PDA

View Full Version : Καμένες λάμπες σε scooter



dimitriseas
06/06/2019, 00:15
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα λίγη βοήθεια. Έχω ένα Suzuki sepia 50cc και μου έχει κάψει όλες τις λάμπες. Το έχω βγάλει τα πλαστικά για να το επεξεργαστώ μόνος από χομπυ γιατί δε συμφέρει για μάστορα. Μήπως καμία ιδέα?, Ανορθωτή πηνία πολλαπλασιαστη ηλεκτρονική τι να είναι. Το πολυμετρο μου δίνει 3 volt στα καλώδια για τις λάμπες αυτή τη στιγμή. Επίσης το μηχανάκι παίρνει μπροστά κανονικά. Ευχαριστώ

sapila racing
06/06/2019, 10:27
Πιθανότατα φταίει η μπαταρία που είναι πεθαμένη.
Επίσης αν το κυκλοφορείς με πεθαμένη μπαταρία εκτός απο τις λάμπες θα σου κάψει και τον ανορθωτή.

dimitriseas
06/06/2019, 10:39
Ευχαριστώ για την απάντηση βασικά το κυκλοφορώ χωρίς μπαταρία εδώ και 4 χρόνια. Το βάζω μπροστά με μανιβέλα. Τώρα μου τα έκαψε τα φώτα.

OldMan
06/06/2019, 12:23
Αν πραγματι σου δειχνει 3V τοτε απο τις λαμπες περναει το 4πλασιο ρευμα (και στο αναμα αρκετα παραπανω..)

Οπως ειπε πιο πανω ο Αρης, ηδη ο ανορθωτής (βασικα ο σταθεροποιητής, αλλα ειναι ενσωματωμενος στον ανορθωτή..) σε χαιρεταει κουνώντας μεγαλο μαντηλι.. ;)

dimitriseas
06/06/2019, 12:45
Χμ. Λογικό. Γιατί μια λάμπα που έχει μείνει κατω από τη σέλα απο τέρμα χαμηλή που είναι όταν πατάω γκάζι ανάβει πολύ δυνατά. Δεν το ήξερα ότι ο σταθεροποιητης είναι μαζί με τον Ανορθωτή. Χίλια ευχαριστώ παιδιά. Γλύτωσα τα πηνία βολάν προφανώς

OldMan
06/06/2019, 12:47
μια λάμπα που έχει μείνει κατω από τη σέλα
Εκλιπαρω την συγγνωμη σας...?????? :eek:

dimitriseas
06/06/2019, 12:54
Τι εννοείτε αγαπητέ. Δυστυχώς τις έχει κάψει όλες τις λάμπες. Μέχρι και τα φλας. Μόνο μία έχει μείνει που απορώ πως αντέχει τόση ταση

vaska
06/06/2019, 12:54
Αστον αυτόν..

Καλοπαντρευτηκε και καθαριζει σκατα απο γουρουνια..
(κυνηγαει και κανενα περιστερι με φλωμπερ..)



Sorry ρε μλκ.. Εκανα επεξεργασια στο δικο σου ποστ αντι για παραθεση/απαντηση..:pink:

OldMan
06/06/2019, 12:58
Τι εννοείτε αγαπητέ. Δυστυχώς τις έχει κάψει όλες τις λάμπες. Μέχρι και τα φλας. Μόνο μία έχει μείνει που απορώ πως αντέχει τόση ταση

Δν απορησα επ ουδενι για την ποσοτητα των καμμενων λυχνιων, φιλτατε..

Για την συγκεκριμενη θεση της εναπομεινουσας πηγα να παθω ψιλοεγκεφαλικο..

vaska
06/06/2019, 13:16
Δν απορησα επ ουδενι για την ποσοτητα των καμμενων λυχνιων, φιλτατε..

Για την συγκεκριμενη θεση της εναπομεινουσας πηγα να παθω ψιλοεγκεφαλικο..


Scooter γαρ

Panos76
06/06/2019, 13:28
Δν απορησα επ ουδενι για την ποσοτητα των καμμενων λυχνιων, φιλτατε..

Για την συγκεκριμενη θεση της εναπομεινουσας πηγα να παθω ψιλοεγκεφαλικο..


Οι σουζουκάρες - σκούτερς είχαν επενδυση βελούδου στο χώρο κάτω από τη σέλα και λαμπάκι από τα 90ς!

Bowleno
06/06/2019, 13:46
Δν απορησα επ ουδενι για την ποσοτητα των καμμενων λυχνιων, φιλτατε..

Για την συγκεκριμενη θεση της εναπομεινουσας πηγα να παθω ψιλοεγκεφαλικο..

παραγέρασες, μΕ φαίνεται.....να το προσέξεις αυτό :D

vaska
06/06/2019, 13:53
Οι σουζουκάρες - σκούτερς είχαν επενδυση βελούδου στο χώρο κάτω από τη σέλα και λαμπάκι από τα 90ς!


Είναι για να βλέπεις και το βράδυ τι μαλακία αγόρασες

:bawl::bawl:


ΥΓ
Το σταματάω το σπαμ εδώ γιατί δεν είναι Παρασκευή και θα με βαρέσει ο αφεντικός. Άσε που θα τον βάλω να σφουγγαρίζει μεσημεριάτικο και δεν είναι το καλύτερό του.

Bowleno
06/06/2019, 17:24
Είναι για να βλέπεις και το βράδυ τι μαλακία αγόρασες

:bawl::bawl:


ΥΓ
Το σταματάω το σπαμ εδώ γιατί δεν είναι Παρασκευή και θα με βαρέσει ο αφεντικός. Άσε που θα τον βάλω να σφουγγαρίζει μεσημεριάτικο και δεν είναι το καλύτερό του.

Λάθος...:nono:

Είναι για να βλέπεις και το βράδυ να βρεις την βλάβη καθώς δεν σΕ φτάνει η μέρα ολόκληρη...:D

(θα φάμε ξύλο, ξέρω, τουλάχιστον να αξίζει) :lol:

dimitriseas
06/06/2019, 22:04
Ωραίο χαβαλέ κάνετε. Βασικά το θέμα είναι ότι είναι τόσο παλιό το σκούτερ που αμφιβάλω αν βρω τέτοιο Ανορθωτή στην αγορά. SH 636 - 12 γράφει πάνω

Volpad
06/06/2019, 22:43
https://grigorioubikes.gr/petalia/636-shimano-sh-12.html

Ορίστε!!

vaska
06/06/2019, 23:22
Ωραίο χαβαλέ κάνετε. Βασικά το θέμα είναι ότι είναι τόσο παλιό το σκούτερ που αμφιβάλω αν βρω τέτοιο Ανορθωτή στην αγορά. SH 636 - 12 γράφει πάνω
Ο χαβαλές γίνεται καλοπροαιρετα. Που να δεις τι θα παθαινες αν είχες BMW.

andreaspetr
07/06/2019, 00:25
Ωραίο χαβαλέ κάνετε. Βασικά το θέμα είναι ότι είναι τόσο παλιό το σκούτερ που αμφιβάλω αν βρω τέτοιο Ανορθωτή στην αγορά. SH 636 - 12 γράφει πάνω

το google Και το car,gr ειναι φιλοι σου να το ξερεις.

www.car.gr/16498293

dimitriseas
12/06/2019, 10:11
Έχω σε αυτοκίνητο e46 coupe :(

dimitriseas
12/06/2019, 10:12
Αυτόν πήρα. Μου έστειλε και όλες τις λάμπες. Πολύ εξυπηρετικος

dimitriseas
16/06/2019, 09:35
Επίσης αφού σας βρήκα και πήρα φόρα θέλω να κάνω και τη μίζα. Θα το βάλω μπαταρία να το βάζω μπροστά με μίζα. Πήρα τη μπαταρία από το vstrom και την κουμπωσα πάνω στο sepia. Το μόνο που κάνει όταν πατάω κουμπί είναι ένα ρελε να κάνει ένα τσακ. Ερώτηση. Πως μπορώ να δοκιμάσω τη μίζα αν φταίει αυτήν η αν φταίει ο ρελες η κάτι άλλο. Να τη δώσω απευθείας ρεύμα ίσως.

OldMan
18/06/2019, 12:42
Να τη δωσεις αλλα ποσο ρευμα θα τη δωσεις..???

Ενα σκετο "τσακ" υποδηλωνει 2 πραγματα..
1. Μπαταρία ψοφια..
2. Μιζα βραχυκυκλωμενη..

Το 1 δεν πρεπει να σε απασχολει επι του συγκεκριμενου..
Το 2 ομως...

Υ.Γ. Αμα σου εκανε τσικτρρρρτσακτρρρρ θα το συζητουσαμε..

dimitriseas
18/06/2019, 19:14
Όχι η μπαταρία ήταν εντάξει όπως και η μίζα. Έβγαλα το ρελε το βραχυκύκλωσα και πήρε κανονικά. Άρα το πρόβλημα ήταν ο ρελες. Το θέμα τώρα είναι ότι στα ρεύματα κάτω με βγαλμενη τη μπαταρία στο πολυμετρο μου δείχνει 7με8 σε τέρμα γκάζι και όταν το αφήνω τότε πάει 12με14 στιγμιαία. Σκέφτομαι να βάλω καινούργια μπαταρια και καινούργιο ρελε για να βάζω μπροστά με τη μίζα. Ανορθωτή μόλις άλλαξα. Αλλά με αυτά τα ρεύματα που βλέπω μάλλον πεταμένα λευτα. Λέτε να πάω ανοίγω ιστοριες για πηνία και τα συναφή?,

sapila racing
19/06/2019, 11:08
Όχι η μπαταρία ήταν εντάξει όπως και η μίζα. Έβγαλα το ρελε το βραχυκύκλωσα και πήρε κανονικά. Άρα το πρόβλημα ήταν ο ρελες. Το θέμα τώρα είναι ότι στα ρεύματα κάτω με βγαλμενη τη μπαταρία στο πολυμετρο μου δείχνει 7με8 σε τέρμα γκάζι και όταν το αφήνω τότε πάει 12με14 στιγμιαία. Σκέφτομαι να βάλω καινούργια μπαταρια και καινούργιο ρελε για να βάζω μπροστά με τη μίζα. Ανορθωτή μόλις άλλαξα. Αλλά με αυτά τα ρεύματα που βλέπω μάλλον πεταμένα λευτα. Λέτε να πάω ανοίγω ιστοριες για πηνία και τα συναφή?,

Δεν έχει κανένα νόημα να κάνεις μετρήσεις χωρίς να έχεις σωστή μπαταρία συνδεδεμένη.

dimitriseas
20/06/2019, 09:17
Εντάξει έβαλα και ρελε . Έβαλα τη μπαταρία από το Vstrom και δουλεύει μια χαρά. Οντως ετοιμάζομαι για καινούργια μπαταρία και τότε θα κάνω και μετρήσεις . Απλά θέλω να βρω για πιο λόγο μερικές φορές αρνείται να πάρει μπροστά βαράω μανιβελα καμία 20ρια φορές. Με κοιτάει και ο κόσμος και λέει πάει χάλασε. Το κάνει 3στις10 φορές ας πούμε. Αλλαξα Μπουζι Ανορθωτη τι άλλο να κοιτάξω . Σε συνεργείο που το πήγα μέχρι και ότι χρειάζομαι κυλινδροπιστονο γιατί δεν κρατάει συμπίεση μου είπαν. Που να εστιάσω αν κάποιος γνωρίζει. Είναι άραγε ηλεκτρονικό η μηχανικό το θέμα
Υ.Σ. σορυ αν σας ζαλισα αλλά μ αρέσει το DIY

karateo
20/06/2019, 09:46
Σε συνεργείο που το πήγα μέχρι και ότι χρειάζομαι κυλινδροπιστονο γιατί δεν κρατάει συμπίεση μου είπαν.


αφού σου αρέσει το DIY τσέκαρε αυτό που σου είπαν οι επαγγελματίες ;)

dimitriseas
20/06/2019, 10:04
Να αλλάξω κυλινδροπιστονο? Ειπε μια βλακεία να με ξεφορτωθει

karateo
20/06/2019, 10:35
Να αλλάξω κυλινδροπιστονο? Ειπε μια βλακεία να με ξεφορτωθει

Να ελέγξεις σου είπα.
Και επειδή στο είπαν και αυτοί.

Αν δεν παίρνει έχει θέμα σε ένα ή περισσότερα απο τα ρεύματα, βενζίνη, αέρα, συμπίεση.

dimitriseas
20/06/2019, 11:44
Ωραία πήρα κάποιες ιδέες . Ευχαριστώ. Θα πλύνω φιλτρο αέρα . Υπάρχει κανένας τρόπος να μετρήσω η να τσεκάρω υποπιεση πολλαπλασιαστή (μπουζι) και συμπιεση?

OldMan
20/06/2019, 12:22
Λιγη ψυχραιμια δεν βλαπτει..;)

Στην φαση που δεν παιρνει μπροστα με την μανιβελα, βγαλε το μπουζι και ριξε λιγο λαδι καύσης στον κυλινδρο (περιπου το 10% του κυλινδρισμου σου..)...
Βαρα κανα-δυο "κουφιες" μανιβελιες και μετα βαρα μια καλή..
Αν παρει μπροστα, όντως εχεις προβλημα συμπίεσης...

dimitriseas
20/06/2019, 13:53
Εννοείται. Με το πασο μου. Έτσι κ αλλιώς το έχω σα δεύτερο. Από χόμπυ το κάνω (Εκτός ότι δεν περισσεύει φραγκο για καινουργιο)
Πολύ καλή πατέντα αυτή με το λάδι. Ναι θα το δοκιμάσω.

karateo
20/06/2019, 14:22
diy φάση και λέει και το κολπάκι με το λάδι

https://www.youtube.com/watch?v=uj8YDwlILwY

dimitriseas
20/06/2019, 16:03
Καλό αλλά θέλει μπαρομετρα και μοντες ενώ με λίγο λαδάκι είναι πιο απλό. Έχουμε όλο το καλοκαίρι μπροστά να το κάνουμε καινουργιο

karateo
21/06/2019, 08:47
Καλό αλλά θέλει μπαρομετρα και μοντες ενώ με λίγο λαδάκι είναι πιο απλό. Έχουμε όλο το καλοκαίρι μπροστά να το κάνουμε καινουργιο

diy φάση είναι με πολύ χαμηλό κόστος
αν τα λέει σωστά ο τύπος με το λάδι βλέπεις αν χάνει απο τα ελατήρια ή όχι
όχι αν σηκώνει πίεση

dimitriseas
21/06/2019, 09:49
Μα είναι το αυτονόητο. Αν χάνει από τα ελατήρια δε θα έχει και πιεση

karateo
21/06/2019, 09:52
Μα είναι το αυτονόητο. Αν χάνει από τα ελατήρια δε θα έχει και πιεση

μπορεί να μήν χάνει και πάλι να μήν έχει πίεση ;)

dimitriseas
21/06/2019, 10:56
Υπάρχει και αυτή η περίπτωση? Βασικά κάποιος με είπε ότι μπορεί να είναι χαλασμένο το τσοκ.

OldMan
21/06/2019, 11:22
Ρε μη μπερδευεστε..

Η μοντα με το λαδι που ειπα αφορα στο πολυ προσωρινο "γεμισμα" των κενων που πιθανον εχουν τα ελατηρια..

karateo
21/06/2019, 13:13
Υπάρχει και αυτή η περίπτωση? Βασικά κάποιος με είπε ότι μπορεί να είναι χαλασμένο το τσοκ.

να μήν κλείνουν οι βαλβίδες
να χάνει η μπουζόπιπα


Ρε μη μπερδευεστε..

Η μοντα με το λαδι που ειπα αφορα στο πολυ προσωρινο "γεμισμα" των κενων που πιθανον εχουν τα ελατηρια..

δε μπερδεύομαι
στο βίντεο τα αναφέρει όλα και τα δοκιμάζει και στην πράξη και εξηγεί και το λόγο που τα κάνει

OldMan
21/06/2019, 15:58
να μήν κλείνουν οι βαλβίδες
Οι περιστροφικες δισκοβαλβιδες..?? :eek:

Υ.Γ.
Δεν ειπα οτι μπερδευεσαι εσυ..:beer: