PDA

View Full Version : Αναζητώντας την καλύτερη προστασία ακοής για τους μοτοσικλετιστές



Σελίδες : 1 [2]

sam4g
02/08/2022, 09:33
Σήμερα δοκιμάστηκαν. Δηλώνω, ενθουσιασμένος. Είχε και λίγο αεράκι στην εθνική, ταχύτητες 120-150 (την περισσότερη ώρα σταθερά 130), γυμνή μηχανή και δεν με κούρασε καθόλου.

Ίσως, πρώτη φορά απόλαυσα τόσο τη βαρετή διαδρομή της εθνικής (60χλμ).

Και δεν καταλαβαίνεις ότι φοράς κάτι στ΄αυτιά σου. Απίστευτα άνετες. Συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά σε όσους οδηγούν naked.

Manalishi
19/10/2022, 11:39
Σήμερα δοκιμάστηκαν και απο εδώ.

Παλαιότερα (πριν το ατυχημα το '13, με το TDM)φόραγα τις απλές.
Ε αυτές είναι άλλο πράγμα!!
Δεν με κούρασαν, άκουγα κανονικά απο την ενδοεπικοινωνία, απλά τέλειες. Βλακεία μου που δεν τις έχω απο την πρώτη μέρα, αν και να πώ την αλήθεια, τώρα μου χρειάστηκαν, που κάνω 50 χλμ ημερησίως, πρίν έκανα....5χλμ, ενδο-Πειραιΐκά...

Manalishi
19/01/2023, 13:11
Κάποια εναλλακτική λυση για το σπρέυ καθαριμσού που έχουν, υπάρχει?

yes-u
19/01/2023, 14:42
Τις πλένω με πράσινο σαπούνι κ τις στεγνώνω με χαρτί υγείας. Στα 5 χρόνια δεν έχουν χάσει τις ιδιοτητές τους, μόνο έχουν πάρει ένα υποκίτρινο χρώμα, ξέρετε, σαν τις μαλλοβάμβακες σωβρακοφανέλες…

billyka
11/03/2023, 20:30
Είχα καιρο να βγάλω βολτα το μοτόρι λογω καιρού,εναμιση μήνα περίπου,ισως και απο την πρωτοχρονιά.Έχει δύο με δυόμισι ώρες που γυρισα απο την βόλτα (160χλμ+160 επιστροφή) και τα αυτιά μου ακόμα βουίζουν..Με ωτοασπίδες.Έχω ήδη εμβοές ψιλές,το βραδυ πχ που ξαπλωνω στο κρεβάτι στην ησυχία τις ακούω.Εκανα ακουόγραμμα,-35% στις συχνότητες ομιλίας,το "χρώμα" στον ήχο που λέμε.Τελευταία πάλι δεν είχα εμβοές,το συνδέω με το οτι δεν έβγαινα βόλτα..Τι να κάνω?Ξενέρωσα.Δεν λέει να κουφαθουμε απο τις βόλτες με το μηχανάκι..Αν σκύβω δεν ενοχλεί.Δεν γίνεται ομως να κανω 160+160 χλμ συνέχεια σκυφτός..Δεν παω συνέχεια με 200+ για να σκύβω..Να ειμαι σκυφτός ενω πηγαίνω με 130-150?Το χω κανει και αυτό..Το κράνος ειναι σπορ,δεν ειναι τουριστικό.Να αλλάξω κράνος για ποιο καλή ηχομόνωση?Να βάλω ωτοασπιδες που μου κόβουν ποιο πολυ τον ήχο?Έτσι κι αλλιώς σε τέτοιου είδους βολτες,γρηγορες δλδ,το μονο που ακούω ειναι ο αέρας,το φίλτροκούτι και η εξάτμιση

ptc
11/03/2023, 21:15
Μιας και από μικρός έχω μόνιμα εμβοες (tinnitus) έχω δοκιμάσει τα πάντα από ωτοασπίδες. Αν θες απόλυτη προστασία θα πας στις 3M EAR. Όταν τις βάζεις (ειδικά καινούριες) απλά μπαίνεις σε άλλη διάσταση. Οι alpine είναι καλές για καθημερινή αστική χρήση αλλά είναι στο επίπεδο που μπορείς να ακούσεις πχ ομιλία. Αυτό σημαίνει ότι στα πολλά χιλιόμετρα πάλι γίνεται ζημιά αν υπάρχει ευαισθησία. Με τις 3Μ στο βενζινάδικο προσπαθείς να μαντέψεις τι σου λέει ο υπάλληλος. Πάρε ένα ζευγάρι για την επόμενη βόλτα και θα με θυμηθείς. Θα τις βάλεις ακριβώς όπως λένε οι οδηγίες.

doctoras
11/03/2023, 22:51
βασίλη τι καβαλάς?
συνήθως ο εκκωφαντικός θόρυβος προέρχεται απο αεροδυναμικούς θορύβους που σκάνε πάνω στο κράνος.
δοκίμασε αν υπάρχει ζελατίνα να την αφαιρέσεις τελείως να κάνεις βόλτα και να ξανατσεκάρεις.

Nostradamus
12/03/2023, 00:02
Μιας και από μικρός έχω μόνιμα εμβοες (tinnitus) έχω δοκιμάσει τα πάντα από ωτοασπίδες. Αν θες απόλυτη προστασία θα πας στις 3M EAR. Όταν τις βάζεις (ειδικά καινούριες) απλά μπαίνεις σε άλλη διάσταση. Οι alpine είναι καλές για καθημερινή αστική χρήση αλλά είναι στο επίπεδο που μπορείς να ακούσεις πχ ομιλία. Αυτό σημαίνει ότι στα πολλά χιλιόμετρα πάλι γίνεται ζημιά αν υπάρχει ευαισθησία. Με τις 3Μ στο βενζινάδικο προσπαθείς να μαντέψεις τι σου λέει ο υπάλληλος. Πάρε ένα ζευγάρι για την επόμενη βόλτα και θα με θυμηθείς. Θα τις βάλεις ακριβώς όπως λένε οι οδηγίες.

Πέτρο, σε ποια αναφέρεσαι? Έχω και εγώ εμβοες εδώ και κάποια χρόνια και παίζω κατά βάση με alpine μέχρι τώρα.

https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/c/b/e-a-r/

ptc
12/03/2023, 00:37
Πέτρο, σε ποια αναφέρεσαι? Έχω και εγώ εμβοες εδώ και κάποια χρόνια και παίζω κατά βάση με alpine μέχρι τώρα.

https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/c/b/e-a-r/

Συγγνώμη, δεν ήξερα πως έχει τόσες πολλές. Τις classic λέω.

https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/d/v000081791/

Θα επιμείνω στο ότι πρέπει να μπουν και σωστά.

https://youtu.be/kMMHudYoQ40

Vassilis
12/03/2023, 01:45
Είχα καιρο να βγάλω βολτα το μοτόρι λογω καιρού,εναμιση μήνα περίπου,ισως και απο την πρωτοχρονιά.Έχει δύο με δυόμισι ώρες που γυρισα απο την βόλτα (160χλμ+160 επιστροφή) και τα αυτιά μου ακόμα βουίζουν..Με ωτοασπίδες.Έχω ήδη εμβοές ψιλές,το βραδυ πχ που ξαπλωνω στο κρεβάτι στην ησυχία τις ακούω.Εκανα ακουόγραμμα,-35% στις συχνότητες ομιλίας,το "χρώμα" στον ήχο που λέμε.Τελευταία πάλι δεν είχα εμβοές,το συνδέω με το οτι δεν έβγαινα βόλτα..Τι να κάνω?Ξενέρωσα.Δεν λέει να κουφαθουμε απο τις βόλτες με το μηχανάκι..Αν σκύβω δεν ενοχλεί.Δεν γίνεται ομως να κανω 160+160 χλμ συνέχεια σκυφτός..Δεν παω συνέχεια με 200+ για να σκύβω..Να ειμαι σκυφτός ενω πηγαίνω με 130-150?Το χω κανει και αυτό..Το κράνος ειναι σπορ,δεν ειναι τουριστικό.Να αλλάξω κράνος για ποιο καλή ηχομόνωση?Να βάλω ωτοασπιδες που μου κόβουν ποιο πολυ τον ήχο?Έτσι κι αλλιώς σε τέτοιου είδους βολτες,γρηγορες δλδ,το μονο που ακούω ειναι ο αέρας,το φίλτροκούτι και η εξάτμιση

Ποιες ωτοασπιδες φορας; Ισως αξιζει να κοιταξεις και full custom.

billyka
12/03/2023, 07:37
Pct θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ.Doctoras το μηχανάκι είναι gsxr 1000.Το παρατηρησα κι αυτό που λες, πιστεύω ειναι ο αερας και οπως τον διωχνει η ζελατίνα σκάει πανω στο κράνος μου οταν στέκομαι όρθιος.Σκυφτός είμαι κομπλε,αλλά δεν γίνεται να κανω 160χλμ σκυφτός..Μέχρι και να το πουλήσω σκέφτηκα και να πάρω κανα όρθιο.

billyka
12/03/2023, 07:39
Vassilis,τις alpine φορούσα χθες τις race.Σκέφτηκα οτι ετσι κι αλλιώς,σε αυτές τις βόλτες δεν μιλάω και δεν γίνεται να μιλήσω, οπότε θα δοκιμάσω και ποιο δυνατές

ΓιώργοςΤΤ
12/03/2023, 08:43
Η ζελατίνα σου είναι double bubble? Ποιο κράνος έχεις;

Για καλή προστασία εγώ χρησιμοποιώ σιλικόνης. Παίρνουν το σχήμα του αυτιού ακριβώς και δεν έχω θέμα ακόμα και μετά από 4 ώρες σερί σε εθνική.

doctoras
12/03/2023, 10:57
Pct θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ.Doctoras το μηχανάκι είναι gsxr 1000.Το παρατηρησα κι αυτό που λες, πιστεύω ειναι ο αερας και οπως τον διωχνει η ζελατίνα σκάει πανω στο κράνος μου οταν στέκομαι όρθιος.Σκυφτός είμαι κομπλε,αλλά δεν γίνεται να κανω 160χλμ σκυφτός..Μέχρι και να το πουλήσω σκέφτηκα και να πάρω κανα όρθιο.

δοκίμασε τις επιλογές που λένε τα παιδιά με τις ωτοασπίδες που είναι και η οικονομικότερη παρέμβαση.

Αλλά τσέκαρε και αυτό που σου είπα, αφαίρεσε την τελείως την ζελατίνα (6 βιδάκια είναι) και κάνε βόλτα στην θέση που συνήθως κάθεσαι πάνω και αξιολόγησε.
Αν εξαφανιστεί ο θόρυβος με την αφαίρεση της ζελατίνας, τότε είτε κοντύνεις/μακρύνεις την ζελατίνα ανάλογα, είτε να προσθέσεις υλικό στην σέλα να έρθεις πιο ψηλά

ΓιώργοςΤΤ
12/03/2023, 11:16
Πώς θα βγάλει την ζελατίνα από GSXR; Μπάλα θα πηγαίνει.

Vassilis
12/03/2023, 12:46
Pct θα τις τσεκάρω, ευχαριστώ.Doctoras το μηχανάκι είναι gsxr 1000.Το παρατηρησα κι αυτό που λες, πιστεύω ειναι ο αερας και οπως τον διωχνει η ζελατίνα σκάει πανω στο κράνος μου οταν στέκομαι όρθιος.Σκυφτός είμαι κομπλε,αλλά δεν γίνεται να κανω 160χλμ σκυφτός..Μέχρι και να το πουλήσω σκέφτηκα και να πάρω κανα όρθιο.

S 1000 XR πχ :D

billyka
12/03/2023, 15:53
Η ζελατίνα σου είναι double bubble? Ποιο κράνος έχεις;

Για καλή προστασία εγώ χρησιμοποιώ σιλικόνης. Παίρνουν το σχήμα του αυτιού ακριβώς και δεν έχω θέμα ακόμα και μετά από 4 ώρες σερί σε εθνική.

Double bubble και κράνος shoei x spirit 3.

billyka
12/03/2023, 15:55
Η ποιο διασκεδαστική λυση είναι να μην πεφτω κατω απο 200 ωστε να μαι σκυφτός:D.Δεν γίνεται σε σουπερσπορτ μηχανάκι να χουμε και άνεση..

billyka
12/03/2023, 15:57
S 1000 XR πχ :D
Δεν μπορώ να το πληρώσω τετοιο μηχανάκι.Κανα φειζερ 1000 όμως..

ΓιώργοςΤΤ
12/03/2023, 16:57
Double bubble και κράνος shoei x spirit 3.

Από ζελατίνα δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο εκτός αν υπάρχει κάποια ζελατίνα τουρισμού.

Το κράνος σου δεν είναι σχεδιασμένο να είναι αθόρυβο γιατί είναι αγωνιστικό όποτε η χρήση ωτοασπιδες θεωρείται δεδομένη.

Πρόσεξε το εξής: κράνος σου είναι φτιαγμένο για αεροδυναμική με κλίση 45 μοιρών και πάνω προς το κατακόρυφο. Αν εσύ οδηγάς με το κεφάλι όρθιο και κάθετα (σαν να στέκεσαι όρθιος δηλαδή) είναι λογικό να προκαλείται αεροδυναμικός θόρυβος.

Το παραπάνω είναι και ο λόγος που δεν σου προτείνω να αγοράσεις κράνος τουρισμού, στην πλειοψηφία τους είναι σχεδιασμένα για όρθια οδήγηση.

billyka
12/03/2023, 18:26
Σίγουρα,όσο ποιο σπορ το κράνος τόσο ποιο θορυβώδες,απο αεραγωγούς κτλ.Και το να ψαχνω προστασία απο τον αερα σε ενα σπορ μηχανάκι οδηγώντας όρθιος ειναι ολιγον οξύμωρο.Είμαι και λιγο ψηλος(1.86) ..Χθες την διαδρομή την εβγαλα με ταχυτητες απο 150-180,λίγο 200 και ενα μόνο ανοιγμα μεχρι 240 και ξανά κατευθείαν 150.Οδήγησα επί το πλείστον εντελώς όρθιος.Δεν ειναι για τέτοια χρηση το μηχανάκι.Κακά τα ψέμματα η χρήση του ειναι για πίστα.Θα πάρω ωτοασπιδες που κόβουν τον ήχο πάρα πολύ,έτσι κι αλλιώς σε αυτού του είδους τις βολτες δεν μιλάω με κανέναν,δεν γίνεται κιολας σε αυτες τις ταχύτητες και έτσι κ αλλιώς ειτε με ωτοασπιδες ειτε χωρίς,δςν ακους τον οποιοδήποτε ήχο απο τριγύρω περαν του αερα,του αερα στο φιλτροκουτι και λιγο εξατμιση..

ratamahatta
07/07/2023, 16:03
Μιας και όσο μεγαλώνω όλα με ενοχλούν :) το τελευταίο διάστημα ήθελε προστασία για τους θορύβους -αέρα στην μηχανη
Δεν είχα δοκιμάσει ωτοασπίδες όποτε δεν ήξερα εάν με βολέψουν,προτιμήθηκε μια οικονομική επιλογή για δοκιμη
Εντυπώσεις άριστες , εφαρμόζουν ωραία στο αυτί, έχουν και κορδονακι, δεν ενοχλούν με το κράνος και κάνουν πολύ καλή δουλεια εξαφανίζοντας όλους τους ενοχλητικούς θορύβους κατά την οδήγηση και ακούγοντας αυτά που πρέπει,εννοείτε ότι μπορείς να συνομιλήσεις κανονικά
Πλέον τις φοράω και στο πήγαινε -έλα στην δουλεια 444684

Acacius
07/07/2023, 19:15
Κρίνοντας από το κουτί, τώρα μάλλον ξέρω από πού προμηθευόταν τις ωτοασπίδες ο στρατός όταν υπηρετούσα... ( ακόμα το χρησιμοποιώ αλλά έχω αλλάξει τις ωτοασπίδες :bawl: )

ratamahatta
07/07/2023, 21:22
Κρίνοντας από το κουτί, τώρα μάλλον ξέρω από πού προμηθευόταν τις ωτοασπίδες ο στρατός όταν υπηρετούσα... ( ακόμα το χρησιμοποιώ αλλά έχω αλλάξει τις ωτοασπίδες :bawl: )
Δίνανε στο στρατό ωτοασπίδες;;
Τι ζούμε Θεέ μου;; :lol:
Παντως για τα λεφτά τους δεν παίζονται