PDA

View Full Version : σπρει βαφης κινητηρα



Eiver
09/06/2019, 12:48
κινητηρας μαυρος αεροψυκτος με πτερυγια ψηκτρες
εχει ελαφρως ξεθωριασει; θα ελεγα;ασπρισει,γκριζαρει;
θελω να του δωσω το καινουργί μαυρο γυαλιστερο χρωμα

1)μπας και υπαρχει κανενα σπρει καθαρισμου γυαλιστικου;

2) αν οχι παμε στην λυση βαψιμο με σπρει (λυσιμο κινητηρα κτλ δεν παιζει,μηχανολογικα μια χαρα ειναι ο κινητηρας)
προ 20ετιας εχω ξαναβαψει μοτερ με σπρει φωτιας το οποιο αποτι θυμαμαι δεν με ικανοποιησε γιατι πολυ γρηγορα θαμπωσε
υποθετω απο τοτε εχει προχωρησει η τεχνολογια και θα εχουν βγει καλα σπρει και δοκιμασμενα
ερωτηση λοιπον προς οσους εχουν χρησιμοποιησει καποιο σπρει για να βαψουν κινητηρα και τους εχει πετυχει
ποιο σπρει χρησιμοποιησατε;

viper1
09/06/2019, 17:16
κινητηρας μαυρος αεροψυκτος με πτερυγια ψηκτρες
εχει ελαφρως ξεθωριασει; θα ελεγα;ασπρισει,γκριζαρει;
θελω να του δωσω το καινουργί μαυρο γυαλιστερο χρωμα

1)μπας και υπαρχει κανενα σπρει καθαρισμου γυαλιστικου;

2) αν οχι παμε στην λυση βαψιμο με σπρει (λυσιμο κινητηρα κτλ δεν παιζει,μηχανολογικα μια χαρα ειναι ο κινητηρας)
προ 20ετιας εχω ξαναβαψει μοτερ με σπρει φωτιας το οποιο αποτι θυμαμαι δεν με ικανοποιησε γιατι πολυ γρηγορα θαμπωσε
υποθετω απο τοτε εχει προχωρησει η τεχνολογια και θα εχουν βγει καλα σπρει και δοκιμασμενα
ερωτηση λοιπον προς οσους εχουν χρησιμοποιησει καποιο σπρει για να βαψουν κινητηρα και τους εχει πετυχει
ποιο σπρει χρησιμοποιησατε;

Τα υψηλών θερμοκρασιών χρώματα είναι ματ αν δεν κάνω λάθος. Θα πρότεινα να μονώσεις τις οπές που δεν θέλεις να περάσει άμμος και να τον χτυπήσεις αμμοβολή η υαλοβολη να καθαρίσει ότι έχει μείνει από το παλιό χρώμα αλλά και διαβρώσεις να τον καθαρίσεις πλύνεις καλά να ξανά μονώσεις και να βαψεις.

MAIK72
09/06/2019, 17:24
Τα υψηλών θερμοκρασιών χρώματα είναι ματ αν δεν κάνω λάθος. .
Yπάρχουν και satin που είναι και το πιο επιθυμητό αλλά τωρα δεν μου έρχεται κάποιο στο μυαλό. Θέλει δοκιμές για ταιριάξει όσο το δυνατόν περισσότερο στα αρχικό χρώμα.