PDA

View Full Version : Varadero 1000 MK3 - Αξίζει το 2019;



npetrop
05/06/2019, 23:23
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι κάτοχος ενός άψογου zx636 του 2005 τα τελευταία 5 χρόνια περίπου.
Σκέφτομαι να αλλάξω είδος μοτοσυκλέτας (παρότι το λατρεύω και τα κάνω όλα με το συγκεκριμένο μηχανάκι, όπως οδήγηση στην πόλη, ταξίδια, κοντινά) λόγω του ότι τρώω γκρίνια απο τη γυναίκα για τη θέση και τη στάση του συνοδηγού - και λογικό το βρίσκω. Με έχει κουράσει επίσης λίγο το ότι δεν μπορείς να πας μια βόλτα χαλαρή, πρέπει πάντα να είσαι λίγο σπινταρισμένος, για να μην ανεβάζει θερμοκρασίες και γενικότερα να μην σε κουράζει και το κουράζεις. Δεν μπορείς να απολαύσεις ενα τοπίο βρε αδερφέ περνώντας χαλαρά.

Οπότε σκεπτόμενος για 2κύλινδρο, οι σκέψεις μου πάνε στα παρακάτω:

Να πω πως είμαι 1,94, στα 90 κιλά περίπου.

1) Varadero 1000 ψεκαστό, προτιμώ το mk3, παίζουν κάπου στα 5500.
2) GS 1200 2004-2007 στα 5500 με 6000
3) Vstrom 650 2008 κ μετά, στα 4500
4) Transalp 650 2008 κ μετά, στα 3000 - Δεν μου αρέσει το 700.

Το budjet είναι στα 5.500-6.000 βία.

Το Varadero είναι το No 1 στις προτιμήσεις μου, και να τι σκέφτομαι:

Τα καλά:
Εξωτερική εμφάνιση, ιαπωνικό (ποτέ μου δεν είχα ευρωπαικό και ποτέ μου δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα μηχανάκι μου), καλό γκαζάκι - ταξιδέυεις χαλαρά με κανα 160άρι αν θες - πιστέυω, πολύ άνετη σέλα, οικονομικό σαν αγορά θα έλεγα.

Τα κακά:
Καίει τόσο τρελά όσο λένε; - με δυσκολία να το κρατήσεις κάτω απο 10λίτρα /100χμ ; Μόνο αυτό με σκαλώνει, ειλικρινά. Γιατί αν είναι να παίρνω το αμάξι για να κάνω οικονομία κλάφτα. Επίσης, αν κάποιος γνωρίζει για την αξιοπιστία του κάτι κακό, ας κάνει ένα κόπο να μου το πει.

Για τα υπόλοιπα:

Bmw, έχω ακούσει απο άπειρους ότι αν το καβαλήσεις όλα τα υπόλοιπα του είδους σου φαίνονται μάπα. Αλλά δεν υπάρχει φόρουμ να μη γράφουν για τις ζημιές του (το 2004 πχ έχει πρόβλημα με τα αμορτισέρ, το 2007 ηλεκτρικά, άξονες, σασμάν και πάει λέγοντας. Με λίγα λόγια χέστηκε η φοράδα στο αλώνι αν πάθω πλάκα αν το καβαλήσω και τρέχω στα συνεργεία. Και με το βαρυ-άντερο πλάκα θα πάθω.

Vstrom, το 1000 ούτε καν, είμαι προκατειλημμένος γιατί διαβάζω παντού για βλάβες. το 650 καλό μηχανάκι, καλό γκαζάκι για 650, αλλά το έχω δει τόσο πολύ που νομίζω ότι το έχω ήδη. Δεν μπορώ. Θέλω να το βάζω στο πεζοδρόμιο απέναντι και να το κοιτάω και να μου αρέσει λίγο, ζητάω πολλά; Όπως και να έχει, είναι καλό μηχανάκι αδιαμφισβήτητα.

Transalp, το ξέρω τάφος, που το θυμήθηκα; Έλα όμως που είναι σχετικά ελαφρύ, στενό και έχει και μεγάλες ζάντες που σημαίνει σε ένα νησάκι μπαίνεις στο χώμα/παραλία και δεν σε νοιάζει τίποτα. Που να πας με το βάρα στην αμμουδιά; Επίσης, τα μισά λεφτά απο το βάρα. Επίσης, σε μάυρο χρώμα με μαύρα στεφάνια και κανα 2 εμφανισιακές βελτιώσεις δεν το λες άσχημο! Είδα ένα προ καιρού και ήταν πολύ όμορφο. Απο τότε το σκέφτομαι.

Αυτό που ψάχνω είναι κυρίως αξιοπιστία, άνεση, πολυχρηστικότητα και μία σχετική ομορφιά.

Όποιος μπορεί και θέλει να βοηθήσει θα μου κάνει χάρη.
Ακούω προτάσεις και για άλλα μηχανάκια.

Ευχαριστώ, Νίκος

doctoras
06/06/2019, 07:17
αξίζει το ΜΚ3, δεν καίει τόσο, μ.ο. εχει 6.5-7lt/100 σε ταξίδι σε ανοιχτό δρόμο εώς 140 μπορεί και 6lt/100

το MK3 θα το πάρεις για ταξίδια είναι πολύ άνετο και έχει σελάρα, τα 650 θα τα πάρεις και για commuter. και το vara μπορεί να κάνει commuting αλλά θα πρέπει να συνηθίσεις το βάρος που είναι αρκετό και ψηλά κατανεμημένο. τα του εάν διασχίζει παραλία με άμμο φυσικά και παει εξαρτάτε αποκλειστικά και μονο απο τις ικανότητες του αναβάτη άλλοι και adve ταξίδια κάνουν με vara

όμως το ξεκαθάρισμα σε ποια κατηγορία να πας θα την καθορίσεις εσύ


*και το gs είναι μηχανάρα και best seller θέλει όμως ψάξιμο για να βρεις κάποιο περιποιημένο για να μη πληρώσεις τις πιθανές συντηρήσεις-επισκευές και θα είναι ακριβές. Επίσης το μοντέλο που έβαλές είναι με σεβροφρένα απαιτεί κάποια γνώση για το πως τα συντηρείς και πως το χειρίζεσαι το όλο θέμα

DrBig
06/06/2019, 07:40
Αυτό που ψάχνω είναι κυρίως αξιοπιστία, άνεση, πολυχρηστικότητα και μία σχετική ομορφιά.


Με αυτο το μπατζετ ξεχνας το bmw. Μπορει να μη βγαλει κατι, αλλα αν βγαλει τον ηπιες.
Το βαραντερο ειναι στο στοιχειο του σε μεγαλους δρομους, στο νησακι και στον χωματοδρομο θα ειναι πονοκεφαλος.
Το βστρομ ειναι καλο εργαλειο, αλλα ασχημο (πλην του τελευταιου μοντελου) και δεν εχει την πολυχρηστικοτητα του τρανσαλπ το οποιο ειδικα στις διαστασεις σου θα το πας παντου και θα κανει τα παντα.
Εγω ψηφιζω τρανσαλπ 650 αερατα, το βρισκεις με αρκετα κατω απο 3000 και βαζεις κι ενα χιλιαρικο για αναρτησεις και φρενα αν το κρινεις απαραιτητο . Ειναι μηχανη με μετριοτατη οδικη συμπεριφορα και υποτονικο γκαζι για τα κυβικα του, αλλα αν θες να οργωσεις χωραφι παιρνεις τρακτερ, οχι μπουγκατι.

Παιζει να μπει ο p@nos οπου να ναι να σου πει ποσο γαματα ειναι τα 950 αλλα μην τον παρεις στα σοβαρα, δε κανουν γι αυτο που θες :lol:

ΥΓ
Ριξε μια ματια και στο benelli trk 502x ποιος ξερει, μπορει να σ'αρεσει.

Coyote.V
06/06/2019, 08:19
Να πω πως είμαι 1,94, στα 90 κιλά περίπου.

Εγώ απορώ πως σε βολεύει το zx636... κατά τα άλλα με αυτό το ύψος θα σου κάτσει κουτί και θα το καταευχαρηστιθείς... και για το GS ισχύει το ίδιο αλλά είναι στο αντίπαλο στρατόπεδο και δεν το προτείνω.
Με τα 650 θα απογοητευτείς με το γκάζι λόγω της μετάβασης και της συνήθεια που έχεις τώρα.... όχι ότι με τα μεγάλα δεν θα απογοητευτείς.... αλλά όχι τόσο πολύ.

Lioulios
06/06/2019, 08:47
1. Vstrom 650 . Oχι δεν ειναι ασχημο , αλλα το εχει συνηθισει το ματι σας . Δηλ δεν ειναι πιο ασχημο απο τρανσαλπ....και κανει ολα οσα θες .Ολα .

2. Βmw 800.

3. Varadero

Οποιο και να παρεις , μετα το 636 , θα πετας στα συνεφα απο τη χαρα σου

kordix
06/06/2019, 09:16
Μια χαρά είναι το mk3 αλλά βαρύ, πρέπει να οδηγήσεις ένα αρκετά, σε κλειστό στροφιλίκι και σε πόλη να δεις πως είναι. Στον ανοιχτό δρόμο είναι βασιλιάς.

Το gs 1200 έως το 7 έχει servo στα φρένα και υπάρχει θέμα εδώ. Είναι καλή μηχανή αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία πως είναι δουλεμένη και συντηρημένη. Αν χαλάσει κάτι θα ναι ακριβό έως απλησίαστο καινούργιο αλλά υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Επίσης η αλλαγή δίσκου κοστίζει πολύ και όταν γίνει επειδή λύνεται η μοτό στη μέση αλλάζεις ότι τσιμούχα υπάρχει εκεί κοντά.

katsar
06/06/2019, 09:32
Με το Varadero και μια ανατομική σέλα θα σε αγαπήσει η σύντροφος σου,βάλε και την βαλιτσάρα πίσω να ακουμπάει ,κέρδισες.
Εγώ θα κοιτούσα να έχει σίγουρα abs οπότε TA650 με τίποτα,βάλε και το ανεμικό μοτέρ στην εξίσωση,καρμπυρατερ,οκ εγώ δεν θα αγόραζα αρχαιολογία ξανά με τίποτα.
Ρίξε μια ματιά και σε TDM900 με Abs,σχετικά εμφανίσιμο,αξιόπιστο μοτερικά,έχει τα γκαζάκια του,στην πόλη πολύ πιο άνετο αλλά σίγουρα όχι την άνεση ενός Vara.

ΥΓ πόσες φορές τον χρόνο θα πας σε νησάκι και παραλία;;;
ΥΓ 2 Εγώ μετά το 636 απάνω σε στρομ 650 ή τα650 θα πάθαινα σίγουρα ...κατάθλιψη.

p@nos
06/06/2019, 09:46
το βαραντερο δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη για την εποχη του, ποσο μαλλον τωρα...παντως με το μπατζετ σου εχεις πολλες επιλογες πραγματικα...θες σιγουρα ονοφφ η ψαχνεις γενικα κατι που να ταξιδευει ανετα και ευκολα?

Manalishi
06/06/2019, 10:00
TDM900

alexxxcbr
06/06/2019, 11:01
Τσεκαρε το aprlia caponord 1000 και το triumph tiger 955.
Mε μικροτερο μπατζετ παιρνεις πολυ καλυτερες μοτοσυκλετες απο αυτες σκεφτεσαι.
:beer::beer:

katsar
06/06/2019, 11:24
Ρωτάω εγώ ο χαζός τώρα,πως γίνεται να βλέπω τόσα Vara και σχεδόν κανένα Capo-955 πλέον στην κυκλοφορία;
Τόσο πολύ καλύτερες μοτοσυκλέτες και δεν τις προτιμάει ο κόσμος;Όλοι άσχετοι;

p@nos
06/06/2019, 11:56
Ρωτάω εγώ ο χαζός τώρα,πως γίνεται να βλέπω τόσα Vara και σχεδόν κανένα Capo-955 πλέον στην κυκλοφορία;
Τόσο πολύ καλύτερες μοτοσυκλέτες και δεν τις προτιμάει ο κόσμος;Όλοι άσχετοι;

αν σκεφτεις πρωτον, οτι δε ξερω που μενεις, αλλα αθηνα απ οτι θυμαμαι δεν υπαρχουν βαραντερο πλεον, ειναι ελαχιστα...και αν αναλογιστεις οτι στα ντουζενια τους κυκλοφορουσαν περισσοτερα βαραντερο απο glx, μπορεις να συμπερανεις γιατι δεν υπαρχουν πολλα καπο-955 στο δρομο

katsar
06/06/2019, 12:01
Δεν διαφωνώ ούτε θέλω να το παίξω ο κύριος πονηρός,απλά απορώ,γιατί πουλήθηκαν τόσα Varadero και όχι μία πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν το caponord ή το 955;

Coyote.V
06/06/2019, 12:52
Αξιοπιστία, τι άλλο θες; Εγώ θυσίασα πολλά για την πάρτη της και με έχει αφήσει ικανοποιημένο. Το έχω 9 χρόνια και μόνο τα αναλώσιμα έχει ζητήσει.

LOUKILOUK
06/06/2019, 12:56
Δεν διαφωνώ ούτε θέλω να το παίξω ο κύριος πονηρός,απλά απορώ,γιατί πουλήθηκαν τόσα Varadero και όχι μία πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν το caponord ή το 955;

Ρετσινιά το λένε, στερεότυπο με ποιο επιστημονική ορολογία αν δεν ξέρεις το όρο "ρετσινιά".
Αν πάλι έχεις απορίες ρώτα άφοβα...

Mariner
06/06/2019, 13:07
Το gs 1200 έως το 7 έχει servo στα φρένα και υπάρχει θέμα εδώ
Μέχρι το 2006, του 2007 είναι χωρίς. Για την ακριβεια αν δεν κανω λαθος χωρίς ειναι απο το Β εξάμηνο του 2006 αλλά πες 2007 για να εισαι μέσα. Είναι εύκολο να το διακρίνεις απο τα διαφορετικά δαχτυλίδια του abs στον μπροστά τροχό και φυσικά απο το θόρυβο που κάνει το σερβο μόλις πατήσεις λίγο το φρένο

p@nos
06/06/2019, 13:18
Δεν διαφωνώ ούτε θέλω να το παίξω ο κύριος πονηρός,απλά απορώ,γιατί πουλήθηκαν τόσα Varadero και όχι μία πολύ καλύτερη μοτοσυκλέτα σαν το caponord ή το 955;

το οτι πουλησε πολυ δε λεει και πολλα...το αγοραστικο κοινο ειναι πολλες φορες προκατειλλημενο και αγοραζει με εντελως ασχετα με το αντικειμενο κριτηρια...και επισης καθε τοπικη αγορα ειναι διαφορετικη
στην εποχη παχιες αγελαδες-βαθυ πασοκ οπου ο κωστοπουλος πλασαρε status que, varadero/gs ηταν οι βασιλιαδες του πουλ μουρ την τοτε εποχη...μονο αυτο αρκουσε για να κανουν εξωφρενικες πωλησεις στην ελλαδα

και το tdm πουλησε παρα πολυ, χωρις να ειναι καλη μοτοσυκλετα συνολικα...επισης βαραντερο και τδμ, παροτι πουλησαν πολυ στην ελλαδα, δεν ειχαν αναλογη επιτυχια στο εξωτερικο...

το καπο συγκεριμενα ειχε αρκετα χαζοπροβληματα που τοτε αποθαρρυναν τους υποψηφιους αγοραστες...ολα αυτα ομως ειναι πλεον λυμμενα απο οσους τα ειχαν τοτε

slzr
06/06/2019, 13:30
Δεν ρίχνεις μια ματιά και σε κανα Triumph Tiger 800 (https://www.car.gr/22910978-triumph-tiger-800) (τυχαία αγγελία)...έχει κάμποσα ακόμα (https://www.car.gr/used-bikes/triumph/tiger_800.html) και με λίγο παζάρι μπορείς να βρεις κάτι στα λεφτά σου.

ποπαϋ
06/06/2019, 14:00
NC 700 ή 750 και κρατάς και το zx για τα γούστα σου.

p@nos
06/06/2019, 15:17
παντως αμα δε θες αποκλειστικα ονοφφ κοιτα το fjr1300...να εισαι ιπποτης της ασφαλτου και να πεταγεσαι για καφε στη γερμανια αμα λαχει με το κορασιον :lol:

Coyote.V
06/06/2019, 19:13
το οτι πουλησε πολυ δε λεει και πολλα...το αγοραστικο κοινο ειναι πολλες φορες προκατειλλημενο και αγοραζει με εντελως ασχετα με το αντικειμενο κριτηρια...και επισης καθε τοπικη αγορα ειναι διαφορετικη
στην εποχη παχιες αγελαδες-βαθυ πασοκ οπου ο κωστοπουλος πλασαρε status que, varadero/gs ηταν οι βασιλιαδες του πουλ μουρ την τοτε εποχη...μονο αυτο αρκουσε για να κανουν εξωφρενικες πωλησεις στην ελλαδα

και το tdm πουλησε παρα πολυ, χωρις να ειναι καλη μοτοσυκλετα συνολικα...επισης βαραντερο και τδμ, παροτι πουλησαν πολυ στην ελλαδα, δεν ειχαν αναλογη επιτυχια στο εξωτερικο...

το καπο συγκεριμενα ειχε αρκετα χαζοπροβληματα που τοτε αποθαρρυναν τους υποψηφιους αγοραστες...ολα αυτα ομως ειναι πλεον λυμμενα απο οσους τα ειχαν τοτε

Για αυτό που γράφεις έχεις στοιχεία; γιατί στις διεθνείς συναντήσεις κάθε χρόνο γίνεται χαμός!

Στην Ισπανία να δεις πόσα πολλά έχει που είναι και η μονάδα συναρμολόγησης της χόνδα...

npetrop
06/06/2019, 19:15
αξίζει το ΜΚ3, δεν καίει τόσο, μ.ο. εχει 6.5-7lt/100 σε ταξίδι σε ανοιχτό δρόμο εώς 140 μπορεί και 6lt/100

το MK3 θα το πάρεις για ταξίδια είναι πολύ άνετο και έχει σελάρα, τα 650 θα τα πάρεις και για commuter. και το vara μπορεί να κάνει commuting αλλά θα πρέπει να συνηθίσεις το βάρος που είναι αρκετό και ψηλά κατανεμημένο. τα του εάν διασχίζει παραλία με άμμο φυσικά και παει εξαρτάτε αποκλειστικά και μονο απο τις ικανότητες του αναβάτη άλλοι και adve ταξίδια κάνουν με vara

όμως το ξεκαθάρισμα σε ποια κατηγορία να πας θα την καθορίσεις εσύ


*και το gs είναι μηχανάρα και best seller θέλει όμως ψάξιμο για να βρεις κάποιο περιποιημένο για να μη πληρώσεις τις πιθανές συντηρήσεις-επισκευές και θα είναι ακριβές. Επίσης το μοντέλο που έβαλές είναι με σεβροφρένα απαιτεί κάποια γνώση για το πως τα συντηρείς και πως το χειρίζεσαι το όλο θέμα

Αυτό βλέπω και εγώ, οτι μπορεί να γίνει μηχανάκι γενικής χρήσης (το vara) . Είμαι ΟΛΗ τη μέρα στους δρόμους και τα βαραντέρια είναι άπειρα στην Αθήνα!!

Με το bmw παω σε άγνωστα μονοπάτια με διαφορικά, telelever-paralever, κ.α. και δεν πολυψήνομαι να μπλέξω να πω την αλήθεια. Και δεν μπορώ να έχω νταβατζή τη bmw.

Η κατανάλωση που μου γράφεις - αν μη τι άλλο - είναι σε λογικά πλαίσια για ένα τέτοιο μηχανάκι.

Κοίτα μπορεί να είναι παλιό και ξεπερασμένο, αλλά νομίζω ότι είναι απο τα λίγα τα οποία τα κάνουν όλα από μέτρια έως καλά.
Σε όποιον το λέω μου κάνει μα καλα varadero ; Είσαι τρελός; Πάρε κανένα πιο σύγχρονο...

Ρε φίλε τι να πάρω, Tiger 1050; GS; Δεν θα μου βγει σε καλό η Ευρώπη, και είμαι γκαντεμόσκυλο, αν πω κάτι βγαίνει!

npetrop
06/06/2019, 19:19
Με αυτο το μπατζετ ξεχνας το bmw. Μπορει να μη βγαλει κατι, αλλα αν βγαλει τον ηπιες.
Το βαραντερο ειναι στο στοιχειο του σε μεγαλους δρομους, στο νησακι και στον χωματοδρομο θα ειναι πονοκεφαλος.
Το βστρομ ειναι καλο εργαλειο, αλλα ασχημο (πλην του τελευταιου μοντελου) και δεν εχει την πολυχρηστικοτητα του τρανσαλπ το οποιο ειδικα στις διαστασεις σου θα το πας παντου και θα κανει τα παντα.
Εγω ψηφιζω τρανσαλπ 650 αερατα, το βρισκεις με αρκετα κατω απο 3000 και βαζεις κι ενα χιλιαρικο για αναρτησεις και φρενα αν το κρινεις απαραιτητο . Ειναι μηχανη με μετριοτατη οδικη συμπεριφορα και υποτονικο γκαζι για τα κυβικα του, αλλα αν θες να οργωσεις χωραφι παιρνεις τρακτερ, οχι μπουγκατι.

Παιζει να μπει ο p@nos οπου να ναι να σου πει ποσο γαματα ειναι τα 950 αλλα μην τον παρεις στα σοβαρα, δε κανουν γι αυτο που θες :lol:

ΥΓ
Ριξε μια ματια και στο benelli trk 502x ποιος ξερει, μπορει να σ'αρεσει.


Με αυτο το μπατζετ ξεχνας το bmw. Μπορει να μη βγαλει κατι, αλλα αν βγαλει τον ηπιες.
Το βαραντερο ειναι στο στοιχειο του σε μεγαλους δρομους, στο νησακι και στον χωματοδρομο θα ειναι πονοκεφαλος.
Το βστρομ ειναι καλο εργαλειο, αλλα ασχημο (πλην του τελευταιου μοντελου) και δεν εχει την πολυχρηστικοτητα του τρανσαλπ το οποιο ειδικα στις διαστασεις σου θα το πας παντου και θα κανει τα παντα.
Εγω ψηφιζω τρανσαλπ 650 αερατα, το βρισκεις με αρκετα κατω απο 3000 και βαζεις κι ενα χιλιαρικο για αναρτησεις και φρενα αν το κρινεις απαραιτητο . Ειναι μηχανη με μετριοτατη οδικη συμπεριφορα και υποτονικο γκαζι για τα κυβικα του, αλλα αν θες να οργωσεις χωραφι παιρνεις τρακτερ, οχι μπουγκατι.

Παιζει να μπει ο p@nos οπου να ναι να σου πει ποσο γαματα ειναι τα 950 αλλα μην τον παρεις στα σοβαρα, δε κανουν γι αυτο που θες :lol:

ΥΓ
Ριξε μια ματια και στο benelli trk 502x ποιος ξερει, μπορει να σ'αρεσει.

Έτσι λέω, να το ξεχάσω.

Το benelli πανέμορφο. Με σκαλώνουν όμως τα πολύ λίγα του κυβικά, σκέφτομαι ότι θα κοντράρομαι με τα Crypton x στα φανάρια :)
Επίσης με σκαλώνει που δεν έχω δει ούτε 10 σε όλη μου τη ζωή. Να κάνω εγώ την εξυπνάδα να το αγοράσω; Τι να πω... Λέω να δοκιμάσω πιο περπατημένους δρόμους..

Το transalp είναι ένα μηχανάκι για όλα, λογικά σκύλος, το οποίο θα το έχω μία ζωή. Και θα μου περισσέψουν και τα μισά λεφτά.

Coyote.V
06/06/2019, 19:22
Αν πάρεις βαραντέρο το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις ιδιαιτέρως είναι σε τι κατάσταση είναι τα ηλεκτρικά του, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες το κάνουν χριστουγεννιάτικο δέντρο με συναγερμούς φαγάνες, προβολάκια, αντζελ αις, θερμαινόμενα, κλπ με αποτέλεσμα να είναι κουρασμένοι οι ανορθωτές και τα πηνία.

npetrop
06/06/2019, 19:23
Εγώ απορώ πως σε βολεύει το zx636... κατά τα άλλα με αυτό το ύψος θα σου κάτσει κουτί και θα το καταευχαρηστιθείς... και για το GS ισχύει το ίδιο αλλά είναι στο αντίπαλο στρατόπεδο και δεν το προτείνω.
Με τα 650 θα απογοητευτείς με το γκάζι λόγω της μετάβασης και της συνήθεια που έχεις τώρα.... όχι ότι με τα μεγάλα δεν θα απογοητευτείς.... αλλά όχι τόσο πολύ.

Με βολέυει αδερφέ γιατί είμαι ψηλός, αυτό πολύ χαμηλό στα τιμόνια του και έχω μακριά χέρια και είμαι αρκετά όρθιος αν θέλω. Δεν βάζω δύναμη στα χέρια για να κρατάω το βάρος μου τόσο πολύ όσο ένας κοντύτερος.
Επίσης για τον οδηγό έχει σελάρα!!

Αυτά σκέφτομαι και εγώ με τα 650! Συν ότι τα έχει βαρεθεί το μάτι μου όλα! Επίσης δεν μπορείς να κάνεις εύκολα λίγο παιχνιδάκι όταν σου έρθει η όρεξη..

npetrop
06/06/2019, 19:24
1. Vstrom 650 . Oχι δεν ειναι ασχημο , αλλα το εχει συνηθισει το ματι σας . Δηλ δεν ειναι πιο ασχημο απο τρανσαλπ....και κανει ολα οσα θες .Ολα .

2. Βmw 800.

3. Varadero

Οποιο και να παρεις , μετα το 636 , θα πετας στα συνεφα απο τη χαρα σου

1. Συμφωνώ
2. Φοβάμαι τη BMW μην με καρφοκ*λιάσει
3. oh yes

ΙΣΧΥΕΙ!! χαχα!

npetrop
06/06/2019, 19:28
Μια χαρά είναι το mk3 αλλά βαρύ, πρέπει να οδηγήσεις ένα αρκετά, σε κλειστό στροφιλίκι και σε πόλη να δεις πως είναι. Στον ανοιχτό δρόμο είναι βασιλιάς.

Το gs 1200 έως το 7 έχει servo στα φρένα και υπάρχει θέμα εδώ. Είναι καλή μηχανή αλλά έχει πολύ μεγάλη σημασία πως είναι δουλεμένη και συντηρημένη. Αν χαλάσει κάτι θα ναι ακριβό έως απλησίαστο καινούργιο αλλά υπάρχει πληθώρα μεταχειρισμένων ανταλλακτικών. Επίσης η αλλαγή δίσκου κοστίζει πολύ και όταν γίνει επειδή λύνεται η μοτό στη μέση αλλάζεις ότι τσιμούχα υπάρχει εκεί κοντά.

Πρέπει να βρω ένα για μία καλή βόλτα οπωσδήποτε.

Το διάβασα αυτό με τα φρένα και εγώ, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το αποφύγω εύκολα λόγω μπάτζετ.. τα ξέρω και για την αλλαγή δίσκου, και για το διαφορικό που βγάζουν κάποια προβλήματα στον σύνδεσμο.
Μεγάλος πόνος στην τσέπη δυστυχώς, Βασικά πρέπει να κοιτάς απο 2010 και μετά, αυτό έχω καταλάβει. Απλά πας για 10.000 μετά :).. είπαμε οκ...

npetrop
06/06/2019, 19:30
Αν πάρεις βαραντέρο το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις ιδιαιτέρως είναι σε τι κατάσταση είναι τα ηλεκτρικά του, οι περισσότεροι ιδιοκτήτες το κάνουν χριστουγεννιάτικο δέντρο με συναγερμούς φαγάνες, προβολάκια, αντζελ αις, θερμαινόμενα, κλπ με αποτέλεσμα να είναι κουρασμένοι οι ανορθωτές και τα πηνία.

Φίλε πόσο τα σιχαίνομαι όλα αυτά τα ψιψιψόνια που κρεμάνε πάνω. Πολύ σωστή η παρατήρησή σου! Θα το έχω κατά νου.

Coyote.V
06/06/2019, 19:32
Με βολέυει αδερφέ γιατί είμαι ψηλός, αυτό πολύ χαμηλό στα τιμόνια του και έχω μακριά χέρια και είμαι αρκετά όρθιος αν θέλω. Δεν βάζω δύναμη στα χέρια για να κρατάω το βάρος μου τόσο πολύ όσο ένας κοντύτερος.
Επίσης για τον οδηγό έχει σελάρα!!

Αυτά σκέφτομαι και εγώ με τα 650! Συν ότι τα έχει βαρεθεί το μάτι μου όλα! Επίσης δεν μπορείς να κάνεις εύκολα λίγο παιχνιδάκι όταν σου έρθει η όρεξη..

Καταλαβαίνω τι λες, και εγώ αυτά σκεφτόμουν πριν το πάρω, το προηγούμενο που είχα ήταν το Ζ750ς και πριν από αυτό ένα ΖΖR11... ενδιάμεσα είχα και ένα GS650, μια συνήθεια είναι όλα. Εγώ όμως δεν αναγκάστηκα, απλά άλλαξα την φιλοσοφία μου ως προς τις 2 ρόδες.

npetrop
06/06/2019, 19:36
Με το Varadero και μια ανατομική σέλα θα σε αγαπήσει η σύντροφος σου,βάλε και την βαλιτσάρα πίσω να ακουμπάει ,κέρδισες.
Εγώ θα κοιτούσα να έχει σίγουρα abs οπότε TA650 με τίποτα,βάλε και το ανεμικό μοτέρ στην εξίσωση,καρμπυρατερ,οκ εγώ δεν θα αγόραζα αρχαιολογία ξανά με τίποτα.
Ρίξε μια ματιά και σε TDM900 με Abs,σχετικά εμφανίσιμο,αξιόπιστο μοτερικά,έχει τα γκαζάκια του,στην πόλη πολύ πιο άνετο αλλά σίγουρα όχι την άνεση ενός Vara.

ΥΓ πόσες φορές τον χρόνο θα πας σε νησάκι και παραλία;;;
ΥΓ 2 Εγώ μετά το 636 απάνω σε στρομ 650 ή τα650 θα πάθαινα σίγουρα ...κατάθλιψη.

Αυτό θέλω και εγώ, άνεση επιτέλους, το χρωστάω και στη γυναίκα μετά απο όσα έχει τραβήξει, όσο για τις βαλιτσάρες (με τη πλάτη πίσω κιόλας), άλλη φάση.
Tdm έχει κουράσει στο μάτι μου ανελέητα, και δεν το θεωρώ κάτι ιδιαίτερο. Θα μου πεις και θεωρείς το βαρα; Ε είναι μουλάρι, είναι άλλη φάση!

Νησάκι με μηχανή δεν έχω πάει, λόγω νίντζα. Απο δω και πέρα όμως έχω σκοπό να πηγαίνω. Και 2-3 φορές το χρόνο να πηγαίνεις, άσχημα είναι;
Για το vstrom 650, συμφωνώ χωρίς να το έχω οδηγήσει, πιστεύω πως πάει απλά καλά για τα κυβικά του.

npetrop
06/06/2019, 19:49
το βαραντερο δεν ηταν και η καλυτερη επιλογη για την εποχη του, ποσο μαλλον τωρα...παντως με το μπατζετ σου εχεις πολλες επιλογες πραγματικα...θες σιγουρα ονοφφ η ψαχνεις γενικα κατι που να ταξιδευει ανετα και ευκολα?

Το βαραντέρο φαντάζομαι πως ποτέ δεν ήταν το μηχανάκι που έλεγαν : Αυτό θέλω! Τέλος!
Απλά σκεπτόμενος τι σου προσφέρει το ένα και τι το άλλο σαν σύνολο : Αξιοπιστία (μοτέρ - σασμάν, ηλεκτρικά, περιφερειακά - οι αντλίες νομίζω κάποια στιγμή τα κλάνουν σε αυτά) - Άνεση - Ροπή - Ομορφιά (εμένα μου αρέσει αρκετά - ειδικά με κάποιες μικροπαρεμβάσεις), νομίζω ότι καταφέρνει ένα ''α'' αποτέλεσμα.

Εντωμεταξύ όποιον ιδιοκτήτη βαρα βλέπω στο δρόμο και έχω μιλήσει - μιλάω με πολλούς έτσι στο άσχετο στο φανάρι κτλ. Φαίνονται όλοι ευχαριστημένοι ρε γαμώτο. Τι να πω..

Θα μου άρεσε να είναι και λίιγο off λόγω του ότι διακοπές κάνω στη Λέσβο πλέον - κατσικόδρομοι / χωματόδρομοι = οι ωραίες παραλίες εκεί κρύβονται..

npetrop
06/06/2019, 19:54
Καταλαβαίνω τι λες, και εγώ αυτά σκεφτόμουν πριν το πάρω, το προηγούμενο που είχα ήταν το Ζ750ς και πριν από αυτό ένα ΖΖR11... ενδιάμεσα είχα και ένα GS650, μια συνήθεια είναι όλα. Εγώ όμως δεν αναγκάστηκα, απλά άλλαξα την φιλοσοφία μου ως προς τις 2 ρόδες.

Έχω αναγκαστεί :

Γιατί έχω βαρεθεί να τρέχω σαν τον τρελό λόγω πρίζας και όταν δεν υπάρχει πρίζα λόγω θερμοκρασιών
Γιατί έχω αλλάξει νοοτροπία, με ενδιαφέρει και ο προορισμός πλέον, όχι μόνο η βόλτα
Λόγω γυναίκας και ανάγκης βιώματος ουσιώδων μοτοσυκλεστικών στιγμών μαζί της

npetrop
06/06/2019, 20:03
Τσεκαρε το aprlia caponord 1000 και το triumph tiger 955.
Mε μικροτερο μπατζετ παιρνεις πολυ καλυτερες μοτοσυκλετες απο αυτες σκεφτεσαι.
:beer::beer:

Ήμουν έτοιμος να πάρω ένα τούμπανο Capo πέρσυ το καλοκαίρι όταν ο μηχανικός μου μου έκανε πλύση εγκεφάλου με τις περιπέτειες που είχε με ένα παρόμοιο, αραδιάζοντας καμία 10αρία βλάβες σε διαφορετικά σημεία
πάνω στη μηχανή. Ε, φιλαράκι τι να σου πω με ξενέρωσε εντελώς, λέω κράτα το 636 και μη μιλάς που δεν καταλαβαίνει χριστό.
Όσο για τις τριόμβες, όπως τις λέει και ο θείος μου, η συγκεκριμένη μου φαίνεται πολύ παλιά, το σουλούπι της και φαντάζομαι θα έχουν πολλά χιλιόμετρα.
Επίσης μετά απο τις βλάβες που είδα στα Tiger 1050 απο 2 γνωστούς που τα πρόσεχαν σαν τα μάτια τους, αποφεύγω να τη σκέφτομαι αυτή την εταιρεία, με ξενέρωσε τελείως. Παρότι που το 1050 είναι ένα κουκλί και τα κάνει όλα τέλεια όμως!

panavour
06/06/2019, 20:06
σου βαζω τον καταλογο του car με σειρα με αυξοντα αριθμο χιλιομετρων(λιγα χιλιομετρα πρωτα και ανεβαινουμε)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=mia&make=22&make=22&fs=1&rg=3&model=4031&offer_type=sale&condition=new&condition=used

νομιζω οτι το πρωτο-πρωτο ειναι καλο για τα χιλιομετρα του.Του βαζεις και 1 χιλιαρικακι για αναρτησεις και εχεις μηχανακι μπομπα.Και μην ακους κανενα η χοντα ειναι χοντα.Δεν ειναι χαζοι εκατομμυρια τρανσαλπο*βαραντεραδες.:wave2:

Coyote.V
06/06/2019, 20:08
Έχω αναγκαστεί :

Γιατί έχω βαρεθεί να τρέχω σαν τον τρελό λόγω πρίζας και όταν δεν υπάρχει πρίζα λόγω θερμοκρασιών
Γιατί έχω αλλάξει νοοτροπία, με ενδιαφέρει και ο προορισμός πλέον, όχι μόνο η βόλτα
Λόγω γυναίκας και ανάγκης βιώματος ουσιώδων μοτοσυκλεστικών στιγμών μαζί της

Αφού σου αρέσει τι το συζητάς; Από τα 0 έως τα 100χαω είναι κανονικό μηχανάκι, από τα 100 και επάνω κουμπώνεις την 6 και γίνεται αυτόματο. και στα 80 να πέσεις σε κάποια φάση αν δεν είναι ανηφορικός ο δρόμος δεν κατεβάζεις ταχύτητα... για τέτοια ροπή μιλάμε. Όταν ανεβαίνει δεύτερο άτομο, όσα κιλά και να είναι δεν αλλάζει κάτι ούτε στην επιτάχυνση ούτε στο βάρος, δεν το καταλαβαίνεις πέραν του γεγονότος ότι σε κρατάει. Αυτό ίσως σε αποζημιώσει.
Βλάβη δεν είχα ποτέ (ελπίζω να μη το γκατεμιάσω) αλλά να ξέρεις ότι τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα, για δύο μπουζί έδωσα 65€ , δεν φοράει απλά... Και τακάκια αν είσαι φρενάκιας, θα κλάψεις λέμε, τα τρώει για πλάκα μαζί με τις πλάκες!

npetrop
06/06/2019, 20:09
παντως αμα δε θες αποκλειστικα ονοφφ κοιτα το fjr1300...να εισαι ιπποτης της ασφαλτου και να πεταγεσαι για καφε στη γερμανια αμα λαχει με το κορασιον :lol:

Είναι μία πολύ καλή επιλογή που την είχα ξεχάσει. Πραγματικά τα χαρίζουν. Ξεχνάς το χωματάκι με αυτό βέβαια αλλά απο την άλλη όποτε θες έχεις μια τρακοσάρα (κοντά) στην τσέπη, αραχτός. Καθόλου κακή ιδέα!
Και η κατανάλωση πρέπει να είναι σε νορμάλ επίπεδα.

Coyote.V
06/06/2019, 20:13
σου βαζω τον καταλογο του car με σειρα με αυξοντα αριθμο χιλιομετρων(λιγα χιλιομετρα πρωτα και ανεβαινουμε)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=mia&make=22&make=22&fs=1&rg=3&model=4031&offer_type=sale&condition=new&condition=used

νομιζω οτι το πρωτο-πρωτο ειναι καλο για τα χιλιομετρα του.Του βαζεις και 1 χιλιαρικακι για αναρτησεις και εχεις μηχανακι μπομπα.Και μην ακους κανενα η χοντα ειναι χοντα.Δεν ειναι χαζοι εκατομμυρια τρανσαλπο*βαραντεραδες.:wave2:

Φίλε αυτό που λες είναι το πρώτο μονδέλο με τα καπμπέρια.... με αυτό θες και το βιτίοο της sell να σε συνοδεύει!!!

panavour
06/06/2019, 20:15
Φίλε αυτό που λες είναι το πρώτο μονδέλο με τα καπμπέρια.... με αυτό θες και το βιτίοο της sell να σε συνοδεύει!!!

η διαφορα απ το ψεκαστο ειναι κανα λιτρο στα εκατο μην τσιμπατε ολοι.εχει ομως 5000χλμ αρα δεν εχει στρωσει ακομα.

Coyote.V
06/06/2019, 20:17
η διαφορα απ το ψεκαστο ειναι κανα λιτρο στα εκατο μην τσιμπατε ολοι.εχει ομως 5000χλμ αρα δεν εχει στρωσει ακομα.

:D Οι αγγελίες για γέλια αλλού δεν είναι;

npetrop
06/06/2019, 20:18
σου βαζω τον καταλογο του car με σειρα με αυξοντα αριθμο χιλιομετρων(λιγα χιλιομετρα πρωτα και ανεβαινουμε)
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?sort=mia&make=22&make=22&fs=1&rg=3&model=4031&offer_type=sale&condition=new&condition=used

νομιζω οτι το πρωτο-πρωτο ειναι καλο για τα χιλιομετρα του.Του βαζεις και 1 χιλιαρικακι για αναρτησεις και εχεις μηχανακι μπομπα.Και μην ακους κανενα η χοντα ειναι χοντα.Δεν ειναι χαζοι εκατομμυρια τρανσαλπο*βαραντεραδες.:wave2:

https://www.car.gr/22706973-honda-xl-1000v-varadero
Αυτό πήγα και είδα απο κοντά, μου φάνηκε αψεγάδιαστο - καλά θα πάει και σε μάστορα δεν το συζητάω - όταν καταλήξω, το κακό, είναι μάντρα και τους φοβάμαι.
Στο λινκ που έστειλες έχει όλα τα βαραντέρια mk1/2/3 και το πρώτο είναι ένα καινούριο στα 10690 ευρώ - μέχρι 5500 δίνω ταβάνι.

1000 για αναρτήσεις, αν δεις αποτέλεσμα σοβαρό δεν είναι τίποτα.

npetrop
06/06/2019, 20:23
Αφού σου αρέσει τι το συζητάς; Από τα 0 έως τα 100χαω είναι κανονικό μηχανάκι, από τα 100 και επάνω κουμπώνεις την 6 και γίνεται αυτόματο. και στα 80 να πέσεις σε κάποια φάση αν δεν είναι ανηφορικός ο δρόμος δεν κατεβάζεις ταχύτητα... για τέτοια ροπή μιλάμε. Όταν ανεβαίνει δεύτερο άτομο, όσα κιλά και να είναι δεν αλλάζει κάτι ούτε στην επιτάχυνση ούτε στο βάρος, δεν το καταλαβαίνεις πέραν του γεγονότος ότι σε κρατάει. Αυτό ίσως σε αποζημιώσει.
Βλάβη δεν είχα ποτέ (ελπίζω να μη το γκατεμιάσω) αλλά να ξέρεις ότι τα αναλώσιμα είναι πανάκριβα, για δύο μπουζί έδωσα 65€ , δεν φοράει απλά... Και τακάκια αν είσαι φρενάκιας, θα κλάψεις λέμε, τα τρώει για πλάκα μαζί με τις πλάκες!

Μάλλον για εκεί είμαι.. Απλά το συζητάω μήπως αλλάξω γνώμη για κάποιο λόγο πχ που δεν ξέρω, η υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που δεν το είχα σκεφτεί. Καλά 65 ευρώ 2 μπουζί; Δεν γ***** ανά πότε τα αλλάζεις; Χαλάλι. Τα τακάκια πόσο πάνε τα γνήσια; Έχει καλά φρένα γενικότερα; - Έχω ακούσει πως ναι. Ποια έκδοση έχεις; Τι εισόδημα δηλώνεις; πλάκα κάνω :)

panavour
06/06/2019, 20:27
https://www.car.gr/22706973-honda-xl-1000v-varadero
Αυτό πήγα και είδα απο κοντά, μου φάνηκε αψεγάδιαστο - καλά θα πάει και σε μάστορα δεν το συζητάω - όταν καταλήξω, το κακό, είναι μάντρα και τους φοβάμαι.
Στο λινκ που έστειλες έχει όλα τα βαραντέρια mk1/2/3 και το πρώτο είναι ένα καινούριο στα 10690 ευρώ - μέχρι 5500 δίνω ταβάνι.

1000 για αναρτήσεις, αν δεις αποτέλεσμα σοβαρό δεν είναι τίποτα.

δεν ειπα για το καινουργιο ειπα για αυτο με τα 5000χλμ στην νεα μακρη.η διαφορα του ενος λιτρου στα εκατο - (καρμπυρατερ-ψεκαστο) ειναι 1600 ευρο στα 100000 χιλιομετρα.Τωρα για το χιουμορ του απο πανω για τις αγγελιες για γελια τι να πω?Αν δεν πας να το δεις σε μαστορα ...........μπορει κα να λεει αληθεια ο πωλητης ,μπορει και οχι.Παντως αν ηθελα βαραντερο αυτην θα επαιρνα.

Coyote.V
06/06/2019, 20:28
Μάλλον για εκεί είμαι.. Απλά το συζητάω μήπως αλλάξω γνώμη για κάποιο λόγο πχ που δεν ξέρω, η υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο που δεν το είχα σκεφτεί. Καλά 65 ευρώ 2 μπουζί; Δεν γ***** ανά πότε τα αλλάζεις; Χαλάλι. Τα τακάκια πόσο πάνε τα γνήσια; Έχει καλά φρένα γενικότερα; - Έχω ακούσει πως ναι. Ποια έκδοση έχεις; Τι εισόδημα δηλώνεις; πλάκα κάνω :)

Το τελευταίο μοντέλο έχω με την αλουμινένια καρίνα κινητήρα. Δεν το πλένω ποτέ σε μαγαζί με χημικά.
Τα μπουζί αλλάζουν κάθε 48.000.
Τα τακάκια σετ και τα τρία κοστίζουν 140€
380€ οι μπροστινές δισκόπλακες και 120€ η πίσω.
170 αλυσογράναζα...
τα υπόλοιπα είναι ψιλά...

billy84
06/06/2019, 20:30
το οτι πουλησε πολυ δε λεει και πολλα...το αγοραστικο κοινο ειναι πολλες φορες προκατειλλημενο και αγοραζει με εντελως ασχετα με το αντικειμενο κριτηρια...και επισης καθε τοπικη αγορα ειναι διαφορετικη
στην εποχη παχιες αγελαδες-βαθυ πασοκ οπου ο κωστοπουλος πλασαρε status que, varadero/gs ηταν οι βασιλιαδες του πουλ μουρ την τοτε εποχη...μονο αυτο αρκουσε για να κανουν εξωφρενικες πωλησεις στην ελλαδα

και το tdm πουλησε παρα πολυ, χωρις να ειναι καλη μοτοσυκλετα συνολικα...επισης βαραντερο και τδμ, παροτι πουλησαν πολυ στην ελλαδα, δεν ειχαν αναλογη επιτυχια στο εξωτερικο...

το καπο συγκεριμενα ειχε αρκετα χαζοπροβληματα που τοτε αποθαρρυναν τους υποψηφιους αγοραστες...ολα αυτα ομως ειναι πλεον λυμμενα απο οσους τα ειχαν τοτε


Η wikipedia για το TDM λέει οτι είχε δυνατές πωλήσεις στη Γαλλία και τη Γερμανία,δηλαδή τις 2 μεγαλύτερες αγορές στην Ευρώπη. https://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_TDM

Μιλάμε για όχημα που ήταν στην αγορά 20 χρόνια.Είχε πλαίσιο deltabox και χαμηλό βάρος για τα κυβικά του και την κατηγορία του.Δεν είμαι φαν της Γιαμάπα ίσα ίσα με έχει καταστρέψει αυτή η εταιρεία αλλά αντικειμενικά το συγκεκριμένο μηχανάκι ήταν τίμιο συνολικά για αυτό και πούλησε.Και πες οκ οι Ελληνες είναι ηλίθιοι και θέλουν να πουλάνε μούρη,οι Γερμανοί και οι Γάλλοι?

npetrop
06/06/2019, 20:35
δεν ειπα για το καινουργιο ειπα για αυτο με τα 5000χλμ στην νεα μακρη.η διαφορα του ενος λιτρου στα εκατο - (καρμπυρατερ-ψεκαστο) ειναι 1600 ευρο στα 100000 χιλιομετρα.Τωρα για το χιουμορ του απο πανω για τις αγγελιες για γελια τι να πω?Αν δεν πας να το δεις σε μαστορα ...........μπορει κα να λεει αληθεια ο πωλητης ,μπορει και οχι.Παντως αν ηθελα βαραντερο αυτην θα επαιρνα.

Κοίτα, τα 5000 χμ είναι δελεαστικά αν είναι αληθινά, αλλα mk1 ρε γαμώτο; Και να μην καίει τον άπατο όπως λένε όλοι, δεν παύει να είναι η πρώτη γενιά, τα οποία ναι μεν απ ότι έχω ακούσει είναι made in japan ενώ τα άλλα όχι, αλλά απο την άλλη είναι και το παλαιότερο μοντέλο που δεν θα το ξεφορτωθείς το ίδιο εύκολα όταν θελήσεις, σε σχέση με το mk3.
Πιστεύω πως είναι καλύτερα να λες, έχω το τελευταίο varadero το ψεκαστό, ακούγεται καλύτερα.
Πάντως απ ότι λένε καίει τα άντερά του το 1ο. Είναι και 5άρι το σασμάν και δουλεύει ψηλά στις τελικές.

Coyote.V
06/06/2019, 20:37
Μα είναι ποτέ δυνατόν ένα μηχανάκι να έχει φάει τρεις βασικές αλλαγές από την αρχή που βγήκε, να πουλάει 15 χρόνια συνέχεια και να το αγοράζουν μόνο Έλληνες;

npetrop
06/06/2019, 20:39
Το τελευταίο μοντέλο έχω με την αλουμινένια καρίνα κινητήρα. Δεν το πλένω ποτέ σε μαγαζί με χημικά.
Τα μπουζί αλλάζουν κάθε 48.000.
Τα τακάκια σετ και τα τρία κοστίζουν 140€
380€ οι μπροστινές δισκόπλακες και 120€ η πίσω.
170 αλυσογράναζα...
τα υπόλοιπα είναι ψιλά...

Πολύ νορμάλ τιμές θα έλεγα μέχρι στιγμής.
Τα τακάκια και στο 636 είναι θάνατος. Όπως προ-είπες η ζωή τους έχει να κάνει άμεσα με τον τρόπο οδήγησης. Αν οδηγάς σαν άνθρωπος κρατάνε.
Αυτό το μοντέλο που θέλω και εγώ λοιπόν.
Τα φρένα του είναι καλά; Απο αίσθηση;

Coyote.V
06/06/2019, 20:43
Ναι αλλά αν το ζορίσεις λίγο τα τρώει για πλάκα λέμε, στο ΖΧ κρατάνε.. τρία καβασάκια μεγάλα είχα, ξέρω τι σου λέω, είναι βαρύ μηχανάκι.

katsar
06/06/2019, 20:46
Αδερφέ άσε τα μκ1-2 και με τα χρήματα σου βρες το μκ3 με το combined abs.Τα καρμπυρατερατα είναι και 5τάχυτα.
Ορίστε, με γεια και καλοτάξιδο. https://www.car.gr/12839215-honda-varadero-1000-mk3-abs-full-extra
Αλμυρό αλλά με καλά χιλιόμετρα ,book,αλυσιδογράναζα,βαλίτσες κτλ ,ΑΝ είναι όπως τα λέει βέβαια.Όχι δεν είμαι φίλος του απλά μου άρεσε.

ΥΓ τώρα είδα αυτό που έδειξες,ωραίο!!

npetrop
06/06/2019, 20:48
Ναι αλλά αν το ζορίσεις λίγο τα τρώει για πλάκα λέμε, στο ΖΧ κρατάνε.. τρία καβασάκια μεγάλα είχα, ξέρω τι σου λέω, είναι βαρύ μηχανάκι.

Κατάλαβα θα φρενάρω με τους κυλινδρους. Αντίο φρένο :)

Τα φρένα του είναι καλά; Απο αίσθηση;

Άφησα κενό για να φαίνεται αυτή τη φορά χαχα

Coyote.V
06/06/2019, 20:53
Κατάλαβα θα φρενάρω με τους κυλινδρους. Αντίο φρένο :)

Τα φρένα του είναι καλά; Απο αίσθηση;

Άφησα κενό για να φαίνεται αυτή τη φορά χαχα

Αυτοκίνητο..

bmwr1100gs
06/06/2019, 20:59
Εάν τελικά κοιτάς για 650 κοίτα το F 650 GS. Δεν είναι VARA στην εθνική (-), αλλά μέσα στην πόλη θα σε βολέψει σαν ένα μεγάλο παπί. έχει ψεκασμό, ABS, καίει 4,5 LT /KM, σε πάει παντού, το βρίσκεις με €1.700,00 - €2.000,00 φορτωμένο με έξτρα, έχει ανταλλακτικά και αναλώσιμα παντού και εάν γουστάρεις κρατάς και το 636 για σένα.

Coyote.V
06/06/2019, 21:06
Εάν τελικά κοιτάς για 650 κοίτα το F 650 GS. Δεν είναι VARA στην εθνική (-), αλλά μέσα στην πόλη θα σε βολέψει σαν ένα μεγάλο παπί. έχει ψεκασμό, ABS, καίει 4,5 LT /KM, σε πάει παντού, το βρίσκεις με €1.700,00 - €2.000,00 φορτωμένο με έξτρα, έχει ανταλλακτικά και αναλώσιμα παντού και εάν γουστάρεις κρατάς και το 636 για σένα.

Το είχα αυτό το μηχανάκι, το έγραψα και πιο πριν. Μια ερώτηση αν ξέρεις, το ABS που έχει το συγκεκριμένο σε καλύπτει; Μια φορά σε μιά άσχημη που έγινε εμπλοκή τρελάθηκα... έλυσε και τσούλαγε λες και δεν είχα φρένα! σταμάτισα στο χιλιοστό...και γενικά έτσι συμπεριφερόταν πάντα χωρίς να έχει κάποια βλάβη. Ήταν ο λόγος που το έδωσα γρήγορα, μόνο 6 μήνες το είχα.

p@nos
06/06/2019, 21:08
Είναι μία πολύ καλή επιλογή που την είχα ξεχάσει. Πραγματικά τα χαρίζουν. Ξεχνάς το χωματάκι με αυτό βέβαια αλλά απο την άλλη όποτε θες έχεις μια τρακοσάρα (κοντά) στην τσέπη, αραχτός. Καθόλου κακή ιδέα!
Και η κατανάλωση πρέπει να είναι σε νορμάλ επίπεδα.

με τον ιδιο ρυθμο που θα πας με το βαραντερο στο χωμα θα πας και με οποιοδηποτε στριτ, το βαραντερο δεν ειναι μηχανακι για χωμα ουτε στο ελαχιστο...σημασια εχει να σου αρεσει αυτο που καβαλας...αμα σου αρεσει το βαραντερο, δεν εχει νοημα να το συζητας, πραγματικα χτυπα το και αποκλειεται να μην μεινεις ικανοποιημενος...

απο την αλλη αμα σκοπευεις να βγαινεις εθνικες, και δεν εχεις βαρεθει τις ''στριτ'' μηχανες, το fjr ειναι πραγματικα μια παρα πολυ καλη επιλογη

Alexinhogr
06/06/2019, 21:13
Πάρε ζοντες αχαχααχαχαχ

Coyote.V
06/06/2019, 21:14
Όσο χώμα πάει... τις λακκούβες στον δρόμο όμως με τον 19άρη δεν τις καταλαβαίνεις, ούτε στον χωματόδρομο, το στρήτ θα σου βγάλει τα σφραγίσματα από τα δόντια, καβαλάς και πεζοδρόμια :lol:

bmwr1100gs
06/06/2019, 21:14
Το είχα αυτό το μηχανάκι, το έγραψα και πιο πριν. Μια ερώτηση αν ξέρεις, το ABS που έχει το συγκεκριμένο σε καλύπτει; Μια φορά σε μιά άσχημη που έγινε εμπλοκή τρελάθηκα... έλυσε και τσούλαγε λες και δεν είχα φρένα! σταμάτισα στο χιλιοστό...και γενικά έτσι συμπεριφερόταν πάντα χωρίς να έχει κάποια βλάβη. Ήταν ο λόγος που το έδωσα γρήγορα, μόνο 6 μήνες το είχα.

Το έχω περίπου 2 χρόνια. Όποτε το έχω χρειαστεί είναι εκεί, όχι πολλές φορές είναι η αλήθεια, γιατί γενικά είμαι λίγο κουλός οπότε δεν πάω με τρελές ταχύτητες.

Coyote.V
06/06/2019, 21:16
Το έχω περίπου 2 χρόνια. Όποτε το έχω χρειαστεί είναι εκεί, όχι πολλές φορές είναι η αλήθεια, γιατί γενικά είμαι λίγο κουλός οπότε δεν πάω με τρελές ταχύτητες.

Δεν λέω για το 1100, για το 650 λέω, το 1100 δεν έχω άποψη.

bmwr1100gs
06/06/2019, 21:31
Δεν λέω για το 1100, για το 650 λέω, το 1100 δεν έχω άποψη.

Το 1100 το είχα 5 χρόνια και το είχα καταβρεί, είμαι και 1,70.

Αλλά η σχεδόν 100% κυκλοφορία μέσα στην Αθήνα σε συνδυασμό με το ύψος τα λοιπά έξοδα και την καλή τιμή που μου προσφέρθηκε, με οδήγησαν να το δώσω. Το 1100 θεωρώ πως είναι από τα κορυφαία στο είδος του με τεχνολογία τόση όση χρειάζεται και πολύ αξιοπιστία. Όσο και εάν ακούγεται περίεργο το προτιμώ μακράν σε σχέση με τα 1200 και τα 1150. Προφανώς δεν θα το πρότεινα΄σε κανένα σήμερα γιατί πρέπει να είσαι λίγο βαρεμένος για να το πάρεις (σαν και εμένα)

τα τελευταία 2 χρόνια έχω το 650 το οποίο και αυτό μου αρέσει πολύ

Coyote.V
07/06/2019, 00:34
Το 1100 το είχα 5 χρόνια και το είχα καταβρεί, είμαι και 1,70.

Αλλά η σχεδόν 100% κυκλοφορία μέσα στην Αθήνα σε συνδυασμό με το ύψος τα λοιπά έξοδα και την καλή τιμή που μου προσφέρθηκε, με οδήγησαν να το δώσω. Το 1100 θεωρώ πως είναι από τα κορυφαία στο είδος του με τεχνολογία τόση όση χρειάζεται και πολύ αξιοπιστία. Όσο και εάν ακούγεται περίεργο το προτιμώ μακράν σε σχέση με τα 1200 και τα 1150. Προφανώς δεν θα το πρότεινα΄σε κανένα σήμερα γιατί πρέπει να είσαι λίγο βαρεμένος για να το πάρεις (σαν και εμένα)

τα τελευταία 2 χρόνια έχω το 650 το οποίο και αυτό μου αρέσει πολύ

Το ίδιο ύψος έχουμε κατάλαβα τι λες, γω όμως του έχω πάρει τον αέρα..

Αν είσαι ήρεμος οδηγός οκ το 650. Την εποχή που το είχα πάρει δεν ήμουν ήρεμος, μου έβγαλε 2-3 προβληματάκια... με τρόμαξε και τέλος, πήραμε διαζύγιο.

kordix
07/06/2019, 08:01
Το 1100 το είχα 5 χρόνια και το είχα καταβρεί, είμαι και 1,70.

Αλλά η σχεδόν 100% κυκλοφορία μέσα στην Αθήνα σε συνδυασμό με το ύψος τα λοιπά έξοδα και την καλή τιμή που μου προσφέρθηκε, με οδήγησαν να το δώσω. Το 1100 θεωρώ πως είναι από τα κορυφαία στο είδος του με τεχνολογία τόση όση χρειάζεται και πολύ αξιοπιστία. Όσο και εάν ακούγεται περίεργο το προτιμώ μακράν σε σχέση με τα 1200 και τα 1150. Προφανώς δεν θα το πρότεινα΄σε κανένα σήμερα γιατί πρέπει να είσαι λίγο βαρεμένος για να το πάρεις (σαν και εμένα)

τα τελευταία 2 χρόνια έχω το 650 το οποίο και αυτό μου αρέσει πολύ

Γιατί το 1100 είναι πιο αξιόπιστο από το 1150? Από περιέργεια ρωτάω.

Kickstart
07/06/2019, 08:25
φίλε πριν απ΄όλα μια συμβουλή που το τονίζω ότι είναι προσωπική μου άποψη κι αν θες την ακούς...όχι μάντρες, οχι μηχανές από νησιά.

την έχω πατήσει πάνω από δυο φορές αρα για εμένα είναι κανόνας πια.

στο θέμα..

εχεις ενα μηχανακι πιστας και κάνεις τα πάντα όλα λες...καλως, εσυ ξερεις.

αν σκοπεύεις να πας ταξίδια μεγάλα δικαβαλος και φορτωμενος (ακομα και εξωτερικο) τοτε κοιτας ορθα προς το βαρκαντερο..

αν ομως λεω αν, εισαι σχετικα νεος (σε ηλικια) και σε νοιαζει απλα να φυγεις απο το στιλ μοτο που εχεις και να πας σε κατι άλλο ώστε να κινεισαι καθημερινα απο και προς δουλεια και να κανεις τα γουστα σου τα Σαββατοκύριακα και τις εκδρομουλες σου...τοτε με τα λεφτά που έχεις οι επιλογές είναι πάρα πολλές και τα κυβικα πιο ...γηϊνα (μην τον παραμελείς αυτόν τον παράγοντα γιατι μαζεύονται τα εξοδακια σε τέλη και συνεργεία όσο ανεβαίνουν τα κυβικά και αν βάλεις και την αυξημένη κατανάλωση είναι πολλά τα ευρώ)...έτσι γρήγορα μου έρχονται το versys, το bandit, το cbf600 κτλ..(ψεκαστές εκδοχές όλα)

αν έχεις φάει καψούρα με το βαρα...πάσο...

αν όχι όμως σκέψου το..

KAGOURO
07/06/2019, 10:07
6 χρόνια ΤΑ 600, 2 TDM 900, από το 2000 και εντεύθεν varadero(τεμάχια 2 ΜΚ1 και ΜΚ2 σύνολο 280000KM)......! Για λόγους που μπορούν να αναλυθούν σε πολλές σελίδες η πιο ολοκληρωμένη επιλογή varadero !

bmwr1100gs
07/06/2019, 11:42
Γιατί το 1100 είναι πιο αξιόπιστο από το 1150? Από περιέργεια ρωτάω.

Καλημέρα,

Έχει μηχανικό συμπλέκτη, σε σχέση με τον υδραυλικό του 1150 και δεν έχει και servo που είχαν τα τελευταία κομμάτια του 1150, άρα λιγότερα πράγματα να χαλάσουν. Επίσης θεωρώ πως ο άξονας του 1100 είναι από του πιο ανθεκτικούς που έχει βγάλει η BMW.

npetrop
07/06/2019, 23:08
Για το fz6 s2 κανείς;
Βγάζει τόση θερμοκρασία όσο ένα street;
Πάει καλά απ ότι βλέπω και τα δίνουν χώμα.. και από κατανάλωση θα είναι καλό. Άραγε από προβλήματα τι να παίζει;

kordix
08/06/2019, 07:46
Καλημέρα,

Έχει μηχανικό συμπλέκτη, σε σχέση με τον υδραυλικό του 1150 και δεν έχει και servo που είχαν τα τελευταία κομμάτια του 1150, άρα λιγότερα πράγματα να χαλάσουν. Επίσης θεωρώ πως ο άξονας του 1100 είναι από του πιο ανθεκτικούς που έχει βγάλει η BMW.

Οκ να είσαι καλά. Έχω πρώτης γενιάς 1150, χωρίς σέρβο και θα ήθελα να μην είχε υδραυλικό συμπλέκτη
Να μην σπαμαρω ομως άλλο εδώ με συγκριτικό 1100 vs 1150.

kordix
08/06/2019, 07:49
Για το fz6 s2 κανείς;
Βγάζει τόση θερμοκρασία όσο ένα street;
Πάει καλά απ ότι βλέπω και τα δίνουν χώμα.. και από κατανάλωση θα είναι καλό. Άραγε από προβλήματα τι να παίζει;

Πολύ καλό και ειδικά αν βρεις κάποιο με βελτιωμένες αναρτήσεις.

Δες και bandit 650 και 1250. Έχουν πιο γεμάτα μοτέρ από χαμηλά για 4κυλινδρα πάντα, σε σχέση με το fz. Και επειδή η εξάτμιση είναι χαμηλά δεν θα καίγεται η γυναίκα σου.

Από το zx6 θα είναι πιο εύκολη η μετάβαση σε ένα ημίγυμνο στριτακι.

doctoras
08/06/2019, 08:37
επιπλέον, η σελα συνεπιβάτη στα βανδιτ είναι μεγαλύτερη πιο φαρδιά και πιο άνετη απο του οδηγού
407209

zopas
08/06/2019, 21:32
Το ΜΚ3 το παιρνεις για ανοιχτούς δρομους...θελει όμως ανατομικη σελλα και κυριως αναρτηση...αν βρεις ΜΚ3 χωρις καποια αναρτηση της προκοπης εμπλεξες...η δικια του μαμα αναρτηση είναι σουμιες...εχει ψηλο κεντρο βαρος οποτε δεν κανει για ζιγκ ζαγκ και στροφιλικια...παει ανετα σε βατους χωματόδρομους...στα θετικα του είναι ο αθραυστος κινητήρας που εχει πολύ μεγαλη ροπη, ταξιδευεις τριβαλιτσος και με τη γυναικα σου και πιανεις τα 200χλμ στο κοντερ...τελικη 210 και δεν καταλαβαινει τιποτα από ανεμους….όμως για πολη πρεπει να το συνηθισεις, εχεις θεμα και κυριως να βαλεις 15αρι γραναζι μπροστα για να εχεις πρωτη -δευτερα της προκοπης..η καταναλωση του είναι 5,5-8 λτ/100χλμ αναλόγως ταχύτητας...στο δικο μου καιω 11 λιτρα για 160χλμ εθνικη με ταχύτητες 120-180....πολη 7 λιτ/100χλμ περιπου..τακακια φρενων 70 ευρω μπροστα και 45 ευρω πισω…κανενα γνωστο μηχανικο πρόβλημα εκτος ισως από ρουλεμάν λαιμου αλλα σαν 1000λιαρα μηχανή η συντηρηση κοστιζει….

Στην εποχη του ηταν βασιλιας γιατι το μεν καπονορντ αν και με πολύ καλυτερο ντιζαιν αποδεικτηκε με σοβαρες βλαβες, ελλιπεστατη υποστηριξη από την αντιπροσωπια και επρεπε να αλλαξεις με αφτερ μαρκετ ανταλλακτικα τη μιση μηχανή για να εχεις λιγο το κεφαλι σου ησυχο, το δε Tiger 955 ειχε σοβαρο πρόβλημα με τα ηλεκτρικα και μια αντιπροσωπια για τα πανηγυρια….Το DL1000 ενώ ειχε μηχανή διαμαντι δεν ειχε abs και γενικα όχι καλα φρενα...

Η αξιοπιστια λοιπον του Βαρα είναι μνημειωδης ακομα και σημερα, τα κανει καλα σε μεσο ορο όλα εκτος χωματος λογω βαρους..

Για να καταλάβεις όταν χαθηκα στην Σκυρο σε χαλικοδρομο πισω από το αεροδρομιο δικαβαλλος με τις ροδες χωμενες μεσα βαθια στο χαλικι επι 45 λεπτα σε συνεχομενες ανηφορες και κατηφορες 10% μεχρι να βγουμε αχερουντες δεν εφυγε χιλιοστο, ουτε βογγηξε παρ ολο που ημουνα τελειως off road..τετοια κλαση μιλαμε..

Προφανως δεν μπορει να συγκριθεί με ένα ΚΤΜ 990( πολλοι βαραντερος πηγαν στο 990) σε στροφιλικια και αδρεναλινη αλλα πιστεψε με η γυναικα σε ανατομικη σελλα βαραντερο με τζελ δεν θα θελει να κατεβει και θα ταξιδευεις υπεροχα ωρες με 160χλμ στο κοντερ που είναι και η σωστη ταχυτητα του...αλλα για πολη ειπαμε με παραχωρησεις, ειδικα το ξεκίνημα από σταση είναι ψιλοξενερομα όπως με κάθε βαρια μηχανή βεβαια...στα 3-4 χιλιαρικα μπορεις να βρεις κατι της προκοπης, μακρια από εξουσιοδοτημένους για τα σερβις του που είναι γενικα απλα…

ελπιζω να βοηθησα..