PDA

View Full Version : Πελαγομένος



Beelzebub
17/06/2019, 14:52
Γειά σας, παρακολουθώ αρκετά θέματα του σαιτ και θα ήθελα να σας δώσω συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που γίνεται εδώ μέσα.
Αφού σας κολάκεψα πάμε τώρα στο παρασύνθημα. Θέλω να μπω στο χώρο της μηχανής. Είμαι 26 και μέχρι τώρα οδηγούσα μια βέσπα 50αρα και άλλη μια βέσπα 150. Είμαι κάτοχος διπλώματος Α2 και δεν σκοπεύω να ξοδευψω χρήματα για να βγάλω ανεξάρτητων.
Σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή κατηγορίας adv επειδή πιστεύω θα με βολεύει στην περιοχή γεμάτη λακούβες που μένω. Μετά από αρκετή αναζήτηση κατέληξα ότι vfm είναι η νέα zontes t310. Βέβαια διάβασα για τους ενδοιασμούς που έχουν πολλοί εδώ μέσα αλλά νομίζω αυτά που παρέχει και στην τιμή που τα παρέχει...αξίζει. Εδώ να προσθέσω ότι μιλάμε για 2-3χμ την μέρα χειμώνα και καλοκαίρι γύρω στα 10, οπότε νομίζω για πρώτη μηχανή θα με καλύψει στα κυβικά που βγαίνει.
Επειδή πολλοί θα μου προτείνετε να πάρω κάτι άλλο σε μεταχειρισμένο, θέλω να αναφέρω ότι μενώ σε νησί και αφενός είναι περιορισμένη η αγορά μεταχειρισμένων, αφετέρου θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για 2 χρόνια λόγω εγγύησης. Οπότε καλοδεχούμενη κάθε άλλη πρόταση σε καινούρια μηχανή σε αυτά τα χρήματα που κοστίζει το Τ310.

Υ.Γ.: Αν ήμουνα πιο εξοικειωμένος με τις μηχανές θα κατέληγα σε CB500X, αλλά νομίζω για αρχάριο δεν θα με βολεψει.

lleonidas
17/06/2019, 15:04
Καλωσόρισες στο forum, φίλε μου!Κανείς δεν μπορεί με σιγουριά να σου πει πώς θα είναι ένα μηχάνημα σαν τα 310 της Zontes μετά από λίγα χρόνια και μάλιστα σε νησί με τα γνωστά προβλήματα οξειδώσεων και υγρασίας.Προσωπικά δε θα σε απέτρεπα ούτε θα σε παραινούσα να πας προς το Τ310.
Το cb500x μια χαρά θα σε βολέψει, μην το απορρίπτεις!
Ωστόσο να έχεις κατά νου ότι τα χλμ που διανύεις είναι λίγα...εγώ τα 2-3 χλμ τα κάνω με ποδήλατο!
Όποιο δίτροχο και αν πάρεις, θα σε εξυπηρετήσει για τόσο μικρές αποστάσεις.Άρα δώσε έμφαση στην απόσβεση κραδασμών(αφού μιλάμε για τραχύ οδόστρωμα) και στην αξιοπιστία/αντοχή σε βάθος χρόνου :)

Panos76
17/06/2019, 15:27
Έφυγες για crf, klx, versysX!

jawaforever
17/06/2019, 15:38
Κινέζικο τύπου zontes και νησί , ΔΕΝ πάνε μαζί.

Αν θέλεις μοτοσικλέτα για τα λίγα χλμ που σκοπεύεις να κάνεις καθημερινά, πάρε το benelli trk 251.

Ανώτερο ποιοτικά και χωρις τις περιττές ηλεκτρονικές λακαμιες του zontes που στανταρ θα σκορπίσουν σε νησί μέσα σε 1,αντε 2 χρόνια...

Βάσικα, δεν βλέπω καν τον λόγο να περάσεις τα 4 χιλιάρικα για μηχανή.
Δες την προσφορά που παίζει για το benelli bn251 στα 3 χιλιάρικα. Δεν είναι ον οφ, όμως ούτε τα άλλα είναι ον οφ με την κλασική έννοια.

Sebastian1980
17/06/2019, 17:08
Φίλε αν ήμουν στην θέση σου θα αγόραζα μια μοτοσικλέτα φθηνή γύρω στα 1000€ π.χ xt125.
Μετά από τρεις μήνες αφού θα έπαιρνες τον αέρα του συμπλέκτη και της κίνησης με άλλα οχήματα στο δρόμο το πουλάς.
Αγοράζεις το honda 500x και το κρατάς για χρόνια χωρίς να σε φοβίζει η οδήγηση του ή κάποια πτώση.
Αυτά από εμένα, καλή τύχη.

panavour
17/06/2019, 18:11
Στο νησι εχει εξουσιοδοτημενο ζοντες ή θα πηγαινοερχεσαι με πλοιο οταν χαλαει?Κατα την ταπεινη μου γνωμη και επειδη στο νησι ευδοκιμει η σκουρια μην το παρεις.Δωσε κανα 1500αρι και παρε κανενα ΚΛΕ 500 καβασακι και καθαρισες.4000 χιλιαρικα για κινεζιά ΕΓΩ δεν θα εδινα για να κανω 5-10 χιλιομετρα την ημερα. Καλη αποφαση να παρεις.:wave2:

panavour
17/06/2019, 18:16
αν το Α2 δεν σου φτανει για ΚΛΕ παρε κανα ψευτοεντουρακι 250
https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=used&offer_type=sale&category=30&category=31&category=29&make=22&make=290&make=242&make=270&make=22&make=290&make=242&make=270&engine_size-from=%3E150&engine_size-to=%3C300&rg=3

Alexinhogr
17/06/2019, 22:09
Kle 250 και θα είσαι βασιλιάς

fatsas35
18/06/2019, 02:36
Βάλε ακομα 1300 ευρώ κ πάρε καινούργιο του 18 το versys x 300 που είναι πολύ ανώτερο και είναι κ πραγματικό adv..

Kickstart
18/06/2019, 08:11
Και νησι και κινεζος;

Δυσκολη εξισωση φιλος...εδω στο ζοντες υπαρχουν αναφορές οτι καποιες βίδες ειναι σκουριασμενες απο τη...βιτρίνα...σκέψου λιγο τι θα γινει εκει που εισαι...καταλαβαίνω σου κανει κλικ και η τιμη ειναι πρόκληση...αλλα δεν ξερω ρε φιλαρακι...ειναι κινηση με ρισκο...

Δες και το στρομ το 250....το βλεπω στη δουλειά εκει που παρκαρω καποιος το χει και παρκάρει κοντα μου...σε κιτρινομαυρο...ειναι μουρλια...και το χει το παρουσιαστικό που ζητας και ειναι και σουζουκι...οχι οτι να ναι..

karateo
18/06/2019, 09:02
Ρε παιδιά μαζί σας με τα Κινέζικα αλλά....
η εγγύηση τι ρόλο βαράει?

Αν σκουριάζει (όπως και το ΜΤ-07) αλλαγή.

1-2-3-4 φορές μέχρι να λήξει η εγγύηση
(αν και τα υπο αλλαγή εξαρτήματα έχουν νέα εγγύηση αν τα γνωρίζω καλά)

Αν βγεί στον εισαγωγέα ασύμφορο ας μή το ξαναφέρει.

Ο καταναλωτής έχει αγοράσει ένα προϊόν το οποίο για όσο υπάρχει η εγγύηση τουλάχιστον δεν πρέπει να έχει κανένα πρόβλημα.

Προσωπικά δε θα αγόραζα Κινέζικο γιατί είναι όλο το πακέτο που δε μου αρέσει.

Πάντως και το KLE που το είχε ο αδερφός μου δίπλα στο κύμα όλο σκουριές ήταν. Όχι τραγικά πράγματα να κόψει αλλά ήθελε συχνά τα καθαρίσματα του.

Alexinhogr
18/06/2019, 16:21
Μόνο που το κλε έχει ποιότητα κατασκευής, για τον Κινέζο δεν ξέρουμε ακούμε, αλλά ντιζα συμπλέκτη και τακάκια που άλλαξα, ο μάστορας δεν μου βάλε κινεζιες που ήταν παμφτηνα αχαχαχ

πυξιδας990
19/06/2019, 09:47
το benelli κοιτα που ειπε το παιδι ποιο πανω

Alexinhogr
19/06/2019, 11:41
Και τα beneli Κινέζος είναι.

turogalos
19/06/2019, 13:23
Και τα beneli Κινέζος είναι.

Σωστός ο κύριος!

jawaforever
20/06/2019, 18:45
Καμία σχέση τα benelli με τα zontes.

Πίσω από την benelli υπάρχει ένας Κινέζικος κολοσσός που περιλαμβάνει κυριολεκτικά τα πάντα.

Ενδεικτικό της εμπιστοσύνης που εμπνέει η benelli είναι αυτό.

https://www.2wo.gr/news/3464-synergasia-harley-davidson-benelli

Δεν είναι τυχαίο το μαγαζί.

sanctusan
20/06/2019, 19:07
Πάντως εγώ που το βλέπω στη δουλειά είναι σαν πλαστικό ομοίωμα μοτοσυκλέτας.

Μου θυμίζει αυτό (https://www.youtube.com/watch?v=9wPrNDsAhQU).

fatsas35
21/06/2019, 02:08
Τοτε τα KTM είναι Ινδός κ τα ιαπωνικά ταιλανδεζικα-κινεζικα- όπου αλλού φτιάχνονται..

panavour
21/06/2019, 10:04
Οι γιαπωνεζοι χρονια τωρα εχουν μεταφερει τις γραμμες παραγωγης σε αλλες χωρες.Το παν ειναι οι ελεγχοι και οι προδιαγραφες παραγωγης.Η διαρκης ενσταση μου ειδικα σε κατι ΜΟΥΡΑΤΕΣ μαρκες ευρωπαικης προελευσης που εχουν κανει το ιδιο,ειναι οτι δεν εχουν μειωσει καθολου τις τιμες εξαιτιας αυτου του γεγονοτος,παρ οτι το εργατικο κοστος ειναι υποπολλαπλασιο.