PDA

View Full Version : K1200R vs B-King 1300



lospsi
23/06/2019, 19:28
Χαζεύω τις επόμενες επιλογές μου και για κάποιο λόγο, αυτά τα δύο μηχανάκια με εξιτάρουν, είναι ιδιαίτερα, έχουν μπούγιο!
Το BMW είναι κλασσικά "περίεργο", με duolever και άξονα. Επίσης το ακολουθεί (όπως και το K1200S) μια κακή φήμη περι αξιοπιστίας. Έχει όμως πλήρες πακέτο ηλεκτρονικών.
Το B-king είναι Suzuki (τίμιο και χωρίς προβλήματα), με ενα μοτέρ που "σπέρνει". Έχει επίσης ένα από τα πιο ωραία όργανα.
Αναρτήσεις/φρένα στον μέσο όρο μάλλον.

Τα λεφτά είναι αντίστοιχα και στα δύο (γύρω στο τάληρο). Τι λέτε?

p@nos
23/06/2019, 19:31
κανενα απο τα δυο :uplate:

υπερβολικα πολυ γκαζι για εντελως γυμνα μηχανακια...

αμα θες μπουγιο γιατι δε κοιτας σε γυμνα τυπου gsx1400 cb1300 etc etc etc???

BLiTzER
23/06/2019, 19:39
Όποιο δεν είναι μπεμβέ.

GogosLux
23/06/2019, 19:46
κανενα απο τα δυο :uplate:

..............

gsx1400

+1000 σε ασπρο μπλε

panavour
23/06/2019, 19:48
Χαζεύω τις επόμενες επιλογές μου και για κάποιο λόγο, αυτά τα δύο μηχανάκια με εξιτάρουν, είναι ιδιαίτερα, έχουν μπούγιο!
Το BMW είναι κλασσικά "περίεργο", με duolever και άξονα. Επίσης το ακολουθεί (όπως και το K1200S) μια κακή φήμη περι αξιοπιστίας. Έχει όμως πλήρες πακέτο ηλεκτρονικών.
Το B-king είναι Suzuki (τίμιο και χωρίς προβλήματα), με ενα μοτέρ που "σπέρνει". Έχει επίσης ένα από τα πιο ωραία όργανα.
Αναρτήσεις/φρένα στον μέσο όρο μάλλον.

Τα λεφτά είναι αντίστοιχα και στα δύο (γύρω στο τάληρο). Τι λέτε?

και τα δυο ο ορισμος της -αλητειας-
οποιο σ αρεσει περισσοτερο,ουτως ή αλλως για καφετερεια προοριζονται γιατι τοσα αλογα σε γυμνα μηχανακια ειναι ο ορισμος της αχρηστίας.
αν και πιστευω οτι το σουτζουκι θα ειναι πιο αξιοπιστο,το θεωρω απ τα πιο ασχημα μηχανακια.η μπεμπα σαφως πιο ομορφη και με λιγο καλυτερη προστασια.

lospsi
23/06/2019, 19:53
Μπα....
CB, GSX, XJR δεν μου κάνουν κλικ πλέον.

teogtp
23/06/2019, 20:25
Στο ταληρο για king μάλλον σε βιασμενο καγκουρικο θα πέσεις.

buckley
23/06/2019, 20:41
Ο καφετζής θα στα πει καλύτερα ,εγώ μόνο μια συμβουλή θα σου δώσω.Οπωσδήποτε έλεγχο σε μηχανικό και μην δεχτείς να πάρεις μηχανάκι που του έχουν αλλάξει τις εξατμίσεις αν δεν σου δώσουν και τις μαμά.Καλό βόλι.

GogosLux
23/06/2019, 21:13
Ετσι οπως σε βλέπω ρε ψηλέ, με ολο το θάρρος κιολας, 3 τεινά βλεπω οτι μπορεινα συμβαίνουν:

1- Κατι σου φταιει / δεν ξερεις τι θελεις και την "πληρώνουν" τα μηχανακια (μου εχει τυχει και εμενα)

2- Βαρεθηκες και τιποτα δεν σου αρεσει αλλα δεν θες να το παραδεχτείς μεσα σου :rolleyes: - Καποια εποχη πιο πολυ ηθελα να τα μαστορευω παρα να τα καβαλάω

3- Δεν θελεις/μπορεις να παρεις αυτο που θα ήθελες ιδανικα και πας να βρεις μια "υποκατάσταση" αλλα δεν σου ειναι στο τελος ικανοποιητικό

Αν ειναι το 3 να ξερεις οτι η φθήνεια τρωει τον παρα και τα παρε δωσε κοστίζουν τσαμπα λεφτα, για το 2 παρε κανα project να χαζεύουμε και εμεις ενώ για το 1 καλή υπομονη και θα περασει :D

Και παλι χωρις παρεξήγηση ................. :beer:

Οποτε για πες, ποιο μηχανακι θα ήθελες να παρεις ιδανικά

lospsi
23/06/2019, 22:00
@GogosLux
Τι παρεξήγηση βρε φίλε, εσύ τα έγραψες καλύτερα από μένα. Ειλικρινά, τα πέτυχες όλα. Μετά το Tuono (που κράτησα καιρό, έριξα χρήμα, το έκανα όπως ήθελα) δεν μπορώ να αποφασίσω τι θέλω, αγοράζω πλέον με συμβιβασμούς και δεν μπορώ να καταλάβω ποτέ και γιατί ακριβώς χάθηκε η μπάλα...

Τι θέλω από την μηχανή μου? Σχετική άνεση (λόγω ύψους), θέλω να μπαίνω πίστα μια στο κάποτε και να νομίζω ότι γυρνάω γρήγορα. Θέλω "προσωπικότητα" και να ξεχωρίζω. Να μου αρέσει όταν την πλένω και την σκαλίζω. Να παίζει γύρω στα 5-6Κ.

(Ιδανικά, χωρίς περιορισμούς χρημάτων, μάλλον σε superduke gt 1290 θα κατέληγα)

Τελωσπάντων, θα μου περάσει, ελπίζω... Μέχρι τότε, θα βασανίζομαι και θα βασανίζω εσάς

Bowleno
23/06/2019, 22:54
θα μου περάσει, ελπίζω... Μέχρι τότε, θα βασανίζομαι και θα βασανίζω εσάς

Εμάς δεν θα μας απειλείς, ντάξ; έχει και μια 40ρού όξω, το φελέκι μου μέσα :cry:

:lol:

Grafton 505
23/06/2019, 23:53
Τελωσπάντων, θα μου περάσει, ελπίζω... Μέχρι τότε, θα βασανίζομαι και θα βασανίζω εσάς

Την αγία τριάδα σου θες στις μηχανές. Μία για πίστα, μία για βόλτα και μία για της καψούρα σου.

Tedvj23
24/06/2019, 00:27
B king

GogosLux
24/06/2019, 09:22
Τι θέλω από την μηχανή μου? Σχετική άνεση (λόγω ύψους), θέλω να μπαίνω πίστα μια στο κάποτε και να νομίζω ότι γυρνάω γρήγορα. Θέλω "προσωπικότητα" και να ξεχωρίζω. Να μου αρέσει όταν την πλένω και την σκαλίζω.

Μεχρι εδω ολα καλα, και εγω κρατησα το Tuono 2004 πολλα χρονια - μια τιμονα μια clip on και οταν το εδωσα περιπλανήθηκα .................................. σε Gsxr - 950 Adv - tiger 800xc - multi 1200- ZX10r ωσπου βρηκα φως στο ......................... Tuono V4 :D


Να παίζει γύρω στα 5-6Κ.

Εδω τα χαλάμε :lol::lol::lol::lol: σε αυτα τα λεφτα θα κανεις πολλούς συμβιβασμούς ............


(Ιδανικά, χωρίς περιορισμούς χρημάτων, μάλλον σε superduke gt 1290 θα κατέληγα)

Αρα σε γυμνό πάλι, V κινητήρα , αν σου αρεσει στην αισθητική πάσο - προσωπικά δεν με τρελαίνει αν και το κοιτούσα επίμονα :lol::lol::lol:

Με αυτα που ζητας - εκτος χρηματων - θα ελέγα το S1000XR αλλα μετα εγραψες "προσωπικότητα" και πάει ..........:rolleyes:

Πιστεύω οτι θα χασεις τα λεφτα σου με αυτα που κοιτάς, αν δεν εχεις την δυνατότητα να παρεις αυτο που θες πάρε κάτι που θα κανει καλα 1-2 απο τα 3 που εγραψες με βαση τις προτεραιότητες σου.

Στο μέλλον το συμπληρώνεις με ενα 2ο παλι εξειδικευμένο.

Αν και με αυτο θα ησουν κομπλέ

p@nos
24/06/2019, 10:05
κοιτα κανα ducati streetfighter τοτε...αμα θες ανεση, μουλτι 1200, κτμ 1290 αδβ, σ1000χρ ολα καλες λυσεις αμα δε θες εντελως ταγμενο στριτ μηχανακι...επισης κοιτα και για αγορα απο εξωτερικο

lospsi
24/06/2019, 10:15
Την αγία τριάδα σου θες στις μηχανές. Μία για πίστα, μία για βόλτα και μία για της καψούρα σου.

ιδανικά ναι και κάτι τέτοιο πήγα να κάνω με την αγορά του "φθηνού" SV1000 ενώ παράλληλα είχα και το 990 adv. Δεν μου βγήκε....


Μεχρι εδω ολα καλα, και εγω κρατησα το Tuono 2004 πολλα χρονια - μια τιμονα μια clip on και οταν το εδωσα περιπλανήθηκα .................................. σε Gsxr - 950 Adv - tiger 800xc - multi 1200- ZX10r ωσπου βρηκα φως στο ......................... Tuono V4 :D



Εδω τα χαλάμε :lol::lol::lol::lol: σε αυτα τα λεφτα θα κανεις πολλούς συμβιβασμούς ............



Αρα σε γυμνό πάλι, V κινητήρα , αν σου αρεσει στην αισθητική πάσο - προσωπικά δεν με τρελαίνει αν και το κοιτούσα επίμονα :lol::lol::lol:

Με αυτα που ζητας - εκτος χρηματων - θα ελέγα το S1000XR αλλα μετα εγραψες "προσωπικότητα" και πάει ..........:rolleyes:

Πιστεύω οτι θα χασεις τα λεφτα σου με αυτα που κοιτάς, αν δεν εχεις την δυνατότητα να παρεις αυτο που θες πάρε κάτι που θα κανει καλα 1-2 απο τα 3 που εγραψες με βαση τις προτεραιότητες σου.

Στο μέλλον το συμπληρώνεις με ενα 2ο παλι εξειδικευμένο.

Αν και με αυτο θα ησουν κομπλέ

To V4 το αποκλείω, το έχω οδηγήσει αρκετά, είναι πολύ τραχύ και πολεμικό. Χειρότερο από το S1000R που είχα. Δεν θέλω τέτοιο μηχανάκι πια (εκτός και έπαιζα μπάλα με ένα τέτοιο ΚΑΙ ένα πιο all round, πράγμα που δεν μπορώ τώρα). Δεν έχω κόλλημα με V2 (ίσα ίσα που με τα 4κύλινδρα που έμπλεξα μετά, γούσταρα περισσότερο), το ΚΤΜ όμως έχει άνετη εργονομία και προστασία από αέρα (κάτι που βοηθάει στην βαρετή ΕΟ, χωρίς να είναι όμως άμεση προτεραιότητα). Κάτι αντίστοιχο παίζει και με το Z1000SX που επίσης μου αρέσει.
Το θέμα είναι πρωτίστως οικονομικό, "δυστυχώς" με το Aprilia κακομαθαίνεις, πήρα πολύ μηχανή με λίγα χρήματα και στην συνέχεια δεν γίνεται να μην συγκρίνω σχέση τιμής/αξίας οτιδήποτε άλλο κοιτάω.

borgiriadis1
24/06/2019, 10:19
mv agusta brutale?

Panos76
24/06/2019, 10:22
Υπερβολικά μηχανάκια και τα δύο.

Δείχνουν να μην κάνουν ούτε για ταξίδι, ούτε για πόλη, ούτε για στροφές, παρά μόνο να τα χαζεύεις και να νοιώθεις άφθονη ροπή.. προς την υπερβολή.

Επειδή μια φορά ζούμε, αξίζει η υπερβολή, αν μας παίρνει, μια στο τόσο.

Προσωπικά θα πήγαινα για τον βασιλιά.



Υγ. O καφετζής λέει ότι κάνει και για ταξίδια :D



407587

Sapadak
24/06/2019, 10:23
Ξανά το Tuono (το παλιό)?

GogosLux
24/06/2019, 10:29
To V4 το αποκλείω, το έχω οδηγήσει αρκετά, είναι πολύ τραχύ και πολεμικό. Χειρότερο από το S1000R που είχα.

Το δικο μου που ειναι του 2014 θα ελεγα οτι εχει χαρακτήρα και οχι οτι ειναι τραχυ σε σχεση με την σουπα S1000R :D

Επίσης χαμηλα ειναι ανετο και ομαλο, 3η με 2-3χιλ στροφες και ουτε σκορτσάρισμα ουτε τιποτα (οταν περναω χωρίο με οριο 50) και μετα απλα ανοιγεις και αγογκυστα ανεβαίνει :D αλλα περι ορέξεως κολοκυθόπιτα :lol:


ι Κάτι αντίστοιχο παίζει και με το Z1000SX που επίσης μου αρέσει.

Αυτο οντως ειναι πολύ καλο , το κοιτουσα και εγω και αξιξει σαν μηχανακι ΑΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ κλικ αισθητικά παντα μιας και .............. εμενα δεν μου εκανε ;)


Το θέμα είναι πρωτίστως οικονομικό, "δυστυχώς" με το Aprilia κακομαθαίνεις, πήρα πολύ μηχανή με λίγα χρήματα και στην συνέχεια δεν γίνεται να μην συγκρίνω σχέση τιμής/αξίας οτιδήποτε άλλο κοιτάω.

Μεγαλη αλήθεια αυτο !

teogtp
24/06/2019, 10:39
Υπερβολικά μηχανάκια και τα δύο.

Δείχνουν να μην κάνουν ούτε για ταξίδι, ούτε για πόλη, ούτε για στροφές, παρά μόνο να τα χαζεύεις και να νοιώθεις άφθονη ροπή.. προς την υπερβολή.

Επειδή μια φορά ζούμε, αξίζει η υπερβολή, αν μας παίρνει, μια στο τόσο.

Προσωπικά θα πήγαινα για τον βασιλιά.



Υγ. O καφετζής λέει ότι κάνει και για ταξίδια :D



407587

Και εγώ από άλλον το έμαθα.
:lol:

Cpt_Slow
24/06/2019, 11:51
Speed Triple, ξεχωρίζει, μπαινει πιστα και σίγουρα θα το μαστορευεις.

lospsi
24/06/2019, 13:09
Speed Triple, ξεχωρίζει, μπαινει πιστα και σίγουρα θα το μαστορευεις.

είναι στα υπόψιν...

KotsosDR
24/06/2019, 13:42
Ωρέ ...μια Horex VR6 RAW θες (που είναι ένα από τα όνειρά μου ) αλλά .....πολλά τα λεφτα :look:


Στα "νορμάλ" speed triple λέω και εγώ.




edit: αν ο παράγοντας fairing είναι στο παιχνίδι , τότε z1000sx και από εμένα :a013:

p@nos
24/06/2019, 14:26
είναι στα υπόψιν...

s4r εκει να δεις μαστορεμα :lol:

πλακα κανω, μια χαρα αξιοπιστα ειναι αλλα θα χρειαστει να το κατσαβιδιαζεις που και που...

taisteal
24/06/2019, 20:09
Υπερβολικά μηχανάκια και τα δύο.

Δείχνουν να μην κάνουν ούτε για ταξίδι, ούτε για πόλη, ούτε για στροφές, παρά μόνο να τα χαζεύεις και να νοιώθεις άφθονη ροπή.. προς την υπερβολή.




Υγ. O καφετζής λέει ότι κάνει και για ταξίδια :D



407587


Μια χαρά κάνουν και για ταξίδια και για στροφές όταν ξέρεις τι οδηγείς.
Η μοτερούκλα του κινγκουρα δεν παίζεται..

:D

Pew
24/06/2019, 21:46
Υπερβολικά μηχανάκια και τα δύο.

Δείχνουν να μην κάνουν ούτε για ταξίδι, ούτε για πόλη, ούτε για στροφές, παρά μόνο να τα χαζεύεις και να νοιώθεις άφθονη ροπή.. προς την υπερβολή.

Επειδή μια φορά ζούμε, αξίζει η υπερβολή, αν μας παίρνει, μια στο τόσο.

Προσωπικά θα πήγαινα για τον βασιλιά.



Υγ. O καφετζής λέει ότι κάνει και για ταξίδια :D



407587


Το οξυμωρο της υποθεσης, ειναι πως και εσυ, αλλα και ο p@nos, αναφερεστε στην ΥΠΕΡΒΟΛΗ.
Ο Πάνος, στην υπερβολη ενος γυμνου με ΠΟΛΥ και ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ γκαζι, τη στiγμη που ηταν 99% ψημενος για ενα ΓΚΑΖΑΤΟ sport-touring (GSX-1300R) - AN θυμαμαι καλα ε;

Ο,τι να ναι τελειως... οσο για το αν στριβει η οχι το Bking...

https://www.youtube.com/watch?v=37QmDlTj6n0

O τυπος με αρκετα Onboard αποδεικνυει πως ως συνηθως, τα χερια εχουν σημαντικο λογο!
(και ακομα σημαντικοτερο αυτος που τον σκοτωσε παραβιαζοντας προτεραιοτητα αλλα anyway)

p@nos
24/06/2019, 22:17
Το οξυμωρο της υποθεσης, ειναι πως και εσυ, αλλα και ο p@nos, αναφερεστε στην ΥΠΕΡΒΟΛΗ.
Ο Πάνος, στην υπερβολη ενος γυμνου με ΠΟΛΥ και ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ γκαζι, τη στiγμη που ηταν 99% ψημενος για ενα ΓΚΑΖΑΤΟ sport-touring (GSX-1300R) - AN θυμαμαι καλα ε;

Ο,τι να ναι τελειως... οσο για το αν στριβει η οχι το Bking...

https://www.youtube.com/watch?v=37QmDlTj6n0

O τυπος με αρκετα Onboard αποδεικνυει πως ως συνηθως, τα χερια εχουν σημαντικο λογο!
(και ακομα σημαντικοτερο αυτος που τον σκοτωσε παραβιαζοντας προτεραιοτητα αλλα anyway)



ελα μου :confused: ????

πρεπει να ανατρεχω στα παλια μηνυματα για να δω τι ζορια τραβας, αλλα βαριεμαι κιολας και δεν αξιζει και τον κοπο να το κανω...διοτι και γραφεις μπουρδες ξανα χωρις λογο και αιτια, και εχεις πληρη αγνοια της διαφορας μιας μοτοσυκλετας με φερινγκ και μιας χωρις απ οτι φαινεται

Panos76
25/06/2019, 00:20
Προσωπικά αναφέρομαι σε έναν μέσο αναβάτη καθώς και από εμπειρία συναδέλφου που δεν το πάλευε στον αέρα με τίποτα ( οκ, μεσήλικα :D ).

Φυσικά κάνεις πολλά αλλά δεν νομίζω πως είναι αυτή η φυσική τους ροπή.

thanosgp
15/07/2019, 23:29
Το suzuki φοράει κινητήρα από hayabusa,αλεξίσφαιρο,
το bmw στα ξένα φόρα με πολλά προβλήματα...

kordix
16/07/2019, 08:18
Μόνο θέμα για τo Suzuki είναι πως έχει πολύ μικρό ρεζερβουάρ.

teogtp
16/07/2019, 09:24
Η αυτονομία του είναι λίγο πάνω από 180 χλμ

GogosLux
16/07/2019, 15:05
Η αυτονομία του είναι λίγο πάνω από 180 χλμ

Αυτο δεν ειναι αυτονομία, ειναι το ανώτατο οριο χοληστερίνης :lol::lol::lol::lol::lol:


Εδω το Tuono εχει 200 χιλ για ρεζέρβα, με αυτο θα εισαι απο βενζινάδικο σε βενζινάδικο ;)

lospsi
16/07/2019, 18:27
Αυτο δεν ειναι αυτονομία, ειναι το ανώτατο οριο χοληστερίνης :lol::lol::lol::lol::lol

Βάλε κάτι ακόμα φίλε για το όριο γιατί θα μαλώνουμε...
:lol::lol::lol:

bulmont
17/07/2019, 11:07
Υγ. O καφετζής λέει ότι κάνει και για ταξίδια :D




Γι' αυτό το 'χει λιώσει στις εθνικές οδούς.......:bawl::bawl: