PDA

View Full Version : Βοήθεια για αγορά εργαλείων (διάφορα)



stelioss_1
02/06/2019, 21:21
Καλησπέρα στην παρεα εδω, διάβασαν αρκετές σελίδες με αναφορές σε μάρκες κτλ σε διάφορα εργαλεία (vessel,witte,wiha,wera,facom,hazet)
θα ήθελα την βοήθεια σάς στην δημιουργία μιας εργαλειοθήκης με καλα εργαλεία για ερασιτεχνική χρήση. Αγόρασα πχ απο lild καρυδακια 30 ευρώ και εινα χάλια( η αλήθεια δεν μπορούσα εκείνο το διάστημα να έδινα περισσότερα χρήματα και τα ήθελα.
Τώρα σκέφτομαι σιγά σιγα να αγοράζω και κάτι καλο με την βοήθεια σας, δεν μιλάω για hazet! λεφτά υπάρχουν, εμείς δεν έχουμε! Δεν μπορώ να διαθέσω πολλά χρήματα για αυτό θα περνώ σιγα σιγα και κατι "καλο".

Η αγορά δεν με πειράζει αν θα γίνει απο εξωτερικό. θελω κατσαβίδια ηλεκτρολόγου, κόφτες, σφυρί, πολύγωνα, γαλλικά, αλφάδι,γενικα να κανω μια εργαλειοθήκη για δουλειά στο σπιτι και οχι μόνο. οποιος εχει χρονο και μπορεί ας ρίξει τα φώτα του, αν γνωρίζετε και σιτε με καλες τιμές! θα ήθελα τις προτάσεις σας

MISKIN
05/06/2019, 21:39
Στέλιο καλώς όρισες, τώρα το είδα το μνμ σου (δεν είμαι ο μόνος) και ήθελα να σε ρωτήσω αν χρησιμοποιείς το ebay και τις δημοπρασίες του.

stelioss_1
06/06/2019, 10:31
αγοράζω γενικά πράγματα από το internet.. από ebay δημοπρασίες ποιο σπάνια αλλά δεν λέω όχι σε κάτι καλό vmf..
(η αλήθεια το υπολόγισα ότι λίγα άτομα θα το βλέπανε για αυτό είπα να γράψω και μονωμένα στα topic και άρχισα από τα κατσαβίδια)

MISKIN
06/06/2019, 10:34
Πρέπει να ορίσεις ένα εύρος χρημάτων που θες να διαθέσεις. Πχ πόσα θα έδινες για μια συλλογή 1/2.

stelioss_1
06/06/2019, 12:01
πάνω κάτω γύρο στα 100. βασικά θα ακούσω εσάς τους γνώστες δλδ αν βρω κάτι οικονομικό και καλό δεν έχω θέμα. απλά σίγουρα θέλω καλό. οκ το καλό ο κάθε ενας το εκ λαβαίνει διαφορετικά.
το θέλω για ερασιτεχνική χρήση αλλά το θέλω για χρόνια..... πχ ο μηχανικός μου έχει ks-tool, εκει που δουλεύω δούλεψα acesa-spain κατσανια μικρη. έχουν μια 1/2 σε μια πράσινη μεταλίκι θήκη αλλά δεν λείε τίποτα για μάρκα.

πόσα χρήματα χρειάζεται να διαθέσω για ένα καλό set ? πχ κάπου είχα δει facom 1/2 και 1/4 100 + μεταφορικό ? εδώ στο forum που διάβαζα ..

αν έχεις κάτι υπόψη σου σε δημοπρασία ρίξε κανένα λινκ!
(ευχαριστώ για οτι βοήθεια δώσετε)

OldMan
06/06/2019, 12:42
Μακρια απο μια απο τις μαρκες που αναφερες...!!!
(μονο η πανακριβη σειρα της λεει κατι ενω η αμεσως φθηνοτερη ειναι απλα για πεταμα..)

Για ηλεκτρολογικα κατσαβιδια και κοφτες η EGA ειναι απο τις καλυτερες σε σχεση με τις τιμες της..

Κατσαβιδια γενικης χρησης, WITTE ή Stanley (τα δευτερα προτιμοτερα αλλα πιο δυσευρετα..)

Πενσακια, μυτοτσιμπιδα, λαβιδες κ.λ.π. KOYAMA ή PASTORINO (αν βρεις..)

Allen, Torx, κλπ Wiha κατα προτιμηση..

Καστανιες και συλλογες, on your own risk..:p

MISKIN
06/06/2019, 15:18
Για αρχή ρίξε μια ματιά στις αγγελίες του Δημήτρη, μέλους του φόρουμ, ίσως βρεις κάτι που σου κάνει. Ότι θες ρώτα.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=149895

stelioss_1
09/06/2019, 11:18
αν και είναι μανελα και οχι κατσανια ... https://www.ebay.co.uk/itm/Sealey-AK7301-Extension-Breaker-Bar-450mm-Long-1-2-Socket-Square-Drive/391031221574

αξίζει ?

Hunter
09/06/2019, 17:50
αν και είναι μανελα και οχι κατσανια ... https://www.ebay.co.uk/itm/Sealey-AK7301-Extension-Breaker-Bar-450mm-Long-1-2-Socket-Square-Drive/391031221574

αξίζει ?

Για τόσο λίγο που κοστίζει ναί αξίζει...

stelioss_1
09/06/2019, 18:09
https://www.stereotiki.gr/store4/force-8014380-1-2h380-manela-spasti-380hil.html#/product/5002. υπάρχει και αυτή 38mm.

Hunter
09/06/2019, 19:00
Προτιμώ την Sealey , είναι πιο μακριά και έχει και εγγύηση εφ όρου ζωής...
Από Force δεν έχω καθόλου εμπειρία... :confused:

Road Pirat
09/06/2019, 19:06
Την εγγύηση ποιος θα την κάλυψη στην Ελλάδα, γιατί για να την στείλεις έξω είναι καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο

stelioss_1
09/06/2019, 19:29
καλή.. κακή μόλις την αγόρασα απο εβαυ:) ευχαριστώ.. οταν έρθει θα ανεβάσω φώτο

Hunter
09/06/2019, 19:33
Καλοδούλευτη ! Περιμένουμε φωτό !

Hunter
09/06/2019, 19:35
Την εγγύηση ποιος θα την κάλυψη στην Ελλάδα, γιατί για να την στείλεις έξω είναι καλύτερα να αγοράσεις καινούργιο

Σε ένα εργαλείο που μου χάλασε τους έστειλα e-mail , ήρθε η ACS το πήρε και σε δύο εβδομάδες είχα καινούργιο...

stelioss_1
09/06/2019, 20:04
καλή.. κακή μόλις την αγόρασα απο εβαυ:) ευχαριστώ.. οταν έρθει θα ανεβάσω φώτο

Road Pirat
10/06/2019, 19:46
Σε ένα εργαλείο που μου χάλασε τους έστειλα e-mail , ήρθε η ACS το πήρε και σε δύο εβδομάδες είχα καινούργιο...
+1000 τότε, με το καλό να σού έρθει

stelioss_1
14/06/2019, 22:23
https://www.amazon.co.uk/Sealey-AK5613M-Metric-Impact-Socket/dp/B0035FHSO8/ref=sr_1_1?keywords=AK5615M&qid=1560543351&s=gateway&sr=8-1

αυτά αξίζουν ? έχετε κάτι άλλο να δω ? δεν έχω impact αλλά θα πάρω μετά. χρήση είναι για αυτοκίνητο.

https://www.amazon.co.uk/Makita-D-41517-2-Inch-Impact-9-Piece/dp/B00HG2O8QW/ref=sr_1_2?keywords=makita+impact+socket&qid=1560543703&s=diy&sr=1-2

και αυτές?

πρέπει να προσέξω κάτι ?

MISKIN
14/06/2019, 23:14
Αν θες την άποψη μου πάντως, δε χρειάζεται να αγοράζεις κινέζικα εργαλεία τρίτης διαλογής από Αγγλία. Έχει και στην Ελλάδα.

daz
14/06/2019, 23:21
Γιατί θέλεις κρουστικά είπαμε;

stelioss_1
15/06/2019, 06:57
καλημέρα, σκέφτομαι κάποια φαση να αγοράσω και αεροκλειδο. αλλα και για χρήση με στην μανελα που πείρα. για να μην σπάσω τα κανονικά. όπως καταλαβαίνετε ειναι άσχετος για αυτο διαβαζω και ρωτάω τους γνώστες εδω. πχ προσπαθούσα να βγάλω το ακρομπαρο τού αυτοκινήτου που ο μηχανικός πριν xρονια εβαλε με αεροκλειδο και δεν κουνιόταν. άποψη σάς δεν αξίζει το αεροκλειδο ? καλύτερα με την σπαστη μανελα?

JNP
15/06/2019, 08:48
Για τόσο σφιχτες βιδες βάλε μια σωλήνα για προέκταση στη μανελα.
Δεν σε πρόλαβα να σου ελεγα να πάρεις την πιο μακριά μανελα 60 εκ. που πήρα και εγώ περισυ.

daz
15/06/2019, 12:04
Αμφιβάλω αν το ακρόμπαρο θέλει κάτι περισσότερο από αυτό.. (βασικά αμφιβάλω αν θέλει κάτι περισσότερο από μια απλή καστάνια ή πολύγωνο αλλά υπάρχουν περιπτώσεις και περιπτώσεις).

https://www.gedoretools.co.uk/gedore-6144910-1997-swivel-handle-1-2-381-mm.html


38cm!!! Μερικές φορές η πιο μακριά μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα απ' τον περιορισμένο χώρο και στο τέλος να παλεύει κάποιος πάλι με τα πολύγωνα και τις καστάνιες.
Είναι λίγες οι φορές που μου έχει χρειαστεί κάτι μεγαλύτερο και πάντα μπορώ να βάλω και σωλήνα.

Κάπου στα 45 με 50 cm είναι η καστάνια 3/4 που έχω και με αυτή έχω λύσει όλες τις "μεγάλες" βίδες! Και όταν λέω μεγάλες εννοώ μπουλόνια από φορτηγά (κάποιες φορές με προέκταση άλλες όχι) και βίδες αξόνων αυτοκινήτων που είχαν να λυθούν 10ετία.

Θεωρώ οτι τα τα 45cm είναι παραπάνω από μια χαρά και θα βοηθήσει να λυθούν πολύ σφιχτές βίδες με μικρή προσπάθεια. Τώρα αν θα χωρέσει και πόσο εύκολο θα είναι να χρησιμοποιηθεί, για να λυθούν πχ οι δαγκάνες χωρίς να έχεις σηκώσει το αμάξι με ανυψωτικό, παίζεται! Εμένα που στήνω το αμάξι πάνω σε τρίποδες δε θα με βοηθούσε καθόλου. Τα μπουλόνια απ' τις ρόδες όμως θα με βοηθουσε να τα λύσω με λιγότερη προσπάθεια ενώ θα είχε και πιθανότητες να λύσει βίδες αξόνων χωρίς προέκταση. Η προέκταση όμως αν μπαίνει μέχρι μέσα, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Οι διαφορές που έχουν οι κοντές μανέλες με τις μακριές είναι μόνο το μήκος, δεν έχουν πιο ενισχυμένη κεφαλή οι μακρύτερες. Οπότε...

Από θέμα ποιότητας τώρα... ότι λέει η τιμή της! Κανένας δεν έκανε κάτι μαγικό για να την κάνει καλύτερη από ένα άλλο εργαλείο ίδιας τιμής. Θα κάνει απόσβεση αλλά ανάλογα με το είδος της εργασίας που θα κλιθεί να κάνει. Σε ακρόμπαρα δύσκολα θα πάθει κάτι.

daz
15/06/2019, 12:23
Τα κρουστικά καρυδάκια ειναι για κρουστικά εργαλεία και τα υπόλοιπα για εργαλεία χειρός. Αν βάλεις κανονικό καρυδάκι σε αερόκλειδο μπορεί να σπάσει με την πρώτη ή να δουλέψει και μερικά χρόνια. Αν δε σπάσει αμέσως θα γίνει σώβρακο μετά από λίγο.
Τα κρουστικά καρυδάκια έχουν 2 χαρακτηριστικά. 1ον είναι πολύ χοντρά (ειδικά τα φθηνά) και 2ον έχουν πολύ μικρότερη σκληρότητα ώστε το σώμα τους να απορροφά μέρος της κρούσης απ' το αερόκλειδο. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν τους βάζουν χρώμιο. Το χρώμιο δεν θα άντεχε σε ένα εργαλείο που δέχεται στρεβλώσεις και θα ξέφτιζε!
Έκαστος στο είδος του λοιπόν.


Πέρα απ' αυτό τα impact θα βοηθήσουν πολύ σε βίδες μπουλονιών. Στις υπόλοιπες δεν ξέρω αν θα χωράει το δυναμόκλειδο και πόσο θα βολέψει. Σίγουρα σε κάποιες θα χωρέσει και θα δουλέψει και σε άλλες όχι. Οπότε δε θα αντικαταστήσει τίποτα! Μόνο ίσως βοηθήσει σε καποιες περιπτώσεις. Γενικά τα μισής ίντσας δεν είναι για εργασίες πέρα των προβλεπόμενων. Για να πετάς έξω βίδες ανάρτησης, δαγκάνες κτλ θέλεις ειδικά εργαλεία ιμπακτ για να βοηθήσουν με τον περιορισμένο χώρο και μικρότερα καρυδάκια και αερόκλειδο απ' αυτά που θα βάλεις στα μπουλόνια απ' τις ρόδες.

Δεν ξέρω τι δυνατότητες χώρου έχεις, τι αεροσυμπιεστή έχεις και τι μπουλενόκλειδο θέλεις να πάρεις! Οπότε ούτε που ξέρω αν κάνεις καλά ή όχι που παίρνεις impact καρυδάκια.



Βοηθήματα μηχανικών για να περιορίσουν το χρόνο και την προσπάθεια επισκευής πριν πιάσουν το επόμενο στη σειρά γιατί περιμένει ο πελάτης..

https://sktools.com/shop/34350-15-piece-1-2-drive-metric-swivel-impact-socket-set.html
https://www.amazon.com/Drixet-Universal-Flexible-U-Joint-Adapters/dp/B072QFHLYT

stelioss_1
15/06/2019, 15:08
τελικά ποιο εύκολα βρίσκεις γυναίκα παρά να αγοράσει εργαλεία και πραγματικά πριν αρχίσω να διαβάζω εδώ μέσα νόμιζα ηταν κατι απλο και φθηνό! Το μόνο καλό δεν βιάζομαι θελω να βρω καλά πράγματα χωρίς να δωσο νεφρό. θα αφήσω τα impact για ποιο μετά γτ όπως διαβάζω δεν τα χρειάζεμαι. μανέλα πήρα μια φτηνή Sealey. τώρα αν περιέχεται κατι καλό σε δημοπρασία 1/2 σφίριξετε.

stelioss_1
24/06/2019, 22:21
ευχαριστώ δημόσια τον Αχιλλέα για την βοήθεια του στην επιλογή μιας κασετίνας gedore. https://www.ebay.de/ulk/itm/153531916424 ελπίζω να βγεί καλή και σε καλή κατάσταση. 110 ευρώ μαζι μετά μεταφορικά. ανέβασαν αρκετά την τιμή εγω την περίμενα γύρο στο 70ρικο!

JNP
25/06/2019, 00:23
ευχαριστώ δημόσια τον Αχιλλέα για την βοήθεια του στην επιλογή μιας κασετίνας gedore. https://www.ebay.de/ulk/itm/153531916424 ελπίζω να βγεί καλή και σε καλή κατάσταση. 110 ευρώ μαζι μετά μεταφορικά. ανέβασαν αρκετά την τιμή εγω την περίμενα γύρο στο 70ρικο!

Μεγεια! Φαίνεται μια χαρά. Είναι σχεδόν ίδια με μια Dovidat του 1980 που έχω.
Ειδικά αν η καστάνια είναι με λίγα σχετικά δόντια και περαστο πυρο για τα καρυδακια.
Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα μπουζοκαρυδακι και ίσως στο μέλλον μια καλύτερη καστάνια.
Ίσως όμως μια συλλογή 1/4 να είναι προτιμότερο συμπλήρωμα.

Hunter
25/06/2019, 00:44
Η 1993 U-10 έχει 48 δόντια και 7,5 μοίρες...

stelioss_1
25/06/2019, 07:22
hunter σε απλα ελλινικα! τι δείχνει αυτο? με τα δόντια και τις μοίρες

JNP
25/06/2019, 08:39
Απλά οι πιο σύγχρονες έχουν 72 περιπου δόντια και κάθε κλικ της καστανιας είναι 5 μοίρες στροφή. Δηλ έχουν λίγο περισσότερο πλεονέκτημα στα πολύ δύσκολα σημεία.
Βάλε καμμια φώτο από την κεφαλή της καστάνιας και καρυδακι στο πλάι. Λογικά είναι εξάγωνα.

MISKIN
25/06/2019, 09:29
Στέλιο καλοδούλευτη η συλλογή.
Hunter να περιμένεις σεντόνι daz περί δοντιών και καστάνιας. Όσο προχωράει η τεχνολογία βγαίνουν καστάνιες με περισσότερα δόντια, αλλά αυτό δε λέει κάτι για τη ποιότητα της καστάνιας, ούτε και για την εργονομία της. Κάπου βολεύουν τα πολλά δόντια, κάπου όχι

daz
25/06/2019, 10:55
Όποια καστανια έχει περισσοτερα δόντια από μένα, είναι παραπάνω από μια χαρά.

Για τις υπόλοιπες θα σας δώσω μια διεύθυνση να μου τις στέλνετε.

OldMan
25/06/2019, 12:35
Και κανονιστε οταν κυκλοφορησουν καστανιες με 144 δοντια να πατε να τις παρετε και να τραβηξετε μετα βιντεακι ξεβιδωνοντας μπουζονι με 47 βολτες click-by-click..

daz
25/06/2019, 12:47
Οι dual 80 έχουν 80 αλλά λόγο πατέντας στο μηχανισμό λειτουργουν σα να έχουν 160. (Διπλός μηχανισμός).

Οι Κινέζοι πάντως (κάποια απ' τις εταιρίες της hi5), έχουν και με 160 κανονικά δόντια. Τώρα νομίζω έχουν και οι Αμερικάνοι τέτοιες.

2.25 μοίρες γωνία!

Παίρνεις τσιπουρακι μαζί με μερικά καλά ναρκωτικα και πιάνεις δουλειά πρωί πρωί με τη δροσουλα, μη σε πιάσει η ζέστη!

Leon67
25/06/2019, 18:51
ευχαριστώ δημόσια τον Αχιλλέα για την βοήθεια του στην επιλογή μιας κασετίνας gedore. https://www.ebay.de/ulk/itm/153531916424 ελπίζω να βγεί καλή και σε καλή κατάσταση. 110 ευρώ μαζι μετά μεταφορικά. ανέβασαν αρκετά την τιμή εγω την περίμενα γύρο στο 70ρικο!

Kαλοδούλευτη κτλ. Μην λέμε και υπερβολές για 70 ευρώ αλλα περίμενε και να την πάρεις στα χερια σου....Πάντως με 180-200 ευρώ επαιρνες από Ελλάδα Facom που θα είχε α) Εγγύηση β) Καστάνια 60-72 δόντια και απλά θα ηταν καινούργια χωρις την γρήγορη(spin) μανελα.....δηλαδή με το κόστος μια καλής απλά καστάνιας που εχει 50-80 ευρώ και καποια στιγμή θα την πάρεις επαιρνες καινούργια.

edit1. Όσο για φτηνή και παλαιομοδίτικη αλλά πολύ καλής ποιότητας με 48 ευρώ επαιρνες αυτή από Ελλάδα:https://www.vardakas-tools.gr/Set-kastanias-karydakia-1-2-TONA-TO-SET

JNP
25/06/2019, 21:10
Kαλοδούλευτη κτλ. Μην λέμε και υπερβολές για 70 ευρώ αλλα περίμενε και να την πάρεις στα χερια σου....Πάντως με 180-200 ευρώ επαιρνες από Ελλάδα Facom που θα είχε α) Εγγύηση β) Καστάνια 60-72 δόντια και απλά θα ηταν καινούργια χωρις την γρήγορη(spin) μανελα.....δηλαδή με το κόστος μια καλής απλά καστάνιας που εχει 50-80 ευρώ και καποια στιγμή θα την πάρεις επαιρνες καινούργια.

edit1. Όσο για φτηνή και παλαιομοδίτικη αλλά πολύ καλής ποιότητας με 48 ευρώ επαιρνες αυτή από Ελλάδα:https://www.vardakas-tools.gr/Set-kastanias-karydakia-1-2-TONA-TO-SET

Το τελευταίο με τη συλλογή Tona με εντυπωσίασε. Η τιμή είναι απίστευτα καλή!
Οι Τσεχοσλοβακοι είχαν ανέκαθεν καλά εργαλεία, μηχανισμούς για σύγχρονα πορτοπαραθυρα,
ακόμα πιστόλια και τουφεκια ακριβειας.

Leon67
25/06/2019, 21:21
Το τελευταίο με τη συλλογή Tona με εντυπωσίασε. Η τιμή είναι απίστευτα καλή!
Οι Τσεχοσλοβακοι είχαν ανέκαθεν καλά εργαλεία, μηχανισμούς για σύγχρονα πορτοπαραθυρα,
ακόμα πιστόλια και τουφεκια ακριβειας.

Ναι, αν ήμουν ακόμα USA θα είχα 2-3 CZ

JNP
26/06/2019, 00:37
Ναι, αν ήμουν ακόμα USA θα είχα 2-3 CZ

Τουλάχιστον! 75αρια κατά προτίμηση.

stelioss_1
29/06/2019, 09:01
407682407683 2 παραλαβές :) και συνεχίζουμε σιγά σιγά

stelioss_1
26/07/2019, 17:09
ήρθε εδώ και λίγο καιρό αλλά με τα τρεχάματα δεν κατάφερα να βγάλω μια φωτογραφία . Τα καθάρισα και τα καρυδάκια και την θήκη... έβαλα λίγο wd-40(δεν είχα λάδι).

Καρυδάκια είναι σε καλή κατάσταση, η καστανιά απλά οκ. (έχει λίγο τζόγο δεν ξέρω αν έτσι πρέπει αν είναι )

Ξέρετε αν βρίσκω το μηχανισμό από μέσα για να των αλλάξω και τις βίδες ?. χωρίς να ξέρω αν έχει κάποιο πρόβλημα απλά από περιέργεια ρωτώ.
αξίζει να την ανοίξω ?(σκεφτούμαι με dremel)


408569
408570
408571

JNP
26/07/2019, 18:52
Το dremmel τι θα το κάνεις;
Απλά τις βίδες ξεβιδωσε και θα ανοίξει η κεφαλή της καστάνιας.
Καλό καθάρισμα και γρασάρισμα και είσαι ΟΚ.
Όταν βγάλεις τα εξαρτηματα φωτογράφησε τα και ψάξε στο διαδίκτυο για ανταλλακτικό σετ.
Την στιγμή που υπάρχει κωδικός θα βρεις σίγουρα.
Η συλλογή είναι ολόιδια πλην της καστάνιας με μια Dowidat του 1980 που έχω.

stelioss_1
26/07/2019, 19:14
έλα που και εγώ αυτό πίστευα αλλά δεν! έφαγα και λίγο την βίδα... θέλει λίγο φάγωμα από το πίσω μέρος να για να βγει από οτι κατάλαβα.. εκτός αν κάνω λάθος. ειναι σαν χτυπημενει απο πίσω για να μην βγαίνει.

daz
26/07/2019, 19:46
Σοβαρά τώρα? Εφαγες τη βίδα με dremel?

Αν θέλεις άκουμε. Μη πειράξεις τίποτα. Η καστάνια είναι μια χαρά και αν δεν είναι θα στο δείξει στη δουλειά. Λίγο τζόγο έχει από καινούρια όπως όλες. Σοβαρό καθαρισμό δεν χρειάζεται γιατί έχει μεγάλα δόντια αλλά αν θέλεις να την καθαρίσεις βάλε οποιοδήποτε καθαριστικό απ' το κενό που αφήνει, γυρίζοντας παράλληλα τον μηχανισμό. Όταν ψιλοτεγνώσει βάλε λίγο λεπτό λάδι. Λίγο λεπτό λάδι που και που είναι το μόνο που χρειάζεται.

Αν χρειαστείς ανταλλακτικό μηχανισμό, υπάρχει. Την πας σε έναν αντιπρόσωπο ή τον παραγγέλνεις. Ο καινούριος μηχανισμός θα έρθει με καινούριες βίδες.

Σε τέτοιου είδους σφραγισμένες κεφαλές, τις περισσότερες φορές, αρκεί να ξεβιδώσεις τις βίδες, χωρίς να πειράξεις το κεφάλι. Το έχω κάνει και δεν έχει πάθει κατι. Μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάλι τις ίδιες βίδες και να τις κεφαλώσεις βάζοντας όμως την κεφαλή της βίδας να πατήσει κάπου σταθερά. Αλλά σου ξαναλέω μη την πειράξεις, δε χρειάζεται.

JNP
26/07/2019, 20:52
Όπως λέει ο Αποστόλης, αν δεν έχει πρόβλημα μην την σκαλιζεις. Μπόλικο WD40 ή καλύτερα σπρευ καθαρισμού φρένων και γύρισμα της καστάνιας μέχρι να σταματήσει να βγάζει βρωμιά. Στέγνωμα και σπρευ συντήρησης η ψιλό λάδι.
Έτσι έκανα κιεγω στην δικιά μου που δυσκολεύτηκα να την ανοίξω.
Σημ. Το ότι είναι κτυπημενες από πίσω δεν φαίνεται πάντως στις φωτο. Μήπως έχουν κόλλα σπειρωματων για να μην ξεβιδωνουν; Εγώ έχω βάλει σε κάτι φτηνές που ξεβιδωναν. Εσένα οι βίδες τι ακριβώς έκαναν, γύριζαν τρελλα ή καθόλου;

daz
26/07/2019, 21:35
Είναι κεφαλωμένες οι βίδες σε αυτή την καστάνια. Απ' την πίσω μεριά Γιάννη, εκεί που έχει το καρέ. Φαίνεται στην φωτό.

JNP
27/07/2019, 00:16
Τώρα το είδα, ειναι τόσο ομοιόμορφα κεφαλωμενες που δεν το φαντάστηκα.
Γιαυτό ο Στέλιος έλεγε για χρήση dremmel!

stelioss_1
27/07/2019, 00:50
δεν θα κάνω τίποτα θα ακούσω τον daz, δεν ειχε γλυκό ήχο οταν γυρνουσε έβαλα WD-40. οχι δεν εβαλα dreme αλλά μονο έτσι σκέφτηκα οτι θα ανοίξειl! με το κατσαβίδι γύρισα λιγο την μια βίδα (ήθελε αρκετη δύναμη) αλλά μετα χαλασε το + στην βιδα . και μετά είδα οτι βίδα εχει αυτο το κάρφωμα. φενετε ελάχιστα την φωτογραφία οτι η δεξιά βίδα άλλαξε λιγο σχήμα (ξεχείλωσε). βλακεία μου. μικρό το κακό

JNP
27/07/2019, 08:27
Πάντως επειδή είναι παληα και δουλεμένη η καστάνια, καλού κακού ψάξε με την ησυχία σου για ανταλλακτικό σετ.

daz
27/07/2019, 10:52
Τι να ψάξει? Δε χρειάζεται! Αν το χρειαστεί ποτέ θα το παραγγείλει σε οποιοδήποτε αντιπρόσωπο. Καλύτερα να το πάρει όταν το χρειαστεί ή να πάει την καστάνια σε αντιπρόσωπο, ώστε αν του φέρουν μηχανισμό που δεν ταιριάζει να μη τον πληρώσει. Υπάρχουν διάφορες παραλλαγές και η καστάνια που έχει, σχεδιαστικά είναι πιο παλιά απ' τις σημερινές. Το λεβιεδάκι κάνει μεγαλύτερη περιστροφή.

daz
27/07/2019, 11:09
δεν θα κάνω τίποτα θα ακούσω τον daz, δεν ειχε γλυκό ήχο οταν γυρνουσε έβαλα WD-40. οχι δεν εβαλα dreme αλλά μονο έτσι σκέφτηκα οτι θα ανοίξειl! με το κατσαβίδι γύρισα λιγο την μια βίδα (ήθελε αρκετη δύναμη) αλλά μετα χαλασε το + στην βιδα . και μετά είδα οτι βίδα εχει αυτο το κάρφωμα. φενετε ελάχιστα την φωτογραφία οτι η δεξιά βίδα άλλαξε λιγο σχήμα (ξεχείλωσε). βλακεία μου. μικρό το κακό

Εδώ είσαι! :lol:

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=151367

stelioss_1
28/07/2019, 19:06
η αλήθεια δεν είδα τι κατσαβίδι έβαλα! μου φάνηκε ηταν ph αλλά δεν ξέρω εν ειναι ph2. απο την φωτογραφία μπορείς να καταλάβεις τι είναι? διάβασα το σεντόνι!

daz
28/07/2019, 20:39
H λογική λέει ph2.