PDA

View Full Version : Daytona velos R 125i μετά από 2000Χλμ



Σελίδες : [1] 2 3

Nospecialname
03/06/2019, 22:13
Γεια σε όλους , μετά από πολύ σκέψη και έρευνα αγόρασα ένα Daytona velos R 125i και επειδή κανένας μέχρι τώρα δεν έχει κάνει καμία αξιολόγηση αποφάσισα να την κάνω εγώ μήπως βοηθηθεί κανένας μελλοντικός αγοραστής..

Το παπί το έχω ένα τρίμηνο τώρα , στο παρελθόν έχω οδηγήσει ένα Honda innova , modenas krisstar και ένα Suzuki fx

Στα θετικά του παπιου είναι τα φρένα τα οποία πρέπει να ομολογήσω ότι είναι εκπληκτικα , έχει πολύ ωραία θέση οδήγησης και με βολεύει (παρόλο που είμαι 1,90) , περίεργος πολύ καλά φώτα και επίσης τα λάστιχα του είναι πολύ καλύτερα σε σύγκριση με του DY και sprinter τα οποία έχει φίλος και έχουν και αξιοπρεπή κρατημα και σε βροχή..Η εξάτμιση επίσης φαίνεται πολύ περιποιημένη

Στα αρνητικά κλασσικά ο χώρος κάτω από την σέλα , στον οποίο χωράει με το ζορι μια κλειδαριά και χαρτιά , οπότε αν θέλετε επιπλέον χώρο δυστυχώς η μπακαζιερα είναι απαραίτητη

Γενικά τραβάει ωραία για παπί σε ανηφόρες δικαβαλο , και η τελική του σε ελαφριά κατηφόρα είναι 112 κοντερισια (τουλάχιστον τόσο το πήγα εγω) , αν και όταν φτάνεις τα 100 συνήθως δεν τραβάει άλλο στο ισιομα με δεύτερο άτομο πίσω..τα πλαστικά δεν τρίζουν ΚΑΘΌΛΟΥ σε αντίθεση με το σπρίντερ ακόμα και στο τελικιασμα..Η κατανάλωση εξαιρετικά μικρή στα 1,7 /100χλμ πράγμα το οποίο φαίνεται στην τσέπη σου

Γενικά αξίζει περισσότερο από το σπρίντερ που έχει φιλος , διότι είναι πολύ πιο προσεγμένο + ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση και 2 χρόνια σέρβις πράγμα που δεν έχει το σπρίντερ , αλλά και καλύτερα λάστιχα τα οποία δεν θέλουν αλλαγή μόλις το αγοράσεις , οπότε γλυτώνεις 100€ από εκεί οπότε η διαφορά πέφτει στα 200€ , που βγαίνουν μόνο από τα δωρεάν σέρβις και εγγύηση , + την καλύτερη εμφάνιση

Γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το παπι και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου , αν και θα ήθελα περισσότερο χώρο κάτω από την σέλα

Sebastian1980
04/06/2019, 19:43
Μπράβο φίλε που πήρες την πρωτοβουλία για την αξιολόγηση.
Εύχομαι να σε γερός να το χαρείς.

alexis72
04/06/2019, 21:33
μιά χαρά παπάκι ειναι ,
γράφε πού κ πού εντυπώσεις απο ταξιδάκια - προβληματάκια μικρά η μεγάλα - κατανάλωση κλπ ,
φώτα για βράδυνή βόλτα εχει δυνατά γράφεις ,οχι οπως φίλου μου με daytona dy125 που σε απόλυτο μαύρο σκοτάδι σε χωριό (χωρίς φεγγάρι )
εχει τοποθετήσει 2 φακούς extra ποδηλάτου για να βλέπει τόν δρόμο...
κοστίζει 1800 ευρώ το velos ...δηλ. ακριβώς 1000 ευρώ λιγότερα απο το νέο υπερπαπί της sym vf185 ...
καλές βόλτες να εχεις φίλε

Nospecialname
03/07/2019, 00:35
Πλέον το παπί έχει φτάσει σχεδόν στα 4.000 χλμ , απροβληματιστο χωρίς κανένα παράπονο , πραγματικά πολύ καλύτερο από το σπριντερ

Έχω κάνει κάποια ταξίδια (μικρα) , Αθήνα-μεγαρα , πολλές φορές αθηνα-μαραθωνας , Αθήνα-σουνιο , και τέλος πάλι κέντρο Αθήνας-κορυφη Υμηττου... Ευέλικτο μέσα στην πόλη και δυνατό για παπί , μόνος μου καημός ο σκουτερισιος ήχος του , τα έχουν φυμωσει τα μηχανήματα για το euro4

Το μόνο παπί που ζηλεύω είναι το 185αρι της συμ , αλλά ανεβαίνει κατά ένα χιλιάρικο η τιμή , δυστυχώς δεν το διέθετα συν ότι μέχρι τώρα το δίπλωμα μου είναι Α1

Iaswnas1988
18/07/2019, 04:02
Κατοχος και εγω velos r συμφωνώ μετον φίλο...Αν μου δινόταν ξανά η ευκαιρία να πάρω καινούργιο,πάλι αυτό θα έπαιρνα..Να πω την αλήθεια μόνο το χώρο του target ζηλεύω

Giannis1979GR
18/07/2019, 13:11
408370408369408368408371
Κατοχος και εγω και μετα απο 2600 χλμ θα πω τα αρνητικα του μηχανακιου μιας και το θετικο κομματι καλυφθηκε απολυτα απο αυτον που εφτιαξε το νημα, προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται να αγορασουν.

Κατ αρχην λοιπον πριν παραλαβετε ελεγξτε ΚΑΛΑ, ΟΛΑ τα αυτοκολλητα.
Το δικο μου στο ενα πλαι αντι για «Daytona” γραφει “Daytonn”.
Οκ θα μου το αλλαξει ο αντιπροσωπος το λαθος γραμματακι αλλα ακομα το περιμενω 3 μηνες μετα.
Ελεγξτε επισης για σωστη τοποθετηση των αυτοκολλητων γιατι στο δικο μου υπηρχαν ελαχιστως στραβοκολλημενα γραμματακια.

Κατοπιν το οτι το μηχανακι δεν τριζει ειναι μυθος.
Προσωπικα ζητησα απο τον αντιπροσωπο να μου τοποθετησει διακοπτη για να μπορω να σβηνω τα φωτα τη μερα(ωστε να μην καιω ευκολα λαμπες).
Αφου με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει δικος του διακοπτης,του εβαλα εναν απο τα sym scooters που ταιριαζει σε ποσοστο 95% και κανεις δεν προκειται να καταλαβει οτι δεν ειναι ο δικος του.
Μετα το λυσιμο ομως, την μετατροπη των ηλεκτρικων και το δεσιμο βγαινουν αρκετα τριξιματα απο το μασκακι μπροστα.
Κοινως το μηχανακι θα αρχισει να τριζει μολις καψετε την πρωτη λαμπα στο φαναρι και υποχρεωτικα θα το λυσετε.
Να πω εδω οτι παροτι ελυσα σχεδον ολα τα πλαστικα γιατι υπηρχε κακοτεχνια συναρμολογησης στο κωλοφαναρο, τριξιματα βγηκαν μονο απο το μασκακι μπροστα τα οποια σχεδον εξαλειψα με σπρει σιλικονης wurth.

Επομενο θεμα ειναι το οτι οι 2 ανοιχτοι χωροι μπροστα στην ποδια ειναι και ξεβιδωτοι, και λειπει και μια βιδα στον καθενα.
Συγκεκριμενα πιανουν σε 4 βιδες εκαστος και το μηχανακι ειχε 2 σωστες βιδες βιδωμενες, απο μια λαθος βιδα στον καθενα η οποια ειναι τελειως χαλαρη και στους 2, και απο μια βιδα που ελειπε στον καθενα αφου οι τρυπες ηταν «παρθενες».
Αυτο ισχιει σε ολα τα μηχανακια, και το λεω γιατι τσεκαρα ενος παιδιου που ειδα στο δρομο, και αλλο ενα απουλητο μεσα στην αντιπροσωπεια.
Το προβλημα θα το καταλαβετε αν βαλετε τα δαχτυλα σας οπως εγω στην φωτο στο συγκεκριμενο σημειο στην ενωση των 2 πλαστικων και πιεσετε με δυναμη.
Αν ειναι σωστα βιδωμενα και με τις 4 βιδες δεν πρεπει να κουνησουν ΚΑΘΟΛΟΥ και να συμπεριφερθουν σαν ΕΝΑ ΕΝΩΜΕΝΟ ΜΑΣΙΦ πλαστικο.
Αλλα πιστεψτε με δεν θα συμβει αυτο.

Αλλο ελαττωμα ειναι οτι το καπακι του φαναριου δεν εφαρμοζει 100% στη μασκα του κοντερ με αποτελεσμα το βραδυ να βγαινει φως απο το φαναρι προς τα ματια σου..
Λυνεται ομως ευκολα τοποθετωντας ταινια η σφουγγαρι στο φαναρι εσωτερικα (δε φαινεται τιποτα απ εξω).
Κ αυτο ισχιει αν οχι σε ολα σε πολλα γιατι ετσι ηταν και αυτο που ειδα στην αντιπροσωπεια.
Τη μερα δεν φαινεται τιποτα μονο τη νυχτα με αναμμενα φωτα μπορειτε να το δειτε αυτο.

Επισης, μικρες αστοχιες υπαρχουν και στο χρωμα σε δυσκολα σημεια, αλλα πρεπει να εισαι τελειως ψειρας σαν εμενα για να τις εντοπισεις οποτε αυτο προσπεραστε το.

Αυτα τα ολιγα (χαχα) και συνοπτικα θα πω οτι το μηχανακι εχει τεραστια θεματα λανθασμενης συναρμολογησης απο τα γατονια του Γκοργκολη (ειτε απο τη dayang) και θελει ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΟ ελεγχο πριν την αγορα για να μη βρεθειτε να λυνοδενετε οπως εγω.
Κατα τα λοιπα το μηχανακι ειναι απολαυστικο στην οδηγηση, (ειδικα αν του βαλεις καλα λαστιχα οπως εγω) και συμφωνω σε ΟΛΑ τα θετικα στοιχεια που αναφερθηκαν πιο πανω.
Την περιπτωση την κανουν ιδιαιτερη οι βλαμμενοι του Γκοργκολη και η προχειροτητα της dayang στο δεσιμο.

Ξαναλεω, ελεγξτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΡΙΝ στειλετε τα χαρτια για τη μεταβιβαση,καθε αυτοκολλητο, καθε ενωση πλαστικου, ειτε με αλλο πλαστικο ειτε με φαναρι, ΠΡΙΝ το αγορασετε.
Ελπιζω το post να βγει ωφελιμο σε οσους θελουν να το αγορασουν γιατι πραγματικα ειναι ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μηχανακι και κατα τη γνωμη μου καλυτερη αγορα και απο Honda και απο Yamaha που πληρωνεις πλεον ονομα. (Προσωπικη αποψη).

mia_zoi_kawa
18/07/2019, 22:34
Συμφωνώ....με το τελευταίο σχόλιο.....

Nospecialname
20/07/2019, 08:11
408370408369408368408371
Κατοχος και εγω και μετα απο 2600 χλμ θα πω τα αρνητικα του μηχανακιου μιας και το θετικο κομματι καλυφθηκε απολυτα απο αυτον που εφτιαξε το νημα, προς ενημερωση οσων ενδιαφερονται να αγορασουν.

Κατ αρχην λοιπον πριν παραλαβετε ελεγξτε ΚΑΛΑ, ΟΛΑ τα αυτοκολλητα.
Το δικο μου στο ενα πλαι αντι για «Daytona” γραφει “Daytonn”.
Οκ θα μου το αλλαξει ο αντιπροσωπος το λαθος γραμματακι αλλα ακομα το περιμενω 3 μηνες μετα.
Ελεγξτε επισης για σωστη τοποθετηση των αυτοκολλητων γιατι στο δικο μου υπηρχαν ελαχιστως στραβοκολλημενα γραμματακια.

Κατοπιν το οτι το μηχανακι δεν τριζει ειναι μυθος.
Προσωπικα ζητησα απο τον αντιπροσωπο να μου τοποθετησει διακοπτη για να μπορω να σβηνω τα φωτα τη μερα(ωστε να μην καιω ευκολα λαμπες).
Αφου με ενημερωσε οτι δεν υπαρχει δικος του διακοπτης,του εβαλα εναν απο τα sym scooters που ταιριαζει σε ποσοστο 95% και κανεις δεν προκειται να καταλαβει οτι δεν ειναι ο δικος του.
Μετα το λυσιμο ομως, την μετατροπη των ηλεκτρικων και το δεσιμο βγαινουν αρκετα τριξιματα απο το μασκακι μπροστα.
Κοινως το μηχανακι θα αρχισει να τριζει μολις καψετε την πρωτη λαμπα στο φαναρι και υποχρεωτικα θα το λυσετε.
Να πω εδω οτι παροτι ελυσα σχεδον ολα τα πλαστικα γιατι υπηρχε κακοτεχνια συναρμολογησης στο κωλοφαναρο, τριξιματα βγηκαν μονο απο το μασκακι μπροστα τα οποια σχεδον εξαλειψα με σπρει σιλικονης wurth.

Επομενο θεμα ειναι το οτι οι 2 ανοιχτοι χωροι μπροστα στην ποδια ειναι και ξεβιδωτοι, και λειπει και μια βιδα στον καθενα.
Συγκεκριμενα πιανουν σε 4 βιδες εκαστος και το μηχανακι ειχε 2 σωστες βιδες βιδωμενες, απο μια λαθος βιδα στον καθενα η οποια ειναι τελειως χαλαρη και στους 2, και απο μια βιδα που ελειπε στον καθενα αφου οι τρυπες ηταν «παρθενες».
Αυτο ισχιει σε ολα τα μηχανακια, και το λεω γιατι τσεκαρα ενος παιδιου που ειδα στο δρομο, και αλλο ενα απουλητο μεσα στην αντιπροσωπεια.
Το προβλημα θα το καταλαβετε αν βαλετε τα δαχτυλα σας οπως εγω στην φωτο στο συγκεκριμενο σημειο στην ενωση των 2 πλαστικων και πιεσετε με δυναμη.
Αν ειναι σωστα βιδωμενα και με τις 4 βιδες δεν πρεπει να κουνησουν ΚΑΘΟΛΟΥ και να συμπεριφερθουν σαν ΕΝΑ ΕΝΩΜΕΝΟ ΜΑΣΙΦ πλαστικο.
Αλλα πιστεψτε με δεν θα συμβει αυτο.

Αλλο ελαττωμα ειναι οτι το καπακι του φαναριου δεν εφαρμοζει 100% στη μασκα του κοντερ με αποτελεσμα το βραδυ να βγαινει φως απο το φαναρι προς τα ματια σου..
Λυνεται ομως ευκολα τοποθετωντας ταινια η σφουγγαρι στο φαναρι εσωτερικα (δε φαινεται τιποτα απ εξω).
Κ αυτο ισχιει αν οχι σε ολα σε πολλα γιατι ετσι ηταν και αυτο που ειδα στην αντιπροσωπεια.
Τη μερα δεν φαινεται τιποτα μονο τη νυχτα με αναμμενα φωτα μπορειτε να το δειτε αυτο.

Επισης, μικρες αστοχιες υπαρχουν και στο χρωμα σε δυσκολα σημεια, αλλα πρεπει να εισαι τελειως ψειρας σαν εμενα για να τις εντοπισεις οποτε αυτο προσπεραστε το.

Αυτα τα ολιγα (χαχα) και συνοπτικα θα πω οτι το μηχανακι εχει τεραστια θεματα λανθασμενης συναρμολογησης απο τα γατονια του Γκοργκολη (ειτε απο τη dayang) και θελει ΕΞΟΝΥΧΙΣΤΙΚΟ ελεγχο πριν την αγορα για να μη βρεθειτε να λυνοδενετε οπως εγω.
Κατα τα λοιπα το μηχανακι ειναι απολαυστικο στην οδηγηση, (ειδικα αν του βαλεις καλα λαστιχα οπως εγω) και συμφωνω σε ΟΛΑ τα θετικα στοιχεια που αναφερθηκαν πιο πανω.
Την περιπτωση την κανουν ιδιαιτερη οι βλαμμενοι του Γκοργκολη και η προχειροτητα της dayang στο δεσιμο.

Ξαναλεω, ελεγξτε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΠΡΙΝ στειλετε τα χαρτια για τη μεταβιβαση,καθε αυτοκολλητο, καθε ενωση πλαστικου, ειτε με αλλο πλαστικο ειτε με φαναρι, ΠΡΙΝ το αγορασετε.
Ελπιζω το post να βγει ωφελιμο σε οσους θελουν να το αγορασουν γιατι πραγματικα ειναι ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ μηχανακι και κατα τη γνωμη μου καλυτερη αγορα και απο Honda και απο Yamaha που πληρωνεις πλεον ονομα. (Προσωπικη αποψη).

Φίλε ποτέ σου τρίζει και σε ποια σημεία;Είσαι σίγουρος ότι τα εδεσες όλα σωστά?Και εμένα μου το είχε λύσει μάστορας για αλλαγή λάμπας όπως έκανες και εσύ αλλά μόνος σου , και ακόμα μετα το λύσιμο δεν τρίζει καθόλου , μήπως έκανες λάθος εσύ?Επίσης είναι δυνατόν να σου κόλλησαν λάθος τα αυτοκόλλητα????και πως και δεν το παρατήρησες όταν το αγόρασες ?Όχι ότι φταίς εσύ αλλά το να κάνουν τέτοιο λάθος είναι πολύ αντιεπαγγελματικο εκ μέρους τους και πρέπει να σημειωθεί ότι είναι απαράδεκτο

Επίσης αξίζει να αλλάξω και εγώ λάστιχα?Δεν μου φαίνονται και άσχημα αυτά που έχει (όχι ότι ξέρω από αυτά) αν και θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψη σου , ποια έχεις βάλει και τι διαφορές είδες?Θα με βοηθούσε πολύ

Επίσης δεν κατάλαβα αυτό που είπες για τις θήκες κινητών που έχει..


Να προσθέσω ότι φως δεν βγαίνει με τρόπο που δεν πρέπει από το δικό μου κοντέρ , μήπως σου έτυχε ελαττωματικό κομμάτι και έχεις τόσα μικροπροβληματα;

Nospecialname
20/07/2019, 08:27
Επίσης να σημειωθεί και ένα ακόμα αρνητικό , προφανώς η κατανάλωση τελικά ΔΕΝ είναι 1,7/100χλμ όπως λέει ο κατασκευαστής , αλλά κατά μέσο όρο 2,3/100χλμ , μέτρηση που έκανα στα τελευταία 20 γεμίσματα με 100αρα βενζίνη , σχεδόν πάντα δικαβαλο και μέσα σε πολη σχεδόν πάντα

10 γεμίσματα 95αρας μου έβγαλαν 2,33/100χλμ

Iaswnas1988
20/07/2019, 17:42
Εμενα τα αυτοκόλλητα είναι εντάξει κολλημένα,βέβαια θα τα βγάλω κάποια στιγμή γιατί δεν νομίζω να κρατήσουν πολύ...Στα φώτα πορείας και του κοντέρ δεν έχει κανένα πρόβλημα ισα ισα ειναι και πολύ δυνατά(πιο δυνατά απο honda scooter 150 που είχα)..ενα μικροπροβλήμα είχα μετα το 1ο service που ακουμπαγε η πίσω ανάρτηση στο πλαστικό με αποτέλεσμα να τρίζει το μηχανάκι αλλα διορθώθηκε άμεσα..ξερει κανείς τι λίτρα παίρβει ακριβώς το ρεζερβουάρ;;

Nospecialname
20/07/2019, 18:26
Εμενα τα αυτοκόλλητα είναι εντάξει κολλημένα,βέβαια θα τα βγάλω κάποια στιγμή γιατί δεν νομίζω να κρατήσουν πολύ...Στα φώτα πορείας και του κοντέρ δεν έχει κανένα πρόβλημα ισα ισα ειναι και πολύ δυνατά(πιο δυνατά απο honda scooter 150 που είχα)..ενα μικροπροβλήμα είχα μετα το 1ο service που ακουμπαγε η πίσω ανάρτηση στο πλαστικό με αποτέλεσμα να τρίζει το μηχανάκι αλλα διορθώθηκε άμεσα..ξερει κανείς τι λίτρα παίρβει ακριβώς το ρεζερβουάρ;;

Το ντεπόζιτο του είναι 3,8lt σύμφωνα με τον κατασκευαστή

Ρε παιδιά για ποια αυτοκόλλητα μιλάμε;Δεν έχω καταλάβει....Επίσης με ενδιαφέρει πολύ αν ξέρετε , αν μπορώ κάπως να βγάλω το "Daytona" που γράφει μπροστά , κάτω από το μπροστινό φως δηλαδή , στην "μύτη" του η μάσκα δεν ξέρω πως το λένε , γίνεται αυτο?Θα ήταν πολύ πιο όμορφο έτσι...Αυτό εννοείτε αυτοκόλλητα;Δεν είναι σιδερένια η πλαστικά γράμματα?

Iaswnas1988
20/07/2019, 18:46
Εγω λεω τα αυτοκόλλητα που είναι κολλημένα πάνω στην επιφάνεια ματ velor r που γράφουν...Τα αλλα τα πλαστικά που γράφουν daytona ειναι καλή ποιότητα...Αν δεν σου αρέσουν βγάλτα

Nospecialname
20/07/2019, 18:55
Εγω λεω τα αυτοκόλλητα που είναι κολλημένα πάνω στην επιφάνεια ματ velor r που γράφουν...Τα αλλα τα πλαστικά που γράφουν daytona ειναι καλή ποιότητα...Αν δεν σου αρέσουν βγάλτα

Δεν μου αρέσουν καθόλου , ξέρεις πως βγαίνουν?

Giannis1979GR
21/07/2019, 11:41
Επίσης να σημειωθεί και ένα ακόμα αρνητικό , προφανώς η κατανάλωση τελικά ΔΕΝ είναι 1,7/100χλμ όπως λέει ο κατασκευαστής , αλλά κατά μέσο όρο 2,3/100χλμ , μέτρηση που έκανα στα τελευταία 20 γεμίσματα με 100αρα βενζίνη , σχεδόν πάντα δικαβαλο και μέσα σε πολη σχεδόν πάντα

10 γεμίσματα 95αρας μου έβγαλαν 2,33/100χλμΑπ οτι ξερω η καταναλωση που δινουν οι κατασκευαστες γενικα δεν ειναι σε συνθηκες πολης αλλα σε ιδανικες.
Δηλαδη σηνθηκες εθνικης οδου χωρις σταματηματα σε ευθεια η ελαφρα κατηφορικη κλιση.
Τα πλαστικα ουτως η αλλως τα ελυσε και τα εδεσε ο αντιπροσωπος οχι εγω.
Εγω απλα εκανα εναν επανελεγχο γιατι ετριζε και ηυαν ολα οκ.
Το θεμα ουτως η αλλως το ελυσα με σπρει σιλικονης.
Τα αυτοκολλητα (το ενα γραμμα βασικα) το κολλησε λαθος ο θεουλης του Γκοργκολη.
Εχουμε ηδη συμφωνησει με τον αντιπροσωπο οτι αν στο επομενο σερβις που ειναι στα 3.000 δεν εχουν στειλει το σωστο γραμμα θα βγαλουμε απο αλλο μηχανακι (απουλητο) και θα τελειωσει το θεμα.
Τα λαστιχα που φοραει το μηχανακι ειναι πολυ καλυτερα απο τα συνηθη εργοστασιακα που δινονται τα οποια συνηθως ειναι αχρηστα , αλλα και πολυ χειροτερα απο τα Tubeless Pirelli που εβαλα.
Παταει καλυτερα και κραταει πολυ καλυτεραυο μηχανακι μετα την αλλαγη.

Οι ποτηροθηκες βιδωνουν απο κατω σε 4 βιδες.
Αν ανιμετωπισεις προβληματα μα χαλαρωση η τριξιματα θελει βγαλσιμο το πλαστικο
Βιδωμα οι 2 βιδες που εχει, πεταμα μια τριτη λαθος βιδα που εχει και προθηκη μιας νεας που λειπει τελειως.
Οταν ερθει η ωρα θα δεις.
Το μιχανακι το πηρα κατοπιν παραγγελιας και ηρθε πρωι στην κουτα και μεσημερι το παρελαβα με πινακιδα.
Δεν ηταν δυνατον να δω οτι εχει λαθος αυτοκολλητο.
Ειναι πολυ δυσκολο να το παρατηρησεις εδω 3 μηνες τωρα το εχουν δει τοσοι και τοσοι και κανεις δεν το καταλαβε πριν του τι πω.
Για ελλατωματικο μηχανακι δεν τιθεται θεμα.
Ειχε θεματακια λανθασμενης συναρμολογησης τα οποια λυθηκαν ευκολα οχι κατι σοβαρο.
Το θεμα ειναι να αποφευχθει η ταλαιπωρια.

Nospecialname
21/07/2019, 18:29
Απ οτι ξερω η καταναλωση που δινουν οι κατασκευαστες γενικα δεν ειναι σε συνθηκες πολης αλλα σε ιδανικες.
Δηλαδη σηνθηκες εθνικης οδου χωρις σταματηματα σε ευθεια η ελαφρα κατηφορικη κλιση.
Τα πλαστικα ουτως η αλλως τα ελυσε και τα εδεσε ο αντιπροσωπος οχι εγω.
Εγω απλα εκανα εναν επανελεγχο γιατι ετριζε και ηυαν ολα οκ.
Το θεμα ουτως η αλλως το ελυσα με σπρει σιλικονης.
Τα αυτοκολλητα (το ενα γραμμα βασικα) το κολλησε λαθος ο θεουλης του Γκοργκολη.
Εχουμε ηδη συμφωνησει με τον αντιπροσωπο οτι αν στο επομενο σερβις που ειναι στα 3.000 δεν εχουν στειλει το σωστο γραμμα θα βγαλουμε απο αλλο μηχανακι (απουλητο) και θα τελειωσει το θεμα.
Τα λαστιχα που φοραει το μηχανακι ειναι πολυ καλυτερα απο τα συνηθη εργοστασιακα που δινονται τα οποια συνηθως ειναι αχρηστα , αλλα και πολυ χειροτερα απο τα Tubeless Pirelli που εβαλα.
Παταει καλυτερα και κραταει πολυ καλυτεραυο μηχανακι μετα την αλλαγη.

Οι ποτηροθηκες βιδωνουν απο κατω σε 4 βιδες.
Αν ανιμετωπισεις προβληματα μα χαλαρωση η τριξιματα θελει βγαλσιμο το πλαστικο
Βιδωμα οι 2 βιδες που εχει, πεταμα μια τριτη λαθος βιδα που εχει και προθηκη μιας νεας που λειπει τελειως.
Οταν ερθει η ωρα θα δεις.
Το μιχανακι το πηρα κατοπιν παραγγελιας και ηρθε πρωι στην κουτα και μεσημερι το παρελαβα με πινακιδα.
Δεν ηταν δυνατον να δω οτι εχει λαθος αυτοκολλητο.
Ειναι πολυ δυσκολο να το παρατηρησεις εδω 3 μηνες τωρα το εχουν δει τοσοι και τοσοι και κανεις δεν το καταλαβε πριν του τι πω.
Για ελλατωματικο μηχανακι δεν τιθεται θεμα.
Ειχε θεματακια λανθασμενης συναρμολογησης τα οποια λυθηκαν ευκολα οχι κατι σοβαρο.
Το θεμα ειναι να αποφευχθει η ταλαιπωρια.

Τις ποτηροθηκες τις κούνησα στο δικό μου και έκατσαν ακίνητες , δεν έχουν κάποιο θέμα...Μια τρύπα που έχουν μέσα η κάθε μία , αν αυτό λες ότι είναι η έλλειψη βίδας , δεν είναι για να υπάρχει κάποια βίδα εκεί , αλλά για να βγαίνει το νερό έξω σε περίπτωση βροχής

Τελικά το "Daytona" που λέει στα πλάγια είναι αυτοκόλλητο;; Ξέρεις πως μπορώ να το βγάλω τελείως γιατί δεν μου αρέσει , μαζί και με το Daytona που λέει μπροστά στην μάσκα?

Όταν σου αλλάξουν το γράμμα , αν δεις πως το έκαναν , σε παρακαλώ πολύ πες μου και μένα να το κάνω

Giannis1979GR
21/07/2019, 22:45
Δεν ειναι αυτη η βιδα που σου λεω, θα καταλαβεις τι εννοω οταν βγαλεις το πλαστικο και το γυρισεις αναποδα.
Ναι αυτοκολλητο ειναι το daytona στο πλαι, οταν το αλλαξω θα σου πω τι και πως.
Και εγω θα τα εβγαζα αν ημουν 100% σιγουρος οτι δεν θα αφησουν σημαδι.
Και το μπροστα αυτοκολλητο ειναι αλλα θα το αφησω και σου συνιστω να κανεις το ιδιο.
Μηχανακι χωρις καθολου αυτοκολλητα φαινεται σαν βαμμενο.
Ειναι ωραιο το μπροστινο.

Giannis1979GR
02/08/2019, 17:44
Ελεγξτε και το λαστιχο της μανιβελλας.
Δεν την εχω χρησημοποιησει ποτε ουτε αφηνω το μηχανακι σε ηλιο.
Εμενα ειναι ετοιμο να ανοιξει και να φυγει.
Το ειδα σημερα τυχαια .408756

Nospecialname
02/08/2019, 18:50
Ελεγξτε και το λαστιχο της μανιβελλας.
Δεν την εχω χρησημοποιησει ποτε ουτε αφηνω το μηχανακι σε ηλιο.
Εμενα ειναι ετοιμο να ανοιξει και να φυγει.
Το ειδα σημερα τυχαια .408756

Και εμένα ειναι σε άσχημη κατάσταση και δεν την χρησιμοποιώ ποτέ ούτε εγώ , να ένα αρνητικό και εγώ το ειχα παρατηρήσει αλλά φαντάστηκα πως ήταν μεμονωμένη περίπτωση

Nospecialname
13/08/2019, 16:57
Έχω φτάσει πλέον τα 5.500 χλμ απροβληματιστα , το μόνο ενοχλητικό είναι οτι τρίζει η βρωμοπινακιδα και με ενοχλεί , δεν μου την έβαλαν καλά στο μαγαζί μάλλον και κοπαναει πάνω στο πλαστικό στο οποίο είναι βιδωμενη , κανένα άλλο παράπονο , έκανα και ένα ταξίδι Αθήνα Βόλο δικαβαλο χωρίς θέμα πέρα από το ότι έκαψε λάδι πράγμα που μου είπαν λογικό σε οποιοδήποτε παπι

Επίσης όποιος θέλει να βγάλει τα γραμματα έμαθα πως γίνεται , παίρνεις ένα πιστολάκι μαλλιών και τα ζεστενεις (έχει κόλλα από μέσα) , και μετά απαλά με οδοντικό νήμα "πριονίζεις" την κόλλα , προσοχή ΔΕΝ ΤΡΑΒΑΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΑΦΗ

στην συνέχεια επειδή θα μείνει λίγη κόλα πάνω , την αφαιρούμε με ένα βαμβάκι στο οποίο ρίχνουμε ελαιόλαδο

Nospecialname
13/08/2019, 16:58
Γνώμες από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες από βελάκια μέχρι τώρα έχουμε?

Iaswnas1988
15/08/2019, 21:27
Εχω και εγω velos αλλα λιγότερα χιλιόμετρα...Δεν εχω παρατηρήσει το θέμα με την μανιβέλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ....πότε πρέπει να γρασάρουμε την αλυσίδα ξέρεις;;

Iaswnas1988
15/08/2019, 21:37
Παρεπιπτόντως πως έκανες τόσα πολλά χιλιόμετρα σε 2 μήνες;;

Nospecialname
16/08/2019, 02:52
Παρεπιπτόντως πως έκανες τόσα πολλά χιλιόμετρα σε 2 μήνες;;

4 μήνες το εχω , ξέρω και ντελιβερα που εχει κάνει 9.000 με αυτό χαχαχχα

Κάθε 300χλμ λέει το μανουαλ αν θυμάμαι καλά αλλά είναι υπερβολή και ένας μηχανικος μου είχε πει κάθε 1000

Φίλε το τρίξιμο δεν είναι δυνατο αλλά μου έχει κολλήσει και λέω να ρωτήσω και μηχανικό , δεν πρέπει να το κάνει μόνο η πινακίδα αλλά νομίζω το κάνει το μοτέρ ίσως κυρίως στις χαμηλές στροφές

Δοκίμασε να βάλεις νεκρά , πάτα αρκετό γκάζι για 2 δευτερόλεπτα και μετά κλείσε το και πες μου όταν πέσουν λίγο η στροφές αν ξαφνικά ακούς ένα τρίξιμο η τρέμουλο σε παρακαλώ πολύ να δω αν έχει κάποιο ελάττωμα το δικό μου , θα με βοηθήσεις απίστευτα

Αυτό το κανει συνέχεια απλα σου λέω να βάλεις νεκρά για ευκολία

Άλλο παιδί που ρώτησα είπε ότι δεν το παθαίνει , μου το κάνει από την πρώτη μέρα που το αγόρασα , τι να κάνω?

George_M.
16/08/2019, 09:29
Μπραβο σε ολους σας που ενημερωνετε για αυτους τους "καθημερινους" εργατες!!

Peterpanta
28/08/2019, 15:03
Γειά στην παρέα. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω το βέλος. Αυτά που λένε για τα μπροστινά αμορτισέρ με τα λάδια ισχύουν? Πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να πάρει κάποιος για τα χρήματα που κοστίζει? Μήπως το DY125 είναι καλύτερη επιλογή μιας και μπορείς να του βάλεις ιμιτασιον από soupra? Τα φώτα σας παρακαλώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Peterpanta
28/08/2019, 15:06
4 μήνες το εχω , ξέρω και ντελιβερα που εχει κάνει 9.000 με αυτό χαχαχχα

Μήπως μπορείς να μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις του φίλου σου ντιλιβερα που το χρησιμοποιεί πολύ; Νομίζω θα είναι μια καλή πρόσθετη αναφορά η άποψη του στις εξαιτερικες δικές σας

Nospecialname
28/08/2019, 16:12
Μήπως μπορείς να μας μεταφέρεις τις εντυπώσεις του φίλου σου ντιλιβερα που το χρησιμοποιεί πολύ; Νομίζω θα είναι μια καλή πρόσθετη αναφορά η άποψη του στις εξαιτερικες δικές σας

Αν τον δω σύντομα θα τον ρωτήσω..

Επίσης πιστεύω ότι όντως είναι η καλύτερη επιλογή στα 125 κυβικά , η διαφορά από το DY δεν είναι και τόσο μεγάλη και έχει και κάποια θετικά παραπάνω

+Καλύτερη ποιότητα (για αυτό και η τιμή)

+ 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση

+ 2 χρόνια δωρεάν όλα τα σέρβις (0 στο DY)

+Πολύ καλύτερα λάστιχα τα οποία δεν χρειάζεται να τα πετάξεις κατευθείαν όπως στο DY οπότε βγάζεις ένα 90€αρι και από εκεί

+ Πολύ πιο σπορ εμφάνιση

+Επίσης απίστευτα φώτα πραγματικά


Πλαστικά δεν θα αλλάζεις κάθε μέρα για να σε απασχολεί αλλά και όλα τα πλαστικά του βέλος υπάρχουν στην αντιπροσωπεία αν χρειαστεί ποτέ , για παπί 125 είναι ότι καλύτερο , ο μόνος λόγος για τον οποίο θα πρότεινα κάτι διαφορετικό είναι αν θα ήθελες κάτι ποιο δυνατο , σε αυτή τη περίπτωση δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην πας σε κάνα Yamaha XTX μεταχειρισμένο , μπορείς να βρεις και με 2000€ δηλαδή πολύ κοντά στην τιμή του βέλους

Nospecialname
28/08/2019, 16:13
Γειά στην παρέα. Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω το βέλος. Αυτά που λένε για τα μπροστινά αμορτισέρ με τα λάδια ισχύουν? Πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο που θα μπορούσε να πάρει κάποιος για τα χρήματα που κοστίζει? Μήπως το DY125 είναι καλύτερη επιλογή μιας και μπορείς να του βάλεις ιμιτασιον από soupra? Τα φώτα σας παρακαλώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά

Εγώ είμαι πλέον στα 6.100 χλμ και δεν έχω κάποιο θέμα με τα αμορτισέρ

Nospecialname
28/08/2019, 16:16
Επίσης για όποιον ενδιαφέρεται βρήκα από πού προέρχεται το τρίξιμο στο βέλος μου , είχε ξεβιδωθει ένα πλαστικό (δεξιά από το κοντέρ έχει ένα πλαστικό που προεξέχει) , δεν ξέρω αν είναι συχνό φαινόμενο στο μοντέλο αλλά άλλο ένα παιδί που ρώτησα και κοίταξα το βέλος του από κοντά δεν είχε κανένα τέτοιο θέμα , με ένα σφίξιμο στις βίδες θα είναι εντάξει πιστεύω απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμα

JasonEV
28/08/2019, 19:35
Ποιος δινει 90€ για λαστιχα παπιου;

George_M.
28/08/2019, 20:28
Michelin city βαλε.
Κοστιζουν κατι λιγοτερο αλλα ειναι εξαιρετικα!

Nospecialname
28/08/2019, 22:28
Ποιος δινει 90€ για λαστιχα παπιου;

Τόσο δεν κάνουν τα ακριβά μετζλερ μαζί με τοποθέτηση;

JasonEV
29/08/2019, 09:52
Τόσο δεν κάνουν τα ακριβά μετζλερ μαζί με τοποθέτηση;
Εμενα για τα me22 μου πηραν 60.

Nospecialname
29/08/2019, 17:39
Εμενα για τα me22 μου πηραν 60.

Που;;; Αθήνα;

o_gavros
29/08/2019, 18:39
επίσης 60€ εδωσα εγω χθες στο Περιστέρι για τα metzeler sportec street, τα οποία ξαναφόρεσα (σε κρυπτονΧ).
ίδια (αν όχι καλύτερη) πρόσφυση με τα ΜΕ22 (στεγνό+βρεγμένο) αλλά χαοτικά μεγαλύτερη χιλιομετρική απόδοση.
2 χρόνια πριν (παρα 3 βδομάδες) φορέθηκαν και έφυγαν με +30Κ χλμ, με κάμποσο πέλμα ακόμα!!! τα έστειλα γιατι ξεραθηκαν τελείως και γλιστρούσαν.

JasonEV
29/08/2019, 21:04
Που;;; Αθήνα;Κρητη αλλα και Αθηνα τετοιες τιμες ξερω οτι παιζουν.

thanosgp
29/08/2019, 21:09
Michelin city βαλε.
Κοστιζουν κατι λιγοτερο αλλα ειναι εξαιρετικα!

+1 για τα michelin city

thanosgp
29/08/2019, 21:10
Τα Daytona ανέβασαν τελευταία ένα κλικ την ποιότητά τους!

Peterpanta
31/08/2019, 03:54
Αν τον δω σύντομα θα τον ρωτήσω..

Επίσης πιστεύω ότι όντως είναι η καλύτερη επιλογή στα 125 κυβικά , η διαφορά από το DY δεν είναι και τόσο μεγάλη και έχει και κάποια θετικά παραπάνω

+Καλύτερη ποιότητα (για αυτό και η τιμή)

+ 1 χρόνο παραπάνω εγγύηση

+ 2 χρόνια δωρεάν όλα τα σέρβις (0 στο DY)

+Πολύ καλύτερα λάστιχα τα οποία δεν χρειάζεται να τα πετάξεις κατευθείαν όπως στο DY οπότε βγάζεις ένα 90€αρι και από εκεί

+ Πολύ πιο σπορ εμφάνιση

+Επίσης απίστευτα φώτα πραγματικά


Πλαστικά δεν θα αλλάζεις κάθε μέρα για να σε απασχολεί αλλά και όλα τα πλαστικά του βέλος υπάρχουν στην αντιπροσωπεία αν χρειαστεί ποτέ , για παπί 125 είναι ότι καλύτερο , ο μόνος λόγος για τον οποίο θα πρότεινα κάτι διαφορετικό είναι αν θα ήθελες κάτι ποιο δυνατο , σε αυτή τη περίπτωση δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να μην πας σε κάνα Yamaha XTX μεταχειρισμένο , μπορείς να βρεις και με 2000€ δηλαδή πολύ κοντά στην τιμή του βέλους

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είδα και το Keeway target 125i είμαι ανάμεσα στα δυο και ο προβληματισμός μεγάλος....

Peterpanta
31/08/2019, 03:57
+1 για τα michelin city

+1 για τα michelin και από μένα με γλύτωσαν αρκετές φορές από πτώση μέχρι που ξεράθηκαν

Nospecialname
31/08/2019, 16:50
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είδα και το Keeway target 125i είμαι ανάμεσα στα δυο και ο προβληματισμός μεγάλος....

Έχω οδηγήσει 5-6 target στην δουλειά , δεν μου άρεσαν καθόλου...Ντελιβερας φίλος λέει ότι είναι μια χαρά , αλλά εμένα οδηγικά δεν μου εμπνεαν εμπιστοσύνη

Θα πήγαινα στο βέλος , πολύ πιο όμορφο

Το μόνο πλεονεκτήμα του ταργκετ είναι ότι έχει χορό κάτω από την σέλα , χωράει άνετα και μια αλυσίδα ενώ το βέλος μόνο τα χαρτιά του

Εγώ συγκεκριμένα του έχω βάλει τα χαρτιά , 3-4 σακούλες μπας και χρειαστούν ποτέ και ένα πανί

mia_zoi_kawa
31/08/2019, 22:09
Οταν ενοειτε michelen city εννοειται τα michelen city pro? Τα τελευταία ειναι οτι καλυτερο λαστιχο εχω συναντησει σε παπι. Θελον αλλαγη ομως στα 20 χιλ χλμ..

AbyssD
11/09/2019, 17:50
Καλησπερα παιδια, εχει κανει το Velos Evomoto 125 του 2017? Γενικα σε συγκριση με το R 125i εχει μεγαλες διαφορες ξερει κανεις?

Nospecialname
11/09/2019, 19:02
Καλησπερα παιδια, εχει κανει το Velos Evomoto 125 του 2017? Γενικα σε συγκριση με το R 125i εχει μεγαλες διαφορες ξερει κανεις?

Εντελώς διαφορετικα μηχανάκια , καμία σχέση και μη συγκρίσιμα

Σαν να συγκρίνεις άλλες μάρκες , δεν ξέρω για το παλιό τίποτα και δεν έχουν κοινά

o_gavros
11/09/2019, 22:29
Εντελώς διαφορετικα μηχανάκια , καμία σχέση και μη συγκρίσιμα

Σαν να συγκρίνεις άλλες μάρκες , δεν ξέρω για το παλιό τίποτα και δεν έχουν κοινά

Ρε παλίκαρε, σε βλέπω που δίνεις συμβουλές με απολυτότητα ειδήμονα (με τα μόλις 7Κ χλμ στο κοντέρ του παπιού σου...:rolleyes: )
Εδώ μέσα σε 2 γραμμές φάσκεις και αντιφάσκεις.
Εντελώς διαφορετικά μηχανάκια λες είναι αλλά ενώ δεν ξέρεις τίποτα για το παλιό του λες ότι δεν έχουν τίποτα κοινό!
Αντιλαμβάνομαι ότι το κάνεις με κάθε καλή πρόθεση να βοηθήσεις αλλά το μονο που κάνεις είναι να μπερδεύεις κάποιον που διαβάζει και δεν ξέρει.
Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε κάτι.
Το να δίνουμε λάθος συμβουλές όμως, καλό δεν είναι σίγουρα.

Iaswnas1988
12/09/2019, 03:58
Το παλιό evomoto δεν είναι injection-euro 4 ούτε cbs έχει αλλά είναι λίγο πιο δυνατό έχει 10 άλογα....Επίσης είναι διαφορετικά εμφανισιακά...Το παλιό μου άρεσε το καντράν του πολύ(είχε στροφόμετρο και ψηφιακό κοντέρ).Τώρα δεν ξέρω γιατί σταμάτησε γρήγορα η κυκλοφορία του,ήταν και φτηνό σε αγορά

Nospecialname
12/09/2019, 07:48
Ρε παλίκαρε, σε βλέπω που δίνεις συμβουλές με απολυτότητα ειδήμονα (με τα μόλις 7Κ χλμ στο κοντέρ του παπιού σου...:rolleyes: )
Εδώ μέσα σε 2 γραμμές φάσκεις και αντιφάσκεις.
Εντελώς διαφορετικά μηχανάκια λες είναι αλλά ενώ δεν ξέρεις τίποτα για το παλιό του λες ότι δεν έχουν τίποτα κοινό!
Αντιλαμβάνομαι ότι το κάνεις με κάθε καλή πρόθεση να βοηθήσεις αλλά το μονο που κάνεις είναι να μπερδεύεις κάποιον που διαβάζει και δεν ξέρει.
Δεν είναι κακό να μην ξέρουμε κάτι.
Το να δίνουμε λάθος συμβουλές όμως, καλό δεν είναι σίγουρα.

Είναι σαν να με ρωτάει τι κοινό έχει το kaze r με το κρυπτόν x

Αν έχω ένα από τα 2 μπορώ να πω αν το ένα είναι καλό η όχι , αλλά πρέπει να έχω και το άλλο για να ξέρω ότι είναι μη συγκρίσιμα?

Bowleno
12/09/2019, 09:10
Είναι σαν να με ρωτάει τι κοινό έχει το kaze r με το κρυπτόν x

Αν έχω ένα από τα 2 μπορώ να πω αν το ένα είναι καλό η όχι , αλλά πρέπει να έχω και το άλλο για να ξέρω ότι είναι μη συγκρίσιμα?

Εσύ τι λες; :rolleyes: αν δεν είχες η έστω, οδηγήσει το άλλο πως ξέρεις ότι δεν έχουν ίδια οδηγική συμπεριφορά, κατανάλωση, κ.λ.π.;
αυτό σου λέει ο γαύρος......

Zoumas
13/09/2019, 15:22
Γειά σε όλους. Είμαι και εγώ κάτοχος daytona velos 125. Το έχω σχεδόν ένα μήνα και έχω κάνει 680 χλμ. Θα πω κάποια αρνητικά που έχω δει και θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας. Ο ήχος του κινητήρα κάνει ένα περίεργο θόρυβο από όταν το αγόρασα. Νόμιζα ότι ήταν οι βαλβίδες. Το πήγα στον μηχανηκο που είχαν και μου είπε ότι το κάνουν όλα τα μηχανάκια και είναι από το μπεκ της βενζίνης. Ισχύει κάτι τέτοιο; επίσης τα αμορτισέρ τρίζουν ελαφρώς. Θέλει μήπως λαδομα η είναι φυσιολογικό; ευχαριστώ εκ τον προτέρων...

doctoras
14/09/2019, 00:05
Τραβας δυο βιντρακια με τους περιεργους ηχους, τα ανεβαζεις στο utube και μας τα επισυναπτεις στο ποστ. Τηλεδιαγνωση χωρις αντικείμενο δεν γίνεται.
Καλορίζικος!

Zoumas
14/09/2019, 07:57
Τραβας δυο βιντρακια με τους περιεργους ηχους, τα ανεβαζεις στο utube και μας τα επισυναπτεις στο ποστ. Τηλεδιαγνωση χωρις αντικείμενο δεν γίνεται.
Καλορίζικος!
Ένας χαρακτηρηστικος ήχος είναι και διαφέρει από τους υπόλοιπους κηνητηρες που δεν έχουν ιτζεκσιον. Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν τον αναγνωρίζεις υποτίθεται ότι τον κάνουν όλα με ιτζεκσιον. Θα πάω από το μαγαζί που πήρα το μηχανάκι να ζητήσω να ακούσω και άλλα. Ελπίζω να μην λένε ψέματα. Θα τραβήξω το βιντεακι και θα το ποσταρο με την πρώτη ευκαιρία.

o_gavros
14/09/2019, 08:29
Σου κάνει εντύπωση που δεν αναγνωρίζει έναν ήχο που εσύ απλά αναφέρεις την ύπαρξη του;;;
Έχει βγει η βρώμα ότι εδώ έχουμε γεμίσει μέντιουμ και δε το ξερω;
:facepalm:

Zoumas
14/09/2019, 08:44
Σου κάνει εντύπωση που δεν αναγνωρίζει έναν ήχο που εσύ απλά αναφέρεις την ύπαρξη του;;;
Έχει βγει η βρώμα ότι εδώ έχουμε γεμίσει μέντιουμ και δε το ξερω;
:facepalm:
Υποτίθεται ότι είναι κοινός αυτός ο ήχος από το μπεκ της βενζίνης όπως μου είπαν από εκεί που το αγόρασα οπότε και δεν θα χρειαζόταν μέντιουμ για να τον αναγνωρίσει. Προφανώς κάτι τέτοιο από ότι φαίνεται δεν παίζει. Θα πάω από εκεί που το πήρα να ζητήσω να ακούσω και άλλα να δω τελικά τι ισχύει.

o_gavros
14/09/2019, 08:50
Ρε φίλε, ωπα λίγο.
Τι 'προφανώς' λες;
Δεν υπάρχει τίποτα το προφανές σε όσα γράφεις γιατί αναφέρεσαι σε ήχους και αναγνώριση τους.
Δεν είναι τυποποιημενοι όλοι οι ήχοι ώστε να λέμε α ο #23, κλασική περίπτωση βλάβης. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

Ναι οι αντλίες είθισται να κάνουν ένα σφύριγμα. Αλλά ποιος μπορεί να ξέρει με τηλεδιαγνωση τι παίζει με το μηχανάκι σου;

Zoumas
14/09/2019, 09:10
Ρε φίλε, ωπα λίγο.
Τι 'προφανώς' λες;
Δεν υπάρχει τίποτα το προφανές σε όσα γράφεις γιατί αναφέρεσαι σε ήχους και αναγνώριση τους.
Δεν είναι τυποποιημενοι όλοι οι ήχοι ώστε να λέμε α ο #23, κλασική περίπτωση βλάβης. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

Ναι οι αντλίες είθισται να κάνουν ένα σφύριγμα. Αλλά ποιος μπορεί να ξέρει με τηλεδιαγνωση τι παίζει με το μηχανάκι σου;
Οκ φίλε κατάλαβα θα το ηχογραφήσω να το στείλω ελπίζω να ακουστεί καθαρά από εδώ.

Zoumas
14/09/2019, 11:03
Έχω τραβήξει βίντεο δυστυχώς όμως δεν μπορώ να το στείλω δεν ξέρω πώς.

Zoumas
14/09/2019, 11:04
Ρε φίλε, ωπα λίγο.
Τι 'προφανώς' λες;
Δεν υπάρχει τίποτα το προφανές σε όσα γράφεις γιατί αναφέρεσαι σε ήχους και αναγνώριση τους.
Δεν είναι τυποποιημενοι όλοι οι ήχοι ώστε να λέμε α ο #23, κλασική περίπτωση βλάβης. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω.

Ναι οι αντλίες είθισται να κάνουν ένα σφύριγμα. Αλλά ποιος μπορεί να ξέρει με τηλεδιαγνωση τι παίζει με το μηχανάκι σου;
Έχω ηχογράφηση τον ήχο δεν ξέρω πώς να το στείλω.

Zoumas
14/09/2019, 13:12
Αν το καταφέρω το στελνω.

Zoumas
16/09/2019, 12:55
Έχω ηχογράφηση τον ήχο δεν ξέρω πώς να το στείλω.
Γειά και πάλι στην παρέα. Έχω ακόμα μια απορία και αν κάποιος μπορεί να μου την λύση. Είδα τον πίσω τροχό και είναι στραβός. Δηλαδή αν τον δεις από πίσω στο φτερό βλέπεις ότι από την αριστερή μεριά απέχει ένα με δύο πόντους ενώ από την δεξιά απέχει τρεις με τέσσερις. Υπέθεσα ότι θα θέλει ίσιωμα από της βίδες που είναι πίσω στον τροχό και από κάτι μικρά βιδακια που έχει για να έρθει στην μέση του φτερού ο πίσω τροχός όπως είναι και το λογικό. Ο μηχανικός μου είπε ότι εκεί είναι το κανονικό του μιας και πίσω με της βίδες έχει και κάτι γραμμές οι οποίες ήταν και στης δύο μεριές το ίδιο και ότι δεν υπαρχή πρόβλημα που η ρόδα δεν είναι ακριβώς στην μέση του φτερού. Αν υπήρχε πρόβλημα το μηχανάκι θα πηγεναι μία δεξιά ή αριστερά. Αν κάποιος μπορούσε να μου το επιβεβαιώσει. Δυστυχώς φωτογραφία δεν μπορώ να στείλω προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω. Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω να πω. Ευχαριστώ.

Bowleno
16/09/2019, 13:03
Κανένας αποστάτης θα μπήκε λάθος......

Zoumas
16/09/2019, 13:09
Κανένας αποστάτης θα μπήκε λάθος......
Δηλαδή;;; δεν είναι σωστό όπως μου λένε; τι είναι ο αποστάτης..

Zoumas
16/09/2019, 13:12
Δηλαδή;;; δεν είναι σωστό όπως μου λένε; τι είναι ο αποστάτης..
Στα υπόλοιπα daytona velos 125 δεν ισχύει το ίδιο;

sapila racing
16/09/2019, 13:20
To πιο πιθανό είναι να είναι στραβό ή λίγο στραβά βαλμένο το φτερό.

Zoumas
16/09/2019, 13:58
To πιο πιθανό είναι να είναι στραβό ή λίγο στραβά βαλμένο το φτερό.
Παιδιά έχετε το ίδιο μηχανάκι; με κοροϊδεύουν από εκεί που το πήρα στα μούτρα μου;

sapila racing
16/09/2019, 14:17
Παιδιά έχετε το ίδιο μηχανάκι; με κοροϊδεύουν από εκεί που το πήρα στα μούτρα μου;

Oχι δεν έχω τέτοιο μηχανάκι.
Στα παπιά ακόμα και στα μη κινέζικα δεν είναι σπάνιο να είναι και λίγο στραβά απο την κατασκευή τους ούτως ή άλλως.

Zoumas
16/09/2019, 14:24
Oχι δεν έχω τέτοιο μηχανάκι.
Στα παπιά ακόμα και στα μη κινέζικα δεν είναι σπάνιο να είναι και λίγο στραβά απο την κατασκευή τους ούτως ή άλλως.
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα ήθελα όμως να μου απαντηση και κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι. Προσπαθώ να βγάλω άκρη και να δω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο μηχανάκι.

o_gavros
16/09/2019, 14:29
Παλικάρι αντιλαμβάνομαι ότι η απειρια και οι ελλειπεις γνώσεις σου, σου προκαλούν ανασφάλεια.
Προσπάθησε όμως πρώτα να χαλαρωσεις λίγο και κατόπιν να αρχίζεις σιγά σιγά να γνώριζεσαι καλύτερα με τα μηχανάκια.
Με αυτό το ατιτιουντ που πηγάζει από τα ποστ σου, θα γίνεις η χαρά του μάστορα και είναι κρίμα.


Όσο για τις φώτο, θ ελουν συνήθως ρισαηζινγκ για να ανέβουν. Επίσης από κινητό και στη λειτουργία μομπαηλ του φόρουμ, δεν παρέχεται η δυνατότητα για ανέβασμα φώτο.

Zoumas
16/09/2019, 16:44
Παλικάρι αντιλαμβάνομαι ότι η απειρια και οι ελλειπεις γνώσεις σου, σου προκαλούν ανασφάλεια.
Προσπάθησε όμως πρώτα να χαλαρωσεις λίγο και κατόπιν να αρχίζεις σιγά σιγά να γνώριζεσαι καλύτερα με τα μηχανάκια.
Με αυτό το ατιτιουντ που πηγάζει από τα ποστ σου, θα γίνεις η χαρά του μάστορα και είναι κρίμα.


Όσο για τις φώτο, θ ελουν συνήθως ρισαηζινγκ για να ανέβουν. Επίσης από κινητό και στη λειτουργία μομπαηλ του φόρουμ, δεν παρέχεται η δυνατότητα για ανέβασμα φώτο.
Φίλε αν ήμουν σίγουρος και ήξερα δεν θα απευθυνόμουν εδώ. Έχω αυτή την απορία διότι μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι ισχύει το ότι είναι στην άκρη και όχι στην μέση του φτερού ο τροχός είναι φυσιολογικό και είπα μήπως με βοηθούσε κάποιος ο οποίος έχει το ίδιο παπί. Από ότι φενετε όμως θα συνεχίσω με την απορία. Θα πρέπει να ψαχτω αλλιώς. Όπως και να έχει όμως ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για της βιαστικές και ανασφαλείς ερωτήσεις μου...

Acacius
16/09/2019, 17:19
Μην αρπάζεσαι, αυτό που σου λέει είναι ότι αν ανησυχείς με το παραμικρό θα ξοδεύεσαι άδικα (και θα είσαι και συνέχεια μέσα στη στεναχώρια). Τηλε-διαγνώσεις είναι δύσκολες, αλλά δώσε βάση σε αυτό που έγραψε ο σαπίλας και αν δε νοιώθεις κάποιο πρόβλημα στο δρόμο, απλά ευχαριστήσου το μηχανάκι σου.

Zoumas
16/09/2019, 17:30
Δεν ξοδευομαι το μηχανάκι είναι ενός μήνα έχει 700 χλμ και είναι στην εγγύηση. Αν είναι ελατοματικο θα πρέπει να αντικατασταθεί... Γιαυτό και η βιασύνη του να μάθω...

o_gavros
16/09/2019, 20:09
Φίλε αν ήμουν σίγουρος και ήξερα δεν θα απευθυνόμουν εδώ. Έχω αυτή την απορία διότι μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι ισχύει το ότι είναι στην άκρη και όχι στην μέση του φτερού ο τροχός είναι φυσιολογικό και είπα μήπως με βοηθούσε κάποιος ο οποίος έχει το ίδιο παπί. Από ότι φενετε όμως θα συνεχίσω με την απορία. Θα πρέπει να ψαχτω αλλιώς. Όπως και να έχει όμως ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για της βιαστικές και ανασφαλείς ερωτήσεις μου...

Άλλα σου είπα, σε κάτι άλλο του δικού σου φαντασιακού απάντησες και κλείνεις με ειρωνικό ύφος.
Καλή επιτυχία στην ανεύρεση βοήθειας, είναι ψιλοστάνταρ βέβαια το τι θα λάβεις όταν έχεις τέτοιο υφάκι.

Nospecialname
17/09/2019, 15:05
Παιδιά έχετε το ίδιο μηχανάκι; με κοροϊδεύουν από εκεί που το πήρα στα μούτρα μου;

Αδελφέ εγώ έχω το βέλος στείλε μια φωτο και θα σου πω αν είναι το ίδιο με το δικό μ

Το δικό μ είναι άριστο

Zoumas
17/09/2019, 15:29
Αδελφέ εγώ έχω το βέλος στείλε μια φωτο και θα σου πω αν είναι το ίδιο με το δικό μ

Το δικό μ είναι άριστο
Φίλε μου γειά σου και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Δυστυχώς φώτο προσπαθούσα προχτές όλη μέρα να στείλω όπως επησης και ένα βίντεο για τον ήχο και δεν το κατάφερα. Κάτι δεν κάνω σωστά. Το μηχανάκι μου μπορώ να πω σε γενικές γραμμές είναι όμορφο και καλό και στα πλαστηκα του και σε όλα μέχρι στιγμής για τα 750 χλμ που έχω κάνει εκτός από δύο πράγματα που τα παρατήρησα στην πορεία και προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο να το συγκρίνω και δεν μπορώ. Το ένα είναι ο ήχος του μοτέρ που ενώ δουλεύει σωστά ακούγετε από μπροστά ένα πολύ ψιλό τικ τικ τικ σε γρήγορο ρυθμό και μεταλλικό ήχο. Το πήγα στην αντιπροσωπεία στον μηχανηκο ένας πιτσιρικάς που ήταν και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι το μπεκ βενζίνης το ιτζεκσιον. Θα ξανά προσπαθήσω μήπως καταφέρω και το στείλω για να καταλάβεις ακριβώς. Το άλλο είναι πρόβλημα είναι η πίσω ρόδα όταν κοιτάξεις από πίσω δεν είναι ακριβώς κέντρο στο φτερό αλλά προς τα αριστερά. Λίγο θέλει να αγγίξει δηλαδή στην αριστερή μεριά του φτερού. Υπέθεσα ότι θέλει από της πίσω βίδες ρεγουλαρησμα οστε ο πίσω τροχός να έρθει στη θέση του. Ο μηχανικός είπε ότι ότι δεν χρειάζεται να είναι κέντρο και ότι είναι σωστό εκεί που είναι ο πίσω τροχός πράγμα που εγώ αδυνατο να πιστέψω. Πιστεύω ότι είναι ελατοματικο το πίσω φτερό και απλά θέλουν να το αποκρηψουν. Αν μπορείς να μου πεις την γνώμη σου αλλιώς καταλαβαίνω ότι θες φώτο. Ότι μπορείς να πεις ίσως βοηθήσει. Σόρυ αν σε κούρασα.

Nospecialname
17/09/2019, 19:33
Φίλε μου γειά σου και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Δυστυχώς φώτο προσπαθούσα προχτές όλη μέρα να στείλω όπως επησης και ένα βίντεο για τον ήχο και δεν το κατάφερα. Κάτι δεν κάνω σωστά. Το μηχανάκι μου μπορώ να πω σε γενικές γραμμές είναι όμορφο και καλό και στα πλαστηκα του και σε όλα μέχρι στιγμής για τα 750 χλμ που έχω κάνει εκτός από δύο πράγματα που τα παρατήρησα στην πορεία και προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο να το συγκρίνω και δεν μπορώ. Το ένα είναι ο ήχος του μοτέρ που ενώ δουλεύει σωστά ακούγετε από μπροστά ένα πολύ ψιλό τικ τικ τικ σε γρήγορο ρυθμό και μεταλλικό ήχο. Το πήγα στην αντιπροσωπεία στον μηχανηκο ένας πιτσιρικάς που ήταν και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί είναι το μπεκ βενζίνης το ιτζεκσιον. Θα ξανά προσπαθήσω μήπως καταφέρω και το στείλω για να καταλάβεις ακριβώς. Το άλλο είναι πρόβλημα είναι η πίσω ρόδα όταν κοιτάξεις από πίσω δεν είναι ακριβώς κέντρο στο φτερό αλλά προς τα αριστερά. Λίγο θέλει να αγγίξει δηλαδή στην αριστερή μεριά του φτερού. Υπέθεσα ότι θέλει από της πίσω βίδες ρεγουλαρησμα οστε ο πίσω τροχός να έρθει στη θέση του. Ο μηχανικός είπε ότι ότι δεν χρειάζεται να είναι κέντρο και ότι είναι σωστό εκεί που είναι ο πίσω τροχός πράγμα που εγώ αδυνατο να πιστέψω. Πιστεύω ότι είναι ελατοματικο το πίσω φτερό και απλά θέλουν να το αποκρηψουν. Αν μπορείς να μου πεις την γνώμη σου αλλιώς καταλαβαίνω ότι θες φώτο. Ότι μπορείς να πεις ίσως βοηθήσει. Σόρυ αν σε κούρασα.

Αδελφέ να φανταστώ είσαι μικρός σε ηλικία μάλλον και σίγουρα είναι η πρώτη σου μηχανή η απλά γενικά είσαι πολύ αγχωδεις τύπος , δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Εγώ όταν το πρωτοπηρα νόμιζα πως είδε πρόβλημα στο μοτέρ (είναι πολύ ήσυχο σαν μηχανάκι και έχει σκουτερισιο ηχο) , και επίσης και εγώ νόμιζα πως όταν οδηγάω γέρνει μόνο του στα δεξια...Αυτό το συνιδιτιποιησα στα 500-600 χλμ περίπου...

Κάθε μέρα σαν να πήγαινε λίγο δεξιά , ήμουν σίγουρος ότι είχε πρόβλημα και ένιωθα σκατά...Μετά το ξέχασα και τελικά δεν έγερνε καθόλου και από την μέρα που σταμάτησα να βάζω μαλακίες στο μυαλό μου συνιδιτιποιησα ότι ποτέ δεν εγερνε , εγώ κάτι εκανα...Στα 7300χλμ πλέον , δεν έχει "γυρει" καθόλου εδώ και 7000 σχεδόν χλμ

Όλα είναι στο μυαλό σου όπως και στο δικό μ , είχα φάει κόλλημα με το παπί , εδώ να φανταστείς οδηγούσα λες και το έστρωνα μέχρι τα 4000 σχεδόν χλμ για "σιγουριά" , μια γρατσουνια που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι να παρατηρούσα τρελενομουν..

Το παπί σου είναι μια χαρά , και κάτσε να το χαρείς , όπως οδηγάς δες άλλα παπιά από πίσω , τα μισά Innova και αστρεα φαίνονται όντως πολύ "στραβα" , λογικό αν τα οδηγανε δεκαετίες κάπως να φαίνονται παρόλο που οδηγηκα συνεχίζουν όπως πρέπει

Έχεις πάρει ένα πάρα πολύ καλό παπί , ίσως και το καλύτερο στα λεφτά του στα 125 κυβικά και θα σου κρατήσει δεκαετίες , σταματά να χαλάς την διάθεση σου και ευχαριστησου το...Αν επιμένεις ότι έχει θέμα ανέβασε μια φωτογραφία από υπολογιστή στο φόρουμ , δες τις οδηγίες της έχουν ανεβάσει σγρ κάπου..

Λαθη αν έχει κάνει ο κατασκευαστής θα είναι αμελητέα , πχ στο δικό μου χρειάστηκε ένα πλαστικό λίγο βιδωμα γιατί ήταν χαλαρό (σε βέλος φίλου ήταν όπως έπρεπε) και τελιωσε η υπόθεση

Zoumas
17/09/2019, 20:22
Αδελφέ να φανταστώ είσαι μικρός σε ηλικία μάλλον και σίγουρα είναι η πρώτη σου μηχανή η απλά γενικά είσαι πολύ αγχωδεις τύπος , δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας

Εγώ όταν το πρωτοπηρα νόμιζα πως είδε πρόβλημα στο μοτέρ (είναι πολύ ήσυχο σαν μηχανάκι και έχει σκουτερισιο ηχο) , και επίσης και εγώ νόμιζα πως όταν οδηγάω γέρνει μόνο του στα δεξια...Αυτό το συνιδιτιποιησα στα 500-600 χλμ περίπου...

Κάθε μέρα σαν να πήγαινε λίγο δεξιά , ήμουν σίγουρος ότι είχε πρόβλημα και ένιωθα σκατά...Μετά το ξέχασα και τελικά δεν έγερνε καθόλου και από την μέρα που σταμάτησα να βάζω μαλακίες στο μυαλό μου συνιδιτιποιησα ότι ποτέ δεν εγερνε , εγώ κάτι εκανα...Στα 7300χλμ πλέον , δεν έχει "γυρει" καθόλου εδώ και 7000 σχεδόν χλμ

Όλα είναι στο μυαλό σου όπως και στο δικό μ , είχα φάει κόλλημα με το παπί , εδώ να φανταστείς οδηγούσα λες και το έστρωνα μέχρι τα 4000 σχεδόν χλμ για "σιγουριά" , μια γρατσουνια που δεν φαίνεται με γυμνό μάτι να παρατηρούσα τρελενομουν..

Το παπί σου είναι μια χαρά , και κάτσε να το χαρείς , όπως οδηγάς δες άλλα παπιά από πίσω , τα μισά Innova και αστρεα φαίνονται όντως πολύ "στραβα" , λογικό αν τα οδηγανε δεκαετίες κάπως να φαίνονται παρόλο που οδηγηκα συνεχίζουν όπως πρέπει

Έχεις πάρει ένα πάρα πολύ καλό παπί , ίσως και το καλύτερο στα λεφτά του στα 125 κυβικά και θα σου κρατήσει δεκαετίες , σταματά να χαλάς την διάθεση σου και ευχαριστησου το...Αν επιμένεις ότι έχει θέμα ανέβασε μια φωτογραφία από υπολογιστή στο φόρουμ , δες τις οδηγίες της έχουν ανεβάσει σγρ κάπου..

Λαθη αν έχει κάνει ο κατασκευαστής θα είναι αμελητέα , πχ στο δικό μου χρειάστηκε ένα πλαστικό λίγο βιδωμα γιατί ήταν χαλαρό (σε βέλος φίλου ήταν όπως έπρεπε) και τελιωσε η υπόθεση
Χα χα χα. Φίλε το χάσαμε το μυαλό πάει.

Zoumas
17/09/2019, 20:24
Χα χα χα. Φίλε το χάσαμε το μυαλό πάει.
Εντάξει μια μικρή φρίκη την έχουμε φάει. Φώτο έστελνα από το κινητό μου. Θα προσπαθήσω από αύριο με υπολογιστή ελπίζω να τα καταφέρω. Ευχαριστώ πολύ...

Acacius
17/09/2019, 21:42
Σε κινητό android, αν χρησιμοποιείς chrome τουλάχιστον, επίλεξε το "desktop site" από τις επιλογές που σου δίνει και μπορείς να ανεβάσεις εικόνα όπως και από υπολογιστή.

Iaswnas1988
18/09/2019, 02:42
Το δικό μου πέρα απο ένα πλαστικό που ακουμπαγε στην ανάρτηση και εκανε θόρυβο(διορθώθηκε άμεσα) δεν φάνηκε άλλο πρόβλημα..3κ χιλιόμετρα έχω

Zoumas
18/09/2019, 06:24
409938

Zoumas
18/09/2019, 06:27
Επιτέλους κατάφερα και την ανέβασα. Αυτή είναι η αριστερή μεριά. Αν και δεν φενετε πολύ καλά το φτερό από την ρόδα απέχει πολύ λίγο γύρω στο μισό εκατοστό. Τόσο που νομίζεις πώς αν κάτσει δεύτερο άτομο θα ακουμπήσει ή ρόδα το φτερό.

doctoras
18/09/2019, 07:43
Επιτέλους κατάφερα και την ανέβασα. Αυτή είναι η αριστερή μεριά. Αν και δεν φενετε πολύ καλά το φτερό από την ρόδα απέχει πολύ λίγο γύρω στο μισό εκατοστό. Τόσο που νομίζεις πώς αν κάτσει δεύτερο άτομο θα ακουμπήσει ή ρόδα το φτερό.

είναι φωτό αυτή ρε παλικάρι να βγάλει κάποιος συμπεράσματα? anyway δες απο κάτω δύο βίντεο πως λιπαίνουμε καθαρίζουμε και σετάρουμε την αλυσίδα και θα λυθεί η απορία σου
https://www.youtube.com/watch?v=RA6OPG_cFms
https://www.youtube.com/watch?v=emhUN1fVEkU
αν δεν μπορείς δεν το έχεις είτε πάιζει να κάνεις ζημιά, ΜΗ πειράξεις τίποτα
πήγαινε στον μάστορα και απαίτησε να σου σετάρει το τροχό στην ίδια ευθεία με το φτερό(αν είναι ίσιο και όχι στραβό το φτερό).

Zoumas
18/09/2019, 07:45
Προσπαθώ τώρα να ανεβάσω και την δεξιά μεριά τόση ώρα και αποτυχενει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Είναι η δεξιά μεριά στην οποίο το κενό του φτερού με την ρόδα είναι πολύ μεγάλη.

Zoumas
18/09/2019, 07:48
Δεν έχει να κάνει με την αλυσίδα. Έχει να κάνει με τον τροχό.

daz
18/09/2019, 10:21
Λίγο προσοχή σε κάποια σχόλια, που παρότι έχουν σαν σκοπό το χιούμορ, μπορούν εύκολα να παρεξηγηθουν και να προκαλέσουν αντιδράσεις.

Come on .. Το χιούμορ επιβάλεται αλλά πρέπει να είναι τετοιο ώστε να μπορεί να εκτιμηθεί και απ' τις δυο μεριές.

Kickstart
18/09/2019, 11:25
άκου φίλε για τις φώτο...αν τις τραβας με κινητο είναι μεγάλη η ανάλυση και γι αυτό δεν στις παίρνει...άνοιξε τες στον υπολογιστή με κάποιο photo editor οτι έχεις..αλλαξε το μεγεθος σε 800Χ600 το πολύ και είσαι ετοιμος να ανεβάσεις μεχρι δέκα φωτο σε καθε μνμ σου με το insert image που σου βγαίνει όταν γράφεις κάτι..

όταν ανεβάσεις τρεις-τεσσερεις καλές φωτο κάποιος που γνωρίζει την πάπια που καβαλάς λογικά θα σε βοηθήσει...μην στραβώνεις αν σου γίνετε και χαβαλές τα περισσότερα να ξες είναι καλοπροαίρετα...σκέψου ότι είμαστε για μπίρες σε μαγαζί και απόλαυσε το.

Acacius
18/09/2019, 11:50
Αντί να μετράς σε σχέση με κάτι χαλαρό και δευτερεύον, μέτρα την απόσταση του τροχού π.χ. από το ψαλίδι ή το πλαίσιο. Αν και οι δύο μεριές είναι το ίδιο, φταίει το φτερό, που δεν είναι σοβαρό

sapila racing
18/09/2019, 12:04
Έχεις πάρει ένα πάρα πολύ καλό παπί , ίσως και το καλύτερο στα λεφτά του στα 125 κυβικά και θα σου κρατήσει δεκαετίες

Μακάρι να έχεις δίκιο αλλά εγώ θα κρατούσα πιο μικρό καλάθι, ειδικά αυτό με τις δεκαετίες μου ακούγεται κάπως.

Nospecialname
18/09/2019, 12:19
Αδελφέ με την φωτογραφία που ανέβασες δεν μπορεί κάποιος να δει αν κάτι πάει στραβά...

Zoumas
18/09/2019, 13:18
Αντί να μετράς σε σχέση με κάτι χαλαρό και δευτερεύον, μέτρα την απόσταση του τροχού π.χ. από το ψαλίδι ή το πλαίσιο. Αν και οι δύο μεριές είναι το ίδιο, φταίει το φτερό, που δεν είναι σοβαρό
Αυτό νομίζω και εγώ ότι φταίει το φτερό επειδή αν ήταν ή ρόδα θα πήγαινε δεξιά και αριστερά το μηχανάκι όταν το οδηγούσα. Επησης έχει κάποιους οδηγούς πίσω το ψαλίδι που τους ρυθμίζεις και από της δυο μεριές και είναι σωστά ρυθμηζμενο. Αυτό που με έχει ενοχληση είναι ότι ενώ είπα στον μηχανικό ότι δεν είναι σωστό όπως είναι και θα έπρεπε να είναι κεντραρισμενο η ρόδα στο φτερό μου είπε ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι διαφορετικό και είναι το σωστό όπως είναι. Δηλαδή στραβό. Δεν έχω πιστει ότι είναι έτσι. Πιστεύω ότι λέει ψέματα. Και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο από την στιγμή που υπαρχή η εγγύηση και θα αλλαχτεί με αυτό.

Bowleno
18/09/2019, 13:47
Εφόσον είναι στην εγγύηση, πολύ καλά θα κάνεις να τους το πετάξεις στα μούτρα... Αν έγινε έτσι σε τόσο λίγα χλμ το φτερό από τα κοπανηματα στους τέλειους δρόμους μας, φαντάσου πως θα είναι σε 2 χρόνια....

Zoumas
18/09/2019, 14:00
Εφόσον είναι στην εγγύηση, πολύ καλά θα κάνεις να τους το πετάξεις στα μούτρα... Αν έγινε έτσι σε τόσο λίγα χλμ το φτερό από τα κοπανηματα στους τέλειους δρόμους μας, φαντάσου πως θα είναι σε 2 χρόνια....
Έτσι ήταν από την αρχή το μηχανάκι έτσι μου το έδωσαν πριν ένα μήνα που το πήρα. Και δεν έχει φάει κοπανηματα το μηχανάκι. Και είναι ακόμα στο στρωσημο.

Acacius
18/09/2019, 14:03
Την επόμενη φορά που θα το πας, ρίξε μια ματιά στην έκθεση να δεις πώς είναι τα άλλα καινούργια. Αν όντως είναι στραβό και στα άλλα, τότε τι να σου πω... πάντως δε φαίνεται σοβαρό πρόβλημα, οπότε ναι μεν καλά κάνεις και ζητάς να είναι σωστό το μηχανάκι, αλλά μάλλον δεν είναι λόγος να ανησυχείς

Zoumas
18/09/2019, 14:16
Την επόμενη φορά που θα το πας, ρίξε μια ματιά στην έκθεση να δεις πώς είναι τα άλλα καινούργια. Αν όντως είναι στραβό και στα άλλα, τότε τι να σου πω... πάντως δε φαίνεται σοβαρό πρόβλημα, οπότε ναι μεν καλά κάνεις και ζητάς να είναι σωστό το μηχανάκι, αλλά μάλλον δεν είναι λόγος να ανησυχείς
Αυτό έχω σκοπό να κάνω πρέπει να δω αλλά για αυτό και το ψάχνω. Σίγουρα δε χάλασε και ο κόσμος όμως όπως και να το κάνεις για ποιο λόγο λες να στο δώσει έτσι και να προσπαθεί και να σε πείσει ότι δε τρέχει και τίποτα. Έχεις υπόψη σου σε περίπτωση που χρειαστεί να αλλαχτεί το φτερό αν είναι εύκολη διαδικασία;

bruno
18/09/2019, 15:13
Δεν εχω δει για τα velos,γιατι δεν κυκλοφορουν ακομα πολλα,αλλα πολλα sprinder είναι πισω θεόστραβα όταν είναι δικαβαλο το πρόβλημα είναι πιο εντονο.Ο τροχος δειχνει καπος ετσι / σε σχεση με το παπι να είναι καθετο στον δρομο.

Zoumas
18/09/2019, 15:31
Δεν εχω δει για τα velos,γιατι δεν κυκλοφορουν ακομα πολλα,αλλα πολλα sprinder είναι πισω θεόστραβα όταν είναι δικαβαλο το πρόβλημα είναι πιο εντονο.Ο τροχος δειχνει καπος ετσι / σε σχεση με το παπι να είναι καθετο στον δρομο.
Όχι ο τροχός είναι κανονικά. Αν ήταν στραβός θα έφευγε το παπί. Αυτό που μάλλον φταίει είναι το φτερό από μέσα. Πρέπει να σκύψεις για να το δεις στραβομενο. Από πάνω φαίνονται όλα καλά.

Acacius
18/09/2019, 16:21
Δεν έχω ιδέα πόσο εύκολο είναι να επανατοποθετήσεις το φτερό σωστά, για να βαριέται μάστορας μάλλον δεν είναι λύσε-σφίξε δυο βίδες

Nospecialname
18/09/2019, 20:51
Αδελφέ μια φωτογραφία ανέβασε

Αν είσαι Αθήνα και επιμένεις ότι έχει πρόβλημα το παπί σου , μπορούμε να συναντηθούμε για να δεις το δικό μου

Αν δεν ανεβάσεις φωτογραφία κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει..

Zoumas
18/09/2019, 21:34
Αδελφέ μια φωτογραφία ανέβασε

Αν είσαι Αθήνα και επιμένεις ότι έχει πρόβλημα το παπί σου , μπορούμε να συναντηθούμε για να δεις το δικό μου

Αν δεν ανεβάσεις φωτογραφία κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει..
Φίλε μου Κρήτη είμαι. Φώτο προσπάθησα αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω άλλη. Σε καμία εβδομάδα που θα το πάω για το πρώτο σέρβις θα απαιτήσω να φτιαχτεί με την εγγύηση. Αν έχω νέα θα σου πω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Nospecialname
19/09/2019, 00:50
Φίλε μου Κρήτη είμαι. Φώτο προσπάθησα αλλά δεν μπορώ να ανεβάσω άλλη. Σε καμία εβδομάδα που θα το πάω για το πρώτο σέρβις θα απαιτήσω να φτιαχτεί με την εγγύηση. Αν έχω νέα θα σου πω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Μα πως θα φτιαχτεί ένα πρόβλημα που δεν υπάρχει σε περίπτωση που δεν υπάρχει?Είσαι σίγουρος ότι είναι "στραβή" η ρόδα σου?Σε θυμήθηκα ενώ οδηγαγα και τσεκαρα κάποια παπιά στον δρόμο και όλα φαίνονταν "στραβά" , λογικό είναι..

Μην περιμένεις ακρίβεια χιλιοστού σε παπί ανεξάρτητος εταιρίας , την δουλειά του την κάνει και το μόνο θέμα που υπάρχει είναι στο μυαλό

ioa
19/09/2019, 13:26
Να ρωτήσω και εγώ την παρέα σαν νέος κάτοχος...Το velos στο στρώσιμο σας μύριζε λαδίλα?Να μην παρεξηγηθω έχουν περάσει 4 μηχανάκια από τα χέρια μου αλλά πρώτη φορά παίρνω παπί.Καινουργιο πήρα μόνο το ΧΤ600.Και στο στρώσιμο δεν μου μύρισε ποτέ τπτ! Αυτό μετά από 30 λεπτά οδήγησης μυρίζει πιο πολύ από σκούτερ 20ετιας! Καταλαβαίνω ότι καίγεται η εξάτμιση και μυρίζει και η μπογιά στα καπάκια αλλά τόσο πολύ?!50 χιλιόμετρα έχει μόνο αλλά σε συνδυασμό με κάνα δυο άλλα πράγματα που με προβληματίζουν αρχίζω να αναρωτιέμαι για την επιλογή μου.