PDA

View Full Version : Mt09 ή mt09sp



spirpat
14/06/2019, 20:42
Γεια πειτε γνωμες mt09 ή mt09sp naked και γιατι. Αξιζουν τα επιπλεον χρηματα?
Τι χρωμα?

BLiTzER
14/06/2019, 20:50
Αυτό που θα βρεις φθηνότερα.

spirpat
14/06/2019, 20:53
Δηλαδη mt

ptc
15/06/2019, 01:39
Για μενα η απαντηση εξαρταται απο τη χρηση που κανεις στη μηχανη. Αν εισαι ο μεσος αναβατης το απλο ΜΤ θα σε καλυψει μια χαρα. Αν εισαι αναβατης με περισσοτερες ανησυχιες, το στιβεις το εργαλειο, μπαινεις και καμια πιστα που και που κτλ, τοτε αξιζει το SP.

Οι αναρτησεις του απλου ΜΤ (και ειδικα η πισω) ειναι το πρωτο πραγμα που θα σου θεσει ορια αν κινεισαι με γρηγορο ρυθμο. Το θεμα ειναι οτι η πλειονοτητα των ιδιοκτητων με το ρυθμο της οδηγησης τους δε θα βρουν αυτο το οριο, δεν θα ασχοληθουν με το να ρυθμισουν τις αναρτησεις τους, κτλ. Για αυτους το SP δεν εχει καλο value for money.

Εσυ ξερεις καλυτερα σε ποια κατηγορια ανηκεις.

νεοσσός
15/06/2019, 11:09
Στο SP δεν έχεις επιλογή χρώματος, είναι μόνο ένα, αρκετά όμορφο και τονίζεται από τις χρυσαφένιες αναρτήσεις. Έχει και πολύ ωραία LCD με αντίστροφο χρωματισμό σε σχέση με τις υπόλοιπες. Αρχικά μου άρεσε περισσότερο το μπλε χρώμα του απλού MT-09, αλλά με τον καιρό συνήθισε το μάτι μου στα χρώματα του SP.

Ως προς το πρώτο ερώτημά σου, η καλύτερη απάντηση είναι του ptc. Αλλά με το χέρι στην καρδιά, θα έπαιρνα το SP. Οι αναρτήσεις είναι το βασικό μειονέκτημα του απλού MT-09 και μετά το πλαίσιο.

Έχε υπόψη ότι ο πανέμορφος προβολέας LED του MT-09 έχει στενή δέσμη και ίσως είναι ανεπαρκής για σκοτεινούς ορεινούς δρόμους.

https://youtu.be/L11AN9AJJfQ

https://youtu.be/kzROoU1Ta04

katsar
15/06/2019, 11:18
SP αν σε παίρνει οικονομικά.
Ας έχει καλύτερες αναρτήσεις από το απλό και ας μην βρεις ποτέ τα όρια τους.Γενικά η δικιά μου φιλοσοφία είναι καλύτερα να περισσέψει παρά να λείψει.
Άσε που είναι και το οφθαλμόλουτρο στην μέση.Κοιτάς πίσω το Ohlins.Φτιάχνεσαι.ΜΜΜΜμμμμμ.Κοιτάς το μπροστινό χρυσό usd.

νεοσσός
15/06/2019, 11:26
Το μπροστινό του SP είναι ρυθμιζόμενο Kayaba, αλλά η Yamaha προσφέρει με επιπλέον χρέωση την αρκετά καλύτερη μπροστινή Ohlins. Βέβαια, ξεπερνάει έτσι τα 11 χιλιάρικα...

spirpat
15/06/2019, 12:24
Χε χε βλεπω κλινετε ολοι προς sp, για πειτε μου ειδε η πήρε κανεις τη αφρωδη σελα?? (αν δεν κανω λαθος ανατομικη την ονομαζει στα αξεσουαρ γιαμαχα, για το 2ο ατομο πιο πολυ)

LOUKILOUK
22/06/2019, 10:32
SP αν σε παίρνει οικονομικά.
Ας έχει καλύτερες αναρτήσεις από το απλό και ας μην βρεις ποτέ τα όρια τους.Γενικά η δικιά μου φιλοσοφία είναι καλύτερα να περισσέψει παρά να λείψει.
Άσε που είναι και το οφθαλμόλουτρο στην μέση.Κοιτάς πίσω το Ohlins.Φτιάχνεσαι.ΜΜΜΜμμμμμ.Κοιτάς το μπροστινό χρυσό usd.


Δεν είναι πολύ σωστή αυτή η λογική, οι καλύτερες-ακριβότερες ομορφότερες αναρτήσεις δεν είναι πάντα οι ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΕΣ αναρτήσεις που μπορεί να έχει ένας οδηγός ή μία μηχανή...
Ανάλογα με την χρήση, τις απαιτήσεις, τις ικανότητες, τους δρόμους είναι πιθανό μια κατώτερη, φτηνότερη ανάρτηση να ειναι ποιο αποδοτική, κατάληλη, ταιριαστή από μια εξωτική...
Μικρό παράδειγμα το Fiat Panda της γυναίκας μου που είναι μια έκδοση με σπορ αναρτήσεις χάνει πολυ σε άνεση σε συνθήκες πόλης, ειδικά πόλης με πολλές λακούβες, μπαλώματα, κτλ
Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει μικρό αυτοκίνητο πόλης παρόλο που γενικά έιναι πολύ ανώτερο από ένα "απλό" Panda

Στο θέμα μας τώρα... το μτ9 το απλό που οδήγησα πάει πολύ καλά, αλλά σίγουρα αν θες να εκμεταλευτείς τον κινητήρα διαμάντι που διαθέτει σε όλο του το φάσμα, οι αναρτήσεις θα είναι το πρώτο σημείο που θα διστάσει...
Αν είσαι οδηγός που το κυνηγάς ή θα το κυνηγήσεις και έχεις και την οικονομική άνεση γιατί όχι.

Δεν έχω οδηγήσει το SP οπότε δεν ξέρω πόση διαφορά υπάρχει αλλά όπως ειπα και στην αρχή του ποστ δεν είναι και σίγουρο ότι η ποιο ακριβή έκδοση θα σου προσφέρει πάντα κάτι σπουδαίο...

BLiTzER
22/06/2019, 10:50
Μικρό παράδειγμα το Fiat Panda της γυναίκας μου που είναι μια έκδοση με σπορ αναρτήσεις χάνει πολυ σε άνεση σε συνθήκες πόλης, ειδικά πόλης με πολλές λακούβες, μπαλώματα, κτλ
Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει μικρό αυτοκίνητο πόλης παρόλο που γενικά έιναι πολύ ανώτερο από ένα "απλό" Panda

Γιατί να αγοράσει "έκδοση με σπορ αναρτήσεις" κάποιος που ψάχνει "μικρό αυτοκίνητο πόλης";

LOUKILOUK
22/06/2019, 10:59
Γιατί να αγοράσει "έκδοση με σπορ αναρτήσεις" κάποιος που ψάχνει "μικρό αυτοκίνητο πόλης";

Εμείς αλλάξαμε τόπο κατοικίας αλλά δεν αλλάξαμε αυτοκίνητο...ακόμα τουλάχιστον
Για άλλους δεν γνωρίζω αν το κάνουν και γιατί, αλλά με την λογική καλύτερες αναρτήσεις γενικώς, άρα καλύτερα γενικώς κάποιος μπορεί να το κάνει το λάθος... ;)
Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

νεοσσός
22/06/2019, 11:08
Ας έχει καλύτερες αναρτήσεις από το απλό και ας μην βρεις ποτέ τα όρια τους.Γενικά η δικιά μου φιλοσοφία είναι καλύτερα να περισσέψει παρά να λείψει.
Επαυξάνω σε αυτό. Στις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού και πάνω, η ενεργητική ασφάλεια από άποψη κινητήρα είναι σχεδόν σε όλες υπέρ επαρκής. Οπότε στο θέμα των αναρτήσεων καλό είναι να επιλέγουμε ό,τι καλύτερο σηκώνει η τσέπη μας, όπως και στα φρένα. Απλά φροντίζοντας να συνυπολογίσουμε το αυξημένο κόστος συντήρησης, μίας καλύτερης μοτοσυκλέτας, ώστε να εξασφαλίσουμε ότι το καλύτερο που θα αγοράσουμε, θα μπορούμε να το συντηρούμε πολύ καλά σε βάθος χρόνου. Καλύτερα πιο φθηνό όχημα σωστά συντηρημένο, παρά ένα ακριβό που δεν αλλάζουμε λάστιχα τακτικά ή αμορτισέρ, επειδή δε φθάνουν τα χρήματα.

Στα φρένα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, καθώς τα αγωνιστικά συνήθως χάνουν σε προοδευτικότητα, οπότε σε απότομο φρενάρισμα σε ολισθηρό οδόστρωμα, μπορεί τελικά να αποβούν εις βάρος του οδηγού.



Δεν είναι πολύ σωστή αυτή η λογική, οι καλύτερες-ακριβότερες ομορφότερες αναρτήσεις δεν είναι πάντα οι ΚΑΤΑΛΗΛΟΤΕΡΕΣ αναρτήσεις που μπορεί να έχει ένας οδηγός ή μία μηχανή...
Ανάλογα με την χρήση, τις απαιτήσεις, τις ικανότητες, τους δρόμους είναι πιθανό μια κατώτερη, φτηνότερη ανάρτηση να ειναι ποιο αποδοτική, κατάληλη, ταιριαστή από μια εξωτική...
Μικρό παράδειγμα το Fiat Panda της γυναίκας μου που είναι μια έκδοση με σπορ αναρτήσεις χάνει πολυ σε άνεση σε συνθήκες πόλης, ειδικά πόλης με πολλές λακούβες, μπαλώματα, κτλ
Δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει μικρό αυτοκίνητο πόλης παρόλο που γενικά έιναι πολύ ανώτερο από ένα "απλό" Panda
Αυτό που έχω δει σε review για τις Ohlins είναι ότι, τουλάχιστον στο μοντέλο που φοράει το SP, είναι πιο άνετες από τις απλές. Ωστόσο, έχουν καλύτερη απόσβεση. Δηλαδή δεν κάνουν τη μοτοσυκλέτα πιο σκληρή, ούτε πιο απόλυτη σε συμπεριφορά. Διατηρούν την προοδευτικότητα, αυξάνοντας ταυτόχρονα τα επίπεδα ασφάλειας. Αν αυτό αληθεύει, τότε ο μόνος ενδοιασμός είναι το κόστος.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι σπορ αναρτήσεις και φαρδιά λάστιχα χαμηλού προφίλ σε αμάξι, το κάνουν σαφώς χειρότερο για τις συνθήκες καθημερινής οδήγησης. Το ευχαριστιέσαι για λίγη ώρα σε μία βόλτα, αλλά ταλαιπωρείσαι στο 95% του χρόνου, αν το χρησιμοποιείς ως καθημερινό μέσο μετακίνησης, ενώ έχεις πιο συχνές φθορές από τις κακοτεχνίες των δρόμων.

LOUKILOUK
22/06/2019, 11:29
Επαυξάνω σε αυτό. Στις μοτοσυκλέτες μεσαίου κυβισμού και πάνω, η ενεργητική ασφάλεια από άποψη κινητήρα είναι σχεδόν σε όλες υπέρ επαρκής. Οπότε στο θέμα των αναρτήσεων καλό είναι να επιλέγουμε ό,τι καλύτερο σηκώνει η τσέπη μας, όπως και στα φρένα. Απλά φροντίζοντας να συνυπολογίσουμε το αυξημένο κόστος συντήρησης, μίας καλύτερης μοτοσυκλέτας, ώστε να εξασφαλίσουμε ότι το καλύτερο που θα αγοράσουμε, θα μπορούμε να το συντηρούμε πολύ καλά σε βάθος χρόνου. Καλύτερα πιο φθηνό όχημα σωστά συντηρημένο, παρά ένα ακριβό που δεν αλλάζουμε λάστιχα τακτικά ή αμορτισέρ, επειδή δε φθάνουν τα χρήματα.

Στα φρένα τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά, καθώς τα αγωνιστικά συνήθως χάνουν σε προοδευτικότητα, οπότε σε απότομο φρενάρισμα σε ολισθηρό οδόστρωμα, μπορεί τελικά να αποβούν εις βάρος του οδηγού.



Αυτό που έχω δει σε review για τις Ohlins είναι ότι, τουλάχιστον στο μοντέλο που φοράει το SP, είναι πιο άνετες από τις απλές. Ωστόσο, έχουν καλύτερη απόσβεση. Δηλαδή δεν κάνουν τη μοτοσυκλέτα πιο σκληρή, ούτε πιο απόλυτη σε συμπεριφορά. Διατηρούν την προοδευτικότητα, αυξάνοντας ταυτόχρονα τα επίπεδα ασφάλειας. Αν αυτό αληθεύει, τότε ο μόνος ενδοιασμός είναι το κόστος.

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι σπορ αναρτήσεις και φαρδιά λάστιχα χαμηλού προφίλ σε αμάξι, το κάνουν σαφώς χειρότερο για τις συνθήκες καθημερινής οδήγησης. Το ευχαριστιέσαι για λίγη ώρα σε μία βόλτα, αλλά ταλαιπωρείσαι στο 95% του χρόνου, αν το χρησιμοποιείς ως καθημερινό μέσο μετακίνησης, ενώ έχεις πιο συχνές φθορές από τις κακοτεχνίες των δρόμων.

Συμφωνούμε από όσα καταλαβαίνω, αν οι αναρτήσεις του SP ξεκινούν από το φάσμα της άνεσης και φτάνουν στο επίπεδο της σφιχτής σπορ ανάρτησης τότε μιλάμε για την απόλυτη επιλογή αν υπάρχει το χρήμα...
Όπως είπα δεν το έχω οδηγήσει αλλά το SP φοράει τις ohlins?

Edit τώρα το είδα... όπως γράφεις και εσύ οι ohlins είναι η αναβάθμιση της αναβάθμισης...;) πάει μακριά η βαλίτσα...

νεοσσός
22/06/2019, 11:32
Όπως είπα δεν το έχω οδηγήσει αλλά το SP φοράει τις ohlins?

Edit τώρα το είδα... όπως γράφεις και εσύ οι ohlins είναι η αναβάθμιση της αναβάθμισης...;) πάει μακριά η βαλίτσα...
Το SP φοράει Ohlins πίσω και Kayaba μπροστά, αμφότερες ρυθμιζόμενες. Αν θέλεις, κάνεις την "αναβάθμισης της αναβάθμισης" μπροστά και βάζεις κι εκεί Ohlins. Απ' όσο έχω καταλάβει, πρέπει να έχεις πολύ δυνατό όνομα στην αγορά ως μοντέλο, ώστε να επιλέξεις να αυξήσεις το κόστος βάζοντας ακριβά περιφερειακά.

LOUKILOUK
22/06/2019, 14:37
Το SP φοράει Ohlins πίσω και Kayaba μπροστά, αμφότερες ρυθμιζόμενες. Αν θέλεις, κάνεις την "αναβάθμισης της αναβάθμισης" μπροστά και βάζεις κι εκεί Ohlins. Απ' όσο έχω καταλάβει, πρέπει να έχεις πολύ δυνατό όνομα στην αγορά ως μοντέλο, ώστε να επιλέξεις να αυξήσεις το κόστος βάζοντας ακριβά περιφερειακά.

Οι kayaba τί λένε? ποιες οι διαφορές σε σχέση με τις αναρτήσεις του απλού μοντέλου και ποιες σε σχέση με τις ohlins? οικονομικά πόση διαφορά έχουν? από ότι καταλαβαίνω αναβάθμιση της αναβάθμισης είναι μόνο για το μπροστινό?
Υπάρχει κάποιος που να είναι κάτοχος ή να έχει οδηγήσει τα αναβαθμισμένα μοντέλα?
Θα μπορούσε/άξιζε να αλλάξει κανείς μόνο τα "εντόσθια¨των απλών μπροστά και να αναβαθμίσει την ανάρτηση του απλού με οικονομικότερο τρόπο που να είναι όμως ικανοποιητικός?
Δεν υπάρχει κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά πχ φρένα, απόδοση στα δύο μοντέλα?

spirpat
28/06/2019, 16:25
Παντως παιδια σε Ρ1 που ειχα βαλει αναρτήσεις ohlins διαφορά μερα με τη νυχτα, να μην παμε σε εξατμισεις κλπ. Και μιας βεβαια υπαρχει διαφορα κοστους αλλα πιστεύω αξιζει τον κόπο τελικα αν βαλεθς και το design..

RaGe_Raptor
28/06/2019, 19:00
Παντως παιδια σε Ρ1 που ειχα βαλει αναρτήσεις ohlins διαφορά μερα με τη νυχτα, να μην παμε σε εξατμισεις κλπ. Και μιας βεβαια υπαρχει διαφορα κοστους αλλα πιστεύω αξιζει τον κόπο τελικα αν βαλεθς και το design..

Για να λέμε την πάσα αλήθεια, είναι και το placebo στην μέση. Πως πιστοποίησες ότι η διαφορά είναι "η μέρα με τη νύχτα"? Γυρολογιο σε πίστα ή απλώς αίσθηση?
Δεν ειναι μομφή προς εσένα. ;)

DrBig
28/06/2019, 19:24
Για να λέμε την πάσα αλήθεια, είναι και το placebo στην μέση. Πως πιστοποίησες ότι η διαφορά είναι "η μέρα με τη νύχτα"? Γυρολογιο σε πίστα ή απλώς αίσθηση?


Εχει σημασια?

billy84
28/06/2019, 19:30
Για να λέμε την πάσα αλήθεια, είναι και το placebo στην μέση. Πως πιστοποίησες ότι η διαφορά είναι "η μέρα με τη νύχτα"? Γυρολογιο σε πίστα ή απλώς αίσθηση?
Δεν ειναι μομφή προς εσένα. ;)

Δεν ξέρω για τα σύγχρονα 1000άρια αλλά απο το 2009 και πίσω, η ανάρτηση και ένα revalving μπροστα τα μεταμορφώνει πλήρως σε όλες τις συνθήκες,δεν υπάρχει αμφιβολία επ αυτού.Προσοχή όμως μην πέφτετε στην παγίδα και πιστεύετε οτι το ohlins του SP είναι ίδιο με το ΤΤΧ των 1200 ευρώ που μπαίνει στα SS.Βασικά μη μπλέκετε τα SS με τίποτα άλλο γιατι είναι μια κατηγορία απο μόνα τους(το λέω για τον φίλο spirpat)


Γενικότερα τα 1ης τοποθέτησης ''ποιοτικά'' αμορτισέρ που τοποθετούνται σε διάφορα μηχανάκια δεν έχουν καμία επαφή με τις καλές σειρές.

RaGe_Raptor
28/06/2019, 19:37
Εχει σημασια?

Πάμε σε φιλοσοφικά μονοπάτια? :D

DrBig
29/06/2019, 05:20
Πάμε σε φιλοσοφικά μονοπάτια? :D

Οχι και τοσο. Αν κατι σου φαινεται πολυ καλλιτερο αρκει. Το πλασιμπο γιατρευει.
Επι του θεματος και επειδη συμφωνω και με οτι ειπε ο μπιλλυ, θα επαιρνα το μη ολινς και θα του εβαζα ενα καλο αμορτισερ και σωθικα στα πηρουνια.

spirpat
29/06/2019, 11:17
Εχει σημασια?
Στην πιστα το δοκίμασα και συγκριση και παλι με φίλο..

spirpat
04/07/2019, 18:01
Στην πιστα το δοκίμασα και συγκριση και παλι με φίλο..ενταξει παιδθα ειπαμε... Δε παμε και για αγωνες... Δηλαδη στο Ρ1 οταν εβαλα πίσω και μπρις ohlins εθχα δε διαφορά και ενταξει δεν ειμαστε και ροσσι γυρνιυσα εως 1.37 στην πιστα μας που οι αγωνιζομενοι φτανουν και 1.20, αλλα εθπαμε δεν ειμαστε αγωνιζωμενοι. Δε σηκωνε λαθος γθατι δεν υοηρχαν 2α κιστουμια κλπ.
Στην περιπτωση μας παντως σημερα το πηρα τελικα το sp!!!

RaGe_Raptor
04/07/2019, 18:44
ενταξει παιδθα ειπαμε... Δε παμε και για αγωνες... Δηλαδη στο Ρ1 οταν εβαλα πίσω και μπρις ohlins εθχα δε διαφορά και ενταξει δεν ειμαστε και ροσσι γυρνιυσα εως 1.37 στην πιστα μας που οι αγωνιζομενοι φτανουν και 1.20, αλλα εθπαμε δεν ειμαστε αγωνιζωμενοι. Δε σηκωνε λαθος γθατι δεν υοηρχαν 2α κιστουμια κλπ.
Στην περιπτωση μας παντως σημερα το πηρα τελικα το sp!!!

Κουβέντα να γίνεται, φίλε. Ο άλλος με μαμά (αντιθέτως με το κατάπτυστο άσμα) πίσω αμορτισέρ, γυρνούσε 1,22 με ZX10R '08. Fazerakis ή Airzizel ή "οτουςπατάωολους" :D

Καλορίζικο, καλά χιλιόμετρα :beer:

RaGe_Raptor
04/07/2019, 19:23
Κουβέντα να γίνεται, φίλε. Ο άλλος με μαμά (αντιθέτως με το κατάπτυστο άσμα) πίσω αμορτισέρ, γυρνούσε 1,22 με ZX10R '08. Fazerakis ή Airzizel ή "οτουςπατάωολους" :D

Καλορίζικο, καλά χιλιόμετρα :beer:

Μάλλον έχει δίκιο ο Billy84, ο Ζιζέλ είχε ΩΧλινς. Ο κουμπάρος του γυρνούσε εκεί στο 22 με μαμά αμορτισέρ