γιατί έχεις το όνομα την χάρη ή και τα δύο, όχι δεν κοιτάω μόνο scooter φαντάσου όμως ότι η πλειονότητα των διαδρομών γίνεται σε μια ακτίνα 2 χλμ απο το σπίτι (για την εργασία το θέλω επικουρικά) οπότε αντιλαμβάνεσαι οτι κάτι πιο μεγαλειώδες μάλλον θα έχανε σε χρηστικότητα; θέλω να πιστεύω. Φαντάσου δλδ να πρέπει να ανεβοκατεβαίνω απο κάτι πιο μεγάλο (και τα παιδιά επίσης) και να το χειρίζομαι καμιά τριανταριά φορές την ημέρα σταμάτα ξεκίνα ανέβα παιδί νο1 κατέβα παιδί νο1 ανέβα παιδί νο 2 κατέβα παιδί νο2 , πάω στο φούρνο για πρωϊνό πάω στο φαρμακείο, πάω λαϊκή, πάω supermarket, πάω, πάω, πάω και πάω να τρελαθώ κ.τ.λ κ.τ.λ ελπίζω να με εννοείς σαν Νοστράδαμος που είσαι :) Θα χαιρόμουνα όμως να ακούσω την αποψή σου.


Είσαι ωραίος αδερφέ.

Προτείνω ανεπιφύλακτα Honda SH300 για να κινείσαι αξιοπρεπώς,οικονομικά και με δεδομένη αξιοπιστία
Nα είσαι πάντα καλά Billy σου εύχομαι τα καλύτερα το συγκεκριμένο είναι σοβαρά στα υπ' όψιν ακούω καλά λόγια γενικότερα.:a20:


ΜG-Ktinos και Λεωνίδα σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις προτάσεις σας και μάλιστα ο κτηνούλης έψαξε βρήκε και έστειλε σε ευχαριστώ ιδαιτέρως. Καταλαβαίνω ακριβώς τι μου προτείνετε και τους λόγους για τους οποίους το πράττετε, όπως εξηγώ όμως λίγο πιο πάνω (το οποίο σαφώς δεν γνωρίζατε όταν γράφατε τις προτάσεις σας) έχω ενα μικρό φόβο ως προς την χρηστικότητα και αν θέλετε λίγο και την ασφάλεια κυρίως των παιδιών όσον αφορά όχι μόνο το ανέβα κατέβα αλλά και την ροπή την δύναμη και το βάρος των μηχανών των οποίων μου προτείνετε, κάπως οχι ακριβώς τις φοβάμαι αλλά διστάζω, θεωρώ οτι ένα σοβαρό scooter εξυπηρετεί πιο καλά τις ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ανάγκες.

Όπως όλα δείχνουν τα 300 cc είναι μάλλον μονόδρομος με τα 200-250 να είναι το απόλυτο border line.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και για να σας το δείξω εμπράκτως θα βάλω σήμερα κάτω την κυρά και θα κάνουμε τόσα παιδιά όσες και οι απαντήσεις που έλαβα και θα δώσω στο καθένα το ονομά εκάστου εξ' υμών.
Βέβαια πώς θα λέω το ένα παιδί Ktinos θελει μια σκέψη αλλά κάτι θα βρούμε σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
:a18::a20:

spyrval
01/06/2019, 07:36
Κι εγώ θα προτείνω SH 300. Όταν έχεις πολλά σταμάτα-ξεκίνα και ανέβα-κατέβα, δεν ξέρω πόσο θα σε βολέψει ένα μεγάλο και βαρύ σκούτερ. Το SH έχει και επίπεδο πάτωμα για σακούλες-τσάντες. Γκαζάκι έχει, τρομερά φρένα και με ABS έχει, μικρές διαστάσεις έχει. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και δεν χρησιμοποιούσα το βανάκι του ψυχιατρείου στο οποίο θα νοσηλευόμουν, αυτό θα έπαιρνα :lol:
Να τα χαίρεσαι όλα.

teogtp
01/06/2019, 09:00
Υπ'οψη ότι με το sh χάνεις την "μπαγαζιερα" κάτω από την σέλα αφού χωράει μόνο ένα κράνος.
Εγώ έχω επιλέξει για το μαγαζί μου (ντελιβερι με ογκωδη αντικείμενα ) αλλά και για τις οικογενειακές υποχρεώσεις (σχολείο-φροντιστηρια) το xmax 250.
Ανεβάζει σβέλτα τα χιλιόμετρα και ταξιδεύει άνετα με ταχύτητα γύρω στα 100~120.
Μέχρι στιγμής έχει γράψει 60000χλμ. και δεν έχει παρουσιάσει κάποια ζημιά.

doctoras
01/06/2019, 09:41
sym cruisim 250 / kymco xtown 300 αμφότερα στα 3800 & piaggio beverly 300 3990 όλα καινούργια με 2 χρόνια εγγύηση
για γιαπωνέζικα στην ίδια κατηγορία απο 1500+ πάνω(στην προαναφερθείσα τιμή)

Pew
01/06/2019, 18:40
Με 4000 budget και κατι ψιλα ακομα, παιρνεις το Beverly 300 με ABS και TC για να τιθασευσεις τ'αλογα.
Ειναι σε προσφορα.


Αν δεν το εχεις δει απο κοντα, ριξε μια ματια κατω απο τη σελα. Θα δακρυσεις!
Με μια 33άρα μπαγαζιερα ή μια 42άρα η οτι σκατα... δεν εχει αντιπαλο σε χωρους σε αυτη την τιμη.

kbantikos
01/06/2019, 20:59
spyrval και teogtp

Κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ πολύ
Tα μοντέλα αυτά τα έχω υπ' οψιν μου σοβαρά αυτό που με/μας προβληματίζει με όλα αυτά τα πολύ καλά όντως μοντέλα έιναι οτι για να βρείς κάτι καλό σε μεταχείρο... που θα το κρατήσεις καιρό πας κοντά στα 3,500 άντε πες βαριά και δύσκολα με πολλή υπομονή και ψάξιμο 3,000. Αυτά τα 2 όμως κοντράρονται στα ίσα με το mp3 σε αυτές τις τιμές, το οποίο και αυτό είναι αρκετά καλό, απο την άλλη το σοβαρό αντεπιχείρημα είναι το εξής ρε αδερφέ/αδερφή τώρα με την ρευστότητα των φύλων αντιλαμβάνεστε... θα δώσεις 3 με 3,500 για μεταχείρο γιατί δεν δίνεις 4,000 και να πάρεις καινούργιο kymco που είναι και mega scooter; και έρχεται και ο Πες (Pew) και σου ρίχνει την βόμβα και καινούργιο Beverly;
και τα 2 μοντέλα που μου προτείνατε είναι υπο το μικροσκόπιο με το sh λόγο μεγέθους να μένει ένα κλικ πίσω.


sym cruisim 250 / kymco xtown 300 αμφότερα στα 3800 & piaggio beverly 300 3990
Σε Sym απλώς το απορρίπτουμε τα 2 άλλα
:a012: εσύ ποιό απο αυτά τα δύο θα διάλεγες και γιατί;


Με 4000 budget και κατι ψιλα ακομα, παιρνεις το Beverly 300 με ABS και TC για να τιθασευσεις τ'αλογα.
Την είδα την προσφορά είσαι μια ΚΟΜΠΡΑ (https://www.youtube.com/watch?v=_JgDv_GoDx0) δυνατή η προτασή σου τα άλογα με μαράνανε παναθεμά με που να πάρω φόρα και να καρφωθώ πάνω στο βανάκι του spyrval και αντί για ψυχιατρείο να πάω σε νεκροταφείο.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τια απαντήσεις και το ενδιαφέρον πραγματικά το εκτιμώ πολύ. Ο θέος να σας έχει καλά.

BLiTzER
01/06/2019, 21:13
spyrval και teogtp

Κατ΄αρχάς σας ευχαριστώ πολύ

Φίλε κβαντικέ, πώς καταφέρνεις να απαντάς με παράθεση, αλλά χωρίς να φαίνεται το όνομα του χρήστη στον οποίο ανήκει η παράθεση; Κάνεις δύσκολη και τη δική σου ζωή και τη δική μας. :p Κοίτα πόσο καλύτερη είναι η δική μου παράθεση. Γίνε σαν τον BLiTzER.

Pew
01/06/2019, 21:22
Φίλε κβαντικέ, πώς καταφέρνεις να απαντάς με παράθεση, αλλά χωρίς να φαίνεται το όνομα του χρήστη στον οποίο ανήκει η παράθεση; Κάνεις δύσκολη και τη δική σου ζωή και τη δική μας. :p Κοίτα πόσο καλύτερη είναι η δική μου παράθεση. Γίνε σαν τον BLiTzER.

Εαν κανει παραθεση σε 'σενα καταλαβαινεις απο τα γραπτα, εστω και αν δεν φαινεται το Nickname και αυτο αρκει!

Καλα κανει, μην εισαι κουτσομπολης. :p

νεοσσός
01/06/2019, 21:32
Εαν κανει παραθεση σε 'σενα καταλαβαινεις απο τα γραπτα, εστω και αν δεν φαινεται το Nickname και αυτο αρκει!

Καλα κανει, μην εισαι κουτσομπολης. :p
Όμως, καμιά φορά μπερδευόμαστε. :p

lleonidas
01/06/2019, 22:09
Κβαντικέ, μου θυμίζεις έντονα τον Παπασούζα με τον τρόπο που γράφεις(εκείνος είχε κάποια θεματάκια στην αρχή, τα διορθώνει σταδιακά :D ), τον αυθορμητισμό σου και την αγάπη για την οικογένεια!
Άκου τις προτάσεις όλων των παιδιών, δες βιντεάκια-δοκιμές και κάποια στιγμή κάνε μια τελική λίστα με 3-4 μοντέλα για να πας να τα χαζέψεις από κοντά ή και να τα οδηγήσεις.
Εύχομαι να επιλέξεις το καλύτερο !

doctoras
02/06/2019, 00:00
Σε Sym απλώς το απορρίπτουμε τα 2 άλλα
:a012: εσύ ποιό απο αυτά τα δύο θα διάλεγες και γιατί;


Και τα 3 καλα ειναι, το sym φημολογείται ως πιο αξιόπιστο, το kymco παρα το εξτρα βαρος(ειναι και το μαγαλυτερο σε διαστάσεις) πιο ανετο σε χωρους και σελα και το piaggio το best seller της κατηγοριας.
Προσωπικά χωρις να διαφερουν ιδιαίτερα συγκριτικα μεταξύ τους θα πηγαινα στο piaggio λογο παλαιοτερης εταιρείας, περισσοτερης αιγλης κατασκευαστη και κυριως αισθητικα μου φαινεται πιο μπανικο.
Αν ομως εσυ θελεις χωρους ως βασικη προτεραιότητα το kymco ειναι μεγαλύτερο
Πηγαινε δες τα απο κοντα στις αντιπροσωπείες περιεργασου τα οδήγησε κανενα αν διαθέτουν τεστ ραιντ και αποφάσισε

kbantikos
02/06/2019, 10:16
Φίλε κβαντικέ, πώς καταφέρνεις να απαντάς με παράθεση, αλλά χωρίς να φαίνεται το όνομα του χρήστη στον οποίο ανήκει η παράθεση; Κάνεις δύσκολη και τη δική σου ζωή και τη δική μας. :p Κοίτα πόσο καλύτερη είναι η δική μου παράθεση. Γίνε σαν τον BLiTzER.
Κοίτα να δεις μπορώ να σου πώ αλλά μετά θα πρέπει να σε σκοτώσω. Όταν λες να γίνω σαν τον BLiTzER εννοείς ένας χοντρός ποντικός με μεγάλα αυτιά;
:a9::roflmao:


Άκου τις προτάσεις όλων των παιδιών, δες βιντεάκια-δοκιμές και κάποια στιγμή κάνε μια τελική λίστα με 3-4 μοντέλα για να πας να τα χαζέψεις από κοντά ή και να τα οδηγήσεις.
Βεβαίως και έχω ακούσει τις προτάσεις των παιδιών και χαίρομαι που ταυτίζονται με τις απόψεις των δικών μου φίλων που είναι έμπειροι μοτοσυκλετιστές βλέπω οτι η <<πιάτσα>> προσανατολίζεται σε κάποια σχετικά συγκεκριμένα μοντέλα και ήδη χάρη και στην δική σας πολύτιμη συνδρομή έχουν εξαχθεί πολύτιμα συμπεράσματα.
Να είσαι καλά Λεωνίδα.
Doctora σε ευχαριστώ πολύ όντως το Piaggio έχει ενα βαρύ όνομα που δεν το προσπερνάς αδιάφορα το αντίθετο θα έλεγα απο ότι καταλαβαίνω.
Οπότε μην σας κουράζω άλλο η συνδρομή σας ήταν υπερπολύτιμη τώρα βγαίνουμε έξω και βλέπουμε που θα καταλήξουμε.
Ενα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλου σας πραγματικά σας ευχαριστώ.

:a012:

stefanos
02/06/2019, 10:49
Δίνεις μεγάλη σημασία στους χώρους ενώ δεν πρέπει.
Κοίτα κάτι με επίπεδο πάτωμα να βάζεις καμιά τσάντα (αυτές τις τεράστιες "οικολογικές") σακίδιο κλπ και προσοχή μην πατήσης τα αυγά.
Να δώσεις μεγάλη σημασία στο (8)
Είναι σπουδαίο να σβήνεις τον "διακόπτη" να μιζάρεις και να απολαμβάνεις αυτό το λίγο αίσθημα ελευθερίας.
Και φυσικά δικαιούσαι να πάρεις κάτι 250+:)