PDA

View Full Version : Vstrom, tiger800,tracer900 η crossrunner?



Chriskeyman
04/06/2019, 00:08
Είμαι 1.94 για αυτό δεν ανέφερα tracer 700 παρόλο που μ'αρέσει πολύ εμφανισιακά .
Το tracer900 μου αρέσει πάλι αλλά δεν ξέρω αν χρειάζομαι αυτόν τον πιο "σπορ" χαρακτήρα που έχει σε σχέση με το crossrunner πχ που είναι πιο άνετο και ταξιδιάρικο (από ό,τι λένε)
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γκάζι και η κατανάλωση όσο η άνεση, η ασφάλεια και κάλυψη από αέρα όσο το δυνατόν.
(Και λίγο ο ηχος ;) )
Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο, ευχαριστως!

Γιώργης
04/06/2019, 00:56
Cruiser με forward controls. Ένα στρέμμα χώρο να απλωθείς έχει

Chriskeyman
04/06/2019, 02:00
Επίσης είδα ενδιαφέρον τώρα μόλις και το Honda Nc750

doctoras
04/06/2019, 05:54
Είμαι 1.94
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γκάζι και η κατανάλωση όσο η άνεση, η ασφάλεια και κάλυψη από αέρα όσο το δυνατόν.
(Και λίγο ο ηχος ;) )
Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο, ευχαριστως!

φωτογραφίζεις vstrom 1000 το καινούργιο με την προσφορά που τρέχει στα 12k (https://www.car.gr/10965818-suzuki-dl-1000-v-strom-1200) είναι πιο μεγάλη μοτοσυκλέτα με μεγαλύτερο μεταξόνιο και μεγαλύτερες συνολικές διαστάσεις για το μποι σου συγκριτικά με αυτά που έβαλες. Ενώ οι αναρτήσεις του είναι στρώμα κανονικό αποσβένει τα πάντα με χαρακτηριστική ευκολία

εναλλακτικά επίσης στα 12k το crossrunner με V4 ήχο (https://www.car.gr/6264965-honda-crossrunner-800-abs)

και τρίτο στην σειρά για τον ήχο που λες η βασική έκδοση του tiger 800XR (https://www.car.gr/13932474-triumph-tiger-800-xr)

εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα για τα παραπάνω ξέχνα το nc750x, το nc θα το πάρεις εάν βασικο κριτήριο είναι η οικονομική μετακίνηση και η πρακτικότητα του αυτόματου Κιβωτίου ταχυτήτων

nic mor
04/06/2019, 09:09
Για τι χρήση δεν μας είπες ότι το θες;
Έχω το στρώμα το 1000 από το Νοέμβριο και είμαι
πολυ ευχαριστημένος, αλλά αν το θες για πόλη
Θα ζορίζεται πολύ όπως και κάθε 1000αρι.

Chriskeyman
04/06/2019, 10:33
Το θελω και για πόλη...
Θεωρείτε πως ένα 650cc είναι "λιγο" για ταξίδι?

karellen
04/06/2019, 10:42
Το θελω και για πόλη...
Θεωρείτε πως ένα 650cc είναι "λιγο" για ταξίδι?

Φυσικά και όχι.Ένα δικύλινδρο θα σε πάει παντού.

Chriskeyman
04/06/2019, 11:14
Επίσης από αυτά μόνο το nc μπορώ να πάρω σε καινούργιο. Και ίσως το vstrom 650. Τα υπόλοιπα μεταχειρισμένα. Επίσης σκέφτομαι περισσότερο το vstrom του 12 μοντέλο. Μου αρέσει πιο πολυ εμφανισιακά τουλάχιστον. Και θα μου μεινουν και λεφτα...
Αλλά ο ήχος....?????:a022::a022::a022:
Δεν ξέρω..."Λάθος" σκέψεις κάνω?:confused:

kwstasarava
04/06/2019, 13:23
Tiger 800

katsar
04/06/2019, 15:37
Μεταχειρισμένο Strom χιλιάρι 14+ μοντέλο.

basilis_k6
04/06/2019, 21:19
Το θελω και για πόλη...
Θεωρείτε πως ένα 650cc είναι "λιγο" για ταξίδι?

ειναι λίγο. ταξιδι για μένα ειναι με συνεπιβατη και τριβαλιτσο. τα αλλα τα κανεις με οποιοδηποτε μηχανακι πιανει 120χλμ. ακομα και σκουτερ. με αυτα λοιπον πανω δεν πανε βημα.

Chriskeyman
04/06/2019, 22:43
ειναι λίγο. ταξιδι για μένα ειναι με συνεπιβατη και τριβαλιτσο. τα αλλα τα κανεις με οποιοδηποτε μηχανακι πιανει 120χλμ. ακομα και σκουτερ. με αυτα λοιπον πανω δεν πανε βημα.
Εννοείς πως είναι προτιμότερο ας πούμε να "θυσιασω" την ανεση του vstrom 650 και να πάω στο tiger 800?

basilis_k6
04/06/2019, 23:08
Εννοείς πως είναι προτιμότερο ας πούμε να "θυσιασω" την ανεση του vstrom 650 και να πάω στο tiger 800?

ταξιδι ειναι παω απο το ενα μερος στο άλλο. πολυ γενικο δηλαδη. ποσα ταξιδια θα πας? μονος σου? φορτωμενος? με ποσα χλμ? ειναι πολλα που δεν ξερω για να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας.

kons
04/06/2019, 23:50
Ίσως είναι ιδανική μια τσόπερ Harley, Indian κλπ.. πολλά κυβικά, άνεση, ροπάκλα, και μπόλικο ταξίδι, μπορείς να ακούς και μουσική. Έχει και τέτοια μοντέλα... κάνε μια δοκιμή πια, μην κοιτάς περιοδικά και εξώφυλλα. Σε μεταχειρισμένα καλές τιμές.

kordix
05/06/2019, 08:39
Είμαι 1.94 για αυτό δεν ανέφερα tracer 700 παρόλο που μ'αρέσει πολύ εμφανισιακά .
Το tracer900 μου αρέσει πάλι αλλά δεν ξέρω αν χρειάζομαι αυτόν τον πιο "σπορ" χαρακτήρα που έχει σε σχέση με το crossrunner πχ που είναι πιο άνετο και ταξιδιάρικο (από ό,τι λένε)
Δεν με ενδιαφέρει τόσο το γκάζι και η κατανάλωση όσο η άνεση, η ασφάλεια και κάλυψη από αέρα όσο το δυνατόν.
(Και λίγο ο ηχος ;) )
Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο, ευχαριστως!

Θες κάτι ροπατο και μεγάλο επειδή είσαι ψηλός. Το v Strom 1000 αν σου αρέσει είναι ταμάμ και σε καλή τιμή. Πρέπει να κάνεις test drive σε όλα τα παραπάνω να δεις που κουμπώνει καλύτερα.

Ταξίδι θα πας με όλα αλλά με τα μεγάλα είναι πιο απολαυστικό λόγω ροπής ειδικά στα βουνίσια στροφιλικια. Άσε που τα μοτέρ τους αντέχουν περισσότερο γιατι δουλεύουν σε πιο χαμηλές στροφές.

Στις 100.000 km ένα 650 και ένα 1000 vstrom που ταξίδευαν με 140-160 πάνω κάτω, με προσεκτική συντήρηση θα είναι οκ και τα δύο αλλά το 1000 επειδή δούλευε με λιγότερες στροφές θα ναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση.

Αν όμως η χρήση γίνεται κυρίως μέσα στη πόλη πρέπει να είναι και χρηστικό αυτό που θα πάρεις.

Chriskeyman
05/06/2019, 14:35
Ίσως είναι ιδανική μια τσόπερ Harley, Indian κλπ.. πολλά κυβικά, άνεση, ροπάκλα, και μπόλικο ταξίδι, μπορείς να ακούς και μουσική. Έχει και τέτοια μοντέλα... κάνε μια δοκιμή πια, μην κοιτάς περιοδικά και εξώφυλλα. Σε μεταχειρισμένα καλές τιμές.

Και με τον αέρα τι γίνεται ?

Chriskeyman
05/06/2019, 14:38
ταξιδι ειναι παω απο το ενα μερος στο άλλο. πολυ γενικο δηλαδη. ποσα ταξιδια θα πας? μονος σου? φορτωμενος? με ποσα χλμ? ειναι πολλα που δεν ξερω για να σου απαντησω σε αυτο που ρωτας.

Και 50 χιλιόμετρα να κάνω, που κάθεσαι πιο άνετα, στο vstrom η στο tiger,? Πιο καλή ανεμοκαλυψη ποιο έχει από τα 2 ? Μέσα στην πόλη ποιο είναι πιο βολικό από τα 2 ?

kons
05/06/2019, 14:41
Και με τον αέρα τι γίνεται ?

E καλά μηχανή θές όχι αυτοκίνητο, μην τρελένεσαι με τον αέρα, πόσο πια θα σε επηρεάσει. Πάντως Ζελατίνα - παρμπρίζ. Εκτός του ότι πολλά μοντέλα διαθέτουν, μπορούν και να πάρουν, παπάδες έχουν φτιάξει αυτοί οι Αμερικάνοι σε μικρά μασκάκια.

Επίσης ο δικό σου κ@λ@ς θα καθήσει πάνω στη σέλα. Ότι σε εμένα μπορεί να φαίνετε άνετο σε κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι το ίδιο...… ξεκίνα να δοκιμάζεις... αργείς και τρώς τον χρόνο σου σε φιλοσοφικά ερωτήματα.

Chriskeyman
05/06/2019, 15:15
E καλά μηχανή θές όχι αυτοκίνητο, μην τρελένεσαι με τον αέρα, πόσο πια θα σε επηρεάσει. Πάντως Ζελατίνα - παρμπρίζ. Εκτός του ότι πολλά μοντέλα διαθέτουν, μπορούν και να πάρουν, παπάδες έχουν φτιάξει αυτοί οι Αμερικάνοι σε μικρά μασκάκια.

Επίσης ο δικό σου κ@λ@ς θα καθήσει πάνω στη σέλα. Ότι σε εμένα μπορεί να φαίνετε άνετο σε κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι το ίδιο...… ξεκίνα να δοκιμάζεις... αργείς και τρώς τον χρόνο σου σε φιλοσοφικά ερωτήματα.

Έχεις ένα δικιο αλλα αν δεν ξεκινούσα την έρευνα από τα forum πρώτα θα είχα να δοκιμασω καμία 15 μηχανες με πρώτη πρώτη την gsr600 που δεν έχει καμία σχέση τελικά (δυστυχώς) με αυτό που ψαχνω

billy84
05/06/2019, 15:50
Και 50 χιλιόμετρα να κάνω, που κάθεσαι πιο άνετα, στο vstrom η στο tiger,? Πιο καλή ανεμοκαλυψη ποιο έχει από τα 2 ? Μέσα στην πόλη ποιο είναι πιο βολικό από τα 2 ?

Το Tiger δυστυχώς όντας 3κύλίνδρο έχει υψηλές θερμοκρασίες οπότε μέσα στην πόλη δεν είναι οτι καλύτερο,και εννοείται ρουφάει αρκετά περισσότερο απο το Vstrom.Από ανεμοκάλυψη και θέση οδήγησης θεωρώ πως και τα 2 θα σε καλύψουν.

Απο εκεί και πέρα οτιδήποτε το συνηθίζεις με τον καιρό ή το φέρνεις στα μέτρα σου οπότε μη σκας.Τέλειο μηχανάκι για τον καθένα δεν έχει βγει και ούτε πρόκειται,σε άλλα θα φτιάξεις τη σέλα,σε άλλα ψηλότερη ζελατίνα,σε άλλα έξτρα φρυδάκι στη ζελατίνα,σε άλλα θα ψηλώσεις το τιμόνι και η λίστα δεν έχει τέλος.

zopas
05/06/2019, 18:28
V-strom 650 ψάχνεις..κυκλοφορουν απειρα στην αθηνα και κανουν και ταξίδια γιατι εχουν σελαρα...τα αλλα ξεχνα τα για το υψος σου...στα συν του ότι βρίσκεις κατι αξιολογο με λιγοτερα χρηματα σε μεταχειρισμενο...

Chriskeyman
06/06/2019, 19:05
Θες κάτι ροπατο και μεγάλο επειδή είσαι ψηλός. Το v Strom 1000 αν σου αρέσει είναι ταμάμ και σε καλή τιμή. Πρέπει να κάνεις test drive σε όλα τα παραπάνω να δεις που κουμπώνει καλύτερα.

Ταξίδι θα πας με όλα αλλά με τα μεγάλα είναι πιο απολαυστικό λόγω ροπής ειδικά στα βουνίσια στροφιλικια. Άσε που τα μοτέρ τους αντέχουν περισσότερο γιατι δουλεύουν σε πιο χαμηλές στροφές.

Στις 100.000 km ένα 650 και ένα 1000 vstrom που ταξίδευαν με 140-160 πάνω κάτω, με προσεκτική συντήρηση θα είναι οκ και τα δύο αλλά το 1000 επειδή δούλευε με λιγότερες στροφές θα ναι σίγουρα σε καλύτερη κατάσταση.

Αν όμως η χρήση γίνεται κυρίως μέσα στη πόλη πρέπει να είναι και χρηστικό αυτό που θα πάρεις.

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια. Οδήγησα vstrom 650 του 12 και έμεινα παραπάνω από ευχαριστημένος. Άνετο και σελα σαν το kymco downtown 300 που είχα.
Το μόνο λίγο ξενέρωμα ο ήχος ...
Αναμένεται και η δοκιμή του tiger800

Chriskeyman
06/06/2019, 19:06
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια. Οδήγησα vstrom 650 του 12 και έμεινα παραπάνω από ευχαριστημένος. Άνετο και σελα σαν το kymco downtown 300 που είχα.
Το μόνο λίγο ξενέρωμα ο ήχος ...
Αναμένεται και η δοκιμή του tiger 800

kons
06/06/2019, 19:28
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια. Οδήγησα vstrom 650 του 12 και έμεινα παραπάνω από ευχαριστημένος. Άνετο και σελα σαν το kymco downtown 300 που είχα.
Το μόνο λίγο ξενέρωμα ο ήχος ...
Αναμένεται και η δοκιμή του tiger 800

Για τη σέλα και γενικότερα για το συγκεκριμένο στα έλεγα.... για τον ήχο, είναι κάτι που το αλλάζεις αν σε τρώει η τσέπη σου. Μπορείς να έχεις ότι σου αρέσει από ντράμσ μέχρι χεαβυ μετααλ.
Καλή συνέχεια..

thanosgp
16/07/2019, 00:31
nc750x αν θες οικονομία,ευελιξία.βελούδινη λειτουργία κινητήρα .για γκάζια,ήχο tracer