PDA

View Full Version : Αλλαγη Εξατμιση Honda Innova Injection



atithasos2
24/06/2019, 21:40
Καλησπερα στην παρεα.Ειμαι κατοχος ενος Honda Innova ANF 125i μοντελο 2009 και εδω και μερικους μηνες εχω παρατηρησει οτι μεσα στην εξατμιση σαν να κατι να ''συντονιζει''.Επισης η εξατμιση εχει 2 τρυπουλες απο οπου χανει αερα.Ειναι πιθανο να ειναι εργοστασιακες ωστε να απεγκλωβιζεται η υγρασια ή τρυπισε η εξατμιση?Παραπερα,σκεφτηκα οτι ο συντονισμος που ακουω ειναι απο σπασμενα διαφραγματα(αμα την χτυπησεις ελαφρια ακουγεται μεσα κατι να παιζει).
Ετσι λοιπον,αφου επισκεφτηκα και μηχανικο για επιβεβαιωση του προβληματος,σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη της.
Ο μηχανικος μου προτεινε ,αφου με απετρεψε απο επιλογη sport εξατμισης (φτηνες apido ή ακριβοτερες οπως protecht καθως δεν θα κερδισω κατι περα απο το να σπαω τα @@@ των αλλονων)ειτε την μαμισια ή σε αφτερμαρκετ τυπου μαμα,συγκεκριμενα σε Federal,η οποια εχει σχεδον την μιση τιμη απο την γνησια.Γνωριζει κανεις αν η Federal ειναι ποιοτικη και αξιοπιστη?Λεφτα για πεταμα δυστυχως δεν περισσευουν.
Τελος,η αφτερμαρκετ εχει πανω αισθητηρα 'λαμδα'?Γνωριζω οτι η γνησια εχει πανω της.Αν δεν εχει υπαρχει προβλημα?
Ευχαριστω για τυχων απαντησεις σας.

SONone
24/06/2019, 21:43
federal εχω βαλει τακακια, σιαγωνες, και κατι γυρο γυρο χαζομαρες σε παπι και ηταν μια χαρα. τωρα για εξατμηση δεν ξερω ποσο θα κρατησει χωρις να σκουριασει πχ. αλλα αμα ειναι τυπου 20€ βαλτην δεν εχεις να χασεις τιποτα και αμα δεις οτι δεν αξιζει παρε γνησια την επομενη φορα που θα ειναι σιγουρα 1-2 χρονια μετα.

atithasos2
24/06/2019, 21:56
Sonone σε ευχαριστω για την απαντηση.Η Federal ειναι Ινδονησιας και εχει 48 ευρω ενω η γνησια εχει 78.Ειναι 30 ευρω διαφορα.Δεν την λες μεγαλη αλλα ουτε και αμελητεα.

Bowleno
24/06/2019, 23:50
Sonone σε ευχαριστω για την απαντηση.Η Federal ειναι Ινδονησιας και εχει 48 ευρω ενω η γνησια εχει 78.Ειναι 30 ευρω διαφορα.Δεν την λες μεγαλη αλλα ουτε και αμελητεα.

Βάλε την μαμά να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το φτηνότερο συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις καταλήγει (πολύ) ακριβότερο... Γιατί να μπλέκεις με ρυθμίσεις κλπ (που σίγουρα θα χρειαστεί) για 30 ευρώ; Οκ, δεν περισσεύουν τώρα αλλά....

SONone
25/06/2019, 12:42
Sonone σε ευχαριστω για την απαντηση.Η Federal ειναι Ινδονησιας και εχει 48 ευρω ενω η γνησια εχει 78.Ειναι 30 ευρω διαφορα.Δεν την λες μεγαλη αλλα ουτε και αμελητεα.

48€ θεωρώ πως ειναι πολλά για federal ιδικά αν με +30€ παίρνεις την γνήσια.
παρε γνησια

borgiriadis1
26/06/2019, 17:03
Επιτελους κ ενας ανθρωπας που καταλαβαινει οτι με την αλλαγη εξατμισης σπας καρυδια κ οχι το φραγμα του ηχου. Βαλε την γνησια να σου βγαλει αλλα 10 χρονια.

atithasos2
26/06/2019, 21:15
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.Θεωρειτε δηλαδη οτι η Federal(ινδονησιας) απεχει πολυ σε ποιοτητα σε σχεση με την εργοστασιακη?Γνωριζει κανεις αν η Federal εχει λαμδα?

panavour
26/06/2019, 21:32
Καλησπερα στην παρεα.Ειμαι κατοχος ενος Honda Innova ANF 125i μοντελο 2009 και εδω και μερικους μηνες εχω παρατηρησει οτι μεσα στην εξατμιση σαν να κατι να ''συντονιζει''.Επισης η εξατμιση εχει 2 τρυπουλες απο οπου χανει αερα.Ειναι πιθανο να ειναι εργοστασιακες ωστε να απεγκλωβιζεται η υγρασια ή τρυπισε η εξατμιση?Παραπερα,σκεφτηκα οτι ο συντονισμος που ακουω ειναι απο σπασμενα διαφραγματα(αμα την χτυπησεις ελαφρια ακουγεται μεσα κατι να παιζει).
Ετσι λοιπον,αφου επισκεφτηκα και μηχανικο για επιβεβαιωση του προβληματος,σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη της.
Ο μηχανικος μου προτεινε ,αφου με απετρεψε απο επιλογη sport εξατμισης (φτηνες apido ή ακριβοτερες οπως protecht καθως δεν θα κερδισω κατι περα απο το να σπαω τα @@@ των αλλονων)ειτε την μαμισια ή σε αφτερμαρκετ τυπου μαμα,συγκεκριμενα σε Federal,η οποια εχει σχεδον την μιση τιμη απο την γνησια.Γνωριζει κανεις αν η Federal ειναι ποιοτικη και αξιοπιστη?Λεφτα για πεταμα δυστυχως δεν περισσευουν.
Τελος,η αφτερμαρκετ εχει πανω αισθητηρα 'λαμδα'?Γνωριζω οτι η γνησια εχει πανω της.Αν δεν εχει υπαρχει προβλημα?
Ευχαριστω για τυχων απαντησεις σας.

κανει εκνευριστικο θορυβο η εξατμιση ή εχει απωλεια δυναμης το παπί?Αν οχι αστην οπως εχει και κρατα τα 48ή78 ευρω για μπυρες.Και η δικια μου στο 500 εχει σπασει διαφραγματα ακουγεται ενα ελαφρο ντιννννν-ντινννν αλλα περαν τουτου ουδεν.Μην ξοδευεσαι τσαμπα ανευ λογου και αιτιας

atithasos2
26/06/2019, 21:46
δεν κανει εκνευριστικο θορυβο,ακουγεται απλα ενα πρρ-πρρ οταν γκαζωνω,η αληθεια ειναι οτι παρατηρησα μειωση στην δυναμη της μηχανης καθως και στην τελικη ταχυτητα.