PDA

View Full Version : Καινούρια μηχανή χωρίς εμπειρία σε συμπλέκτη.



Geo91
02/06/2019, 13:00
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα και καλώς σας βρήκα! Ξεκινάω το θέμα αυτό για να πάρω μια βοήθεια από πιο έμπειρους αναβάτες αλλά και να μοιραστώ μαζί σας κάποια πράγματα που με προβληματιζουν.
Αρχικά να πω ότι είμαι 28 χρόνων.Καβαλαω εδώ και χρόνια μηχανάκια και σκούτερ....οδηγαω αμάξι και λόγω εργασίας είμαι οδηγός σε επικαθυμενο και συρομενο.
Μετά από 3 χρόνια κατάφερα να μαζέψω τα λεφτά που ήθελα και έκανα την αγορά πριν 5 μερες μιας καινούριας vstrom 650xt.
Το πρόβλημα μου είναι ότι ναι μεν όταν ανεβαίνω πάνω μόνος η με την γυναίκα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα οδηγικα στο να την κουμαντάρω... Να την φρεναρω ομαλά με σωστά κατεβασματα στα σταμάτηματα..... Έχω όμως σοβαρό πρόβλημα και φοβία μην την χαλάσω στα ανεβασματα των ταχυτήτων ως προς την ομαλότητα. Είμαι πολύ σφιγμενος κάθε φορά που θέλω να ανεβάσω σχέση στο κιβώτιο.... Λες και δεν μπορώ να συντονισω το χέρι στο γκάζι με τον συμπλέκτη και να βάλω την ταχύτητα. Πατάω ναι μεν τέρμα τον συμπλέκτη αλλά ακούω αυτό το γκουπ της ταχύτητας και νομίζω ότι λόγω μηδαμινής εμπειρίας της κάνω ζημιά ειδικά τώρα στο στρωσιμο....και φυσικα το ανέβασμα μου δεν γίνεται ομαλά λόγω συντονισμού με το γκάζι μετά. Στα κατεβασματα κανένα πρόβλημα μιας και κανω τη γνωστή ξερό γκάζια και κουμπώνουν γλυκα.Στο να βρω τη νεκρά δεν έχω πρόβλημα... Επίσης από αλλαγή από 1η σε 2ρα καποιες φορές βάζω νεκρά αλλά το σωζω με συμπλέκτη... Φρεναρω και βάζω πάλι πρωτη(ελειπης εμπειρα στην πίεση το λεβιέ πιστεύω) Δεν ξέρω γιατί είμαι τόσο σφιγμενος και έχω τόσο άγχος στα ανεβασματα... Δεν το ευχαριστιεμαι και δεν έχω έναν άνθρωπο να με βοηθήσει να μου πει τι λάθος κάνω και πως θα το διορθώσω.... Φοβάμαι είτε πως θα την ξεχαρβαλωσω απ την αρχή είτε πως δεν θα τα καταφέρω να βάζω ομαλά και με ροή τις ταχύτερες και στο μέλλον αν συνηθίσω έτσι. Οποία γνώμη και βοήθεια δεκτή!

Volpad
02/06/2019, 13:03
Όλα αυτά, συμβαίνουν γιατί τα σκέφτεσαι.
Άμα σταματήσεις να το έχεις στο νου σου, θα το ξεπεράσεις.
Δεν θα τη ξεχαρβαλωσεις.

νεοσσός
02/06/2019, 13:23
Με γεια το μοτοσακό!

Πού να είχες Yamaha. Εκεί τα γκνταπ και γκντουπ στις αλλαγές ακούγονται περισσότερο. Πιο αθόρυβα κιβώτια ταχυτήτων έχει η BMW και η Honda.

Το παν είναι να μην κάνεις απότομες κινήσεις με το πόδι και να κλείνεις έγκαιρα το γκάζι.

Geo91
02/06/2019, 13:26
Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε! Μου είπαν πως για τα πρώτα 800χλμ πρέπει να μην ξεπερνάω τις 5..5μιση χλ στροφές...Απ τον άγχος μου προσπαθώ να κάνω αστραπιαία τις αλλαγές και νιώθω ότι "κομπλαρει" η μηχανή...σαν να σκορτσαρει λόγω ότι δεν γίνεται ομαλά κάποιες φορές σε συνδιασμο με το κλεισιμο-ανοιγμα του γκαζιού...Οταν κάνουμε αλλαγές-ανεβασματα ταχυτητων στις 3-4χλ στροφές ο συμπλέκτης πρέπει να αφήνεται απότομα η πιο ήρεμα για χαλαρή οδήγηση; Γι αυτό και έκανα όλη αυτή την εισαγωγή με το τι οδηγαω..... Τοσο άγχος που έχω με την μηχανή στις αλλαγές δεν το είχα ούτε στα επαγγελματικά οχήματα..

BLiTzER
02/06/2019, 13:33
Χειρότερο πράγμα από το σκορτσάρισμα στο στρώσιμο δεν υπάρχει. Καλύτερα περισσότερες στροφές (ανά λεπτό), παρά λιγότερες. Τον συμπλέκτη τον αφήνεις ομαλά στην 1η, άντε λίγο και στη 2α. Σε όλες τις υπόλοιπες ταχύτητες δε χρειάζεται, αν το κάνεις σωστά.

Γενικά, το να στρώνει κάποιος άπειρος, φοβισμένος οδηγός, δεν κάνει καλό. Δώσ'το σε έναν έμπειρο φίλο σου να στο στρώσει. Κρίμα είναι.

Volpad
02/06/2019, 13:40
Το σημαντικό είναι να μην έχεις άγχος.
Άμα σκορτσαρει, είναι γιατί έχεις αλλάξει ταχύτητα νωρίς και όχι γιατί δεν την άλλαξες σωστά.

Γενικά μην δίνεις σημασία στο πως κάνεις τις αλλαγές. Θα το βρεις πολύ γρήγορα.

Δωσε σημασία στο δρόμο.

Geo91
02/06/2019, 13:47
Δεν το έθεσα σωστά, δεν ήθελα ακριβώς να το θέσω σαν σκορτσαρισμα...,αυτο ναι το αποφεύγω με κατεβασματα.... Δεν το αφήνω να μου το κάνει, Ήθελα να πω πως όταν κάνω τις αλλαγές στα ανεβασματα επειδή ακόμα λόγω εμπειρίες δεν γίνεται ομαλά.... Βέβαια ανεβάζω τις στροφές μέχρι το όριο που γράφει το μανουαλ.... Απλα όταν κάνω την αλλαγή το χέρι μου λόγω ελειπης εμπειριας δεν αναποκρινεται ομαλά με το γκαζι με αποτέλεσμα να μου κομπιαζει..Εντάξει είπαμε δεν είμαι και κουλομαρια με τα συνχωρισιος.... Καταλαβαίνω ποτέ θα σκορτσαρει και το αποφεύγω!

katsar
02/06/2019, 13:50
Δώσε λίγο γκαζάκι παραπάνω,στο δικό μου κοπανούσε άσχημα σε αλλαγή 1-2,με λίγο γκάζι παραπάνω μπαίνει πολύ πιο γλυκά.Δεν σκορτσάριζε ,απλά ήθελε λίγες στροφές παραπάνω.Ίσως βοηθήσει.
Κατά τα άλλα ίσως είσαι μαθημένος και στο σκουτερ και τα 4τροχά οχήματα που δεν ακους τέτοιο ήχο,συνήθως ένα κρακ,χρατς,κλατς,τακ,κάτι τέλος πάντων,θα ακούγεται στο κιβώτιο σου λίγο ή πολύ.

BLiTzER
02/06/2019, 13:51
Δεν το έθεσα σωστά, δεν ήθελα ακριβώς να το θέσω σαν σκορτσαρισμα...,αυτο ναι το αποφεύγω με κατεβασματα.... Δεν το αφήνω να μου το κάνει, Ήθελα να πω πως όταν κάνω τις αλλαγές στα ανεβασματα επειδή ακόμα λόγω εμπειρίες δεν γίνεται ομαλά.... Βέβαια ανεβάζω τις στροφές μέχρι το όριο που γράφει το μανουαλ.... Απλα όταν κάνω την αλλαγή το χέρι μου λόγω ελειπης εμπειριας δεν αναποκρινεται ομαλά με το γκαζι με αποτέλεσμα να μου κομπιαζει..

Ναι, οτιδήποτε μη ομαλό κατά το στρώσιμο, κάνει κακό. Το όλο νόημα του στρωσίματος είναι να μη ζορίζεται το μηχανάκι. Όταν κομπιάζει, ζορίζεται. Καλύτερα να δώσεις περισσότερο γκάζι για να το αποφύγεις αυτό, κι ας ξεπεράσεις τις 5-5.500 rpm.

katsar
02/06/2019, 14:03
Από την άλλη γιατί να σκορτσάρει με 5κ στροφές.

BLiTzER
02/06/2019, 14:11
Αν σου παίρνει κάνα 3λεπτο να αλλάξεις ταχύτητα... :p

νεοσσός
02/06/2019, 14:14
Γενικά, το να στρώνει κάποιος άπειρος, φοβισμένος οδηγός, δεν κάνει καλό. Δώσ'το σε έναν έμπειρο φίλο σου να στο στρώσει. Κρίμα είναι.
Παρών. νεοστρώσ'τ'! :p

Geo91
02/06/2019, 14:15
Δεν μου σκορτσαρει.... Απλα δεν ανοίγω γλυκα το γκαζι μετά μάλλον και το κομπιαζω στιγμιαια....απλα θέλω να βρω ένα τροπο να καλυτερεψω τις αλλαγές μου και να μην είμαι σφιγμενος και με άγχος πριν την αλλαγή....Δεν ήθελα να πάω πάλι σε σκούτερ ρε παλικαρια ούτε στο nc750 dct λόγω ευκολίας που κοίταγα.... Ήθελα να το τολμισω μιας και δεν είχα ξανά οδηγησει με συμπλεκτη.... Θα έλεγα μετά από καιρό γιατί δεν το δοκιμασα και μπορεί να το χα μετανιωσει....Φανταζομαι δεν θα είμαι και ο πρώτος με καινούρια μηχανη χωρίς εμπειρία...

Geo91
02/06/2019, 14:25
Γενικά, το να στρώνει κάποιος άπειρος, φοβισμένος οδηγός, δεν κάνει καλό. Δώσ'το σε έναν έμπειρο φίλο σου να στο στρώσει. Κρίμα είναι.[/QUOTE]

Ε καλά αυτή δεν είναι και λογική για κάποιον που θέλει να διορθωθεί....Γνωμες ζητάω για να καλυτερεψω και αν υπάρχει κάποιο τρικ στις αλλαγές...Αμα είναι όλοι χωρίς εμπειρία που αγοράζουν κάτι να το δίνουν σε άλλους να το στρώνουν ας το χαρίσουν κιόλας....νομιζω δεν ξεκίνησε κάποιος με εμπειρία motogp....

BLiTzER
02/06/2019, 14:29
Ε καλά αυτή δεν είναι και λογική για κάποιον που θέλει να διορθωθεί....Γνωμες ζητάω για να καλυτερεψω και αν υπάρχει κάποιο τρικ στις αλλαγές...Αμα είναι όλοι χωρίς εμπειρία που αγοράζουν κάτι να το δίνουν σε άλλους να το στρώνουν ας το χαρίσουν κιόλας....νομιζω δεν ξεκίνησε κάποιος με εμπειρία motogp....

Μην το παίρνεις στραβά, για καλό στα γράφω. Πάρ'το σαν συμβουλή, γιατί έχεις δώσει τα ωραία σου λεφτάκια για καινούριο μηχανάκι και είναι κρίμα, έστω κι αν είναι βεστρόμ. :lol: Το στρώσιμο δεν είναι για να κάνεις πειράματα ή για να μάθεις. Πρέπει να γίνει σωστά. Μετά κάνε ό,τι θες, έχεις όλον τον χρόνο μπροστά σου για να διορθωθείς. Νομίζω τώρα καταλαβαίνεις μόνος σου πόσο άστοχα είναι τα "ας το χαρίσουν" και "με εμπειρία motogp".

Κανείς δεν μπορεί να σου πει αν υπάρχει "κάποιο τρικ στις αλλαγές" χωρίς να δει από κοντά τι ακριβώς κάνεις.

katsar
02/06/2019, 14:31
Τι να σου πω,από την στιγμή που οι στροφές σου είναι οκ και όχι χαμηλές,πατάς συμπλέκτη και δεν τις βάζεις καρφωτές,τι να πάθει το μοτέρ.Φασαρία και ανατριχιαστικούς ήχους κάνουν πολλές μότο λίγο ή πολύ,ειδικά σε αλλαγή 1-2 ή απο νεκρά 2α εν κίνηση το Yamapa μου καμιά φορά λες κάτι έσπασε εκεί μέσα.
Άσε που νομιζω πως στην πορεία θα βρεις την κίνηση ακριβώς και θα γίνεται χωρίς σκέψη.Χαλάρωσε και απόλαυσε το,το πολύ πολύ πάνε σε κάποιον γνωστό με εμπειρία/μηχανικό/εκεί που το αγόρασες και πες τις ανησυχίες σου ,θα μπορούν να ακούσουν τι εννοείς.

Geo91
02/06/2019, 14:52
Προσπαθώ να το προσέχω οσο πιο πολύ μπορώ,άλλωστε νομίζω οι περισσότεροι που έχουν πάρει μεταχειρισμένα με 5000χλμ με 10 η και 20 δεν είναι και σίγουροι για το τι στρώσιμο είχε γίνει στην αρχή της αγοράς.Εγώ θέλω να διορθωθω για να το ευχαριστηθώ και όχι να μου το στρώσει αλλος(χαρίσω). Αυτό εννοώ.Επίσης δεν ήθελα να πάρω κάτι με 1500 ευρώ και 2000 για να μάθω γιατί κάνω πολύ επικυνδινη διαδρομή 100χλμ πήγαινε έλα για τη δουλειά οπότε δεν ήθελα προβλήματα και έξοδα για φτιαξιματα και να μάθω αλλά ούτε να δώσω 4 με 5 χιλιάρικα για μαχειρισμενο πάλι σε καλύτερη κατάσταση και να ξαναμαζευω πάλι για να πάρω τελικά κάποια στιγμή αυτό που ήθελα.Δεν παίρνω τίποτα άσχημα.... Συζήτηση κάνουμε.... Τους προβληματισμούς μου λέω και σαφέστατα μπορεί να έχεις και απόλυτο δίκιο... Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις...

doctoras
02/06/2019, 15:39
Το οτι το κοπανημα σου συμβαινει στο ανεβασμα και οχι στο κατεβασμα μου φαινεται οτι εχεις θεμα συντονισμου χερι/ποδιου, συμπλεκτη / μοχλου ταχυτητων.
Κανε το αλλο ξεκινα να συμπλεκταρεις στο τερμα της διαδρομης επιδεικτικά πιο νωρις και κατοπιν να ανεβαζεις ταχυτητε και μετα να αφήνεις συμπλέκτη. Αν συμβεί κοπανημα και πάλι τοτε κατι παιζει ειτε γιατι εχει το λαδι ρονταρισματος και θα μαλακώσει μετα το πρωτο σερβις, ειτε περεταίρω ελεγχο σε συνεργείο.

νεοσσός
02/06/2019, 15:44
Η δική μου εμπειρία είναι ότι κοπανάει περισσότερο αν έχει μεγάλη διαφορά χρόνου μεταξύ αποσύμπλεξης και ανεβάσματος ποδομοχλού, επειδή πέφτουν γρήγορα οι στροφές. Άρα υποψιάζομαι ότι χρειάζεται να αλλάξει με το πόδι ταχύτητα νωρίτερα μεν, με ομαλό και όχι απότομο σπρώξιμο δε.

Jimmu
02/06/2019, 15:55
Δοκίμασε η σύμπλεξη και η αλλαγή στο κιβώτιο να είναι σχεδόν ταυτόχρονα, με τη σύμπλεξη να προηγείται ελάχιστα της κίνησης του ποδιού η οποία είναι ομαλή.Αυτή είναι η διαφορά από το αυτοκίνητο οπού ο συμπλέκτης προηγείται στο 100% της κίνησης του λεβιέ.;)

Alexinhogr
02/06/2019, 16:21
Που να ανέβεις κλε, γκαπ η πρώτη αχαχαχα

I-want-a-moto
02/06/2019, 17:11
Αν οπως λες εισαι και επαγγελματιας οδηγος η εστω οδηγος αυτοκινητου σκέψου τις καλυτερες αλλαγε που εχεις κανει π.χ. απο 2α σε 3η σε ανηφορα και να μη καταλαβες καν οτι αλλαξες σχεση γιατι ταχυτητα-στροφες-χρονος αλλαγης-επομενη σχεση ηταν σωστα. Το ιδιο ειναι και το μηχανακι αμα αλλαξεις σωστα δε καταλαβαινεις τιποτα αν ομως αργησεις και πεσουν οι στροφες δε χαθηκε ο κοσμος ασε απαλα το συμπλεκτη και ανοιξε απαλα το γκαζι να ανεβουν σα να ξεκινας ενα πραμα αλλα ενω πηγαινεις αμα το κανεις ομαλα δε "κρεμαει" ουτε σκορτσαρει και σε λιγη αποσταση εχεις φτασει στο σωστο φασμα στροφων. Επισης τις αλλαγες τις καταλαβαινεις καλυτερα δικαβαλος, οσο πιο ομαλα αλλαξεις τοσο λιγοτερο θα πεφτει το βαρος του συνεπιβατη πανω σου.

basilis_k6
02/06/2019, 17:42
ξεχνα το μανουαλ και οδηγα σαν να ειναι ενος φίλου σου ηδη στρωμενη. αλλωστε οτι και να κανεις δεν θα παθει τιποτα γιατι ειναι στρομ.

viper1
02/06/2019, 18:32
Στην επιλογής ταχύτητας θέλει θετικό πάτημα να κουμπώσει όχι πηγαίνοντας απαλά για να μην πονέσει. Αν πηγαίνεις διστακτικά να επιλέξεις ταχύτητα ώστε να μην κάνει θόρυβο το σασμάν είναι λάθος. Πετυχαίνεις το αντίθετο . Θα βρεις το ιδανικό φάσμα στροφών που κουμπώνουν οι ταχύτητες , είτε προς τα επάνω είτε προς τα κάτω. Και δεν μιλάω για κατεβάσματα. Προσπάθησε να οδηγήσεις κάποια χλμ χωρίς δεύτερο άτομο για να μάθεις την μηχανή και την ροπή του κινητήρα σου . Ποτέ χρειάζεται αλλαγή η ταχύτητα προς τα επάνω η προς τα κάτω ώστε να αποφεύγεις τα σκορτσαρισματα . Αν οδηγείς φορτηγό πολύ πιθανό να έχεις αυτόματο σασμάν αλλά μπορεί να γυρίσει και manual και σίγουρα έχεις και μισές ταχύτητες . Εκεί νιώθεις το φορτηγό ποτέ κατεβάζει και ποτέ ανεβάζει ταχύτητες πάντα σε συνάρτηση του βάρους και την κλίσης του οδοστρώματος .
Αν βρεις κάποιον φίλο πιο έμπειρο μπορεί να σε βοηθήσει με εσένα συνοδηγό να σου δείξει μικρές λεπτομέρειες

vaska
03/06/2019, 09:46
εφ' όσον οδηγείς οχήματα με ταχύτητες και μάλιστα μεγάλα οχήματα θεωρώ ότι "νιώθεις" τον κινητήρα αλλά και το όχημα. Πέταξε στην άκρη το μάνιουαλ και όλη την χαρτούρα, παράτα το "πρέπει" και το "σωστό" και άσε τον εαυτόν σου ελεύθερο. Απλά έχε στο μυαλό σου ότι στο στρώσιμο δεν ζορίζουμε τον κινητήρα (αν και αυτή η άποψη τείνει να "σβήσει", επικρατέστερη και σωστότερη μηχανολογικά είναι οι θερμικοί κύκλοι). Τες πα, άρχισε να οδηγείς χωρίς άγχος και όλα θα έρθουν μόνα τους.

OldMan
03/06/2019, 10:48
στο στρώσιμο δεν ζορίζουμε τον κινητήρα (αν και αυτή η άποψη τείνει να "σβήσει", επικρατέστερη και σωστότερη μηχανολογικά είναι οι θερμικοί κύκλοι).
Πας για δημοτικος συμβουλος ή πετας αδόλωτη σαλαγκια μπας και τσιμπησει κανας χανος..??

Ο ανθρωπος εχει "προβλημα" με τις σωστες (αν υπαρχουν τετοιες) αλλαγες ταχυτητων κι εσυ τον στελνεις να διαβασει Θερμοδυναμικη 3..

vaska
03/06/2019, 10:50
Πας για δημοτικος συμβουλος ή πετας αδόλωτη σαλαγκια μπας και τσιμπησει κανας χανος..??

Ο ανθρωπος εχει "προβλημα" με τις σωστες (αν υπαρχουν τετοιες) αλλαγες ταχητητων κι εσυ τον στελνεις να διαβασει Θερμοδυναμικη 3..

όχι ρε μάστορα απλά του είπα να πετάξει την χαρτούρα και να οδηγήσει κανονικά χωρίς πρέπει κλπ.
Μετά θα τον εξετάσουμε στην θερμοδυναμική
:bawl:

OldMan
03/06/2019, 11:01
όχι ρε μάστορα απλά του είπα να πετάξει την χαρτούρα και να οδηγήσει κανονικά χωρίς πρέπει κλπ.
Μετά θα τον εξετάσουμε στην θερμοδυναμική
:bawl:

Μετα (απο 2-3 διαλυμενα σασμαν) θα τον αναλαβει ο Σαπιλας..
(οι κυκλοι θητα και δελτα αργουν ..)

Lioulios
03/06/2019, 14:44
Tip .


Για να αλλαξεις ταχυτητα , πρεπει να περασεις το ποδι σου κατω απο το λεβιε και να τον ανεβασεις με ενα κλίκ.

Οσο πηγαινεις στο δρομο , το ποδι σου δεν ειναι μονιμως στη θεση κατω απο το λεβιε ...ειναι στο μαρσπιε και πας...

Την στιγμη που θα πατησεις συμπλέκτη , ταυτοχρονα κανε την κινηση και βαλε το ποδι στη σωστη θεση ,κανε το κλικ προς τα πανω και αφησε τον συμπλεχτη .
Ολο αυτο που σου περεγραψα διαρκει ενανδευτερολεπτο .

Ανεβα στην μηχανη απανω σβηστη και προσπαθησε να την κανεις προεκταση του εαυτου σουν, δηλ ανα πασα στιγμη να βρισκεις με το ποδι , το λεβιε των ταχυτητων .
Καντο συνεχεια μεχρι να το μαθεις καλα .

Ετοιμος !

Αυτο που παθαινεις , συμβαινει και σε αλλους πιο εμπειρους ,οταν παρουν για πρωτη φορα ενα αλλο μηχανακι απο αυτο που οδηγανε καθημερηνα .

:wave2:

OldMan
03/06/2019, 16:23
Tip .
ενανδευτερολεπτο... ΑΑυτο.. πιομεκπειρουςν... φοφαβενα...

Tip: Πηγαινε το συντομοτερο να σε δει ενας καλο Αγγειοχειρουργος..

vaska
03/06/2019, 17:05
Tip: Πηγαινε το συντομοτερο να σε δει ενας καλο Αγγειοχειρουργος..

έχουμε κέφια σήμερα?? Κερδίσαμε στο τάβλι??
:lol:

Sebastian1980
03/06/2019, 21:14
Αν οπως λες εισαι και επαγγελματιας οδηγος η εστω οδηγος αυτοκινητου σκέψου τις καλυτερες αλλαγε που εχεις κανει π.χ. απο 2α σε 3η σε ανηφορα και να μη καταλαβες καν οτι αλλαξες σχεση γιατι ταχυτητα-στροφες-χρονος αλλαγης-επομενη σχεση ηταν σωστα. Το ιδιο ειναι και το μηχανακι αμα αλλαξεις σωστα δε καταλαβαινεις τιποτα αν ομως αργησεις και πεσουν οι στροφες δε χαθηκε ο κοσμος ασε απαλα το συμπλεκτη και ανοιξε απαλα το γκαζι να ανεβουν σα να ξεκινας ενα πραμα αλλα ενω πηγαινεις αμα το κανεις ομαλα δε "κρεμαει" ουτε σκορτσαρει και σε λιγη αποσταση εχεις φτασει στο σωστο φασμα στροφων. Επισης τις αλλαγες τις καταλαβαινεις καλυτερα δικαβαλος, οσο πιο ομαλα αλλαξεις τοσο λιγοτερο θα πεφτει το βαρος του συνεπιβατη πανω σου.

Συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο που έγραψες.

Οδηγώ με συμπλέκτη 10 μήνες. Εδώ και δύο μήνες έχω συνοδηγό πίσω και κατάλαβα πόσο λάθος-αποτομα έβαζα τις ταχύτητες. Από το βάρος του συνοδηγού που έπεφτε πάνω μου.
Στην δική μου περίπτωση το πρόβλημα είναι εν μέρει ανατομικό.
Δυστυχώς το δεξιός μου καρπός δεν τερματίζει προς τα κάτω,όπως σε όλους λόγο εγχείρησης, σε συνδιασμό μεγάλης διαδρομής της μανετας του γκαζιού του Remix 125 είχε αποτέλεσμα να μην κλείνω τελείως το γκαζι στις αλλαγές ταχυτήτων.
Τώρα οδηγάω αφήνοντας την μανέτα του γκαζιού να επιστρέφει μονη της στην αρχική της θέση, πριν την αλλαγή ταχύτητας.
Σου έκανα όλο αυτό το πρόλογο για να καταλήξω σε αυτό που έγραψα στην αρχή.
Αν δεν υπήρχε ένας έμπειρος οδηγός στην θέση του συνοδηγού δεν θα καταλάβαινα ούτε τα λάθη μου ούτε ότι έχω ανατομικό πρόβλημα γιατί οδηγούσα χρόνια παπια-σκουτερ.
Κάνε ακριβώς το ίδιο, πάρε συνοδηγό κάποιον έμπειρο οδηγό μοτοσυκλέτας να σου υποδείξει τα λάθη σου.

Δυστυχώς με βλέπω μάλλον για σκούτερ.

Lioulios
03/06/2019, 21:33
Tip: Πηγαινε το συντομοτερο να σε δει ενας καλο Αγγειοχειρουργος..

απο αγγειοχειρουργο το επαθα