PDA

View Full Version : Υπέρχειλιση καμπυλατερ



korkod
18/06/2019, 20:00
Όπως πήγαινα πορεία σε κάποια φάση ένιωσα ότι μπουκωσε το μηχανάκι σταματάω τι να δώ το σβήνω και έριχνε βενζίνη από την υπερχείλιση κοιτάω την βίδα υπέρχειλισης μια χαρά σφιχτή την σφίγγω κιαλλο τίποτα συνέχισε έριχνε βενζίνη βγάζω το σωληνάκι βενζίνης αρχίζω χτυπάω το καρμπυρατέρ γιατί μου είπαν ότι μπορεί να έχει κολησει το φλοτερ του καρπυλατερ , το βάζω μπροστά το αφήνω να κάψει λίγη βενζίνη που έχει μείνει μέσα βάζω το λάστιχο αρχίζει να ρίχνει λίγο βενζίνη πάλι με το που πατούσα γκάζι σταμάτησε μετά από λίγη πορεία σταμάτησε τελείως να ρίχνει είτε αναμένο είτε σβηστό..από τι λέτε να το έκανε αυτό ;;; Να φοβάμαι ότι θα τοξανά κάνει;;; Το μηχανάκι είναι ένα modenas Kristar

telegonos
18/06/2019, 20:15
Τα καρμπυρατέρ υπερχειλίζουν, συνήθως όταν κάποια βρωμιά μποδίζει το φλοτέρ να κλείσει ή κάποια εξαέρωση ή κάποιο αγωγό που έπρεπε να φεύγει η βενζίνη από εκεί , γενικότερα είναι θέμα βρωμιάς συνήθως.

Άλλο όμως η υπερχείλιση, άλλο η διαρροή βενζίνης που είναι γενικότερο φαινόμενο και μπορεί να γίνεται για πολλούς λόγους. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις απλά διαρροή από κάποιο σημείο, σωληνάκι, τάπα, φλάντζα, σύνδεσμο κ.ο.κ.;

Α, και πούσαι, στα δίτροχα, το γκάζι το ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ. Το πατάμε στα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. Μην γινόμαστε Τσίπρες σε όλα, ας λέμε και μια παρόλα σωστή που και που...

korkod
18/06/2019, 20:23
Τα καρμπυρατέρ υπερχειλίζουν, συνήθως όταν κάποια βρωμιά μποδίζει το φλοτέρ να κλείσει ή κάποια εξαέρωση ή κάποιο αγωγό που έπρεπε να φεύγει η βενζίνη από εκεί , γενικότερα είναι θέμα βρωμιάς συνήθως.

Άλλο όμως η υπερχείλιση, άλλο η διαρροή βενζίνης που είναι γενικότερο φαινόμενο και μπορεί να γίνεται για πολλούς λόγους. Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις απλά διαρροή από κάποιο σημείο, σωληνάκι, τάπα, φλάντζα, σύνδεσμο κ.ο.κ.;

Α, και πούσαι, στα δίτροχα, το γκάζι το ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ. Το πατάμε στα ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ. Μην γινόμαστε Τσίπρες σε όλα, ας λέμε και μια παρόλα σωστή που και που...

Το σωληνάκι της υπερχείλισης άρχισε να τρέχει ξαφνικά δεν ειδα από αλλού διαροη. Άρα κολησε το φλοτερ ;; Από βρωμιά πιθανόν!!
Δεν είναι δίχρονο.

Παίζει να ξανακολησει ;; Θέλω αύριο κάνω μερικα χιλιόμετρα και μετά θα πάω στο μάστορα να το δει

telegonos
18/06/2019, 20:46
Ε παρακολούθα το και βλέπεις. Προγραμμάτισε ένα λύσιμο-καθάρισμα πάντως προσεχώς, όσο πιο προσεχώς γίνεται, ειδικά αν έχει πάνω από έτος να γίνει.

korkod
18/06/2019, 23:45
Το έχω ένα εξάμηνο το μηχανάκι δεν του έχω κάνει ποτέ καθαρισμό
Μέχρι πόσα να δώσω για καθαρισμό;;

Bowleno
20/06/2019, 12:33
Το έχω ένα εξάμηνο το μηχανάκι δεν του έχω κάνει ποτέ καθαρισμό
Μέχρι πόσα να δώσω για καθαρισμό;;

ένα ποσό κοντά στο 50άρι λογικά και αν χρειάζεται και σετ επισκευής, ανεβαίνει αναλόγως

borgiriadis1
20/06/2019, 15:25
Λίγο ακριβά μου φαίνονται τα 50. Δεν ξέρω πόσο κάνει το αυθεντικό αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση στο car το keihin κάνει 80 και είναι το πιο ακριβό. Anyway παίζουν και κτ σπρέι καθαρισμού που κάνουν γενικά δουλειά αλλά σε απλές περιπτώσεις. Εγώ σε παρόμοιο πρόβλημα μόνο όταν άλλαξα carb ησύχασα.

Bowleno
20/06/2019, 15:43
Το πόσο κοστίζει ένα καινούργιο είναι άσχετο, ο μάστορας θα υπολογίσει χρόνο εξαγωγής, λυσίματος, καθαρισμού, δέσιμο, επανατοποθέτηση και ρύθμιση του...
Επίσης, το καινούργιο για να μπει θέλει και αυτό την εργασία του και αν δεν ξέρεις να το κάνεις, το 20αρι (τουλάχιστον) δεν το γλυτώνεις, οπότε....
Και όχι, δεν είναι "Έλα ρε 2 βίδες είναι μόνο" .;)

MAIK72
20/06/2019, 18:02
Και όχι, δεν είναι "Έλα ρε 2 βίδες είναι μόνο" .;)

Αντε να είναι 3 με 2,5 3 στροφές η κάθε μία .:D

Bowleno
21/06/2019, 01:42
Αντε να είναι 3 με 2,5 3 στροφές η κάθε μία .:D

:moutza::moutza::cry:

:lol:

borgiriadis1
21/06/2019, 11:26
Το πόσο κοστίζει ένα καινούργιο είναι άσχετο, ο μάστορας θα υπολογίσει χρόνο εξαγωγής, λυσίματος, καθαρισμού, δέσιμο, επανατοποθέτηση και ρύθμιση του...
Επίσης, το καινούργιο για να μπει θέλει και αυτό την εργασία του και αν δεν ξέρεις να το κάνεις, το 20αρι (τουλάχιστον) δεν το γλυτώνεις, οπότε....
Και όχι, δεν είναι "Έλα ρε 2 βίδες είναι μόνο" .;)

Συμφωνώ μ αυτό που λες απόλυτα. Απλά σαν γνώμη είπα ότι αν είναι να δώσει 50+ ίσως είναι καλύτερα να βάλει ένα καινούριο.

sapila racing
21/06/2019, 12:18
Συμφωνώ μ αυτό που λες απόλυτα. Απλά σαν γνώμη είπα ότι αν είναι να δώσει 50+ ίσως είναι καλύτερα να βάλει ένα καινούριο.

Με ποιά λογική αλλάζουμε το καρμπυρατερ με καινούριο επειδή έκανε υπερχείλιση? :confused:

Πιθανότατα απλά έχει μαζέψει βρώμα και δεν κλείνει η βαλβίδα.

OldMan
21/06/2019, 13:03
Με ποιά λογική αλλάζουμε το καρμπυρατερ με καινούριο επειδή έκανε υπερχείλιση? :confused:
Επειδη μαλλον ισχύει το γνωστο σύνθημα: "καρμπυρατερ ανηγμενο/καθαρισμενο - ποτέ ρυθμισμενο..!!" :p

Μεταξύ μας Αρη (και μη βγει παραέξω..) ουκ εστιν αριθμός μαστορων που περιορίζονται στην οπτικη διαπιστωση της υπαρξης (ή μη) "πατούρας" στον κωνο της μυτης της βαλβίδας..:(

typhoon
25/06/2019, 13:32
Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα. Ίδια συμπτώματα ακριβώς. Αναγκαστικά το έλυσα το καθάρισα κ τοποθέτησα κ φίλτρο βενζίνης στην γραμμή γιατί δεν είχε.
Προς το παρόν λειτουργεί οκ...
Βέβαια το λύσε δέσε στο παπί είναι το μανίκι κ μάλλον αυτό που πληρώνεται στο μάστορα